agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2013, 12:44   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2013
Sinaan / Balkon

Herkese merhaba benim de uzun süredir böyle meyve-sebzeye yetiştirme merakım vardı fakat çok acemi olarak yapıyordum ek sula bekle misali maalesef hep boşa gidiyolardı,Bu sene daha iyi bi şekilde yapmaya karar verdim annemden sürekli paraları toprak fide tohum saksıya harcıyosun falan diye azar işitiyorum ama olsun bunları ektim sizce neler yapmalıyım saksılarda biber,domates,kıvırcık fideleri var.Bardak ve plastik kaplarda ise tere ve dereotu tohumları yuvarlak saksıya rastgele domates çekirdeği atmıştım çıkar diye bi şeyler oluştu birde yanlarından maydonozlar fırlayıverdi Onlarda nasıl bi yol izlemeliyim çok ufak ve sıkışık oldukları için alırken kopartırım diye korkuyorum tecrübelerinizden yararlanmak isterim nasıl bir yol izlemeli neler yapmalıyım bu balkon bahçeciliği konusunda? birde semizotu tohumu alıp eksem çıkar mı yoksa zamanı geçti mi? Cevaplar için şimdiden teşekkürler

Ve diğer tüm önerilerinizi bekliyorum ,neler ekmeliyim? yetiştirme vs.konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

dağçiçeği beğendi.

Düzenleyen Sinaan : 20-06-2013 saat 15:07
Sinaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 13:05   #2
Ağaçsever

devamı

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sinaan : 20-06-2013 saat 15:11
Eski 20-06-2013, 13:06   #3
Ağaçsever

devam

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sinaan : 20-06-2013 saat 15:14
Eski 20-06-2013, 13:06   #4
Ağaçsever

devam

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sinaan : 20-06-2013 saat 15:16
Eski 20-06-2013, 14:40   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Öncelikle selamlar,

bitkilerinizin saglık durumları iyi görünüyor. Soğanlarınız sonu iyi olmayacağını şimdiden üzülerek söyleyeyim. Nedeni ise sofralık kuru soğan ekildiği zaman evet yeşeriyor büyüyor fakat çabuk çürüme yapıyor. Bir süre sonra soğanlarımız toprak altında çürüyecek ve sirke sinekleri dolacaktır sakının içi. Soğanın yaprakları 30 cm yaklaşık olunca soğanları çıkarın derim. Yeşil kısımlarını mutlu şekilde tüketeceğinize eminim.
Domatesleriniz oldukça güzel duruyor. Balkonunuzda rüzgar durumuna göre domateslerinize sırık desteği yapabilirsiniz.
Bir saksınızda biberlerle marullar aynı yerde. Marul kısa boylu bir bitki biber ise daha uzun bir bitki. Biberiniz boylandıkca marulunuzun ışığını kesme ihtimali var. Biberleriniz de oldukça sağlıklı görünüyor ayrıca çiçeklenmiş. Yakında yavru biberler çıkacaktır. Emeğinize sağlık.

suwat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 14:49   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Sinaan,

İlk mesajınız dışındaki fotoğrafları foruma yüklememişsiniz.

Lütfen düzelt özelliğini kullanarak o mesajlardaki fotoğrafları foruma yükler misiniz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 15:07   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suwat Mesajı Göster
Öncelikle selamlar,

bitkilerinizin saglık durumları iyi görünüyor. Soğanlarınız sonu iyi olmayacağını şimdiden üzülerek söyleyeyim. Nedeni ise sofralık kuru soğan ekildiği zaman evet yeşeriyor büyüyor fakat çabuk çürüme yapıyor. Bir süre sonra soğanlarımız toprak altında çürüyecek ve sirke sinekleri dolacaktır sakının içi. Soğanın yaprakları 30 cm yaklaşık olunca soğanları çıkarın derim. Yeşil kısımlarını mutlu şekilde tüketeceğinize eminim.
Domatesleriniz oldukça güzel duruyor. Balkonunuzda rüzgar durumuna göre domateslerinize sırık desteği yapabilirsiniz.
Bir saksınızda biberlerle marullar aynı yerde. Marul kısa boylu bir bitki biber ise daha uzun bir bitki. Biberiniz boylandıkca marulunuzun ışığını kesme ihtimali var. Biberleriniz de oldukça sağlıklı görünüyor ayrıca çiçeklenmiş. Yakında yavru biberler çıkacaktır. Emeğinize sağlık.
Çok sağolun öneriler ve cevap için Peki soğan olarak arpacık soğan eksem yine çürüme olur mu? yoksa yeşil soğan yiyemeyecekmiyim? Biberi başka bir saksıya tek olarak alırım bir süre sonra peki neler ekmemi ya da dikmemi önerirsiniz?

Eski 20-06-2013, 15:16   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Sinaan,

İlk mesajınız dışındaki fotoğrafları foruma yüklememişsiniz.

Lütfen düzelt özelliğini kullanarak o mesajlardaki fotoğrafları foruma yükler misiniz?
Düzelttim fakat sadece uyarı yerine birde fikirlerinizi belirtseydiniz daha iyi olmaz mıydı?

Eski 20-06-2013, 18:12   #9
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Sayfanız hayırlı olsun..Bitkileriniz çok güzel.. Fakat domatesleriniz çeri değilse sizde benim gibi çok zorluk çekersiniz..Çünkü büyüdüklerinde saksılara sığmıyorlar..Deneme yanılma yoluyla tadına vara vara bitkilerinizi büyütmenizi dilerim..Kolay gelsin..

banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 18:47   #10
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi banusemiha Mesajı Göster
Sayfanız hayırlı olsun..Bitkileriniz çok güzel.. Fakat domatesleriniz çeri değilse sizde benim gibi çok zorluk çekersiniz..Çünkü büyüdüklerinde saksılara sığmıyorlar..Deneme yanılma yoluyla tadına vara vara bitkilerinizi büyütmenizi dilerim..Kolay gelsin..
Temennileriniz için teşekkürler Çeri diyerek aldım ama inşallah öyle çıkar Birde bu ay içinde ekmek için neler önerirsiniz acaba?

Eski 23-06-2013, 17:17   #11
Ağaçsever

Cevap verecek başka kimse yok sanırm :/

Eski 24-06-2013, 06:39   #12
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Yazını yeni okudum Sinan kardeşim..Ne isterseniz ekebilirsiniz..Fakat fide olarak tavsiye ederim ..Tohum biraz zor olur büyümesi desem de ben mısır ve fasulye tohumlarını daha bugün ekeceğim..Saksıda yetiştirmeyi deneyeceğim..Fasulyeyi daha önce denemiştim fakat mısırı ilk bu sene ekeceğim..

banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 10:36   #13
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Sayfanız hayırlı olsun sayın Sinaan ,
Öncelikle bu tür uğraşırlara vakit ayırdığınız için tebrik ediyorum. Sebzeleriniz gayet sağlıklı görünüyor. İlk resimdeki yuvarlak saksıda zannedersem maydanoz var.
Bu dönemde ekebeileceğiniz pek fazla tohum yok galiba. Bence de fide olarak yetiştirirseniz daha iyi verim alır süreyi kısaltmış olursunuz. Semiz otu için çok geç değil zannedersem ama daha iyi bilen arkadaşlara sormak lazım. Ben olsam elimde tohum varsa bir kısmını denerdim.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 12:22   #14
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi banusemiha Mesajı Göster
Yazını yeni okudum Sinan kardeşim..Ne isterseniz ekebilirsiniz..Fakat fide olarak tavsiye ederim ..Tohum biraz zor olur büyümesi desem de ben mısır ve fasulye tohumlarını daha bugün ekeceğim..Saksıda yetiştirmeyi deneyeceğim..Fasulyeyi daha önce denemiştim fakat mısırı ilk bu sene ekeceğim..
Teşekkür ederim banu abla

Eski 24-06-2013, 12:24   #15
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dağçiçeği Mesajı Göster
Sayfanız hayırlı olsun sayın Sinaan ,
Öncelikle bu tür uğraşırlara vakit ayırdığınız için tebrik ediyorum. Sebzeleriniz gayet sağlıklı görünüyor. İlk resimdeki yuvarlak saksıda zannedersem maydanoz var.
Bu dönemde ekebeileceğiniz pek fazla tohum yok galiba. Bence de fide olarak yetiştirirseniz daha iyi verim alır süreyi kısaltmış olursunuz. Semiz otu için çok geç değil zannedersem ama daha iyi bilen arkadaşlara sormak lazım. Ben olsam elimde tohum varsa bir kısmını denerdim.
Cevap için teşekkür ederim Yuvarlak saksıda domates ve maydonoz bir arada çıktı Semizotu-dereotu ve tere tohumları ekmiştim çıkanlar oldu ama hangisine ne ektiğimi yazmayı unuttum karıştı hepsi bi paylaşayım da bulalım ne olduğunu

Eski 24-06-2013, 12:43   #16
Ağaçsever

Bunlarda ektiğim şeyler sanırım bunlar tere

Eklenen Resimler

fikreteren ve perimar beğendi.
Eski 24-06-2013, 12:47   #17
Ağaçsever

dere otları ektiğim kap hala boş :/

Eklenen Resimler

Eski 24-06-2013, 12:56   #18
Ağaçsever

Bu resmi foruma ek olarak ekleyemedim maalesef. sanırım boyutu büyük geldi bunlarda semizotu sanırım

http://u1306.hizliresim.com/1b/s/pjfkd.jpg

Eski 29-07-2013, 00:30   #19
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
fideciklerin son durumunu merak ediyorum sn, sinaan yeni fotoğraflar bekliyoruz

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 18:10   #20
Ağaçsever

Köye gittiğim için fideleri emanet etmiştim döndüğümde sadece biberleri ayakta buldum :/ üzerlerinde birer biber vardı onları da koparttık yedik yani durum pek iç açıcı değil :/

Eski 11-08-2013, 20:22   #21
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sinaan Mesajı Göster
Köye gittiğim için fideleri emanet etmiştim döndüğümde sadece biberleri ayakta buldum :/ üzerlerinde birer biber vardı onları da koparttık yedik yani durum pek iç açıcı değil :/
Oh yahu sinaan dönmüş geri Sürekli bakıyodum sayfana bi gelişme var mı diye ama yoktun buralarda. Olanlar için de üzülme ve asla yılma canlılarla uğraşıyoruz sonuçta ölme ihtimali hep aklımızda olmalı Seviyor musun bilmiyorum ama bikaç saksı çiçek yetiştirmeni öneririm sadece sebzeye yönelmişsin gözün gönlün açılsın azcıcık çiçeğe de el at

bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 21:19   #22
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek Mesajı Göster
Oh yahu sinaan dönmüş geri Sürekli bakıyodum sayfana bi gelişme var mı diye ama yoktun buralarda. Olanlar için de üzülme ve asla yılma canlılarla uğraşıyoruz sonuçta ölme ihtimali hep aklımızda olmalı Seviyor musun bilmiyorum ama bikaç saksı çiçek yetiştirmeni öneririm sadece sebzeye yönelmişsin gözün gönlün açılsın azcıcık çiçeğe de el at

Haklısın Ama el elin eşeğini türkü söyleyerek güder lafını bizzat yaşadım O işe de gireceğim inşallah ama bu sebzeleri sürekli dikemiyoruz ya o yüzden şimdilik sadece sebzeye girmiştim Yakında ona da başlayacağım inşallah Önerilerini de alsam iyi olur,bi de bu ara bu tam bodur saksı için meyva fidanları var ya onlara merak saldım hiç bilgin var mı acaba bu konuda? tam bodurlar en fazla 1- 1,5m olur diye okudum bu da balkon için gayet iyi

Eski 11-08-2013, 22:31   #23
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sinaan Mesajı Göster
Haklısın Ama el elin eşeğini türkü söyleyerek güder lafını bizzat yaşadım O işe de gireceğim inşallah ama bu sebzeleri sürekli dikemiyoruz ya o yüzden şimdilik sadece sebzeye girmiştim Yakında ona da başlayacağım inşallah Önerilerini de alsam iyi olur,bi de bu ara bu tam bodur saksı için meyva fidanları var ya onlara merak saldım hiç bilgin var mı acaba bu konuda? tam bodurlar en fazla 1- 1,5m olur diye okudum bu da balkon için gayet iyi
Bu konuda sana katılıyorum kimse önemsemiyor senin kadar hiç bir şeyini. Bodur meyveler konusunda bilgim yok malesef. Bizim birtek bodur sarı elmamız vardı 50 cm kadar olurdu boyu üzeri de elma dolu olurdu, bahçedeydi saksıda nasıl olur bilmiyorum hem de balkonda, iyi güneş alması lazım toprağın gübrelenmesi lazım vs. sanırım biraz zahmetli olur, balkonda meyve verip vermemesi de malum tabi araştır derim yine de hayalinden vazgeçme

Sinaan beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 22:33   #24
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek Mesajı Göster
Bu konuda sana katılıyorum kimse önemsemiyor senin kadar hiç bir şeyini. Bodur meyveler konusunda bilgim yok malesef. Bizim birtek bodur sarı elmamız vardı 50 cm kadar olurdu boyu üzeri de elma dolu olurdu, bahçedeydi saksıda nasıl olur bilmiyorum hem de balkonda, iyi güneş alması lazım toprağın gübrelenmesi lazım vs. sanırım biraz zahmetli olur, balkonda meyve verip vermemesi de malum tabi araştır derim yine de hayalinden vazgeçme
Haklısın Deneyeceğim kesinlikle

Eski 09-09-2013, 11:41   #25
Ağaçsever

Sonunda bodur fidanlarıma kavuştum

Balkonumuza bodur fidanlar geldi bende dikip hemen konuyu açtım İşte Fidanlar Toplam 4 çeşitler 2 Limon,1 Mandalina,1 Elma 1 de Dut var.Buyrun fotoğraflar,Bu ağaçların bakımı vs.ile ilgili bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 11-09-2013, 18:27   #26
Ağaçsever

Kimse yok mu

Eski 21-09-2013, 11:04   #27
Ağaçsever

Hiç kimse mi bu fidanlar hakkında bişey bilmiyor?

Eski 21-09-2013, 11:25   #28
Ağaçsever

Derya Hanim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Bu bodur agaclardan bende 3 tane aldim. Limon, portakal ve greyfurt. belki 1.5- 2 metre mesafe birakarak bahceye yan yana diktim. Simdi arada bir limon kopariyorum tadi ve kokusu portakal gibi. Agaclarin 3ude ayni tad ve kokuda meyve veriyor. Sanirim yakin olduklari icin meyveler birbirine benzedi siz bu hataya dusmeyin ve fidanlarinizi birbirinden uzakta tutun.

Derya Hanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2013, 16:51   #29
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Hanim Mesajı Göster
Bu bodur agaclardan bende 3 tane aldim. Limon, portakal ve greyfurt. belki 1.5- 2 metre mesafe birakarak bahceye yan yana diktim. Simdi arada bir limon kopariyorum tadi ve kokusu portakal gibi. Agaclarin 3ude ayni tad ve kokuda meyve veriyor. Sanirim yakin olduklari icin meyveler birbirine benzedi siz bu hataya dusmeyin ve fidanlarinizi birbirinden uzakta tutun.
Ben saksıda yetiştiriyorum o yüzden sıkıntı olmaz sanırım

Eski 23-09-2013, 17:39   #30
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sinan kardeş sayfan hayırlı olsun, seni kutlarım. Sakın hiç yılma deneyerek öğreneceksin
bu işleri ve ileride çok güzel şeyler başardığını göreceksin, sana tavsiyem diğer üye arkadaşların bahçelerine bir göz atarsan mesajları da okursan eminim bilgilerden çok daha iyi faydalanacaksın. Kolay gelsin başarılar dilerim.

Sinaan beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024