agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni4813Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2015, 20:04   #211
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Komşunun bahçesini gezinirken bir kaç tane tohuma yatmış hıyar gördüm ve aldım. Bir tanesini deneme amaçlı tecrübe edinmek için buradan öğrendiklerimle tohumu çıkarmak için kolları sıvadım.

Eklenti 579196
Tohum alma olgunluğuna yetişmiştir umarım ?
Eklenti 579197
Ayrıca tohumluk olarak sağlıklı bir görüntü vermiyor.
Tohumluk dediğin son derece sağlıklı ve ilk döllerden olmalıdır.

YeniGine ve Resulgur beğendi.
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 21:30   #212
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
Sayın @Resulgur;

Komşuya sordunuz mu? hıyarları hibrit mi değil mi hibrit ise emeğiniz ve beklentileriniz boşa çıkacaktır.
Çünkü hibritten tohum alınmaz alsanız bile verim olmaz açılmış tohum olur beklentileriniz boşa çıkar.

Komşudan alacağınız cevap "bilmiyorum" olursa kesinlikle yine uğraşmayın derim.
Hmm anladm bunu söylediğiniz iyi oldu , . Sn. Sinbas hıyar meyve vermese de aldığım tohumlar çimlenecek mi diye denemek istedim elimde yeterince hıyar tohumu var zaten öğrenmek amaçlı yaptm. Kısmet diyelim artık bakalım ne olacak ,
Peki tohumluk hıyar a örnek bir resim gösterebilir misiniz ..

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 22:13   #213
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:

Tohumluk örnek resim.

Devreye ben girdim hazır resmi elimde varken yükleyeyim dedim.
Siz Sn. Simbas'a sormuşsunuz ama özür dilerim.

Name:  DSCF7983.jpg
Views: 749
Size:  43.0 KB

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 23:39   #214
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Hmm anladm bunu söylediğiniz iyi oldu , . Sn. Sinbas hıyar meyve vermese de aldığım tohumlar çimlenecek mi diye denemek istedim elimde yeterince hıyar tohumu var zaten öğrenmek amaçlı yaptm. Kısmet diyelim artık bakalım ne olacak ,
Tohum illaki çimlenir yeter ki uygun saklama koşullarında saklayın. ben tam kurutup kağıt peçeteye sarıyor buz dolabının sebzeliği veya kapısın da muhafaza ediyorum daha sonra kış geldiğinde don tehlikesi olmayacak şekilde balkonda ahşap dolabın çekmecesine bırakıyorum.

Örnek bir resme gerek yok zira her cinsin kendine has kalınlığı ve boyutu olmakla birlikte renk olarak sayın @akçabardağın eklemiş olduğu resimdeki gibi tam olgunlaşmış olmalı.

Daha önceki mesajımda belirttiğim gibi ilk döllerden bırakılır ve şekli gayet düzgün olmalı ve (virüs, külleme, mildiyö vs.) hastalıklı bitkiden olmamalı.

Kısaca Tohumluk bırakacağınız hıyar ilk döl, son derece sağlıklı ve güçlü kökenden olmalı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Tohumluk örnek resim.

Siz Sn. sinbas'a sormuşsunuz ama özür dilerim.

Eklenti 579237
Teşekkürler sayın @akçabardak

Eski 29-09-2015, 06:25   #215
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Red face Teşekkürler

Alıntı:
Tohumluk örnek resim.

Siz Sn. Simbas'a sormuşsunuz ama özür dilerim.

Eklenti 579237
Sn. akçabardak ilginize çok teşekkür ederim. Çok isabetli oldu sayenizde bunuda öğrenmiş olduk hem sayfama göz gezdiren arkadaşlar içinde faydalı bir paylaşım oldu sanırım. sn. sinbas a da huzurlarınızda ayrıyeten çok teşekkür ederim. Eksik olmayın efendim

Eski 02-10-2015, 16:43   #216
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Wink Zambak Çiçeğinin Son hali

Çiçekler döküldü ve yerine tohum kapsülleri oluştu sanırım , aradan aylar geçti fakat kapsül kurumadı neden böyle oldu ne zaman söküm yapmalıyım. Tohum çıkar mı bana buradan ???

Name:  zmbkk.jpg
Views: 525
Size:  34.2 KB

Name:  zmbbk.jpg
Views: 545
Size:  31.3 KB

CEVAP : Lilium soğanları yaprakları sarardıktan sonra Ekim-Kasım gibi sökülürler. Sökülen soğanlar kurutulmadan hemen toprağından temizlenir. Yavrular ve çiçek verecek soğanlar ayrılır. Yavrular sökümden sonra tarlalara irileştirmek üzere (Kasım) hemen dikilir. Kasalar içine delikli nylon poşetler yayılır. Bu poşetlere nemli torf, perlit, veya rende talaşı gibi materyaller doldurulur. Soğanlar bir kat materyal, bir kat soğan şeklinde kasanın içine 4-6 sıra dizilir. En üste yine materyal konarak naylon poşetin ağzı bağlanır. Böylece naylon deliklerinden hava alır ama kurumaz. Nemli materyal içindeki lilium soğanları da kurumaz.

bUNU da öğrenmiş olduk .. Daha erken miş Ekim Kasım ayına kadar duracak kapsüller

Düzenleyen Resulgur : 03-10-2015 saat 03:13
Eski 03-10-2015, 00:08   #217
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın Resulgur bence yapar ama yine de siz bir sayfasında sorun.

Lilium candidum üretimi, bakımı, hastalık ve zararlıları

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2015, 01:19   #218
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Tmmdr sn. Yenigine bir inceleyelim sayfayı bakalım neler var

Eski 04-10-2015, 14:06   #219
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Talking

Alıntı:
Ayrıca tohumluk olarak sağlıklı bir görüntü vermiyor.
Tohumluk dediğin son derece sağlıklı ve ilk döllerden olmalıdır.
Sn. sinbas dedikleriniz aynen çıktı , bahçeyi görüp bilen bir arkadaş tohumluk salatalıkları görmüştü oda dedi onun tohumları çıkmaz diye hastaydı onlar dedi bunu öğrendiğim çok iyi oldu böylece netleştirmiş olduk. Teşekkür ederim.

sinbas, aleydi, Vegy ve 1 kişi beğendi.
Eski 04-10-2015, 14:30   #220
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Talking Kabak Hasatı Yapıldı

Tohumdan Hasat dönemine kadar yapılanlar.

Kabak çekirdekleri Mayıs ayının başlarında perlit torf humik asit karışımlı toprağın ( sn. @İsmail Kuzucu'nun sitesinden aldım tarifi uyguladım.) içine ekildi. 7 adet kabak çekirdeğinin 1 tanesini balkonuma ekmiştim ondan bir kabak olmadı yaprakları çürüdü gitti söküldü , torfta yetişen fidelerden 2 tanesini sevdiğim bir abime hediye ettim bayramda bahçesine bakmıştım ondada bir tane kabak vermiş. Geriye kalanları da bir tanıdığın küçük bir bahçesi vardı damlama sulama sistemi kuruluydu o bahçede deneme amaçlı leonardit uygulaması yapmıştık , oraya ekildi . Bahçedeki kabaklardan her bir fide 2 3 tane meyve tuttu bende içlerinden bir tanesini kopardım kalanlar daha çok büyüsün diye .. 4 Ekim itibariyele hasat edilen kabakları fotoğrafladım ve sizlere sunmak üzere forumda paylaşıyorum.

Name:  kbk1.jpg
Views: 596
Size:  59.1 KB

Name:  kbk2.jpg
Views: 566
Size:  18.9 KB

Name:  kbk3.jpg
Views: 611
Size:  25.1 KB

Bu Kabak daha tam sarı değil tam yetişmemiş dediler.

Name:  kbk5.jpg
Views: 579
Size:  30.1 KB

Not : Hasatı erken yapmış olabilirim. Yağmur yağmıştı her yer çamur su , çürümesin diye 3 tanesini kopardım. Fidelerin üzerlerinde 4 5 tane daha kabak var . İlk defa böyle bir uygulama yaptım hayatımda , başımdan geçen en ilginç olay ise kabakları koparamadım sapında küçük tikenler var tutamadım ve sapı odunsulaşmış iyice bıçak kesmiyor , bende kabağın sapını bıçakla hafif kestim ve sonra döndererek koparmayı denedim. Değişik bir tecrübe oldu bana

Bu kabakların tohumları olmuş ise arkadaşlarla paylaşmak isterim. içini açınca göreceğiz artık

Eski 04-10-2015, 16:15   #221
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Sn. Resugur sizi çok tebrik ediyorum, bu bence büyük bir başarı elde etmişsiniz ve kabaklar çok düzgün ve iyi gelişmişler, yalnız sanki birazcık daha koparmak için vakitleri varmış gibi geldi bana, sapları biraz yeşil hafif kahve rengine dönüşmesi gerekirdi sanki, ben annemden hep duyardım kabakların üzerine ilk kırağ düştükten sonra toplanmalı daha lezzetli olurlar diye aklımda kalmış.

Tohum için kabaklar açıldığında belli olacaklar, şöyle de bir anım var onu da anlatmadan edemedim. Seneler evvel gençliğimde çalışırken iki arkadaş sohbet sırasında bir konu üzerinde tartışırken, (konu bizlerden yaşça daha küçük bir kişiden fikir alış verişiydi) ben dedim ki ama onun yaşı bizden çok küçük ona nasıl inanır, fikir alırsın diye sorduğumda, bana ozaman demişti ki ben bazen (örnek olarak) ben yeşil kabaktan da tohum alırım benden 8-10 yaş daha büyüktü ve ben hala ne demek istediğini çözemedim biliyormusunuz.

Diyeceğim o ki bu arkadaş kendinden yaşça küçük insanlardan akıl aldığını söylemek mi istedi de yeşil kabak örneğini verdi...
Yoksa Tam olgunlaşmamış kabaklardan gerçekten tohumluk alınır mı...

Bu aklımda kalan soru işaretini sizin kabaklar çözecek sanırım. Kafanızı şişirdim ama kabakları görünce yazmadan geçemedim affola.

Ağız tadıyla tüketmeniz dileğimle.

Eski 04-10-2015, 17:49   #222
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Talking

Alıntı:
Sn. Resugur sizi çok tebrik ediyorum, bu bence büyük bir başarı elde etmişsiniz ve kabaklar çok düzgün ve iyi gelişmişler, yalnız sanki birazcık daha koparmak için vakitleri varmış gibi geldi bana, sapları biraz yeşil hafif kahve rengine dönüşmesi gerekirdi sanki, ben annemden hep duyardım kabakların üzerine ilk kırağ düştükten sonra toplanmalı daha lezzetli olurlar diye aklımda kalmış.

Tohum için kabaklar açıldığında belli olacaklar, şöyle de bir anım var onu da anlatmadan edemedim. Seneler evvel gençliğimde çalışırken iki arkadaş sohbet sırasında bir konu üzerinde tartışırken, (konu bizlerden yaşça daha küçük bir kişiden fikir alış verişiydi) ben dedim ki ama onun yaşı bizden çok küçük ona nasıl inanır, fikir alırsın diye sorduğumda, bana ozaman demişti ki ben bazen (örnek olarak) ben yeşil kabaktan da tohum alırım benden 8-10 yaş daha büyüktü ve ben hala ne demek istediğini çözemedim biliyormusunuz.

Diyeceğim o ki bu arkadaş kendinden yaşça küçük insanlardan akıl aldığını söylemek mi istedi de yeşil kabak örneğini verdi...
Yoksa Tam olgunlaşmamış kabaklardan gerçekten tohumluk alınır mı...

Bu aklımda kalan soru işaretini sizin kabaklar çözecek sanırım. Kafanızı şişirdim ama kabakları görünce yazmadan geçemedim affola.

Ağız tadıyla tüketmeniz dileğimle.

sn. akçabardak verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Geçmişte yaşamış olduğunuz bir anıyı da paylaşmanız bizleri mutlu etti gerçekten .. Kabaklara gelince ileriki zamanlarda belli olacak akıbetleri bir tanesi yemek yapılacak diğer ikisini de kabak tatlısı yaparız diye düşünüyorum. O zaman çekirdeklerin durumunu hep beraber gözlemleriz

Eski 04-10-2015, 18:17   #223
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Mesela alınan tohumun olgunlaşması. He ürün aynı değildir. Her meyvenin kendine özgü özellikleri vardır. Ben ne kadar uğraşsam da yer minesinden tohum almayı başaramadım. ( bir elin parmaklarının sayısını geçmez alabildiğim.) Oradan aldığım topraklara başka bir çiçek diktiğimde ve suladığımda orada mine çiçeğinin çıktığını gördüm. Saksılara düşen üzümleri almamıştım orada çimlendi ve üzüm fidesi oluştu. Doğa bu konuda bizden başarılı. Biz bir şeyleri yanlış yapıyoruz. Benim arka bahçede fırlattığım bir karpuz çekirdeği çimlendi ,boylandı. Şuan üzerinde karpuz bile var.

Her ne kadar daha tohum alınacak seviyeye gelmemiş görünse de kayda değer bir başarı olmuş, Bende süs kabağı çok meyve vermesine rağmen aşırı sıcak nedeniyle yaşamadı. Şuan sadece bir adet süs kabağı hayatta. Su kabağı ve lif kabağı ise meyve tutmadı. Bir şeyleri eksik yaptık ,tabi sıcak havaların önemini de unutmamak lazım. Bütün memlekette aşırı sıcaklar varken Adana bölgesinde aşırı nemi hesaba katarsak gerekenden fazla sıcak hava oluştu,dolaysıyla bitkilerin verimini etkiledi.

aleydi, Resulgur ve Jakin beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2015, 20:34   #224
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Tohumdan Hasat dönemine kadar yapılanlar.

Kabak çekirdekleri Mayıs ayının başlarında perlit torf humik asit karışımlı toprağın ( sn. @İsmail Kuzucu'nun sitesinden aldım tarifi uyguladım.) içine ekildi. 7 adet kabak çekirdeğinin 1 tanesini balkonuma ekmiştim ondan bir kabak olmadı yaprakları çürüdü gitti söküldü , torfta yetişen fidelerden 2 tanesini sevdiğim bir abime hediye ettim bayramda bahçesine bakmıştım ondada bir tane kabak vermiş. Geriye kalanları da bir tanıdığın küçük bir bahçesi vardı damlama sulama sistemi kuruluydu o bahçede deneme amaçlı leonardit uygulaması yapmıştık , oraya ekildi . Bahçedeki kabaklardan her bir fide 2 3 tane meyve tuttu bende içlerinden bir tanesini kopardım kalanlar daha çok büyüsün diye .. 4 Ekim itibariyele hasat edilen kabakları fotoğrafladım ve sizlere sunmak üzere forumda paylaşıyorum.

Eklenti 579784

Eklenti 579785

Eklenti 579786

Bu Kabak daha tam sarı değil tam yetişmemiş dediler.

Eklenti 579795

Not : Hasatı erken yapmış olabilirim. Yağmur yağmıştı her yer çamur su , çürümesin diye 3 tanesini kopardım. Fidelerin üzerlerinde 4 5 tane daha kabak var . İlk defa böyle bir uygulama yaptım hayatımda , başımdan geçen en ilginç olay ise kabakları koparamadım sapında küçük tikenler var tutamadım ve sapı odunsulaşmış iyice bıçak kesmiyor , bende kabağın sapını bıçakla hafif kestim ve sonra döndererek koparmayı denedim. Değişik bir tecrübe oldu bana

Bu kabakların tohumları olmuş ise arkadaşlarla paylaşmak isterim. içini açınca göreceğiz artık
Tohum olayını dert etmeyin kabakları ne kadar geç keserseniz tohumları o kadar çok olgunlaşır. bekleme sürecinde tohumlar yani çekirdekler kabağın öz suyu ile beslenmeye devam edeceklerdir. bu bekleme sürecinde kabaklarınızı güneş alan bir cepheye koyarsanız iyice pişeceklerdir.
ayrıca önemli bir durum yok ise kabaklar bahçenin en son hasat gurubuna girerse daha iyi olur en azından ekim ayını toprak üzerinde üstü güneş altında kendi kökeninde geçirsinler. kabukların tam olgunlaşması ve kalınlaşması lazım aksi taktirde kışa dayanamazlar çok çabuk çürürler.
Yukarıda bahsettiğim gibi tam olgunlaşmamış olan kabağınızı en son kesin çekirdekleri olgunlaşmaya devam edecektir.

Kabaktan fide yetiştirmeye gerek yok direk toprağa ekerseniz fideden daha hızlı ve sağlıklı gelişeceklerdir. fidelerin uyum süreci uzun sürebilir bu zaman zarfında da toprak altı zararlılarının hedefi olmazsa.
Tohum ocaklarına 3-5 tohum atarsanız 3-4 yaprak olduktan sonra en güçlü ve sağlıklı olan bir tanesini bırakırsınız. Çapalama esnasında hayvan gübresi ile zenginleştirmiş toprağı köklerine ne kadar çok doldurursanız o kadar güçlü saçak kök atacaktır.

YeniGine, aleydi, Vegy ve 2 kişi beğendi.
Eski 06-10-2015, 13:37   #225
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 Mesajı Göster
Mesela alınan tohumun olgunlaşması. He ürün aynı değildir. Her meyvenin kendine özgü özellikleri vardır. Ben ne kadar uğraşsam da yer minesinden tohum almayı başaramadım. ( bir elin parmaklarının sayısını geçmez alabildiğim.) Oradan aldığım topraklara başka bir çiçek diktiğimde ve suladığımda orada mine çiçeğinin çıktığını gördüm. Saksılara düşen üzümleri almamıştım orada çimlendi ve üzüm fidesi oluştu. Doğa bu konuda bizden başarılı. Biz bir şeyleri yanlış yapıyoruz. Benim arka bahçede fırlattığım bir karpuz çekirdeği çimlendi ,boylandı. Şuan üzerinde karpuz bile var.

Her ne kadar daha tohum alınacak seviyeye gelmemiş görünse de kayda değer bir başarı olmuş, Bende süs kabağı çok meyve vermesine rağmen aşırı sıcak nedeniyle yaşamadı. Şuan sadece bir adet süs kabağı hayatta. Su kabağı ve lif kabağı ise meyve tutmadı. Bir şeyleri eksik yaptık ,tabi sıcak havaların önemini de unutmamak lazım. Bütün memlekette aşırı sıcaklar varken Adana bölgesinde aşırı nemi hesaba katarsak gerekenden fazla sıcak hava oluştu,dolaysıyla bitkilerin verimini etkiledi.
Aynen dediğiniz gibi hocam hava şartları çok önemli bu sene Adana da sıcaklar halen gitmedi klima vantilatör çalışıyor evlerde bitkiler nasıl dayansın .. İnşallah sene ye daha güzel bir sezon geçirirsiniz . Bu kabaklarrı ben Muş Bulanık ta yetiştirdim hava şartları çok ser gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı çok fazla sadece yaz ayında bir şeyler yapılıyor kısa bir döngü var. Sayenizde ilk tecrübem oldu kabak konusunda .. Teşekkür ederim.

YeniGine, sinbas ve Jakin beğendi.
Eski 06-10-2015, 13:43   #226
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Talking

Alıntı:
Tohum olayını dert etmeyin kabakları ne kadar geç keserseniz tohumları o kadar çok olgunlaşır. bekleme sürecinde tohumlar yani çekirdekler kabağın öz suyu ile beslenmeye devam edeceklerdir. bu bekleme sürecinde kabaklarınızı güneş alan bir cepheye koyarsanız iyice pişeceklerdir.
ayrıca önemli bir durum yok ise kabaklar bahçenin en son hasat gurubuna girerse daha iyi olur en azından ekim ayını toprak üzerinde üstü güneş altında kendi kökeninde geçirsinler. kabukların tam olgunlaşması ve kalınlaşması lazım aksi taktirde kışa dayanamazlar çok çabuk çürürler.
Yukarıda bahsettiğim gibi tam olgunlaşmamış olan kabağınızı en son kesin çekirdekleri olgunlaşmaya devam edecektir.

Kabaktan fide yetiştirmeye gerek yok direk toprağa ekerseniz fideden daha hızlı ve sağlıklı gelişeceklerdir. fidelerin uyum süreci uzun sürebilir bu zaman zarfında da toprak altı zararlılarının hedefi olmazsa.
Tohum ocaklarına 3-5 tohum atarsanız 3-4 yaprak olduktan sonra en güçlü ve sağlıklı olan bir tanesini bırakırsınız. Çapalama esnasında hayvan gübresi ile zenginleştirmiş toprağı köklerine ne kadar çok doldurursanız o kadar güçlü saçak kök atacaktır.
Sn. sinbas verdiğiniz bilgiler tam 12 den vurdu gerçekten tam işime yarayacak bilgiler çok teşekkür ederim. Ben o beyaz kabağı hemen yemek yapim diye düşünüyordum iyi ki bilgi verdiniz yoksa kesecektim Hemen uygulamaya başlıyorum kabakları güneşe koyayım evde odamda bekliyordu birazda beklesinler iyice çekirdekler olgunlaşsın. Kabak çekirdeklerini dediğiniz gibi yapacağım inşallah bir daha ki sefere direkt toprağa ekerim. Burada tohum çimlendirmek hava şartlarından ötürü zor , geceleri çok soğuk oluyor ve hava mayıs sonlarında haziran başlarında anca ısınıyor bu yüzden yukarıda belirtmiş olduğum karışımdan hazırlayıp viyollere ekim yaptım ve oda sıcaklığında evimde çimlendirdim.

YeniGine, sinbas ve Jakin beğendi.
Eski 10-10-2015, 14:09   #227
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Talking Balkonda Kalan Son çiçeklerimiz

Artık geceleri sıcaklık 1 Santigrat °C ye düştü balkonumuzda son kalan çiçeklerimizi fotoğrafladım. Umarım beğenirsiniz

Eklenen Resimler

Eski 11-10-2015, 13:54   #228
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Talking

Resimlere dikkatli bakıldığında sarı renk kadife çiçeğimiz , başını yana eğmiş kollarını kucak açmış bir insanı andırıyor gibi geldi bana , gel seni bir öpeyim diyor sanki .. Ben mi öyle gördüm yoksa

Hatta ona yeni isim buldum Semazen Çiçeği

Eski 20-10-2015, 16:38   #229
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Talking Tohum Paylaşım Etkinliği

Sayfamda ekimden hasata kadar süreçte yetiştirdiğim bitkilerden alabildiğim tohumlardan ekip deneme yaptıktan sonra sayenizde %90 başarı elde ettim ve bende tohum paylaşım etkinliğine katılmaya karar verdim. Elimdeki bütün tohumlarımı paylaşmak istiyorum, inşallah beni utandırmazlar.

Eski 20-10-2015, 16:42   #230
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Red face Ateş Çiçeği Tohumu

Sayfamda paylaştığım ateş çiçeklerini kurumuş halde buldum ve içine baktım sert bir şey var ve ovuşturdum birde ne göreyim tohum! . Tamda bu çiçekler kuruyup gidecek mi kışı geçirebilecek mi diye düşünürken, tohum olduğunu tahmin ettiğim ateş çiçeğinin bir hediyesi karşıma çıkıverdi ..

Eklenen Resimler

Eski 20-10-2015, 16:50   #231
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Kirli Hanımın Yeni Sürprizi

Balkonda kalan 2 kök zinnia dan tomurcuğa yatan zinnia yeni rengi ile balkonumuza renk kattı, gerçekten çok hoş bir sürpriz oldu benim için. Çok mutlu oldum

Eklenen Resimler

Eski 20-10-2015, 18:23   #232
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Yukarıda zinnia ve boylu kadifenin tohumlarını da almışınızdır umarım, çiçekleri kuruyunca onların da tohumları oluyor.
Sizin adınıza ben de mutlu oldum ateş çiçeğinizin tohumları için, ne güzel bir kökten seneye 10 kök demek, ellerinize sağlık. En son açan zinnia da çok güzelmiş, yaprakları falan çok canlı çiçeği de öyle, bir tomurcuk daha oluşuyor orada.

Eski 20-10-2015, 18:47   #233
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Yukarıda zinnia ve boylu kadifenin tohumlarını da almışınızdır umarım, çiçekleri kuruyunca onların da tohumları oluyor.
Sizin adınıza ben de mutlu oldum ateş çiçeğinizin tohumları için, ne güzel bir kökten seneye 10 kök demek, ellerinize sağlık. En son açan zinnia da çok güzelmiş, yaprakları falan çok canlı çiçeği de öyle, bir tomurcuk daha oluşuyor orada.
Sn. akçabardak çok teşekkür ederim efendim. Ben saymamıştım o tohumları dikkatinizden bir şey kaçmıyor bakıyorum da

Çiçeklerin kurumasını beklicez o sarı kadife kocaman oldu iki kat büyüdü şimdi kuruyunca tohum taçlarını alıcaz inşallah .. Kirli hanımlardan 3 farklı renk oldu elimde Kırmızı Turuncu ve Pembe renk .. Ha birde Zambak çiçeğimizin tohum kapsulleri kurumaya başladı gibi onuda tohum bankamıza ekleriz kısmetse saygılar.

Eski 24-10-2015, 21:07   #234
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Talking Kirli Hanımın Tohum Taçları

Çiçek açan zinnialar sonunda kurudu iki adet pembe renk bir adet kırmızı renk tohum tacı elde ettim. Yeterli kuruma olmuştur diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 25-10-2015, 00:02   #235
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Kurusunlar iyice Sayın Resulgur...

Eski 25-10-2015, 00:06   #236
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Kurusunlar iyice Sayın Resulgur...
3 adet çiçek sapını dışarı balkona serin havalı bir yere koydum daha iyi kurumasi için. Bu saplardan tohum çıkar mı , sn. YeniGine ?

YeniGine ve Jakin beğendi.
Eski 25-10-2015, 00:24   #237
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Pek kurumamışlar gibi sayın Resulgur. Ama tohum çıkar... Kurusunlar iyice.

Eski 25-10-2015, 06:59   #238
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Evet ,daha kurumaya ihtiyaçları var. Tam olarak kuruduklarında çiçek yaprakları dökülmeli.Ortasında bulunan tohum bölümü sarıdan kahverengiye yakın bir renk alması gerekir.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2015, 01:19   #239
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Mesaj alınmıştır. Teşekkür ederim bekleyelim biraz daha ..

YeniGine ve aleydi beğendi.
Eski 26-10-2015, 15:34   #240
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Unhappy Kirli Hanımlar

1 idik 3 olduk biz

Eklenen Resimler

Etiketler
soğuk

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024