agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni9809Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2018, 08:23   #781
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Bu da heuchera saksısını diğer kısmı
Name:  IMG_0966.jpg
Views: 1039
Size:  73.1 KB

Şifalı bitkilerim:

Melissa (oğul otu), sakinleştirir, uyku getirir.
Name:  IMG_0986.jpg
Views: 1065
Size:  76.0 KB

Ak pelin otu, yaprakları kurutularak ya da taze baharat olarak yemeklerde kullanılabilir.
Name:  IMG_0989.jpg
Views: 1044
Size:  72.4 KB

Mercan köşk,
Name:  IMG_0987.jpg
Views: 1050
Size:  79.9 KB

Muscari comosumlar, bizim köyde doğal ortamda bol miktarda var, tarladan biraz toprak getirdiğimde çıkan soğanları atmayıp dikmiştim, sonra da köye getirip bahçeye geçirdim, coştular, rengi çok hoş.
Name:  IMG_0957.jpg
Views: 1020
Size:  74.7 KB

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2018, 08:37   #782
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bahçemde çalıştıktan sonra fotoğraf çekerken bu muscariyi yakından çekeyim dedim.
Name:  IMG_0960.jpg
Views: 1020
Size:  58.4 KB

Akçabardak ablamdan gelen gül çelikleri, aslında bir sürü vardı ama akrabalarımdan kapan bir saksıyı götürdü bana da bu ikisi kaldı birini daha alacaklardı ama vermedim.
Name:  IMG_0949.jpg
Views: 1060
Size:  74.6 KB

Lonicera ağabeyimden gelen karakafeslerden biri toplamda iki büyük bir de ufaklık rizom göndermişti, kısa sürede kocaman oldular hem de yanlardan sürdüler. Suya bu kadar düşkün bitki yoktur, azıcık susuz kalsın hemen bütün yapraklar salınıyor.

Name:  IMG_0967.jpg
Views: 1030
Size:  71.4 KB

Mini bahçemin soğanlı bölümünden bir kare, aslında bir milim bile boş yer yoktu ama bazı soğanlılar çıkmayınca böyle boş boş kaldı, bu sene sürecektim ama abim "bir sene daha bekle, ters laleler bazen ikinci seneye de çıkabilir" demişti, beklemeye karar verdim, boşluklarda ters lale, sarı ters lale ve kırmızı botanik lale var bizim dağlardan.

Name:  IMG_0972.jpg
Views: 1023
Size:  73.2 KB

Karakafes yapraklarından toplayıp enzim yapmıştım, oldukça büyük yaprakları var boşuna eşek kulağı dememişler Ölçü olarak koyduğum şey tatlı kaşığı gibi çıkmış ama bildiğiniz yemek kaşığı.

Name:  IMG_3962.jpg
Views: 1047
Size:  69.6 KB

Eski 29-10-2018, 09:32   #783
Ağaçsever

Büşra baser's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2018
Ablacım sizin yaptıgınız sardunyalara verdiginiz bir enzim vardı.ısırgan otlu eldivenleri giydim ince ince dograyıp 5 litrelik pet şişeye doldurdum üstüne de suyu burda kilitlendim okuduğum yeri bulamadım bekleme süresi varmıydı direk mi veriyorduk sulandırıp mı anlayacağız cesaret edip veremedim çiçeklerimi kaybederim diye kısa bi özet geçmeniz mümkün mü aşamaları

Büşra baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2018, 09:47   #784
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Büşra baser Mesajı Göster
Ablacım sizin yaptıgınız sardunyalara verdiginiz bir enzim vardı.ısırgan otlu eldivenleri giydim ince ince dograyıp 5 litrelik pet şişeye doldurdum üstüne de suyu burda kilitlendim okuduğum yeri bulamadım bekleme süresi varmıydı direk mi veriyorduk sulandırıp mı anlayacağız cesaret edip veremedim çiçeklerimi kaybederim diye kısa bi özet geçmeniz mümkün mü aşamaları
Büşracım, ısırgan özütünden bahsediyorsun sanırım kaldığın yerden söylüyorum,

*pet şişenin ağzına bir tülbent bağla (kapağını kapamayacaksın), güneş alan bir köşeye bırak, bir hafta ya da on gün süreyle evde varsa bir şiş yoksa çubuk yardımıyla karıştırırsın.

* Vakit dolunca süzer sulama suyuna bu sudan karıştırıp bitkilerini sularsın. Ölçü kullanmıyorum ben göz kararı karıştırıyorum, fazlası zarar vermez.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 06-11-2018 saat 08:52
Eski 06-11-2018, 08:51   #785
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Cılız mılız ama çiçek açtı ancak tohum bu sene de yok Bu sene selluka işine bir eğilmem gerekecek.

Eklenen Resimler

Eski 06-11-2018, 11:43   #786
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Nedense sizin sayfanızı ayrı bir severek takip ediyorum.. Sanırım samimiyetiniz güzel bir sayfa yapıyor.. Sevgilerimle..

Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2018, 18:37   #787
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz Mesajı Göster
Nedense sizin sayfanızı ayrı bir severek takip ediyorum.. Sanırım samimiyetiniz güzel bir sayfa yapıyor.. Sevgilerimle..
Çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için. Ağaçlar.nette 11. yılı devirdim, kendimi sitenin ak sakallılarından (tabi kadın olunca ak saçlı diyelim) gibi hissediyorum.

Yurdumuz yuvamız burası oldu, bir de toprak, ağaçlar, çiçekler, böcekler, kendi evimde bunalır oldum topraksızlıktan, çimensizlikten. Hal böyle olunca yazıyorum da yazıyorum İçimden geldiği gibi, anlaşıldığımı hissettiğim tek yer burası samimiyetimin görünür olması sizin de samimiyetinizden kaynaklanıyor. Sevgiler benden, minik orman perinizi benim yerime de öpün lütfen.

Eski 06-11-2018, 19:10   #788
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Öperim tabi.. Bence de kendinizi burda güzel ifade ediyorsunuz. Bende 6 yıldır burdayım ama Eylül sayesinde hep ara vermek zorunda kaldım. Çok zor bir çocuk allah eksik etmesin..

Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2019, 11:06   #789
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın hocam100'den 3-4 sene oluyor almıştım bu yabani siklamenin yumrusunu, senelerce saksısında yattı durdu, minicik bir hayat belirtisi yaprak bile vermedi.
"Yumru kurusu seni başıma kaldın" deyip duruyordum, bu yaz sonu sıkılıp saksısını boşalttım, yumruyu da çöpe atmaya kıyamayıp teyzenin (ev sahibemiz, yaz sıcaklarında bunalıp küçücük toprak alandaki ota çiçeğe sarar ne bulursa yolup atar) bahçesine gömdüm.

Unutmuş gitmişim, saksılarımdaki eski toprakları bu alana boşalttığımdan arada kontrol ederim eski topraklardan çıkan eden var mı diye. Çünkü tohum çimlenir arada, küskün soğanlar filiz verir

Bir gün bakarken minicik sıklamen yaprağını görünce tohum çimlenmiş sandım, birkaç gün sonra baktım yan taraflarında birkaç yaprak daha, "tohum çeneği olduğu gibi düşmüş heralde topluca çimleniyorlar" diye düşündüm, birkaç gün sonra baktım bir dolu yaprak, bunları topluca söküp saksıya oturtayım, teyzenin gazabına uğramasınlar dedim.

Toprağı kalıpla söküp aldım, kalkarken dengemi kaybettim toprak kalıbı elimden pat diye yere düştü darmadağın oldu vee ne göreyim bizim yumru kurusu, gıcık oldum, onca sene bende yat dur, "senden yahni yapardım ama dua et zehirlisin" dedim

"Hadi yaşama seni çöpe atarım" diye tehditler savura savura saksıya aldım ve sonunda dört çiçek açtı.

İşte arkadaşlar o vatandaş.

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2019, 12:02   #790
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
İlginç olmuş. Demek ki filizlenmeyen yumruları hemen atmamak lazım. Sabırla keyfini beklemek gerek belki de
Çok güzel olmuşlar. Güle güle büyütün...

nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2019, 09:15   #791
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Frezyalarım, iki gün önce bakmıştım bu kadar başak yoktu.
Bu kış bitkilerime Allah baktı. Ben hiç sulamadım, yağmur yağar yağmaz (ki hep yağdı) saksıları balkon kenarına çektim.

Karşı komşum Necla teyze geçen yıllardan çiçeklerimin kokusuna alıştı, bu sene de bazen karşılaşıyoruz "arpa çiçeklerin açsın, atıcam sandalyemi balkona akşama kadar koklayacam" diyor. Çiçeklerin sefasını benden çok sürüyor

Eklenen Resimler

Eski 13-02-2019, 09:50   #792
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Frezyalarım, iki gün önce bakmıştım bu kadar başak yoktu...
Maşallah, ben de bakıp bakıp duruyorum ama şimdilik sadece yaprak. Sn. Dumlupınar'ın dediği gibi önümüzdeki günlerde çıkar diye ümit ediyorum.

Melisa16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2019, 13:05   #793
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Melisa16, önümüzdeki günlerde sevindirirler sizi

Tohumdan yetiştirdiğim siklamenler, 4. yıla döndük bazıları 3. yılında. Aslında iyi bir bakımla ikinci yılında çiçek almak mümkün benimkilerden bazıları iki bazıları 3. yılında ilk çiçeklerini verdiler. Bu sene de iyice coştular.

Eklenen Resimler

Eski 15-02-2019, 13:07   #794
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bunlar da coşamayanlar
Name:  IMG_4765.jpg
Views: 730
Size:  44.1 KB

Genel görünüm eklememişim.

Name:  IMG_4772.jpg
Views: 743
Size:  46.5 KB

Eski 15-02-2019, 22:04   #795
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Ben de geçen yıl tohumdan sıklamen ektim şu an bir yaşını doldurmuş durumdalar ama çok küçükler, sabırla bakımına devam ediyorum inşaallah çiçeklerini de görürüm sizin gibi, emeklerinize sağlık

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2019, 07:40   #796
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Siklamende yazın suyu tamamen kesin deniyor ama o şekilde çok yumru öldürdüm. Son beş yıldır yazın ara ara da olsa su veriyorum, toprağın takır takır kurumasına izin vermiyorum. Bu söylediğim tamamen torfta dikili yumru için.

Toprak karışımlı saksılarda ıslaklık kalması yaz sıcaklarında çürümeye neden oluyor. Yaz sıcaklarında torf suyu hızlıca çekip çabuk kuruduğu için çürüme olmuyor ve ****** torf toprağa göre daha gevşek ve daha havadar bunun da etkisi yadsınamaz.

Artık bazı soğanlılarımı sadece torf+perlit+solucan gübreli toprağa dikip enzimle suluyorum (mesela aztek zambaklarım, peru nergislerim, frezyalarım, siklamenler).

Bir de gölge ve esintili yerde tutuyorum saksıyı.

Eski 17-02-2019, 09:14   #797
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Pitayanın saksısı büyütülecek, geçen yaz bu saksıda tek çiçek açtı, meyve tutmadı. Bakalım büyük saksıda ne olacak?

Name:  IMG_4783.jpg
Views: 703
Size:  52.0 KB

Mavişler canlanıyor, kazılmış yerler hayranları için söküldü
Name:  IMG_4781.jpg
Views: 699
Size:  70.8 KB
Name:  IMG_4782.jpg
Views: 734
Size:  71.2 KB

Cumhurbaşkanlığından gelen karaçam tohumları,
Name:  IMG_4786.jpg
Views: 704
Size:  68.1 KB

Batı Rüzgarı'ndan 2 sene önce gelen kum zambakları,

Name:  IMG_4784.jpg
Views: 704
Size:  63.6 KB

Eski 17-02-2019, 09:24   #798
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Aztek zambakları ve peru nergisleri, yavrularından ayrıldı, anaçlar saksılara alındı, yavruların bir kısmı yeni sahibine gitmek için ayrılacak, kalanlar da yavru saksısına dikilecek.

Name:  IMG_4785.jpg
Views: 683
Size:  49.0 KB

Name:  IMG_4779.jpg
Views: 696
Size:  60.3 KB

Oğlum, bir şeyler üretmeyi, icat etmeyi çok seviyor, kendi kendine kartonlardan, legolardan, boya, su, çer çöpten sürekli bir şeyler tasarlar.

Bu sabah yanıma gelip karton ve kâğıt istedi, bu şeyi yapmış. Bana hediye etti. "Mutfağına as anne" dedi.

- Aaa ne güzel bir tablo yapmışın oğluşum,
-Tablo mu,
-Eveeet çok güzel şekiller görüyorum,
-Ne şekli?
-Merdiven basamakları üzerinde yükselen bir ağaç, emek, yükseliş, alınteri ve çalışkanlık görüyorum. (Çocuklara sürekli olumlu mesajlar vereceğim ya!)

- Hayır anne onlar boru...

Suratımı varın siz hayal edin.

Eski 18-02-2019, 18:58   #799
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
kum zambakları iyi büyümüşler maşallah diyelim
oğlunuz belki madalyonun arka yüzünü görüyor olabilir. sonuçta çiçeklerimizi bahçemizdeki ağaçları hep borulardan gelen suyla hayat veriyoruz. bu gün seralarda topraksız tarımda çokca boru tesisatı kullanılıyor. oğlunuzun bence borular gibi suya yani hayata yön veren bir bakış açısı var belliki

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2019, 15:44   #800
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Buralara bahar geliyor Kar yıldızım mavi renkli çiçeğini açtı.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2019, 18:27   #801
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Orkidelerimden ikisi çiçek açtı. Diğerleri tomurcukta.

Bu arada bir tanesinin çiçek sapını ben sakar çat diye kırdım Rengini bilmiyordum sürpriz olacaktı.

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2019, 00:49   #802
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Siklamende yazın suyu tamamen kesin deniyor ama o şekilde çok yumru öldürdüm. Son beş yıldır yazın ara ara da olsa su veriyorum, toprağın takır takır kurumasına izin vermiyorum. Bu söylediğim tamamen torfta dikili yumru için.

Toprak karışımlı saksılarda ıslaklık kalması yaz sıcaklarında çürümeye neden oluyor. Yaz sıcaklarında torf suyu hızlıca çekip çabuk kuruduğu için çürüme olmuyor ve ****** torf toprağa göre daha gevşek ve daha havadar bunun da etkisi yadsınamaz.

Artık bazı soğanlılarımı sadece torf+perlit+solucan gübreli toprağa dikip enzimle suluyorum (mesela aztek zambaklarım, peru nergislerim, frezyalarım, siklamenler).

Bir de gölge ve esintili yerde tutuyorum saksıyı.
Bende siklamene yazın su veriyorum ancak 2. 3. yılda bol çiçeklenme olmuyor. Yani ilk satın aldığım zamanki kadar yoğun çiçek açmıyor. Acaba yazın suladığım için mi bitki dinlenemiyor verim düşüyor diyordum. Sulamadığımda bir saksımı kaybettim maalesef. Sizin çiçeklenme durumunuz nasıl acaba?

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2019, 08:25   #803
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Toprağı kurudukça suluyorum yazın, bu da haftada bire denk geliyor. Tarsus'ta başka bitkiler için haftada bir sulama susuzluktan kuruma demek. Ancak siklamende bu düzenle öldürmeden yazı çıkarabiliyorum.

Çiçeklenmede de sıkıntı olmuyor. Her geçen yıl artarak ilerledi. Özellikle tohumdan yetişenler bu bahar coştu.

Dumlupınar beğendi.
Eski 12-03-2019, 07:43   #804
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Tohumdan ters lâle denemeye karar verip köyde bulduğum tohuma durmuş ters lâleden tohum almıştım. Tohum fotoğrafını ekleseymişim çok iyi olurmuş ama arada kaynamış.

Zambak tohumlarına benzeyen siyah, kâğıt gibi incecik, hiç de çimlenecek bir görüntüye sahip olmayan tohumlardı.

Sonbaharda tohumdan yetiştirdiğim bebek amaryllis, ve bebek muscari armeniacum soğancıklarıyla birlikte saksıya serpiştirmiştim. İki tanesi çimlenerek beni şaşırttı.

Henüz prematüre diyebileceğim ters lâle bebeği.

Name:  IMG_5140.jpg
Views: 576
Size:  75.2 KB

Eski 12-03-2019, 08:48   #805
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Orkidelerim çiçek açıyorlar

Name:  IMG_5141.jpg
Views: 544
Size:  69.2 KB
Name:  IMG_5143.jpg
Views: 535
Size:  70.0 KB
Name:  IMG_5146.jpg
Views: 531
Size:  57.9 KB
Name:  IMG_5147.jpg
Views: 539
Size:  70.9 KB

Bu da mis kokulum.

Name:  IMG_5166.jpg
Views: 557
Size:  49.5 KB

Eski 12-03-2019, 08:50   #806
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bir tepsi menekşe. Çiçeklenme yeni başlıyor.
Name:  IMG_5159.jpg
Views: 550
Size:  67.2 KB

Eski 13-03-2019, 16:46   #807
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Tebrik ederim

Diplomanızı gönderiyorum BRAVO

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2019, 22:16   #808
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Biz teşekküre geldik. Nelerle besledin, büyüttün annesi? Soğanları dikerken bu kadar çabuk açacağını hiç düşünmemiştim. Bir haftada iki çiçek ve iki tomurcuk daha var.

Name:  sarı zıpçıktı.jpg
Views: 379
Size:  60.3 KB

Sevgiler...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2019, 08:50   #809
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bebişlerim açmış mı ) Rengi harikaymış.

Ablacım bu soğanların tohumları bana sevgili Batı Rüzgarından gelmişti. Üçüncü senelerinde ilk defa sende açtılar. Soğanları sökmüştüm topraklarını değiştirmek için ama tekrar dikmeye bir türlü fırsatım olmamıştı. Şimdi görünce heveslendim çabucak dikeyim de açsınlar. )

Bu arada büyük babamız Batı Rüzgarına da buradan teşekkür edelim. )

Eski 30-08-2019, 09:32   #810
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Bebişlerim açmış mı ) Rengi harikaymış.

Ablacım bu soğanların tohumları bana sevgili Batı Rüzgarından gelmişti. Üçüncü senelerinde ilk defa sende açtılar. Soğanları sökmüştüm topraklarını değiştirmek için ama tekrar dikmeye bir türlü fırsatım olmamıştı. Şimdi görünce heveslendim çabucak dikeyim de açsınlar.

Bu arada büyük babamız Batı Rüzgarına da buradan teşekkür edelim.
eywallah . bu açanlar benim torun yani zephyranthes primulina olması lazım.
ne güzel vatana millete hayırlı bir nesile vesile olmuşuz var mı ötesi

yanlız sana verdiklerim 3. senesine kalmaması gerekirdi.kendim denedim 12. ayında açıyorlar uygun şartları sağlarsanız tabi. çiçeğin açması adı üstünde yağmur zambağı olduğundan yağmur bağıl nem vs çok etkiliyor. hadi 1. sene açmadı ama 2.sene açmaması imkansız bildiğimiz pembe zıpçıktılardan daha cömert çiçek konusundan. bişeyler ters gitmiş olabilir
gerçi benimde oluyor genelde bende açmayan çiçeği başkasına veririm orda daha güzel çiçeklenir ve gelişir felan biraz konuşup gönlünü almak işe yarayabilir

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kokulu bitkiler, sardunya, sardunya bakımı, siklamen, soğanlı bitkiler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024