agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni1560Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2017, 08:25   #31
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
artık havalar ısınsın lütfen
ama neyse ki ateşimiz eksik de olmuyor.
ateş lalemin son hali.
Name:  ateş lalesi2 .jpg
Views: 1151
Size:  32.1 KB

Bodrum papatyam ise biraz isteksiz.Gerçi bu bulutlu havalarda ben de isteksizim...

Name:  bodrum.jpg
Views: 1157
Size:  39.1 KB

yalın kat karanfillerim erkenci.aynı saksıda 2. yılında ilk defa açacak olan karanfillerim var.bakalım nasıl açacaklar...
Name:  karanfik.jpg
Views: 1122
Size:  64.1 KB

Gün güzellerim de tomurcuklanmaya başladı...
şimdilik iki tanesinde görüyorum...
Name:  43453434.jpg
Views: 1116
Size:  45.4 KB

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2017, 14:58   #32
Ağaç Dostu

zynlby's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2014
Galeri: 1
çok güzeller gerçekten

zynlby Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 00:35   #33
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zynlby Mesajı Göster
çok güzeller gerçekten
teşekkürler daha iyisi sizin olsun. bol çiçekli bir yıl dilerim.

bu arada dışarıda bırakabileceğim bir kaç çeşit çiçek fidesi yolda...detayları gelince yazarım.ayrıca
ankara soğuklarına dayanıklı dışarıda bırakabileceğim çiçeklenme süresi uzun sorunsuz bitki tavsiyesi alınır...

aslında sarmaşık yetiştirmek istiyorum.ama içeriye almaya gerek olmayacak.ankarada gözüm kapalı dışarda bırakabileceğim. pasifloranın en dayanıklısı bile yaşayamadı...hanımeli düşünülebilir ama arı gibi fobim olan börtü böceği çok çekiyor yani öyle hatırlıyorum. sanırım soğuk konusunda sarmaşıkların bir zaafı var..

esemeral ve nanemolla beğendi.
Eski 01-06-2017, 08:23   #34
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

-Floks
-Günışığı Şapkası
-maviş
-beyaz sardunya
yeni çiçeklerim. 2 gün önce dikildi saksılara.
bakalım bu yaz çiçek görebilecekmiyiz bunlardan...

Milla beğendi.
Eski 09-06-2017, 18:16   #35
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

sözde katmerli karanfil yetiştiriyoruz tohumdan
ilk defa açıyor olan 2.yılındaki karanfillerimin son durumu:
Name:  3333.jpg
Views: 1077
Size:  37.7 KB

bir de bu sene oyuna geç giren sakız sardunyamdan bir kare paylaşayım.
Name:  343434434.jpg
Views: 1114
Size:  36.7 KB

hala yağmur sel gidiyoruz bakalım... bu sene zıpçıktılarım bile açmadı daha...

Eski 10-06-2017, 12:33   #36
Ağaçsever

yelizkahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
selamlar.mayıs ayının hasılatı ve aynı zamanda zararı yanyana geldi bu ay.
bi kaç gündür deli gibi esen rüzgar ne yaprak bıraktı ne de çiçek.
ilk olarak zarar görmüş örümcek zambağım.ikili açtı sanırım soğanı biraz küçük.
Eklenti 647533

bunlarda sardunyam ve çeşme papatyam....çeşme papatyasının yaprakları yeşil tonu ve çiçekleri hoşuma gitti.umarım yıllarca sağ sağlim götürebilirim ömrüm yettiğince.yeni sardunyam da yeni saksısına alışmışa benziyor.
Eklenti 647534

ilk çiçeğinden beri çiçekleri teker teker açmaya başlayan şebboylarımın en çiçekli halini koymazsam olmazdı...sanırım bundan sonra çiçekleri azalacak.
kokusu felan her zaman ki gibi çok güzel..yoğun bir kokusu olsa sümbülteber ile yarışır hatta geçer güzel koku anlamında.
Eklenti 647535

çift renkli çiçekli limon kokulu yapraklarıyla gönlümü kazanan sardunyam tek tük çiçek açmakta ısrarcı duruyor.bakalım yazın napıcak...
Eklenti 647536 kayınvalidem sardunya hastası ev yazlık ta heryerde sardunya var ama bu kadar güzelini görmedik maşallah 41kere

son olarak yakışıklı misafirim...
Eklenti 647537
kayınvalidem sardunya hastası ev de yazlık ta her yer sardunya var ama bu kadar güzelini görmedik maşallah 41 kere

yelizkahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2017, 23:28   #37
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

karanfillerim yeni renkleri ile açmaya devam ediyor.

Name:  1111.jpg
Views: 994
Size:  41.4 KBName:  3333.jpg
Views: 963
Size:  34.1 KB

bu da maviş denilen campanula... çiçekleri o kadar küçük ki benim için bir hayal kırıklığı olmuştu...sıcağa pek gelemiyor çiçekleri hemen bozuluyor...ya da yeni dikildiği için böyle emin değilim..
bakalım ankara kışından çıkabilecekmi.zira dışarda kalacaklar arasında...

Name:  2222.jpg
Views: 982
Size:  44.1 KB

Eski 15-06-2017, 10:08   #38
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Campanulaların hemen hepsi soğuklara dayanıklı oluyorlar. Tek sıkıntıları yanlarında başka bitki istemiyorlar. Aşırı güneş onlara fazla geliyor. Bu nedenle doğal ortamlarda kayalıklar üzerinde çok fazla bir şekilde yaşıyorlar. Tek büyük bir saksıda olursa birkaç yıl içinde o saksıyı doldurur. Ortaya mükemmel bir görüntü çıkar.

Maviş çiçeği (campanula)

Maviş çiçeği (campanula)

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2017, 12:08   #39
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Campanulaların hemen hepsi soğuklara dayanıklı oluyorlar. Tek sıkıntıları yanlarında başka bitki istemiyorlar. Aşırı güneş onlara fazla geliyor. Bu nedenle doğal ortamlarda kayalıklar üzerinde çok fazla bir şekilde yaşıyorlar. Tek büyük bir saksıda olursa birkaç yıl içinde o saksıyı doldurur. Ortaya mükemmel bir görüntü çıkar.

Maviş çiçeği (campanula)

Maviş çiçeği (campanula)
şebboyların önünü açıp ön tarafa diktim.aslında aynı saksıda bir de piramit versiyonu var eğer doğru geldiyse...
haliyle bu şekilde bırakmayı düşünüyorum şimdilik. yayılıcı bir türmüş.tek tük çiçek açtığı taktirde pek uzun ömürlü de olmayabilir
zamanla yer değişikliği yapabilirim. ama çiçekleri çok küçük olduğu için önce güzel bir performans sergilemesi lazım.yoksa ayrı bir saksı çok lüx olur..

YeniGine beğendi.
Eski 18-06-2017, 08:25   #40
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

karanfil serisine beyazda katıldı bakalım.
Name:  111111.jpg
Views: 936
Size:  40.5 KB

bu da nihayet açan günü birlik konakçım güngüzelim...
aslında kokuyor ama çok çok hafif ve güzel bir kokusu var.
o kadar hafif ki burnunu dayayan herkes kokuyu almayabilir...
Name:  2222222.jpg
Views: 927
Size:  42.2 KB

Eski 22-06-2017, 14:18   #41
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Red face

Dün akşamsoğuktan hırka giymek zorunda kaldım nerde bu haziran nerde bu yaz

ama neyseki bugün hava biraz iyi tahminler de fena değil...

yaz gecikince haliyle herşey gecikti...
zıpçıktım ilk çıktısını veriyor.kartuşu bitti sanmıştım
Name:  222.jpg
Views: 928
Size:  74.2 KB

bu da uzaktan bir bakış gün güzelim...
Views: 910
Size:  74.2 KB

Yeni çiçeğim ise olmayan güneşin şapkası...
Name:  3333.jpg
Views: 924
Size:  46.4 KB

selvi boylum al yazmalım karanfilim de güneşe erişme telaşında ki üstten çekmek için boyum yetmedi...
Name:  444.jpg
Views: 915
Size:  72.7 KB

son olarak "karanfil budanmayı seviyor" deneyini yaptığımdan beri eski formuna ulaşamamış karanfilim... aslında yeni yeni sürgünleri olsa da bir türlü büyümedi işte...yine de çiçeksiz kalmıyor tek tük de olsa...
soğuklara dayanabilirmi hiç denemedim. bu hibrit türlerin soğuk dayanıklılığını bilen varsa çok makbule geçer doğrusu...
Name:  5555.jpg
Views: 922
Size:  61.5 KB

Eski 27-06-2017, 15:41   #42
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

selamlar ve hayırlı bayramlar

Sûz-i Dilârâ hanımdan hediye gelen sardunyam sonunda açtı.
çok dallanan budaklanan ve tomurcukların çok uzun sürede açabildiği bir türmüş.ama çiçeğini beğendim
Name:  111.jpg
Views: 884
Size:  65.8 KB

Bu da çift renk çiçekli limon kokulu yapraklarıyla canan sardunyam...
aynı şekilde tomurcuğun olgunlaşması uzun sürüyor.ama havalarda pek iyi gitmemişti...
Views: 879
Size:  38.9 KB

Eski 29-06-2017, 18:30   #43
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Question

hayatta ne yazık ki her şey planlandığı gibi gitmiyor. çiçek beslerken böcek te beslemiş oluyoruz. şebboylarımın yaprakları dökülmeye başlamıştı ama normal zannediyordum yaz sıcağı diyerek.ancak anladım ki kırmızı örümcek dadanmış. dalları sallayıp kopmak üzere olanları temizledim.üstüne de sabunlu su karışımı sıktım. umarım problemsiz kurtulurum.yarın bi daha yapıcam bu şekilde bir hafta gidicez bakalım... korkum başarısız olmam dahası diğer çiçeklerime bulaşması... aslında daha önce aldığım şebboy çeliklerinde oluşan kırmızı örümcekten asıl kaynağın kendisi olduğunu anlamalıydım...

neyse diğer yandan yaz halihazırda gelmişken ilk defa bu kadar çok çiçeklenen bodrum papatyamı hayranlıkla seyrediyorum...

Name:  1111111.jpg
Views: 877
Size:  52.1 KB

ya açmaya başlayan petunyama ne demeli

Name:  22222222.jpg
Views: 841
Size:  50.3 KB

Eski 29-06-2017, 18:40   #44
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
...anladım ki kırmızı örümcek dadanmış. dalları sallayıp kopmak üzere olanları temizledim.üstüne de sabunlu su karışımı sıktım. umarım problemsiz kurtulurum.yarın bi daha yapıcam bu şekilde bir hafta gidicez bakalım... korkum başarısız olmam dahası diğer çiçeklerime bulaşması...
Mine Pakkaner'in önerisi işinizi görecektir, geçmiş olsun.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
...Tarif 3
Kükürt birçok mantari hastalıkta kullanıldığı gibi kırmızı örümcekte de çok etkilidir.Çevre dostu, organik tarımda ruhsatlı bir üründür...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 22:44   #45
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Mine Pakkaner'in önerisi işinizi görecektir, geçmiş olsun.
şimdilik sabunlu su karışımı devam edeceğim. işimi görmezse kükürt kullanırım artık... teşekkürler öneri için...

bir yaprak üzerindeki gözümle zor görebildiğim kırmızı örümceğin üzerine sabunlu su sıktım.yaprağın üzerinde hareketsiz kaldı yaprak kuruyunca baktım hiç bir hayati fonksiyonu yoktu. yani işe yarıyor gibi ama hala hareketli olan örümcekler var. sanırım bir müddet sabunlu su karışımını uygulamam lazım.aslında ara sıra hiç bişey olmasa bile sabunlu su sıkmak lazım çok geç farkettim. şebboylarımın 2.çiçekleri çok zayıf oldu...

YeniGine ve A_NOMAD beğendi.
Eski 02-07-2017, 18:31   #46
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

selamlar ve iyi yanmalar
hava sıcak hemde çook ama pek te şikayetçi değilim. sıcak seviyorum...

petunyalarım bir köşede açmaya başladı teker teker de açmaya devam ediyor. bi ara öldü ölecek gibiydi.neyse ki toparlandı...
Name:  petunya.jpg
Views: 794
Size:  54.7 KB
floks fidem ise sizlere ömür. bi daha da almam her zaman derim soğanlı bitkiler en güzeli. daha az böceklenir daha fazla dayanıklıdır. uzun süre seninle beraber sorunsuz yaşarlar...

turuncu amaryllislerimin iki tanesi çiçek sapını gösterdi.soğanlar pek büyük değil yani bir beklentim yok 2li felan açacaklar ama bu haldeyken açmasını aslında hiç beklemiyordum...

son olarak şebboylarıma dadanan kırmızı örümcek belasına karşı başlattığım savaş sanırım benim lehime bitecek...artık kırmızı örümcek görmüyorum.tabi o kadar küçük bir yaratık ki oturup yaprakların hepsine teker teker bakmadım tabi... ama yinede arapsabunu su karşımınıda devam ediyorum.

sıcaktanmıdır nedir saksılara hiç bulaşmayan karıncalar da şebboy saksıma dadanmaya başladı.kırmızı örümcek gitti karınca geldi... hemen aklımda kalanlarla limon dilimleyip koydum. sözde kaçıracakken karıncalar üzerinde dolanıyordu.hatta kabuğununun beyaz kısmını yemeye çalışıyorlardı.
sonra aynı gün içinde sarımsak ve tarçın koydum. etrafındaki karıncaları su yardımıyla uzaklaştırdım.sanırım bi kaç gün de bunlarla uğraşacağım...

son olarak yaptığım kontrollerde başından beri var olan kırmızı örümcek kadar küçük bazı böceklerin hala var olduğunu gördüm.acaba bu böcek hakkında bilgi sahibi olan varmı? kırmızı örümcek nokta kadar bişey oluryen bu biraz uzuncana biraz daha büyük sayılabilir ama yinede gözle görmek çok zor. o yüzden macro lens yardımıyla bi kaç kare yakaladım.forumun ilgili başlığına da soracağım bakalım.zararlımı değilmi vs...
Name:  böcek 5.jpg
Views: 798
Size:  27.9 KB

Eski 03-07-2017, 20:43   #47
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Angry

yeni tanıştığım misafirimin ismini öğrendim.
Trips Zararlısı...

bitkileri yakından inceleme fikri nerden çıktı ya. kaç gündür uğraşıyorum arap sabunuyla. işin kötü yanı tripsler arapsabunundan etkilenmiyor.dahası sadece şebboyda değil pek çok bitkimde bunlardan var.
dün akşam bir de saksıların etrafında unlu bit gördüm. çay içiyordum gel de beraber olsun, bi sen eksiktin dedim.

en sonunda kafayı yiycem balkonu yakacam...
Name:  oyle-bir-gecer-zaman-ki-mete_90820.jpg
Views: 814
Size:  10.4 KB

ben balkonla bu kadar debeleştiysem çiftçi ne yapsın.Şimdi daha iyi anlıyorum onları...

diğer yandan soğanlı bitkilerimden hiç bir ses seda yok.zıpçıktılarım bunca sıcağa rağmen açmıyor.pembelere ne olduysa 1 tane açtı şimdiye kadar.bi amaryllislerim çiçek için çabalıyor.

Eski 05-07-2017, 21:02   #48
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

temizlik ve arapsabunu çalışmalarından sonra son haliyle şebboy saksılarım
önemli ölçüde kırmızı örümcek savuşturulmuş olsa da nadiren de olsa görüyorum bazen. genel de temiz ama bu arada aşırı yaprak kaybı oldu.
kükürt alsam sanırım daha iyi olacak.
trips zararlısı da azaldı ancak bu böcekler sanırım uçuyormuş.bu durumda daha kapsamlı bir çözüm bulmam lazım.
Name:  333.jpg
Views: 787
Size:  43.6 KB

bu yıl yüzümü güldüren belkide sadece sardunya olmuştur.uzun süre çiçeklenip sıkıntısız böceksiz büyüyor bakalım...
Name:  555.jpg
Views: 757
Size:  71.1 KB

zambaklarımın pek çoğunu kaybettim ve geriye sadece 1 tane kaldı.onunda bişeyleri noksan yapraklardan anlaşıldığı üzere...halbuki gübreli toprakta duruyor ama en azından goncalarda bir sıkıntı yok.
Name:  2017-07-05-1713.jpg
Views: 777
Size:  38.4 KB

minicik mavişimi kendi gibi minik bir saksıya aldım.Çiçekleri öğleden sonra akşama karşı güneş almasına rağmen güneş görür görmez pörsüyor.yine de tek tük çiçek açmaya devam ediyor.
Views: 766
Size:  43.5 KB

son olarak ta gelecek sene için dianthus caryophyllus yani katmerli karanfil tohumu alıp diktiğim saksı...evet yaz başına kadar dikilmesi gerekiyordu ama bakalım ne olacak...
Name:  2017-07-05-1724.jpg
Views: 789
Size:  39.4 KB

Eski 10-07-2017, 20:16   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2017
bunlar da yoldaki balkon sakinleri

Eklenen Resimler

pria, YeniGine, Muda ve 8 kişi beğendi.
nilufers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2017, 20:38   #50
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nilufers Mesajı Göster
bunlar da yoldaki balkon sakinleri
maşallah maşallah

Eski 13-07-2017, 12:51   #51
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

selamlar

dumanı üstünde amazon zambağıma sonunda kavuştum.
burdan nilüfer hanıma çok teşekkürler.
soğan sağ salim bir şekilde tarafıma ulaştı ve yeni saksısına kavuştu.
soğan gayet sağlıklı ama sıcakta baya ısınmış. öyle tahmin ediyorum ki otsu bir bitki olsa hiç bir şansı yoktu...
bir de saksısında küçük küçük toplar vardı. önce boncuk sandım sonra gübre olabileceğini düşündüm.
sonuç itibariyle amazon zambağımı uzunca bir arama faslından sonra kavuşmuş oldum. umarım çiçekli hali de nasip olur...
Name:  11111.jpg
Views: 762
Size:  53.9 KB

bir de çiçek açmaz diye düşündüğüm 4 tane amaryllisimin 3ünde çiçek var. evet muhtemelen 2li felan açacaklar ama çabalarına hayran kaldım
Name:  2222222.jpg
Views: 759
Size:  58.4 KB

Eski 14-07-2017, 08:17   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2017
Alıntı:
selamlar

dumanı üstünde amazon zambağıma sonunda kavuştum.
burdan nilüfer hanıma çok teşekkürler.
soğan sağ salim bir şekilde tarafıma ulaştı ve yeni saksısına kavuştu.
soğan gayet sağlıklı ama sıcakta baya ısınmış. öyle tahmin ediyorum ki otsu bir bitki olsa hiç bir şansı yoktu...
bir de saksısında küçük küçük toplar vardı. önce boncuk sandım sonra gübre olabileceğini düşündüm.
sonuç itibariyle amazon zambağımı uzunca bir arama faslından sonra kavuşmuş oldum. umarım çiçekli hali de nasip olur...
Eklenti 653752

bir de çiçek açmaz diye düşündüğüm 4 tane amaryllisimin 3ünde çiçek var. evet muhtemelen 2li felan açacaklar ama çabalarına hayran kaldım
Eklenti 653753
rica ederim) toprağın içindeki ufak toplar - hydroton, drenaj için kullanıyorum.
bu soğan daha önce çiçek açmış olanıdır, doğru bakımla ve birkaç yaprak çıkardıktan sonra çiçeklerini de gösterecektir.
iyi günlerde sağlıkla büyütün

nilufers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2017, 09:47   #53
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nilufers Mesajı Göster
rica ederim) toprağın içindeki ufak toplar - hydroton, drenaj için kullanıyorum.
bu soğan daha önce çiçek açmış olanıdır, doğru bakımla ve birkaç yaprak çıkardıktan sonra çiçeklerini de gösterecektir.
iyi günlerde sağlıkla büyütün
teşekkür ederim bilgilendirme için.ilginç bir şeymiş drenaj için ben alta çakıl koyuyorum.sanırım o da iş görür. ama o topları da atmadım.bi yerden kırmızı toprak almıştım ama çok sertti. o saksıya karıştırdım...

şimdilik ev içerisinde duruyor amazon zambağım.soğan gayet sağlıklı ve büyük. çok ta iyi bakmışsınız soğandan belli oluyor dediğiniz gibi çiçek açmaması için bir nedeni yok (:

aslında önce yoğurt kovasına dikecektim ama uzun vadede saksı değiştirmemek için biraz daha büyük bir saksıya diktim.şuan gayet iyi gibi duruyor. yaprağı da uzamaya başlamış.yaprak sapı artık görünüyor. kısaca her şey yolunda gibi ara ara son durumunu paylaşırım burada.

nilufers beğendi.
Eski 19-07-2017, 17:45   #54
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Exclamation

amazon zambağım için herşey yolunda gibi
Name:  22222.jpg
Views: 696
Size:  76.4 KB

bu da artık sarılı pembeli açmaya başlayan zıpırcıklarım

Views: 678
Size:  46.4 KB

Eski 20-07-2017, 13:13   #55
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

hippeastrum x zephyranthes hibrit çalışması denemesi
çiçek açmaya başladığında kapalı olan polen keselerini kesip attım.
birini zephyranthes grandiflora ile birini de zephyranthes primulina ile tozlaştırdım. ve başka bir tozlaşma olmasın diye çiçeği muhafaza ettim.bi kaç tanede hava deliği açtım...

şimdi bakalım tohum tutacakmı... tohum tutsa bile tohumlar çimlenecek mi...

kısaca uzun hikaye ama belki de kimse de olmayan bir melez soğanlarım olur

hibrit denemesi yapanlar varsa aramızda deneyimlerini bekleriz...
Name:  123224.jpg
Views: 648
Size:  55.1 KB

pria, YeniGine, Muda ve 6 kişi beğendi.
Eski 30-07-2017, 16:17   #56
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

zambaklarım açtı nihayet... nerde o ilk açtığı gibi görgemli insanı ürküten büyüklükler...3.yılında tek dal bu kaldı...
Name:  121212.jpg
Views: 603
Size:  64.1 KB

bu da benim çapraz hibrit denemem...
bakalım çiçekler soldu tohum bekleniyor...

Name:  2323232.jpg
Views: 600
Size:  60.2 KB

Eski 04-08-2017, 02:11   #57
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

çapraz hibrit denemem ne yazık ki başarısız oldu. Tohum tutmadı... Bu tür çapraz hibrit denemelerinin çok azı başarılı olabiliyormuş. ama aztek zambağı ile Hippeastrum başarımları var. Bu bağlamda denemelerime devam edeceğim ama sadece başarılı olursam konusunu açarım.

her sene olduğu gibi bu sene de pek çok konuda tecrübe edindim. Seneye artık zirai ilaç da kullanmayı düşünüyorum. çünkü bu sene kırmızı örümcek yaprak biti trips ve karıncalarla baya uğraştım. Özellikle kırmızı örümcek farketmesemde pek çok bitkiye geliyor ve ayırt etmiyor. en son sümbülteberlerimden kırmızı örümcek ve bodrum papatyamdan yaprak biti ayıkladım. bu konuda zirai tavsiyelere açığım. ama kolay ulaşılabilir etkili bişey olursa daha iyi olur...

ayrıca kendi açımdan da şunu önerebilirim. ev içerisindeki karıncalar için karınca tebeşiri almıştım... eğer maket bıçağı ile bu tebeşiri toz haline getirip saksının içine dökerseniz karıncalardan eser kalmıyor ve tekrar gelmiyor. hatta gözlemlediğim kadarıyla toprak yüzeyindeki kırmızı örümceklere de gayet etkili...(zor ama toprak yüzeyinde hareket halinde görmek mümkün) ama suda erimediği için sprey yapılamıyor. tripslere etkili değil.

Eski 05-08-2017, 19:36   #58
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

bu sene kargalar beni usandırdı resmen. haşereler yetmiyor bi de kuşlar dadandı başıma...

önce kum zambaklarımın yapraklarını koparıp koparıp durdular.
yetmedi amaryllis çiçeğiminin ikili açan tomurcuğun birini kopardılar
en son sümbülteberlerimin yapraklarını ve açmış zıpçıktı çiçeğimi koparmışlar.
bi yaparken görsem şahsi olarak ben de onunla uğraşacağım ama göremiyorum bir türlü. ne uyuz bir kuşmuş git başka şeylerle uğraş.benim çiçeğimi kopararak kanadına ne geçiyor. hayır yani koparıp götürse derim belki bişey için kullanacak eywallah. koparıp dibine koymak nedir allasen yaa.

bu kuşun kesin benimle bi alıp veremediği var. karga diyorum ama serçelerin ve güvercinlerin böyle birşey yapacağını sanmıyorum. geriye bi tek karga seçeneği kalıyor.

Views: 562
Size:  24.6 KB

Bu sarışın güzelim zıpçıktımı bakalım ne zaman göz dikecek. biraz iç tarafta olduğu için sanırım cesaret edemiyor.akşam olduğu için çiçekler kapandı. ve dibinden yeni yeni 5-6 tane daha tomurcuk görünüyor
Name:  22222.jpg
Views: 558
Size:  53.2 KB

Eski 09-08-2017, 13:52   #59
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

geçen gün takip ettim balkona her türlü kuş geliyor. bi ara güvercin geldi saksımdaki toprakları yiyorken gördüm.sanki yiyecek toprak kalmadı...
ayrıca yeni temizlediğim balkonu batıran, yeni suladığım saksıyının tam ortasına bir oyuk açan sanırım sakarca dediğimiz karganın yan sanayisi kuş olsa gerek...
kuşun biriside bir çiçeğini tohuma bıraktığım ateş lalesi tohum kesesini koparıp gitmiş... nasıl bir tohum yaptığını görecektim sözde... hayır yani bi de sert bir sapı vardı nasıl koparmışsa... tohum kesesini sağda solda bulamadım. gerçi kuş için kötü oldu. götürüp yerse sanırım ateş lalesinin zehirli birşey olduğunu acı bir tecrübe edinerek öğrenecek... yani yaşayacağını sanıyorum. kötülere bişey olmaz :P

bu kadar muhabbetten sonra sarışınlarıma biraz yer vereyim.
Views: 528
Size:  70.8 KB
Bu da 2.senesinde açan papatya... çiçeği nispeten büyük. ama şimdi soldular tabi.biraz seyrelttim. biraz daha çiçek performansı olması lazım. 1sene daha şans tanıyıp duruma göre atıp atmayabilirim... ankara kışından çıkamıyor denediğim iki fideden anladığım kadarıyla...
Name:  222.jpg
Views: 546
Size:  55.5 KB

Eski 09-08-2017, 16:55   #60
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Sayın Batı Rüzgarı bitkilerle ilgilenmek çok güzel ama şu börtü böcekler de olmasa ah insanı ürküten minik yaramazlar sevgiler

NesliSezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024