agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-08-2014, 19:48   #1
Yeni Üye

fenike's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2014
fenike / Balkon, ev

Topraktan fışkırma görüntüsünü severim.
Buğday çimleri bile, beni müzik kutusu veya kar küresi ile oynayan çocuklar gibi mutlu ediyor. Keşke bir de buğday çimi biraz uzun dayanabilse…..

Bitkilerin sarkma/dökülme görüntüsünü de severim.
Bu yıl geçti ama gelecek yıl balkona böyle bir şeyler yapmak lazım.

Ve yeni favorim, sarmaşıklar.

Eskiden sarmaşık dendiğinde, salonun tavanına tırmanmış ve orada kuruyup kalmış zavallı bitkiler aklıma geliyordu.

Game of thrones’u izlerken, sarmaşıklara takıldım kaldım. Hatta dizinin en önemli sahnelerini bu yüzden kaçırdım. Adamlar önde birbirini kesiyor, ben de pür dikkat, arka plandaki sarmaşıkları inceliyordum. Sizce de güzel değiller mi?

Şerit şeklinde yaprakları severim.

Bir de bileşik yaprakları.

fenike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2014, 19:59   #2
Yeni Üye

fenike's Avatar

areca

Name:  areka1.jpg
Views: 830
Size:  61.0 KB

Arekam resmen Baadin oldu. Ortasından kasırga geçmiş gibi duruyor.

İki yıl boyunca beni çok üzdü. Sadece üç yaprağı çok büyüdü, geri kalanları güdük kaldı. Yapraklarına su püskürttüm, çürüdü. Püskürtmeyi kestim, kurudu.
En sonunda artık arekadan umudu kesip, salona yeni bitkiler aldım.

Fakat salona yeni konuklar gelince, bu kez areka da kendini topladı. Şimdi hem yeni sürgünler vererek aradaki boşlukları kapatıyor hem de alttan yavruluyor. Sanırım bitkiler kümeli halde dururken, ortamdaki rutubeti daha iyi kontrol ediyorlar.

Name:  yavru.jpg
Views: 746
Size:  40.2 KB

Bu süre zarfında becerdiğim tek şey, köklerini çürütmemek oldu. Benim gibi elinin ayarı olmayan adam için büyük başarı.

Saksının drenajı çok iyiydi. Toprağı çok süzek ve saksının altına ise bir sürü delik bulunuyor. En altta ise çakıl tepsisi var. Hoş ben uzun zaman, bu tepsinin işlevinin, kökleri sudan korumak olduğunu zannediyordum. Saf saf çakıl tepsisinde biriken suyu boşaltıyordum. Su seviyesi çakılları geçmedikçe boşaltmayınız efendim.

Seramik saksı delmek isteyenler ekteki videoyu inceleyebilir.

Drilling holes in pots - YouTube

Püf noktası ilk önce matkap ucu ile yüzeye çentik atmak. Daha sonra matkap ucunu açılı bir şekilde yüzeye dayamak, sonrasında ise matkap ucu yüzeyi aşındırdıkça, matkabı ağır ağır dik pozisyona getirmek. Bu arada saksının ısınmasını engellemek için de arada bir sulamak.

Video’daki kadın seramikler için piyasaya sürülmüş bir matkap ucu kullanıyor. Ben metrik 12 elmas panç ile deliyorum. Elmas pançı, klozet rezervuarları gibi sır kaplı yüzeyleri delmede de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

CALATHEA ZEBRİNA

Areca’nın altındakiler ise calathea zebrina. Bitkilerin bulunduğu köşe, aydınlık ama doğrudan güneşi sadece sabah 5:30 ile 6:30 arasında alıyor.
Ancak hava çok sıcak. Calathea zebrina’nın yaprakları yandı. Ben de saksıları, daha serin bir yere taşıdım. Şimdi yeni sürgünler veriyor. Umarım onları büyütmeyi başaracağım. Yenileri için Bauhaus’a baktım, oradakiler de yanmışlar.

Bu arada Areca’nın etrafına dizmek için sıcak direnci daha yüksek olan bir başka iri yapraklı ve bodur bitki arıyorum.

Eski 03-08-2014, 21:41   #3
Yeni Üye

fenike's Avatar

japon şemsiyesi

Name:  japon şemsiyesi.jpg
Views: 1447
Size:  50.8 KB

Evde yetiştirdiğim bitkilerin içerisinde en çok Japon şemsiyesini seviyorum.

Bana böyle kafası güzel çiçek lazım. Çiçek dediğin suyu lıkır lıkır içecek.
Dolduruyorum saksısını, iki günde bitiriyor. Sabah işe giderken sislemesini de yapıyorum. Oh mis!

Ne kökü çürüdü ne gövdesi sünger oldu ne de yaprağı mantar oldu derdi var.

Sukulent lobisi alınmasın ama bitki dediğin insana, şöyle bir Kamer Genç edasıyla “çiçek sulamadan geliyorum” deme karizmasını yaşatabilmeli.

Japon şemsiyesinin formunu da seviyorum. Tam beğendiğim gibi şerit şeklinde yaprakları var. Üstelik çok hızlı uzuyor. Üç ay içerisinde 60 santim boy attı.

Japon şemsiyem, bol ışık alan pencerinin önünde duruyor. Akşam batan güneş üç saat üzerine vuruyor. Bir iki kere suyuna bitki besini karıştırdım ama sanırım bunu çok sık yapmamak gerekiyor.

Ben bitkileri, devrilmelerini engellemek için bir bağ ile birbirine bağlamayı sevmiyorum. Bunun yerine birkaç tane sırık alıp saksısının içerisine diktim.
Bir ay sonra bitki iyice boy atacak ve sırıklar yaprakların arasında kaybolacak. Üç beş tanesi sırığa tutununca; geri kalanlarında, dik duran dallardan destek alarak ayağa dikiliyor. Bunu da çapa şeklindeki yaprakları ile yapıyorlar.

Bir de saksının içerisindeki balçık görüntüsünü kapatmak için saksının içerisine pinpon topları yerleştirdim. Yeni çıkan sürgünler, pinpon toplarını rahatlıkla kenara itip, kendilerine yer açıyor. Toplar, bitkinin gelişmesine de engel olmuyor.

Eski 03-08-2014, 22:38   #4
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Sayfanız hayırlı ve bol çicekli olsun...Hoşgeldiniz....

sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2014, 22:56   #5
Yeni Üye

fenike's Avatar

çok teşekkür ederim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024