agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni9809Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2017, 19:42   #541
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Koku tarifinde zirveye yerleştin arkadaşım, harikasın

Sayende ciddi ciddi zihinsel koklama olayını deneyimlemiş oldum, öyle ki yarın öbür gün bir yerde duysam 'ben bu kokuyu tanıyorum, bu muscari ambrosiacum kokusu' diyebilecek kadar kokuyu tattım, hatta hafızama da kaydettim

İğde kokusu seni yine alıp gezintiye çıkartmış, iyi de etmiş Büyük keyifle okudum, kalemine-yüreğine sağlık, çok teşekkür ederim

Kavunlu sakız kokusu ise -ne yalan söyleyeyim- beni o kadar cezbetmedi ama görüntüsünü çok beğendim
Ben teşekkür ederim arkadaşım beğenmene sevindim. Senin ısrarın olmasaydı ayrıştırma işine bu kadar dalamazdım. Şimdi tepemde iki cüceyle savaş verirken hiç romantik olmuyor ama ben de sayende geçmişten bir esintiyle serinlettim, stresli annelik maceramı.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2017, 15:07   #542
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kalonşoları bu yıl doğu balkonda tuttuğumdan geç çiçeklendi. Önce içlerinde en azmanları olan turuncular, geçen sene saksılarındaki diğer renkleri boğduğunu gördüğüm için saksıları ayırmıştım. Bu sene de yanıltmadılar ve en önce onlar açtılar.

Name:  IMG_4644.jpg
Views: 959
Size:  60.5 KB
Name:  IMG_4645.jpg
Views: 922
Size:  59.5 KB
Name:  IMG_4646.jpg
Views: 905
Size:  51.1 KB

Kırmızı kalonşo üstten çekim, azıcık da yandan.
Name:  IMG_4647.jpg
Views: 1067
Size:  61.5 KB
Name:  IMG_4648.jpg
Views: 982
Size:  69.2 KB

Eski 26-02-2017, 15:13   #543
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bu da pek mini ve şirin beyaz çiçekli bir ot, iki yıldır ful saksısında kendiliğinden bitiyor. Fule verdiğim limon tuzlu sudan şikayetçi değil. Isırganla birlikte saksı tabanını süslüyorlar.
Name:  IMG_4652.jpg
Views: 930
Size:  49.6 KB
Name:  IMG_4654.jpg
Views: 934
Size:  51.4 KB

Köyde kapı kapı dolaşıp arayıp bulduğum ve arsızca el koyduğum ters lâle soğanım, Allah'tan gençlerimiz saygılı da, "Bu lâle artık benim Fatihcim" dediğimde "canın sağolsun abla, şu saksıda sümbüller de var onları da istersen alabilirsin" diyecek kadar da engin gönüllü köylülerim var.

Name:  IMG_4655.jpg
Views: 898
Size:  70.9 KB

Eski 26-02-2017, 15:17   #544
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bu güzel, geçen yılın kahramanlarından hem kavurucu yaz sıcaklarını hem de kuru kış soğuklarını atlattı ve çiçek açtı.
Name:  IMG_4657.jpg
Views: 930
Size:  52.5 KB
Name:  IMG_4658.jpg
Views: 870
Size:  47.8 KB

Zengarden'dan aldığım amaryllis soğanlarını sonbaharda dikmiştim, erken baharda çiçeklerini açacak gibi.

Name:  IMG_4659.jpg
Views: 867
Size:  61.9 KB

Eski 13-03-2017, 18:41   #545
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Amaryllis açmış.

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2017, 22:08   #546
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili Suzi Dilara maşallah; kalonçlarına bayıldım iyi donmamışlar, amarallisin de pek bir güzel. Emeklerine sağlık.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2017, 07:48   #547
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

YeniGinecim çok teşekkür ederim. Kalonşolar burada bütün kışı balkonda geçirdiler. İklim müsait olunca aşırı hassaslar hariç hepsi balkonda kışlıyorlar.

Gelelim mevsim güzellerinin en güzeline ve en güzel kokanına: Frezyalara.

Hikâyelerini geçmiş sayfalarda anlatmıştım. Sayın Dumlupınar, sayın kgursan'dan gelen ve benim geçen yıllardan kalan soğan ve tohumları diktim, ektim.

Tohumlar bir acaib şekilde çimlenip çimlenip kurudular, çok azı hayatta kaldı.

Özellikle sayın Dumlupınar'ın gönderdiği tohumlara gözüm gibi bakmıştım, şimdi hayatta kalanları hazirana çıkarıp soğandan çoğaltma telaşındayım.
60 adet gönderdiği soğanların durumları iyi, çiçekleniyorlar, yalnız hangi saksıdalar unuttuğum için "şu saksı" diyemiyorum ama iri soğanları diktiğim üç saksının da durumu şu an gayet iyi. Geçen yıl frezyalarımı kızartıp sonra da kurutan hastalık olmadı bu yıl -bir iki soğan dışında-.

İşte birer birer açmaya başlayan frezyalarımdan şimdilik iki kare

Name:  IMG_4721.jpg
Views: 780
Size:  41.8 KB
Name:  IMG_4722.jpg
Views: 773
Size:  41.7 KB

Bunlar da zengarden'dan aldığım lâlelerden ilki.
Name:  IMG_4711.jpg
Views: 771
Size:  43.1 KB

Bunlar da yine zengarden'da Türkistan lâlesi diye satılan ve isminin hürmetine almadan edemeyeceğim botanik lâleler. Bir tanesi açmış ben yokken, solmuşuna yetiştim, diğerleri açarsa onların fotoğrafını eklerim.
Name:  IMG_4710.jpg
Views: 743
Size:  61.2 KB

Bu da yine bizim oralarda yetişen ve bende dağdan sökülmüş orjinali de bulunan ters lalecikler.
Name:  IMG_4716.jpg
Views: 761
Size:  58.1 KB

Eski 19-03-2017, 16:28   #548
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

En son ters lâlede kalmışım, yine ondan devam edelim.

Name:  IMG_4743.jpg
Views: 773
Size:  56.6 KB

Bu minik hercai geçen yıl dökülen tohumlardan, kendi kendine çimlenmiş, ben de alıp nergislerin arasına taşıdım, çiçek de açtı bebek surat Bunun gibi üç tane daha var.

Name:  IMG_4755.jpg
Views: 753
Size:  50.6 KB

Eski 19-03-2017, 16:44   #549
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Ülkemizde yetişen nadide soğanlılardan "Leucojum aestivum" göl soğanı, yaz kardeleni. Anavatanı Türkiye. Soyu tükenmekle karşı karşıya yazdığı için hemen sipariş verdim. Amacım uygun bir ortam ayarlayıp yetiştirmek, çoğaltmak.

"...bugün Dünya pazarında yıllık değeri 19 milyar dolar olup, üretimi ülkemizden yasa dışı yollarla yolladığımız Bulgaristan'da yapılmaktadır. (Bkz. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24833647 )"

Niye hiç sahip çıkmayız maddî-manevî servetlerimize, niye bu kadar paragözüz Niye bu kadar kolay satılığa çıkarıyoruz sahip olduklarımızı... Aslında biliyorum da neyse...

Şimdilik saksıya diktiğim göl soğanlarımdan bir tanesi çiçek açtı.
Name:  IMG_4758.jpg
Views: 791
Size:  32.9 KB

Amaryllislerimden ikincisi de çiçeğini açtı.

Name:  IMG_4762.jpg
Views: 741
Size:  46.0 KB

Balkon demirine astığım kalonşolar. Bizim köyde adları "kaymakam kaşığı" imiş.

Name:  IMG_4763.jpg
Views: 736
Size:  64.3 KB
Name:  IMG_4764.jpg
Views: 747
Size:  59.6 KB
Name:  IMG_4765.jpg
Views: 752
Size:  58.6 KB

Eski 20-03-2017, 17:36   #550
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bugün tohum ektim, kendimi biraz geç kalmış hissediyorum, bu işleri şubat ortasında hallederdim geçen yıllarda.

Neler ektim; Önce mercan ağacı tohumları, sonbaharda burada bir seraya gitmiştim, bitkileri almış, çıkışta çiçekli zamanından beri gözüme kestirdiğim mercan ağacının tohumlarını kontrol etmek için durmuştum.

Tohumlar yeşildi ama yerleri kontrol edince geçen yıldan düşenleri, kabuklarının içinde muhafaza edili şekilde bulunca çok da sevinmiştim. Onları topladım, her zamanki gibi seradan birine söyleyip iznimi de aldım. İyi ki toplamışım, zavallı, saksılı minik ağaç donmuş, seranın içinde hem de. Onu da budamışlar, taze tohumlar da gitmiş çöpe.

Sonra, titanopsis, kaktüs ve sukulent tohumları ektim, sevgili A_Nomad, "uzun sürer büyümeleri" dedi bir telefon konuşmamızda ama n'apayım, izlemeyi de seviyorum, tohumların büyümesini.

Bir de yabanî bergamot ektim, büyük bir iştahla

Unutmadan üç adet shu mei (bu isme bayıldım), su yasemini tohumunu da ektim minik kaplara.

Daha ekilecekler çoookk, peygamber çiçekleri (pembe, beyaz, kırmızı, mavi), köyden getirdiğim papatya tohumları, kudret narı, etobur tohumları (yağmur yağmasını bekliyorum, yağmur suyuyla sulanıyormuş ya, dolaba biraz su stoklamam lâzım).

Bir de fotoğraf ekleyeyim, renksiz olmasın mesaj.

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2017, 18:00   #551
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
...Bir de fotoğraf ekleyeyim, renksiz olmasın mesaj.
Diğer arkadaşlara da oluyor mudur bilmem ama ben senin yazdıklarını okurken her cümlede farklı bir manzaraya bakarken buluyorum kendimi, dolayısıyla herhangi bir mesajının renksiz olması ihtimal dahilinde değil

Sana sevimsiz bir haberim var: Hani bendeki ylang ylang tohumları vardı ya, artık yok. Toprağı epey eşeledim, sonra saksı toprağını komple boşaltıp ince ince tohum arayışına girdim ama yok olmuşlar

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2017, 19:43   #552
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Çok teşekkür ederim arkadaşım, kalp kalbe karşıdır. Ben senin sayfana bakarken senin evinde elimizde çayımız, birer birer çiçeklerinin başında geziyormuş gibi hissediyorum Sıcak anlatımın, düzgün Türkçen ve kullandığın noktalamalarla süslediğin bitkilerinin hikâyeleri ve güzel bitkilerin. Mor menekşeye yıllar sonra yeniden sen heves ettirdin, milii'ni görünce bir kırmızı da bana aldırttın, minik bahçen (o saksı kaç litrelik? Her gün yeni bir bitkinin adını söylüyorsun içinde kaç çeşit bitki var? Mübarek botanik bahçesine dönmüş iyi ki de dönmüş )

Ylang ylang tohumlarına şaşırmadım, üzerlerine eğilip bir avuç toprağın içinde az aramadım. Bazılarını buldum bazılarını bulamayıp diğer saksılara döktüm. Baş ağrısı ve göz ağrısı yanıma kâr kaldı

Sana sıkıntı vermedilerse sorun yok. Deneyim oldu senin için

Eski 20-03-2017, 20:15   #553
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
...minik bahçen (o saksı kaç litrelik? Her gün yeni bir bitkinin adını söylüyorsun içinde kaç çeşit bitki var? Mübarek botanik bahçesine dönmüş. iyi ki de dönmüş...

Ylang ylang tohumlarına şaşırmadım...

...Deneyim oldu senin için
Ben de çok teşekkür ederim Hayat bu ya, bakarsın günün birinde kanlı canlı oturup çayımızı birlikte yudumlamak da kısmet olur...

Minik bahçemin litre ölçüsünü hatırlamıyorum ama muhtemelen sadece 20-25 litre kadardır. Daha -donlardan nasibini aldığı halde hala hayatta olduğunu fark ettiğim ama henüz bunu netleştirecek bir filiz sürmemiş olan- melisam da var orada

Annem 'bilmemkimin dağarcığı gibi, teptikçe alıyor mübarek' der böyle durumlar için, benimki de o hesap

Ylang ylanglar için, ne yalan söyleyeyim epey üzüldüm ama o ukalalığın bir bedeli de olmalıydı elbette, bu da bana ders olsun

Eski 20-03-2017, 20:18   #554
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Sevgili Sûz-i Dilârâ bu gün bende orkide ağacı ve su yasemini tohumlarını ektim.iki gün nemli pamuk içinde şişmesini beklettim. tabi buna mercan ağacı tohumunu da dahildi.fakat hiç bir şişkinlik göremeyince, hafif bir çentik atıp bu geceyi suda bekletip yarın ekeceğim. iki tanede selluka tohumum var. inşallah çimlendirmeyi başarırız. ayrca bahçe vanilyası tomurcuklarını göstermeye başladı bir ara fotoğrafını paylaşırım. diğer çalı adını sordum cevap veren olmadı. sizce pembe çiçekli prenses çiçeği olabilir mi? sevgiler.......

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2017, 09:33   #555
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster
Sevgili Sûz-i Dilârâ bu gün bende orkide ağacı ve su yasemini tohumlarını ektim.iki gün nemli pamuk içinde şişmesini beklettim. tabi buna mercan ağacı tohumunu da dahildi.fakat hiç bir şişkinlik göremeyince, hafif bir çentik atıp bu geceyi suda bekletip yarın ekeceğim. iki tanede selluka tohumum var. inşallah çimlendirmeyi başarırız. ayrca bahçe vanilyası tomurcuklarını göstermeye başladı bir ara fotoğrafını paylaşırım. diğer çalı adını sordum cevap veren olmadı. sizce pembe çiçekli prenses çiçeği olabilir mi? sevgiler.......
Hadi inşallah hepsi çimlenirler Münevver hanım

İnanın o bitkinin ismi hakkında hiçbir fikrim yok. Tek hatırladığım sevgili gilan'ın bahçe sayfasında rastladığım, orada da isim verilmiyordu sanırım

Balkonumdan devam edelim. Sayın alys'in hediye nergislerinden açmayan kalmadı, bir kısmı da ben yokken açmış. Bunlar en sona kalan ve kokulu olanlar.

Name:  IMG_4770.jpg
Views: 932
Size:  45.9 KB

Bir ay olmadı, zambak saksılarını boşaltıp yavruları ayırmıştım. Anaçları ayrı saksıya yavruları ayrı saksıya. Yavrular da anaçlar da geliyorlar bakalım anaçlar çiçek verecekler mi bu sene.

Name:  IMG_4771.jpg
Views: 687
Size:  42.8 KB

Frezya mevsimi, biraz da onlardan ekleyelim. Keşke mis kokularını duyabilseniz.
Name:  IMG_4781.jpg
Views: 695
Size:  39.1 KB
Name:  IMG_4782.jpg
Views: 690
Size:  30.3 KB
Name:  IMG_4783.jpg
Views: 676
Size:  32.5 KB

Eski 22-03-2017, 09:48   #556
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Buraya notunu almış olalım.

Eşim çocukları alıp dışarı çıkınca ben de fırsattan istifade bir leğene yanmış gübre doldurup bitki diplerine birer kaşık verdim, arkasından da suladım. Her yer yine saksılardan taşan sularla doldu. Bir ara temizlerim.

Eski 24-03-2017, 12:26   #557
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Maşallah arkadaşım,balkonunuza bayılıyorum.Bu kadar güzel çiçekler,bir de çocuklar,sizi tebrik ediyorum.En aktif,en başarılı balkonlardan biri görüyorum sizin balkonu.Sevgiler.

sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2017, 10:06   #558
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Çok teşekkür ederim sevgihocam Sizin balkonunuzun ve çiçeklerinizin bakımlı, temiz görüntüsü ve cicili bicili aksesuarlarınız da benim favorilerimden.

Orman sümbüllerimiz de yavaş yavaş açmaya başladılar, pembe-mor karışımı renkleri bana çok güzel göründü.
Name:  IMG_4793.jpg
Views: 634
Size:  42.9 KB

Bu da sayın alys'ten gelen farklı bir nergis, ortasındaki kırmızı halka çok hoş.
Name:  IMG_4795.jpg
Views: 639
Size:  37.6 KB

Eski 28-03-2017, 18:50   #559
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bugünlerde balkonumdan çıkmak istemiyorum. Bitkilerin en güzel zamanları, esneye esneye acele etmeden uyananlar, çoktan uyanıp çiçek açanlar, tomurcuğa duranlar, filiz sürenler...

Mis kokulu frezyalarım açmaya devam ediyorlar, rengarenk, sarı, beyaz, pembe, kırmızı... En çok mutlu olduğumsa, önceki sene tohumdan elde edip bu sene yavru olarak ektiğim soğanların anaç haline gelmesi ve çiçek açmaları. Daha bir sevimli bakıyorlar bana sanki saksılarından "anne anne" diye çağırıyorlar ...

Göl soğanlarımın tamamı açtı neredeyse, içinden aniden bir kurbağa "vırakk" deyip çıkıverecek gibi Adı "göl"lü ya, göl kenarlarındaki yosunlu, sazlık alanlarda bol bulunurlar... Çağrışım yapıyor çocukluğumdaki minik, durgun suların içinden ya da arkın kenarındaki otların arasından gelen kurbağa korosunun beste ve güfteleri...

Nergisler ayrı bir alem, açmaya devam ediyorlar, aynı yapraklı bitkilerden farklı farklı çiçekleriyle ayrı birer mucizeler, üstelik bazıları mis gibi kokulu...

Orman sümbüllerim, hem zarif hem fantastik, ismindeki "orman" kelimesinden mi nedir, kuytu, yosunlu, ıslak ve yeşil bir atmosfere götürüyor zihnimi, onlara bakarken huzur dolduğumu hissediyorum.

Muscarilerim Türk çayırlarının sevimli afacanları ... İçinden bir pericik çıkıverecek gibi sürprizli, gizemli bakışlar atıveren neşeli yaramazlar...

Ya lâlelere ne demeli, asil, naif, aristokrat... Ona söze ne lâzım, koca devre ismini vermiş, kelli felli devlet adamları işi gücü bırakıp onun ardınca koşmuş, aşılamış, yarışmalar düzenlemiş, tek bitkiye insan gibi adlar konulmuş.

Daha yazayım dedim ama benim obur kızım geldi ve "öpücük verirsem çay-bal* verir misin? dedi. Bu soru nezaketen "hayır" deyin de sonucunu görün Otoritemi sarsmamak adına "elbette kızım" diyorum.

*Çay-bal; pekmez ve su karışımından oluşan şerbete bizimkilerin verdiği isim...

Son not: Bu seferlik bitkilerimi fotoğraflarla değil de kelimelerle anlatmak istedim.

Eski 28-04-2017, 08:20   #560
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bir tohum çimlendirme macerası ...

Bir gün evde oturmuş bir tv programını izlerken (TRT1-İyi Fikir) orada avokadonun muzdan bilmem kaç kat fazla potasyum içerdiğini duydum.

Ben Anadolu çocuğuyum elma, üzüm, şeftali bilirim, ananas (o da geçenlerde köklendirme denemesi için aldıklarım dışında) avokado, mango neyim bilmem; hayatım boyunca yemişliğim olmadığı gibi nasıl yeneceğini de internete bakıp öğrendim

Allah biliyor ya "kaç katı potasyum" lafını duyunca aklıma ilk enzim geldi, öyle alayım tadına bakayım diye düşünmedim.

Ben zaten bu ithal meyve (genel olarak bütün ithaller) işlerine de karşıyım, suyu mu çıktı Anamur'un muzunun, İzmir'in üzümünün, Amasya'nın elmasının...

Neyse bu defalık dedim ya enzim düşüncem baskın geldi, manavdan bir tane aldım (tanesi 5 tl) merak edip tadına baktım, hiç de beğenmedim. Çekirdeği dışındaki kısımları muz kabuklarıyla karıştırıp enzim yaptım.

Biliyorsunuz biz ağaçlar.net'çilerin tohum, çekirdek zaafımız vardır. Elimize geçen en bildik tohumları bile saksı diplerine sokuşturmaktan kendimizi alamayız. Tohuma durmuş bir ağaca, çiçeğe rast gelsek bir peçete arasına bir miktar tohum almadan duramayız.

Neyse avokadonun çekirdeğiyle baş başa kalınca zihnim geriye gitti. Van'da bahçıvan olması gerekirken akademisyen olmuş olan hocamın odasındaki avokado çekirdekleri aklıma geldi. Kürdan mıydı, çöp şiş miydi bir şeylere saplayıp plastik bardaklarda çimlendirmeye çalışıyordu

Ben o kadar uğraşamam deyip saksılardan birine çekirdeği gömdüm, çimlenmezsen çürür gübre olursun deyip oradan savuştum.

Geçenlerde o saksıdaki çimlenmiş tohumları başka saksıya şaşırttım ve hiç bir çimlenme belirtisi göstermeyen avokado tohumunu tutup çektim. Çatırt diye sesler duyunca içim cız etti. Bizim çekirdek meğer çimlenmiş, altta kök yapmış. Hiç uzatmadan toprağı bastırıp tekrar suladım ve bir daha dokunmadım. Gitti diye üzülürken bizimki dirençli çıktı ve çimlendi.

Kendisi aşağıda;
Name:  IMG_4856.jpg
Views: 550
Size:  72.0 KB

Not: Ananas köklendirme maceram hüsranla sonuçlandı. Hem mantar ilacına bulanmış hem de bulanmamış şekliyle iki kere suya koyduğum ananas sapları çürüdü.

Eski 28-04-2017, 08:23   #561
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sardunyalar en güzel zamanlarında cömertçe açıyor çiçeklerini...

Eklenen Resimler

Eski 30-04-2017, 21:33   #562
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Sn.Sûzi Dilârâ yarın ilk işim avakado alıp tohumunu toprakla buluşturmak...
Sardunyalar coşmuş ki hem ne coşmak...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2017, 22:59   #563
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili Sûz-i Dilârâ sardunyalarına, kalonçlarına maşallah maşallah!..

Bugün sardunyalarımı sularken 'Siz büyüyeceksiniz de, çiçek açacaksınız; ben de göreceğim inşallah' dedim. Bu sene pek yeni sardunya almadım geçen seneden kışın donup kökleri sağlam kalanlar var elimde. Paylaşımlarında bitkilerine verdiğin gübrelerden hiç bahsettin mi? Biliyorsun ben forumda görsel üyeyim.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2017, 05:24   #564
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Sn.Sûzi Dilârâ yarın ilk işim avakado alıp tohumunu toprakla buluşturmak...
Sardunyalar coşmuş ki hem ne coşmak...
Avokado'yu sonbaharda almıştım, üzerinden rahat 7 ay geçmiştir. Siz de ekin, çimlenmezse bendekini size yollarım Tadını da beğenmedim zaten

YeniGine ve Dumlupınar beğendi.
Eski 01-05-2017, 05:29   #565
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili Sûz-i Dilârâ sardunyalarına, kalonçlarına maşallah maşallah!..

Bugün sardunyalarımı sularken 'Siz büyüyeceksiniz de, çiçek açacaksınız; ben de göreceğim inşallah' dedim. Bu sene pek yeni sardunya almadım geçen seneden kışın donup kökleri sağlam kalanlar var elimde. Paylaşımlarında bitkilerine verdiğin gübrelerden hiç bahsettin mi? Biliyorsun ben forumda görsel üyeyim.
YeniGinecim, sardunyalarıma geçen yıl bahar aylarında enzim veriyordum. Yaz sıcaklarında balkona bile çıkmak istemediğim için bir şey vermedim, sadece gölgeye çekip kök çürümesi olmaması için sadece azami dikkatle su işini ayarlamaya çalıştım.

Ölenler oldu, bunlar kalan sağlar. Ceylan sardunyalar ikinci yılında daha iri ve daha çok çiçekleniyor.

Komşuma verdiğim çelikler, onun umursamaz bakımı altında 3. yılına çıktılar, görsen kötü toprakta, yarı gölgede üzeri çiçekten görünmüyor. Doğru dürüst sulamıyor bile

Eski 07-05-2017, 10:56   #566
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Abim yaylaya gitmiş, bu fotoyu akşam gönderdi.
İçim gitti, biliyorsunuz soğanlı türlere ayrı zaafim var. En kısa zamanda köye gitmeli.

Eklenen Resimler

Eski 07-05-2017, 11:19   #567
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Bunlar çok güzelllll bayıldım ben bunlara, bunların adı nedir ki... laleye benziyor ama çiçekler aşağı doğru bakıyor.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2017, 12:32   #568
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sarı ters lale abla😊 etrafları anemon, kırmızı lale, sümbül dolu.

Eski 07-05-2017, 13:03   #569
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Teşekkür ederi, şimdi orada olmak vardı...

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2017, 15:34   #570
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Bu sayfaya gagalı bir fotoğraf yüklenecekti, her güncellemede heyecanla açıyorum ama hala gaga göremedim

Sarı ters lalelere bayıldım ve ciddi ciddi memleketini kıskandım, değişelim mi memleketleri, ne dersin?

Etiketler
kokulu bitkiler, sardunya, sardunya bakımı, siklamen, soğanlı bitkiler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024