agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Nariel / Balkonlarım (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/10195.htm)

Nariel 26-01-2009 17:24

5 Eklenti(ler)
İşte toprakları yenilenen ve bol gübreyle doyurulan güller:

Eklenti 60272
Eklenti 60273

Minyatür güllerin bazıları kel kaldı, bazıları ise hala çiçekli:

Eklenti 60274
Eklenti 60275
Eklenti 60276

Nariel 26-01-2009 17:31

5 Eklenti(ler)
Tohum ve çelikten yetiştirdiğim bitkiler(yeni büyümekte olanlara ayrı bir köşe yapılacak, şu an ortalık karmakarışık):

Nariel 26-01-2009 17:36

2 Eklenti(ler)
Bunlar gelişmesini beklediğimiz laleler. Bunların dışında soğanlı bitki olarak frezya, nergis ve kardelenlerim var. Bugün çıkmayan soğanlarım ne durumda diye kontrol ettim, iki lale, bir nergis soğanım çürümüş.

Heyecanla hepsinin açmasını bekliyorum.

Nariel 26-01-2009 17:37

1 Eklenti(ler)
Bunlar kardelenlerim ve nergisim:

Nariel 26-01-2009 17:39

1 Eklenti(ler)
Orkide ağacı fidanlarımdan biri iyice büyüdü, 5 litrelik yağ tenekesine alındı, toprak eklendi ve gübrelendi:

Nariel 26-01-2009 17:40

1 Eklenti(ler)
Yabani böğürtlenimiz. 1,5 metre kadarını budadım, nereye tırmandıracağımı bilmiyorum.

Nariel 26-01-2009 17:42

1 Eklenti(ler)
Begonvil yapraklarını döktü, çiçekleri de eskidi artık. Azman gibi oldu, budayıp budamamakta kararsızım. Serçeler begonvilimizi çok seviyor, dallarında cıvıl cıvıl oynuyorlar:

Nariel 26-01-2009 17:45

3 Eklenti(ler)
Havaların çok soğumamasından istifade eden sardunya ve çilek çiçek açmış vaziyette, çileği sonbaharda büyük saksıya aktarmış ve bol gübrelemiştim.

Nariel 26-01-2009 17:47

Gelişmeleri görüntüleyeceğim. Bir balkonun duvar dibine boydan boya dar ama derin bir topraklık yapmayı düşünüyoruz, buraya sarılıcı bitki tohumları ekeceğiz ve tüm duvarı sardıracağız. (sabah sefaları ve yıldız çadırı mesela).

nurcanaybay 26-01-2009 19:40

]Yabani böğürtlenimiz. 1,5 metre kadarını budadım, nereye tırmandıracağımı bilmiyorum

Nariel hanım ,büyük marketlerde ,duvarlara tutturabileceğiniz ahşap kafesler satılıyor.**** ince çıtalarla siz yapabilirsiniz.Altınada derince bir ahşap
kasa bulup ,aynı renge boyayıp,çiçeklik olarak kullanabilirsiniz.Kolay gelsin

Süha Şendoğan 27-01-2009 09:20

Sevgili Nariel,
Balkon bahçen çok güzel her köşesine sarfedilen emek belli oluyor. Kutluyorum seni.

Nariel 28-01-2009 23:57

2 Eklenti(ler)
Sayın turco, beğendiğinize sevindim :)

Sevgili nurcanaybay, bahsettiğiniz şeyden yapabilirim (daha önce nehir kenarından topladığım kamışlarla hanımelimize merdiven yapmıştım), ama sorun şu ki yer yok :( O kadar çok bitkimiz oldu ki, neyi nereye koyacağımızı şaşırdık.

Babam, ricalarım sonucunda iş yerinde bir köşede duran artık suntalardan, baklonumuzun birinin duvar ölçüsüne göre "saksı" yaptırdı. Bir de "sera naylonu" aldık, sunta saksının içini kaplayacağız. Bu saksılara toprak doldurup, sarılıcı, bir yıllık çiçekler ekmeyi düşünüyorum, mesela yıldız çadırı ve sabah sefası. Ve duvarı aşağıdan yukarı kadar rengarenk çiçeklerin kaplayacağı günü hayal ediyorum..;)

Suntaların rengini sevmediğim için dışına kendiliğinden yapışkanlı kaplama kağıdı aldım, yarın bir aksilik olmazsa kaplayacağım.

Yalnız altlarında delik yok. Tavsiye edebileceğiniz birşey var mı? Alta iri çakıllar döşesem drenaj için işe yarar mı? Bitkileri tek yıllık seçeceğim için pek fazla orada durmayacaklar, sökülüp yenisi dikilecek sürekli.

Bu saksıların yüksekliği 50 cm, uzunlukları yaklaşık 1'er metre ve genişlikleri 15 cm. Duvardan balkon içine kadar pek yer kaplamasın diye dar ama derin yaptırdık.

nurcanaybay 29-01-2009 09:34

Sn.Nariel ,biliyorsunuz sunta ıslanınca dağılan bir malzeme ( eğer çatılara kapladıkları
suya dayanıklı olanlarından değilse ) ,bir matkap bulup 3-4 delik açtırsanız daha sağlıklı
olmazmı ?
Birde ben ,saksı deliklerinin üzerine önce ( şu soğan-sarımsak sattıkları torbalar )delikli
malzemeyi saksının genişliğine göre kesip yerleştiriyorum ,üzerine çakıl taşlarını seriyorum.
Drenajı sağlamak için ,özellikle kaktüslere uygulanıyormuş ,ben tüm saksılara uyguluyorum.
Kolay gelsin

Manolya Çiçeği 29-01-2009 16:44

Kolay gelsin Sn.Nariel, bu balkonla uğraşmak herşeye değer.

Nariel 07-04-2009 19:24

3 Eklenti(ler)
Balkona yaptığımız uzun saksıların son halini yayınlayamadım bir türlü ama yakında fotoğrafını buraya koyacağım.

Balkonlarda cümbüş başladı ;) Verilen gübrelere, yeni topraklara, budamalara, ilaçlamalara çok güzel cevaplar geliyor;)

Güllerden pembe ve eflatun olanı önce davrandı ve mis kokulu çiçeklerini sundular. Diğerlerinde de sürüyle tomurcuk var.

Nariel 07-04-2009 19:28

3 Eklenti(ler)
Hele leylağımız bir açmış, bir açmış.. Şu an ben yanlarında değilim, fotoğraflarıyla avunuyorum :( Ama kokularını tahmin edebiliyorum;)

Nariel 07-04-2009 19:32

2 Eklenti(ler)
Begonvil tamamen yaprak dökmüştü ve sertçe budamıştım, şimdi yeni yapraklarla birlikte çiçekler de gelmeye başladı.. Yakın zamanda üstten gübre ve toprak ilavesi yapıldı.

Nariel 07-04-2009 19:39

1 Eklenti(ler)
Sardunyanın kopan bir dalını annem toprağa sokuvermiş, üzerindeki tomurcuk hemen açmış;) Ama eskisinden farklı olarak katmerli açmış;)

Nariel 07-04-2009 19:54

5 Eklenti(ler)
Bunlar da artık zamanı geçmiş, erken ilkbaharda açan soğanlılarımız. Balkonlarımızı epey renklendirdiler, ertesi seneyi şimdiden heyecanla bekliyorum:o

Nariel 07-04-2009 20:03

5 Eklenti(ler)
...

berduray 07-04-2009 21:37

Maşaallah, bahar gelmiş size, rengarenk olmuş heryer, orman menekşelerini göremedim, onlar ne alemde, emeklerinize sağlık.

Nariel 07-04-2009 21:48

Teşekkür ederim sevgili berduray:) Sizin oralara da gelmiştir bahar, değil mi?

Orman menekşeleri yaşıyorlar ama belirgin bir gelişme yok, sanırım bu sene çiçek açmayacaklar ve gelişmeyecekler..

berduray 07-04-2009 22:12

Tarlalar papatya dolu ama bendeki bitkilerin kaktüs oranı yüksek olunca yaza artık, frezya ve lale dışında başka çiçeğim yok.

Nariel 12-04-2009 22:44

3 Eklenti(ler)
İşte daha önce bahsettiğim, suntadan yapılıp içi naylonla kaplanmış, duvar boyunca uzanan saksılarımız ve sarılıcı bitkiler için kamış merdivenimiz. (Babamın ellerine sağlık, neredeyse her şeyini o yaptı..)

Nariel 12-04-2009 22:49

3 Eklenti(ler)
Bir adet çilek olmuş;)
Eklenti 72294

Sarı yasemin açmaya başladı, geçen sene çelikten üretmiştim:
Eklenti 72295

Minyatür güllerimizden bir tanesi. Tüm balkonu saran külleme hastalığı ile mücadele ediyor o da:
Eklenti 72296

Toprak 18 13-04-2009 06:33

Balkonunuz çok güzel olmuş. elinize, emeğinize sağlık. Çiçekler neşe kaynağı oluyor. Biz burada çiçekleri balkona çıkaramadık. Havalar soğuk gidiyor.Sizlerin balkonlarını izleyerek idare ediyorum.

feriha 13-04-2009 08:28

Sevgili Nariel geçen yıllarda küllenme benim bitkilerime de çok zarar verdi.

Bu yıl önleyici olarak güller daha yeni yapraklanırken fungisit uyguladım.

Umarım faydası olur. Rahatça çiçeklerini açarlar. Zirai ilaç satan bayiinin

verdiği bilgiye göre küllenmede önceden uygulama yapmak önemli imiş. Diğer

zararlılarda gördükten sonra mücadele faydalı olabiliyormuş ama küllenmede

önceden püskürtün dedi. Paylaşmak istedim.

Sevginizle bitkileriniz çok güzel gelişiyorlar. Ellerinize sağlık.;)

denizakvaryumu 13-04-2009 08:35

Küllenme için bu sene bionem uyguladınız sanırım.

feriha 13-04-2009 08:44

Sn Denizakvaryumu bionem gelmeden Ansar isimli fungisiti sadece güllere uygulamıştım.

Adalet Yağcı 13-04-2009 09:03

Sevgili Nariel, çok şirin olmuş, ama aklım sunta saksılarda kaldı, içi naylonla kaplansa da, dış ortamda çabuk çürüme yapmazmı?
İçindeki bitkileri thunbergia alata ya benzettim, yanılıyormuyum?
Bir ay içinde tadına doyulmaz bir seyir oluşturacaklar, Babanızın da sizin de ellerinize sağlık, çok güzel bir iş çıkarmışsınız.

Koyu yeşil 13-04-2009 10:37

Ben de kamıştan yaptığınız merdivene bayıldım. Bu tür bir fikre ihtiyacım vardı. Kesin uygulayacağım. Hemen malzeme bulmam lazım :)

Nariel 13-04-2009 18:32

1 Eklenti(ler)
Sevgili Toprak 18, birkaç ay sonra biz de sizin balkonunuzu izlemek isteriz:)

Sevgili feriha, güllerde yapraklar ilk çıktığı anda ilaçlamayı yaptım ve düzenli olarak 10 günde bir ilaçlıyoruz ama malesef önleyemedik. İlaç mı bozuk diye şüpheleniyorum, markasını hatırlayamıyorum şu an.. Bu aralar ıslanabilir kükürt edineceğiz, bir de onu uygulayacağız.

Sevgili Adalet Yağcı, sunta saksıların akıbeti nasıl olur bilmiyorum. Dışını da kendiliğinden yapışkanlı kaplama kağıtları ile kapladık (yani şu an gözüken kızıl-kahve renk, kağıdın rengi), belki bu kap sayesinde dış etkilerden pek zarar görmez dedik.
Balkon yıkanırken altına su değmesin diye de altlarına tahta takozlar koyduk ve yükselttik.

İçinde ağırlıklı olarak sabah sefası ve bezelye çiçeği var karmakarışık bir biçimde, iki tane japon feneri var. Bir de karışık sarmaşık tohumu almıştık hazır pakette, onun içinde neler var bilmiyorum, üstündeki resimlerden farklı çiçek olabilir. Thunbergianın diğer adı karagözlü suzan mıydı? Ondan yoktu resimlerde..

Ama sanırım latin çiçeği varmış(Neden alacalı çıkıyor acaba? Cinsi mi böyle yoksa hasta mı?)
Eklenti 72425

Sevgili Koyu yeşil, bu kamışlardan toplamaya bayılıyorum:) Hem dekoratif, hem sağlam, hem de bol bulunuyor bizim oralarda :)

Nariel 08-05-2009 18:31

1 Eklenti(ler)
Kamışlara sarılan sarmaşıkların son durumu:

mirovet 16-05-2009 11:40

cok guzel,canli ve en onemlisi "HAYAT VERİCİ". Ellerinize saglik diyorum.

Nariel 03-12-2009 22:21

5 Eklenti(ler)
Merhaba sevgili arkadaşlar,

Uzun süredir buraya uğrayamıyorum malesef, hem derslerim çok yoğun hem de bilgisayarım bu siteyi çok çok yavaş açıyor. Yavaş açılması dolayısıyla çok vakit ayırmam gerekiyor ve malesef bu kadar vakit ayıramıyorum.

Bu sene balkonlarım pek şenlikliydi, yaz ve sonbahar boyunca rengarenk çiçeklerim açtı;)

Önce yetiştirdiğim güllerin fotoğrafını göstermek istiyorum; dibine kışın bol keçi gübresi koymuştum ve yazın coştular. (Aslında yazın değil ilkbahar ve sonbaharda coşuyor tüm bitkilerim, yaz çok sıcak geliyor. )

İşte saksıdaki güllerim:

Nariel 03-12-2009 22:28

5 Eklenti(ler)
Güllerin devamı:

Sebahattin Sargın 03-12-2009 22:30

Son derece zarif bir arkadaşımızdan kendi gibi zarif ve güzel kareler ;)

Sevgili Nariel ben yeni gördüm burayı maşallah ne kadar çok çeşit var, ilk baharda ne güzel olur balkonun. Çalışmalarında başarılar dilerim...

Sevgiler ;)

Nariel 03-12-2009 22:37

4 Eklenti(ler)
Sarunyalarımın gücünü dibinde çıkan keditırnakları aldı sanırım, yazın neredeyse hiç açmadılar. Tırnaklar ise inadına sonbahar sonuna kadar açtılar.

sevim4 03-12-2009 22:37

Sevgili nariel , elerine salik güllerin rengi harika.

Nariel 03-12-2009 22:50

4 Eklenti(ler)
Sevgili Sebo, beğendiğine sevindim:) Ben senin balkonunu şöyle bir yüzeyselce gezdim ama internetin yavaşlığından dolayı hiçbir sayfayı doya doya gezip fotoğrafları inceleyemiyorum. Eminim sende de harika türler vardır. Yine de istediğin birşey olursa söyle, yollayayım:)

Kum zambaklarımın, küstüm otumun ve leş kaktüsümün çiçekleri bu seneki en gözde çiçeklerimdendi. Bunlar insanı mest etmez mi:)?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024