agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni10111Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-01-2017, 22:35   #811
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Ben de o pembe şeyi pet şişenin etiketi gibi gördüm sevgili A-NOMAD'ım...

A_NOMAD beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 10:51   #812
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Sevgili YeniGine yerdeki pembeliği kastetmiştim ben zira pet şişenin üstündeki pembe şey, fırtınada uçmasın diye pet şişeyi hanımelinin odunsu gövdesine bağladığım kurdele zaten

YeniGine beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2017, 13:47   #813
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Hanımeli saksısında son durum: Kardelenim sonunda tomurcuklanmaya başladı (solda) hatta tomurcuğun beyaz rengi dışarıdan görülebiliyor artık
Fotoğrafın sağında ise sümbüllerim mor mor göz kırpıyor

Name:  hanımeli saksısı.jpg
Views: 769
Size:  45.0 KB

Hanımeliler de melisa da maalesef donlardan hasar gördü ama ben baharla birlikte uyanacaklarına inanıyorum

Eski 02-02-2017, 14:42   #814
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Hanımeli saksısında son durum: Kardelenim sonunda tomurcuklanmaya başladı (solda) hatta tomurcuğun beyaz rengi dışarıdan görülebiliyor artık
Saksıda kar olmadığına göre toprakdelen mi diyeceğiz şimdi?

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2017, 14:48   #815
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Saksıda kar olmadığına göre toprakdelen mi diyeceğiz şimdi?
Burası İstanbul sağı-solu hiç belli olmaz, kardelen çiçek açana kadar bakarsınız yeniden kar yağar
Toprakdelen adını sevmedim, bana danaburnu denen o korkunç yaratığı çağrıştırdı Kar yağmazsa bu arkadaşa başka bir isim bulalım bence

Eski 02-02-2017, 14:50   #816
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Burası İstanbul sağı-solu hiç belli olmaz, kardelen çiçek açana kadar bakarsınız yeniden kar yağar
Toprakdelen adını sevmedim, bana danaburnu denen o korkunç yaratığı çağrıştırdı Kar yağmazsa bu arkadaşa başka bir isim bulalım bence
İsim için şıkları alalım o zaman.

evdeçiçek ve Jakin beğendi.
Eski 02-02-2017, 14:55   #817
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Kar yağmazsa bu arkadaşa başka bir isim bulalım bence

O boynu bükük masumun başka bir adı var zaten Akçabardak

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2017, 14:55   #818
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
İsim için şıkları alalım o zaman.
Ne diyem, mesela Mahmut mu diyem?

Eski 02-02-2017, 14:57   #819
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
O boynu bükük masumun başka bir adı var zaten Akçabardak
Boynubükük.

Eski 04-02-2017, 16:10   #820
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

E.milii neredeyse tamamen çıplak kaldı ama maşallah çiçek açmaktan hiç vazgeçmedi

Name:  milii.jpg
Views: 686
Size:  66.9 KB

Kardelen (ya da galanthus, akçabardak, boynubükük ) de tomurcuğunu artık gizlemiyor, heyecanla bekliyorum

Name:  kardelen.jpg
Views: 682
Size:  62.1 KB

Eski 07-02-2017, 15:50   #821
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Mor menekşem kısa bir dinlenmeden sonra daha fazla sabredemedi ve bir tane de olsa çiçek açtı

Name:  menekşe.jpg
Views: 669
Size:  52.0 KB

E.milii kendisini övmemle gaza gelmiş olacak, coştu iyice...

Name:  Euphorbia milii-34.jpg
Views: 672
Size:  71.3 KB

Görmemişin kardeleni olmuş, fotoğraflamalara doyamamış
Sabah hala başımız dik duruyorduk ama...

Name:  sabah.jpg
Views: 680
Size:  49.9 KB

...öğleden sonra boynumuz büküldü, minicik bir çiçek nasıl bu kadar güzel olabiliyor hayret... Annem sıkı sıkı tembihledi 'açınca mutlaka kokla, çok güzel kokuyor' diye, sabırsızlıkla bekliyorum açmasını, sanırım çok da bekletmeyecek

Name:  öğleden sonra.jpg
Views: 668
Size:  43.3 KB

Bu arada sümbül tomurcuklarım yavaş yavaş gelişiyor, bugün nergislerimde de (tete a tete) tomurcukların gelmeye başladığını fark ettim, değmeyin keyfime

Eski 19-02-2017, 13:38   #822
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Bugün evimize ilk cemre düştü, kardelenim sonunda mübarek çiçeğini açtı ve beni çok şaşırtan kokusunu duyurmaya başladı

Name:  Kardelen-5.jpg
Views: 637
Size:  53.8 KB

Sevgili Sûz-i Dilârâ senin için kokuyu tarif etmeye çalışayım
Öncelikle minicik bir çiçekten bu kadar yoğun bir koku hiç beklemezdim, genzimi yaktı desem fazla abartmış olmam.

Hoya carnosa gibi başlayan ama hemen ardından 'yok yok portakal çiçeği bu' dedirten, 'hımm Lilium candidum esintileri de var' derken tüm bu karmaşanın üstüne birer tutam kakule, tarçın ve karanfil serpiştiriveren değişik, hoş, epey de yoğun bir kokuydu benim algıladığım...

Zihnime 'kardelen kokusu' olarak kaydı yapıldı

Eski 19-02-2017, 15:09   #823
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Tarife bak Ben de kendimi koku tarif ediyor sanırdım

Nesi farklı bu mübareğin bendekinin aynısı sanki, benimki niye kokmuyor? Ya da ben niye alamıyorum bu kokuyu

Şunu da merak ediyorum, saksıdaki sümbülün ikinci senesi sanırım ve balkonun da güneş almıyor. Önce maşallah diyelim de bu yıl da çiçek açacak. Önceki yılın çiçeğiyle zamanı gelince kıyaslama yapalım, çiçek sayısı açısından. Bir de Allah ömür verirse ve sen bu evde oturmaya devam edersen seneye bakalım nasıl olacak sümbülcük.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2017, 16:42   #824
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
...Nesi farklı bu mübareğin bendekinin aynısı sanki, benimki niye kokmuyor?...

Şunu da merak ediyorum, saksıdaki sümbülün ikinci senesi sanırım ve balkonun da güneş almıyor. Önce maşallah diyelim de bu yıl da çiçek açacak. Önceki yılın çiçeğiyle zamanı gelince kıyaslama yapalım, çiçek sayısı açısından. Bir de Allah ömür verirse ve sen bu evde oturmaya devam edersen seneye bakalım nasıl olacak sümbülcük.
Belki alt türü farklıdır diyeceğim ama öyle olsa görüntüsünde de bir farklılık olurdu sanki, bilemedim... Eşim bile aldı kokusunu, gerçi pek beğenmedi çok ağırmış ona göre ama koku tarifime bakakaldı Bir de diyor ki sen bunca kokuyu nasıl hatırlayabiliyorsun

Sümbülü ve nergisi evvelki sene çiçekli halde satın almıştım, yani geçen sene bendeki ikinci yıllarıydı. Sümbül de nergis de bolca yavruladı ve şu an övünmek gibi olmasın sümbüllerin üçünde, nergislerin de yanlış saymadıysam beşinde tomurcuk var
(Geçen sene tek sümbül çiçeklendi, tek çiçek sapında toplam üç çiçeği vardı. Nergislerin de iki tanesi birer çiçek açmıştı.)

Kardelenin ise bendeki ilk senesi. Tek soğan olarak annem getirmişti, üç soğan olarak uyandı ama sadece biri çiçeklendi

Eski 19-02-2017, 18:34   #825
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster

Nesi farklı bu mübareğin bendekinin aynısı sanki, benimki niye kokmuyor? Ya da ben niye alamıyorum bu kokuyu
Gece koklamayı dene Sevgili Sûz-i Dilârâ, mutlaka hissedersin. Gece daha yoğun kokuyor.

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2017, 19:04   #826
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
...Gece daha yoğun kokuyor.
Mesajını görür görmez hemen çıkıp kokladım ama gündüz o kadar yoğun olan koku şu an belli-belirsiz duyulabiliyor, o da ısrarlı şekilde koklayınca...
Zaten çiçekleri gündüzleri açık kalıyor ama akşamları kapanıyor, en azından bendeki bu şekilde.

Durum senin yazdığınla çelişince annemi aradım ve telefonla canlı yayında bizim bahçedekileri koklattım ama o da gündüz buram buram kokan kardelenlerden şu an koku alamadığını söyledi, var bu işte bir iş...

İlave: Galanthus (kardelen) ailesine şöyle bir bakayım dedim de ülkemizde mevcut 14 türü varmış ve bunları dış görünüşlerine bakarak (bir ya da ikisi hariç) birbirlerinden ayırt etmek imkansız/aşırı derecede zor. Bunların hepsi kokulu olmayabilir ve/veya koku düzeyleri çok farklı olabilir, yani elimizdeki kardelenlerin birbirinden farklı türler olması muhtemel...

Düzenleyen A_NOMAD : 19-02-2017 saat 20:02 Neden: İlave
Eski 23-02-2017, 13:53   #827
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Hanımeli saksısı, minyatür bahçe olmanın hakkını veriyor

Name:  hanımeli saksısı.jpg
Views: 580
Size:  44.5 KB

Uyanmaya başlayan hanımeliler, zemini kaplayan nakkaş sarmaşıkları, solda -biri çiçekli halde- kardelenler, ortada tomurcuklanan sümbüller, sağda tomurcuklanan nergisler...

Onlara baktıkça bahar havası alıyorum, haliyle atlasları kışlık odalarından balkona çıkarıveresim geliyor ama kendimi en azından mart ayına kadar frenlemem lazım. Sevgili arkadaşım kelebek çalısı da sağ olsun bu sıralar bana sık sık 'mart kapıdan baktırır' sözünü hatırlatıyor, garibim kıpırtımı sezdi ve beni durdurmaya çalışıyor sanırım ama mümkün değil, nisan ayına kadar sabredemem ben

Eski 28-02-2017, 14:26   #828
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Prensesim (Epiphyllum oxypetalum) henüz uyanmamış olsa da diğer atlaslarım sabırsız davranarak erkenden uyanıverdiler

Sarı atlasım Selen ilk tomurcuklarını göğsünü gere gere çıkartmaya başladı, maşallah kızıma

Name:  Selen ilk tomurcuk.jpg
Views: 512
Size:  19.3 KB

Güler atlas ve siklamen atlas Naciye (Epiphyllum Kalus Paetz) geçen sene danaburnu denen yaratık yüzünden ölmeselerdi (ana bitkiler biliyorsunuz maalesef öldü ama neyse ki ikisinden de ufak tefek birkaç çelik kurtarabildim, onlar ise hala hayata tutunmaya çalışıyorlar) muhtemelen onlar da güzel tomurcuklarla uyanacaklardı...

Tembel tenekelerim yani Süslü (Epiphyllum curio) ve Çiçi (Epiphyllum chi chi castenango) 'tembel teneke' ünvanını çok sevmiş olacaklar ki hala öylece suratıma bakıyorlar
Tamam anladık tembelsiniz yormayın kendinizi, öyle tomar tomar çiçek beklemiyorum zaten, sadece birer tane çiçek gösterin razıyım diyorum ama yok...

Kardelenimin çiçeği -taç yapraklar cansızlaşmaya başladı ama- hala üzerinde, bu kadar uzun süre çiçekli kalacağını sanmıyordum, doya doya seyretme ve koklama fırsatım olduğu için mutluyum.

Name:  Kardelen-9.jpg
Views: 528
Size:  28.2 KB

Nergislerimin tomurcukları artık açmak için gün sayıyor hatta bir tanesi açılmak üzere, sümbül tomurcukları ise bu sürecin tadını çıkarıyor, hiç acele etmiyorlar

Name:  Nergis(ler)-12.jpg
Views: 515
Size:  46.7 KB

Gariban mavi kelebeğim (Clerodendrum ugandense) de uyanışta, umarım sağlıkla gelişip çiçeklenebilir. Avarel'i sebebini çözemeden ve aniden kaybettiğim için şimdi bu ufaklığın üstüne titriyorum...

Name:  Mavi kelebeklerim-66.jpg
Views: 512
Size:  26.7 KB

Eski 07-03-2017, 12:27   #829
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Üçüncü cemre düşerken bizim balkona beşibiryerde bırakmış

Name:  Fotoğraf5487.jpg
Views: 480
Size:  56.3 KB

Sümbüllerim sırada...

Name:  Fotoğraf5486.jpg
Views: 474
Size:  60.4 KB

Toplam üç çiçek sapı var ama tomurcuk sayılarını çok güzel ayarlamışlar. Boy sırasına göre en küçükte üç, ortancada dört, en büyüklerinde beş tomurcuk var. Sahibi avutma taktikleri bunlar, anlamıyoruz sanki

Eski 13-03-2017, 09:58   #830
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Sonunda sümbüllerim de çiçeklendi Tek başlarına bir şeye benzemiyorlar (seyrek ve çelimsiz çiçekleri olduğu için) ama sarı sarı nergislerle birlikte güzel bir görüntü oluşuyor, kokuları henüz pek yoğun değil...

Name:  Sümbüller-4.jpg
Views: 480
Size:  56.3 KB

Eski 14-03-2017, 20:30   #831
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Sümbüllerinin rengi çok değişik, bayıldım hepsine. Güzel baharlar olsun

YeniGine ve A_NOMAD beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 17:45   #832
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Benim saksı içine sıkıştırılmış kocaman bahçemde orman menekşesi (Viola odorata) bile var, iki tanecik de olsa çiçeklendi üstelik...

Name:  orman menekşesi.jpg
Views: 417
Size:  46.1 KB

Burada birkaç gündür sürekli hava kapalı, haliyle ruhumuz daraldı. Bugün biraz kasvet dağıtmak adına, biraz da kokularını evimizin içinde duyabilmek için kesme çiçek yaptım.

Sümbülleri, mis kokulu orman menekşelerini ve nergislerimin hala açık kalan iki çiçeğini kestim, iki bardağı iç içe geçirerek hazırladığım ev yapımı vazoda suya koydum.
Bu küçücük çiçek buketi evimizi ferahlatıp güzelleştirerek kapalı havanın kasvetini dağıtmaya yetti, belki de biz kasvet dağıtmaya bahane arıyorduk bilemem

Name:  kesme çiçeklerim.jpg
Views: 386
Size:  49.0 KB

Bu arada o iki minicik menekşenin kokusu sümbüllerle yarışacak kadar yoğun, hatta zaman zaman üste bile çıkıyor

Eski 19-03-2017, 18:50   #833
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Benim çiçeklerimin hiç kokusu yok. Bundan sonra kokulu çiçekler istiyorum Yoğun kokulu diye lavanta çeşidi aldı iki mini fide. Onlar bile henüz belli belirsiz kokulular. Güzel kokulu olduğu söylenen karanfillerimden de hiç koku belirtisi gelmiyor. Biri henüz çok minik. Öbürü de çiçeklenmedi daha. Bu perşembe A101'e sümbül gelecekmiş. Güzel kokuyorlarsa hepsini alayım bari.

okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 19:23   #834
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okursan Mesajı Göster
...Güzel kokuyorlarsa hepsini alayım bari.
Sümbül güzel kokmaz mı, çok güzel kokar ama kokulu çiçek diyorsanız melisa ve hanımeliden daha yoğun kokulu çiçek yoktur sanırım, hatta melisanın koku yoğunluğu bazen rahatsız bile edebiliyor

Eski 19-03-2017, 20:34   #835
Ağaç Dostu

zehra evin's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2014
O sümbülün rengine bayıldım.Çekimden mi öyle gerçekten rengi mi öyle çok tatlı.Menekşe ve nergisle de çok renk uyumu olmuş.

zehra evin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 20:58   #836
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zehra evin Mesajı Göster
O sümbülün rengine bayıldım.Çekimden mi öyle gerçekten rengi mi öyle...
Gerçek rengi böyle, değişik koyu bir mor

Eski 01-04-2017, 18:12   #837
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Bugün yine her zamanki gibi bol keyifli bir doğum günü toplantısı yaşadık, koyu bir sohbet arasında öğrendim ki sevgili dongyul meğer benim E.milii'yi pek beğenirmiş.

Tabii ki eve gelir gelmez büyük keyifle hemen bir çelik hazırladım, sevgili dongyul yavrucuğunu görsün bir an evvel...

Name:  Fotoğraf5517.jpg
Views: 338
Size:  36.0 KB

(Poz vermesi için gelecekteki saksısına daldırdım ama fotoğraf çekiminden sonra topraktan çıkarttım, önce kesik kısmının kurumasını bekleyeceğiz, daha sonra yine bu saksıya bu şekilde dikilecek)

Eski 01-04-2017, 19:40   #838
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Ne kadar uzun zaman olmuş bu sayfaları gezmeyeli, beğeni yağmurunuda görünce umarım hoşuna gider Sevgili A_NOMAD

Böylesine güzel bir nostalji yaşamayı meğer ne çok özlemişim, kötü ve çok uzun bir kışdan, başımızdanda geçen tatsız olaylardan sonra minik bebeğimizde zamanımızın çoğunu kendisine harcamamızı istiyor, doğal olarakta yorgunluktan akşamı zor eder olduk ama önemli olan sağlık tabii ki de. Sağlıklı olunca insan herşeyi atlatabiliyor. Sizi ve güzel çiçeklerinizi özlemiştim.

YeniGine ve A_NOMAD beğendi.
lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2017, 20:02   #839
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Ne kadar uzun zaman olmuş bu sayfaları gezmeyeli, beğeni yağmurunuda görünce umarım hoşuna gider Sevgili A_NOMAD

Böylesine güzel bir nostalji yaşamayı meğer ne çok özlemişim, kötü ve çok uzun bir kışdan, başımızdanda geçen tatsız olaylardan sonra minik bebeğimizde zamanımızın çoğunu kendisine harcamamızı istiyor, doğal olarakta yorgunluktan akşamı zor eder olduk ama önemli olan sağlık tabii ki de. Sağlıklı olunca insan herşeyi atlatabiliyor. Sizi ve güzel çiçeklerinizi özlemiştim.
Beğenileri görünce ben (temsili sayılmaz)

Name:  1.jpg
Views: 296
Size:  44.4 KB

Çok teşekkür ederim sevgili lusoari, gerçekten çok mutlu oldum

Sıkıntılarınız geçmiş-bitmiş olsun, umarım bundan sonra önünüzde çok mutlu, sağlıklı, güzel günler bekliyordur sizleri ve bebişinizi...

Eski 01-04-2017, 23:25   #840
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın A_NOMAD; çok teşekkür ederim şimdi eve girdim mesajınızı gördüm...

Çok mutlu oldum gerçekten ^_^ görünümü çok hoş...

Ayrıca bugün çok güzel eğlenceli bir gündü sizlerle zaman geçirmek sohbet etmek paha biçilemezdi... İnsanın kafa dengi arkadaş çevresi olması kadar güzel bir şey yok ^^

İyi ki sizleri tanımışım iyi ki varsınız

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024