agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni10111Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2017, 23:36   #841
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
...İyi ki sizleri tanımışım iyi ki varsınız
Yaşasın! Ben daha çok mutlu oldum beğenmenize

Gerçekten keyif dolu bir gündü, iyi ki sizler de varsınız, dostlarla böyle uzun uzun sohbet etmek bir nevi hayata karşı doping oluyor

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2017, 23:50   #842
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Nerede buluştunuz ki?

sevgihoca beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2017, 23:54   #843
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Nerede buluştunuz ki?
Toplantımız vardı ya şekerim

agaclar.net 13. Doğum Günü Kutlaması (1 Nisan 2017)

YeniGine ve sevgihoca beğendi.
Eski 02-04-2017, 00:03   #844
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
aaaa evet evet, ben unutmuşuum... Unutmuşum derken günün farkında değilim.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2017, 11:44   #845
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Sarı yılbaşıcık mevsimleri karıştırmış olacak ki böyle zamansız şekilde açıverdi ama bu kez renk çok değişik olmuş, pembeli sarı ya da sarılı pembe, öyle bir şey işte

Renk değişiminin ne kadar enteresan olduğunu göstermek isterim, sarı yılbaşının bendeki ilk çiçeklenmesi buradaki son fotoğrafta, ikinci çiçeklenmede pembeleşmiş görüntüsü burada, aşağıda ise şu anki yani -zamansız da olsa- üçüncü çiçeklenmesi

Name:  1.jpg
Views: 804
Size:  46.1 KB

Nakkaş sarmaşığım da sezonun ilk çiçeklerini açmaya başladı, darısı diğerlerinin başına...

Name:  2.jpg
Views: 853
Size:  51.8 KB

Düzenleyen A_NOMAD : 07-04-2017 saat 12:19 Neden: İlave
Eski 09-04-2017, 09:48   #846
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Bir filmdeydi sanırım, karakterlerden biri ''mutlu çocuklar çocukken bisiklete binmişlerdir'' diyordu ya da buna benzer bir şeydi... Benim hiç bisikletim olmadı, bisiklete binmeyi hiç öğrenmedim (istemedim de çünkü bisiklet denen şey bana hiç güven vermiyor, neyse bu konumuzun dışında ) ama şu yaşımda daha iyi algılayabiliyorum ki mutlu bir çocukluk geçirmişim. Anılar, görüntüye dönüştüğünde burunda o sızı beliriyorsa bence güzel günlere, özlenen günlere dairdir...

O KADAR DUYGULANDIM Kİ....BENİ ÇOCUKLUĞUMA VE YAŞADIĞIM O EN GÜZEL YILLARA GÖTÜRDÜĞÜN İÇİN SANA, ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

not.Alıntı tapmayı da unutmuşum,onun için kopyala yapıştır yaptım,ifaden ve atlatım tarzın çok güzel kutlarım.

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2017, 12:24   #847
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hozat Mesajı Göster
...O KADAR DUYGULANDIM Kİ....BENİ ÇOCUKLUĞUMA VE YAŞADIĞIM O EN GÜZEL YILLARA GÖTÜRDÜĞÜN İÇİN SANA, ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM...
Ruhunuza dokunabildiysem ne mutlu bana, güzel mesajınız için ben teşekkür ederim, sevgiler...

Eski 13-04-2017, 16:46   #848
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Tohum paylaşım etkinliği içindeki lojistik merkezi çalışmaları esnasında sahipsiz/isimsiz gelen tohumlardan elime bir adet tespih otu (Coix lacryma) tohumu geçmişti.

Çok güzel bir boncuk görünümünde olduğu için anı olarak saklamak niyetindeydim zira bahçem olmadığından yetiştirmeyi aklımdan geçirmemiştim ama bir süre sonra içimdeki şey beni dürttü (şeytan demek istemiyorum çünkü bu harika zamanlamalarla beni dürten 'şey'i seviyorum ) ve küçük bir pet bardağa tohumu ekiverdim.

Hiç nazlanmadan (yaklaşık bir haftada) topraktan yükselen minik bir minare gibi esrarengiz şekilde çimlendi ve inanılmaz bir hızla büyüdü.

Pet bardaktan kurtarıp orta boy bir saksıya geçirdim, artık nasıl sevindiyse kısa sürede dallandı-budaklandı, büyüdü, yetmezmiş gibi ilk iki boncuğunu da gösterince 'bu kızçeyi ödüllendirmeliyim' diyerek hemen 10 litrelik bir pet şişeyi kestim ve ona kocaman bir saksı yaptım.
Bu arada sürekli ev içindeydi, yeni saksısıyla birlikte balkona yerleştirerek yani açık havaya çıkararak ödül dozunu da arttırmış oldum

Bir sürü süslü boncuk yapmasını umuyorum, babama 33'lük tespih yapacağım onlarla. 33 boncuk tespih için, bir tane imamesi için, bir tane de tohumluk... Yani bana en az 35 tane boncuk lazım. Bitkiyle pazarlık yapıp duruyorum böyle

Ben böyle 'ihtimaller üzerinden hayal kurmaya' kendimi kaptırdıkça annemin bıkmadan usanmadan hatırlattığı bir hikaye vardır, o geldi aklıma: Köylü adam karısıyla sohbet ederken demiş ki ''Hanım biraz paramız olsa da gebe bir keçi alsak, kısa sürede kocaman sürümüz olur, rahat ederiz''. Bunun üzerine karısı başlamış sızlanmaya ''O sürüye yer yapmak lazım-ben bahçede istemem, koca sürünün kılını kırpmak lazım-ben kırpmam, sütlerini sağmak lazım-ben sağmam, pisliğini temizlemek lazım-elimi bile sürmem,...''

Benim durumum da bu hesap, daha bismillah iki boncuk göründü, ben onlar bile ortada yokken başlamıştım hayal kurmaya/plan yapmaya

Mısıra benzeyen bu arkadaşı sizlerle tanıştırayım, kendisi tespih otu (Coix lacryma) biz de yeni tanıştık. Hakkında bildiklerim oldukça kısıtlı, suyu seviyormuş ve çok fazla güneş ışığı istemiyormuş. Bu kadarcık bilgiyle bu aşamaya kadar sağ salim geldik bakalım

Name:  1.jpg
Views: 766
Size:  70.9 KB

Uç sürgünlerinin içinde toplam iki boncuk görünüyor, fotoğrafta pek anlaşılamasa da eklemek istedim. Elf gözlü arkadaşlar görebilir belki

Name:  2.jpg
Views: 739
Size:  37.5 KB

Hanımeli saksım ise artık bir ormana dönüştü, kalabalık bir aile görüntüsü veriyor, bayılıyorum ben ona

Name:  3.jpg
Views: 796
Size:  70.9 KB

Düzenleyen A_NOMAD : 13-04-2017 saat 17:22 Neden: Link ilavesi
Eski 13-04-2017, 19:45   #849
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Vallahi ilk gördüğümde mısır sandım ve uzun uzun okudum hemen araştırdım cidden öyleymiş, diğer adı göz yaşı otuymuş, buğdaygiller ailesinden şaşırtıcı ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2017, 20:12   #850
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
...şaşırtıcı ^^
Boncuklarımız iyice görünür hale gelsin, asıl o zaman şaşırtacağız

Eski 14-04-2017, 14:38   #851
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Çevrede öyle çok inşaat var ki buralar şantiyeye döndü, haliyle üzerimize sürekli toz yağıyor.

Balkon ve balkon ahalisi her daim tozla kaplı (interstellar filmini izleyenler oradaki toz kabusunu hatırlar, durumumuz o sahnelerden hallice işte, en azından evin içine girmiyor şimdilik), mecburen kızlara düzenli olarak banyo (duruma göre bazen silme, bazen duş şeklinde) yaptırıyorum ama en fazla iki gün temiz kalabiliyorlar.

Hele balkon zemini rezalet!
Tozla kaplıyken haydi neyse, nispeten katlanılabilir bir görüntüsü var ama biraz su döküldü mü çamura dönüşüyor, temizlemek için de uzun uğraşlar gerekiyor ve ertesi gün onca temizlik hemen boşa gidiyor, aklıma mukayyet olmaya çalışıyorum

Bugün de yine mecburi banyo günümüzdü, temiz kız olmuşken Ayşecik'in (Senecio rowleyanus) bir fotoğrafını çektim

Name:  IMG_20170414_145251.jpg
Views: 754
Size:  41.2 KB

Kalabalık aile özlemi çektiğimden olsa gerek, bizdeki saksılar genelde kalabalık. Birkaç istisna dışında, öyle tek saksıda tek bitki olunca sanki yalnızlık çekecekmiş gibi geliyor.

(Bkz.: Empatinin nasıl suyu çıkarılır?)

Eski 15-04-2017, 14:06   #852
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Renk renk ve iştah açıcı görüntüleriyle, sezon boyu kullanılacak olan ev yapımı enzimlerimizin de büyük kısmı (olgunlaşması henüz tamamlanmamış olan bir enzimimiz kaldı, onun rengi ise canlı bir sarı ) kullanıma hazır hale geldi, yarasın kızlarıma...

Name:  IMG_20170415_145219.jpg
Views: 731
Size:  25.0 KB

Eski 16-04-2017, 16:26   #853
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Renk renk ve iştah açıcı görüntüleriyle, sezon boyu kullanılacak olan ev yapımı enzimlerimizin de büyük kısmı (olgunlaşması henüz tamamlanmamış olan bir enzimimiz kaldı, onun rengi ise canlı bir sarı ) kullanıma hazır hale geldi, yarasın kızlarıma...

Eklenti 644172

Söylemesen pembe greyfurt suyu diye bardağıma doldurup içerim rahat.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2017, 21:37   #854
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Söylemesen pembe greyfurt suyu diye bardağıma doldurup içerim rahat.
Şu mesajı bir an evvel cevaplayayım da bundan sonra ne oluruz (ölür müyüz-kalır mıyız, tutuklanır mıyız, sürgün mü ediliriz, başımız mı vurulur) belli değil artık malum.

Can kardeşim, zaten neyimiz varsa ortak. Tadına bakarız birlikte, yani eğer tadım yapacak psikolojide olursak...

Eski 20-04-2017, 14:35   #855
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Birkaç gündür ara sıra düşünüyorum da biz mi evimizdeki çiçeklere bakıyoruz, yoksa onlar mı bize bakıyor?
Evet yer temini ve beslenme bizden ama ne zaman hayattan bunalsak onlara sığınıyoruz, onlar da istisnasız her seferinde sıkıntımızı hafifletiyor, bir nevi 'başımızı koyacak/ağlayacak' omuz oluyorlar bize. En azından benim için durum bu...

Tespih otum (Coix lacryma) üçüncü boncuğunu da gösterdi, geriye kaldı 32 boncuk Sonunda boncukların şu an neye benzediğini fotoğraflayabildim:

Name:  boncuklarım.jpg
Views: 682
Size:  52.7 KB

Selen atlasımın tomurcukları düşündüğümden daha yavaş büyüyorlar, en büyükleri henüz sadece bu kadar oldu:

Name:  tomurcuk.jpg
Views: 654
Size:  31.7 KB

Nakkaşım çiçek sayısını günden güne arttırıyor:

Name:  nakkaş.jpg
Views: 653
Size:  48.4 KB

Şu an burada kuvvetli bir lodos fırtınası var (neyse ki balkon kuzeye baktığı için zarar vermiyor, bizim balkonun tek iyi özelliği de bu sanırım, diğer bütün rüzgarlardan dayak yiyebiliyor ama lodos vurmuyor) hava da kapalı. Haliyle ruhum sıkıldı, gözümün önünde kızlarımın yeşilliği olmasa ne yapardım bilemiyorum.

Bu arada yılbaşı çeliklerimin (Schlumbergera truncata) birkaç tanesi daha tomurcuklanmış, havalar uzun süre kapalı ve serin gidince hangi baharın geldiğini ayırt edemediler bu sene, gariplerim mevsimi sonbahar sanıyor olmalı

Eski 25-04-2017, 12:16   #856
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Anacığım bağımızdaki muscarilerden benim için bir saksıya dikmiş sağ olsun, çiçeklenme döneminde elime geçemedi ama bonus olarak tohum kapsülleriyle geldi

Name:  IMG_20170425_130141.jpg
Views: 625
Size:  55.2 KB

Bu arkadaş da yine annemin elceğizleriyle benim için ayırıp diktiği bebek bir anthurium, umarım çabucak büyür ve o güzel çiçeğini gösterir

Name:  IMG_20170425_130240.jpg
Views: 602
Size:  21.3 KB

Eski 04-05-2017, 17:09   #857
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Bu sabah büyük sevinç içinde birkaç bitki sevdalısına kargo gönderdim
Mutlu mesut geri dönerken her zaman önünden geçtiğim ve selamlaştığım ama daha önce hiç alışveriş yapmadığım çiçekçinin önünde, çiçeksiz olmasına rağmen çok gösterişli ve etrafı yavru dolu bir yelken çiçeği (Spathiphyllum) gördüm!

Saksının başında nasıl kalakaldıysam ve yavrulara nasıl yiyecek gibi baktıysam artık, adamcağız yanıma geldi ve 'vereyim mi yavrulardan birini' şeklinde, o an için dünyanın en muhteşem sorusunu sordu bana

Hani bir söz vardır, kediye 'ciğer sever misin' diye sormuşlar da gülmekten cevap verememiş
İşte o an, o kedi bendim

Sağ olsun, aceleyle bir yavru ayırdı. Gerçi üzerinde sadece bir ince kök çıkıntısıyla geldi ama ona da şükür... Sonra bizim çiçekçi hızını alamadı (benim mutluluğumu görünce o da mutlu oldu sanırım) ve içerideki daha küçük çiçekli bir spathi.den de bir yavru ayırmaya girişti ama ayrılan yavru maalesef bu kez köksüz geldi, yine de adamcağızı üzmemek için ses etmedim, 'köklenir o merak etmeyin' diyerek yavrucuklarımı alıp hoplaya zıplaya eve geldim

Kök uzantısı mevcut olan yavruyu hemen bebek antoryumun yanına diktim ama köksüz yavruya ne yapacağımı bilemedim. Önce suya koydum, sonra dip kısmı suya değmeyecek şekilde tutmaya karar verdim. Asıl sıkıntı şu ki köksüz spathi. köklenebilir mi, bilmiyorum

Bu yönde bir bilgi de bulamadım, ilgili sayfadan yardım isteyeceğim, belki böyle bir durumu tecrübe etmiş olan üyelerimiz vardır...

Antoryumun yanına diktiğim, cılız da olsa bir tanecik kök uzantısı olan yavru spathi.nin fotoğrafı aşağıda:

Name:  yelken 1.jpg
Views: 874
Size:  23.3 KB

Köksüz yavrunun fotoğrafı ise ilgili sayfada.

Eski 04-05-2017, 17:40   #858
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Nakkaş sarmaşığı ne güzel olmuş açmışta açmıl ablacım ellerine sağlık.Tehpih çiçeği biraz ben daha yeni diktim ben biraz geç kalmışım sanırım Neler olmuş bu sayfada herşey çok güzel ellerine sağlık A_NOMAD abla

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 20:00   #859
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eneskrky Mesajı Göster
...Tespih çiçeği ben daha yeni diktim ben biraz geç kalmışım sanırım...
Teşekkür ederim canım, epeydir yoktun, özlettin kendini Tespih otu için ben erken davrandım bence, yani normalde baharda çimlendiriliyor olsa gerek...

Eski 04-05-2017, 20:39   #860
Yeni Üye

ilkermeric's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2012
Senecio rowleyanus değişikmiş. İlk kez gördüm. Hanımeli saksısı da harika olmuş. Maşallah...

ilkermeric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 20:51   #861
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkermeric Mesajı Göster
...Hanımeli saksısı da harika olmuş. Maşallah...
Teşekkür ederim

Buralarda komşu sayılabilecek bir esnaf var, kendisi duşakabin işi yapıyor ve dükkanının önünü boy boy duş teknelerinden oluşturduğu bahçelerle donatmış. Öyle güzel ki kaldırımın üstünde rengarenk bahçeler, bir de dolu dolular, biber-domates bile yetiştiriyor onlarda

Benim hanımeli saksısı da o hesap, betonlar arasında ve dar alanda küçücük bir bahçecik

Eski 05-05-2017, 13:24   #862
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Yine çok güzeller çiçekleriniz .Harika bir anlatım roman gibi okuyorum .Senin küçük spati bence toprakta köklenir .Benim yeşil yapraklı agleonema ile aynı soydan sanırsam ben onun birini direk toprağa ,birini suya koymuştum .Sudaki öylece dururken topraktaki köklenmişti .Sen onu gidip gelip seversin oda köklenir büyür çiçek bile açar ablası . Bol çiçekli günler .

A_NOMAD beğendi.
sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2017, 14:07   #863
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Çevrede öyle çok inşaat var ki buralar şantiyeye döndü, haliyle üzerimize sürekli toz yağıyor.

Balkon ve balkon ahalisi her daim tozla kaplı (interstellar filmini izleyenler oradaki toz kabusunu hatırlar, durumumuz o sahnelerden hallice işte, en azından evin içine girmiyor şimdilik), mecburen kızlara düzenli olarak banyo (duruma göre bazen silme, bazen duş şeklinde) yaptırıyorum ama en fazla iki gün temiz kalabiliyorlar.

Hele balkon zemini rezalet!
Tozla kaplıyken haydi neyse, nispeten katlanılabilir bir görüntüsü var ama biraz su döküldü mü çamura dönüşüyor, temizlemek için de uzun uğraşlar gerekiyor ve ertesi gün onca temizlik hemen boşa gidiyor, aklıma mukayyet olmaya çalışıyorum

Bugün de yine mecburi banyo günümüzdü, temiz kız olmuşken Ayşecik'in (Senecio rowleyanus) bir fotoğrafını çektim

Eklenti 644020

Kalabalık aile özlemi çektiğimden olsa gerek, bizdeki saksılar genelde kalabalık. Birkaç istisna dışında, öyle tek saksıda tek bitki olunca sanki yalnızlık çekecekmiş gibi geliyor.

(Bkz.: Empatinin nasıl suyu çıkarılır?)

Bayıldım,benimkinin de durumu fena değildi. Gittikçe büyüyordu,ne güzel ne güzel derken kendi nazarım değdi galiba Artan sıcaklardan muhtemelen eski canlılığını kaybetti. Suluyorum fakat fazla sulamadan da korkuyorum önceki tecrübelerimden dolayı. İnşallah kurtarabilir,sizinkinin boyutlarına ulaştırabilirim.

A_NOMAD beğendi.
hilalpy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2017, 16:52   #864
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sardunya18 Mesajı Göster
...Senin küçük spati bence toprakta köklenir .Benim yeşil yapraklı agleonema ile aynı soydan sanırsam ben onun birini direk toprağa ,birini suya koymuştum .Sudaki öylece dururken topraktaki köklenmişti...
Teşekkür ederim sevgili sardunya18

Ben de zaten dün ilgili başlıkta sorumu sorduktan kısa süre sonra spathi.yi minik bir saksıda toprağa daldırdım, çünkü suda çürürmüş gibi bir izlenim verdi bana...
Artık gerisi ufaklığın azmine kaldı, umarım dediğiniz gibi köklenir de yüzümü güldürür

Aglaonema'lar tipleri çok benzese de bildiğim kadarıyla Spathiphyllum'lar ile akraba değil ve evet, onlar çok kolay kökleniyor ama spathi.ler için hiçbir yerde köklendirme ile ilgili bir bilgi veya deneyim paylaşılmamış. Birlikte tecrübe edeceğiz bakalım...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hilalpy Mesajı Göster
...Artan sıcaklardan muhtemelen eski canlılığını kaybetti...
Teşekkürler sevgili hilalpy

Senecio rowleyanus doğal ortamı her ne kadar Güney Afrika çölleri olarak geçse de aslında o çöllerdeki küçük çalıların gölgelerini mesken tutan sürünücü bitkilerdir, haliyle özellikle güneşten korunmaya ihtiyaçları var.

Zaten boncukların üzerindeki saydam bölgeler de direkt güneşe çıkacak dayanıklılıkları olmadığından, güvenli gölgelerde alabildikleri kısıtlı güneş ışığından mümkün olduğunca çok faydalanabilmeleri için sahip oldukları bir özellik...

Çok uzattım ama kısaca diyorum ki direkt güneşten olabildiğince korumanız iyi olacaktır ve yaz sıcaklarında uykuya geçeceklerini de hatırlatmak isterim. Uykudayken sulamayı azaltmanız gerekiyor, köklerinin kurumasına izin vermeyecek kadar sulamanız yeterli olacaktır.

Umarım bitkiniz bir an evvel canlanıp gelişerek sizi mutlu eder

Eski 06-05-2017, 16:16   #865
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Dün geceden beri esen rüzgar Ayşecik'in saçlarını dağıtmış, bu hali de pek güzel göründü gözüme, saçaklı kızım benim

Name:  Ayşecik.jpg
Views: 510
Size:  71.3 KB

Hanımelim pıtır pıtır tomurcuklanmaya başladı, umarım bol bol çiçek açıp bize koku ziyafeti çekecek...

Name:  Hanımeli tomurcukları.jpg
Views: 542
Size:  71.0 KB

Selen atlasımın tomurcukları da büyümeye hız verdi sonunda, bir an evvel çiçeklerini görmek ve kokusunu duymak için sabırsızlanıyorum

Name:  Selen.jpg
Views: 499
Size:  54.2 KB

Yavru spathiphyllumlardan köklü olanın keyfi yerinde maşallah ama köksüz yavrucuk yapraklarını iyice yere eğdi, pek ümit verdiğini söyleyemesem de takibe devam...

Name:  Bebek yelkenler.jpg
Views: 488
Size:  39.4 KB

Eski 12-05-2017, 13:08   #866
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Ağaçlar net 12. doğum günü toplantısında sevgili Zafer İnandıklı'nın getirdiği atlas çeliklerini kendisiyle birlikte dağıtmıştık. Dağıtım sonunda elimizde kalan küçük iki atlas çeliğini (muhtemelen küçücük parçalar oldukları için beğenilmemişler ki kimseler almamış) 'çöpe gitmesinler bari, en azından anı olsun' diyerek ben almıştım.

Bunların biri küçük bir parça ''Epiphyllum anguliger'' yani balık kılçığı ya da zig-zag olarak bilinen atlas çeliğiydi, muhtemelen getirilen çeliklerden birinden kırılarak düşmüş bir parçaydı ve şu an aşağıda görüldüğü gibi bir sürü sürgünü var

Name:  zig-zag.jpg
Views: 428
Size:  44.4 KB

Diğeri ise ismini bilmediğim, dar bir yelpaze görünümünde küçücük bir yapraktı, ben aldıktan sonra bir yaprak daha çıkardı sadece. Yavaş gelişen bir tür olduğunu düşünmeye başlamıştım ki vurucu hamle geldi, tomurcuk çıkardı!

İsmini, rengini, çiçeğinin yapısını bilmiyorum, yani tamamen sürpriz olacak

Name:  Tatlış.jpg
Views: 441
Size:  36.2 KB

Eski 12-05-2017, 20:49   #867
Ağaç Dostu

efeege's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Sevgili A Nomad atlas çeliklerin,den çok kalınca bolca bende almıştım.
diktim bıraktım şehir dışına gitmiştik döndüğümüzde su ihtiyaçları nasıl diye baktığımda üçüncü haftasında kocaman filizleriyle karşılaştım ne zaman kök yaptı,da filiz verdi şaşırdım çok hamarat çıktı çelikler. hiç fire vermeden tuttular Zafer inandıklı beye teşekkürierimi sunarım.

efeege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2017, 21:07   #868
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efeege Mesajı Göster
...üçüncü haftasında kocaman filizleriyle karşılaştım ne zaman kök yaptı,da filiz verdi şaşırdım...
Maşallah, yerlerini de rahatsız edilmemeyi de sevmişler demek ki... İnşallah güzel çiçeklerini de görürsünüz

Eski 23-05-2017, 19:41   #869
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Memleketten (kurutup kullanmak üzere) kesip getirdiğim adaçayı, nane ve biberiye dallarından birkaçını, daha uzun süre taze kalmaları için -içinde bir kök nakkaş sarmaşığı olan- bu küçük saksıya sokuşturmuştum. İhtiyaç oldukça taze taze kullanıyordum ama düşündüğümden uzun süre taze kalmakla yetinmeyip yeni sürgünler vermeye başladıklarında farkına vardım ki meğer bu arkadaşlar kalıcı olmaya karar vererek köklenmişler!

Yani artık mutfakta nakkaş sarmaşığı çiçekleriyle süslü minik bir baharat saksım var

Name:  baharat.jpg
Views: 335
Size:  40.0 KB

Bu da mutfak penceresinde yani ev içinde ikamet eden boncuklum, onun da saçları epeyce uzadı

Name:  boncuklu.jpg
Views: 343
Size:  71.2 KB

Selen atlasımın en büyük tomurcuğu kocaman oldu, bakalım ne zaman açacak

Name:  selen.jpg
Views: 363
Size:  31.9 KB

Eski 25-05-2017, 12:56   #870
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Bol yağmurlu geçen dönem hanımelimin yapraklarında epey sorun yaşadık, tam iyileşiyor derken de üç gün üst üste fırtına vurunca garibim resmen yapraksız kaldı, çok hırpalandı. Hala da kendine gelebilmiş değil, perişan halde ama şükür ki en azından tomurcukları sağlam kaldı ve sonunda çiçeklenmeye başladık

Name:  hanımeli.jpg
Views: 916
Size:  34.1 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024