agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni6705Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2016, 18:49   #721
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Bu bitki hibiscus ailesinden bir tür ismi newbiscus, çiçeklerinin güzelliğini anlatacak kelime bulamıyorum çok güzel ve bir insanın elinin büyüklüğünde normalde google görsellerinde çiçek boyutu daha da büyük ama ben bu kadar açmasını saksıda olduğuna bağlıyorum, sonbaharda yere alınca inanıyorum daha gösterişli olacak.

Eklenen Resimler

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 18:57   #722
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Sevgili Sonkez'in iki sene önce yeni köklenmiş bir fide olarak bana hediye ettiği söğüt begonyası bu sene öyle güzel oldu ki. Buradan tekrar teşekkür ederim sana ablacığım.

Eklenen Resimler

Eski 25-07-2016, 19:14   #723
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Gardenyam benim kıymetli, mis kokulum.
Çiçekçide ilk gördüğümde minnacıktı beş sene içinde büyüdü kocaman oldu her sene çok güzel çiçeklerde açtı hep ama bu sene nasıl olduysa gözümden kaçmış ve unlu bite yakalanmıştı zor zar kurtardım ve şimdi yine ayaktayız ama yinede dikkat etmem lazım üzerinde hala tek tük böceklere rastlıyorum yarın sabah erkenden yeniden ilaçlayacağım.

Eklenen Resimler

Eski 29-07-2016, 21:40   #724
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili lusoari, benim bitkilerimin iki tanesi de unlu bitten hastalanmıştı.
Sevgili Mine Pakkaner hanımın ev yapımı ilâçlar başlığında okuduğum bir tarifi denedim, çok faydalı oldu.

Tarif şöyle;
500 gr çalı mine (lantana camara) yaprağı 1 lt suda kaynatılıp süzülür, afitlere ve genelde tüm sokucu emicilere etkilidir.

Kolay gelsin.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2016, 20:38   #725
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Kar beyaz hibiscusum ilk çiçeğiyle merhaba dedi bugün bize, gelde bu güzele hasta olma.

Eklenen Resimler

Eski 30-07-2016, 20:45   #726
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Çok teşekkür ederim Adalet ablam bu bilgi çok yararlı bende okumuştum ama lantana bitkisinden bende yok malesef, Erivan'da da hiç bulamadım, her sene Türkiye'ye geldiğimde de sağa sola bakıyorum ama yetiştirmek ve faydalarından yararlanmak için hiç bulamadım ki bunun için mecburen ziraii ilaçlara baş vurdum sonuç etkilide oldu ama en son dayanamayıp oksijenli su ile fıs fıs yaptım iyice, o hepsini kuruttu sayılır ama nedense hala gardenya mutlu değil saksısı değişti, kendisine uygun toprağa dikildi, demir ağırlıklı sularla sulandı ama yaprak sarartması durmadı bir türlü ne yapacağımı şaşırdım hiç böyle olmamıştı.

sonkez ve esemeral beğendi.
Eski 03-08-2016, 20:04   #727
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Çok seviyorum çok

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2016, 20:06   #728
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Bodur beyaz ruellia ve mavi kelebek bugün ilk çiçeklerini açarak merhaba dediler.

Eklenen Resimler

Eski 04-08-2016, 08:10   #729
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-05-2013
Sayın lusoari; Emeğinize sağlık güne böyle güzelliklerle göz doldurarak başlamamıza vesile olduğunuz için.727 nolu mesajınızdaki kırmızı hibiskus görünce ihtişamından büyülendim. Mavi kelebeğin kibar asaleti ise biraz sakinleşmemi sağladı. O ne kibarlıktır öyle. Tüm Çiçeklerinize ve size MAŞALLAH. Bol çiçekli günler dilerim.

Sevgi Durul ve sonkez beğendi.
esemeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2016, 13:34   #730
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Çok teşekkür ederim Sevgili esemeral
727. mesajımdaki birinci resimdeki hibiscus kırmızı olan yani, onun adı Hürrem forumdan çok sevdiğim bir abim var o hediye etmişti geçen sene. İkinci resimdeki ise yalın kat koyu pembe, çelikten yetiştirmiştim onuda. Hibiscus hastalığım hat saffada elimde olmayan renklerinden hep edinmeye çalışıyor çünkü onları gerçektende çok seviyorum çiçekleri değil 1 gün 1 saat bile açık kalsaydı yinede edinirdim diyorum hep.

Eski 04-08-2016, 14:09   #731
Ağaç Dostu

Galip Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2015
Hibiscus konusunda size katılıyorum sayın:lusoari. Bahçeli bir evim olsa tüm hibiscuslardan bir köşe oluşturacağım ama malesef yok Tek renk hibiscuslar harici en çok sevdiğim rengarenk hibiscuslar. Bazı internet sitelerinde yabancıları takip ediyorum. Çeşit çesit rengarenk hibiscuslar paylaşıyorlar. Bazen içimden keşke onların yerine yurtdışında olsamda o hibiscuslara ben sahip olsam diye geçirmiyor değilim

Galip Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2016, 14:22   #732
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Haklısın Galip abim ama benimkilerde şimdilik bahçedeler sonbaharda yeniden içeri almam gerekecek buranın soğuğuna dayanamıyorlar. O dediğin rengarenk olanlar tohumdan yetişen türler ama çelikleme ile çok zor tutuyorlar, ancak aşı ile olumlu sonuç alınabiliyormuş bende denemedim ama tohumdan yetişen minicik bir iki tane var bende bakalım onlar ne renk açacak.
Sende bulabildiğince topla bence eminim başarırsın, harika olurlar.

Eski 12-08-2016, 21:22   #733
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Masallah Ari cok güzel olmuslar.Sayende hepsi muhtesemler ❤

YeniGine ve lusoari beğendi.
sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2016, 10:52   #734
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonkez Mesajı Göster
Masallah Ari cok güzel olmuslar.Sayende hepsi muhtesemler ❤
Teşekkür ederim ablam.

sonkez ve YeniGine beğendi.
Eski 14-08-2016, 11:01   #735
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Günaydın!
hepsi harkulade bakımlı ve alımlı.
Aklım bu mesajdaki ilk resimdeki güzele takıldı, adı nedir?
lusoari / Balkon, ev
Sarmaşık cinsı sanırım.
Kolay gelsin.

lusoari beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2016, 21:49   #736
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Günaydın!
hepsi harkulade bakımlı ve alımlı.
Aklım bu mesajdaki ilk resimdeki güzele takıldı, adı nedir?
lusoari / Balkon, ev
Sarmaşık cinsı sanırım.
Kolay gelsin.
Benden de iyi akşamlar
Övgü dolu sözlerin için ne kadar teşekkür etsem azdır.
O mesajımda ki ilk resimde bulunan bitki bir sarmaşık türü haklısın, onu buradaki bir seradan çelik alarak ürettim. Sera sahibi satışa koymadığını söyledi ama devamlı müşterileri olduğum için ucundan iki yapraklı bir çelik keserek verdi, bende suda köklendirip diktim hatta geçende de bir arkadaşım görüp beğenince bende ucunu kesip ona da verdim.
İsmi hakkında şüphelerim var bildiğim kadarıyla bu bir philodendron ama bağzı kaynaklarda monstera adansonii olarakda geçiyor artık hangisi karar vermek zor eğer beğendiysen sana da çelikliyeyim hemen.

YeniGine beğendi.
Eski 15-08-2016, 13:43   #737
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Beğenmek ne kelime Ajurlu hali çok güzel. Minnettar olurum.
Adını buluruz

lusoari beğendi.
Eski 15-08-2016, 17:55   #738
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Verdim gitti o zaman, gönül rahatlığıyla benim de var diyebilirsin.

sonkez beğendi.
Eski 12-12-2016, 16:46   #739
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Monstera Pitterii - Swiss Cheese Vine

Name:  Monstera Pitterii1.jpg
Views: 774
Size:  29.4 KB

Name:  Monstera Pitterii2.jpg
Views: 766
Size:  42.8 KB

Merci.

Eski 12-12-2016, 17:29   #740
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Ellerine sağlık ablam, zaten sende daha güzel olacağına emindim
İyi günlerde, sağlıkla büyütmen dileklerimle.

Jezebel, sonkez ve YeniGine beğendi.
Eski 23-03-2017, 14:11   #741
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Sonunda kış bitti ama bende bittim
Bu sene -25 i gördük ve hayatımda yaşadığım en kötü ve zorlu kışdı. Evin kombisi son ayar hep yandı ama biz üşüdük ek olarak elektrikli sobalarda aralıklarla hep yandılar ama fayda etmedi, bir türlü ısınamadık derken sonunda bahar geldi. Bu güzel güneşi ve verdiği ısıyı öyle çok özlemişim ki tarif edecek kelime bulamıyorum. İleride yaşlanıp emekli olursam mutlaka ege ve ya akdenize yerleşeceğim karar verdim.
Bu buz gibi soğuklarda kayıplarımda çok oldu malesef mesela mum çiçeklerimin ve menekşelerimin bir çoğunu kaybettim, limon ağaçlarım ilk defa tamamen yapraklarını döküp perişan oldular, hibiscuslarımdan en çok sevdiğim Hürrem'i kaybettim v.s.
Bir daha sakın gelmesini istemesem bile kış soğuklarını yaşamakta şart yeryüzümüzün bunada ihtiyacı var, ama en azından bir daha bu kadar acımasız olma kış.

Neyse nerde kalmıştık, bahar diyorduk öyle değil mi....

Name:  IMG_20170307_110538.jpg
Views: 459
Size:  37.2 KB

Name:  IMG_20170307_110512.jpg
Views: 468
Size:  58.1 KB

Name:  IMG_20170307_110416.jpg
Views: 459
Size:  34.8 KB

Eklenen Resimler

Eski 24-03-2017, 12:01   #742
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Son görüntüler harika Sn.Lusoari.Efe püskülünüz ne durumda.Benimki kuzey balkonda.Gene sıcak bir yerlere alayım diyorum.Açmasını bekliyorum,sizinkini merak ettim.Sevgiler.

lusoari beğendi.
sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2017, 18:42   #743
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Son görüntüler harika Sn.Lusoari.Efe püskülünüz ne durumda.Benimki kuzey balkonda.Gene sıcak bir yerlere alayım diyorum.Açmasını bekliyorum,sizinkini merak ettim.Sevgiler.
Çok teşekkür ederim Sevgili sevgihoca
Efe püskülleri iyi durumda sayılırlar, tüm kış hiç kıpırdamadılar zaten o soğuklarda gelişmesini beklememde doğru olmazdı ev bile zar zor ısıntı ama hayatta kalmayı başardıklarına bile şükrediyorum. Bu zor sınavı atlattıklarına göre şunu öğrendim ki efe püskülü dayanıklı bir bitki. Bendekiler bu sene çiçek açabilecekler mi bilmiyorum ama bitkilerimi bahçeye çıkartırken sizin için onları özellikler resimleyip paylaşmaya çalışırım.

YeniGine ve sevgihoca beğendi.
Eski 24-03-2017, 19:33   #744
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Lusoari; daha öncede şans eseri güzel çiçeklerinizi gezmiştim mum çiçeklerinize ve Monstera Pitterii - Swiss Cheese Vine bayıldım... Daha önce yaşadığınız yer dikkatimi çekmemişti... Kış hakkında yazdıklarınızı okuyunca yıllar önce arkadaşımın dediklerini hatırladım...

Bir kaç arkadaşım olmuştu... En yakın arkadaşım ailesiyle Erivan, Arbat (Արբաթ umarım doğru yazmışımdır...) kasabasında yaşıyorlardı. Sizin oralarda ne yetişir dediğimde ağaç pek göremezsin hep tarla kışın soğuk hiç bir şey gelişmesine izin vermez derdi... Bol bol patates yetiştirdiklerini... Arpa tarlaları olduğunu... Hatta bazen konuşmalarımızı uçak sesleri bölerdi (Sanırım havaalanı vardı...) Bunları yazmak ve o günleri hatırlamak mutlu etti beni ^^ iyi ki sizi gördüm...

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2017, 07:47   #745
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Sevgili dongyul, güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim.
Bildiğim kadarıyla iki tane Arbat var biri kasaba diğeri ise köy diye geçiyor ama telefonda uçak seslerini duyduğunuzu söylediğinize göre tahminimce köy olan Arbat'ta arkadaşınız ve eğer öyle ise bir birimize çok yakınız aramızda 1 km bile yok diyebilirim. Burada bile forumdan güzel arkadaşlar bulmak beni çok mutlu etti.
Arkadaşınız haklı burası patates cenneti ama onun dışında salatalık, domates, patlıcan, biber gibi sebzelerde çok fazla hele ki domatesin tadı bizim İstanbul'dakilerin eline su bile dökemez desem yeridir. Bunların dışında bir çok yeşillik türüde mevcuttur (maydanoz, dereotu, tere, taze soğan, turp v.s.) ama yine İstanbul'dakiler daha doğal ve güzel tatları var bence. Örneğin İstanbul'daki maydanozların neredeyse hepsi dev gibidir orada satılan bir demet maydanoz buranın iki demetine eşit ve sanki daha bir köpe yemesi daha güzel, burada hormonlar, GDO lar daha az olduğu için bu sonucu çıkarttım.
Bitki örtüsü biraz fakir evet doğru, ama en azından bağı, bahçesi olan ve ya apartmanın önünde bir avuç toprak alanı olan her yerde meyve ağaçları vardır genelde. Elma sevmeyen ben bile burada elma delisi oldum tek katlı bahçeli evimizin bahçesinde badem, kayısı, şeftali, kiraz, ayva, mürdüm eriği, kızılcık, nar, elma gibi farklı türlerden meyve ağaçlarımız var tabii bunların hepsini zamanında minicik fidanlar olarak biz diktik hepsi benim el emeğim göz nurumdur, hepsinin yeri ayrıdır. Onca ağacın dışında ne yazık ki burada kalıcı bahçe çiçeği olarak kullanılacak türler çok çok kısıtlı kış ayları buna izin vermiyor. Çiçek türlerinden lale, sümbül, nergis, gül, kasımpatı ve mevsimlik çiçeklerle evimizin ön bahçesini güzelleştirmeye çalışıyorum ama bu zor oluyor her sene onca tohumla uğraşmak zaman darlığımdan dolayı beni yoruyor ama yinede vaz geçemiyor, elimden geldiğince her sene yapmaya çalışıyorum. Bunların dışında zaten sayısız saksı bitkilerim var nisanda hemen hepsi bahçede uygun yerlerini alıyorlar ve göze çok hoş görünüyor sadece benim en büyük sıkıntım kış. Kışı İstanbul'daykene sevmezdim buraya geldiğimden beri ise tahammül edememeye başladım.
İleride tek bir hayalim var oda kendime ait gül serası sahibi olmak, eğer bir gün bu hayalime kavuşabilirsem saksı bitkilerimde bende şikayetsiz ve en önemlisi mutlu bir şekilde yaşar gideriz.

Biraz uzun bir yazı oldu ama sizler gibi dostlarla sohbet etmek çok güzeldi. Beni dinleyip uzun yazımı okuduğunuz içinde ayrıca teşekkür ederim.

Eski 25-03-2017, 09:36   #746
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Sayın Lusoari; bende yazdıklarınız karşısında şaşkınlık yaşadım ama mutlu oldum... Heyecanla bir solukta yazdıklarınızı okudum...

Sizle daha önce tanıştık mı şuan şaşırıyorum... İlk olarak Sayın Sonkez size Ari olarak hitap etmiş isminiz Ari mi? Hemen kişisel bilgileriniz olan kısma girdim... Veterinerlik yazıyor mesleğiniz... Bir kez daha şaşırdım...

İstanbul üniversitesi veterinerlik fakültesinden mi mezunsunuz? Kadıköy'deki Surp Takavor'da tanıştığım biri aklıma geldi ve sizi o diye düşünüyorum... Arkadaşımın ismi Ari (Ancak Ali olarak hitap ediyordum.) 2012 yıllarında üniversitede okuyordu gözlük kullanıyordu hafif alnı açıktı... Onunda çiçeklerle arası iyi olduğunu biliyorum... Yaşınızda hemen hemen uyuyor...

Dünya çok garip gerçekten...

İsmim Yıldıray bu arada... Ortak arkadaşımızın adı Burak....

lusoari ve Selma_321 beğendi.
Eski 25-03-2017, 10:02   #747
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Lusoari; bende yazdıklarınız karşısında şaşkınlık yaşadım ama mutlu oldum... Heyecanla bir solukta yazdıklarınızı okudum...

Sizle daha önce tanıştık mı şuan şaşırıyorum... İlk olarak Sayın Sonkez size Ari olarak hitap etmiş isminiz Ari mi? Hemen kişisel bilgileriniz olan kısma girdim... Veterinerlik yazıyor mesleğiniz... Bir kez daha şaşırdım...

İstanbul üniversitesi veterinerlik fakültesinden mi mezunsunuz? Kadıköy'deki Surp Takavor'da tanıştığım biri aklıma geldi ve sizi o diye düşünüyorum... Arkadaşımın ismi Ari (Ancak Ali olarak hitap ediyordum.) 2012 yıllarında üniversitede okuyordu gözlüklü hafif alnı açıktı... Onunda çiçeklerle arası iyi olduğunu biliyorum... Yaşınızda hemen hemen uyuyor...

Dünya çok garip gerçekten...

İsmim Yıldıray bu arada...
Daha önce forumda bir iki sohbetimiz oldu diye hatırlıyorum.
Gerçek ismim evet Ari. Mânası cesur, cesarerli demek. Sevgili sonkez ablamla da çok yakınızdır zaman zaman İstanbul'a geldiğimde mutlaka görüşmeye çalışırız. O gerçektende saygı duyulacak, sevilecek, tertemiz kalbi olan bir insandır.
Aslen İstanbul Bakırköy'lüyüm, 2004-2005 yılından beri Erivan'dayım. Liseden mezun olunca ne yazık ki ÖSS'i kazanamayınca geldim buraya (benden önce abim gelip yerleşmişti zaten). İlk önce tıp fakültesi eczacılık bölümünü kazandım bir sene sonra veterinerlik fakültesine yatay geçiş yapıp çocukluk hayalimi gerçekleştirdim diyebilirim. Hayvanlar benim için olmazsa olmazdır, sokakta orada burada onlar için yaptıklarımı dile getirip övünmeyi pek sevmiyorum. Dışa dönük pek değilim.
Eşimle birlikte bebeğimizi yeni kucağımıza aldık, belki bu sene İstanbul'a gelemiyebiliriz ama ileride gelme ihtimalim olursa seve seve sizinle tanışmak isterim.

Eski 25-03-2017, 10:19   #748
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Sayın Lusoari; çok teşekkür ederim sizi tanımaktan mutlu oldum mutlaka geldiğinizde sizi beklerim mutlaka görüşelim yüz yüze tanışalım.. Ben bir heyecanla buradan yazdım akıl edemedim keşke özelden yazsaydım...

Agaclar.net gerçekten çok güzel bir yer... Bebeğiniz hayırlı uzun ömürlü sağlıklı olsun ^^

lusoari beğendi.
Eski 25-03-2017, 10:37   #749
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Hiç önemli değil isterseniz buradan isterseniz özelden sorularınızda olursa seve seve cevaplarım.
Görüşmek üzere.

dongyul beğendi.
Eski 25-03-2017, 19:09   #750
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Eşimle birlikte bebeğimizi yeni kucağımıza aldık, belki bu sene İstanbul'a gelemiyebiliriz ama ileride gelme ihtimalim olursa seve seve sizinle tanışmak isterim.

Uzun bir süre sizinle yazışmıyorduk tesadüfen Sn. dongyul ile yazdıklarınızı okudum, dünyaya yeni gelen bebeğiniz hayırlı olsun, Anneli babalı sağlıkla sıhhatle büyüsün, bahtı açık olsun sevgili lusoari, sevgiler.

lusoari, Milla ve Selma_321 beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024