agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni104Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2013, 12:29   #1
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Hülyab / Balkon

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır açmak istediğim balkon sayfamı bugün açıyorum. Ağaçlar.net'in değerli yorumcuları sayesinde oluşturduğum ve dahada geliştirmek istediğim balkon bahçemdeki bitkilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sırasıyla;
Cyclemen
Domateslerim yakından
Domates, hıyar ve fasülyelerim
Hıyarlarım yakından
Tüm meyveleri kızım tarafından tüketilmiş olan Kamkat ağacım

Eklenen Resimler

h_dogan, tturt, Tika ve 8 kişi beğendi.
Hülyab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 12:32   #2
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Bunlarda sürekli dıştan dıştan (dış yaprakları) tüketmek suretiyle incecik kalmış olan marullarım ve saksılarına yerleşmeyi bekleyen minik fideciklerim

Eklenen Resimler

h_dogan, tturt, Tika ve 11 kişi beğendi.
Eski 08-04-2013, 12:49   #3
Ağaç Dostu

yagmur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2013
sayfaniz hayirli olsun.)))

yagmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 12:50   #4
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Teşekkür ederim bahara hazırlandık fotolarını eklemek istedim

Eski 08-04-2013, 13:41   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-02-2012
Sevgili Hülyab sayfanız hayırlı olsun. Hoşgeldiniz aramıza. Resimlerinizin devamını bekliyoruz

Hülyab beğendi.
ddmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 13:46   #6
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Teşekkür ederim Sevgili Ddmk tabiiki devamı mutlaka gelicek, yazdıklarınızı ve sayfanızı takip ediyorum buradan öğrendiklerimle umarım başarılı sonuçlar alacağım.

ddmk beğendi.
Eski 08-04-2013, 14:53   #7
Ağaç Dostu

Takıldığınız bir yer olursa sebzeler konusunda bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım. Hoş bende profesyonel değilim ama ))
Size tavsiyem hemen bir enzim hazırlayın ben çok faydasını görüyorum

Hülyab beğendi.
Eski 08-04-2013, 15:03   #8
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

yardımcı olmaya çalışırım sözünü duyar duymaz hemen söze girişmiş gibi olmazsam birşey sorabilir miyim? Forumda gübre yazıp aratıyorum birkaç dakiadır ama aradığım bilgiye ulaşamıyorum. Elimde Gentafol sebzeler için NPK gübre çözeltisi die birşey var 8-8-8 yazıyor bunu kullanabilirmiyim tüm sebzelerim için veya sizin önereceğiniz birşey varmıdır? Katı olarak yanmış gübre yerine böyle birşey kullanılabilir mi? Balkonumda yetiştirdiğimden kokudan ve oluşabilecek böceklerden korkuyorum sanki gübre bu ihtimalleri arttırır gibi geliyor (?)
Sizin faydasını gördüğünüz enzim nedir? Paylaşırsanız çok sevinirim.

Eski 08-04-2013, 15:22   #9
Ağaç Dostu

gübre konusunda çok bilgi sahibi değilm ama NPK da böcek oluşmaz, hayvan gübresi yapıyor ama . Ben o yüzden hiç kullanmadım. NPK 8-8-8 çok yetersiz genel itibariyle 20-20-20 kullanılıyor yanlış hatırlamıyorsam ama şuan verebilirsiniz hafta bir **** 10 günde bir üzerindeki talimata uygun olarak ilave yapın. Enzime gelince kendi yaptığınız gübre diyebilirim kısaca hemen tarifini vereyim 5 lt su şişesine 500 gr pekmez (ben 2.5 litre şişeye 300 gr pekmezle hazırlamıştım ), soğan, sarımsak ve limon hariç mutfak artığı ben neler koyduğumu söyleyeyim 1-2 tane biber, kabak, elma, mandalina , yumurta kabuğu, çay, kaymak, muz kabuğu, yoğurt çorbası, havuç, ekmek içi ve bu tarifi bana veren sn safranlı içerisine tırnak ve saç koymamıda önermişti bu atıklar 2 kilo kadar olacak ben göz kararı koymuştum.( 2,5 lt ile yapılacaksa 1-1.5 kilo atık) şiede kalan kısmı su ile dolduruyoruz ve üzerine 1 tane balon geçirip balonda 1-2 delik açıyoruz ki patlamasın .yaklaşık 1 ay sonra hazır olacaktır. mutfak artıklarınız parçalanıp beyaz küfler üstünde bırıktımı
bu gübre hazırdır. Sıcak havada 15 günde hazır geliyor. en son enzimnizi süzüyorsunuz. ve ben göz kararı sulama suyunun içine karıştırıyorum ortalama 1 ltye 1 kapak. Çok karışık anlattım galiba size link vereyim orda görürsünüzde hazırlama şeklini Gübre (çeşitleri, özellikleri, kullanım yerleri...)

Eski 08-04-2013, 15:26   #10
Ağaç Dostu

unutmadan söyleyeyim mutfak atıklarını ne kadar küçük doğrarsanız o kadar çabuk enziminiz hazır olur. Ben ilk enzim yaparken çok korkmuştum. Peki neden korktum
1- Kurtlanırsa
2- Kötü kokarsa diye
ama ikiside başıma gelmedi turşudan hafif bir kokusu var . Kurtlanma olursada püf noktası varmış hemen üzerine biraz daha pekmez ilave ediyorsunuz ) siz yapın süreçte yardımcı olurum

Eski 08-04-2013, 15:33   #11
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

yok güzel anlattınız linkide inceleyeceğim ben bunu daha önce araştırmıştım ama aylarca bekleme süreleri okumuştum toprağa gömmeler bu malzemeleri felan eğer böyle 15 gün veya bir ayda oluyorsa çok ii buda evde biraz koku problemi yapabilir belki ama eğer iyi sonuç aldıysanız denemekte fayda var başladık bi kere tam olsun dimi bu şişeyi güneş gören biryerdemi yoksa gölgedemi bekletmeliyiz? o zaman dediğiniz hazırlanana kadar ben hafada bir bu npk sıvı gübreden sıkayım artık fotoları paylaşırım sonuçları beraberce görürüz inşallah.

Bu arada sizin sebzeler bayağı gelişmiş şimdiden sanırım bu hazırladığınız sıvı işe yaramış

Cymbelina beğendi.
Eski 08-04-2013, 15:37   #12
Ağaç Dostu

Evde içerisinde bekletin ben güneşe falan koymadım. Koku olmuyor kesinlikle . Sizin toprağa gömülecek dediğiniz kompost galiba kompostlarda feci koku olduğunu duydum hiç kalkışmadım. Enzimi yaptık oldu ve süzdük kalan posoları toprağa gömüp üzerine bir şeyler ekip, dikebilirsiniz. ya da kalan posoları yeni hazırlayacağınız enzime koyup enzimin oluşma süresini kısaltabilirsiniz. Ben enzim harici hiç bir şey kullanmıyorum

Eski 08-04-2013, 16:04   #13
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Umarım başarılı olurumda bende başka bişey kullanmam doğal olması çok önemli benim için 15 aylık bir kızım var özellikle onun için giriştim bu işe

O zaman hemen bu akşam mutfağımdan çıkacak malzemelerle başlıyorum yanlşım varsa düzeltin lütfen. Tüm atıklarımı doğrayıp bir şişede biriktiriyorum gerekli miktara ulaşınca içine pekmez ve su ilave ediyorum balonunu takıp deliğini deliyorum ve bekletiyorum. Üstü küflenmeye başladığında (ortalama bir ay sonra) enzimim kullanıma hazır süzüp bir litreye bir kapak olarak kullanıyorum doğru mudur?

ddmk beğendi.
Eski 08-04-2013, 16:20   #14
Ağaç Dostu

bence bir yanlış var artıkları doğrayıp bekletmeyin. Yapacağınız zaman doğrayın. Yemek arttı dolapta bekletin. Dolapta bozulmak üzere meyvemi var ( narenciye hariç ) onları bekletin yapacağınız zaman doğrayın. Yumurta kabuklarını atmayın. Doğranmış yiyecekler kolay bozuluyor biliyorsunuz. Havalarda ısınmaya başladı o yüzden bozulma ihtimali daha fazla dolapta bekletin atıklarınızı.

Eski 08-04-2013, 16:41   #15
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

tamamdır o zaman hemen bu akşam başlıyorum gelişmeleri paylaşır yorum beklerim

ddmk beğendi.
Eski 08-04-2013, 17:04   #16
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
balkon ve fidelerinize bayildim. kolay gelsin. bol bol hasat dilerim.

su siselerini beyaz yerine siyaha boyamak toprak isisi icin daha iyi sanirim.

en cok da fideliginize bayildim. nelerle, nasil yaptiniz? bizi tanistirsaniza )

Hülyab beğendi.
nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 17:16   #17
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
balkon ve fidelerinize bayildim. kolay gelsin. bol bol hasat dilerim.

su siselerini beyaz yerine siyaha boyamak toprak isisi icin daha iyi sanirim.

en cok da fideliginize bayildim. nelerle, nasil yaptiniz? bizi tanistirsaniza )
Sevgili Nkutsay yorumlarınız ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Su şişelerini biraz görsel düşünce ile birazda sanki koyu renk olursa güneş ışınlarını çok çeker düşüncesiyle açık renge boyamak istedim umarım verim alırım.

Fidelik olarak sanırım altı beyaz üstü kırmızı bölümü dediniz onu gören herkes ne olduğunu soruyor. Marketlerde özellikle bayram zamanlarında şeker sergilemek için kullanılan standlar vardırya işte onlardan. Alt kısmı karton (ben orayıda boyadım markası yazıyordu) üstünede 6 adet kasaları var onları yerleştiriyorsunuz kasalar ortalama 20 cm derinliğinde kasaların altında kartonun içinde kalan kısma ise torf saksı vs. malzemelerimi koyuyorum yani depo olarakta kullanılabiliyor yani tavsiye ederim çok amaçlı.. Muhabbetinizin iyi olduğu bir marketten rica edebilirsiniz.

nkutsay beğendi.
Eski 08-04-2013, 17:39   #18
Ağaç Dostu

Bayçalı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
sn.Hülyab balkon sayfanız hayırlıolsun petleri boyamanız çok güzel olmuş kötü görüntüyü yok etmişsiniz hadi bakalım kolay gelsin

Hülyab beğendi.
Bayçalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 20:35   #19
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BAYÇALI Mesajı Göster
sn.Hülyab balkon sayfanız hayırlıolsun petleri boyamanız çok güzel olmuş kötü görüntüyü yok etmişsiniz hadi bakalım kolay gelsin
Sevgili Bayçalı teşekkür ederim yorumunuz için.

Eski 09-04-2013, 08:57   #20
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Sevgili Ddmk enzim malzemelerim hazır; çay, muz kabuğu, biber, domates kabuğu, yumurta kabuğu, pırasa ve ekmek içi koydum senin dediğine göre az sonra kızımın tırnaklarını kesip onları ve birazda saç ekliycem ben 1.5lt. şişede yapıyorum malzemelerim 700gr.kadar 150ml pekmez koyucam kalan yeride suyla doldurucam. Anlattıklarımda yanlış bişey varsa düzelt lütfen ben şimdi balon almaya gidiyorum tek eksiğim o

ddmk beğendi.
Eski 09-04-2013, 09:46   #21
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
hayırlı olsun sayfanız hülyab , balkonda sebze işine girmiyeceğim diyorum ama sizin fideleri ve düzenlerini görünce heveslenmedim desem yalan olur... hele boyalı su bidonlarına bayıldım... temiz ve düzenli görünüyor... tebrik ederim...

Hülyab beğendi.
denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 09:55   #22
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Sevgili Denizcem teşekkür ederim güzel yorumlarınız için bende geçen kıştan beri ilgileniyorum bu hobiyle bende yeniyim yani ama tavsiye ederim özelliklede çocuğunuz varsa tohumdan ektiğiniz sebzeleri yediğini görmek kadar keyifli bişey yok kızım havuç yemeye bayılıyor

ddmk beğendi.
Eski 10-04-2013, 18:04   #23
Ağaç Dostu

Merhaba Hülyab eksik bir şey yok . Ama bence 150 gr pekmezden biraz daha fazla koy 175- 200 gr gibi. Anladığım kadarıyla pekmez az olduğu zaman kurtçuk oluşabiliyor.

Eski 10-04-2013, 18:07   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hülyab Mesajı Göster
Sevgili Denizcem teşekkür ederim güzel yorumlarınız için bende geçen kıştan beri ilgileniyorum bu hobiyle bende yeniyim yani ama tavsiye ederim özelliklede çocuğunuz varsa tohumdan ektiğiniz sebzeleri yediğini görmek kadar keyifli bişey yok kızım havuç yemeye bayılıyor
Kızınızın yemesi ayrı güzellik ama yenmese bile kuru bir tohum tanesinden bir şeylerin yeşerdiğini görmek Allahın mucizelerine şahit olmak bence. Küçücük bir tohumdan bir canlıyı sizin büyütmeniz kadar mükemmel bir şey yok.
Bu zevk her şeye bedel...

Eski 10-04-2013, 19:01   #25
Ağaçsever

Boska's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Sayın Hülyab,
Öncelikle sayfanızı kutluyorum. Bilinçli ve düzenli bir üretici olduğunuz yetiştirdiklerinizin durumundan ve yerleşimlerinden belli oluyor.
Gübre konusunda ben başka bir şey önereyim size:
Solucan gübresini deneyin. Biraz araştırırsanız son derece yararlı bir gübre olduğunu göreceksiniz. Kesinlikle diğer bazı organik gübrelerdeki kötü koku yok. Bitkiye yararlı her besini içinde barındırıyor. Üstelik bazı gübrelerde fazla kullanımdan kaynaklanan bitkiye hasar verme olayı bu gübrede sıfır seviyesinde.
Yazdıklarınız ve yazılanlar başka bir çaba içine gireceğinizi gösteriyor. O çabanızdan istediğiniz verimi alamazsanız solucan gübresini hatırlayın.
Bol verimli ürünler diliyorum.

Hülyab beğendi.
Boska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 07:22   #26
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Sevgili Boska teşekkür ederim önerin için artık bu yıl olmazsada önümüzdeki yıl deneyebilirim. Şimdilik enzim yapmayı dnedim iki gün oldu hazırlayalı bakalım yeni sayılırım deneye deneye öğrenicez inşallah

ddmk beğendi.
Eski 11-04-2013, 09:22   #27
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ddmk Mesajı Göster
Kızınızın yemesi ayrı güzellik ama yenmese bile kuru bir tohum tanesinden bir şeylerin yeşerdiğini görmek Allahın mucizelerine şahit olmak bence. Küçücük bir tohumdan bir canlıyı sizin büyütmeniz kadar mükemmel bir şey yok.
Bu zevk her şeye bedel...
Sizinle aynı fikirdeyim.. Ne güzel yaznışsınız..Böyle aynı duyguları yaşayan insanlarla güzellikler paylaşmak çok güzel..Bahar ve güneşte güzel..

ddmk ve Hülyab beğendi.
banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 09:27   #28
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Özellikle tohumdan yetiştiriciliğin o keyfi var zaten mucizeye şahit olmak. İlk tohumları ektiğimde, gece kızımın üstünü örtmeye kalkıp gidip bitkilerimede baktığım günleri bilirim topraktan kafalarını çıkarabilmişlermi diye

ddmk beğendi.
Eski 14-04-2013, 16:26   #29
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Ellerinize sağlık Hülyab. Saksı harcı olarak ne(ler) kullandığınızı merak ettim ben,paylaşabilir misiniz..

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 09:19   #30
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylülbelde Mesajı Göster
Ellerinize sağlık Hülyab. Saksı harcı olarak ne(ler) kullandığınızı merak ettim ben,paylaşabilir misiniz..
Teşekkür ederim Eylülbelde,

Aslında saksı harcı olarak ilk niyetim torf, bahçe toprağı ve yanmış gübre kullanmaktı ilk etapta öylede yaptım fakat birkaç kez (gübreden olduğunu tahmin ettiğim) balkonumda böcekler gördüğümden gübre kullanmaktan vazgeçtim. Sürekli balkonumda koşuşturan 15 aylık bir kızım olduğu için hijyen biraz fazla önemli. Şimdi sadece bahçe toprağı ve torf kullanıyorum. Birde bitkilerimi beslemek için evsel atıklarımla enzim yaptım bakalım hazır olduğunda onuda kullanmaya başlayacağım.

ddmk ve eylülbelde beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024