agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   ugurtelefon / Yeni yapılanan terasım (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/15180.htm)

ugurtelefon 24-04-2009 12:05

ugurtelefon / Yeni yapılanan terasım

Arkadaşlar,aşağıda birkısmını fotolayabildiğim teras fotolarım var.
Sivri kıl biber,Sırık domates,Sarı(yerli) biber fidelerim var.
Farkederseniz arka planda Asmam da biraz biraz gelişmeye devam ediyor.
http://img235.yukle.tc/images/83442.jpg

Bu da oturak cins cherry domates tomurcuklarımdan biri,daha doğrusu çimlenmeyi başarabilen ilk tohumum.Aslında 5-6 çeşt daha biber tohumu var,çimlenmesini bekliyorum.
http://img233.yukle.tc/images/85596.jpg

sormak istediğim şu;
boyları ortalama 40-50cm olar Sırık cinsi domateslerimde bir kaç çiçek açtı.
bu ne iştir anlamadım.Sırık domates normalde boyu birkaç metre olunca çiçek açması gerekmezmi??
bu çiçekleri koparmam mı gerekiyor,yoksa hem uzayacak hem çiçek açmaya devammı edecek.
http://img237.yukle.tc/images/4083.jpg

ugurtelefon 24-04-2009 12:10

Buda diğer bir sırık domatesim.
bu da aynı diğeri gibi çiçek açma yolunda devam ediyor.Ama bunun boyu diğerinden 5-10cm daha uzun.

siteden edindiğim bilgiye göre;bitki ya zamanında çiçek açıyor,**** ortada bir sorun varken kendi neslinin devamı için çiçek açıyor.
http://img233.yukle.tc/images/78154.jpg

malbman 24-04-2009 12:12

Domatesinin hiç bir sağlık sorunu yok sevgili uğurtelefon. Ne yani asma gibi 5 metre boylanıp o zaman mı açsaydı çiçeklerini:p:p Son derece normal bir durum. Bir de İzmir'in son günlerdeki sıcaklarını düşünürsek, hiç bir anormallik yok. Bundan sonra hem çiçek açacak, hem de uzamasına devam edecek. Sakın çiçekleri (domatları) koparayım deme.

ugurtelefon 24-04-2009 12:14

Müthiş süratle cevap aldım,hemşehrim.:p
İşin aslı son 2 gün hava birhayli soğuktu,ben bile burnumu çekmeye başladım.Ama fideleri duvar dibine koymam iyi oldu,rüzgarın fazlası hasar veremeyecek.

ugurtelefon 06-05-2009 13:32

1 Eklenti(ler)
arkadaşlar genel görünüm bu vaziyete doğru gidiyor,bakalım nereye kadar toprak ve saksı ayarlayıp terasıma hayat verebilceğim.

ugurtelefon 06-05-2009 13:34

1 Eklenti(ler)
Bunlarda dün motorsiklet tamircimde gördüğüm öldü diye çöpe atılmış sırık domates fideleri.Dün onları çöpten alıp güzelce bir bakım yapıp,pet bardakların içine şaşırtma yaptım.Altta kalan ölü yaprakları kopardım,pete koyarkende biraz daha derine gömdümki daha güçlü köklere sahip olsunlar.

Lonicera 06-05-2009 13:39

Sn ugurtelefon, çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yakın zamanda terasınız tam bir yeşil deryası olur. Ancak İzmir için önümüzdeki kavurucu sıcakları hesaba katarak, şimdiden gölgeleme için bir şeyler düşünmenizde fayda var. Sık gözlü eski bir balık ağı gibi bir şeyler olabilir. Veya eskimiş tül perde de işe yarar. Kolay gelsin.

ugurtelefon 06-05-2009 13:42

2 Eklenti(ler)
şimdi gelelim soruya
aşağıda resimlerini verdiğim sırık domatesler boyları yaklaşık 50-60cm oldular.
Bugün sitemizde bir arkadaşın verdiği video linkini izlemiştim.
Koltuk budaması yapmam gerekiyor değilmi???
Yukarı doğru çıkan işaretlediğim dalları mı keseceğim.???

yoksa biraz daha bekleyeyimmi??

koltuk budaması yaptığımda bitkinin boyunun uzaması hızlanması lazım değilmi??

ugurtelefon 06-05-2009 13:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 415087)
Sn ugurtelefon, çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yakın zamanda terasınız tam bir yeşil deryası olur. Ancak İzmir için önümüzdeki kavurucu sıcakları hesaba katarak, şimdiden gölgeleme için bir şeyler düşünmenizde fayda var. Sık gözlü eski bir balık ağı gibi bir şeyler olabilir. Veya eskimiş tül perde de işe yarar. Kolay gelsin.

Teşekkürler.
Üst tarafta asmam için yaptığım profil çardak var.Oraya önümüzdeki günlerde kırmızı fileli patates çuvalları var.Onlardan gölgelik yapmak istiyorum.

kadiray27 06-05-2009 14:20

Gösteridğin yerler doğru kardeş onlar kesmen lazım. Dediğin mantıkda doğru koltukları geliştireceğine diğer tarfını geliştirir. Koltuk budaması için geçikmemek lazım bence senin şimdiden alman lazım. Tabi birkaç arakdaş daha fikirlerini belirtsin ondan sonra yaparsın.

ugurtelefon 07-05-2009 12:46

2 Eklenti(ler)
Eveeet arkadaşlar nihayet sırık domateslerde dün akşam ilk domatlarımı gördüm,inşallah istediğimiz şekilde büyürler.

ugurtelefon 07-05-2009 12:50

1 Eklenti(ler)
Aşırı sıcaklar gelmeden önlemimizi alalım değilmi??
1 Metresi 2,50TL,metrede 3,5 metre eni olan,gölgelendirme bezlerinden aldım.
5metreyi 2 kat yaparak sebze terasımın üzerine akşam monte ettim.Bugünde öğle saati eve gidip bi test edeyim dedim.Dışarıda gayet güzel güneşli bir hava var.Ama örtü altındaki hava sıcaklığı çok çok iyi,örtümüz gayet güzel iş görüyor.Artık patlıcanlarım olmaz diye düşünmeyeceğim.
Yaz sıcaklarında tahminlerime göre saat 11:00 ile 15:00 arası aşırı güneş olmayacak.

Koyu yeşil 07-05-2009 13:32

Terasınızda çok işler yapmışsınız tebrikler. sebzeler süper görünüyor. Aman kuşlara dikkat edin, geçen sene benim pembecikleri afiyetle mideye indirmişlerdi.

ugurtelefon 07-05-2009 14:09

Kuşlar ve yaptıklarından bahsedince,içimde bir yumru oluştu.:(
Mahallede 4 **** 5 tane güvercin besleyenler var.Tek korkum onlardan.Balık ağı bulabilirsem onunla korumayı düşünüyorum.Önümüzdeki haftalarda İzmir merkeze gidicem.Muhtemelen Kemeraltında vardır herhalde.İnce misina gibi olanlardan bulursam alıcam.Nasıl olsa üzerinde metal profilden bir yapı var.Oraya monte etmek kolay olucak.
**** zaten avcılık en büyük hobilerimden.Sezon dışı ama güvercin etine bayılırım.:D:D:D

M.Sema 07-05-2009 14:40

Çok güzeller maşallah bu yıl hasadınız çok olacak kuşlar ve beyaz sinekler rahat verirse tabi.

Lonicera 07-05-2009 14:50

Gölgeliğiniz çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık, bitkileriniz çok mutlu olup size meyve ile teşekkür edeceklerdir.

k0900 07-05-2009 16:44

Bitkileriniz, terasınız çok güzel, iyi hasatlar :)

ugurtelefon 08-05-2009 10:45

Güzel temennileriniz için teşekkürler.Sizlerin sayesinde epey bi yol katettim.Bugüne kadar koltuk budaması nedir bilmiyordum.Yavaş yavaş okuyarak hepsini öğrenmeye çalışıyorum.
Çocuklarımda evde bir domatesin,biberin vs.nin oluşum aşamalarını adım adım görüp öğreniyorlar.Çok iyi bir gözlem oluyor onlar için.
İlk domatesleri gördüğümüzde benden fazla heyacanlandılar.Hatta büyük çiçeğim okulda arkadaşlarına bile söylemiş.Yakında sınıf arkadaşlarına bir gezi düzenlemeyi bile planlıyorum.:p

k0900 08-05-2009 11:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ugurtelefon (Mesaj 416763)
Güzel temennileriniz için teşekkürler.Sizlerin sayesinde epey bi yol katettim.Bugüne kadar koltuk budaması nedir bilmiyordum.

Sayın Msaygın'ın çizdiği resim bu konuyu tam anlamıyla anlatıyor.

http://agaclar.net/forum/showpost.ph...&postcount=233

malbman 08-05-2009 11:26

Hemşerim emeğine sağlık. Kısa süre öncesine dek kupkuru bir beton parçası olan terasını şimdiden cennete çevirmişsin. Karşılarına geçip bu hallerini izlemek bile yeter bence.

Bu arada; koltuk budama yaparken, filizi mümkün olduğunca dipten kopar. Zira parça kalırsa oradan tekrar filiz sürüyor. Bunun için de filizler yaklaşık on cm. oluncaya kadar bekle. Daha küçükleri dipten koparmak pek mümkün olmuyor.

Sevgilerimle

(Red Robinleri bu gün postaya veriyorum. Gecikme için kusura bakma)

ugurtelefon 08-05-2009 12:11

İnşallah R.Robinlerede kavuşurum.Kış serasıda düşündüğüm için,kışında domates yemek güzel olur.
Bakalım,dün ıslak beze koyduğum badem salatalık tohumlarıda çimlenip hayat bulursa değmeyin keyfime.
bu arada saksının birinin kenarına Kudret Narı tohumu atmıştım,2 adet.Saksılar karıştı herhalde.İnşallah bugün yarın o da patlayıp filiz verir.Elimde 2 tane daha tohum var.Onlarıda köye kayınpederlerin bahçeye ekicez bu hafta sonu.
İyi sardı canım bu bahçıvanlık işi.;)
Tamamiyle 10 numara doğal pisikolojik terapi,herkese tavsiye ederim.

ugurtelefon 14-05-2009 14:55

2 Eklenti(ler)
Fotoğraf makinamın kaybolduğunu zannetmeyin :D

Biberlerimden bazıları çiçeğe başladı hayırlısıyla
Sırık domateslerin hem çiçekleri açmaya devam ediyor,hemde domates oluşumu her hafta çoğalıyor.

ugurtelefon 14-05-2009 14:58

1 Eklenti(ler)
36 saat ıslak bez arasında bekletip,7 mayıs Perşembe akşamı torfa ektiğim badem salatalıklar ise ne hikmetse 2. gün yani cumartesi sabahı baktığımda çimlenmeye başlamışlardı.Bende kapalı ortamdan dışarıya güneşe almaya karar verdim.Zira ilk çıkan tohum bir gecede 5cm boy atmış.

ugurtelefon 14-05-2009 15:02

1 Eklenti(ler)
Dışarıda geceleri havanın henüz serin olması ve bu yüzden bir çok çimlenmiş fideyi heba etmiş olmamdan dolayı,Türk usulü MİKRO SERA yapma kararı alıp,bakkalın yolunu tuttum.Bisküvi kutusunu el mahareti ve maket bıçağı ile keserek,pencere açtım.Bu pencerelere Şeffaf naylonları ambalaj bandıyla yapıştırdım.Alın size Türk Usulü MİKRO SERA.
Salatalıklarım hayatından gayet memnun görünüyorlar.Büyük ihtimalle pazar günü şaşırtma yapıcak gibiyim.Hepsi yerim dar diye bağırıyor.

ugurtelefon 14-05-2009 15:04

1 Eklenti(ler)
Bu da benim küçük çiçeğim.Ablası okulda olduğu için öğle yemek molalarında her eve uğrayışımda mutlaka benimle teras bahçemizi gezip cevabını zor verebildiğim sorular sormaya devam ediyor.;)
Fotoğraf makinasını görünce mutlaka poz verir.;)

nevsune 14-05-2009 17:14

En güzel çiçek poz vermiş:)

Sn ugurtelefon, terasınızda sadece sebzecilik yapmayacaksınız değil mi:) Hani yıllık domates ihtiyacınız karşılanacak gibi görünüyor da örneğin ben İzmir'de yaşasam ve böyle bir terasım olsa mutlaka selluka, yanına da bir yasemin koyardım.

ugurtelefon 14-05-2009 17:54

Sevgili Nevsune Hanım
Sebze işi sezonluk bir olay gibi,yani geç kalındığında ürün almak nispeten zor.O yüzden biraz acele etmek zorunda kaldım.
Terasın diğer tarafında ardiye için kullandığım,benim gözümde derme çatma sayılacak,zamanında iş görsün diye yapılan bir örtüaltı var.Asıl düzenleme orada olucak.Nasipse önümüzdeki günlerde o bölüm yani ortalama 20metrekarelik bir bölümü metal aksam ve camekanlı olarak tasarladım.Bir nevi çalışma odası gibi olacak.****** soğuktan etkilenmeyecek şekilde çiçeklerinde yerleri tasarıda hazır.Hatta Malbman arkadaşımızdan gelecek olan R.Robinleride orada büyütmek istiyorum.
İmkanlarım dahilinde en güzelini yapmaya çalışıyorum,birde bu saydıklarımı kendim yapıyorum.Takım taklavat,ark kaynak makinasına kadar hepsi var.;)
Benim gibi hiperaktif kişilerin ortak sorunu,zaman.
Zira hem işyerine,ev ahalisine,amatör balıkçılığa,kara avına,motocrossa,hemde bitki severliğe zaman yetmiyor.:(
Kalın sağlıcakla.

silbastan 14-05-2009 23:56

ugur bey terasinizi cok begendim, tebrik ederim cok güzel yetisdiriyorsunuz :))

omer.tuncer 15-05-2009 17:06

Salatalıklar hakkında

Hemşerim gece sesler kesilince ya da sabaha karşı salatalıkların yanına gidersen nerdeyse çatır çutur diye büyüme seslerini duyarsın.

not: CNC ruther ne durumda? kart işi ne oldu?:D:D:D

ugurtelefon 15-05-2009 17:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi omer.tuncer (Mesaj 422551)
Hemşerim gece sesler kesilince ya da sabaha karşı salatalıkların yanına gidersen nerdeyse çatır çutur diye büyüme seslerini duyarsın.

not: CNC ruther ne durumda? kart işi ne oldu?:D:D:D

Hoşgeldin diycem ama senden sonra üye olmuşum.:)
Bizde her telden çalıyoruz herhalde.
Cnc işine nokta koymadım,kocaman bir virgül var.:D
Mekanik aksama para verip durmaktan gına gelmişti.Biraz fazla pahalı bir hobi.

Alıntı:

ugur bey terasinizi cok begendim, tebrik ederim cok güzel yetisdiriyorsunuz )
Silbaştan Teşekkür ederim.Sizinki kadar olmasada ileride biraz daha emekle hayat verip canlılık katmaya çalışıcam.Önümüzdeki yaz günlerinde sıcaktan bunalıp kupkuru klima altında oturmak yerine yemyeşil bir ortamda içilen çayın herhalde tadını burada tarif edemiyeceğiz inşallah.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024