agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni1151Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2014, 20:50   #31
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Sevgili Yağmur,

Bunca çeşide kısa sürede sahip olmuşsun, hem de paylaştıklarına bakacak olursak çok sağlıklı ve güzeller. Şimdiye kadar bu sayfayı açmalıymışsın bence. Ama neyse... Zararın neresinden dönsek kardır! Keyifle takip edeceğim bir sayfa daha. Güzellerinin her gün daha da çoğalmasını dilerim... Serde delilik var, kaçınılmaz olarak çoğalacaklar tatlım....

Sevgi ve selam ile...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 20:56   #32
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Müsbet, canım ama önce ben gelip seninkileri yağmalayacaktım öyle bir hayalim vardı İstediğin sardunya olsun.
Buyur gel canım, herzaman beklerim.
Sardunya çalmak işin şakası, bahçe sardunya saksılarıyla dolu.
Clematislerim de açtı onları seyrederek çardakta çay içmeye beklerim.

musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 21:12   #33
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Mart'ın başından beri saksı değişimi yapıyorum. Fırsat bulduğum her gün 4-5 saksı derken 60-70'e ulaştım sanırım Saksı harcım tüm çiçekler için hemen hemen aynı. Çiçeğin türüne göre ufak oynamalar yapıyorum sadece. Örneğin kaktüs toprağına daha fazla kum eklemek ya da çiçek iç mekansa koyun gübresi katmamak gibi. Bugün, köklendirdiğim kurdele çiçeğini diktiğim için kullandığım malzemeleri fotoğraflama şansım oldu. Yeni başlayan arkadaşlar için bir fikir verir diye ekliyorum.

Genel karışımım şu şekilde;

3 ölçü bahçe toprağı,
3 ölçü kompost (yaptığım enzimlerden elde ediyorum, şart değil)
2 ölçü torf
2 ölçü dere kumu
2 ölçü yanmış koyun gübresi

Torf olarak Bauhaus'dan bunu almıştım. Daha önce kullandığım Genta marka torftan daha iyi su tutuyor. Yakınımda Bauhaus olsa hep bunu kullanırım.

Name:  IMG_1705tohum1.jpg
Views: 1023
Size:  54.9 KB

Yapısı da Genta'dan farklı. Soldaki Genta marka sağdaki Gardol, farkı anlaşılıyordur umarım.

Name:  IMG_1710tohum1.jpg
Views: 1015
Size:  64.3 KB

Kullandığım bahçe toprağı, bana epey uzakta ama çok güzel olduğu için üşenmeden poşetle taşıyorum.

Name:  IMG_1708tohum1.jpg
Views: 1016
Size:  54.0 KB

Dere kumu,

Name:  IMG_1709tohum1.jpg
Views: 1001
Size:  45.9 KB

Her saksının dibine mutlaka bu şekilde ufak taş koyuyorum. Tabi bunun için boş zamanlarımda çıkıp sürekli taş toplamam gerekiyor.

Name:  IMG_1712tohum1.jpg
Views: 1068
Size:  37.6 KB

Bu karışımdan sonra saksılar torfla dolu saksılar gibi hafif olmuyor tabi Onu da belirteyim.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 21:17   #34
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Sevgili Loveforlife,
Güzel sözlerin için teşekkür ederim. Balkon doldu bile Şimdi sıra sanırım salonda!

Müsbetim,
Bağı bahçeyi bir hale yola koyayım, aklımda zaten.

Düzenleyen yağmur : 17-04-2014 saat 21:17 Neden: imla
Eski 18-04-2014, 08:19   #35
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Balkon sayfanızla hoşgeldiniz Sevgili Yağmur. Sardunyalar her balkonda olmalı bence, arada sulamayı unutsakta naz yapmadan bize güzel çiçeklerini sunuyorlar. Gelin telini balkonun kraliçesi ilan ediyorum müsadenizle. Yanlardan çıkanlar kök mü yoksa çilekte olduğu gibi kol atarak mı büyüyor? Çok güzel bir çiçekmiş, görüntüye bayıldım.

(Bu notum da Musbet'e izninizle: Musbetcim, clematislerini de göster bize )

YeniGine ve yağmur beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 09:57   #36
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Balkon sayfanızla hoşgeldiniz Sevgili Yağmur. Sardunyalar her balkonda olmalı bence, arada sulamayı unutsakta naz yapmadan bize güzel çiçeklerini sunuyorlar. Gelin telini balkonun kraliçesi ilan ediyorum müsadenizle. Yanlardan çıkanlar kök mü yoksa çilekte olduğu gibi kol atarak mı büyüyor? Çok güzel bir çiçekmiş, görüntüye bayıldım.

Teşekkür ederim sevgili sakdağ. Genel olarak böyle çıtı pıtı sarkan çiçekleri çok seviyorum ama gelin teli ayrı (yıllar önce adını dahi bilmeden sevmiştim onu). Aynen çilek gibi, tellerin ucunda minik yapraklı bir kısım var dikkat ederseniz, onu koparmadan toprağın üstüne koymak yetiyor. Bu kraliçe yakında çiçekte açacak inşallah.

sakdag ve YeniGine beğendi.
Eski 18-04-2014, 10:56   #37
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sayfanız hayırlı olsun, bitkileriniz çok güzel ama petunyenin rengi değişikmiş hepsine maşallah diyorum her şey gönlünce olmasını diliyorum.

yağmur beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 21:54   #38
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster

Sevgili sakdağcığım,
Senin için yarın fotolarını çekip paylaşacağım.
Henüz küçükler ama çiçekleri hiç küçük değil

Bende mi balkon bahçe sayfası açsam acaba
Neyse ben iki çocukla boyumdan büyük işlere kalkışmasam daha iyi galiba...

sakdag ve loveforlife beğendi.
Eski 20-04-2014, 14:30   #39
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Balerinim gösteriye hazır.

Name:  IMG_1716.jpg
Views: 922
Size:  37.5 KB

İlk açtıklarında koyu morken sonradan pembeye döndüler. Bu yalınkat çıktı diğer çeşitlerimin katmerli olacağını umuyorum.

Name:  IMG_1732.jpg
Views: 914
Size:  43.0 KB

Küpeleri izlemeye gelen pembiş karanfilim. Kokusunu sürünmeyi de ihmal etmemiş. Balkon mis gibi karanfil kokuyor.

Name:  IMG_1719.jpg
Views: 1048
Size:  44.8 KB

Sinerya (Sindirella çiçeği, orjinal adı Cineraria) Değişik bir kokusu var. Susuzluğa ve direk güneş ışığına tahammülü yok. Dipten çıkan minik bir filiz gördüm, onu başka saksıya alıp büyütmeyi deneyeceğim.

Name:  IMG_1729tohum1.jpg
Views: 1368
Size:  65.3 KB

Kışın aldığım yumru hala uyanmayınca, dayanamayıp bunu almıştım. Çiçekleri açılırken güle benziyor.

Name:  IMG_1728.jpg
Views: 910
Size:  37.9 KB

Eski 20-04-2014, 14:39   #40
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Gelin teli ilk çiçeğini bu sabah açtı. İlk kez gördüğüm için mi bilmiyorum, benim çok hoşuma gitti. Böyle poz verdiğine bakmayın leblebi kadar ancak.

Name:  IMG_1730.jpg
Views: 1082
Size:  29.2 KB

Bu hanım kızımız -ben ona hamarat hanım diyorum- çatıya yuva yaptı. Şu aralar pek sesi soluğu çıkmıyor. Yuvayı yaparken, her gün kediler tarafından böyle ağacta mahsur ediliyordu.

Name:  IMG_1496tohum1.jpg
Views: 1033
Size:  73.2 KB

Eski 20-04-2014, 14:40   #41
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Muhteşem gözüküyorlar Sevgili yağmur, maşallah. Zaten yumrulu begonyaya şu ara fena takmış durumdayım, sizlerde görünce hemen gidip bi tane alasım geliyor

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 15:23   #42
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Dün ikincisini almaktan son anda vazgeçtim. Öyle güzel renkleri var ki!!

YeniGine ve hira beğendi.
Eski 20-04-2014, 16:03   #43
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Dün ikincisini almaktan son anda vazgeçtim. Öyle güzel renkleri var ki!!
Benim vazgeçiren tek neden, her dem yeşil kalmamaları. Fakat bugüne dek hangi çiçeğe kafayı taktıysam ya aldım, ya da biryerlerden geldi beni buldu. Şu günlerde ak sakallı dedeyi bekliyorum, bi saksı yumrulu bulupta geleydi iyiydi

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 07:36   #44
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Ak sakallı dede meşgul olabilir, bence sen bi koşu pazardan kap bir tane

YeniGine ve hira beğendi.
Eski 21-04-2014, 08:45   #45
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Hepsi ne kadar güzeller..Bol çicekli,bol çeşitli günler...

yağmur beğendi.
sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 09:39   #46
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Dün annemi ziyarete gitmiştim. 'Dev yapraklı' sardunyalarını çekmek, uzun zamandır aklımdaydı. 1 ve 2 nolu fotoğraftaki yaprak neredeyse tatlı tabağı kadar. Bu yaprakların aslında traji-komik bir hikayeleri var. Geçen sene enzim yapmaya başladığımda 1 lt kadar anneme vermiştim. Detaylıca nasıl seyrelteceğini anlatmama rağmen (sanırım çiçeklerini yakar, az koy dememe inanmadı) hiç! seyreltmeden sardunyalarının hepsine dökmüş. Çiçekleri yanınca bende alt tablalarını çıkarıp toprağına bol bol su dökmesini önermiştim, bir nevi yıkama gibi. Zavallıcıklar 1-2 ay yapraksız kuru dal gibi yaşama savaşı verdiler. Birazda toprağında çok fazla korozyon olmasından sanıyorum ölmediler. Toprağın üstü neredeyse bembeyazdı. Ardından enzimin asit yağmuruyla işler yoluna girdi. Ve sonuç; dev yapraklı sardunyalar. 10. yıl toplantısında annemin sardunyalarından(hepsi kırmızı renk) paylaşmıştık. Umarım gittikleri yerlerde de mutlu olurlar.

NOT: Lütfen maşallah demeyi unutmayalım

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2014, 21:45   #47
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Maşallah annenin sardunyalarına.
Benimde şu enzim işini acele öğrenmem lazım.

Eski 22-04-2014, 12:38   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Merhaba yağmur hanım,
Size bi tavsiyem var böceklenme ve mantar sıkıntısını çözmek için ben kullandığım torf+gübre+kum karışımlarını fırın torbasına koyup 100-120 derece fırında 1 saat fırınlıyorum çok faydası oluyor karışımı bir nevi sterilize etmiş oluyorum tavsiye ederim

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 14:31   #49
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Alıntı:
Gelin teli ilk çiçeğini bu sabah açtı. İlk kez gördüğüm için mi bilmiyorum, benim çok hoşuma gitti. Böyle poz verdiğine bakmayın leblebi kadar ancak.

Eklenti 484496

Bu hanım kızımız -ben ona hamarat hanım diyorum- çatıya yuva yaptı. Şu aralar pek sesi soluğu çıkmıyor. Yuvayı yaparken, her gün kediler tarafından böyle ağacta mahsur ediliyordu.

Eklenti 484497
Sayın yağmur O minik sincapmı, sizmi getirdiniz, yoksa doğadan kendisimi gelip sizin bahçeye yerleşti. Kediler sincaplar için tehlikeli diye biliyorum. Arasıra yavrularıda büyürse fotoğraflarını yayınlarsanız sevinirim. Ayrıca sayfanız hayırlı olsun. Bol çiçekli günler efendim.

sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 15:45   #50
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Sevgili yağmur ne guzelliklerin varmış da biz gorememisiz özellikle böyle hayvan karelerini yakalayip koyuyorsunuzya işte o zaman daha bi hayranlıkla bakiyorum Maşallah bahçesinize.. Ne diyeyim darısı olmayanlara olur inşallah

habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2014, 12:31   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2012
Sevgili Yağmur,
Sayfan hayırlı olsun. Herşey fevkaledenin fevkinde. Emeklerin açıkça görülüyor. Enzim olayını basitçe anlatır mısın?

birtanecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2014, 14:07   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2012
Sevgili yağmur, yeni açtığın sayfan hayırlı olsun. Bir solukta okudum. Tüm çiçeklerin çok güzel, özellikle küpe çiçekleri, annenin sardunyası(maşallah:-)), ortanca, beyaz ama az kokulu dediğin frezyalar, yeni aldığın yumrulu begonya, hepsi çok güzeller. Ellerine ve yüreğine sağlık.
Benim frezyalar da çok güzel açtılar ama yoğun kokulu değiller. Sanırım türlerinden dolayı. Ben de geçen yıldan olan begonyaları bekleyemedim ve dayanamayıp aldım. Bu gidişle daha çok çiçeğimiz olacak:-)) Kullandığın toprak karışımını da bizimle paylaştığın için teşekkürler.

edelvays58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2014, 14:24   #53
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Sayın birtanecik,

Teşekkür ederim. Enzim olayını basitçe anlatmak keşke mümkün olsa. Başlığın mesaj ve sayfa sayısından belli oluyordur. Eğer yapmaya niyetliyseniz enzim başlığının ilk mesajlarında sayın Sarıcan'ın gösterdiği düzenek gibi veya şu mesajdaki gibi (ben ikinci fotoğraftaki bidonlu düzeneği kullanıyorum) bir düzenek hazırlayın. Sonrasında meyve sebze atıklarınızı hazırlayın. Enziminizi yapmadan önce başlığa neler katacağınızı yazarsanız ben veya diğer arkadaşlar hata varsa düzeltiriz. Kolay gelsin şimdiden.

Eski 26-04-2014, 14:36   #54
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sami ulus Mesajı Göster
Sayın yağmur O minik sincapmı, sizmi getirdiniz, yoksa doğadan kendisimi gelip sizin bahçeye yerleşti. Kediler sincaplar için tehlikeli diye biliyorum. Arasıra yavrularıda büyürse fotoğraflarını yayınlarsanız sevinirim. Ayrıca sayfanız hayırlı olsun. Bol çiçekli günler efendim.
Teşekkür ederim sn. sami ulus.
Evet, o minik hanım, sincap. Biz burada ufak bir ormanla çevrili lojmanlarda yaşadığımız için böyle canlıları görme-izleme şansına sahibiz. Yaban tavşanları, kaplumbağa, kirpi, çeşit çeşit arı, sülün, hatta 4 adet, gelip sebze bahçeme musallat olan geyik Lojmanların dışına adım atar atmaz fabrikalarla çevrili olsakta.
Haklısınız, kediler sincapları yakalayıp yiyor. O yüzden ben bu hamarat sincap hanımın tiz çığlıklarını ne zaman duysam hemen cama koşup peynir vererek kediyi oyalıyorum, böylece kaçacak zamanı oluyor. Yavrularını görme fırsatımız olursa ve fotoğraflayabilirsem paylaşırım.

Alıntı:
Sevgili yağmur ne guzelliklerin varmış da biz gorememisiz özellikle böyle hayvan karelerini yakalayip koyuyorsunuzya işte o zaman daha bi hayranlıkla bakiyorum Maşallah bahçesinize.. Ne diyeyim darısı olmayanlara olur inşallah
Sevgili habiş,
Burada ne yazık ki süresi dolana kadar oturuyorum ama bu süre zarfında elimden geldiğince değerini takdir edeceğim. Umarım bir gün şehirden uzakta kendime ait bir bahçemde olur. Hepimizin olsun, doğayı seven herkesin.

Düzenleyen yağmur : 26-04-2014 saat 14:37 Neden: yazım hatası
Eski 26-04-2014, 14:45   #55
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
Merhaba yağmur hanım,
Size bi tavsiyem var böceklenme ve mantar sıkıntısını çözmek için ben kullandığım torf+gübre+kum karışımlarını fırın torbasına koyup 100-120 derece fırında 1 saat fırınlıyorum çok faydası oluyor karışımı bir nevi sterilize etmiş oluyorum tavsiye ederim
Haklısınız, garanti olması için böyle yapmak daha uygun. Ancak ben 2 nedenden ötürü yapmıyorum-yapamıyorum.
1. si Bahçe toprağı olan toprakta karınca vs. oluyor onları yakarak öldüremem, mümkün değil.
2. si çok ciddi miktarda toprağı fırınlamam gerek, saksı değişimim 15 günden 1 aya çıkar sanırım

Alıntı:
Sevgili yağmur, yeni açtığın sayfan hayırlı olsun. Bir solukta okudum. Tüm çiçeklerin çok güzel, özellikle küpe çiçekleri, annenin sardunyası(maşallah:-)), ortanca, beyaz ama az kokulu dediğin frezyalar, yeni aldığın yumrulu begonya, hepsi çok güzeller. Ellerine ve yüreğine sağlık.
Benim frezyalar da çok güzel açtılar ama yoğun kokulu değiller. Sanırım türlerinden dolayı. Ben de geçen yıldan olan begonyaları bekleyemedim ve dayanamayıp aldım. Bu gidişle daha çok çiçeğimiz olacak:-)) Kullandığın toprak karışımını da bizimle paylaştığın için teşekkürler.
Sn. edelvays58,

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Eski yumruyu hile ile uyandıracağım sanırım. Ondan vazgeçmedim

Eski 27-04-2014, 00:41   #56
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili yağmur, bahçe sayfanı açmadan önce de sen de ne bilgiler, ne cevherler olduğunu düşünüyor idim. Ve görüyorum ki yanılmamışım, ellerine gönlüne sağlık...
Bilirsin ben zaten Maşallahsız hiçbir beğeni yapamam. Ve gerçekten annenin sardunyalarına 41 kere maşallah!..

yağmur, habiş ve Laleci_03 beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 13:50   #57
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Gelin Teli - Strawberry Begonia - Saxifraga stolonifera

Geçen hafta bahçeyle uğraşınca bu hafta -ağrılar yüzünden- yatarak geçiyor. Çiçeklerimle ilgilenecek gücü yeni buluyorum. Gelin telim neredeyse tüm çiçeklerini açınca bu güzelliği sizinle paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

Eski 29-04-2014, 14:23   #58
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Geçmiş olsun sevgili yağmur, böyle güzellikleri görünce insan ağrılarını unutuveriyor, ne güzel bir gelin teliymiş maşallah çok hoşuma gitti, çok şirin çok sevimli nazik, tohum yapıyor mu acaba merak ettim.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 16:08   #59
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Geçmiş olsun sevgili yağmur, böyle güzellikleri görünce insan ağrılarını unutuveriyor, ne güzel bir gelin teliymiş maşallah çok hoşuma gitti, çok şirin çok sevimli nazik, tohum yapıyor mu acaba merak ettim.
Sayın akçabardak,
Çok teşekkür ederim. Biraz fazla zorlamışım kendimi, cuma gününden beri ağrılarım geçmedi. Dinleniyorum ki fizik tedaviye gitmek zorunda kalmayayım.
Gelin teli tohum yapıyor mu bilmiyorum ama saçaklarının ucunda -tıpkı çilekteki gibi- yeni bitki oluşuyor. Kol atarak çoğalıyor yani. Gelin teliyle alakalı hislerimiz birebir aynı

akçabardak ve YeniGine beğendi.

Düzenleyen yağmur : 29-04-2014 saat 16:10 Neden: Ek açıklama
Eski 29-04-2014, 23:44   #60
Ağaç Dostu

gürcan_keskin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2012
Galeri: 7
Sayın yağmur maşallah çiçeklerinize ve sardunyalarınıza diyelim...
Sinerya (Sindirella çiçeği, orjinal adı Cineraria) ne kadar güzel bir çiçekmiş. Çok hoşuma gitti.
Bu arada nasıl bir ortammış öyle orası ne güzel; kedi, köpek, kaplumbağa, sülün, yaban tavşanı, kirpi, sincap ve üstelik geyik...
Kedilerle de hamarat kız sincaba karşı işbirliği haa...
Herşey çok güzel.
Sevgilerle...

gürcan_keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gelin teli, küpeli, ortanca, ruj çiçeği, sardunya

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024