agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni103Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2012, 19:15   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Üyelerin balkon ve teras sayfaları üzerine önerileriniz...

Üyelerin balkon ve teras sayfaları üzerine önerileriniz...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 21:20   #2
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
İlk olarak bence Balkon ve Bahçe bölümleri forumumuz için vazgeçilmez. Diğer başlıklarda asla göremeyeceğimiz uygulamalar, fikirler görüyoruz ve bunun nedeni kişilerin diğer başlıklar yerine kendi başlıklarına eklemeleri de değil. Mesela şu bitkiyle bu bitki yanyana ne kadar yakışmış, şöyle bir raf sistemiyle neler yapılabiliyor... Bahçelerden değişik peyzaj uygulamaları, balkonlardan değişik düzenlemeler... Hepsinden başka kendimizi buraya ait hissetmemizde de çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.

İşin ters taraflarına gelirsek, henüz 2-3 mesajlı üyenin "bunlar da benim çiçeklerim" diyerek yorumsuz, isimsiz 3 saksı fotoğrafı koyması beni de rahatsız ediyor.

Benim bir balkon/bahçe başlığımdan beklentilerim:

- Kesinlikle genel görünüm fotoğrafları görmek istiyorum.
Çünkü bence bu başlıkları en büyük katkısı bu. Tek tek bitkileri o bitkinin kendi başlığında da görebiliriz zaten. Kişinin tarzı hiç mühim değil, sade de karmakarışık da çok güzel balkonlar gördüm. Ama genelinin neye benzediğini bence göstermek lazım. Sonuçta konu başlığı "benim bitkilerim" değil, "benim balkonum".

- Bitkilerin isimlerini görmek istiyorum.
Bu da balkon/bahçe başlıklarının çok önemli bir faydası. Durup dururken Oscularia deltoides diye bir başlığa "neymiş bu" diye çok az kişi girer. Ama şu fotoğrafı gördükten sonra "bu bitki neyin nesiymiş" diye araştırmamak imkansız. Dolayısıyla bence balkon/bahçe başlıkları zaman zaman forumun diğer başlıklarını da daha hareketlendirebiliyor.

- Balkon/Bahçe sahibinin yorumlarını, tecrübelerini; balkonun/bahçenin hikayesini görmek istiyorum.
Diğer türlü konu "Bakın bunlar da benim resimlerim, hadi alkışlayalım" gibi geliyor bana.

- Net fotoğraflar.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 21:49   #3
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Neler yapılabileceği konusu ise biraz aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık şeklinde...

- Bahçe/balkon başlığı açabilmek için mesaj sınırı konulsa:
Acaba kişilerin gereksiz bir sürü mesaj yazıp sayı doldurmalarına mı neden olur?

- Foruma belli bir süredir üye olma şartı konulsa:
Acaba 30 yıldır bahçesiyle uğraşan ama foruma yeni üye olmuş bir kişinin tecrübelerinden faydalanma şansını mı kaçırırız? İnsanların hevesi mi kaçar?

Acaba şöyle bir şey yapmak mümkün olur mu? Hani bir program kurarken bir sürü şartlar çıkar da karşımıza "Hepsini kabul ettim" kutucuğunu tıklarız ya; onları hiçbir zaman okumayız ama bunun daha okunur ve özet halini düşünün.
Mesala balkon sayfası açmaya tıklıyorsunuz, karşınıza ilk çıkan sayfada diyor ki "Bahçe/Balkon başlığı açıyorsunuz, ilk sayfaya şu şu bilgileri girmeniz lazım". Okuyup işaretleyip bir sonrakine geçiyoruz.
Bir sonraki sayfa: "Eklediğiniz fotoğrafların net olmasına özen gösterin ve her bitkinin mutlaka adını yazın."
Bir sonraki sayfa: "Bitkilerin bakımıyla ilgili bilgileri kendi başlığınızda değil, o bitkinin sayfasında yapın. Ya da ilgili mesajları toparlayıp bitkinin kendi başlığına da ekleyin."
gibi....

Tabii beklentilerimizi abartmadan, her biri en fazla 2-3 cümleden oluşan 4-5 sayfa halinde özetlemeliyiz. Maddeleri ayrı ayrı sayfalara koymamın nedeni böyle daha çok okunacağını düşünmem. Yoksa tek bir sayfada maddeleyip en alta tek bir onay butonu da konabilir.

Böyle bir şeyin uygulanabilirliği var mı?

Eski 24-05-2012, 22:01   #4
Yeni Üye

mehtap tonguç's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2005
Arkadaşlar.2006 aralık ayında sitenizi keşfettim.Doğal samimi,oluşturulan bir site .Bitkiler hakkında çok bilgi edindim.Herkes içtenlikle bilgilerini ve beğenilerini paylaşmakta.Görsel güzelliklerini sunmakta.Kurucuların ellerine yüreklerine sağlık.olumsuz eleştiriler sizleri yıldırmasın.Her ne kadar yorum yapamasam da ,çok güzel bilgiler edindim.Resimler konusunda biraz tembelim.Yoksa gözüm üstünüzden eksik değil.Sıkı takipteyim.Başarılarınızın devamını diliyorum........

mehtap tonguç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 14:59   #5
Ağaç Dostu

Devsekoya's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2012
Sayın gilan ,sanırım ben sizin dediğiniz gibi 3 saksı çiçeğimi paylaştım sizlerle,bitkilerimin bazılarının isimlerini bilmiyorum,annemle beraber bakiyoruz o biliyo ama ona soramadim,utandım suan sadece resim paylaşmaktan,herkesten ozurdilerim...

Yaylacı ve hberbul beğendi.
Devsekoya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 15:55   #6
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Devsekoya Mesajı Göster
Sayın gilan ,sanırım ben sizin dediğiniz gibi 3 saksı çiçeğimi paylaştım sizlerle,bitkilerimin bazılarının isimlerini bilmiyorum,annemle beraber bakiyoruz o biliyo ama ona soramadim,utandım suan sadece resim paylaşmaktan,herkesten ozurdilerim...
Hiç utanmayın özür de dilemeyin...
Çünkü burada bahçe ya da balkon sayfası açmaktaki tek amaç tecrübeleri paylaşmak,mükemmel bahçeler sunmak değil diye düşünüyorum... İşi bilen deneyimli arkadaşlardan fikir almak.
Ya da şöyle diyelim buradaki profesyonel diyebileceğimiz arkadaşlar bizleri hoş görsün işe yeni girmenin heyecanı ile küçücük bir ot büyütsek bunu herkesle paylaşmak istiyoruz.
Bence bitkinin ismini yazdıktan sonra ve tanıtıcı bilgi verdikten sonra kişi 3 çiçeğini de paylaşabilmeli,15 mkare bahçesini de...

Güzel bir site çok faydalı ama belirtmeliyim ki böyle yeni üye olunduğu zaman bi süre yabancılık çekiliyor.

hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 22:31   #7
Ağaç Dostu

Yaylacı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Bu sitenin güzel ve kullanılabilir olmasının nedeni, herkes bildiği, bakımını yaptığı ve yetiştirdiği bitkileri burada sergileyerek öğrnemeyi araştırmayı tetikliyor. Eklenen fotoğrafların üyelere etkisi oldukça fazladır. Hiç kimse profesyonel olmak zorunda değil, ben yıllardır bitkiler dünyasında uğraşır araştırma yaparım buna rağmen yeni bilgiler öğrenmeye devam ediyorum. Bilmediğim birçok bitkiyi bu sitedeki üyelerin ekledikleri fotoğraflarda tanıdım.

Balkon, teras ve bahçe bölümleri bu siteye en büyük katkıyı yapan bölümlerdir. İnsanlar tek düzelikten bıktıkları için sistematik düzenlenmiş bitkilerle ilgili sitelere o kadar rağbet etmemektedir.
Bana göre bu siteye yeni üye olan kişiler de hemen resim ekleyebilmeli, üyelik genel şartlarını okuduktan sonra mesaj kısıtlaması yapılmadan bilgi ve fikirlerini paylaşabilmeli.

Kişiler yetiştirdiği çiçeğin veya bitkinin ismini bilmeyebilir, buradaki uzman arkadaşlar bitkiyi görür görmez zaten tanır. Resim eklendiğinde ****** ismini de yazmak en güzeli, bilmeyenler de öğrenmiş olur.

Bitkilerin bakımıyla ilgili bilgileri de ekleyen kişiler bildiği kadar yazabilir, eksik ve yanlış bilgileri konu uzmanı arkadaşlar ekleyerek uyarıda bulunabilirse eminimki bu site daha da faydalı olacaktır.Saygılarımla....

Yaylacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 19:18   #8
Ağaç Dostu

Devsekoya's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2012
Katılıyorum size,teşekkür ederim sayın Yaylacı...

jineop beğendi.
Devsekoya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 23:02   #9
Ağaç Dostu

Yaylacı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Devsekoya Mesajı Göster
Katılıyorum size,teşekkür ederim sayın Yaylacı...
Ben teşekkür ederim sayın Devsekoya, bu sitede pek çok kimse profesyonel değildir hepimiz çoğu bilgiyi burada öğrendik. Eklemiş olduğunuz resimler güzel ve net olmayabilir, bu sorun değil. Bilgi aktarmak istediğinizde yanlış bilgi de vermek olasıdır ama burada konusunda uzman olan arkadaşlar hemen bilgiyi düzeltirler, çekinmeyin utanmayın. Tüm insanlar yanlışlardan doğru sonuçlara varmıştır, bunu unutmayın. Saygılar efendim...

jineop, mrduran ve berçin beğendi.
Yaylacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 12:31   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Eklemiş olduğunuz resimler güzel ve net olmayabilir
Net olmayan fotoğraflar kimseye yarar sağlamaz. Neredeyse herkes dijital fotoğraf makinesi ya da cep telefonu kullanıyor yani istediğiniz kadar deneme yapıp, net olan bir tane yakalama şansınız var. Üşenmemek ve denemek gerek.

Eski 23-12-2012, 03:18   #11
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Galeri: 6
Bende balkon bahçe sayfalarında sohbete karşıyım,engellemek mümkün değil galiba...hiç olmazsa balkon sahibi cevap yazmasın..

almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 03:33   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sevgili almanyalı, önemsenmemiş gibi hissetmez misiniz o vakit? Haklısınız sohbetlerimiz de oluyor fakat fikir alış verişi yapıyor, beğeni ve takdirlerimizi iletiyor, mutlu oluyoruz. Misafirimiz olana "Hoşgeldin" demek değer vermek gelenek göreneklerimiz de var. Ben böyle düşünüyorum.

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 03:49   #13
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Evet bence de çok doğru; sayfa sahibinin teşekkür etmesi, soru ise cevaplaması, sohbet esnasında fikir alış verişi yapılması çok güzel. Mesela ben bir üyenin bahçe sayfasına girsem beğensem, birşey sorsam cevap gelmemesi karşısında bir daha o bahçe sayfasına girmem.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 09:55   #14
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Merhaba sudenur hanım ve yeni gine hanım,

Sohbet derken ki kastım, "konu dışı sohbet" di,elbette hoşgeldiniz/bitkilerinize ne uyguladınız?/evin neresinde buluyor?/ne verdiniz de böyle oldu?...
.ve daha bir sürü güzel şeylere cevap yazılmalı...(bence ,bende sayfama bu konularda yazan herkese cevap yazıyorum bilmediğim bitkilerin bakımını öğrenme fırsatı buluyorum,bu da forumun ayrı bur güzelliği...)
neyi uygun bulmadığımı ayrı bir mesaja yazacağım(telefon çok uzun mesajları gönderemiyor,kelime yetmiyor yazım yarım kalıyor...buna da ayrı sinir oluyorum,bütün mesajım siliniyor)
sevgilerimle

Tura beğendi.
Eski 23-12-2012, 10:40   #15
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

merhaba,
balkon/teras uygun bulmadığım birkaç şey var,
avatarlarımızın yanında bulunan kendi seçtiğimiz(kocaman yazıyor hatta)isimler varken,
özel isim kullanarak hitap edilmesi,
sayfa sahibi istese zaten özel ismi ile giriş yapar,bir sayfada iki isimle hitap edilmesi hoş olmuyor..tek isimle hitap varken niye özel isim?hitap eden kişiyi tanıyor diye özel ismini yazması gerekmiyor..
balkon başlığındaki amaç açan kişinin,bitkilerini paylaşıp soru/öneri/ görüş almak değil mi?(yoksa ben mi yanlış biliyorum?)
bu bitkiden banada çelik/tohum verirmisiniz?
size paket yolladım,aldınız mı?
bakın bu da benim bitkim.
nerde oturuyorsunuz,bana yakın mı?
....gibi iki kişi arasında geçen ve okuyanı alakadar etmeyen,bilgilendirmeyen konuları özel mesaj varken sayfaya yazmanın ne gereği var ..?
sonuçta forum'un her konu için ayrı bir bölümü var..(baya geniş yemek bölümü bile var,yok yok maşallah forumumuz hayli geniş kapsamlı ve faydalı,başka yerlere bakmaya bile gerek yok)
balkon başlığını herkes okuduğu için sadece çiçeklerimizle ilgili bilgiler olmalı...bence

maki01 ve bizimezgi beğendi.
Eski 23-12-2012, 11:08   #16
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Sayın almanyalı bahce ve balkonun tanıtımını en samimi şekliyle sunulacak amac zaten bu evinizi en özel bölümleri tanıtıyorsunuz kapınızı dostlarınıza acıyorsunuz ve tanıdıgınız sevdiginiz bir ahbabınız geldiginde mesafeli olmak neden? gereksiz bir yapmacıklık degilmidir bu
2 kişi sohbet ediyorsa neden rahatsız oluyorsunuz bence cok normal .
Örnek vermem gerekirse en sevdigim sayın tömürcek özelikle yazışı ve samimiyetini sevdigimden cogu sohbetine katılmasamda evine her gün bir ziyaret yaparım misafirlerin hoş sohbeti hoşuma gidiyor.
Cogu bitkinin tanıtımını kendi başlıklarından istekleri ve bakımını takip ediyoruz.
Agaclar net bir aile diyoruz her seferinde fakat aile icinde mesafe koyacaksın demek kadar sacma gelen bir durum söz konusu olabilirmi ?
Ben ablama hic sayın xxx demedim komik bir durum
Bir aileyi bütün tutan sevgi saygı ve samimiyettir .
SAYGILARIMLA

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 17:54   #17
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Ben ablama hic sayın xxx demedim komik bir durum
Ablanız bu foruma üye mi?

Üye olsa bile sizin ablanız olduğunu diğer üyeler nereden bilecek?

Doğru olan, yazışırken, karşı tarafın kullanıcı adı'nı kullanmaktır. Özel mesajlaşmada nasıl isterseniz öyle seslenin...

Eski 23-12-2012, 17:55   #18
agaclar.net

malina's Avatar

Forumun alışveriş bölümü dışında tohum, çelik vs istemek yasaktır.

Alıntı:
Ücretli ya da ücretsiz istek bildirimleri ve dağıtımlarını yazmayın,

Forumda bu amaçla açılmış bölüm bulunmaktadır. Alışveriş
Forumun diğer bölümlerinde, üyelerden tohum, fide, fidan isteğinde bulunulmaz, sipariş alınmaz.
agaclar.net Forum Kuralları

Eski 23-12-2012, 18:50   #19
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Sayın malina ablam üye degildir ama sevdigim saydıgım kişilerede abla kardeş gözüyle bakarım

Eski 23-12-2012, 18:55   #20
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Sayın malina ablam üye degildir ama sevdigim saydıgım kişilerede abla kardeş gözüyle bakarım
Yazdığınız, burada yaşadığımız ve anlatmaya çalıştığım soruna cevap niteliğinde değil...

Tekrar deneyeyim:

O sayfada diyelim 10 kişi mesajlaşmış, siz cevap yazarken, Ayşe Abla, Mehmet Abi, Fatma Teyze diye yazıyorsunuz. Bakıyoruz o sayfada kullanıcı adı Ayşe, Mehmet, Fatma olan yok. Ne yapacağız, iz mi süreceğiz kime yazdınız diye?

Eski 23-12-2012, 20:05   #21
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Polisiye romanı gibi sayın malina iz sürmek icin ne gibi bir sebebiniz var
Neyse espiriyi dozunda kapatalım .

Eski 23-12-2012, 20:12   #22
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Polisiye romanı gibi sayın malina iz sürmek icin ne gibi bir sebebiniz var
Neyse espiriyi dozunda kapatalım .
Dozu biraz kaçmış ama neyse...

iris41 beğendi.
Eski 25-12-2012, 22:21   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Ne yapacağız, iz mi süreceğiz kime yazdınız diye?

Ben size yazıldığını, adınızın geçtiği mesajlarda hemen anlamıştım, iz sürmeme gerek kalmamıştı. Hangi sayfalarda okuduğumu da hatırlamıyorum ki duruyorlar mı diye baksam. Gerçek adımı kullanmayın şeklinde bir uyarınız da olmamıştı. Önemli olan adı yazılan kişinin rahatsız olup olmaması değil mi?

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 14:18   #24
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güzin Çakar Mesajı Göster
Ben size yazıldığını, adınızın geçtiği mesajlarda hemen anlamıştım, iz sürmeme gerek kalmamıştı. Hangi sayfalarda okuduğumu da hatırlamıyorum ki duruyorlar mı diye baksam. Gerçek adımı kullanmayın şeklinde bir uyarınız da olmamıştı. Önemli olan adı yazılan kişinin rahatsız olup olmaması değil mi?

Birbirinizi tanıyan 3-5 kişi olarak kendi aranızda yazıştığınız konularda tabii gerçek adı yazınca, hangi kullanıcıya ait olduğunu bilirsiniz.

Diyelim bir gün Led ışıklandırmalı bitki yetiştirme kabini yapmak istediniz (Konu rastgele seçilmiştir) Okuyorsunuz, tam da kritik bir noktaya geldiniz. Biri yazmış "Ercüment Abi, dediğin gibi yaptım olmadı, Hulki Abinin dediği doğru... Böyle yapınca başarı garanti!"

Zurnanın zırt dediği yer burası Kullanıcı adı Ercüment ve Hulki olan yok ki, gidip kimin yazısını okuyacak ve karşılaştırma yapacaksın...

Ne yapacağız, forumun şuralarında gerçek ad, şuralarında kullanıcı adı kullanalım mı diyeceğiz?

Üyelerden gerçek adının kullanılmasından rahatsız olup olmadıklarına dair beyan mı isteyeceğiz? Orta yerde bunu dile getirmek istemeyenlerin, özel mesajla ilettiği şikayetleri üzerine, gidip mesajlarda isim değiştirmek gibi bir görevim daha mı olacak?

Adımın kullanılmasını istesem gerçek adımla foruma üye olurdum. Nerede yazıldığından sizin bile haberiniz olmayan adımı kullanmalarını nasıl görüp itiraz edeceğim?

Forumlarda bir kullanıcı adı, başka üye tarafından kullanılamaz, yani her isim tektir. Oysa gerçek yaşamda çeverenizde bir epey Ayşe, mehmet vardır. Siz mesajlarınızda Ayşe Abla deyip durdukça, hangi Ayşe'den söz edildiğini nasıl anlayacağız? Malum forumda da aynı adlı çok kişi olabilir.

Olay dönüp dolaşıp, "Tüm bunları boşverin, bizim canımız böyle seslenmek istiyor, var olan ve çıkma ihtimali bulunan sorunlar umurumuzda değil" noktasına geliyor.

Yanılıyorsam, "Gerçek adıyla seslenip, sevgi yumağı olalım" dışında gerekçeleriniz varsa, duymak isterim

ipektuğçe ve adneser beğendi.
Eski 26-12-2012, 14:28   #25
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Adımın kullanılmasını istesem gerçek adımla foruma üye olurdum. Nerede yazıldığından sizin bile haberiniz olmayan adımı kullanmalarını nasıl görüp itiraz edeceğim?
Adımın kullanılmasını istesem, foruma geçek adımla üye olurdum.

Zaman zaman bana da gerçek adımla yazıldığı oluyor. Bazen özelden rica edip düzeltilmesini istiyorum. Bazen de kırıcı olma endişesiyle söyleyemiyorum.

Bence de forumdaki yazışmalarda, kullanıcı adı kullanılması gerekir, diye düşünüyorum.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 23:57   #26
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Wink

merhaba,

Bazı üyelerin profilinde cinsiyet kısmı boş, nedense artık doldurmuyorlar...(zaten iki seçenek var ya erkek **** bayan) hitap ederken zaten karşımızdakinin yaşını bilmiyoruz
(neden: onuda yazmıyorlar) sayın/ sevgili diyoruz,
( sen diye hitap edenlere de anlam veremiyorum;nerden bu yakınlık?)
özelde ister gerçek ismini yazın ister sen diye hitap edin...
karşımdaki kişinin erkek mi bayan mı olduğunu bilmek en doğal hakkım diye düşünüyorum,
sohbet ortamında sayın xxxxx hanım/bey mi yazacağız...?

Yaylacı beğendi.
Eski 27-12-2012, 13:41   #27
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sevgili almanyalı, umarım şimdi sevgili lafına ve sen dememe de birşey demezsin Sen de bana öyle hitap ettiğin için sorun olmaz sanıyorum.

Sabah buraya yazdığın ama sonra silinen mesajını okudum. Keşke o mesaj silinmeseydi, daha iyi anlaşılırdı. O mesajda da ifade ettiğin gibi senin açmış olduğun konuda ben de kendi görüşümü aktarmak istiyorum.

Açıkçası ilk başta bu başlık ve başka bir başlıkta da üyelerin sayfaları üzerine yazdıklarını okuyunca inan sayfana gelip gerçekten çok kötü birşeyler yazdılar diye düşündüm, itiraf edeyim. Hatta arada "balkon sahibi cevap yazmasın" demek biraz direktif verir gibi olmuştu en başta. Neyse ki sonradan daha netleşti konu.

Şimdi, konu öneriler olduğu için ve sizler nasıl rahatsız olduğunuz noktaları dile getirdiyseniz ben de nacizane kendimce birkaç noktaya değinmek isterim bir mahsuru yoksa.

Herkes gibi ben de forumu ve buradaki insanları seviyorum. Ancak forumu sevmek, benimsemek ve forum yönetiminden hoşnut olmak başka şey, forumun sahibiymişcesine davranmak ve habire yaranmaya çalışmak başka şey diye düşünüyorum. Bu amaçla forumun çok çeşitli başlıklarına çeşitli mesajlar yazmak, habire sevgi mesajları vermek, otomatiğe bağlamış gibi beğen'e basmak suretiyle şirinlikler yapmak - bu ve benzeri canhıraş gayretleri görüyoruz zaman zaman. İsteyen elbette istediği tutumu seçmekte özgür. Ama sevmek ve benimsemek ile yaranma amaçlı gayretler arasında bir çizgi olmalı, herkes de buna dikkat etmeli diye düşünüyorum.

Gene bu yönde önerilerimizi, eleştirilerimizi dile getirirken, burada gerçekten çok değerli ve hem eski hem yeni üyeler olduğu gerçeğini unutmamalı. Öneride bulunurken sözlerimizin buradaki tüm değerli üyeleri kapsadığı gerçeğini göz ardı etmeyelim. Ayrıca, örneğin Sayın Gilan'ın yukarıdaki önerisindeki uslup bambaşka.

Yaylacı beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 14:16   #28
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güzin Çakar Mesajı Göster
Sayın Malina
Mesajlarınızda ki tatlı-sert, yarı şaka yarı ciddi tarzınızı seviyorum. Bu mesajınızı da sevebilirdim, şu cümleler olmasaydı;

Alıntı:
Birbirinizi tanıyan 3-5 kişi olarak kendi aranızda yazıştığınız konularda tabii gerçek adı yazınca, hangi kullanıcıya ait olduğunu bilirsiniz.. ...Nerede yazıldığından sizin bile haberiniz olmayan adımı kullanmalarını nasıl görüp itiraz edeceğim?
Söz konusu mesajları, gıyabınızda değil, forumla ilgili, sizin de dahil olduğunuz yazışmalar arasında görmüştüm. Konuya dahil olmadığımdan, sizin hatırlamanız benden kolay olmalıydı. Hakkımda, ne düşünerek yazdığınızı tahmin edebildiğim bu tuhaf cümleleri, tanıdığım kadarıyla sizden duymak istemezdim.

Yaklaşık 125.000 üyesi olan bir forumda yazışanlar, yazdıklarının özel kalmayacağının farkındadırlar.Tek bir kişiyle yazışsalarda, asla yalnız ikimiz aramızda özel yazışıyoruz diyemezler.

Mesajlarında gerçek adını da yazan bir kullanıcı dışında, kimseye gerçek adıyla hitap etmedim. Kullanıcı adımdan dolayı da bana gerçek adımla hitap ediliyor. Bu nedenle, mesajınızı '‘Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla'' olarak yorumluyor, kendi açımdan konuyu kapatıyorum.
Neden o bölümden alındığınızı anlayamadım.

Görebildiğim kadarıyla karşısındakinin gerçek adını kullanmak bazı üyeler arasında yaygın. Bunlar birbirlerini tanıyor ama bilmeyer için kim kimdir bilmek mümkün değil...

Alıntı:
Konuya dahil olmadığımdan, sizin hatırlamanız benden kolay olmalıydı.
Konusuna gelince

Güzin Çakar

malina

Benim hatırlamamam daha mantıklı...

Konunun tabii ki sizin gerçek adınızı kullanmanızla hiç ilgisi yok. Size kullanıyorsunuz da demedim. Aslında kimseden söz etmedim, genele söylüyorum. Güler'e, Güler Abla denmesi, Güzin Çakar'a Güzin Abla denmesi anlaşılabilir bir durum ama Cymbelina'ya Ayşe Abla denirse adı gerçekten Ayşe bile olsa anlamayız.

Bu kadar belirgin bir sorun için bu kadar yazmak zorunda kaldığıma inanamıyorum

Eski 28-05-2013, 07:48   #29
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bahçe sayfalarında olduğu gibi balkon sayfalarında da ilk mesaja bir takım bilgilerin eklenmesini istesek nasıl olur?

Son zamanlarda pek çok şu şekilde balkonla karşılaştım:

Bunlar da benim çiçeklerim.
<Fotoğraf>
<Fotoğraf>
<Fotoğraf>

Ne bir anlatım, ne bir hikaye, ne bir bilgi... Böyle olunca o balkon hakkında hiçbir şey öğrenemeyeceğimi düşünüp kapatıyorum genelde. Belki bir takım bilgilerin eklenmesini istersek üyeler için de yol gösterici olabilir. Neler anlatabileceklerine dair bir kapı açmış oluruz.

İlk olarak aklıma gelenler:

- Balkonun bulunduğu yer
- Büyüklük
- Yön
- Ne zamandır balkonunuzla ilgileniyorsunuz?
- Sizin için en özel bitkileriniz hangileri?

Ya da bahçe başlığının sorularını alıp içinden uygun olanları seçebiliriz.

Eski 15-09-2014, 20:41   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2014
Arkadaşlar 2012 yılında sitenii keşfettim akşamları iş çıkışında fırsat buldukça tam benim aradığım site olduğu için devamlı takip etmekteydim bu siteyi kuranların ellerine sağlık devamlı yeni bilgiler paylaşmak çok iyi bir şey bütün üyelere çok teşekkür ederim..

mustafaaydur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024