agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni9809Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2016, 14:49   #301
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sarı karanfillerim ...
Name:  IMG_3115.jpg
Views: 867
Size:  66.3 KB

Düğme çiçeklerim de yerlerine çabuk alıştı ve atağa geçtiler.

Name:  IMG_3116.jpg
Views: 801
Size:  68.4 KB

Mini çiçekli hercailerim tohum yapmışlar, toplandılar ve ismini bilmediği için son görüşmemizde "suratlı çiçek istiyorum kızım" diyen çiçek delisi halacığıma gidecekler.

Name:  IMG_3121.jpg
Views: 780
Size:  49.6 KB

Beyaz sümbülteberlerimde son durum. Bu yeşil hâllerini de çok beğeniyorum.

Name:  IMG_3119.jpg
Views: 813
Size:  54.7 KB

Hava kapalı olunca kestirmeye çekilenlerden
Name:  IMG_3123.jpg
Views: 828
Size:  46.6 KB

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 14:55   #302
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Melissa ve geçen yıl sellukayla birlikte sn. ahmeter'den minicik fideler olarak gelen jakarandalar.

Name:  IMG_3120.jpg
Views: 826
Size:  44.6 KB

Pembe sümbülteberler (sayın telato'dan geçen yıl bir yavru soğan olarak gelmişti. Çiçek açmadı ama bol yavru yaptı.

Name:  IMG_3118.jpg
Views: 811
Size:  47.0 KB

Sayın alys ve sayın kgursan'dan alınan zambaklarım da artık uyanıyorlar. Bunun gibi üç saksı daha var. Bir de hanımeli saksısının dibinde geçen yıldan 8 soğan. Onlardan da üç tanesi filizlenmiş. Diğerleri de er geç sürer diye bekliyorum.

Name:  IMG_3117.jpg
Views: 807
Size:  70.4 KB

Eski 15-05-2016, 19:07   #303
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kenarda görülen siyah saksıların tamamı tohumdan yetişen şebboylar. Saksı kalmayınca köye gidecek olanları iki kaba topluca diktim. Gidene kadar idare ederler.
Name:  IMG_3137.jpg
Views: 853
Size:  52.1 KB
Name:  IMG_3138.jpg
Views: 850
Size:  40.8 KB

Hanımeli saksısının dibine diktiğim, geçen yılki zambaklardan biri Güneşe doğru başını uzatmış. Havalar da bir açılmadı ki zavallım güneş alsın.
Name:  IMG_3139.jpg
Views: 826
Size:  52.6 KB

Bu glayörleri BİM'den almıştım. Filelerde beşer beşer. Sarı, kırmızı ve beyaz. Güney balkondakiler daha hızlı gelişim gösterdiler. Çiçek şişliklerini hissediyorum dokununca.
Name:  IMG_3141.jpg
Views: 824
Size:  45.4 KB

Son olarak israf olmasın, beş foto hakkımız var ya bir de aztek atalım da
Name:  IMG_3140.jpg
Views: 821
Size:  44.0 KB

Eski 15-05-2016, 23:10   #304
Ağaç Dostu

cengizildas's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2013
Sn. SûZ-i Dilârâ, benim sümbülteberler 2 yıldır çiçek açmıyor. Sadece bol köklü yeşillik.
Bu arada, Sn. Adalet Hn., Sn. Jakin, eşim ve ben dün sizin kulağınızı çınlattık. P.tesi günü, Yenice'de Garden Koala'ya gidilecek. Orkide ve çiçekleri görmeye. Sizin ufaklıkların, gelmenize engel olup olamayacağını konuştuk. Bilginiz olsun.

cengizildas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 20:08   #305
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cengizildas Mesajı Göster
Sn. SûZ-i Dilârâ, benim sümbülteberler 2 yıldır çiçek açmıyor. Sadece bol köklü yeşillik.
Bu arada, Sn. Adalet Hn., Sn. Jakin, eşim ve ben dün sizin kulağınızı çınlattık. P.tesi günü, Yenice'de Garden Koala'ya gidilecek. Orkide ve çiçekleri görmeye. Sizin ufaklıkların, gelmenize engel olup olamayacağını konuştuk. Bilginiz olsun.
Bunu ben de gerçekten çok isterdim. Hem sizlerle yüz yüze görüşmek hem de çiçek - böcek görmeyi. Mersin ne yazık ki çocuklarla birlikte uzak geliyor. Gitsek bile çocukları on dakikadan fazla zaptedemem, yok kucak, yok su, yok şu yok bu tüketirler beni. Bir de bu sıcaklarda bir onu taşı kucağımda bir öbürünü hem onlar perişan oluyor hem ben, terden, sıcaktan. Sıcaklar, üstüne baş ağrısı yapıyor bende ilaç atmayınca da üç dört gün çekiyorum. Ece'de bronşit var, azıcık terleme ve hava akımına kapılmayla yatağa düşüyor, durumumuz biraz hassas yani.

Tarsus'ta bile şöyle bir yarım saat ufak bir iş için dışarı çıkmaya kalksam tövbe ederek eve dönüyorum, "bir daha sizinle bir yere gitmiycem" diye. Bırakacak anneanne babaanne de yok. Başkasına da ben güvenmem.

Çok dertlendim ama beni çocuk büyütenle beraber en iyi tek başına ikiz büyüten anlar. Daha çoook içimi dökerdim ama sizi sıkmam istemem.

İnşallah sonbaharda havalar biraz serinlerse duruma göre bakarız. Ben de sizinle ve Nadide hanımla, fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla Jakin ve artık ağaçlar.net'in ablalarından olmuş Adalet ablamla tanışmayı çok isterim.

Eski 16-05-2016, 23:36   #306
Ağaç Dostu

cengizildas's Avatar

Bu gün gerçekten çok keyifli bir gün geçirdik. Bu diğer seralara benzemiyor. Ne tarafa baksanız bir başka çiçek görüyorsunuz. Sizin de olmanızı isterdik.
Haklısınız, ikiz abisi olduğum, hem de 10 yaşımda iken onlara bakmak zorunda kalan birisi olduğum için sizi en iyi ben anlarım sanıyorum. İnşaallah ikizler biraz daha büyüdükten sonra arkadaşlarla birlikte tekrar gideriz.

Eski 18-05-2016, 10:35   #307
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Akrabam ceviz ağacının altında çeşitli yenilir yenilmez bitkiler yetiştiriyordu. Oradan toprak alınca pancar tohumu da bizimle gelmiş. Üç tanesi çimlenmiş. Büyütsünler bakalım pancarlarını yemek nasip olursa
Name:  IMG_3149.jpg
Views: 720
Size:  52.7 KB

Misafir böceğimiz, dışarı bırakıyorum eve geri geliyor. Oğlum da bana çekmiş börtü böcekle arası iyi. Ece uzaktan bakıp çığlık atar, bizi yer, bizi yer

Name:  IMG_3142.jpg
Views: 689
Size:  22.3 KB
Name:  IMG_3145.jpg
Views: 726
Size:  32.7 KB

Eski 18-05-2016, 21:27   #308
Ağaç Dostu

cengizildas's Avatar

Benim torunum gibi, böceklerden korkmuyor. Allah, uzun ve sağlıklı ömürler versin.

YeniGine, efeege, uyap ve 2 kişi beğendi.
Eski 19-05-2016, 16:07   #309
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Teşekkür ederim Cengiz bey Bütün çocuklarımız inşallah sağlıklı, uzun ömürlü, devletlerine milletlerine hayırlı evlatlar olurlar.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 19-05-2016 saat 17:22
Eski 27-05-2016, 12:54   #310
Ağaç Dostu

cengizildas's Avatar

Benim Aztek zambağım da boylanıyor. Şu ara balkonda duruyor. Gerçi yaylaya götüreceğim ama, Nasıl bir ortamda yaşadığını bilmiyorum. Güneş mi, gölge mi sever? Suyu nasıl ister? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Eski 28-05-2016, 12:32   #311
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bütün gün güneş istiyor. zengarden'da şöyle bilgiler vermiş.

Yaz aylarında sıcak günlerde sulama ister. Bunun dışında hiç bir dönem aşırı sulama yapılmaz. Neredeyse kuru toprağı seven bitki, yılda 1-2 yavru verir.

Geçirgenliği yüksek, organik yavaş yarayışlı yanmış hayvan gübresi destekli, kumlu toprakları sever. Kış aylarında toz kompost gübre vermek yaz aylarında çiçeğin daha büyük açmasını sağlar.

Sprekelia yetiştirecekler soğuk bölgelerde yaşıyorlar ve dikili olduğu alan kışın aşırı yağış alıyorsa sonbahar sonuna doğru bitkiyi saksısıyla birlikte, serin yağmur almayan kapalı mekana taşıyın. Kış aylarında hiç sulama yapmayın. Takip eden sezon ilkbahar başında yağmurlarla birlikte dışarıya taşıyın. Don tehlikesine karşı koruyun.

Bilinen bir zararlısı olmadığı gibi hastalıklara karşı da dirençlidir.

Toprağının geçirgen olmasını sağladıktan sezon boyu güneş gören bir yerde saksıda ya da toprakta tuttuktan sonra zahmetsizce yetiştirebileceğiniz eşsiz bir bitkidir.

Eski 02-06-2016, 11:41   #312
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın alys'ten aldığım aztek zambağım, kendisinin de belirttiği gibi aynı soğandan birinci çiçeğini açtıktan sonra ikincisini de açtı. İkinci soğan da aynı şeyi yaptı ve bir soğandan iki çiçek açtı. Üçüncü soğan da hediye azteğim. O da yaprak açmadan çiçeğe durdu. Yani üç soğan beş çiçek

Sayın alys mesajlarımda aztek zambağını çok sevdiğimi okuyunca büyük bir incelik göstererek gönderdiği hediye azteğiyle beni çok mutlu etti. Hem düşünülmek hem de sahip olunan üçüncü bir aztek zambak sevinci.

Çok teşekkür ederim sayın alys. Aynı zaman da dostlarınız da olduğunu sevgili loveforlife ve SDurul ablamdan bildiğim müşterilerinizden aldığınız övgüyü sonuna kadar hak ediyorsunuz.

Şimdi şu güzelliği seyredelim doya doya Güzellerim

Name:  IMG_3320.jpg
Views: 596
Size:  48.7 KB
Name:  IMG_3321.jpg
Views: 577
Size:  48.2 KB
Name:  IMG_3322.jpg
Views: 571
Size:  39.4 KB
Name:  IMG_3324.jpg
Views: 639
Size:  55.6 KB
Name:  IMG_3323.jpg
Views: 581
Size:  51.7 KB

Eski 03-06-2016, 08:50   #313
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın telato'dan geçen yıl hediye gelen glayörüm, ikinci senesinde de sağlıklı gelişimini sürdürüp çiçeğini açtı ve beni çok mutlu etti. (Çünkü artık soğanlıları yaşatabilmeyi başarmaya başladım )

Name:  IMG_3334.jpg
Views: 621
Size:  68.9 KB

Bitkilerim iyice kuruyup ölmüş olsalar bile atmıyorum, saksısı lazım olunca ölü bitkiyi alıp başka saksıya geçiriyorum ve mutlaka sulamaya devam ediyorum. Onlar da aylar sonra mucize gibi canlanıp tekrar hayata dönüyorlar. İşte onlardan biri achimenes.

Name:  IMG_3335.jpg
Views: 622
Size:  36.4 KB

Bir diğer benzeri de bu sellukacık. Birlikte çimlendiği diğer arkadaşları atağa geçip kocaman oldular ama bu yerinde sayıyordu, söküp baktım kökünden kurumaya başlamış. Kuruyan yeri makaslayıp kalanını toprağa geri gömdüm. Filiz sürmeye başladı
Name:  IMG_3338.jpg
Views: 627
Size:  47.5 KB

Bunlar da sardunyalar. Yer tasarrufu olsun diye balkon demirine bağladım.
Name:  IMG_3333.jpg
Views: 611
Size:  59.0 KB

Bu pembe sardunyamı komşunun bahçesine bırakmıştım, sedumlarım çalınınca tekrar eve aldım.

Name:  IMG_3330.jpg
Views: 598
Size:  45.6 KB

Eski 03-06-2016, 09:32   #314
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Kenarda görülen siyah saksıların tamamı tohumdan yetişen şebboylar. Saksı kalmayınca köye gidecek olanları iki kaba topluca diktim. Gidene kadar idare ederler.
Eklenti 612226
Eklenti 612227

Hanımeli saksısının dibine diktiğim, geçen yılki zambaklardan biri Güneşe doğru başını uzatmış. Havalar da bir açılmadı ki zavallım güneş alsın.
Eklenti 612229

Bu glayörleri BİM'den almıştım. Filelerde beşer beşer. Sarı, kırmızı ve beyaz. Güney balkondakiler daha hızlı gelişim gösterdiler. Çiçek şişliklerini hissediyorum dokununca.
Eklenti 612230

Son olarak israf olmasın, beş foto hakkımız var ya bir de aztek atalım da
Eklenti 612231
Böyle bir balkonum olsa orayı da topraksız tarım yapılan bir alana çeviriridim. Terasımdan ufak bir görüntü Ürünler topraksız

Name:  5-min.jpg
Views: 536
Size:  53.8 KB

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2016, 09:34   #315
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın telato'dan geçen yıl hediye gelen glayörüm, ikinci senesinde de sağlıklı gelişimini sürdürüp çiçeğini açtı ve beni çok mutlu etti. (Çünkü artık soğanlıları yaşatabilmeyi başarmaya başladım )

Eklenti 615947

Bitkilerim iyice kuruyup ölmüş olsalar bile atmıyorum, saksısı lazım olunca ölü bitkiyi alıp başka saksıya geçiriyorum ve mutlaka sulamaya devam ediyorum. Onlar da aylar sonra mucize gibi canlanıp tekrar hayata dönüyorlar. İşte onlardan biri achimenes.

Eklenti 615948

Bir diğer benzeri de bu sellukacık. Birlikte çimlendiği diğer arkadaşları atağa geçip kocaman oldular ama bu yerinde sayıyordu, söküp baktım kökünden kurumaya başlamış. Kuruyan yeri makaslayıp kalanını toprağa geri gömdüm. Filiz sürmeye başladı
Eklenti 615949

Bunlar da sardunyalar. Yer tasarrufu olsun diye balkon demirine bağladım.
Eklenti 615950

Bu pembe sardunyamı komşunun bahçesine bırakmıştım, sedumlarım çalınınca tekrar eve aldım.

Eklenti 615951
Ama bakonunuza hayran kaldım çok güzeller Alaah nazardan saklasın. Güle güle keyfini sürün

YeniGine ve Selma_321 beğendi.
Eski 03-06-2016, 09:42   #316
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bizim evin balkonları tam size göreymiş o zaman. Ama ben sebze yetiştirmeyi pek sevmiyorum. Bahçeli bir evim olsa mutlaka sebze yetiştirirdim ama balkonda çiçeği daha çok seviyorum. Evimiz cadde kenarında, ilaçsız da olsa yetişen sebzelerin çok sağlıklı olacaklarını sanmıyorum.

Şöyle kuytu bir yerde, ormanlık alana yakın çınar ağaçlarının arasında, serin rüzgârların estiği, akarsu kenarında ev hayalim var. Olursa mutlaka yetiştiririm inşallah ama şimdi zor.

Eski 03-06-2016, 09:47   #317
Ağaç Dostu

Öyle bir yer tarif ettiniz ki Tam benim hayelimdeki yer. Ama bir müdeet daha hayal ile idare edeceğiz.

Eski 03-06-2016, 19:42   #318
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın kgursan ve sayın alys'ten alınan zambaklar saksılara karışık dikildi. Kgursan zambakları bu sene de yanıltmadı soğanlar oldukça sağlıklı gelişim gösteriyorlar. Sayın alys'ten gelenler de onu aratmıyor. Çiçekleri açınca hangisinin kimden geldiği tam olarak anlaşılacak.

Name:  IMG_3326.jpg
Views: 553
Size:  46.8 KB

Eski 03-06-2016, 19:52   #319
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Ormandan getirdiğim toprakta bir adet nar ve ismini bilmediğim şu iki ağaç tohumu çimlenmiş.

Name:  IMG_3341.jpg
Views: 541
Size:  52.6 KB
Name:  IMG_3342.jpg
Views: 530
Size:  50.4 KB
Name:  IMG_3343.jpg
Views: 534
Size:  48.5 KB

Bu da aynı ormandan birkaç kök aldığım orman menekşesi. Birlikte gittiğimiz abla kokusundan öyle bahsetti ki almadan duramadım.

Name:  IMG_3344.jpg
Views: 559
Size:  49.1 KB

Tohumdan yetişip aynı yıl çiçek açan frezyacığımın rengi beyaz çıktı. Yani en çok kokan bir de tohum alabilseydim
Name:  IMG_3340.jpg
Views: 521
Size:  36.9 KB

Eski 03-06-2016, 20:00   #320
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Pembe sümbülteberim büyümeye devam.
Name:  IMG_3355.jpg
Views: 547
Size:  52.9 KB

Zambakların karşıdan çekilmişini de ekleyim.

Name:  IMG_3352.jpg
Views: 521
Size:  45.7 KB

Bu sene daha nizamî çalışıyorum. Tohumlarımı poşetlere koyup etiketledim. Üzerlerine hangi yıl aldıklarımı yazdım. Matbû yazdım inşallah sonradan okuyabilirim.

Name:  IMG_3357.jpg
Views: 534
Size:  32.2 KB

Çiçek soğanlarımı üşenmeden yıkayıp mantarlı suda bekletip gölgede kuruttum ve kese kâğıtlarına koydum. Yine hangisinde ne var üzerine yazdım.

Name:  IMG_3358.jpg
Views: 506
Size:  47.7 KB

Eski 03-06-2016, 20:11   #321
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

zengarden'dan aldığım parfüm kokulu yılbaşı sarmaşığı Latüncesü Rivea corymbosa imiş.
Name:  IMG_3349.jpg
Views: 528
Size:  39.8 KB

Diğerleri acilen şaşırtılmaları gereken selluka fideleri. Bundan beş yıl önce bir tohumunu bulmak için neler yapmıştım. Van koşullarında çimlendirmiş, büyütmüş, çiçek açtırmış ancak çiçeği kokusuz çıkmıştı. Düşünüyorum belki zengarden'a haksızlık ettim. Soğuk iklim koku konusunu etkilemiştir belki belli mi olur.

Bir de yılbaşı sarmaşığının zengarden alıntılı fotosunu ekleyelim.

Name:  rivea-corymbosa-4.jpg
Views: 546
Size:  56.8 KB

Eski 04-06-2016, 01:00   #322
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili Sûz-i Dilârâ maşallah balkonun çook güzel oldu çok... Hele bir de zambaklar açınca hem kokusu hem renkleri ile daha da güzelleşecekler inşallah!.. Rastgelsiin...

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 08:38   #323
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Teşekkür ederim YeniGinecim. Aslında balkonum canımı sıkmıyor değil. Onca özene bakıma rağmen bir türlü coşturamıyorum.

Alt komşum hiç bakım yapmaz bitkilerine sadece sular, bahçeden aldığı kıytırık, taş gibi toprağa diker bitkilerini. Benden aldığı sardunyaları, mavişi, diğer bitkileri çiçekten yıkılıyor, dinlenme falan da yok

Benimkiler bir bitlenir, bir örümceklenir, gelişimi yavaştır, nazlanır, sağından solundan hastalıklı yapraklar türer. Sinir oluyorum sinir.

Ormanlardan toprak getiriyorum, hangisi ne istiyor ona göre davranmaya çalışıyorum, limon tuzlu su hazırla, birine enzim ver, öbürüne kaktüs gübresi, ay güneş çok oldu biraz gölgeye çek, sulamayı azalt, sulamayı artır, sen niye sararıyon durup dururken ...

Eski 04-06-2016, 11:31   #324
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Selluka geçen yıl ağustos sonu çiçeklenmişti. Bu sene mayıs sonunda tomurcuklar göründü. Geçen sene doğuya bakan balkondaydı bu sene güneydekinde. Sanırım sıcaklık çiçeklenme zamanını etkiliyor.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2016, 11:40   #325
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Ormanlardan toprak getiriyorum, hangisi ne istiyor ona göre davranmaya çalışıyorum, limon tuzlu su hazırla, birine enzim ver, öbürüne kaktüs gübresi, ay güneş çok oldu biraz gölgeye çek, sulamayı azalt, sulamayı artır, sen niye sararıyon durup dururken ...

Fazla ilgiden şımarıyorlar, Sevgili Sûz-i Dilârâ. Aynı durumlar bende de söz konusu. Biraz kendi hallerine bıraksak, fazla yüz vermesek, nasıl olurlar ki? Ama bizler ilgisiz duramayız. Neyse şımartmaya devam.

Bu soğanlı bitkilerde ki itinan imrendiriyor. Ben öyle çok soğan kaybediyorum ki. Sanırım saksıda biraz daha zor oluyor, bahçedekilerde sorun yok.

Sellukanın mis kokusundan buralara doğru da gönder. İlk ektiğimde çiçek bile açtırmıştım. (Acemi şansı.) Sonrakiler hep kırmızı örümcek yüzünden hüsranla sonuçlanmıştı.

Kolay gelsin... Sevgiyle...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 11:53   #326
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Biraz kendi hallerine bıraksak, fazla yüz vermesek, nasıl olurlar ki?
Benimkilerin hepsi ölürdü eminim. Çünkü bile isteye ilgisiz bırakmakla komşumunki gibi "amaan olursa olur" rahatlığıyla ilgisiz bırakmak arasında dağlar kadar fark var. Sanırım bizden yayılan enerji meselesi bitki bu enerjiden etkileniyor olumlu ya da olumsuz.

İnsan beden ve ruhundaki potansiyelin henüz anlaşılamadığına anlayamadığım bütün hislerimle inanıyorum İsimlendiremediğim bir güç, bir enerji ya da bir inanç diyeyim insanın bütün hayatını olumlu ya da olumsuz etkiliyor, sonra insan kendi enerjisiyle oluşturduğu durumların sonuçlarından da etkileniyor ah bu dillendiremediğim düşüncelerim.

Neyse ablacım, soğanlıları çok seviyorum. Zor oldukları için de daha çok seviyorum başarmam için kamçılıyorlar

Selluka, misler gibi kokusunu aldım geçenlerde bir tanesi açmıştı. Geçen yaza gittim, ilk kokladığımda nasıl mutlu olmuştum o nasıl güzel bir kokuydu öyle. Yine anmadan duramayacağım ahmeter ağabeyim, Allah ne muradın varsa versin.

Eski 04-06-2016, 20:37   #327
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Iyi akşamlar

TARSUS
Gelmeyeli ,görmeyeli 40 sene oldu
Çiçekleriniz gayet güzel zaten meraklı olduğunuzu biliyordum
Jakaranda İstanbulu sevmedi
Sön cümleniz beni hoşnut kıldı Teşekkürler
Bahçemden bir arzunuz varsa lütfen yazın
Yuvanız bol çiçekli olsun

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 22:21   #328
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Çok teşekkür ederim. Bir bahçe üstadı olarak sayfamda sizi görmek beni çok mutlu etti. Benimkiler sizin çiçeklerinizin yanında çok sönük kalsa da olsun, sonuçta buradaki bütün balkonlar ve bahçeler benimmiş gibi geliyor zaten. Baktıkça mutlu oluyorum

Bahçenizi ve kendimi alıştırmaya çalıştığım kavanoz bahçesi olayını takipteyim, çok beğendiğim şartlarını sağlayabildiğim bitki olursa isterim.

Tarsus'a yolunuz düşerse sizi misafir etmekten büyük mutluluk duyarız eşimle. Buradan bir isteğiniz olursa da elimizin erdiği, gücümüzün yettiği kadar karşılamaya çalışırız, çekinmeden bildirmenizi özellikle rica ederim

Bu arada yukarıdaki sellukacıklar sizin torunlarınız oluyor. Geçen yıldan aldığım tohumları çimlendirmeyi başardım 20'yi aşkın fidecik var, bir kısmı da diğer balkonda.

Eski 04-06-2016, 23:54   #329
Ağaç Dostu

cengizildas's Avatar

Hangi Soğanları yıkayıp kuruttugunuzu merak ettim. Çünkü ben, hiç bir soganlıyı saksısından çıkartmadım.

Eski 05-06-2016, 08:26   #330
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Cengiz bey, ben de buradan öğrendiğim bilgilerle uygulama yapıyorum. Şu anda kese kâğıtlarında bulunan soğanlılarım karaburun nergisleri, sümbüller, muscariler, frezyalar, erlicheer nergislerim.

Sayın hocam100'den öğrendiğime göre sümbülteber dinlenme ihtiyacı olan bir soğanlı. Yani sökülmesi ve en az 2-3 ay kadar uygun şartlarda dinlenmesi gerekiyor.

Sonbahar sonunda ilkbaharda dikilen soğanlılarım da dinlenmeye çekildikten sonra topraktan alıp aynı işlemi uygulayacağım.

Siklamenin toprakta beklemesinin daha iyi olduğunu düşünüyorum, bir de gloksinyanın.

Etiketler
kokulu bitkiler, sardunya, sardunya bakımı, siklamen, soğanlı bitkiler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024