agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni115Beğeniler
  • 11 Gönderen silopya
  • 11 Gönderen silopya
  • 10 Gönderen silopya
  • 11 Gönderen silopya
  • 1 Gönderen dağçiçeği
  • 10 Gönderen silopya
  • 1 Gönderen gokcegokce
  • 1 Gönderen Kelebek
  • 2 Gönderen Lalem
  • 3 Gönderen jeozuu
  • 6 Gönderen silopya
  • 6 Gönderen silopya
  • 8 Gönderen silopya
  • 9 Gönderen silopya
  • 8 Gönderen silopya
  • 5 Gönderen silopya
  • 3 Gönderen silopya
  • 2 Gönderen jeozuu
  • 1 Gönderen silopya
  • 1 Gönderen kılıçh
  • 5 Gönderen silopya

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2013, 14:31   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Galeri: 1
silopya / Balkon

Merhabalar.
Uzun zamandır siteyi takip ediyorum, fakat işlerin yoğunluğundan aktif olamadım.
Dönem sonu işlerin azalmasıyla birlikte benimde bir konum olsun diyerekten, balkonumu bitkilerimi sizlerin beğenisine sunmak istiyorum.

Günümün çoğu balkonumda geçmekte. Hem çiçeklerim var hem de ufaktan bostan havasında.
İki balkonum var, balkonumun kenarlarında 30 cm genişliğinde, yarım metreden derin, tüm duvar boyunca uzanan çiçekliğim var. Bahçeli ev öncesinde bana yetiyor.
Burada asmadan, sarmaşığa, yer elmasından soğana, birçok şey yetiştiriyorum. Hafta sonu kahvaltısı için domatesim, biberim, salatalığım, maydanoz, dere otu, reyhan, kuzu kulağı, pürpürüm... bu balkondan karşılanmakta.

Ben stresimi attıkça o bana mutluluk vermekte.

Resim eklemeye devam ederim.

Eklenen Resimler

silopya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 14:39   #2
Yeni Üye

En sevdiğim çiçeğim, bodrum papatyam.
Evelsi yıl balkonda dondu, sarıp sarmaladım, dibine saman yığdım ama -15 derece soğuğa dayanamadı, beyaz gülüm de donmuştu o kış.
Allahtan bir kök isteyen arkadaşa, kıyıpta veremediğim yavrudan tekrar ürettim. Buyıl gene coştu.
Fakat rengi her geçen yıl daha da açılıyor, **** iklimle ilgili

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2013, 14:47   #3
Yeni Üye

Soğanlı çiçeklerimin birkaçı.
Özellikle bu yıl soğanlı çiçekler ve bitkilere merak saldım, sitenin etkisi.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2013, 14:58   #4
Yeni Üye

Çiğdem çiğdem çiçecük.
Ebem öldü neydecük.
Yağ verenin oğlu olsun.
Tuz vereni kızı olsun.

Diyerekten köyde dolaşır, kapıları tekmeler, ev ev bulgur, tuz, yağ toplardık. Köyün tüm çocukları dağda çiğdem pilavı yapardık. Ne eğlenceydi

Bu çiğdemleri dağ gezilerimiz sırasında topladım. Ayrıca buyıl menekşe, safran, salep, kardelen, dağ sümbülüde toplayıp kuruttum.

Tüm soğanlar şimdilik iyi durumda. hadi hayırlısı

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2013, 15:03   #5
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Sayfanız hayırlı olsun ,çok güzel karelerle geldiniz. Devamını merakla bekliyorum. Kolaylıklar dilerim.

silopya beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 15:13   #6
Yeni Üye

En üsteki geçen yıldan açmayıp bu yıl süpriz yapan lalem.
Altındaki 2. ve 3. resimdekiler geçenyıl tarladan söktüğüm 2 soğanlı bitki. Tarla soğanı, it sarımsağı gibi yerel isimleri var. Almanlar özellikle toplayıp yerlermiş, turşusu falan oluyormuş falan ama aslı nedir ne değildir bilmiyorum.

En alttaki mor olan salep, ben başta salep olduğunu bilmiyordum fakat kokusuda yabancı gelmiyordu hani Onlarıda dağdan söküp balkonuma diktim.
Çok güzel tuttu. Kuruyunca dalları onlarıda söküp saklıycam.

Domates biber fidelerim soğanlı bitkilerden açılan yere taşınmak için dört gözle bekleşiyorlar.

Şimdilik bu kadar pazartesi paylaşıma devam ederim.

İyi tatiller

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2013, 21:00   #7
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Hoşgeldiniz sayın Silopya, balkon gayet yeşil kimbilir neler neler var o yeşilliğin arasında. Paylaşımlarınızın takipçisi olacağım. İyi günler...

silopya beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 21:42   #8
Ağaç Dostu

Kelebek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Sayfanız hayırlı olsun Sn.Silopya,
Saygılar.

silopya beğendi.
Kelebek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 22:54   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Sayfanız hayırlı olsun, Sayın Silopya ...

silopya ve Kelebek beğendi.
Lalem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 00:05   #10
Ağaç Dostu

jeozuu's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Merhaba,

Sayfanız hayırlı olsun. Hepsine maşallah.

Tokat'lıların çoğalması çok güzel belki biz de ilerde bir gün "Ağaçlar.net Tokat buluşması" gibi bir etkinlik yapabiliriz Kim bilir...

silopya, Lalem ve Kelebek beğendi.
jeozuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 08:18   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Neden olmasın , Sevgili Jeozuu

Lalem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 13:23   #12
Yeni Üye

Öncelikle sayfamı balkonumu beğenen tüm üye arkadaşlara teşekkürlerimi bir borç bilerekten paylaşımlarıma devam etmek istiyorum.
Tokat buluşması için de neden olmasın diyorum. Bir etkinlikte mesala?

Bunlar benim sukulentlerim ve kaktüslerim. Kaktüse meraklıydım ama burda gezerken güzelliğinin daha bir farkına vardım. Ama bir türlü çiçek açtıramıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2013, 13:32   #13
Yeni Üye

Umarım taşları farkettiniz. Bu doğal taşlara çok merakım var. Çiçeklerimi taşla bibloyla otla çöple süslemeyi çok seviyorum.

Bu taşları dağ yürüyüşlerimde buluyorum genelde parlak olanlar iyi oluyor. Onları tuzruhunda bekletip çapaklarını gideriyorum, sonrasında müthiş güzellikler çıkıyor.

Bu kaktüsüm 7-8 yıldır bende ilk yıllar çiçeğe boğuluyordu ama 2 yıldır açmaz oldu. Ne öldü ne dirildi.

Ocak ayında burdan okuduğum bilgilerle aşı yapmayı denedim. oldu da sanırım. Ama altta da görüleceği üzere kestiğim parça ölmedi de köklenmedi de.

Bu arada değişik renkli benjaminlerime de yarma aşı yaptım birisi tuttu

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2013, 13:47   #14
Yeni Üye

Az biraz Çorumluluk var süsü süslemeyi severiz.
Kuruyan dalları çiçekleri atmayıp bu şekilde bişiler yapmaya çalıştım üsteki resimle. Bir ara baya bir ilerletmiştim fakat 2-3 tanesini güve yedi. Bu ve bir tane daha kaldı elimde.

Burada balkon kapısı vardı ve kullanılmıyordu, kışın genellikle burda duruyor çiçeklerim. Bende kapıyı söküm yerine cam tuğla döşedim. Çok daha aydınlık oldu, çok güzel old, hem de BEEEEEN kendim yaptım

Önünde aşı yaptığım benjaminim, yanındakilerde mor yapraklı adından çok rengini sevdiğim çalıntı çiçeklerim. Parayla alınanlar yaşamıyor. Verilenler büyümüyor, ama çalıntı olanlar maşallah coşup gidiyor.

Diğer 4. sıradaki olan çiçekciden bana hediye 9 yıl oldu aynı halde. Toprak değiştirdim, budadım, ilaçladım, gübreledim ama yok banamısın demiyor. Bir yaprak 3 ayda açarmı arkadaş ama bizimki tın tın. Duruyor işte bir köşede.

En alttaki Küstüm çiçeğim 20 yeşeren tohumdan tek kalan. Geçenyıl anası çok büyümüştü ama beyaz örümcek tüm suyunu emdi posasını bıraktı. Yaşarsa bizimdir.

Çiçek önce kendi yaşamak isteyecek arkadaş. Sen ne yaparsan yap yaşamıyor. Yaşasada yaşamasada kendine, kendi bilir valla

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2013, 14:05   #15
Yeni Üye

Burasını bu yıl yaptım. Balkonda çiçek koyacak yer kalmadı bende kaçak raf çıktım.

Bu aloeveram antalyadan söktüm 2 yıl önce küçüklerdi ama büyüyorlar. Saksıdaki taşlar yarı deşerli yeşim taşı, doğal araziden kendi toplamam. Kırıp küçülttüm silikonla saksıya yapıştırdım, sonra vernikledim.

2. Resimdeki kuşkonmazım 3. yılı onunda buyıl 3 yeni dal verdi. Arkadaşımda var bir tane belime geliyor, küçüklüğümün çiçeği bana hep çocukluğumu hatırlatır.

Diğeri gene çalıntı çiçeklerimden. Eski sepetler fileler vardı onlarıda bu şekilde değerlendirdim.

Öndeki paşa kılıcı türünde bir çiçek, arkadaki paşa kılıcı, yanındaki küpe, ve ismini bilmediğim çiçeklerim.

Paşa kılıcımı çok severim. 2002 den beri bende. Çok güzel açardı yılda 2-3 kez ama son 5 yıldır oda açmıyor. Saksıda sıkışıp kaldılar bende inadına değiştirmiyorum saksısını. Sen misin açmayan, sen güzel çiçeklerini ver bana bende yeni saksını kökler sağlam ve kök gelişimi iyi. ama olmuyor işte açmıyor

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2013, 14:14   #16
Yeni Üye

Tokat bu aralar yağmurlu. bazen de çok güçlü rüzgar esiyor. Geçen yıl birhayli fidemi rüzgara kurban verdim. Ama bu yıl rüzgar fidelerimi kırmayacaksın.

Duldadaki domates fidelerim ve saleplerim. Türkiyenin orkidesi.

Son ikisi ise beyaz örümceğin ve pamukcuğun tarumar ettiği gardenyadan arta kalan. Yeni yeni sürgün gözleri görülmekte umarım yaşar. Arkadaki ise geç kalmış zambağım onun hikayesi de başka

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2013, 14:38   #17
Yeni Üye

Geçen yıl zambaklarım çok güzel açmıştı hele beyaz olanın kokusu müthiş. Fakat sökerken soğanların bazısına zarar verdim bazısını da unuttum toprakta çürüdü. Bende ocak gibi bu soğanları limon cuvallarına sarıp öyle diktim, güya bulması da çıkarmasıda kolay olacaktı. Ama iş beklediğim olmadı kökler filenin içinde kıvrılıp kalmış, koca koca deliklerden dışarı çıkmayı başaramamış. Sonradan geri söktüm özgürce diktim. Saksıdaki açtı çiçeğini savdı ama yeniden diktiklerim daha yeni tomurcuklanmaya başladılar. Açınca resimlerini paylaşırım.

Ön paldaki asmam 4 yıllık. Çok çiçek açıyor ama sonradan dökülüyor çiçekler. 8-10 salkım anca duruyor. Onlarda çok üzüm olmuyor seyrek. Ama üzümü müthiş. Daldırma yaptım 2 yıl önce bu yıl sonbaharda yeni fideleri sökecem.2. resimlerim koruklarım.

Hıyarım büyüdü yarım metre var, hafta sonu 2 tanesinide kahvaltıda yemek nasip olur umarım. Bebelerim aşırmazsa tabi

Son 2 resim melisam. Çok yayıldı, diğer bitkileri de çok kıskanıyor büyümesini engelliyor. Fakat kokusu çok güzel. Akşam çayın içine 2-3 yaprak attımmıydı süper oluyor

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2013, 14:53   #18
Yeni Üye

Rüzgar bittikten sonra dikilme sırasını bekleyen hıyar çeri domates ve biber fidelerim.

Yeni diktiğim fideler ve reyhan filizleri.

Kargaların diktiği ceviz. Eğer kargaların cevizlerine bişi olursa gelip çiçeklere zarar veriyor. Kargalarla iyi geçinmek lazım, Geçinirsen unuttukları cevizler fide oluyor, geçinmezsen fidelerin telef oluyor. Yandaki kokusu güzel bir bitki sarı sarı çiçekleri va ıtırlı bir bitki. Leğendekiler çörek otları, ektim bitti.

Ahu dutlarım diğer resim, arkadakiler hüsnü yusuflarım, bazılarını dağdan kendim bulup söktüm.

Son resim 2 yıllık acı biberim. Kışın evin içinde saklıyorum budadıktan sonra. Kışın filizleniyor ama cılız oluyor, çiçekleri hemen dökülüyor. Baharda açık havada güçlü filiz veriyor. Biberlerinden dün yedim, acısı azalmış gibi geldi bana.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2013, 14:58   #19
Ağaç Dostu

jeozuu's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Merhaba Sayın Silopya,

Yapraklardan yaptığınız resim harika olmuş, elinize sağlık. Ayrıca saksılarınız ve doğal taşlardan yapılan çalışmalarınız çok güzel. Bu arada ben de taşlarla çok ilgiliyim. Baya büyük bir koleksiyonum da var. Bu kolleksiyonun oluşmasında jeoloji mühendisi olmamın da katkısı büyük tabi. Kalsedonlarınızdan bende de var, Tokat'ta bulmuştum.

Çiçekleriniz de çok güzel, yabani orkideleriniz müthiş.

Sevgiler...

jeozuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 15:13   #20
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeozuu Mesajı Göster
Merhaba Sayın Silopya,

Yapraklardan yaptığınız resim harika olmuş, elinize sağlık. Ayrıca saksılarınız ve doğal taşlardan yapılan çalışmalarınız çok güzel. Bu arada ben de taşlarla çok ilgiliyim. Baya büyük bir koleksiyonum da var. Bu kolleksiyonun oluşmasında jeoloji mühendisi olmamın da katkısı büyük tabi. Kalsedonlarınızdan bende de var, Tokat'ta bulmuştum.

Çiçekleriniz de çok güzel, yabani orkideleriniz müthiş.

Sevgiler...
Demek kalesedonmuş onlar, aslında yürüyüş arkadaşlarımdan biri maden mühendisi ama esnaflık yaptığı için bilemediydi. Siz bravo resimden tanıdınız. Netteki taşlar daha mavi, bendekiler açık biraz daha.

Ayrıca teşekkür ederim güzel yorumunuz ve bilgi için

jeozuu beğendi.
Eski 06-06-2013, 15:14   #21
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
sn silopya sayfanız hayırlı olsun...
bol çiçekli günler dilerim...

silopya beğendi.
kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 15:39   #22
Yeni Üye

Çiçeklerimden genel görüntüler.
Limon ağacım ve üzerinde limonlar umarım dökülmez.
Son resimdeki ilk yıl biber olan ama sonraki yıl domatesimsi bişeye dönüşen biberim. 4. yılda, tadı tatlı ve bol çekirdekli. İlginç

Eklenen Resimler

Eski 26-07-2015, 00:46   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Güzel,değişik bir sayfaydı.Yaratıcılığınız sayfanızı daha da güzelleştirmiş,zenginleştirmiş.Sadece çiçek değil,güzel bir zevk de görüyorum.Başarılar.

sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024