agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni601Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2018, 16:32   #61
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Sayfanıza bugün denk geldim. Ne güzelmiş bitki maceralarınız. Epeydir yazmamışsınız. Umarım her şey yolundadır, hayat dertsiz tasasız akıyordur. Balkonunuzdan son haberleri merakla bekliyorum

pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2018, 19:51   #62
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pomodoro Mesajı Göster
Sayfanıza bugün denk geldim. Ne güzelmiş bitki maceralarınız. Epeydir yazmamışsınız. Umarım her şey yolundadır, hayat dertsiz tasasız akıyordur. Balkonunuzdan son haberleri merakla bekliyorum
Merhaba,
İlginiz için teşekkür ederim. Balkonum bir toz bulutu altında kalmış durumda. Malum istanbulu kaplayan kule kule inşaatlar ve artan trafikle birlikte hem balkon hem de bitkiler kirden temizlenemez hale geldi. Bitkilerin çoğunu ofisime taşıdım, büyük yapraklıları evin içine aldım. Evi pencereleri açarak havalandıramıyoruz, çiçeklerin havayı temizlediğini umuyorum.
Selluka iyi durumda ama geçen yıl kapalı balkonda çiçeklenmedi.

Eklenen Resimler

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2018, 20:50   #63
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bütün çalışmalar çok güzel tebrikler başarılar

Eklenen Resimler

Phin, Milla, zynlby ve 4 kişi beğendi.
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2018, 16:40   #64
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Havuz macerası

Bahar geldi, bahçelere macera ruhu başladı
Aklıma havuz maceramız geldi. Onu da anlatayım.
Kardeşimin evinin güzel bir bahçesi var, biz de bahçeye bir süs havuzu hediye etmeye karar verdik. Her şey pinterest te bulduğum bir görseli yapmaya heveslenmem ile başladı. Önce hep beraber bahçede bir çukur kazdık, zor işmiş, hele yaz sıcağında olacak iş değilmiş. Daha sonra toprağı sıkıştırıp düzledik. Kenarlar için kayrak aldık, arabayla taşıdık. Aldık yetmedi, aldık yetmedi, 450 kiloyu bulduk. Daha sonra görseldeki gibi iki kat kaliteli sera naylonunu havuza döşedik, kenarlarını terazisine uydurup kayraklarla sıkıştırdık. Kayrakları da kalekimle yapıştırdık. Suyu doldurunca toprak oturma yaptı ve biraz terazisinden kaçtı ama oldu.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2018, 16:49   #65
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

havuz macerası

Havuza filtre koymadık, akvaryum tipi bir devir daim pompası ile suyu havalandırdık. Planımız suyu su bitkileri ile filtre etmekti. Sepette hazır satılan nilüfer buldum ve havuza yerleştirdik. Nilüfer hızlıca serpildi, çiçeklendi. Durum iyi görününce kardeşim koi balıkları aldı. 2 yıl boyunca 6 koi havuzda yaz kış mutlu mesut yaşayıp serpildiler. Ancak havuz çok kirlenmeye başladı. Düşen yapraklar sürekli çürüyüp dipte birikiyordu. Bir de nilüferin kendi sepetinde bir tür gübreli balçık vardı, o da havuzun dibine yayıldı. Ama suyun dengesinde sorun çıkmadı. Arada dipten balçık toplayıp, suyu değiştirerek idare ettik. Bu arada bahçe havuzu çok sevdi. O bölgede neredeyse bir eko sistem oluştu. Çevresindeki bitkiler iyice serpilip gelişti.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Phin : 19-03-2018 saat 16:49 Neden: fotoğraf ekleme
Eski 19-03-2018, 16:56   #66
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

havuz macerası

Ne yazık ki 2 yılın sonunda havuzun yalıtımını yapan sera naylonunun ömrü doldu, havuz su kaçırmaya başladı. Zaten baştan çok uzun ömürlü olmayacağını tahmin ediyorduk. Bu sefer havuzu boşalttık, koileri çıkardık. Baktık koiler bayağı büyümüş
Kalıcı bir çözüm için eşim beton dökmemiz gerekiyor dedi.
Dökelim dedim.
İçine plastik leğen döşesek dedi.
Olmaz dedim.
Bak şimdi tatilde en az 5 gün uğraşacağız dedi.
Uğraşalım dedim.
Yalıtım için su depolarında kullanılan esneklik değeri yüksek bir malzeme bulduk. Beton yerine kalekim kullandık. Donatı olarak da kümes teli döşedik.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2018, 17:01   #67
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

havuz macerası

İki yılda toprak iyice oturduğu için altyapı düzgün oldu. Kümes telini amorf bir yapıda yerleştirmek biraz kesikli oldu. Sıcakta çalışmak gerçek bir eziyet oldu. Mimar eşim iyi bir inşaat ustası olduğunu ispatladı. Havuzun tabanı beton-arme muadili kalekim-teli ile güzelce prizini aldı. Beyaz yalıtım malzemesini temizce sürüp, kurutup, bir kaç kat yapmak gerekiyor. En zor kısmı bu oldu. Ama o da kuruyup suyu doldurunca havuz tam oldu. Bu sefer daha uzun ömürlü ve dayanıklı olacağını düşünüyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2018, 20:30   #68
Ağaç Dostu

efeege's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Elinize sağlık çok güzel kalıcı olmuş aynı sorun bizdede var sağlıklı bir şey bizde düşünüyoruz su dönüşümü için nasıl bir motor kullandınız

Phin, YeniGine ve sevgihoca beğendi.
efeege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2018, 08:20   #69
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Bu güzel hikaye ve resimler için teşekkürler Nilüferler, koiler, hepsi muhteşem. Yeni havuzunuzu güle güle, keyifle seyredin

Phin ve sevgihoca beğendi.
pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2018, 09:34   #70
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Kolaylıklar dilerim.

Phin beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2018, 10:07   #71
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Havuz tadilatı yazısı okurken beni başka diyarlarda yolculuğa çıkardı, güzel bir anlatım olmuş, güle güle kullanın

Phin ve sevgihoca beğendi.
yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2018, 10:16   #72
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efeege Mesajı Göster
Elinize sağlık çok güzel kalıcı olmuş aynı sorun bizdede var sağlıklı bir şey bizde düşünüyoruz su dönüşümü için nasıl bir motor kullandınız
Yüksek performanslı bir akvaryum motoru var içinde. İçeriden çektiği suyu hortumla taşların arasından akıtıyoruz. İlk inşaatta taşların arasından bir kanal bırakmıştık. Tabii bir de bahçe duvarına elektrik hattı çektik. Akvaryum motoru kaçak olmasın diye kaliteli bir marka olmalı.
Aslında o yüksek bölümü taş kapaklı bir kutu şeklinde yapıp içine de bir sepetle sünger koysaydık suyu da süzebilecektik.

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2018, 17:26   #73
Ağaç Dostu

efeege's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Sevgili Phin bilgilendirmeniz için teşekkür ederim motor konusunda aynı düşüncedeyiz normal akvaryum motoru vardı bir yaz dayanmadı yandı.
kaliteli güçü yüksek olanı tercih etmekte yarar var.

Phin ve YeniGine beğendi.
efeege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
istanbul, mor fasülye, saksıda, şakayık, zeytin ağacı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024