agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni10111Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-07-2016, 11:06   #601
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Gündüz gözüyle, dün akşam eve döndüğümüzde fark ettiğim bir haftadaki belirgin değişiklikleri görüntüledim az önce...

Beyaz echinopsisim çiçeğini bizsiz açmış, tam da kapanışa denk gelmişiz.

Name:  beyaz.jpg
Views: 654
Size:  70.9 KB

Beyaz-lila çiçekli menekşemdeki çiçeklenmeyi dün akşam paylaşmıştım ama benim mor menekşem de hem artık kocaman abla olmuş...

Name:  mor.jpg
Views: 616
Size:  44.3 KB

...hem de yeniden tomurcuklanmaya başlamış, tomurcukları az önce fotoğraf çekerken fark ettim

Name:  mor-tom.jpg
Views: 628
Size:  34.8 KB

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2016, 11:12   #602
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Mavi kelebeklerim bir haftada kocaman olmuşlar, onları böyle görmek beni çok sevindirdi

(Mavi kelebeklerim ile ilgili ayrıntılı paylaşım burada)

Name:  kelebekler.jpg
Views: 630
Size:  32.8 KB

Prensesimin yeni sürgünü neredeyse çamaşır iplerine değiyor, haliyle kızım artık benden uzun olmuş

Name:  prenses.jpg
Views: 627
Size:  70.1 KB

Kumrular da biz yokken balkonumuzun duvarına kalp bırakmışlar, sağ olsunlar

Name:  kuş.jpg
Views: 634
Size:  31.8 KB

Eski 18-07-2016, 19:22   #603
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Sayın nomad size özel mesaj atmıştım geldi mi bilmiyorum gelmemişsede iyi dileklerinize teşekkür ederim

A_NOMAD beğendi.
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2016, 12:52   #604
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-05-2013
Sayın Nomad mavi kelebekleriniz çok güzel gelişmişler; prensesiniz ise o muhteşem çiçek gösterisinden sonra endamıyla gösteri yapıyor Maşallah. Bence Süslü (E.curio) ile Çiçi (E.chi chi castenango) nin kıskandırıp onların da coşması için çabalıyor olabilir ne dersiniz. bol çiçekli günler dilerim.

A_NOMAD beğendi.
esemeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2016, 12:05   #605
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Sevgili esemeral teşekkür ederim. Önceleri ben de Süslü ve Çiçi hımbıllarının çiçeklenenleri görünce heveslenebileceğini umuyordum ama yok, hiç umurlarında değil

Son zamanlarda ülkemin hali ortada, içimden bir karton kutuya girip orada -tüm bu karmaşa düzelene kadar- uyumak geliyor. En iyisi tamamen bitkilerime ve foruma yönelmek zira gündem için yapabileceğim bir şey yok, dua etmekten başka...

Bayram tatili için topu topu bir haftalığına evden ayrılmış olmamıza rağmen yazın en sıcak zamanına denk geldi, döndüğümüzde hepsi iyi görünüyorlardı aslında ama zamanla anladım ki ev içindeki bitkilerim o kadarcık sürede bile sıcaktan+havasızlıktan+gitmeden önce suladığım için epey strese girmişler.

İlk olarak küçük menekşelerden birini (giderken fitilli sulamaya almıştım) kaybettim, ardından orkidelerin ikisi birden (dendrobium nobile ve minyatür phalaenopsis) öldü.

Yeni kök çıkarmaya başlamış olan 2 adet dendrobium keikisi sağlam görünüyordu, onları mini bir saksıya diktim ama tutunabileceklerini sanmıyorum zira daha önce ayırdığım keiki daha köklü ve gelişkin olmasına rağmen ölmüştü.

Bunlar yetmedi, Şubat da pıtır pıtır boğumlarını düşürmeye başladı. 'Ne oluyor böyle' derken koca koca dallarını da düşürünce hemen saksısından çıkarıp köklerine bakayım dedim, meğer garibimin kök boğazı bölgesi tamamen çürümüş, ben nasıl bu kadar dikkatsiz olabildim bilmiyorum

Neyse, çeliklemek için uygun bir dönem olmasa da (ve neredeyse tamamı buruşmuş/cansızlaşmış olsa da) henüz canlı olan boğumlarının hepsini ayıklayıp diktim, umarım birkaçı bari tutar da rahatlarım. En büyük kaybım bu oldu...

Bahsettiğim keikiler şimdilik hayatta:

Name:  dendro.jpg
Views: 509
Size:  26.1 KB

Mor menekşemin tomurcukları büyüdü, inşallah yakında çiçeklenecek

Name:  menekşe.jpg
Views: 550
Size:  39.3 KB

Mavi kelebeklerim maşallah kocaman oldular, artık çiçeklenmelerini görmek için sabırsızlanıyorum

Name:  sayfa.jpg
Views: 522
Size:  31.8 KB

Bu arada Güler atlasımın yoğun çiçeklenme sonrası yaşadığı yorgunluk/cansızlık hala devam ediyor, toparlanmaya çalışıyor ama kendine gelmesi umduğumdan daha uzun sürecek sanırım. Yeter ki eski sağlığına kavuşsun, yavaş da olsa sorun değil...

Eski 21-07-2016, 22:19   #606
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın A_NOMAD; menekşeleriniz çok güzel canlı maşallah ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2016, 22:45   #607
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Sevgili dongyul teşekkür ederim. İlk kez bu sene böyle canlı menekşeler yetiştirebildim, seyrine doyum olmuyor gerçekten, umarım bozulmazlar

Eski 25-07-2016, 15:46   #608
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Mavi kelebeklerimin en gelişkin olanı (ben ona Avarel Dalton diyorum ) tomurcuklanmaya başladı çok şükür

Name:  Mavi kelebeklerim-31.jpg
Views: 484
Size:  39.5 KB

Prensesim de tomurcukta aslında ama bir süredir fazla ilgilenmiyormuş gibi davranmaya çalışıyorum, o yüzden tomurcuklarından haberdar olduğumun farkında olmayabilir

Kocamın tespitine göre ben onlarla fazla ilgilenince (mesela sık sık yanlarına gidip konuşunca, sağlarını-sollarını kontrol edince, boy boy fotoğraflarını çekince, tomurcuklarına bakınca falan) ya rahatsız olduklarından ya da şımardıkları için çiçek açmaya uğraşmıyorlarmış.

Prensesin tomurcuklarını kaybetmesi, Güler atlasın çiçeklenme sonrası hala toparlanamaması, hatta Süslü ve Çiçinin çiçeklenmemesi falan hep benim aşırı ilgim yüzündenmiş. Utanmasa 'dağlar denize dik uzanıyor, işte bunlar hep senin çiçeklerle bu kadar çok ilgilenmen yüzünden' diyecek!

Prensesle görüşmemi kısıtladığından beri gerçekten güzel gelişme gösterdi ama ben çok zorlanıyorum, gün içinde sık sık yanlarına gitmeye çok alışmışım, böyle vakit geçmek bilmiyor.
Sadece sulamak gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için yanına gitmeme izin var, bir de çok çok dayanamayacak hale gelirsem sevmek için de (günde en fazla 3 kez olmak üzere) çıkmama izin verebiliyor.

Şimdi Avarel Dalton tomurcuklanmaya başladı ya onun da yanına gitmemi yasakladı, neymiş efendim 'onun psikolojisi bari bozulmasınmış'

Eski 26-07-2016, 14:06   #609
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Sayfama 1 yıldız (yani berbat) vermeyi uygun gören o 2 kişiye teşekkür ediyorum, sayenizde sayfamın umduğumdan çok daha başarılı olduğunu anladım, çekemeyenler olduğuna göre...

Sevgili Sûz-i Dilârâ'nın stapeliaları ikinci tur çiçeklenmelerini yapadursun, benim Yıldızcığım ilk tomurcuğunu henüz gösterebildi, buna da şükür

Name:  y.jpg
Views: 522
Size:  40.2 KB

E.milii artık küçük bir çalı oldu ama çiçekleri gittikçe küçülüyor, nokta kıvamına gelmek üzereler Düzenli besin takviyesi de alıyor ama nedendir bilemedim...

Name:  fotoğraf4588.jpg
Views: 513
Size:  53.5 KB

Mavi kelebeklerimden Avarel'in tomurcukları epey hızlı belirginleşti...

Name:  a.jpg
Views: 514
Size:  41.2 KB

...Bunu gören William durur mu, o da hemen tomurcuklanmaya başladı

Name:  w.jpg
Views: 543
Size:  37.5 KB

Darısı olmayanların başına artık...

Düzenleyen A_NOMAD : 26-07-2016 saat 15:16 Neden: İlave
Eski 26-07-2016, 14:40   #610
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Üstteki mesaja ve onun üstündekine çok ama çok güldüm

Çok samimiyetle söylüyorum ki, bu güne kadar yıldızlarla hiç ilgilenmedim, Mars hariç, o da burcumu temsil ettiği için
Ama baktım ki son mesajda böyle bir sitem var, "aman hemen 5 yıldız vereyim ne olur ne olmaz" deyip bastım yıldıza.
Hımmm... İngilizce bir açıklama geldi, "Tamam" dedim kutucuğu kapattım.

Sevgili A NOMAD, başkaları bilmese de biz yıldız olduğumuzdan eminiz aldırmayın.

Bence çok iyi ilerliyorsunuz, hazır çiçekler alıp balkonları cennete çevirmek kolay, önemli olan onları tohumdan, çelikten, yapraktan üretip güzelleştirmek.
Her şey çok güzel, ellerinize sağlık..

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2016, 15:16   #611
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
...Ama baktım ki son mesajda böyle bir sitem var...
Sevgili Adalet Hanımcığım sitem hiç hissetmedim, ben ciddi ciddi bu çocukça tavrı kendilerine yakıştıranlarla dalga geçiyorum

Zaten normal bir insan beğenmediği bir sayfaya bir daha girmez, olur-biter ama bunlar ne hikmetse sayfamdan çıkamıyorlar bir türlü, sonra da 'berbat' diyerek akıllarınca canımı sıkmaya çalışıyorlar. Hele bir de kim olduklarının gizli olduğunu sanıyorlar ya...
İşte böyle beni de kendileri gibi az gelişmiş zekaya sahip sanmalarıyla falan nasıl eğleniyorum anlatamam

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Üstteki mesaja ve onun üstündekine çok ama çok güldüm...
Kocam beni dizginleme yolları deniyor, çaresizlikten ne yapacağını şaşırdı garibim

Beğenileriniz için çok teşekkür ederim, el kadar apartman dairesinde gücümün yettiğince kendi yeşil alanımın keyfini sürmeye çalışıyorum işte

(Bu arada yıldızlarla ilgili yazılanları gören arkadaşlar lütfen sayfama yıldız verme gereği hissetmeyin, asla böyle bir isteğim yok. İçinizden gelse bile vermeyin lütfen, ben yıldızla motive/demotive olmuyorum)

Eski 26-07-2016, 23:30   #612
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Çoğu şeyde olduğu gibi şu yıldız meselesini de hiç anlamadım. Anlamadığım halde de bir kez bir üyemizin bahçesine 5 yıldız işaretlemiş idim.
Yıldızları verenler bilinebiliyor mu? Bir de benim yıldız durumum nedir acaba merak ettim şimdi.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2016, 23:53   #613
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
...Yıldızları verenler bilinebiliyor mu? Bir de benim yıldız durumum nedir acaba merak ettim şimdi.
Yıldızları verenler normal üyeler tarafından bilinemiyor ama sağlam gözlem yaparsan çözüyorsun. Senin yıldız durumunu aşağıda görüntüledim:

Name:  fotoğraf4591.jpg
Views: 439
Size:  24.4 KB

8 kişi oy kullanmış, ortalaman 4.50'den 5 yıldız olmuş

Eski 27-07-2016, 00:40   #614
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Hmm teşekkür ediyorum sevgili A-NOMAD'ım. 5 yıldızım varmış. Oy verenlere de çoook teşekkür ederim, sağolsunlar...

A_NOMAD ve Selma_321 beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2016, 07:47   #615
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Bu yıldız meseleside nedir acep?oylama nasıl oluyor ki sanırım benim gibi bilmeyen çoktur

Eski 27-07-2016, 10:44   #616
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Bu yıldız meseleside nedir acep?oylama nasıl oluyor ki sanırım benim gibi bilmeyen çoktur
Oylama yapılabilen sayfaların üst kısmında yıldızları görürsünüz, oraya tıkladığınızda oylama seçenekleri karşınıza çıkar, yıldız vermek için bunlardan sizce uygun olan birini seçmeniz yeterli.

Name:  Fotoğraf4592.jpg
Views: 442
Size:  59.6 KB

Müsaadenizle bu konuya artık nokta koymak istiyorum

Eski 27-07-2016, 11:54   #617
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Teşekkür ederim sevgili nomad sayenizde bir şey daha öğrendim.Baktığım bahçe -balkon es geçmrm artık

Eski 28-07-2016, 20:03   #618
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster

Bende bilmiyordum sevgili Selma nasıl olduğunu sormak aklımdaydı siz benden önce davrandınız daha önce hiç dikkatimi çekmemişti

Teşekkürler sevgili A- NOMAD bende öğrenmiş oldum

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2016, 12:22   #619
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

E.milii'nin çiçekleri çok küçülmüştü. Annem, saksısı küçük geldiği için böyle olduğunu düşündü ve bana da mantıklı geldi. Vakitsiz de olsa miliiciğimi daha büyük saksıya aldım, gerçekten saksısı küçük geliyormuş çünkü eski saksısından çıkardığımda bir kök yumağı ile karşılaştım Umarım yeni saksısında daha mutlu olur...

Name:  miliicik.jpg
Views: 420
Size:  55.9 KB

Mor fıstığım çiçeklenmeye başladı

Name:  m.jpg
Views: 427
Size:  48.2 KB

Sevgili eneskrky'den gelen beyazlı morlu çiçeklenen menekşem hala kısmen çiçekli ama çiçekler zamanla beyaz kısımlarını kaybedip tamamen mor renge dönüşüyorlar. Aynı şekilde annemden gelen ortası beyaz-kenarları lila çiçeklenen menekşemin de zaman geçtikçe çiçeklerindeki beyazlar kayboldu. Deli mi ne bunlar

Penceremin önü renklendi sayelerinde ve renkler sabit kalmıyor, ilginç menekşelerim benim

Name:  m-1.jpg
Views: 421
Size:  38.2 KB

Prensesim bildiğiniz gibi açmaya çalıştığı ilk 2 tomurcuğun birini çok güzel sergilemişti, kıvrık tomurcuğu ise beyaz kısmı görünür hale geldikten sonra ölmüştü.

Sonrasında Prensesim bir çiçek daha açmış (açmış diyorum haberim yok çünkü) ve ben nasıl farkına varmam hala aklım almıyor ama ruhum bile duymamış.
Sanırım biz bayram tatilindeyken ya da döndükten çok kısa süre sonra açtı ama tatilden dönünce şöyle bir kolaçan etmiştim hepsini, sulamıştım falan...

Düşünsenize bir tomurcuk (üstelik kocaman bir tomurcuktan bahsediyoruz) olacak ve ben fark etmeyeceğim, olacak iş değil
Her neyse olmuş işte, onu bulduğumda çiçek çoktan kapanmış-avize gibi aşağı sarkmış haldeydi. Kendimi 'çocuklarını sokağa salıp ilgilenmeyen bir anne gibi' hissettim bu tabloyla karşılaşınca...

Lafı çok uzattım ama sonuçta dördüncü çiçeğimiz yola çıkmış, inşallah arkası da gelecek gibi maşallah kızıma
Sıradaki tomurcuk alt yapraklardan birinde, çok sıkıntılı bir bölgede çiçek açacak ama olsun

Name:  p.jpg
Views: 418
Size:  70.0 KB

Ayşe, başına gelenlerden sonra ne yazık ki toparlanamadı. Şükür ki bir de küçük Ayşemiz vardı da artık onunla avunuyoruz...

Name:  fotoğraf4627.jpg
Views: 421
Size:  59.0 KB

Düzenleyen A_NOMAD : 29-07-2016 saat 14:42 Neden: İlave
Eski 29-07-2016, 15:49   #620
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Sayın A_NOMAD; yıldız meselesini sayın yeni gine gibi anlamayanlardandım vallahi aydınlatıcı bir bilgi olmuş teşekkür ederim.

Ayrıca o menekşelerin güzelliği nedir ne kadar sağlıklı ve kaliteli duruyorlar ^^

Eski 29-07-2016, 17:09   #621
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
...Ayrıca o menekşelerin güzelliği nedir ne kadar sağlıklı ve kaliteli duruyorlar ^^
Teşekkür ederim sevgili dongyul

İşin sırrı 'kendi hallerine bırakmakmış' eşimin bana koyduğu yasaklar nedeniyle gün içinde eskisi kadar rahatsız edemiyorum bitkilerimi, onlar da -artık nasıl rahatladılarsa- coştukça coşuyorlar ama bu durum bir yandan canımı da sıkmıyor değil, benim ilgim meğer bu kadar bunaltıcıymış

Eski 29-07-2016, 17:26   #622
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Sevgili A_NOMAD sizde çiçeklerinizde harikasınız .Ne güzel anlatıyorsunuz okumaya doyamıyor insan .Bence çiçekleriniz ilgiden bunalmamışlardır sizin ilginizi çekmek için uğraşıyorlardır .Ne bilsinler sizin yasaklı olduğunuzu .Menekşeler yazın renk değiştirebiliyorlar sonra yine aynı renk açıyorlar sevgiyle kalın

sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2016, 17:55   #623
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Sevgili sardunya güzel düşünceleriniz ve desteğiniz için teşekkürler. Menekşelerin böyle huyları olduğunu da bilmiyordum, sayenizde bir şey daha öğrenmiş oldum.

Değil mi? Bence de ilgimden bunalmamışlardır, böyle düşünmek hoşuma gitti. Yasakçı kocama bunu söyleyeyim de çatlasın, çiçeklerimle muhabbetimizi kıskanıyor resmen

Eski 29-07-2016, 22:24   #624
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Sayfama 1 yıldız (yani berbat) vermeyi uygun gören o 2 kişiye teşekkür ediyorum, sayenizde sayfamın umduğumdan çok daha başarılı olduğunu anladım, çekemeyenler olduğuna göre...

Sevgili Sûz-i Dilârâ'nın stapeliaları ikinci tur çiçeklenmelerini yapadursun, benim Yıldızcığım ilk tomurcuğunu henüz gösterebildi, buna da şükür

Eklenti 622994

E.milii artık küçük bir çalı oldu ama çiçekleri gittikçe küçülüyor, nokta kıvamına gelmek üzereler Düzenli besin takviyesi de alıyor ama nedendir bilemedim...

Eklenti 623002

Mavi kelebeklerimden Avarel'in tomurcukları epey hızlı belirginleşti...

Eklenti 622995

...Bunu gören William durur mu, o da hemen tomurcuklanmaya başladı

Eklenti 622996

Darısı olmayanların başına artık...
O klasman gözümden kaçmış olmalı
Yoksa ben size 5 * verirdim
Mavi kelebeği kendiniz çelikten büyüttünüz, kolay iş mi
Öpüldünüz.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2016, 22:35   #625
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Oyy sevgili Jezebel çok teşekkürler, bu şahane mesajdan sonra sabaha kadar mayhoş mayhoş sırıtırım ben kesin, uykumda bile...

Benden de öpücükler size, hem de el üstünden İzmir'e doğru üflemeli şekilde falan yani

Eski 31-07-2016, 14:58   #626
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Mavi kelebeklerim (Clerodendrum ugandense) bugün tam 17 haftalık oldular

Aslında ben bu güncellemeleri ilgili sayfaya yazıyordum ama son mesajda sevgili Jezebel'in mavi kelebeklerinin fotoğrafı kalsın istedim, kısmetse benim ilk çiçekler gelince ben de görsel şölene katkıda bulunurum

Avarel ve William Dalton kardeşler tomurcukta biliyorsunuz, boyları da kocaman oldu. Avarelimin tomurcukları 2 gündür parlamaya ve kenarları mavimsi/morumsu renk almaya başladı. Eh, ben de bir 'tomurcuksever' olarak gelişmeleri hayranlıkla (elbette yasaklardan fırsat buldukça ) takip ediyorum...

Sarı saksıdaki kelebeğimde henüz tomurcuklanma başlamadı, diğer iki kardeşi kadar boy da atmadı ama tomurcuklu ve uzamalara doyamayan ikilimizi fotoğrafladım, standart pencere boyutundan ne kadar uzadıklarını anlayabilirsiniz:

Name:  ikili.jpg
Views: 387
Size:  72.2 KB

William'ın büyümeye çalışan tomurcuklarını yakından görelim:

Name:  william.jpg
Views: 406
Size:  70.4 KB

Avarel'in artık daha gösterişli hale gelmiş tomurcukları, işte ben bunları seyretmeye doyamıyorum

Name:  avarel.jpg
Views: 386
Size:  64.2 KB

Hemen hemen bütün fotoğraflarda arka fonda görülen çöpler, tahmin edeceğiniz üzere üst katlardaki komşularımızın mahareti. Pis yaratıklar, fotoğraflarımı bile kirletiyorlar!

*İlave: Yer işgalini azaltmak için bu mesaja ilave yapıyorum.
Maalesef kötü bir şey oldu, daha doğrusu olmuş
Pembe-beyaz, her yerinden sağlık fışkıran menekşem az önce aniden bütün çiçeklerini aşağı sarkıtıverdi. Ne oluyor diye baktığımda bütün yaprakların gövdeye bağlantı kısımlarının+gövdenin çürümüş olduğunu gördüm ve şaşakaldım çünkü daha dün sapasağlamlardı!

Üstelik göbeği de dahil kurtarılacak bir yeri kalmamış, hemen saksıdan çıkarıp köklerine baktım ama kökler sağlam, toprağı gereğinden ıslak değil, görünürde bir sebep bulamadım.

Yapraklardan birkaçını fotoğrafladım, çürüme net görülüyor ve o kısımlar adeta jel gibi yumuşamış...

Name:  Fotoğraf4643.jpg
Views: 396
Size:  26.7 KB

Görece çürümüş kısmı daha az olan yapraklardan birkaçını sağlam yerlerine kadar keserek alelacele çelikledim ama maalesef anaç menekşem öldü/ölmüş

Name:  Fotoğraf4644.jpg
Views: 643
Size:  52.7 KB

Bayram tatilinden döndükten sonra kaybettiğim küçük menekşem de aynen böyle ölmüştü

Düzenleyen A_NOMAD : 31-07-2016 saat 16:12 Neden: İlave
Eski 02-08-2016, 15:38   #627
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Prensesimin kocaman maşallahı var, bir sürü güzel tomurcuk büyütüyor Sadece üst dallardan ve alt dallardan birer kesit ekliyorum, şükür ki dahası da var

Üst kısımdan bir görüntü:

Name:  üstten görüntü.jpg
Views: 359
Size:  70.9 KB

Alt yaprakların tomurcukları... İşaretlediğim 2 tomurcuğun renkleri kızardı, bu 'döküleceğiz' anlamına geliyor. O ikisini beslemeye -çok normal olarak- güç yetiremiyoruz demek ki

Name:  alttan görüntü.jpg
Views: 378
Size:  49.0 KB

Bu da açmak üzere olan tomurcuğumuz

Name:  to.jpg
Views: 357
Size:  49.4 KB

Prensesim epey gelişti, genel görüntüsünü tam manasıyla fotoğrafa yansıtamıyorum bir türlü, çünkü balkon çok dar ve bu cüsseyi kareye sığdırmak için biraz daha uzaktan+tam karşısından fotoğraf çekebilmem gerekiyor. Bu mümkün olmadığı için eğile-büküle alabildiğim en iyi poz

Name:  prnss.jpg
Views: 365
Size:  67.8 KB

Menekşemin boynu bükük kalmasın, onu da ekleyeyim

Name:  me.jpg
Views: 352
Size:  42.4 KB

Eski 02-08-2016, 16:13   #628
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Sayın A_NOMAD; o menekşelere ben nazar değdirmedim vallahi vicdan azabı çektim...

Eski 02-08-2016, 16:39   #629
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın A_NOMAD; o menekşelere ben nazar değdirmedim vallahi vicdan azabı çektim...
Alemsiniz, o nereden çıktı?

Havalar aşırı sıcak gittiği için dayanamadılar muhtemelen, rahat olun siz

Eski 03-08-2016, 22:42   #630
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Ulaşılması öyle zor bir yerde açtı ki bu kadarcık fotoğrafı alabilmek için kaç şekle girmek zorunda kaldığımı bilseniz çok gülersiniz

Name:  Prenses-55.jpg
Views: 321
Size:  29.2 KB

Name:  1.jpg
Views: 333
Size:  37.8 KB

Rüzgarın dindiği bir geceyi seçtiğinden olsa gerek bütün balkonu kaplamış büyüleyici kokusu...

Name:  2.jpg
Views: 324
Size:  42.7 KB

Name:  3.jpg
Views: 334
Size:  41.8 KB

Bu 3 yavrucuk ise bugün döküldü, beslemeye güç yetirilemeyen tomurcuklar... Kalanlarla yetineceğiz artık

Name:  Fotoğraf4675.jpg
Views: 344
Size:  30.8 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024