agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni1560Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2016, 19:03   #1
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Batı Rüzgarı / Balkon, Ev

Merhaba

çiçeklerimi evde ve balkonda bakan birisiyim.bahçe olsaydı güzel olurdu tabi.ya da büyük bir teras...neyseki güney cephe bir evimiz var.balkon yeterince güneş alabiliyor.çocukluğumdan beri mutlaka yeşil bir bitkim olmuştur hep.

şuan için evde baktığım çiçekler var.genelde çiçeklenme dönemi uzun bakımı kolay dikkat gerektirmeyen çiçekleri yetiştiririm.kalıcılık benim için önemli olduğu için tek yıllık bitkileri pek yetiştirmem.her sene tohum toplamak bile benim için istenmeyen bir durum.Soğuk ve karasal olan bu topraklara uyumlu bitki bulmak araştırma ve deneyim isteyen birşey olduğu için bu balkon sayfamın istikametinin bu yönde olduğunu söylemem gerekir.diğer yandan artık eve alacağım herhangi bir saksı veya çiçek için artık yer yok yani dona atlete dayanıklı bitki alıyorum artık.alsam bile dışarıda bırakmam gerekicek...

Balkon sayfamın içerisinde mevcut yer alacak olan yetiştirdiğim bitkilerim şunlar.

Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
  • Zepyranthes (Zıpçıktı)
    - Grandiflora
    - Candida
    - Lindleyana
    - Drummondii
    - Citrina
    - Rosea
    - Primulina
  • Habranthus (Zıpçıktı)
    - Robustus
  • Amaryllis (Çoban Çiçeği)
  • Ipheion (Bahar yıldızı)
    - Alberto castillo
  • Pancratium (Kum Zambağı)
    - Maritimum
  • Hemerocallis (Güngüzeli)
    -Stella doro
    -Bela lugossi
  • Gloriosa (Ateş Lalesi)
    - Rothschildiana superba
  • Chlidanthus (Peru Nergisi)
    - Fragrans
  • Sprekelia (Aztek Zambağı)
    - Formosissima
  • Eucharis (Amazon Zambağı)
    - Grandiflora

Diğer Bitkiler
  • Campanula (Maviş)
    - Poscharskyana
    - Pyramidalis
  • Dianthus (Karanfil)
    - Caryophyllus (Bodur Karanfil)
    - Letitia wyatt (Kokulu Bodur Karanfil)
    - Chabaud (Tohumdan yetişen 50cm boyundaki kokulu karanfiller)

• Argyranthemum (Çeşme Papatyası)
    - Frutescens limero butterfly yellow
    - Frutescens aramis red
  • Osteospermum (Bodrum Papatyası)
    - Ecklonis compact special fire
  • Petunia (Petunya)
    - Surfinia giant purple
    - Violet bicolor
  • Pelargonium (Sardunya)
    - Grandeur dark lavender
    - Aristo orchid
    - Aristo white
    - Clarion violet
    - Angeleyes bicolor
  • İpek Çiçeği - Kedi Tırnağı
  • Lobelia (Lobelya Fan çiçeği)
    - Speciosa - fan F1 burgundy
  • Penstemon (Sakallı Dil)
    - Hartwegii pensham
  • Gaura (Çalı Gül)
    - Gambit rose
  • Arabis (Kaz teresi çiçeği)
    - Blepharophylla red sensation
  • Aquilegia vulgaris (Haseki Küpesi)
    - Winky double dark red-white
  • Lewisia
    - Elise
  • Felicia (Felisya)
    - Amelloides felicitara blue
  • Clematis
    - Piilu
  • Gazania (Gazanya Koyungözü Çiçeği)
    -Rigens (Splendens)
  • Platycodon (Balon Çiçeği)
    - Astra Double Pink
  • Gaillardia (Gayret Çiçeği)
    - Arizona Sun
  • Armeria
    - Pseudarmeria Ballerina Lilac
  • Vigna caracalla (Selluka)
  • Primula
    - Japonica - Miller's Crimson
  • Rudbeckia (Güneş Şapkası)
    - Hirta - Prairie Sun
  • Echinecea (Ekinezya)
    - Magnus Superior
  • Erigeron (Sarkan Papatya)
    - Glaucus
  • Anacyclus (Atlas Papatyası)
    - Depressus - Garden Gnome
  • Passiflora (Çarkıfelek Çiçeği - Saat Sarmaşığı)
    - Caerulea
Şimdilik sadece bir giriş yapmış oldum.malum kış ayındayız.pek fazla gelişim yok ama şimdiden ön hazırlık olsun istedim

Düzenleyen Batı Rüzgarı : 07-07-2018 saat 13:59 Neden: Liste Güncellendi
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2016, 12:23   #2
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Balkon sayfanız hayırlı uğurlu olsun sayın Batı Rüzgarı. Balkonunuzdan çiçekler hiç eksilmesin, sizlere her daim neşe vermesi dileğimle...
İyi günler...

NOT: Bilinmeyen bitkiniz burada sorduğunuzsa yabani ota benziyor da benzemiyor da, atmadınız mı siz onu daha

sevgihoca beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2016, 12:46   #3
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Balkon sayfanız hayırlı uğurlu olsun sayın Batı Rüzgarı. Balkonunuzdan çiçekler hiç eksilmesin, sizlere her daim neşe vermesi dileğimle...
İyi günler...

NOT: Bilinmeyen bitkiniz burada sorduğunuzsa yabani ota benziyor da benzemiyor da, atmadınız mı siz onu daha
teşekkür ederim.hayır atmadım bilakis ayrı bir saksıda topladım.genelde aynı kaynak toprak kullandığım için ve bir kaç tohumu ektiğim ama hatırlamadığım saksıda çıktığı için yabani ot olma olasılığını düşük görüyorum.elbette satın aldığım çiçek tohumlarının yabani bir ot olma olasılığı da var.çünkü paketten farklı şeyler çıkabiliyor...umarım beklettiğime değer bir çiçek çıkar.

Eski 07-12-2016, 12:55   #4
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
...genelde aynı kaynak toprak kullandığım için ve bir kaç tohumu ektiğim ama hatırlamadığım saksıda çıktığı için...

Bitki Saksı Tohum Etiketi Yapımı

Bi fikir sadece, belki işinize yarayabilir...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2016, 17:24   #5
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Dışarıdaki bitkilerimden başlasam sanırım iyi olacak

bu benim geçen bahar ilk çiçeğini açan yaprakları kırılgan bahçe şebboyum.soğuk havalarda gelişimleri hızlanmakla beraber ikinci yıl çiçeklenebiliyor.eğer içeriye alırsanız çiçeklenmeyebiliyor.o yüzden soğuk hava şart.Ankara kışına geçen sene dayandı.bu gelişmiş haliyle bu kış da dayanabileceğini sanıyorum ki gelişim olarak havalar soğumaya başladığından beri iyi gidiyor.bu saksının arasında yokolmuş bir de akşam sefası var. akşam sefasını beğenmediğim için arasına öylesine diktim.ilk baharda tekrar sürgün verirse verir vermesse canı saolsun.akibeti belli olmadığı için listeye almadım. diğer yandan köşelere bir kaç kök aslanağzı da dikmiştim.onları da pek önemsemiyorum.güzel gelişirlerse bırakırım.
Name:  1111.jpg
Views: 3583
Size:  69.9 KB

Bu saksıda ise 5 kök sarı kısaboylu güngüzelim var.geçen yaz ayırıp buraya ektim.ana kök ise içeride saksıda duruyor.yaprakları sararıp solsa da kışı atlatabileceğini düşünüyorum.diğer yandan bilinmeyen çiçeği (kış testi olarak) ve sedumlarla komşu olarak bıraktım.tabi yabancı misafir aslanağzı ve yabani ot da şimdilik geçici olarak misafirler.
Name:  222222222222222222222.jpg
Views: 3600
Size:  71.2 KB

bu dertli saksımı da umarım bu sefer nizama sokmuşumdur.gübreledim toprağını değiştirdim ve 2 yıldır açmayan çarkıfeleğe derman olur diye umuyorum.aslında iki kök çarkıfeleğim vardı birini geçen kış kaybettim. bu da muhtemelen donacak ama yapabileceğim pek fazla bişey yok.son bir şans verdim.
yine tek yıllıkmı çok yıllıkmı emin olamadığım diğer şebboy türünü ve anemon soğanlarını ve normal bir kaç kök şebboyumu aynı saksıya diktim.toprakta bolca parlet gübre olduğu için sanırım hepsi için bir şans var.
Name:  3333333333333333333333.jpg
Views: 3526
Size:  71.9 KB

son olarak geçen seneden kalma karanfillerimi tek bir saksıda topladım.hüsnüyusuf da olabilir aralarında baya baya karışık ektiğim tohumları bu sene nizama getirebildim ve gerisi artık sürpriz olacak.sadece tek bir kökün yalın kat bodur karanfil olduğunu biliyorum.
Name:  5555.jpg
Views: 3499
Size:  70.5 KB

Eski 10-12-2016, 21:13   #6
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

gelecek yazı getiremem ama geçmiş yazda şöyle bir gezinti yapabiliriz sanırım.

bu benim tek günlük ömürlü ama her gün kendini yenileyen narinlerim.
umarım dökülen tohumlardan bu yazda balkonumdan eksik olmayacak diye ümit ediyorum.
ipek çiçeği

Name:  554545454.jpg
Views: 3451
Size:  76.7 KB

bu küçük misafirimiz "ekmek aslanın ağzında" deyimini bir yerlerden okumuş olmalı.
aslanağzı çiçeği ve pusuda börtü böcek bekleyen örümcek...
Name:  888888888.jpg
Views: 3452
Size:  27.0 KB

son olarak hala büyümeye devam eden zephyranthes soğanlarının tohum keseleri...

diğer bir adıyla zıpçıktı...
Name:  343434.jpg
Views: 3500
Size:  29.3 KB

Eski 14-12-2016, 17:24   #7
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

şebboylarım akşama doğru çıkan ayazdan biraz etkilenmişe benziyor.toprağı da ıslaktı.eğer bu kış sağ sağlim çıkarsa şebboy baya baya gözüme girecek...
Name:  11111.jpg
Views: 3452
Size:  70.4 KB

bu da benim bugün gelen penstemon çiçeklerim.türkçede karşılığı varmı bilmiyorum.
Name:  2222.jpg
Views: 3542
Size:  64.7 KB

son olarak bu da yine bugün gelen kırmızı bodrum papatyası.yaprakları biraz kalanşoya andırmıyo değil.kalanşo gibi yaprakları etli olmasalarda şekil olarak benziyor...
Name:  3333.jpg
Views: 3356
Size:  57.7 KB

evet bitki listemi güncellemiş oldum.umarım şebboyları kaybetmem...geçen sene üzerine çok ince naylon örtmüştüm ama toprağı yinede donmuştu haliyle...bu sene çırılçıplak bi donla bıraktım öyle...

Eski 17-12-2016, 03:58   #8
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Cool

bilinmeyen çiçeğimi nihayet buldum papatya...
ama klasik papatyalardan değil.yaprağı farklı.papatya konusunun ilk sayfasında var.tabi bu yapraklar beni papatya fikrinden uzaklaştırdığı için hiç bakmamıştım.
Name:  111.jpg
Views: 3479
Size:  67.7 KB
umarım çok yıllıktır.geçen yaz sanırım sıkışık olduğu için açmadı bu sene ayırıp ayrı bir saksıya diktim.gelişimleri felan güzel.dışarıya diktiğim iki kök kıştan sağ sağlim çıkarsa ne ala...
Views: 3402
Size:  45.3 KB

YeniGine, Muda, efeege ve 6 kişi beğendi.
Eski 22-12-2016, 11:40   #9
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Bu benim güccük petunyam.fide olarak almıştım.fazla bir zaman olmadı ancak büyümesi farkedilir şekilde...
Name:  100000.jpg
Views: 3265
Size:  70.5 KB

Bu da benim tutmasını ümit ettiğim ortancacık.aslında yer olmadığından atmak istemiştim ancak bir çeliğini bari yaza taşıyayım dedim.çiçek açarsa da hayır demem
Name:  20000.jpg
Views: 3290
Size:  75.9 KB

Son olarak bu ise benim ipheion.bu sene ilk defa edindim.beğenirsem diğer renklerini de alacam inşallah.bu beyaz olanı....
Name:  30000.jpg
Views: 3283
Size:  68.9 KB

şimdilik ev kısmıyla idare edin.balkona uzun zaman var.bu sene çeşidim bol ve artık hemen hemen kotamı doldurdum.umarım 2017de bol çiçekli, terörsüz şehitsiz, günlerimizi paylaşma imkanımız olur...

Eski 22-12-2016, 23:10   #10
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın Batı Rüzgarı balkon sayfanız hayrlı ve bol çiçekli olsun inşallah!..

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2016, 03:46   #11
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın Batı Rüzgarı balkon sayfanız hayrlı ve bol çiçekli olsun inşallah!..
hepimizin inşallah.

YeniGine beğendi.
Eski 28-12-2016, 08:21   #12
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Red face

şebboyumdan iyi haber var.kendini kış soğuklarına alıştırmışa benziyor yaprakların tamamı sönük duruyordu şimdi baya baya toparlamış.güzel bir adaptasyon örneği oldu benim için...
Name:  2222222222222.jpg
Views: 3236
Size:  37.4 KB

Eski 28-12-2016, 23:29   #13
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Evet üst yapraklarda toparlanma farkediliyor Sayın Batı Rüzgarı, gözünüz aydın...

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2016, 14:33   #14
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
bilinmeyen çiçeğimi nihayet buldum papatya...
ama klasik papatyalardan değil.yaprağı farklı.papatya konusunun ilk sayfasında var.tabi bu yapraklar beni papatya fikrinden uzaklaştırdığı için hiç bakmamıştım.
Eklenti 635604
umarım çok yıllıktır.geçen yaz sanırım sıkışık olduğu için açmadı bu sene ayırıp ayrı bir saksıya diktim.gelişimleri felan güzel.dışarıya diktiğim iki kök kıştan sağ sağlim çıkarsa ne ala...
Eklenti 635605
Çiçeğiniz Şeker tabağı - Bellis perennis (Çayır papatyası)

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2016, 16:54   #15
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
teşekkürler bilgi için...
bu papatya ismine yasak getirmeleri lazım bodrum papatyası çeşme papatyası çayır papatyası vs bir sürü papatya var.ama bunların gerçekten aynı aileden olduğunu düşünmüyorum şahsen.ya da ben mi yanlış biliyorum? biraz araştırma yapacaktım aslında baktım paylaşımlar iç içe geçmiş ben de papatya diyip geçiyorum. şeker tabağı da ilginçmiş.acaba birisi tadına felan mı baktı da ortası şekerli vs diye şeker tabağı denmiş...aklımda deli sorular...

YeniGine beğendi.
Eski 07-01-2017, 15:22   #16
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

en son geçen sene yazmışım.biliyorum özlediniz beni ama şimdi yazmak kısmet oldu...

biraz yağmur zambak kısmından bahsedeyim.zepyhranthes drumondii 2015 sonbaharında tohumu ekilmiş olup şuan 2.senesinde. tabi biraz acemiliğin etkisiyle çeşitli toprak denemeleri yaptım.soğanların gelişim düzeyine göre tekrar toprak değiştirmişliğim var.o yüzden kimi soğanlar iyi gelişmiş kimi soğanlar az gelişmiş.geçen yaz balık ve çivi koyduğum saksıda soğanlar gayet iyi gelişmiş.ancak anladım ki balık koyulan saksı özellikle dışardaysa hava almaması gerekir.mesela saksıyı suladınız toprak kurudukça oluşan çatlaklardan sinek giriyor.çünkü dışarıya yayılan leş kokusu(olmaz deselerde olabiliyor y@da balık cinsine göre değişiyor) sinekleri adeta bedava ürün izdihamına çeviriyor.
kara sinekler yumurtalarını bırakıyor ve kurt yapıyor.3 saksıdan 2si kurtlandı.kurtların bitkiye bir zararları olmadı tek sıkıntısı saksınızdan sinekler çıkıyor ) kurtlanmayan saksımdaki soğanlar ise en gelişmişleri oldu.ancak soğanların büyümesiyle anladım ki drumondii derin bir saksı isteyen bir tür.resimden de anlaşıldığı üzere saksının sadece 5cm lik derinliği soğanların kökleri ile muhattap.... dahası soğanın cinsi gereği anladığım kadarıyla kendini diplerde muhafaza etmeye çalışıyor.yani soğanları üste taşısanız bile soğan üst kısmı çürüyor ve aşağıya doğru gelişim gösteriyor.
Name:  1111111.jpg
Views: 3412
Size:  43.4 KB
sadede gelecek olursak soğanların hepsini uzun ve büyük bir saksıya aldım.
Name:  333333333333.jpg
Views: 3248
Size:  73.1 KB

bu ise bir kaza sonucu ucu kırılmış sakallı dil (penstemon) fidesi.hiç tanıdığım bir bitki değil.o yüzden kırılan parçayı çelikleyip diktim.ya tutarsa!

Name:  222222222.jpg
Views: 3157
Size:  72.4 KB

bu da anaç sümbülteber soğanımın dikildikten sonra filiz verme çabasını gösteriyor.bu soğan hakkındaki endişem 3 e bölünmeye çalışması ve bu yaz çiçek verememesi...ya da iyi tarafından bakarsak 3 tane çiçek verir

Name:  444444444.jpg
Views: 3162
Size:  78.5 KB

son olarak biraz erken de olsa diktiğim nikotin tohumum.biraz çimlenme oranı düşük olsa da listemdeki çan çiçeği gibi tohumların filizlenmemesinden iyidir.
evet listem biraz sekteye uğrayacak gibi...nasip diyelim artık...
Name:  555555555.jpg
Views: 3212
Size:  72.2 KB

YeniGine, Muda, efeege ve 7 kişi beğendi.
Eski 15-01-2017, 21:09   #17
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Herkese selamlar.

Son durum bilgisi kıvamında bir kaç şey ekleyeyim istedim.

bi yerden kum zambağı tohumları buldum ve ektim.biraz sık oldu ama 2 seneden sonra ayırmayı düşünüyorum.ve umarım ki 3.senesinde artık çiçek açmaya başlayacak...şimdilik bir kıpırtı yok zaten 3-4 gün felan oldu dikeli.

Name:  22.jpg
Views: 3026
Size:  40.4 KB

daha önce bahsetmiştim.bir kaza sonucu büyüme bölgesi ile toptan kırılan pestemonlarımın ucundan iki ışkın verdi...bilmiyorum bakalım gelişimleri nasıl devam edecek...zira tek dal üzerinden çiçeklenen bir bitki olarak biliyorum ben bunları...enteresan...
Views: 3098
Size:  47.6 KB

yine daha önce bahsettiğim nikotin çiçekleri ile ilgili paylaştığım görseli güncellemek isterim.çünkü çıkan şeyler muhtemelen otmuş.zaten büyümediler yan yatıp öldüler.ardı sıra çıkanlar ise öyle tahmin ediyorum ki nikotin çiçeklerim...
Name:  11.jpg
Views: 3105
Size:  68.5 KB

Son olarak da 4 hafta boyunca buzdolabında beklettiğim 10 adet Gentiana Acaulis tohumlarından bir tanesi çimlendi...diğer 9 tanesinden haberim yok.umarım bu çıkan ot değildir.
Name:  44.jpg
Views: 2987
Size:  59.4 KB

Eski 08-02-2017, 13:34   #18
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

bir aya yaklaşmış güncellemeyeli.ama zaten güncellemek te istemedim pek. zira liste biraz sekteye uğradı..
tohumdan yetiştirdiğim nikotin çiçekleri ev ortamında çimlendikten sonra gelişimleri durdu.sonra da yan yatıp öldüler.muhtemelen ev gibi hava akımı olmayan ortamlarda tohumların genel sorunu bu oluyor.
çan çiçeğini de listeden çıkardım.onlar hiç çimlenmedi.
Gentiana Acaulis bi tane çimlenmişti o da gitti.
tohumdan yetiştirmediğim fide olarak aldığım Penstemon çiçeklerimin 3 tanesinden 2 si nedensiz bir şekilde öldü.ucu kırılan fide hala yaşıyor.ama onunda sonu aynı galiba...
nicotin tohumları da aynı kaderi yaşadılar.elde kalan diğer tohumları baharda dışarıda deneyecem artık...
bu başarısızlıkların yanında t@biki güzel gelişmeler de oldu.

Hediye gelen bazı bitkilerimin son halleri.ikinci resimde kargoda hasar gören bitki hala iyileşme belirtisi göstermedi.ama bir umuttur bekliyoruz bakalım.sardunyalar tuttu ama.
Views: 2993
Size:  59.8 KB
Name:  222222.jpg
Views: 2999
Size:  48.8 KB

Çoban çiçeğim amarilisim de çiçeklenmek için çabalıyor...
Name:  33333.jpg
Views: 2982
Size:  40.5 KB

son olarak da bu yılın ilk çiçeklerinden sardunyam ve bodrum papatyam.
Name:  44444.jpg
Views: 3039
Size:  51.2 KB
Views: 2944
Size:  46.3 KB

Eski 28-02-2017, 14:57   #19
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

selamlar.çiçek mevsimine girmeye saatler kala sayfamı güncelleyeyim dedim.

ne yazık ki hayaller ve hayatlar birbiri ile paralel yürümüyor şu ölümlü dünyada...
kendimi başarısız bir baba cani bir katil gibi hissediyorum.
malum listemi katlettim resmen.
anladım ki otsu bitkiler bana göre değil.en azından kendi şartlarımda bunu söyleyebilirim.
bu yüzden listemi soğanlı bitkilerle genişletmeye karar verdim.
henüz elime ulaşmadılar gerçi.ulaştıklarında listeyi güncellerim...

genel olarak şunları söyleyebilirim.
otsu bitkileri belli koşullarda yaşatmak daha zor.çünkü güneşsizliğe gelemiyorlar.adaptasyonları zayıf.aynı şekilde susuzluk gibi diğer olumsuz şartlar karşısında da acizler.

ancak soğanlı bitkiler bir başka...depoladıkları besini çeşitli şartlarda hayatta kalmak için kullanabiliyorlar.istersen topraktan çıkarıp sakla... bu bağlamla soğanlı bitkiler benim için çok daha cazip.t@biki benim kendi şartlarıma göre...

evet şimdi de son durum hakkında bir kaç fotoğrafla mesajı yeşillendirelim.

ilk olarak kum zambaklarım.benim için uzun bir serüven olucak çiçeğini görmek...tohum başarımı baya yüksek. 20 de 18 .... büyümelerinde bir sıkıntı yok.dolaylı olarak güneş alıyorlar şimdilik...ve evet sık oldular farkındayım.ilk 2 sene idare etsin yeter.
Name:  111111111.jpg
Views: 2874
Size:  44.0 KB
bu ise bütün kış ankaranın ayazına soğuğuna rüzgarına rağmen hayatta kalmış olan güngüzellerim.yeniden yeşermeye başlamışlar.5 taneden hiç kayıp yok.
Name:  3333333333333.jpg
Views: 2924
Size:  62.6 KB
bunlarda benim yine savaşcı ruhlu karanfillerim.maşallah yapraklarının tek bir kılına bile zarar gelmedi...
Name:  44444444444444444.jpg
Views: 2918
Size:  61.8 KB
son olarak da yarı savaşcı şebboylarım.bir kısmı zarar gördü ama bu sene baya da soğuk geçti havalar.ki rüzgar almasa veya üzerine ince bir naylon dahi örtsem eminim bişey olmayacaktı...neyse buna şükür.
Name:  55555555555.jpg
Views: 2855
Size:  67.4 KB

Eski 16-03-2017, 23:02   #20
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Selamlar (:

Devam...

Sardunyalarım
Name:  111111.jpg
Views: 3099
Size:  58.1 KBName:  3333333.jpg
Views: 2812
Size:  45.8 KB
Sparaxis
Name:  555555.jpg
Views: 2780
Size:  73.5 KB
mor karanfillerim
Name:  4444444.jpg
Views: 2839
Size:  64.2 KB
çeşme papatyam
Name:  222222222.jpg
Views: 2833
Size:  62.2 KB

Eski 03-04-2017, 21:58   #21
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Cool

selamlar herkese
artık bahar geldi ve çiçeklerle haşırneşir olmaya başladık.konuyu çiçeksiz bırakmamak adına son hallerinden devam edelim...

İlk olarak sardunyalarımdan bir kolaj

Name:  0000.jpg
Views: 2809
Size:  70.3 KB

ikincisi açan zephyranthes primulina (zıpçıktı)

Views: 2782
Size:  41.2 KB

bu sene ilk defa yetiştirdiğim ikinci kez açan afrika menekşem...
Name:  44444444.jpg
Views: 2751
Size:  53.6 KB

Bu sene yeni aldığım peru nergisi soğanlarım chlidanthus fragrans
Name:  666666666.jpg
Views: 2685
Size:  50.5 KB

Son olarak da "Aaa Mahmut Hoca sen de mi kaçtın?" diyen aztek zambağım...

Name:  88888888.jpg
Views: 2722
Size:  65.8 KB

Eski 05-04-2017, 00:01   #22
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Sayfanız hayırlı uğurlu olsun Sayın Batı Rüzgarı. Bol çiçekli günler dilerim.

NesliSezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2017, 02:47   #23
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Exclamation

selamlar
devam....
ilk olarak konusunu da açtğım aztek zambağımın çiçeği..Tohum için yapay tozlaştırdım bakalım tohum verecekmi...
Views: 2682
Size:  60.8 KB

Bu da kışın onca mücadeleden sonra bir kısmı hayatta kalan şebboylarım. Hasar almasaydı çok daha tomurcuklu olabilirdi tabi ama buna da şükür...
Name:  22222222.jpg
Views: 2692
Size:  50.4 KB

bu da zambaklarımı taşıdığım saksıdaki güngüzellerim. zambaklarımın çok az da olsa uçları görünmeye başlamış...Güngüzelleri gerçekten çok dayanıklıymış donlara...

Name:  333333333.jpg
Views: 2680
Size:  70.6 KB

Son olarak açmak ile açmamak arasında kalan yılların amarilisi... tabi bu yavrulardan büyümüşlerden bir tanesi...kötü güneşsiz koşullar yüzünden bu şekilde oldu.sonunda pencere önünde yer açtım kendisine...
Name:  444444.jpg
Views: 2776
Size:  71.9 KB

Eski 16-04-2017, 12:37   #24
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Cool

Selamlar herkese iyi pazarlar...
Artık hemen hemen bütün çiçeklerimi balkona pencere önüne taşıdım.evde çok az bitkiler var.

Yeni ediniğim türlerden bir kaç kesit sunayım önce.

Bu konusunda da bahsettiğim ateş lalemin son durumu...çimlenmesi 1 ayı buluyor.Ama büyümesi son derece hızlı diyebilirim...
Name:  33333.jpg
Views: 2663
Size:  71.2 KB

Bu ise merakla çiçeklenmesini beklediğim kokulu örümcek zambağım.Resimlerden çiçeğini çok beğenmiştim.İsmi ne diye soranlara ismene demeyi tercih ediyorum.
Views: 2636
Size:  70.9 KB

Bu da kışı zorlaya zorlaya atlatan şebboylarımın ilk açan çiçeği...Kokusunu özlemişim.Bahar gibi kokuyor gerçekten...
Views: 2616
Size:  43.6 KB

Son olarak Sümbülteberle yaptığım evde ve toprakta bakım denemesi...
en iyi sonucu kökleri koparmadan yaptığım toprak değişiminde aldım.
tabi soğanın kişisel durumunu hesaba katmadım
Views: 2655
Size:  66.0 KB

Eski 26-04-2017, 16:21   #25
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

bahar dedik nisan da bitiyor... zaman bitkiler için ne kadar yavaşsa bizler için bi o kadar hızlı geçiyor...neyse biz konumuza dönelim...
şebboylarımın keyfi yerinde.yarı gölge bi yerde duruyor.ikindi akşam arası biraz güneş alıyor hepsi bu...yaprakları çiçekleri vs gayet sağlıklı görünüyor...

Views: 2614
Size:  74.9 KB

Bu ise benim dans ettirdiğim ateş lalem ve hemen yanında örümcek zambağım...
Views: 2556
Size:  74.5 KB
tabi örümcek zambağı demişken yine örümcekler saksıların arasına toplandı...seviyorum bu yaratıkları...bir böcekten çok hayvan gibi geliyor bana.beni görünce saklanmaları vs...tabi arıya karşı fobim varya bugün değil eşek arısı onların daha da iriceleri var.genelde sıcak memleketlerde çok görünüyor da bizim ankaranın yeni gün yüzü görmüş gününde de balkonda bir selam çakmayı ihmal etmedi...tabi nasıl içeri kaçtım ben bile anlamadım...arıya karşı bildiğim bir alerjim yok ama küçükken yolda yürürken koluma çarpıp sokmuştu. mersinde yaşanan bu olay çocukluk travmalarımdan bir tanesi oldu.arı sonuçta sokar...
Name:  örümcek.jpg
Views: 2541
Size:  56.8 KB

az olan çiçeklerimden bir de çeşme papatyam var işte...bu sene aslanağzıları bile açmadı henüz...havaların sıcak gitmesi lazım.2 gün önce kar gördük...

Views: 2682
Size:  57.5 KB

Eski 04-05-2017, 20:22   #26
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Cool

Örümcek zambağıma daha var derken...
kokusu uzaktan zambak gibi.yakından narenciye ekleniyor. aslında çok tuhaf da bir kokusu var.kek hamuru kokusu mu desem tarif edilmesi çok zor.tatlımsı bir kokusu var.
Name:  1111.jpg
Views: 2542
Size:  35.2 KBName:  6666.jpg
Views: 2477
Size:  70.8 KB
Name:  r44444.jpg
Views: 2551
Size:  70.0 KB

Eski 10-05-2017, 11:53   #27
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Exclamation

selamlar.mayıs ayının hasılatı ve aynı zamanda zararı yanyana geldi bu ay.
bi kaç gündür deli gibi esen rüzgar ne yaprak bıraktı ne de çiçek.
ilk olarak zarar görmüş örümcek zambağım.ikili açtı sanırım soğanı biraz küçük.
Name:  ismene.jpg
Views: 2643
Size:  69.3 KB

bunlarda sardunyam ve çeşme papatyam....çeşme papatyasının yaprakları yeşil tonu ve çiçekleri hoşuma gitti.umarım yıllarca sağ sağlim götürebilirim ömrüm yettiğince.yeni sardunyam da yeni saksısına alışmışa benziyor.
Name:  sardunya çeşme.jpg
Views: 2666
Size:  38.6 KB

ilk çiçeğinden beri çiçekleri teker teker açmaya başlayan şebboylarımın en çiçekli halini koymazsam olmazdı...sanırım bundan sonra çiçekleri azalacak.
kokusu felan her zaman ki gibi çok güzel..yoğun bir kokusu olsa sümbülteber ile yarışır hatta geçer güzel koku anlamında.
Name:  şebboy.jpg
Views: 2554
Size:  70.7 KB

çift renkli çiçekli limon kokulu yapraklarıyla gönlümü kazanan sardunyam tek tük çiçek açmakta ısrarcı duruyor.bakalım yazın napıcak...
Name:  sardunya çift renk.jpg
Views: 2581
Size:  33.7 KB

son olarak yakışıklı misafirim...
Name:  uğur böceği.jpg
Views: 2611
Size:  63.4 KB

Eski 19-05-2017, 18:18   #28
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Red face

herkesin 19 mayıs atatürkü anma gençlik ve spor bayramı kutlu olsun

bu güzel günü yeşillendirelim hatta çiçeklendirelim.

ilk olarak 3.senesinde olan yalın kat karanfillerim sonunda açmaya başladı...
Name:  karanfil çiçek.jpg
Views: 2450
Size:  30.4 KB

ikinci olarak sardunyalarımdan bir kollaj
Name:  sardunya.jpg
Views: 2405
Size:  70.4 KB

ateş lalemin tomurcukları büyüyor.
Name:  ateş lalesi.jpg
Views: 2405
Size:  36.5 KB

çiçekleri artık geçmeye yüz tutmuş şebboyum.
Name:  şebboy.jpg
Views: 2373
Size:  72.6 KB

ve diğerlerlerinden bir kollaj daha...
Name:  diğer.jpg
Views: 2435
Size:  75.5 KB

Eski 23-05-2017, 17:48   #29
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Unhappy

ateş lalemden güncel bir kare...
şimdiye kadar 5 tane tomurcuğu oldu.
bakalım daha artacakmı...
Name:  lale.jpg
Views: 2310
Size:  61.9 KB

bu da en son geçen sene gördüğüm bu sene sürpriz yapan yengeç örümceğim
çeşme papatyasını sevmiş herhalde
Name:  zaaa.jpg
Views: 2305
Size:  33.5 KB

Eski 28-05-2017, 05:13   #30
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Red face

sıcak sıcak dumanı üstünde ateş lalem
tahmin ettiğimden daha küçük geldi bana.
gerçi çiçeğin daha polenleri açılmış değil sabahleyin kırmızısı da azdı akşama doğru kızardı.rizom da öyle etli butlu bişey değildi...
flashsız gün geçirmiş hallerini de gün ışığında çekip koyarım karşılaştırma anlamında...
çok enteresan bir çiçekmiş.dişi organ yatay bir direk gibi.sanırım çiçeğin ters durması dolayısı ile böceklerin buraya tutunmak zorunda kalması adına tasarlanmış bir yapı...
yaprakların tasarımı da muazzam.sarmaşıkların genelinin aksine ayrı bir kamçı değil de yaprak üzerine farklı bir tasarım verilmiş.yaprakların uç kısmı kıvrak olduğu gibi hem dayanıklı hem de yaprağa göre oldukça sert bir uç kısım var..yani tam bir kanca mantığı işlenmiş üzerinde...
Name:  222.jpg
Views: 2272
Size:  37.0 KBName:  trtrrt.jpg
Views: 2321
Size:  60.0 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024