agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler
  • 9 Gönderen ismqilctn
  • 9 Gönderen ismqilctn
  • 1 Gönderen david72
  • 1 Gönderen Gül Batur
  • 1 Gönderen Jakin
  • 1 Gönderen ismqilctn
  • 4 Gönderen ismqilctn
  • 2 Gönderen ismqilctn
  • 4 Gönderen ismqilctn
  • 2 Gönderen özlemsoylu
  • 1 Gönderen ismqilctn
  • 1 Gönderen mclog
  • 6 Gönderen ismqilctn
  • 5 Gönderen ismqilctn
  • 4 Gönderen ismqilctn
  • 2 Gönderen ismqilctn
  • 1 Gönderen ismqilctn
  • 1 Gönderen milaca2010
  • 1 Gönderen ismqilctn

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2015, 17:06   #1
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2015
ismqilctn / Balkon

Öncelikle herkese selamlar. O kadar güzel balkonlar bahçeler var ki paylaşılan, insana baktıkça huzur veriyor. Bende kendi balkonu mu değerlendireyim dedim ve daha önce hiç bir şey ekmemiş olan ben, acizane balkonu mu elden geçirdim. Umarım beğenirsiniz. Bazı şeyler daha önce hiç deneyimim olmadığı için acemiliğime denk geldi açıkçası ve çokta yordu beni. Ama değmedi desem yalan olur Balkondan çıkasım gelmiyor desem yeridir. Şimdi sizlere balkonumun fotoğraflarını paylaşacağım. Sonrasında da tek tek sebze ve çiçeklerimin fotoğraflarını yaptığım işlemleri açıklayarak paylaşmayı düşünüyorum. Böylelikle yanlış bildiklerimi öğrenirim ya da bildiğim doğruları paylaşmış olurum

Balkonumdan Kareler:

Biraz daha oturulabilir mekan haline getirmeye çalıştım Balkonum uzun ince bir yapıda olduğu içinde duvara montalı ve askılı sistemle alanımı verimli kullanmaya çalıştım. Yere yapay çim kapladım. Masayı gene yerden tasarruf etmek adına duvara montalı açılır kapanır yapıda kendim yaptım. Elimde palet vardı değerlendirdim diyelim

Mis kokulu petunya mı masanın hemen üzerine astım ki kokusu devamlı gelsin ve masada oturduğumuzda hoş bir görüntü sağlasın diye. Salona bile geliyor kokusu keratanın

ismqilctn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 17:07   #2
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Balkonumun diğer açıdan görünüşü;

Saksıları mı kendim boyadım. Her ne kadar beni en çok uğraştıran bu olup, sonradan ucuz renkli saksılar bulup keşke renkli saksı alsaydım desemde

Yerden bana kazandıran raflı sistemim. saksılar duvara montalıdır ve her hangi bir tahta raf kullanılmamıştır. Burada sadece sebzelerim ve 1 adette çileğim var

Şimdilik fotolar bunlar. Şun tek kalan eksiğim balkona perde yaptırıcam.

Umarım beğenmişsinizdir. Farklı fikir verecek arkadaşlar varsa yeni fikirlere açığım Balkon konuma böylelikle giriş yapmış oldum hadi hayırlı olsun Bir sonraki adımlarda çiçeklerimi ve sebzeleri mi paylaşacağım kısmetse

Eski 20-05-2015, 17:34   #3
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Hayırlı olsun, begonyanız çok güzelmiş

ismqilctn beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 19:44   #4
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi david72 Mesajı Göster
Hayırlı olsun, begonyanız çok güzelmiş
Çok teşekkürler bir ara kötü olmuştu ama şuan maşşallah çok iyi toparladı.

Eski 20-05-2015, 19:52   #5
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Aramıza hoş geldin.

ismqilctn beğendi.
Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 21:01   #6
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur Mesajı Göster
Aramıza hoş geldin.
Teşekkürler hoş buldum

Eski 20-05-2015, 21:59   #7
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Hoş geldiniz ismqilctn..
Petunya'ya ve pencere önündeki çiçeklerinize bayıldım. Perdenin önünde en arkada sol köşedeki begonvil mi?
Elinize sağlık, ne güzel, keyifli bir balkon olmuş!

ismqilctn beğendi.
Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 08:32   #8
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster
Hoş geldiniz ismqilctn..
Petunya'ya ve pencere önündeki çiçeklerinize bayıldım. Perdenin önünde en arkada sol köşedeki begonvil mi?
Elinize sağlık, ne güzel, keyifli bir balkon olmuş!
hoş bulduk Beğenmenize sevindim. Evet en arkadaki begonvil 'im bayılıyorum ona, umarım boylanır. Ben aldığımda üstten budanmıştı o yüzden biraz yanlara vermiş. Eklicem fotoğraflarını birazdan

Jakin beğendi.
Eski 21-05-2015, 10:30   #9
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Sebzelerim ve Çileğim

4 farklı tür olduğunu düşündüğüm biber diktim. Mesafeleri biraz yakın gibi, aslında 3 tane dikecektim ama elime 4 farklı fide gelince dikmek istedim. Toprak nemini kontrol ederek 3-4 günde bir suluyorum. Toprak için torf+gübre kullandığım için torf genelde nemli tutuyor. Arada bir toprak hafif karıştırarak çapalama işlemi yapıyorum (biber boğazlarını hafif dolduruyorum).

Balkonumun nadidesi çileğim. Fide olarak aldım ve şuanlık durumu iyi gibi. İlk çıkan çileğini kopardım ki iyi meyve versin diye. toprak üstünü de taşlarla kapattım ki çıkacak olan çilekler toprakla temas ederek çürümesin diye. Gene torf+gübre kullandım toprak için.

Uzun saksım da çilekten kalan kısma nane diktim. Çilek ile arasındaki toprağı ayırmak için ayrıca tahta kullandım. Nanenin kökünün çok yayılıcı olduğunu öğrendim ve çileğe zarar vermesin istedim. Naneleri mi tohumdan ektim, ekeli 2 hafta oluyor. Şuan 3-4 tane fidelenme durumu var gibi. Toprak için gene torf+gübre kullandım. toprak nemine göre 3-4 günde bir suluyorum yağmurlama şeklinde.

Eski 21-05-2015, 10:51   #10
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Tohumdan ekipte ilk tepki veren dereotlarım oldu Nanedeki toprağı ve sulama şeklini nanelerime de uyguluyorum. Biraz sık oldu gibi ama ilerde cılız kalmamaları için seyreltmeye gidebilirim.

Maydanozlarım yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladılar uzun saksımın dereotundan kalan yarı kısmına ekmiştim.

ve ilk soframa misafir ettiğim ekimim 2 ile 2,5 haftada bu konuma geldiler. Artık yavaş yavaş soframızı süslüyorlar. Güneşi diğer sebzelerime göre altt kaldığı için biraz daha fazla alıyor. o yüzden 3 günü geçirmiyorum sulamada. soğanlarım içinde torf+gübre kullanmıştım.

gokcegokce ve Jakin beğendi.
Eski 21-05-2015, 11:11   #11
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

2 domates fidem var. İkisi de aynı tür. Fide olarak diktim ve toprak olarak torf+gübre kullandım. Güneşi pek göremiyorlar açıkçası ama balkon ortamında gündüz devamlı ışık alıyorlar. Arada çapalamak adına toprak üstünü karıştırıp fide boğazını dolduruyorum. Sulamasını işin açıkçası 5 günde bir yapıyorum neredeyse. Toprak nemine bakıyorum hep nemli gibi, artık çok su tüketmiyor mu, yoksa çok güneş almadığı için suya ihtiyaç mı duymuyor anlamadım. Net ortamında okuduğum bazı bilgilere göre fide iken çok ihtiyaçları olmazmış, sonraında büyüdükçe daha sık su isterlermiş. Domateslerimin durumu iyi gibi görünüyor, o yüzden çok tedirgin değilim açıkçası.

Sıra geldi beni en çok üzen duruma. Salatalığıma ne yaptıysam kendini bir türlü göstermedi. Domates için kullandığım ve yaptıkları mı aynen uygulamadım. Ama nedense bir türlü kendini toplayamadı salatalık fidem. Bu durum beni çok üzüyor. Ekim yapalı 3 haftayı geçecek ama toparlamadı. Geçen gün toprağından çıkarttım ve toprağın çok balçık şeklinde olduğunu gördüm. sanki toprak suyu hiç emmemiş. Kuru torf ile karıştırarak tekrar diktim saksısına. Bir ara günde 3-4 saat güneş alan yerdeydi ve güneşi aldığı zamanlar boynunu çok büküyor diye güneş almayan yere koymuştum. Sizce ne yapmalıyım da kurtarmalıyım salatalığı mı? İnsan üzülüyor gördükçe.

Sebzelerim bu kadar. Yaptığım işlemleri de ayrı ayrı yazdım. Yaptığım yanlışlar varsa bilgi verirseniz ayrıca sevinirim. Ayrıca daha yeni genel kullanım vitamin aldım sebzelerim için. Henüz kullanmadım, ilk sulamam da vericem vitamini kısmetse hepsine. Şimdilik bu kadar, birazdan çiçeklerimin fotoğraflarını da paylaşırım

Eski 21-05-2015, 12:11   #12
Ağaçsever

özlemsoylu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2014
minik ama çok şirin bi balkon olmuş ellerinize sağlık şeker begonyayı ben camekanlı balkonda yaşatamadım sıcağı pek sevmiyor direk güneşdede direk yaprakalrı kuruyup yanıyor inşallah sizin balkonunuzu sever..petunyalar çok güzel oluyorlarr ...sardunyalarda camekanda olsada dış mekan çiçeği olunca özellikle gece oksijeni çok seviyorlar arada camı açık bırakın derim ben ellerinize emeğinize sağlık ....

ismqilctn ve hamdiye22 beğendi.
özlemsoylu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 13:24   #13
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özlemsoylu Mesajı Göster
minik ama çok şirin bi balkon olmuş ellerinize sağlık şeker begonyayı ben camekanlı balkonda yaşatamadım sıcağı pek sevmiyor direk güneşdede direk yaprakalrı kuruyup yanıyor inşallah sizin balkonunuzu sever..petunyalar çok güzel oluyorlarr ...sardunyalarda camekanda olsada dış mekan çiçeği olunca özellikle gece oksijeni çok seviyorlar arada camı açık bırakın derim ben ellerinize emeğinize sağlık ....
Çok teşekkürler beğenmenize sevindim. Begonyam ilk aldığımda daha kötüydü balkonumda çoştu resmen. Çok üzülüyodum ölücek sanırım diye şükür öyle olmadı. Güneşi direk hiç almıyo ve her gün düzenli havalandırıyorum.

özlemsoylu beğendi.
Eski 21-05-2015, 15:06   #14
Ağaçsever

mclog's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2014
Sayın ismqilctn,
Balkonunuzun dekorasyonuna bayıldım. Koridor tarzında bir balkon olsada düzenlemeyi o kadar güzel yapmışsınız ki, insanı daraltmıyor. Duvardaki saksılar süper. Elinize sağlık.
Bol çiçekli günler dilerim.

ismqilctn beğendi.
mclog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 15:32   #15
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mclog Mesajı Göster
Sayın ismqilctn,
Balkonunuzun dekorasyonuna bayıldım. Koridor tarzında bir balkon olsada düzenlemeyi o kadar güzel yapmışsınız ki, insanı daraltmıyor. Duvardaki saksılar süper. Elinize sağlık.
Bol çiçekli günler dilerim.
Çok teşekkürler Evet elimden geldiğince balkonu, saksıları duvara montaj ve tavana sarkma yaparak daraltmamaya çalıştım. Aksi taktirde ince uzun balkonda bu kadar saksı mümkün olmazdı. İlginiz için teşekkürler

Eski 21-05-2015, 15:42   #16
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Çiçeklerim

İşte benim prensesim çok seviyorum begonvili mi. saksısını büyüttüm. Aldığımda yarı yarıya ufak bir saksıdaydı diyebilirim. Torf+gübre karışımlı toprakla tamamladım toprağını. Genel kullanımlı vitamin aldım ve daha ilk defa 2 gün önce kullandım. Balkonuma daha yeni geldi sayılır. Geldiğinde daha soluktu. Sulamasını ortalamada 2-3 günde az az yapıyorum.

Begonyam ilk aldığımda 4-5 çiçeği vardı. Saksısını değiştirdikten sonra çiçekleri soldu fakat, 1,5 hafta sonra kendini toparladı ve şuan gördüğünüz gibi bir sürü çiçek açmış durumda Sulamasını az az 2-3 günde bir yapıyorum.

Beyaz yıldız çiçeğim hep canlıydı, şu ara biraz yavaşladı gibi çiçek açımı. beğonyama yaptığım bakımlarım aynısını uyguluyorum. Solmuş çiçeklerini kestim makasla, yanlış mı yaptım emin olamadım. tekrar biraz araştırmaya giricem bu konuda

Eski 21-05-2015, 15:51   #17
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Sardunyam saksısını yenilediğimden beri iyi durumda

Mis kokulu petunyam. Kokusu her yeri sarıyor desem yeridir. Solmuş çiçeklerini kopararak bakımını ihmal etmiyorum. Sulaması aynı şekilde az az 2-3 günde bir olacak şekilde suluyorum. Saksısını genişletebilirim her an

ilk aldığım petunyam. buda kokulu mor renk cinsi. Aldığımda da çok çiçeği yoktu ama aldım alalı hiç yeniden açmadı da. Üzerinde toprak pisliği çoktu. 2-3 gün önce güzelcene yıkadım ve vitamin verdim. umarım güçlenir ve kendine gelir.

Sarmaşığım şuanlık çok yeni sayılır. iki yönlü uzatmayı düşünüyorum. Bakalım neler yapıcaz

Eski 21-05-2015, 16:06   #18
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Papatya çiçeğim malesef kötü durumda. yaprakların da solma yok ama çiçekte açmayı bıraktı. toprağını çok mu üstte kaldı diye tekrar yeniledim ve vitamin verdim. Umarım kısa sürede toparlar kendini. Önerisi olan arkadaşlar varsa çok makbule geçer açıkçası

ve beni üzen diğer bir çiçeğim sarı yıldız. papatya ya uyguladığım ilk yardımı buna da uyguladım umarım işe yarar. önerisi olan varsa bu çiçeğim içinde beklerim

Çiçeklerim şimdilik bu kadar. Ayriyetten 2 tane fesleğenim var. Onlarda çok iyi durumdalar. Çiçeklerime vitamin vermeye yeni yeni başladım dediğim gibi. Her sabah camın tekini aralayıp çıkıyorum evden. Akşam geldiğimde de elimden geldiğince havalandırmaya çalışıyorum fazlasıyla.

Yaptıklarımda hatalı bir uygulama varsa bilgi verirseniz sevinirim. Çiçek ve sebzelerimin gelişme durumlarını fotoğraflamaya çalışıcam elimden geldiğince

Eski 03-06-2015, 12:56   #19
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Arkadaşlar merhaba, domateslerimden şikayetçiyim ve çözüm arıyorum. Belli bir seviyeye kadar büyüdüler ve artık durdular diyebilirim. 2 adet domatesim var ayrı saksılarda ve bayadır aynı boyda kaldılar. Annemle birlikte aynı zamanda diktik ve annemin diktiği 4-5 fide var bendekilerin hepsinden 2 katı daha büyüklükte olmuşlar. Fideleri de aynı yerden tedarik ettik. Hatta yüklediğim fotoğraflarda bazı yapraklarında ufak kurumalar oldu iki domatesinde. Annemin sağladığı ortamla benim sağladığım ortam arasında bazı farklılıklar şunlar;

- annem açık balkonda, ben kapalı balkonda yetiştiriyorum. Ama gündüzleri tek camımı hep yarım açık bırakıyorum akşamları da gelir gelmez 4-5 saat havalandırıyorum balkonun tüm camlarını açarak.

- annemin balkonu günün 6-7 saati güneş alırken, benim balkonum domateslerimin olduğu bölgede sadece 2 saat güneş alıyor.

- annem bir uzun saksıya 4 tane fide dikmişken, ben büyük saksıma daha verimli olsun diye sadece tek fide diktim.

- annemin kullandığı toprak farklı ve ben ise sadece torf kullandım ve içerisine genel kullanım gübresi attım. torfu bauhause dan aldım. Sadece torf kullanmam kaynaklı gibi geliyor bana. bildigim kadarıyla torf nemi çok muhafaza ediyor ve toprağı baktığımda bazen abartılı olmamamakla birlikte balçık gibi görünüyor. 2 günde bir az az suluyorum halbuki. Aldığım torf belkide çok kalitesizdi, anlamadım gitti. İyi bir toprak alıp torf ile karıştırsam mı diyorum. Toprak alınacaksa da nerden almalı hangi ürünü almalıyım. Tüm öneri ve fikirlerinize açığım arkadaşlar, kurtaralım şu domatesleri mi

Eklenen Resimler

Eski 03-06-2015, 13:53   #20
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Öncelikle sayfanız hayırlı olsun. Balkon dizaynına ve verdiğiniz emeğe hayran kaldım. Çok ferah ve ahenkli bir balkon olmuş. Domatesiniz içinse daha fazla güneş tavsiye ederim. Güneş olmayınca pek verim alınmıyor. Takipçiniz olacağım. Kolay gelsin.

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 14:54   #21
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Öncelikle sayfanız hayırlı olsun. Balkon dizaynına ve verdiğiniz emeğe hayran kaldım. Çok ferah ve ahenkli bir balkon olmuş. Domatesiniz içinse daha fazla güneş tavsiye ederim. Güneş olmayınca pek verim alınmıyor. Takipçiniz olacağım. Kolay gelsin.
beğeniniz için teşekkürler bide şu domatesim iyi olsa mükemmel olacak

gokcegokce beğendi.
Eski 05-06-2015, 20:43   #22
Ağaç Dostu

milaca2010's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2012
Galeri: 2
Sn. ismqilctn; Balkon sayfanız hayırlı olsun, aramıza hoş geldiniz.
Petunyalarınız, begonviliniz yeni açmakta olan Dahlialar çok güzel ve sağlıklı görünüyorlar. Emeklerinize sağlık kolay gelsin...

ismqilctn beğendi.
milaca2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 16:33   #23
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi milaca2010 Mesajı Göster
Sn. ismqilctn; Balkon sayfanız hayırlı olsun, aramıza hoş geldiniz.
Petunyalarınız, begonviliniz yeni açmakta olan Dahlialar çok güzel ve sağlıklı görünüyorlar. Emeklerinize sağlık kolay gelsin...
Çok teşekkürler beğeniniz için

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

milaca2010 beğendi.

Etiketler
bahçe, balkon, çiçek, sebze, yeşil

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024