agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   kömür / Yaşam odam "Bahçev" (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/15175.htm)

kömür 23-04-2009 17:41

kömür / Yaşam odam "Bahçev"

3 Eklenti(ler)
İşte burası benim yaşadığım oda.
Bekar evi olduğu için su, toprak, çamur vs. serbest. :D

Eklenti 74214

Eklenti 74215

Eklenti 74216

malbman 23-04-2009 18:07

Sevgili kömür, bitkilerle aynı odada uyumak pek doğru değil diye biliyorum ama...

malina 23-04-2009 18:34

Fotoğraf bölümüne eklediğinize bakarak yazıyorum, devam edecek gibi görünüyorsunuz :)

http://www.agaclar.net/galeri/browseimages.php?c=459

Her ne kadar odam diye bir bölüm yoksa da, fotoğrafları galeriye eklemelisiniz...

nevsune 23-04-2009 19:32

Zakkum ve leylakla aynı odada yaşayanını ilk gördüm.

Gerçi bizim Baobab da zeytin fidanını yatak odasına almıştı.

Hakkımızda hayırlısı:rolleyes:

kömür 23-04-2009 19:33

Kusura bakmayın, hem salon bölümünde lokal konular gördüğümden, katılımcı olarakta acemi olduğumdan doğru bölümü bulamadım.
Devam etme konusunu hiç düşünmedim, sanırım bir süre sonra, bir kısım bitkiyi terasa çıkartır ve oradakilerle birlikte paylaşıma teras olarak devam edebilirim, bilmiyorum :)
Yer konusunda siz her nasıl uygun görürseniz taşıyabilirsiniz, bende daha sonra daha dikkatli olurum.

Bitkilerle beraber uyumak konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım, aksine havamı oldukça temiz hissediyor, geceleride rahat uyuyorum. Açık hava ve temiz havayada düşkünüm.

kömür 23-04-2009 19:37

Sn. nevsune, hakkımızda hayırlısı :)
Her ayağa kalktığımda leylağa bir dokunup koklamak çok keyifli :)

feriha 23-04-2009 20:06

Çok merak ettim kovada nilüfer olabilir mi?:p

kömür 23-04-2009 20:19

Kahveringi kovam su dinlendirme kovam. Akvaryum ve paludaryumun suyunu tazelemek için ve bazen bitkileri sulamak için kullanıyorum. Genelde bitkileri akvaryumdan aldığım su ile suluyorum.
Ancak 2 kök nilüferim var paludaryumun içinde. :D
Nilüferler şuan ne ölüyor nede güzel gelişiyorlar, ama aydınlatmamı iyileştirerek nilüfer çiçeği sahibi olmakta istiyorum :)

Günüm 23-04-2009 20:22

Benim evimde de çamur, toprak, yaprak hiç eksik olmuyor. Kışın salon bahçe gibiydi. Hoş hala da öyle ya.:)
Siz onları, onlar sizi sevmiş. Ne güzel açmışlar.

kömür 23-04-2009 20:38

Teşekkürler, böylesi rahat ve güzel :)
Yeni hayalim bundan sonraki evimde bir hobi odası oluşturup, tabanını futbol sahası çimiyle canlandırmak :o

nevsune 23-04-2009 21:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kömür (Mesaj 405946)
Her ayağa kalktığımda leylağa bir dokunup koklamak çok keyifli :)

Leylakla yaşamadım bilmiyorum ama bu kış limon çiçeklerinin kokusunu içime bol bol çektiğim için bu duyguyu iyi biliyorum:)

Bu kışa size biraz da sebze takviyesi yapalım. Evde az ışıkta yetişebilen özel Red Robin domates tohumlarımız var. Bir ara adresinizi özelime yazın da size tohum göndereyim.

giz3m 23-04-2009 22:13

Çok süpermiş. Anladığım kadarıyla yalnız yaşıyosun. Ben yurtta iki menekşem var diye oda da bir arkadaş olay yapmıştı :p Ve fanusum yüzünden. Her yeni güne yeşillikler içinde uyanmak gerçekten herkese nasip olmaz.

kömür 23-04-2009 22:14

Çok memnun olurum, geçen yaz pek başarılı olmayan domates maceram olmuştu, umarım bu tohumlarla ve yetiştirmesinide irdeleyerek başarılı olurum.

kömür 23-04-2009 22:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi giz3m (Mesaj 406060)
Çok süpermiş. Anladığım kadarıyla yalnız yaşıyosun. Ben yurtta iki menekşem var diye oda da bir arkadaş olay yapmıştı :p Ve fanusum yüzünden. Her yeni güne yeşillikler içinde uyanmak gerçekten herkese nasip olmaz.

Teşekkürler, evet yalnız yaşayıp bunu tercih ediyorum:) evimi çok seviyorum.
Yeşillikler içinde uyanmak için verilen emeğe değiyor.
Ve mini yapay şelalemin su sesiyle :D

giz3m 23-04-2009 22:26

kesinlikle çok tarz olmuş daha önce hiç böyle bir yer görmemiştim :p Ama bu çim olayı sakat aşağı kata çökmeyesin :P Melisa falan da ek mis gibi koksun nacizane önerim...

kömür 23-04-2009 22:32

Teşekkürler, melisa önerisini araştırıp edinmeye çalışırım.
Çim olayı ciddi bir proje gerektiriyor. Ya tropikale göç edeceğim ya evimde ekosistem yaratacağım. Şimdilik sadece imkansız olmayan hayaller.

heva 24-04-2009 09:21

Sayın Kömür,
eviniz çok iyi güneş alıyor mu?
çok güzel bitkileriniz var
akvaryumlarınıza bayıldım
sizinki ev değil bahçev olmuş

kömür 24-04-2009 09:35

Evim teras katı ve bu aylardan başlayarak ekim kasıma kadar tüm gün güneş alıyor.
Kışında hava açık olursa biraz sabah güneşi alabiliyorum.
Teşekkürler, beğenmenize memnun oldum. Bahçev kelimesi yakışıklı olmuş, konu başlığıda olabilirdi :)

Bu arada ekstra bilgi ekleyeyim: Karşı duvarlarda gördüğünüz (yan duvarlarda da var) gri parçaları duvara monte ettim, tüm parçalar arasına misine gerdim. Yani tavanda misineden bir ağ oluşturdum.
Paludaryumdan devam eden sarmaşıklarla örmeyi planlıyorum :D

Günüm 24-04-2009 14:18

Gönlünüze düşen birşey olursa sormaktan çekinmeyin. Daha da bahçev sahibi olan biri olarak bakalım neler yapabiliriz.:)

armasis 24-04-2009 15:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kömür (Mesaj 405899)
İşte burası benim yaşadığım oda.
Bekar evi olduğu için su, toprak, çamur vs. serbest. :D

sevgili kömür daha yeni aldım ama sarmaşık son 5gündür ağlıyor bana yardımcı olurmusunuz lütfen bu iyi birşey mi değilmi bunu bile bilmiyorum ama odanız harika görünüyor şimdiden teşekkürler

tugo 24-04-2009 15:43

Daldan dala konan bir kanarya çok yakışır bu güzel ortama. Tabii teras kapısına önlem almak kaydıyla.

fizban 24-04-2009 19:31

Benim bi zamanlar kanaryam vardı. Arada salardım onu. Kendine uygun yaprak çiçek ne bulursa kemirirdi. O şirin gagası yemyeşil boyanmış olarak bana bakardı....

Çiçekler didik didik olduktan sonra da yapacak birşey kalmıyor. Aklınızda bulunsun...

acemi ciftci 25-04-2009 10:44

Nasıl imrendiğimi anlatamam. Ben de böyle bir ev döşerim umarım.

Sûz-i Dilârâ 26-04-2009 10:45

Harika görünüyor tebrik ederim aynı zamanda bize yeni fikirler verdiniz artık evlerden kovulmamız yakındır. :))

günsu 26-04-2009 12:49

Ne güzel

Kaç zamandır bende salonumda leylak büyütmek istemişimdir özellikle Erkan Topuzun 'evinizin toksit havasını temizlemek için leylak aloe vera ve benjamin yetiştirin dediğinden beri.

Siz bunu yapmışsınız zaten güle güle büyütün:)

kömür 27-04-2009 08:36

Sn. Günüm, Teşekkür ederim, emin olun çekinmem ;) Evde geçirebildiğim vakit sınırlı olduğundan kendimi kontrol altında tutarak, yeni eklemeler yapmamaya gayret ediyorum. Ama tahmin edersinizki bir yandan her çeşit bitkide mevcut olsun istiyoruz :) Aklımda sonbaharda yapmak istediğim bazı düzenleme ve planlarda var uygulamak istediğim :)
Sizin mekanınızdan fotoğraflar varsa görmekte isterim :)

Sn armasis, Sarmaşığın ağlama durumu hakkında hiç fikrim yok, forumun ilgili bölümlerinde eminim detaylı olarak sarmaşıklar hakkında bilgiler mevcuttur. Kendi deneyimlerime göre ise salon sarmaşığı yoğun ışığı ve nemi seviyor, tabanının aşırı sulanmamasınada dikkat etmeli.

Sn tugo, Benim kafamda soru işaretleri olan bir hususa değindiniz. Pencerede hazır önlemim var, kapıya ise önlem almak kolay. Bu kış 2-3 aylık zebra ispinozu maceram oldu. Maceram kuşumun paludaryumda boğulması ile son buldu :(
Kuş hayvanlarının su kenarı hayvanları olduğunu düşünerek ve suya girip banyoda yaptıklarını gözönüne alarak birikmiş suyun sorun olmaması gerektiğini düşünüyorum. Ölen kuşumun ise 2 yıldır kafesten çıkmadıktan sonra geniş suya girince bir türlü olağandışı panik yaptığına inanmak istiyorum.
Netice itibariyle tam şu sıralar tekrar kuş almak istiyorum. Cins olarak ise kime sorduysam kanarya kuşları kafes kuşlarıdır serbest olmaz dediler. Bende şu ara saka kuşu edinme fikri üzerine yoğunlaştım.
Bu husustaki tecrübe ve yönlendirmeleriniz benim için çok değerli. Kısa zamanda bir çift kuşu kafesten alarak oda içerisinde misafir etmek istiyorum.

Sn fizban, kuşların kemirgenliği pek dert değil, ispinozumda bir eğreltimi kemirip dururdu. Değerlendirilmesi gereken husus şu ki difenbahya, zakkum gibi (daha başkada vardır) zehirli bitkilerimde mevcut. Kendi fikrim ise ispinoz zehirlenmediği gibi alacağım kuşta zararlı bitkilerden sakınacaktır diye umudediyorum.

kömür 27-04-2009 08:37

Sn acemi çiftçi, daha yeşili size kısmet olur umarım.

Sn suzi dilara, boşverin kovulalım :p belki birgün buralardan kovulanlar grubu oluşurda komin hayat kurarız :eek:

Sn günsu, aslında leylağı içeride yetiştirdiğimi iddia edemem, çiçeklenmeye başlamalarıyla beraber terastan içeri aldım kendisini, teras kapısı önünde aydınlık olacağı için ve mevsim itibariyle havalandırıldığı içinde sorun olmayacağını düşündüm.

Son olarak tüm yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim, laf kalabalığım için özür dilerim. :o

nevsune 27-04-2009 08:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kömür (Mesaj 407990)
Netice itibariyle tam şu sıralar tekrar kuş almak istiyorum. Cins olarak ise kime sorduysam kanarya kuşları kafes kuşlarıdır serbest olmaz dediler. Bende şu ara saka kuşu edinme fikri üzerine yoğunlaştım.
.

Kanaryadan kanaryaya fark var. Kimisi de illaki özgürlük istiyor.

armasis 27-04-2009 10:39

Sn armasis, Sarmaşığın ağlama durumu hakkında hiç fikrim yok, forumun ilgili bölümlerinde eminim detaylı olarak sarmaşıklar hakkında bilgiler mevcuttur. Kendi deneyimlerime göre ise salon sarmaşığı yoğun ışığı ve nemi seviyor, tabanının aşırı sulanmamasınada dikkat etmeli.

teşekkür ederim sn kömür öğrendim havalardan kaynaklanıyormuş aşırı nem yapraklardan atılıyormuş normalmiş teşekkür ederim ilginize

Koyu yeşil 27-04-2009 14:08

Bahçeviniz harika, leylak ve akvaryumlar çok güzel. Benim de leylağım var bahçede. Şu an çiçek içinde. Bu aralar bir murraya almak istiyorum (daha doğrusu kendimle mücadele ediyorum, bir ses ''alma artık aaaa!' diyor öbür ses 'ama çok güzel, mis gibi de kokuyor' diyor) Korkarım dayanamayıp alıcam, sizin gibi başucuma koyucam :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024