agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni1151Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2014, 00:30   #61
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili yağmur, geçmiş olsun; ah biz bu ağrılarla ne yapacağız valla belimiz-dizimiz ağrıdığına değil de çiçeklerle uğraşamayacağız, ben bahçede ot yolamayacağım diye üzülüyorum, canım sıkılıyor.
Benim gelin telimin çiçeklerinde pembe yok, demek ki onların da çeşitleri var, çok zarif ve narin çiçekler, o kadar da güzeller maşallah!..

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 12:48   #62
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Sayın gürcan_keskin,
Cineraria'nın öyle çok renk seçeneği var ki görseniz hepsini almak istersiniz. Muhteşem bir renk cümbüşü! Burası devlete ait bir kurum olduğundan çevresindeki orman insanlardan! korunmuş, bu hayvanların bazıları -geyikler- sonradan ortama salınmış. Hamarat hanıma gelince kedileri seviyorum ama asla bu şirineye karşı onlarla birleşemem. Sincabı ağaçta kıstırdıkları zaman peynirle kandırıyorum ki peşini bıraksınlar. Yoksa daha önceden yedikleri bir sincabın kuyruğuna rastladım, çok üzülüyor insan.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 12:53   #63
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Sevgili YeniGine,
Geçen sene 1 ay tedaviye gidince aslında kendimi yormamayı öğrenmiştim. Fakat annemler bahçe için yardıma gelince hepsini halledelim diye zorlamışım kendimi. Aynen dediğin gibi çiçeklerimle uğraşamadım kaç gündür ona yanıyorum bende. Öyle bakışıyoruz karşılıklı

Gelin telini sayfanda görmüştüm ancak çok yakın olmadığından bu farkı anlamamıştım, eğer yakından bir fotoğraf olursa ne güzel olur. En minik çiçek dahi bir sanat harikası.

Eski 30-04-2014, 16:14   #64
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili yağmur, bugün inceledim gelin telinin çiçeklerini benim çiçeklerde de pembe varmış... Evet gerçekten çok zarif dediğin gibi sanat harikası bir çiçek...

yağmur beğendi.
Eski 30-04-2014, 22:14   #65
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Çok geçmiş olsun yağmurcuğum.
Her tarafımız ağrısada iyileştikmi yine bahçeye koşuyoruz.
Hafta sonu bir bahçe belledik ki sorma kolu komşu 6 kişi bir bahçenin çeyreğini anca tamamladık iki tanede sebze adası hazırladık, bu hafta sonu sebzelerimizi ekeceğiz.
Sen neler ektin diktin bu sene, yoksa fotoğraflarını gördüğüm fideler büyüdüde onlarını ektin.

yağmur beğendi.
musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 22:25   #66
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Sayın SDurul,

Aslında sıklemen dışarda kendi kendine dahi yaşıyor, acaba neden yaşatamadınız? Saksıda mıydı bahçenizde mi?
Bahçeye diktiğim de, saksıda balkonda bıraktığım da yaşamadı.

Bu sefer büyük ve açmış değil de, birer liralık poşette küçük olanlardan aldım. Şimdilik iyi devam ediyorlar, bakalım açacaklar mı?

Sevgili yağmur, gelin telinin çiçeğini ilk sizin sayfanızda gördüm ve çok sevdim. Söylemeden geçemedim.

loveforlife ve yağmur beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 22:47   #67
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musbet Mesajı Göster
Çok geçmiş olsun yağmurcuğum.
Her tarafımız ağrısada iyileştikmi yine bahçeye koşuyoruz.
Hafta sonu bir bahçe belledik ki sorma kolu komşu 6 kişi bir bahçenin çeyreğini anca tamamladık iki tanede sebze adası hazırladık, bu hafta sonu sebzelerimizi ekeceğiz.
Sen neler ektin diktin bu sene, yoksa fotoğraflarını gördüğüm fideler büyüdüde onlarını ektin.
Cidden oldukça zor iş. Bir de toprak ayrık otu istilasında ve taşlıysa! Kazdık, taş temizledik, çapaladık, taş temizledik, gübre ve dere kumu karıştırdık ardından taş temizledik, en son 84 adet domates fidesi diktik ve tabi yine taş temizledik
Beni mahveden fideleri 40-50 cm derine açılmış yataklara dikme arzum oldu. Neyse her yanım ağrısa da için rahat

Sizin bahçe büyük galiba? 6 kişi çeyreğini tamamladık dediğine göre.

Not: Evet fotoğrafını gördüğün fidelerin 3/2 sini diktim sayılır.

Düzenleyen yağmur : 30-04-2014 saat 22:52 Neden: Ek açıklama
Eski 30-04-2014, 22:51   #68
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Bahçeye diktiğim de, saksıda balkonda bıraktığım da yaşamadı.

Bu sefer büyük ve açmış değil de, birer liralık poşette küçük olanlardan aldım. Şimdilik iyi devam ediyorlar, bakalım açacaklar mı?

Sevgili yağmur, gelin telinin çiçeğini ilk sizin sayfanızda gördüm ve çok sevdim. Söylemeden geçemedim.
Bu vakitten sonra açarmı ki? Kasım gibi çiçeklendiğini havalar ısınınca da kuruduğunu biliyorum. Ama sizin oranın havası daha serin sanırım. Öldü dediklerinizin soğanı yaşıyordur belki?

Sevgi Durul beğendi.
Eski 01-05-2014, 11:02   #69
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Sardunya

Sardunya geçidim...

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2014, 11:31   #70
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Maviş(Campanula), Echeveria, Sedum rubrotinctum, Sıklemen ve en sağda üst köşeden el sallayan Kalanchoe.

Name:  IMG_1770.jpg
Views: 793
Size:  50.9 KB

Yumrulu begonyam, kendini gül sanıyor galiba?

Name:  IMG_1772.jpg
Views: 845
Size:  44.3 KB

Zengarden'dan sardunya ve fuşya siparişimde 1 tane de petunya istemiştim. Unutup onun yerine de ceylan yollamışlardı. Bende kızmıştım. Cevap gelmeyince unutmuştum. 20 gün sonra ansızın kapım çalındı ve taa taa! petunyam gelmişti üstelik yanında arkadaşı Bodrum Papatyasıyla. İşte kendisi.

Name:  IMG_1774.jpg
Views: 779
Size:  49.3 KB

Zengarden'dan aldığım ceylanlardan biri. Ocak ayından beri büyüyüp açmasını bekliyorum. Sabırsızlık had safhada Bir kaç ay bekleyip pazardan kocaman çiçekli halini alsam çok daha iyiydi. Bu da kendime not olsun.

Name:  IMG_1773.jpg
Views: 790
Size:  36.6 KB

Açması için gözünün içine bakılanlardan biri de bu. Gymnocalycium Baldianum. İlk ve son kez 5 adet üstü silikon çiçekli kaktüs almıştım. Bir daha asla almayacağım. Üstündeki yanıklar onu çıkarırken oldu. Çürüyüp ölecekti, 20 gün kökü açık halde kartonun üstünde yaşadı ve şimdi çiçek açacak. Umarım daha uzun yıllar yaşar. Diğer Gymnocalycium bu sene açmayacak galiba, gövdesi tombullaşıyor ama tomurcuk yok.

Name:  IMG_1776.jpg
Views: 954
Size:  37.5 KB

Eski 01-05-2014, 11:52   #71
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Yol kenarına saksısıyla koymuşlardı, sanırım evde istemedikleri için. Gelip geçerken gördüğüm kadarıyla kışın soğuklarını hep dışarda geçirdi, sulandığını da görmedim. Önünde durduğu dükkana sorduk annemle "sahibi yok" deyince canlı kalan uç sürgünlerinden 3 tane aldık. Şimdiki halinden memnun gibi.

Name:  IMG_1778.jpg
Views: 793
Size:  40.9 KB

Tohumdan yetiştirmeye çabaladığım kolyoz(coleus) ya da yaprak güzeli. Şubatın ortasında ekmiştim. Şimdi büyükçe bir saksıya geçecekler, daha hızlı büyürler diye umuyorum. Karışık yazan paketten hepsi aynı tür çıkınca biraz canım sıkıldı ama yine de çok sevimli geliyorlar. Sanırım elimde büyüdükleri için

Name:  IMG_1779.jpg
Views: 918
Size:  55.2 KB

Ruj çiçeğim. Ona ne zaman baksam;
"saçlarını dağıtırsın,
rüzgarlara bırakırsın,
sen sevmeye yaraşırsın,
seni sevmeyen ölsün" şarkısı aklıma geliyor. Çiçek tomurcukları çıkmıştı, şehir dışına çıktığımda susuz kaldığından galiba döktü hepsini. İnşallah tekrar tomurcuklanır.

Name:  IMG_1780.jpg
Views: 867
Size:  56.8 KB

Son olarak Yelken(Barış) çiçeğim. Zahmetsiz bir güzel. Üstelik salonun havasını da temizliyor.

Name:  IMG_1781.jpg
Views: 756
Size:  47.2 KB

Eski 01-05-2014, 21:25   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Sayın Yağmur , yaprak güzelleriniz tek renk diye üzülmeyin sakın , büyüdükçe çok değişik renk ve şekillere bürünecekler çok şaşıracaksınız. Bende daha önce yıllarca tohumdan yetiştirdim , bu konuda tecrübeliyim , merak etmeyin kolay gelsin...

Lalem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 00:13   #73
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Açması için gözünün içine bakılanlardan biri de bu. Gymnocalycium Baldianum. İlk ve son kez 5 adet üstü silikon çiçekli kaktüs almıştım. Bir daha asla almayacağım. Üstündeki yanıklar onu çıkarırken oldu. Çürüyüp ölecekti, 20 gün kökü açık halde kartonun üstünde yaşadı ve şimdi çiçek açacak. Umarım daha uzun yıllar yaşar. Diğer Gymnocalycium bu sene açmayacak galiba, gövdesi tombullaşıyor ama tomurcuk yok.

Eklenti 488147
Sevgili yağmur maşallah maşallah, çiçeklerin hepsi birbirinden güzel ve bakımlı, ellerine sağlık.
Sevgili yağmur bu kaktüsün bendekinden mi acaba, bütün kış dışarıda tuttum ki üşüsün çiçek açabilsin diye ve inceliyor da inceliyorum sanki aynı senin kaktüsündeki gibi mini minicik değişik birşey var üzerinde. Acaba çiçek tomurcuğu mudur? İnşallah evet dersin, beni sevindirirsin zira sen çiçeğini söyleyince çok heveslenmiş idim.

Eski 02-05-2014, 10:34   #74
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili yağmur maşallah maşallah, çiçeklerin hepsi birbirinden güzel ve bakımlı, ellerine sağlık.
Sevgili yağmur bu kaktüsün bendekinden mi acaba, bütün kış dışarıda tuttum ki üşüsün çiçek açabilsin diye ve inceliyor da inceliyorum sanki aynı senin kaktüsündeki gibi mini minicik değişik birşey var üzerinde. Acaba çiçek tomurcuğu mudur? İnşallah evet dersin, beni sevindirirsin zira sen çiçeğini söyleyince çok heveslenmiş idim.
Sevgili YeniGine,
Bahsettiğin şu mesajda arkada görünen kaktüs, değil mi? Eğer o ise, evet, benimkinin akrabası kesin. İnşallah gördüklerinde tomurcuktur ve açar. Zira çiçekleri ipek gibi yumuşak görünümlü, parlak ve hafiften şeffaf. Renkleri ise ayrı güzel! Benim avatarımdaki kaktüsümde aynı tür ama bu sene çiçek yok diyor. Biraz yatıp göbek büyütecekmiş

YeniGine beğendi.
Eski 02-05-2014, 23:34   #75
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili yağmur, maşallah ne kadar dikkatlisin. Evet ta kendisi ben küpelimin fotoğrafını çekmiş idim, o kaktüsü de hem üşüsün, hem de kimse görüp almasın diye oraya saklamış idim.
Ve çok arzu ediyorum inşallah çiçek açsın. Komşumun camekânında kaktüsleri çok sever inceliyorum devamlı ve üzerinde bir tane işte senin tomurcuk dediğin gibi birşey var. İnşallah tomurcuktur da çiçek açar... Artık nasip!..
Teşekkür ediyorum, sağolasıın.

Eski 03-05-2014, 19:52   #76
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Alıntı:
Cidden oldukça zor iş. Bir de toprak ayrık otu istilasında ve taşlıysa! Kazdık, taş temizledik, çapaladık, taş temizledik, gübre ve dere kumu karıştırdık ardından taş temizledik, en son 84 adet domates fidesi diktik ve tabi yine taş temizledik
Beni mahveden fideleri 40-50 cm derine açılmış yataklara dikme arzum oldu. Neyse her yanım ağrısa da için rahat

Sizin bahçe büyük galiba? 6 kişi çeyreğini tamamladık dediğine göre.

Not: Evet fotoğrafını gördüğün fidelerin 3/2 sini diktim sayılır.
Bizim arsa çok büyük değil 250 m2
Yanlış hatırlamıyorsam 3 yıldır bahçe yapıyoruz bu arsaya, ilk yıl ayrık otundan bel girmiyordu toprağa, ayıklaya ayıklaya epey azalttık.
Fidelerin günaahı neydi de 40- 50 cm derine gömdün onları
Sen nasıl oldun düzeldinmi bari.
Güzel domates fiden kaldıysa talip olabilirim.

yağmur beğendi.
Eski 03-05-2014, 20:14   #77
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

250 m2 az mı canım? Ben toplamda 30 m2 ile uğraşıyorum o bile uğraştırıyor. Fideleri çok çabuk susamasınlar diye gömdüm
Üzgünüm ilk diktiklerim domates fideleriydi. Önceden söyleseydin keşke ayırırdım. Elimde sadece deşti domatesler kaldı bahçeye aktarmadığım.

pria ve YeniGine beğendi.
Eski 03-05-2014, 21:45   #78
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

250 m2 boş bir arsa, birde evin etrafı var oda 200 m2ye yakın her sene harıl harıl bahçe yapıyoruz ama busene malum su az sadece boş arsayı ekicez onunda tamamını ekmeyi düşünmüyoruz, su tasarrufu yapmak lazım.
Deşti domatesi şimdi araştırdım biraz, elinde kalanları dikecek yer sıkıntın varsa onlara yer bulabilirim

YeniGine ve yağmur beğendi.
Eski 03-05-2014, 21:53   #79
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Ruj çiçeğin çok güzel ve bakımlı gözüküyor, ben yaşatamadım 2kez aldım ama öldüler hatta 2.aldığım çiçeklendi tam açacak diye sevinirken yaprakları dökmeye başladı ve sizlere ömür...
Varmıdır ruj çiçeğinin bir püf noktası acaba.

YeniGine beğendi.
Eski 04-05-2014, 13:11   #80
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musbet Mesajı Göster
Ruj çiçeğin çok güzel ve bakımlı gözüküyor, ben yaşatamadım 2kez aldım ama öldüler hatta 2.aldığım çiçeklendi tam açacak diye sevinirken yaprakları dökmeye başladı ve sizlere ömür...
Varmıdır ruj çiçeğinin bir püf noktası acaba.
Bildiğim kadarıyla şöyle:

Evin gölge kısmında da yetişiyor ancak çiçek açmıyor. Çiçek açması için günde 3 saat direk üstüne vurmayan güneşe ihtiyacı var.Toprak hafif nemliyken su verilecek ama su abartılmayacak. Çiçek açmaya hazırlandığında su azaltılacak ama kuru bırakılmayacak. Yaprakları sukulent özellikli imiş. İşte böyle. Bende alalı 2 ay ancak olmuştur. Habire uzuyor şu an. Çiçek açtığını da görürüm umarım.

pria beğendi.
Eski 04-05-2014, 14:01   #81
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

İnşallh çiçeklerinide görürsün canım. Bakımı kolay gibi ama beni sevmediler galiba

Eski 20-05-2014, 12:50   #82
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Kırmızı sardunya geçidi

23 Nisan'dan beri bahçe ile uğraşıyorum, çiçeklerime vakit ayıramadım. Şimdi biraz onlara ilgi gösterme zamanı, gerçi pek ilgisiz kalmış gibi değiller.

Name:  IMG_1803.jpg
Views: 903
Size:  47.2 KB

Name:  IMG_1804.jpg
Views: 690
Size:  36.9 KB

Name:  IMG_1814.jpg
Views: 660
Size:  45.4 KB

Name:  IMG_1810.jpg
Views: 657
Size:  39.0 KB

Name:  IMG_1801.jpg
Views: 667
Size:  57.2 KB

Eski 20-05-2014, 12:58   #83
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Klasik sardunyalar, ceylanlar...

Dikerken, hepsi çiçekli olmadığından şu an renk curcunası yaşıyoruz. Kısmetse seneye daha düzenli dikeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 20-05-2014, 13:08   #84
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Güneşi görünce petunyamın keyfi yerine gelmiş.

Name:  IMG_1808.jpg
Views: 692
Size:  79.1 KB

Çok şık bir poz olmadı ama gelin telinin "tellerini" gösterebilmek için böyle çektim. Bir sürü yavrusu var uçlarında, acaba saçakların ucundaki yavrular, toprağa dikmeden bu şekilde yaşar mı?

Name:  IMG_1819.jpg
Views: 874
Size:  72.8 KB

Telgraf çeşitleri ve kolonya çiçeği de hızlı büyüyenlerden. Kolonya çiçeğinin kokusunu çok merak ediyorum, tek bir çiçeğe bile razıyım

Name:  IMG_1813.jpg
Views: 839
Size:  69.2 KB

Eski 20-05-2014, 13:43   #85
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Kendi hallerinde yaşayan sukulentlerim.

Name:  IMG_1812.jpg
Views: 692
Size:  68.8 KB

Şeker begonyam, umarım bu sene mantar hastalığı yaşamayız.

Name:  IMG_1817.jpg
Views: 698
Size:  57.5 KB

Lemaireocereus chende cinsi diye bildiğim kaktüsüm. 2 taneler; diğeri aldığımdan beri aynı, ortadaki taze kısma bakılırsa bu büyüyor.

Name:  IMG_1821.jpg
Views: 705
Size:  35.6 KB

Kışın 3 tl diye alıp, önce yaşatmak sonra uyandırmak için çabaladığım yumrulu begonyam. Mayıs'ın başında hala uyanmayınca bende hileye başvurdum, nemli pamuğa sardığım yumruyu sadece kökünün 1 cm i suda kalacak şekilde çay bardağında 20 gün beklettim. İlk yapraklar belirginleşince toprağa geçirdim. Büyüyüp çiçek açtığını da görürüm umarım. Çünkü ne renk olduğunu bilmiyorum

Name:  IMG_1820.jpg
Views: 669
Size:  74.4 KB

Eski 20-05-2014, 14:28   #86
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Maşallah yağmur ablacım sardunyalar göz alıcı güzellikteler Allah nazarlardan saklasın Gelin telinin yavrularını şey yapabilirsin. Yanına saksıyla toprak koyup o yavruları toprağın üstüne bırak kökleniyor onlar toprağın üstünde. Sonra iplerini kesersin ayrı ayrı saksı olmuş olurlar aynı çilek gibi yani Kolay gelsin

YeniGine, lusoari ve yağmur beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 21:48   #87
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Sevgili tömürcek,
Teşekkür ederim, zaten hep düşünürüm "yaz-kış açan bu sardunyalar olmasa ne yapardım" diye. Aslında ben böyle tel tel bırakmak istiyorum zira yeni saksı koyacak yer yok kardeşim

Eski 20-05-2014, 22:09   #88
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Sevgili tömürcek,
Teşekkür ederim, zaten hep düşünürüm "yaz-kış açan bu sardunyalar olmasa ne yapardım" diye. Aslında ben böyle tel tel bırakmak istiyorum zira yeni saksı koyacak yer yok kardeşim
Sardunya vazgeçilmez çiçekler arasında Hiç bitmez çiçeği az sularsın şikayet etmez sıcak demez güneş demez Gelin telini çoğaltmak istersen dediğim gibi yapabilirsin abla istersen o yavruları kopar dik öyle de tutuyor arsız yani Ama yer sıkıntısı varsa salınsın öylece

YeniGine, lusoari ve yağmur beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 23:56   #89
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili yağmur; sardunyalarına maşallah, çook güzel olmuşlar çok. Hele beyazına bayıldım, maşallah. Ellerine, gönlüne sağlık.
Benim o üzerindeki tomurcuk mu acaba dediğim kaktüsten hiç ses soluk yok. Ben tomurcuk diye heveslenmişim sanırım. Üşüttük, su vermedik ama açmayacak galiba bu sene.

Eski 21-05-2014, 09:17   #90
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Sardunyaların çok güzel çiceklenmişler...Hem ne kadar çok çeşidin var maşALLAH...Demekki sahibi onları,onlar sahibini çok seviyor..

sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gelin teli, küpeli, ortanca, ruj çiçeği, sardunya

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024