agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni45Beğeniler
  • 5 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen nılgun_dogan
  • 2 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen toprak
  • 3 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen gilan
  • 1 Gönderen Charlaux
  • 1 Gönderen gilan
  • 7 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen Charlaux
  • 1 Gönderen Emre Kuzu
  • 2 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen gilan
  • 1 Gönderen Charlaux
  • 4 Gönderen gilan
  • 2 Gönderen banusemiha
  • 1 Gönderen Charlaux
  • 1 Gönderen hira
  • 1 Gönderen Yaylacı
  • 1 Gönderen Yaylacı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2012, 16:46   #1
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Charlaux/Balkon-Bahçe

Merhaba arkadaşlar,
Adım Charlaux ve Çekmeköy/İstanbul'da oturuyorum.Açıkçası elimdeki bitkiler neredeyse bütün üyelerin çalışması başlıklarını kapsadığı için ben de başlığı balkona açma kararı aldım çünkü düşününce bitkilerimin çoğu balkonumsu bir odada ve terasta.Küçükken bir apartmanda oturmanın verdiği güçlükle içimde bir bitki sevgisi oluşamamıştı.Eve bir köpeğin katılmasıyla ev aramaya koyulduk ve bir grup arkadaş şu an oturduğumuz sitemsi yeri açtılar.Annemin çiçeklere olan ilgisi ben de de bir rambutanla baş gösterdi.Yan komşumuzun Tayland'dan getirdiği rambutan çekirdeğini kışın çimlendirebilmiş fakat üstüne su bocalamakla öldürdüğüm ilk deneyimimden sonra gerisi geldi.O rambutanı çimlendirmek için verdiğim azim ki belki bu çocukluk hırsından kaynaklanıyordu bitkinin 1 haftada çimlenmesini sağlamıştı.Müzikler,kaloriferin yanına koyma derken çimlenmişti işte.Büyük büyük dedemin saray bahçıvanı oluşunun bizim bu yatkınlığımızda etkinliği olabileceğini düşünüyorum çünkü hep annemin tarafı bitkiyle uğraşan taraf olmuştur.En sevdiğim bitki türleri arasında kaktüs ve tropik ağaçlar başı çeker.Çiçek yetiştirmeyi pek sevmem çünkü çok kolay bağlanan bir insanımdır;çimlendirdiğim bitki ölünce ağlayabilen ve uzun bir süre bunu atlatamayan bir insan olarak çiçek gibi kısa ömürlü bitkilere pek yer vermiyorum;bu demek değil ki yetiştirmiyorum sadece diğer çeşitlerime göre daha azlar.Bu başlıkta bahçemden görüntülere,bonsai denemelerime,egzotik türlerime,annemin yetiştirdiği sukkulentlere ve kaktüslere yer vereceğim.Diliyorum ki beğenirsiniz.
Saygılar

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 16:50   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Hoş geldiniz hayırlı olsun kolay gelsin.

Charlaux ve MGÖNÜL beğendi.
nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 17:17   #3
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Buradakir bitkilerin 1-2 tanesi dışında kalanı benim,o iki tanesi de annemin yetiştirdikleri.Annemin bitkilerini bu kadarla kısıtlamak istemiyorum ancak ilk başladığım yer sera olduğu için sadece onları koyabildim.Seramsı odamız benim tabirimle kışlığımız bitkilerin en çok vakit geçirdiği yer.Güneşli olması,sıcak olması ve kedilerin girememesinden ötürü çok sevdiğim bir alan.

1)Gliricidia sepium (arkasında ice cream bean ),3.resim: Gliricidialar,rambutandan sonraki ikinci denememler.2 Eylül'de çimlendiler ve Ekim'den beri bu oda da bu kadar gelişebildiler;onlar benim favorim.Arkadaki ice cream bean i ise 2 hafta önce ngurbuz71 arkadaşım sayesinde aldım.Yatay gelişme göstermiş olan bu arkadaşı bir direğe bağladım ve durumu şimdilik böyle.

2)Jaboticaba2.resim) Yaprakları beyaz görünen bitki jaboticaba.20 Ocak'ta 30 günlük bir yolculuğun ardından elime geçtiler.1 yıl boyunca Amerika'nın sıcak bir yerinde yetiştirildiler (yerini tam hatırlayamıyorum ama Miami olması lazımdı ) ve yolculuk esnasında üstün Amerikan hizmetinden ötürü Portekiz'e yollandılar.Yetmedi ülke de gümrüklü damgası yedi fakat gümrüksüz olduğu anlaşıldı kısacası bir maceraydı.Yollayan arkadaş onun yaşamasının bir mucize olduğunu söylüyor,e ne de olsa yaprakları yeşil çıktı.Bu zamana kadar birkaç yeni yaprak ekleyen jaboticabam ailenin en azimlisi.Onunla dalgam " Bak güzelim hem Amerika'yı gezdin,hem de Portekiz'de tatil yaptın şimdi de Türkiye'desin."

3)Turnera Ulmifolia1.resim ) Alfred Heirlbronn Botanik Bahçesinden kış ayında aldığım bu güzeli çok seviyorum.Karda kışta eve getirirken sarsıntı geçiren kızım kendini toparladı bir de yavru verdi.Kendisi ilk sevdiğim çiçek.Bu botanik bahçesine gitmeyen varsa gitmenizi tavsiye ederim;çok güzel.Ayrıca İstanbul Üni.'de yemek yemek ayrı bir lezzet.

4)Çam ve Zakkum:Bonsai denemelerim.Zakkum fidanlıktan çamsa ormandan alındı.Onların büyümesini izlemek en güzel şey.Zakkumu Bonsai toplantısına getirmiştim,oradaki budamadan sonra nasıl canlandı anlatamam;o da Tekin beyin sihri diyorum.Çamsa saksıya geçmenin verdiği zorluklarla mücadele ediyor fakat eminim ki atlatacak (alt kısımda yeni mesajda yer alacaklar )

En alttaki yeni çimlenmiş arkadaşlarsa Jezebel'in hediyesi,türünüyse aynı anda 3 tane farklı tohum ektiğim için bilemiyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen Charlaux : 23-04-2012 saat 17:20 Neden: unutulan bir bilgi
Eski 23-04-2012, 17:20   #4
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
Hoş geldiniz hayırlı olsun kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim

Eski 23-04-2012, 17:50   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayfanız hayırlı olsun. Sağlıklı ,güzel bitkiler görmek dileğiyle...

(Fotoğrafları çevirerek yüklerseniz, izlemek daha zevkli olacak )

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 17:58   #6
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Sayfanız hayırlı olsun. Sağlıklı ,güzel bitkiler görmek dileğiyle...

(Fotoğrafları çevirerek yüklerseniz, izlemek daha zevkli olacak )
Çok çok özür dilerim ve ayrıca teşekkür ederim.Resimleri cep telefonundan çekince böyle oluyor;bilgisayarda da nasıl kalıcı olarak yön düzeltiliyor bilemiyorum.Bir arkadaş o konuda yardımcı olabilirse seve seve

Eski 23-04-2012, 18:14   #7
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Bilgisayarda olmadığında çevrim içi resim depolama sitelerine resmi atıp oradan çevirebilirsiniz benimde başıma geldiğinde bu yöntemi kullanıyorum kullandığım site picasa başka yöntem bilenler varsa yazabilir ya da bunu uygulayın.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 19:10   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Merhaba, Hoşgeldiniz,
Azimle ve sevgiyle her yer yeşil olacak.
Aileden gelen bir çiçek ilgisi varsa bunu değerlendirin bence,
Ama Bitkilerin de hayvanlar kadar ilgi beklediğini unutmayın.
Üstelik onlar ses veremiyor. Yerini beğenmese de kımıldayamıyor.
Onların dilinden ancak siz anlayacaksınız.
Güzel fotolarınızı bekliyoruz.

Yaylacı ve Charlaux beğendi.
toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 19:20   #9
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi toprak Mesajı Göster
Merhaba, Hoşgeldiniz,
Azimle ve sevgiyle her yer yeşil olacak.
Aileden gelen bir çiçek ilgisi varsa bunu değerlendirin bence,
Ama Bitkilerin de hayvanlar kadar ilgi beklediğini unutmayın.
Üstelik onlar ses veremiyor. Yerini beğenmese de kımıldayamıyor.
Onların dilinden ancak siz anlayacaksınız.
Güzel fotolarınızı bekliyoruz.
Onlara ilgim zaten sonsuz,2 kedi 1 köpek yaşamaktan gayet memnunuz.Zaten okul dışında zamanımın çoğu onlarla ve bitkilerimle.Ayrıca teşekkür ederim.Şimdi unuttuğum güzelleri de ekledim.Yarın hava güzel olursa bahçe resimlerini koymak istiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2012, 00:28   #10
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Merhaba Charlaux,

Balkon başlığına göz atmaya geldim. Çok güzel çeşitlerin var gibi görünüyor. Turnera Ulmifolia'nın yaprak şekline ve tropik görüntüsüne bayıldım. İnsanı tatilde gibi hissettiriyor.

Yalnız fotoğraflar üzerinde biraz çalışman lazım. Çünkü bizler senin bitkilerinin orjinallerini göremediğimiz için fotoğraflarıyla yetinmek zorundayız.

Sana program olarak irfanview'ı önerebilirim. (Evet komik bir adı var ) Ücretsiz ve oldukça çok özelliği olan bir program. Ben sık sık kullanıyorum. Sanırım Türkçe dil seçeneği de var ama bendeki İngilizce olduğu için ben sana menüleri İngilizcesi ile tarif edeceğim. Sorun olursa sorabilirsin.

Fotoğrafı irfanview'da açtıktan sonra menüden
Image -> Rotate Left ya da Rotate Right ile istediğin yöne çevirebilirsin.
Image -> Color corrections ile açılan pencereden fotoğrafın parlaklığını ve kontrastını düzenleyebilirsin. (Sana tavsiyem değerlerle fazla oynama ama bazen fotoğraf fazla aydınlık ya da karanlık çıkmışsa gerekiyor)

Bunlardan başka fotoğrafı çekerken de dikkat etmen gereken noktalar var. İlk olarak mümkünse ışığı kendi arkana almaya çalış. Ama balkonda fotoğraf çekerken bu çok zor oluyor biliyorum.

Bulanık çekimlere dikkat et. Eğer fotoğraf çok bulanık çıkmışsa foruma eklemeden bence tekrar çekmeyi dene. Bulanık olmaması için çekerken elini fazla titretmemeyi denemelisin. Ayrıca fotoğrafı çekmeden bir iki saniye beklersen makine çekeceğin yere otomatik olarak netlemeye fırsta bulur.

Bir diğeri de eğer ortamda ışık çok az ise makine fotoğraf için gereken ışık miktarını almak için fotoğrafı daha uzun sürede çeker. Bunu şey gibi düşün, 1 litre suya ihtiyacın var, eğer musluk çok akıtıyorsa musluğu 10 sn açık tutsan yeter, ama eğer az az akıyorsa 50 sn açık tutman gerekir gibi. Tabii fotoğraf için konuşurken bu süreler milisaniyeler civarında. Fotoğrafın oluşma süresi uzadıkça senin de elini titretme ihtimalin artıyor. O yüzden yeterli ışıklı ortamlarda çekmeye çalış.

İnan bana uğraşırsan çok kısa sürede alışırsın ve bizimle çok güzel fotoğraflar paylaşırsın.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 00:38   #11
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Merhaba Charlaux,

Balkon başlığına göz atmaya geldim. Çok güzel çeşitlerin var gibi görünüyor. Turnera Ulmifolia'nın yaprak şekline ve tropik görüntüsüne bayıldım. İnsanı tatilde gibi hissettiriyor.

Yalnız fotoğraflar üzerinde biraz çalışman lazım. Çünkü bizler senin bitkilerinin orjinallerini göremediğimiz için fotoğraflarıyla yetinmek zorundayız.

Sana program olarak irfanview'ı önerebilirim. (Evet komik bir adı var ) Ücretsiz ve oldukça çok özelliği olan bir program. Ben sık sık kullanıyorum. Sanırım Türkçe dil seçeneği de var ama bendeki İngilizce olduğu için ben sana menüleri İngilizcesi ile tarif edeceğim. Sorun olursa sorabilirsin.

Fotoğrafı irfanview'da açtıktan sonra menüden
Image -> Rotate Left ya da Rotate Right ile istediğin yöne çevirebilirsin.
Image -> Color corrections ile açılan pencereden fotoğrafın parlaklığını ve kontrastını düzenleyebilirsin. (Sana tavsiyem değerlerle fazla oynama ama bazen fotoğraf fazla aydınlık ya da karanlık çıkmışsa gerekiyor)

Bunlardan başka fotoğrafı çekerken de dikkat etmen gereken noktalar var. İlk olarak mümkünse ışığı kendi arkana almaya çalış. Ama balkonda fotoğraf çekerken bu çok zor oluyor biliyorum.

Bulanık çekimlere dikkat et. Eğer fotoğraf çok bulanık çıkmışsa foruma eklemeden bence tekrar çekmeyi dene. Bulanık olmaması için çekerken elini fazla titretmemeyi denemelisin. Ayrıca fotoğrafı çekmeden bir iki saniye beklersen makine çekeceğin yere otomatik olarak netlemeye fırsta bulur.

Bir diğeri de eğer ortamda ışık çok az ise makine fotoğraf için gereken ışık miktarını almak için fotoğrafı daha uzun sürede çeker. Bunu şey gibi düşün, 1 litre suya ihtiyacın var, eğer musluk çok akıtıyorsa musluğu 10 sn açık tutsan yeter, ama eğer az az akıyorsa 50 sn açık tutman gerekir gibi. Tabii fotoğraf için konuşurken bu süreler milisaniyeler civarında. Fotoğrafın oluşma süresi uzadıkça senin de elini titretme ihtimalin artıyor. O yüzden yeterli ışıklı ortamlarda çekmeye çalış.

İnan bana uğraşırsan çok kısa sürede alışırsın ve bizimle çok güzel fotoğraflar paylaşırsın.
Aslında telefonla hallettiğim için oluyor herşey,genç adam olunca Tavsiyenize uyup bu programı yükleyeceğim.Turnera ulmifolialar aslında camın yanındalar,bir de kışlıkta bekleyen çok bitki olunca hangi açıdan çeksem de böyle çıktı.Acemiliğimin kusuruna bakmayın,yakında düzelecek inşallah
Not:Turnera ulmifolia'dan nasıl tohum toplayabileceğimi bilsem sizlere de yollarım

Not 2: Yarına müthiş bahçe fotoğraflarıyla geliyorum tabi sitenin hayvanlarının mutluluğunu gösteren fotoğraflar da mevcut.

Yaylacı beğendi.
Eski 26-04-2012, 01:19   #12
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Aslında Turnera ulmifolia'nın fotoğrafı benim çok hoşuma gitti. Bitkinin detayları değil ama silüeti çok güzel çıkmış. Arkada gökyüzünün mavisi de çok hoş. Özellikle bu teknikle çekilmiş bir fotoğraf gibi duruyor. Öyle mi yoksa?

Ama mesela 4. fotoğraftaki arka ışık bitkinin görünürlüğünü biraz azaltmış. Cep telefonları çok kaliteli görüntü alamasa da biraz daha dikkat ve tecrübeyle hiç sorun olmaz inan.

Yaylacı beğendi.
Eski 26-04-2012, 10:41   #13
Ağaç Dostu

elifnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Sayfanız hayırlı olsun. Sayenizde değişik bitkiler görebileceğime inanıyorum. Kolay gelsin

elifnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 10:56   #14
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Buraya koyduklarımda da yan yatma sorunu var biliyorum fakat en kısa zamanda düzeltip buradakilerin yerine koyacağım.1. ve 3.resimdeki bitkilerin sahipleri benim.İlk bitkim de gördüğünüz lale soğanlarını geçen sene Amsterdam'dan almıştım;bu renkten aldığımı hatırlamıyorum ancak çok hoş çıktılar.Saksıdakilerse sukulent türlerinden o da annemin ilgi alanına giriyor

2.fotoğrafımız havuzun yanında çekilmiştir.Açıkçası kokusu bana biraz ağır geliyor bu arkadaşın fakat çok hoş bir görüntüsü olduğunu inkar edemeyeceğim.

3.fotoğraftaki kaktüsüm 4 yıldır benimle.KKTC'den aldığım bu kaktüs için bütün turu sera bulmaya zorlamıştım.O zamanlar burada hiç görmemiştim.Hala canlı mı cansız mı anlayamıyorum,kaktüsün dikenleri sağlam,gövde yeşil,üst çiçek soluk ve elimde sallarsam sallanıyor.

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2012, 10:58   #15
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Eğer fotoğraf makinesinden çekiyorsan oradan da düzeltebilirsin.

Eski 26-04-2012, 11:07   #16
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Bu geç çimlenmiş arkadaşımın adı Gecikmiş çıktığında üstü siyah çıktı niye böyle oldu anlamadım.1 ay önce ekmiştik;yorumlarınızı ve nasıl kurtarabileceğim bilgisini öğrenmek istiyorum.Tür konusunda da yardımcı olursanız sevinirim.Köpeğimiz doğayla bir bütün halinde,valla ne kadar keyifli olduğu fotoğraftan belli,9 yaşında

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2012, 11:08   #17
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre Kuzu Mesajı Göster
Eğer fotoğraf makinesinden çekiyorsan oradan da düzeltebilirsin.
Merhaba,
Cep telefonundan çekiyorum düzeltiyorum sonra hata veriyor değiştiremiyorum.Gilan'ın önerdiği programı bugün yarın yüklemeyi planlıyorum.Sn.elifnaz yorumunuzu yeni görüyorum;olabildiğince ilginç türlerle tanıştırmayı planlıyorum sizleri.

Eski 26-04-2012, 11:13   #18
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Geçen bahsettiğim site türkçe çevirme gölgelendirme vb. ayarları kolayca yapabilirsin hemde fotoğraflarını depolamış olursun program yüklemene gerek kalmaz. Yapılacak tek şey picasa web album'e girip üye olman. Fotoğrafları çevirdikten sonra tekrar bilgisayara yükleyip buraya atabilirsin.

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 28-04-2012, 14:18   #19
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Dün Eminönü'ndeki bitkicileri ziyaret edeyim dedim ancak pek umduğum gibi gelişmedi olaylar.Kamkat görünce fiyatlarını sorayım dedim Koçtaş'la aynı fiyatlar,hatta daha fazlası istendi.Artık içi geçmiş bonsailere bile 40 lira isteyen arkadaş en sonunda 20'ye indiriyor ancak bu bile o haldeki bir bitki için fazla.Bunun üzerine bir kaktüsçüye giriyorum;oradan büyükçe bir kaktüsü 30 liraya alıyorum ve yarı öldüğünü bildiğim kaktüse de belki kurtulur hevesiyle 10 lira vererek ayrılıyorum;zaten sokaktan satılanları alıp özellikle iyileştirmek gibi bir huyum var.Bir de lale soğanı alayım dedim;soğanlar ezilmiş,büzüşmüş ki bunun yerine lale festivalinden gidilip bir lale alınabilir.Ancak festivalde ne festival Taksim Meydanı vs. gibi onlarca yer sıralanan festival alanlarından sadece Emirgan korusundakiler hizmet veriyor;festivalde satılan laleler genellikle iyi.Ve son durağım Çekmeköy Ikea'da nihayet güzel bir bitki buldum;meyvemsi birşeyin içinden çıkan tropikal bir ağaç Fiyatı 14,95 olan bu güzel bitki bana gayet makul geldi çünkü içinde 2 tane vardı.Burada dikkat aynı bitkilerin bir kısmına farklı barkodlar yapıştırılmış buna dikkat etmenizde fayda var.Ikea'daki kaktüsler güzel ama sıradan ve büyük ihtimalle bilinçsiz insanların elinde yok olacaklar.Niye mi böyle dedim çünkü annesi çiçek dedikten sonra "Nolur çiçek alalım her gün sulayacağım "diyen bu çocuğun istediği gerçekleşince büyük ihtimalle evde bir köşeyi boylayacak.Zaten annesi "Oğlum daha önce aldıklarımız çürüdü " deyince anladım ki buradaki kaktüslerin hepsi buna mahkum.Bu durum aynı facebookta paylaşılan hikaye gibi geliyor;özel bir sıvı kavanoza dökülüyor ve sonrasında da içine kaplumbağa koyuluyor böylece canlı kaplumbağa kolyesi oluyor.Nasıl ki onlar kaplumbağaları kavanozların içine hapsediyorsa biz de bu kaktüsleri küçücük içi sadece kum olan saksılara koyarak onları da hapsetmiş oluyoruz.Bu sebepten ötürü arada sırada bu kaktüslerden almamız gerektiğini düşünüyorum.2-3 liraya satılan bu canların hayatını kurtarmak o kadar da zor değil;saksı ve toprak ...

Bitkilerin resmini akşama doğru yüklemeyi planlıyorum.

Yaylacı ve sibelim beğendi.
Eski 30-04-2012, 20:20   #20
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Charlaux, bitkilere karşı olan duyarlılığını çok takdir ediyorum.

Benim de dalları kırılmış bitkileri "bunu benden başka kimse almaz şimdi" diyerek almışlığım vardır.

Fotoğrafları bekliyoruz...

Yaylacı ve Charlaux beğendi.
Eski 31-03-2013, 13:12   #21
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba arkadaslar,
Bahar geldi cicekler acti artik bahcenin en civcivli zamani Bizim Cekmekoy'e sicak hava bir kere vardi mi anlarsiniz baharin geldigini,iste bugun de boyle bir gundu.Bizim Fransiz Liseleri genelde Nisan ayinda Bahar Tatili verirler,"9 gun" mis gibi bir emekli hayati yasamaktayim ben bu zamanlarda.Butun bir hafta arti 2 gun ekstra magazin tadinda resimleri yayinlanacak butun sirlar aciga cikacak.

Uzun zamandir alacakaranlik'in himayesi altinda serpilen cocos nucifera odasindan cikip bahceye guneslenmek icin indiler.Malumunuz cilt guzelligi onun icin cok onemli,bu hava ve bu sicaklik birlesince sanki geldigi memleketi Florida'yi animsatmis ona hatta "Havalar arada sirada boyle olsun yeter buranin havasi suyu daha guzel " sozleriyle burayi cok begendigini ifade etti.Hatta yetkililere Wilma Elles gibi Turk vatandasligi istedigini de buradan iletmek istiyor hindistancevizim.

Yukaridaki bitkilerden turnera,4 yillik cok sevdigim kaktusum,jaboticabam,IKEA'dan aldigim tropik bitki orumcek aglarinin kurbani oldular.Kader aglarini ordu diyerek uzuntumu cok deprestirmek istemiyorum (her ne kadar oleli bir 3 ay kadar olsa da ) Olsun ama cesitleri tekrar cogaltiriz bu mekani tekrar canlandiririz.

Not: Resimleri iphoto'da editledigim halde yuklenince boyle bir boyutla karsikarsiya kaliyorum yani uyarilarinizi kaale almama gibi bir durum soz konusu degildir.

Eklenen Resimler

Yaylacı beğendi.
Eski 11-04-2013, 07:52   #22
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Peki fotoğraflar konusunda "Denedim, olmadı" diyerek işin içinden sıyrılıyor muyuz? Hayır!
Böyle olmadıysa başka yollarını deneyip başarana kadar peşini bırakmıyoruz. Yoksa hepimiz şöyle olacağız.

Name:  funny looking cat1 copy.gif
Views: 972
Size:  27.8 KB

Bu arada picea abies hayatta mı?

Eski 11-04-2013, 08:09   #23
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Sayfanız hayırlı olsun..Ressimlerin duruşu bitkilerinizin egzotikliğinden kaynaklanıyor olabilir..değişik bir tarz sergilemek istiyorlardır..

vehibe ve Charlaux beğendi.
banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 13:11   #24
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Peki fotoğraflar konusunda "Denedim, olmadı" diyerek işin içinden sıyrılıyor muyuz? Hayır!
Böyle olmadıysa başka yollarını deneyip başarana kadar peşini bırakmıyoruz. Yoksa hepimiz şöyle olacağız.

Eklenti 389212

Bu arada picea abies hayatta mı?
Merhaba sn.gilan,
O konuda haklisiniz,elimden geleni yapiyorum ) Biraz yesil ancak galiba hayata gozlerini yumdu,o kadar ugrastim didindim kurtarabilmek icin ama olmadi herhalde.
Sevgiler

Eski 27-10-2013, 23:25   #25
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba arkadaslar,
Ben artik St.Andrews'dayim orada da bir orkide,Ikea'dan aldigim bir baska Clusiam ve bir tane de sukulentim var.Jaboticaba,picea abies'im ve Turnera'm sizlere omur ama cocos nuciferam,gliricidia sepium'um ve kakaom hala ayakta onlarin fotograflarini yuklemek gelismelerini paylasmak niyetindeyim.5 sene boyunca durgun gececek ancak Mart ayi gibi bir bonsai alarak taclandirmak istiyorum.Ben buradan yine annemin cektigi fotograflari paylasacagim,mesela kakao konusunda sizlerden ozellikle yardim bekliyorum.
Sevgiler

Yaylacı beğendi.
Eski 28-10-2013, 00:21   #26
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
kakao ve bonsai konusunda başarılar..

Charlaux beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 13:15   #27
Ağaç Dostu

Yaylacı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Sayın Charlaux, öncelikle sayfanız hayırlı olsun. Bitkileriniz farklı ve ilginç, dilerim onları yaşatır güzelliklerini sergiletirsiniz. Fotoğraf konusunda foto düzenleme programınız yoksa bunu "Windows Fotoğraf Görüntüleyici"den de(bilgisayarınızda yüklü olması lazım) düzenleme yapabilirsiniz. Fotoğraflarınızı sağa, sola, aşağı ve yukarı döndürme imkanını elde edebilirsiniz. Sayın Gilan hanımın yazdığı gibi irfanview (ücretsizdir, internetten indirebilirsiniz programı),picasa veya Photoshop (ücretli fakat mükemmel bir foto düzenleme programı) ile yapabilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygılar efendim....

Charlaux beğendi.
Yaylacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 18:21   #28
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Oncelikle eski yeni tum hosgeldiniz yazilarina tesekkur ederek yaziya koyulayim.

Simdi resimlerini koydugum arkadas Plantae'nin hediye ettigi kakaom.Yasi nedir,dogum yeri Karadeniz midir yoksa yagmur ormanlari midir bilemiyorum ama geldikten sonra ciddi bir istikrarla hayatini surdurmeye devam etti.Saksisinda bugune kadar bir degisiklik yapmadim ve Aralik'taki gelisime kadar da bu saksida hayatini surdurecek;sonucta o gelis 21 gunluk kocaman bir gelis.

Neyse efendim,bu bitki geldigi andada bir yapragi sararmis digeri de tshirt'un ustune camasir suyu dokulmus gibiydi dolayisiyla beni o renk cokmeleri sasirtmadi cunku benden kaynakli bir hata olsaydi digerlerinin de toptan gidecegini ve tomurcuk vermeyecegini dusunurdum.Ancak siz bu bitkiye soyle bir disaridan baktiginizda sorunu nerede goruyorsunuz,gereginden fazla mi gunes aliyor acaba masadan yere mi almali gibi sorularim olacak sizlere.

Eklenen Resimler

Eski 28-10-2013, 18:56   #29
Ağaç Dostu

Yaylacı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Yabancı bir web sitesinde çeviri yaparak aldığım bilgi, size yardımcı olabilir.(http://www.kew.org/plants-fungi/Theobroma-cacao.htm)
Theobroma cacao güçlü ışık ve yüksek nem ile, tropikal koşullar altında iyi yetişir. Organik madde bol (örneğin, hindistan cevizi lifi gibi) olan bir toprak, temelli gübre kullanılmalıdır. Ağaç nemli tutulmalıdır, güneşin kavurucu olduğu havalarda her gün hariç, bazaen sönümlü yeşillik oluşabilir. Yumuşak su yapraklar üzerinde kireç birikimini önlemek için kullanılmalıdır. Iyi çürümüş gübre ile ağacın tabanı etrafında malçlama nemi korumak ve yabani otlar önlemek için yardımcı olacaktır. Haftada bir kez yaprak dengeli bir sıvı, kış aylarında ve yazın potas verilmelidir. Budama gerekli şeklini korumak için gerçekleştirilmelidir.
Bu bilgiyi yukarıda verdiğim intenet sitesinden çeviri yaparak aldım, umarım faydası olur.

Charlaux beğendi.
Yaylacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024