agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2013, 17:05   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2013
STLMS.DZMN / Teras

Sevgili agaclar.net sakinleri, önce kendimi tanıtayım. Adım Satılmış Dizman Ankara'da oturmaktayım. Yeni bir ev aldım hiç aklımda yokken dubleks teras nasip oldu. Teras düşünmemenin sebebi bütçemi aşması idi nasipte varmış aldık. Tabi tahminimce teras alan herkes gibi, benimde teras dekorasyonu fikirleri kafamda uçuşmaya başladı. Doğayı yeşili sevdiğim için çiçek, sarmaşık ve ağaçlandırma yapmak istiyorum. Hatta sonraki aşamada hobi olarak topraksız tarım yapmak istiyorum. Forum ile tanıştıktan sonra epey sayfaları okudum. Topraksız tarım ile ilgili baya okudum özellikle. Geç kalmadan birşeyler yapmak için sizden yardım istiyorum. Bu arada daha önce hiç birşey ekip dikmemiş biri olarak yazıyorum. Aşağıdaki bilgileride forumdan edindim hep

Öncelikle terasımın ebatı 7x5m gibi birşey göz kararı pek belirleyemem ama bu civarda. 7m olaran taraf ön cephe batıya bakıyor. 5m olan taraf kuzeye bakıyor. Terasın kenarları duvar ile ve bir karış kadar demir ile çevirili. Yüksekliğide yaklaşık 1,20-1,40 civarı falandır. Hafta sonu gündüz resimlerini çekip paylaşmaya çalışırım inşaallah.

İlk olarak yapmayı düşündüğüm. Teras duvarlarına aralıklı olarak uzun saksılar ile

Name:  teras1.jpg
Views: 43702
Size:  76.4 KB

Name:  teras2.jpg
Views: 26063
Size:  76.7 KB

resimlerde görülen çiçek veya benzeri bir çiçek ile sarkıntılarını terasın içine doğru sarkıtarak süslemek. Bu noktadaki sorularımı yönelteyim.

Bu çiçeğin adı nedir? Nerden temin edebilirim? Ekimi **** dikimi ne zaman yapılmalıdır? Uzun ömürlü bir çiçek midir her sene ekimi mi gereklidir?
Buna alternatif olarak önerebileceğiniz bir çiçek varsa onuda kabulüm. Mesajın başında da özellikle Ankarda oturduğumu belirttim iklim konusuda göz ardı edilmesin diye.

İkinci olarak saksıda yetişebilecek konik ladin ve bodur meyve ağaçları yerleştirmek istiyorum. Burda ağaçlar ile ilgili tavsiye bekliyorum bu iklimde yetişebilecek.

Üçüncü olarak 5m lik kenarın karşısında bir duvar var o duvarın büyük kısmına sarmaşık yapmak istiyorum. Forumdan okuduklarım ile Hanımeline kadar verdim. Karar verme sebebim kokusu ve apartman önlerinde gördüğüm için kolay yetişebildiğini düşündüğümden dolayı. Bu konudada çiçekli hatta 4mevsim yeşil kalan bir sarmaşık var ise tercihimi o yönde kullanmak isterim. Önerileri bekliyorum. Gezerken bir resim gördüm sarmaşık türü birşey fikrinizi almak isterim. Nedir ne değildir yetişir mi yetişmez mi bulunur mu bulunmaz mı duvara olur mu

Name:  teras3.jpg
Views: 33138
Size:  71.1 KB

Son olarak da bu sene kafamda plan olarak kalacak bir fikir geldi.

Name:  teras4.jpg
Views: 30448
Size:  55.3 KB

bu resimdeki gibi bir köşe yapmak istiyorum. Ağaç değilde sadece çiçek dikebileceğim bir köşe. Bu konudaki fikriniz nedir? Olur mu? Olmaz mı? Olursa toprağın kalınlığı ne kadar olmalı? Resimde görüldüğü gibi taşlarla kenarlarını belirleyip süslemeyi planlıyorum. Dediğim gibi şuanda biraz hayali uçuk bir düşünce. Anlattığım arkadaşlarımdan hatta eşimden sulayınca ne olacak üstümüze akar gibi fikirler geldi. Pek olumlu karşılamadılar ilk aklıma gelen yapay havuzlarda kullanılan naylonlar var öyle birşey ile bu sorun çözülebilir gibi.

Baya uzun yazmışım kusura bakmayın. Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

Düzenleyen STLMS.DZMN : 25-03-2013 saat 14:44
STLMS.DZMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 17:32   #2
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Merhaba Satılmış bey, öncelikle hoşgeldiniz ve yeni eviniz hayırlı olsun, Allah ağız tadıyla sağlıkla oturmayı nasip etsin.

Bence çok güzel fikirleriniz ve hayalleriniz var. İmkanlar ve terasınız elverdiğince gerçekleştirebilirsiniz kanımca.

O sorduğunuz çiçek petunya. Petunya konu başlığını incelerseniz yetiştirmesi ile ilgili bilgi edinebilirsiniz:

Petunya (Petunia)

Ayrıca peyzaj ve tanzim ile ilgili vereceğim bağlantıya da göz atın, alt başlıkları da inceleyin:

Peyzaj, Bahçe Düzenleme - agaclar.net

Sorularınızın cevaplarına dair bilgi bulabileceğinizi düşündüğüm diğer bağlantıları da ilave ediyorum, vaktiniz oldukça inceleyebilirsiniz, diğer alt başlıkları da inceleyebilirsiniz üstlerine tıklayarak:

Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) - agaclar.net

Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun? - agaclar.net

Bahçe Süs Bitkileri - agaclar.net

Sarılıcılar - agaclar.net

Petunya dışında sarkan cins çiçek için sakız sardunyayı da düşünebilirsiniz. Hatta bence diğer sardunya türlerinden de edinin, sarkan tür olmasa da

Bir de terasınızın fotoğraflarını çekip yükleyebilirseniz daha çok fikir edinebiliriz, böylece daha doğru önerilerde bulunabiliriz sanıyorum.

İki ilavem daha olsun

sarkıt saksı bitkileri

Duvar ve bahçe çiçek düzenlemeleri

Ayrıca diğer üyelerin balkon ve teras sayfalarını inceleyerek de fikir edinebilirsiniz. Terasın bir köşesinde bahsettiğiniz gibi minik bir alan da uygun malzemelerle oluşturulabilir, neden olmasın? Çok hoş olur.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 17:36   #3
Ağaçsever

Cevabınız ve dilekleriniz için teşekkürler. Zaten fırsat oldukça okuyorum ben öğrenene kadar bu işe başlama zamanı geçmesin diye konuyu açtım Sardunaları inceleyeceğim Terasın fotoğraflarıda bir mani olmazsa hafta sonu yüklerim.

Eski 21-03-2013, 17:46   #4
Ağaç Dostu

Bayçalı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
eviniz ve sayfanız hayırlı olsun kolay gelsin

Bayçalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 17:47   #5
Ağaçsever

hemen petunyayı inceledim anladığım kadarı ile bakımı zor bir çiçek benim gibi bir acemi için başlangıç çiçeği gibi durmuyor. sardunya ve sarkıt saksı bitkileri başlıklarını eğileyim iyice

Eski 21-03-2013, 17:47   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BAYÇALI Mesajı Göster
eviniz ve sayfanız hayırlı olsun kolay gelsin
Teşekkür ederim.

Eski 21-03-2013, 18:30   #7
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Petunya bildiğim kadarıyla öyle çok zor bir çiçek değil yetiştirmek için, bence deneyin. Şunu da unutmayın, herkes bu konularda sıfır tecrübe ile başlıyor, deneme yanılma yoluyla öğreniyor. Arada kaybettiğimiz çiçekler ve bitkiler mutlaka oluyor.

Denemek için pazardan petunya fideleri alabilirsiniz, çok pahalı olmuyor. Gene denemk maksatlı hercai de alırsınız. Yavaş yavaş alışırsınız Hemen tohumdan üretmek yerine böyle yapabilirsiniz.

Acemiliğinizi atmak için kadife çiçeği de uygundur. Hatta tohumdan da çimlendirebilirsiniz. Gene kobay olarak kullanmak için evde mutfaktaki çörek otundan küçük bir kaba az birşey ekip sulayın, o da sonuç verecektir minik beyaz çiçeklerle

Sardunya türleri de dayanıklıdır. Sardunya edinmelisiniz bence, kışın da çiçek veriyor bizimkiler genelde

Ankara koşullarına uygun çalı türlerini de inceleyin, Çalılar başlığı da var. Çalı deyip geçmeyin, çoğunun çiçekleri çok hoş.

fatitoo beğendi.
Eski 21-03-2013, 18:33   #8
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Satılmış Bey hoşgeldiniz..

Petunyalardan hemen vazgeçmeyin, özellikle mor olanı kokuludur ve sarkan türü çok güzel mevsimlik bir çiçektir. Kısa bir süre sonra çiçekçilerde hazır fide olarak ya da saksılarda uygun fiyata bulacaksınız.
Kokulu çiçek seviyorsanız Şebboy da hoşunuza gidebilir.

Ankarada terasta yetişebilecek bitkilerle ilgili benim teras sayfamı ziyaret ederseniz birkaç yıllık deneyimleri görebilirsiniz.

Bol çiçekli sağlıklı günler dilerim.

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 20:12   #9
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Buraya yazarken konu teras olunca inanın aklıma Sayın Feriha geldi, Allah biliyor ya Gördünüz mü, kendisinden destek kuvvet de geldi

feriha beğendi.
Eski 21-03-2013, 22:04   #10
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Sayın SATILMIŞ bey hoşgeldiniz .hayırlı olsun. Gerek petunyalar gerekse sarkan sardanyalar
hepsi çok güzel dururlar.Zevk sizin .

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 00:51   #11
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Aklıma gelmişken, diğer arkadaşlarımızın teras örneklerini de inceleyebilirsiniz, adım adım gelişmeleri görebilirsiniz, birkaç tane örnek belirteyim. Bu arada terasınızın üstü tamamen açık değildir sanırım, yarım çatı veya üstü örtecek bir yapı vardır sanıyorum. Bir de güvercin saldırısı yaşama ihtimalinizi de göz ardı etmeyelim Belki vardır çevrenizde. Sevmek ayrı ama biz bıkmış durumdayız, o derece.

kartal124 / Teras

Yaylacı / Teras

MSaygin / Teras

Hakkı Şen / Teras

Elifnaz/Teras

http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/27745.htm

Eski 22-03-2013, 01:23   #12
Ağaçsever

Cymbelina, feriha ve fikreteren öncelikle teşekkür ediyorum. Benim bu konuyu açmam daki amaçta buydu öneriler ve fikirler. Özellikle çörek otu fikri çok hoşuma gitti hemen deneyeceğim ilk çimlendirme tecrübem olacak bunu ilk okuldaki gibi pamukta falan mı yapayım yoksa torf falan öyle birşey de mi daha sağlıklı olur. Bunu sadece çörek otu için sormuyorum genel olarak ne tercih etsek iyi olur.
feriha hanımın teras başlığını inceledim gerçekten olayda son nokta olmuş hayran kaldım ve neler yapılabileceğini gördüm bundan sonra her gördüğüm çiçekten tohum çelik falan toplarım herhalde
morsalkım olayı zaten en çok dikkatimi çeken nokta oldu konuda arkadaşların verdikleri tepkileri destekliyorum Maşaallah.

Cymbelina beğendi.
Eski 22-03-2013, 01:27   #13
Ağaçsever

Cymbeline son mesajları aynı esnada yazıyorduk galiba üstü tamamen açık terasımın. Yeni taşındığımdan pek güvercin ile karşılaşmadım ama zamanla göreceğiz artık
zaten örnek teras ve balkonlar daha önce gezmediğim bir başlıktı bu sıra takılacağım yerlerin başında şuanda. Mesela feriha hanımın terasını incelerken kaktüs çeşitleri hoşuma gitmeye başladı Bu örnekleri daha önce yapılmışları görmek hem fikir veriyor hem heveslendiriyor.

Cymbelina beğendi.
Eski 22-03-2013, 03:45   #14
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

En sondan başlayayım:

Hayran kalmanız ve aklınızda bile olmayan türlere heveslenmeniz son derece normal, bu evreden hepimiz geçtik Bu daha başlangıç, demek ki sizde de yeterli bir potansiyel var, bitki delisi olma konusunda, bununla ne demek istediğimi yakında anlarsınız Tıpkı Matrix filmindeki gibi siz de kırmızı hapı seçtiniz Mavi miydi? Tam hatırlamıyorum. Neyse, yani hapı yuttunuz hemşerim Daha ne çiçeklere hayran olacaksınız.

Bence kaktüs, sukulent işine sonradan girin. Neden derseniz, o ayrı bir derya. Siz ilk etapta daha büyük, daha demirbaş bitkileri belirleyin Çünkü kaktüs işine girince göreceksiniz ki, onlar böyle minicik minicik, aaa bunu da alayım, aa bu da çok güzelmiş, aa neden koleksiyon yapmıyorum diyebilirsiniz, ev o minik saksıların işgaline uğrar, demedi demeyin. Gene de hani hevesinizi kırmayayım, gene alın 1-2 tane başlangıç olarak.

Tohum ve çelik toplayın çevrenizden ama hemen hepsini aynı anda dikmek yerine planlı gitmeyi tercih edebilirsiniz. Ben geçen sene bir sürü farklı çeşit ektim, yerim kalmadı, toprağım kalmadı vb, yazık oldu ektiklerime. Şimdi bir yandan da düşünüyorum, boşverin ya ekin gitsin, o hevesi heyecanı bilmiyor muyuz hepimiz ben sizi kısıtlamış olmayayım.

Güvercin yoksa şanslısınız, kime sorsam yok diyor, memleketin tüm güvercinleri bizim buraya mı üs kurdu, nedir?

Terasınızın üstü tamamen açık demek. Bu bir avantaj mı dezavantaj mı, onu bilen arkadaşlara, terası olan arkadaşlarımıza danışın. Çünkü bitkileriniz tüm gün tamamen açıkta olacak bu durumda. Gölge isteyen bitkileri pek tercih etmemek gerekebilir.

Bu arada ben arkadaşlarımıza nazaran tecrübeli ve bilgili değilim, onu belirteyim. Sadece genel olarak fikir veriyorum. Uzman ve tecrübeli arkadaşlarımız da yardımcı olacaklardır.

terasın üstünü örtecek misiniz kısmen de olsa? Eğer örtecekseniz, gölge isteyenleri oraya koyarsınız. Bir de şu var: terasın üstü yani yöresi tamamen boşsa, sarmaşık - sarılıcı tür istediğinizi yazmıştınız- onların büyüdüklerinde sarılacağı birşeye ihtiyaçları olacak, onu da düşünün.

Gelelim çörekotuna, ben bunu herkese tavsiye ediyorum aslında. Hem her evde vardır, hem de kobay olarak kullanılabilir. Ayrıca minik beyaz çiçekleri de hoş. Çok uzun olmuyorlar. Hatta, çiçekleri geçince yani kuruyunca ortasında tohum kapsülü oluşuyor, o kısım kuruyunca oradan tohumları çıkıyor - yani o en başta ektiğiniz siyah susam gibi çörekotu. Ancak çiçek kuruyunca oluşan o tohumu alıp da evde kullanın anlamı çıkmasın burada, onu denemedim, ne olur ne olmaz belirteyim de, tüketim amaçlı değil denemek amaçlı ekilebilir.

Gene ilginç denemeler yapayım derseniz, kuru kabuklu cevizi, malta eriği çekirdeğini, evdeki kuru mısır tanelerini fiilan alıp saksılara gömerseniz onları da çimlendirebilirsiniz. Denedim, olumlu sonuç aldım. En son kestane gömdüm, ve geç de olsa filizlendi şu an, insan çok seviniyor o minik yaprakları görünce.

Arada şu veya bu sebepten kayıp verebiliriz, ölebilirler, tecrübe edinmiş olacaksınız zamanla.

Eski 22-03-2013, 04:34   #15
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Bu arada benim söz ettiğim evde tüketim amaçlı kullandığımız çörekotu. Fakat, dışarıdan çörekotunun farklı türlerinin tohumlarını da satın alabilirsiniz. Onların renkleri farklı biraz ve boyları daha uzun nispeten fakat ben onları denemedim, buralara bir bakın:

Çörek otu

Nigella arvensis, Yabani çörekotu

Pamuk arasında ne onu ne başka çiçek tohumunu çimlendirmeyi denemedim. Ancak bunu yapan ve olumlu sonuç alanlar da var. Hatta en son sanırım Sevgili Akçabardak resimlerini sayfasında paylaşmıştı. Birazını nemli pamukta, birazını normal torfta çimlendirmeyi deneyin. Sonucu da paylaşın hatta

Genel olarak soruyorum demiştiniz, o yüzden vereceğim bağlantıyı inceleyin, faydalı olacaktır:

Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar

Epey uzun ama yavaş yavaş zamanla incelersiniz bu verdiğim bağlantıları. Hatta not da alabilirsiniz.

Bir de diğer bitki türleri için şuraya göz atabilirsiniz, bu ana konu başlıklarının altında pek çok alt başlık olduğu için, sayfanın en altında 1-2-3 diye giden diğer sayfalara da göz atabilirisiniz - tüm konu başlıklarında.

Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) - agaclar.net

Unutmadan şunu da belirteyim: Terasınızda sadece bitki mi yetiştireceksiniz yoksa aynı zamanda orayı yaşam alanı (bu lafı sevmiyorum ama) olarak kullanacaksınız? Yani aynı zamanda masa, sandalye vb olacak mı, orada oturacak mısınız? Ailenizle bunu da görüşüp netleştirmeniz yerinde olur.

Her iki durumda da, terasınızın minik bir krokisini çizip (basit bir çizim programı bile olur sanırım) burada hangi köşeye, hangi duvara hangi bitkiyi yerleştireceğinizi önceden planlamayı tercih edebilirsiniz. Hatta bu çizimi burada danışırsınız arkadaşlarımıza. Bu da gerçi çok böyle peyzaj mimarı tavsiyesi gibi oldu ama bu bir seçenek.

Bir başka seçenek de hiç öyle çizim filan yapmazsınız, gene az birşey olur aklnızda ama daha amatörce ve içinizden geldiği gibi bir yerleşim yaparsınız. Sonuçta bahçe dergisinde yarışmaya katılacak değilsiniz, öyle çok cetvelle ölçülüp biçilmiş birşey olmasına da gerek yok. Siz bunlardan neyi tercih ediyorsanız ona göre hareket edin bence.

Terasınızın fotoğraflarını koyacağınızı söylemiştiniz, onları görünce biraz daha netleşir herşey sanıyorum. O zaman kadar da forumu bol bol incelemeye devam

Bir de gider ayak, 2-3 link vereyim de öyle gideyim, biraz daha hayran kalın Tüm arkadaşlarımızın bahçe ve balkonlarında ayrı bir güzellik var, ben örnek veriyorum sadece:

Adalet Yağcı / bahçe

http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...leri/14911.htm

Orhan Özbilgiç / bahçe

alcen / bahçe

Şunu da sıkıştırayım araya, çok güzel:

Leptospermum

Eski 22-03-2013, 05:06   #16
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

TRT'de bir program vardı, arada izlemiştim. Bir terasta yapılan çalışma var, hatta sizin dediğiniz gibi toprak bile boşaltılıyor bir köşeye, fikir verebilir belki:

Benim Küçük Bahçem - YouTube

armeria ve STLMS.DZMN beğendi.
Eski 22-03-2013, 10:20   #17
Ağaçsever

Cymbelina ilgine çok teşekkür ediyorum. Beni tam manasıyla anladığını düşünüyorum Terasın üstü konusunda eşimle karara bağlayamadık, ben diyorum kapatmayalım o diyor tamamını kapatalım belki yarım falan kapatabiliriz şuanda çok belirsiz bir konu. Sarmaşık konusunda ilk olarak duvara direk tırmanan birşeyler düşünmüştüm ama çiçekli falan böyle bir sarmaşığa rastlamadım vardır belki bilen arkadaşlardan yazmasını rica ederim. Hanımeli ne karar verdiğimde duvara ip veya başka birşeyler ile sarılabilecekleri zemin hazırlamayı planladım.

Yaşam alanı olarak kullanacağım kesin hava müsait oldukça hatta orda yaşayacağım Misafirlerimi orda ağırlarım. Videoda yapılan şey tam benim istediğim şey teşekkür ederim. Fikirlerime destekçi oldu. Toprak serilmesi konusu en son yapılacak çalışma olmasına rağmen hala aklımda ayrıca çok güzel oluyor. Burda merak ettiğim toprağın derinliği ne kadar olmalı, videoda baya toğrakla doldurulmuş ilgili kısımlar

Bu konuda feriha hanım bana yardımcı olabilir sanıyorum. Ankarada böyle çeşitin fazla olduğu gezip alabileceğim. Mümkünse fiyat olarak uygun bi yer tavsiyesi istiyorum.

Ayrıca paylaştığınız başlıklarıda fırsat buldukça okuyacağım. Teşekkürler.

Eski 22-03-2013, 18:25   #18
Ağaçsever

Ben o kadar düşündüm ettim gülleri nasıl gözardı ettim kendime şaşıyorum Hatta bu konuda her türlü bilgi ve hediye kabulüm. Tohum olur fidan olur

Eski 22-03-2013, 20:52   #19
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
sayfanız ve evınız hayırlı olsun satılmış bey bende sarkık petunyaları çok sevıyorum ılerde onlerı dusunun derım sarmaşık gülü denesenız derım bende edındım bol çiçeklı olsun evınız inşallah

dilek78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 21:26   #20
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Satılmış Bey Ankara da
Karşıyaka seraları,
Bentderesindeki fidanlıklar,
Atatürk Orman Çiftliğindeki bitki satış yeri,
Bauhaus,
Koçtaş bitki alabileceğimiz yerler.. Keyifle gezerek ilginize ve kesenize uygun bitkiler bulabilirsiniz.

Ağaçlar.net in alışveriş başlığında da birçok bitki bulabilirsiniz.

Terası toprakla doldurmak benim de çok düşünüp cesaret edemediğim konudur.

Büyüklü küçüklü saksılarda, altlarında zemini rahat temizlemek için tekerlekli saksı altllıkları, saksıların içine çatıda ağırlığı tehlike yaratmasın diye toprak yerine torf perlit gibi karışımlarda bitki yetiştirmeyi deniyorum.

Nisan 15 gibi Karşıyaka seraları pek keyifli olmaya başlar.

Ulus hali civarından baharat, sebze fideleri bulabilirsiniz.

Kolay gelsin..

Cymbelina beğendi.
feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 21:28   #21
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Sarmaşık/ sarılıcı türler için aslında bir aparat gibi bir şey var, adını bilmiyorum. Ağ gibi birşey, bunu mesela farklı ebatlarda duvara çivi filan birşeyle sabitlersiniz, o oraya tırmanır, sarılır. Veya sizin dediğiniz gibi gene çiviye ip bile bağlayıp, ona da tırmandırabilirsiniz. Duvarınız ne yükseklikte bilmiyoruz, resimlerini görünce netleşir.

O dediğim aparat olayını da diğer arkadaşların pek çoğunun bahçe/balkon sayfasında mutlaka görürsünüz. Duvara halı gibi yapıp kaplayabilirsiniz de. Daha değişik şekil verenler de vardı.

Hanımelinin çelikten çok kolay tuttuğu söyleniyor ama denemedim, çevrenizdeki apartmanlarda olabilir, bir parça dal rica ederseniz belki verirler ve onu denemek amaçlı dikersiniz. Hanımeli başlığında yetiştirme bilgisi vardır.

Gene siz daha iyi bilirsiniz ama eşiniz kısmen haklı Az da olsa bir parçasını kapatmak iyi olabilir terasın. Yağmur, kar unsuru var. Ayrıca gerek siz, gerekse bazı bitkileriniz için gölgeli bir alan gerekecektir.

Oturulacak köşeyi ve bitkilerinizn olacağı yerleri de planlayabilirsiniz - rüzgar durumunu, gölge/ güneş durumunu dikkate alırsınız.

Teras genişse, yer kalacaksa bir de şöyle puf minderli salıncak koyun, oh mis gibi, gün batımını filan seyredersiniz Ne güzel olur. Bana da ne oluyorsa, sanki benim terasımmış gibi konuşuyorum ama

Bahçe el aletleri, ufak tefek araç gereci koyacağınız minik bir dolap, kabin gibi birşeyi de ekleyelim listenize. Ama bunları evin başka yerinde bulunduracaksanız kalabilir elbette. Bütçenize göre davranırsınız. Örneğin 3 çekmeceli plastik çekmeceler oluyor ya, genelde mutfakta kullanırız, o bile işinizi görebilir - küçük boyu kastediyorum.

Videodaki topraklı bölüm bir fikir, siz kendiniz daha farklı bir uygulamasını da yapabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam, orada o balkonda, o toprak doldurulan kısım zaten böyle uzun ve derin, içi boş bir bölüm. Yani öyle inşa edilmiş en baştan sanırım. Siz de öyle bir bölüm yoksa bile, gene de birşeyler yapılabilir. Peyzaj ana sayfasındaki bölümlerde çok güzel örnekler var.

Ankara'da Karşıyaka seraları varmış, ben gitmediğim için bilemiyorum, arkadaşlar adresini verir size. Fiyatlarını da bilemiyorum. Yapı marketleri ve diğer marketleri de gezdikçe tohum ve saksılı çiçek görürsünüz, bütçenize göre alabilirsiniz. Geçen yıl A101'e ve BİM'e baharda tohumlar gelmişti, almıştık, fiyatları uygundu, bu aralar gene satışa çıkar, tam zamanı, takip edin. Onun haricinde, Migros vb marketlerde de oluyor, ancak fiyat farkını göreceksinizdir. Kalite farkı konusunda birşey diyemem.

Bunun haricinde, şu başlıklarıı arada inceleyin:

Alışverişler ve İlanlar Hakkında - agaclar.net

Yapı Marketlerde Satışı Olan Bitkiler

İnternet Üzerinden Yurtdışı Tohum, Bitki Siparişi

Ankara: saksı, torf, perlit, bitki, İlaç, el aletleri alınabilecek yerler

Atatürk Orman Çiftiliği serası hakkında

Gene forumda arada tohum, fide paylaşımı yapıldığında onlara da göz atarsınız, incelersiniz, hatta Ankara'daki üye arkadaşlarımız paylaşım ilanı verdiğinde kargo masrafınız olmaz:

Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

Bunları da incelersiniz.

Gül demişsiniz, neden olmasın? O da olmalı. Siz forumu inceledikçe bitki listeniz epey uzayacak, orası kesin Onun da başlığını okursunuz.

Terasınızda boya/badana- tadilat yapılacak mı? Yoksa bitti mi? Boya yapılacaksa, üstteki resimlerde beğendiğiniz evlerden biri beyaz boyalı, pencereler de mavi - tam Akdeniz tarzı. Onu da düşünebilirsiniz.

Ayrıca aklıma gelmişken, gerek boş duvarları değerlendirmek gerekse görüntüsü hoş olacağı için duvarlara asılan aplik türü saksı yazıyoruz listeye Sarkan çiçeklerin bir kısmı onlara dikilebilir. Makrome tipi saksılara da bakın.

Anlaşılan çeşit ve sayı çok olacak o yüzden evdeki büyük pet 5 ltlik su şişelerini, büyük yoğurt kovalarını da kullanabilirsiniz. Bunun haricinde, tohum çimlendirmek için ister viyol satın alın, isterseniz evdeki boş küçük yoğurt, peynir kaplarını, meyveli yoğurt kaplarını, salça- konserve kutularını kullanın. Karar sizin.

Efendiim, geldik işin süs püs noktasına. Burada eşinizi daha çok dinleyin derim Değişik hoş aksesuarlarla terasınıza renk katabilirsiniz. Sadece bir örnek rüzgar gülü Bir de o rüzgarda sallanan ve hatta melodi çıkaran şeyin adını unuttum, ondan da yazın listeye.

Eski 22-03-2013, 21:32   #22
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Çiçekli sarmaşık çok Size verdiğim linkler arasında Sarılıcılar konusu var, orada alt başlıklarda hepsi var.

Clematis derim, başka birşey demem Yok, hepsi ayrı güzel, yıldız çadırı, sabah sefası, kara gözlü suzan, selluka - hepsini ve diğerlerini inceleyin.

Eski 22-03-2013, 21:39   #23
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
Satılmış Bey Ankara da
Karşıyaka seraları,
Bentderesindeki fidanlıklar,
Atatürk Orman Çiftliğindeki bitki satış yeri,
Bauhaus,
Koçtaş bitki alabileceğimiz yerler.. Keyifle gezerek ilginize ve kesenize uygun bitkiler bulabilirsiniz.

Ağaçlar.net in alışveriş başlığında da birçok bitki bulabilirsiniz.

Terası toprakla doldurmak benim de çok düşünüp cesaret edemediğim konudur.

Büyüklü küçüklü saksılarda, altlarında zemini rahat temizlemek için tekerlekli saksı altllıkları, saksıların içine çatıda ağırlığı tehlike yaratmasın diye toprak yerine torf perlit gibi karışımlarda bitki yetiştirmeyi deniyorum.

Nisan 15 gibi Karşıyaka seraları pek keyifli olmaya başlar.

Ulus hali civarından baharat, sebze fideleri bulabilirsiniz.

Kolay gelsin..
Sevgili Feriha hanım aynı şeyleri düşünmüşüz)) O dediğiniz tekerlekli saksı altlığı benim de aklıma geldi, o hani mutfakta damacana altına veya mutfak tüpü altına konanlardan diyorsunuz değil mi? Büyük ve ağır saksılar için ideal sanırım, öbür türlü yerini oynatmak zor olur.

Bir de dediğiniz gibi, o ağırlık konusu da önemli, tüm saksılar, içindeki toprak ve terasın kaldırabileceği ağırlık dikkatli hesaplanmalı.

Sizin şu meşhuuur Karşıyaka seralarını da çok merak ediyorum Bir gün görürüm belki, nasip

Eski 25-03-2013, 00:49   #24
Ağaçsever

dilek78, feriha ve cybelina öncelikle teşekkür ediyorum.

feriha hanım, bu sıra bauhausa sık sık uğruyorum ama daha erken olduğundan galiba pek çeşit yok gibi.
Karşıyaka zaten benim tek bildiğim yerdi. Anlaşılan Ankara da bu işin kalbi orası, Nisan 15 dedimiydi çalarım kapılarını
Çevreden domates, biber dik diye tavsiye geldi, hale uğramak gerekecek galiba

İnşaAllah, toprak serme olayını bir peyzaj mimarı edasıyla yaparsam benden cesaret alırsınız Düşündüm ki videodaki gibi bir toprağa ihtiyaç yok standart bir saksı derinliğinde toprak olsa yeter diye düşünüyorum. Zaten tüm terası kaplamayıp dekoratif bir köşe hazırlamak uygun olur gibi.

Eski 25-03-2013, 00:51   #25
Ağaçsever

Cymbelina, öncelikle teras biraz geniş gibi 9,5mx6,5m 60m^2 civarı. Bu gün resimlerini çekecektim temizlik, iş güç çatı falan derken unuttum. Hava karardıktan sonra çekmek aklıma geldi en azından fikir verebilir.
1-2 kapıdan girince çekilen görüntü 1 de çektiğim sarmaşık için düşündüğüm duvar

3-kapının karşısına gelen uzun kenarın dibinden kıs kenara doğru bir görüntü.

4- uzun kenardan geri kalan kısıma doğru bir görüntü.

5- giriş kapısına doğru bir görüntü

Buf minderler ve salıncak koltuk sanırım aynı şeyleri düşünüyoruz. Kapanma konusunu düşüneceğiz artık bilmiyorum ne olur kışa doğru neticelenebilir belki.
Dolap konusunda hazırlıklara başladım zaten. Yavaş yavaş yerleşir zaten.
Karşıyaka zaten nisan 15 de ordayım
a101 ve bim yolumun üzerinde var ikiside takip ederim.
sarmaşık konusunu hiç araştırmadım desem yeridir inceleyeceğim ilgili başlığı.
Güllerin terasta özel bir yeri olacağı kesin. Dediğiniz gibi baktıkça liste uzuyor
Duvarlar beyaza yakın bir renk olacak. bilmem birşey kumu rengi Boyası hazır duvarlardaki ufak tadilatları bekliyor boyanmak için.
Toprak serilmesi ile ilgili fikrimi yukarda yazdım izlemeye devam edin
Dediğiniz gibi pet şişe plastik bardak ne bulursak kullanıcaz gibi görünüyor.
Aksesuar konusunda rüzgar gülü çok iyi fikir bende aşağıdaki linkten görebileceğiniz bir aksesuarı almaya niyetlenmiştim. Seveceğinizi düşünüyorum

Solar Butterfly: Güneş Enerjili Uçan Kelebek

Eklenen Resimler

Eski 25-03-2013, 20:00   #26
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Karanlıkta olunca çok net fikir edinmek zor, bir ara gündüz çekilmiş resimleri de koyabilirseniz iyi olur. Ama sanırım eni daha dar, boyu daha uzun gibi.

Benim ilk baktığım o parmaklıklı duvarlar oldu, yükseklik korkusunu bakınca bile hissediyor insan Eğer çocuğunuz varsa ve parmaklıklar çok yüksek değilse bence dikkat edin. Hatta yoksa da dikkat edin.

Bina yüksek hissi uyandırıyor dolayısıyla rüzgar daha fazla olabilir. Çok rüzgarlıysa bitkileri ona göre seçmek gerekebilir veya ne bileyim minik bir paravan/ panel de konabilir.

O metal parmaklıklara muhtemelen o asılabilen uzun saksılardan koymayı düşünüyorsunuzdur.

Yeriniz müsait nasılsa, dediğiniz gibi sadece çiçek değil, ufak tefek maydonozdu, biberdi, domatesti o tür şeyleri de dikersiniz. Tohum seçiminde yerli ve mümkün mertebe iilem görmemiş, GDO olmayanları düşünürsünüz herhalde. Pazarlarda fidesi de satılıyor ama insan bilemiyor.

Sizin o topraklı köşe olayına gelirsek, Feriha hanım ve sizin de dediğiniz gibi, ağır olmayacak bir toprak türünü az miktarda kullanarak, derinliği az olan bir köşe daha iyi olur herhalde. Köşe lafın gelişi tabi, uzun dikdörtgen bir parça bile olabilir. Bu durumda, fazla derin toprak istemeyen, daha kısa kök yapan bitkilere yönelmek gerekebilir. Tam hangileri olur bilemiyorum ama bazı kaktüs ve sukulent çeşitleri olabilir sanırım. Gene de araştırmak lazım.

O kelebek süsü çok tatlıymış, ilk kez gördüm Onu alın kesin. Güneş enerjisinden hareketle, aydınlatma için gene güneş enerjisiyle çalışan fener türleri var yapı marketlerde. Ancak uzun ömürlü olmuyor diye duydum, kullananlar daha iyi fikir verir.

Terasın üstünü kapatmanız zaman alacaksa hiç değilse ilk etap için o büyük şemsiyelerden almayı da düşünebilirsiniz, yazın gölgeye de ihtiyaç olacaktır.

Forumda okuduğum kadarıyla yağmur suyu bitkiler için çok faydalı ve sizler şanslısınız. Yağmur yağdığında yağmur suyu biriktirmeyi unutmayın, bitkilerinizi bununla sularsınız.

Daha önceki mesajlardan birinde yazdığım ücretsiz tohum- fide paylaşımı başlığını sık sık inceleyin.

Bitki- çiçek yetiştirmeye ilk kez mi başlayacaksınız?

Soğanlı türlerin zamanı yavaş yavaş geçiyor ama şu an hala satılıyor sanırım. Bir iki sümbül, nergis, lale de düşünebilirsiniz. Ama yazın çiçekli olmayacaklar, hatırlatayım.

Eski 26-03-2013, 01:52   #27
Ağaçsever

İlk fırsatta gündüz çekimleri koyacağım.
Apartmanlar 3-4 katlı çok yüksek değil. Çocuk yok yeterince yüksek duvarlar sağolun

Evet demirlerin önüne **** asarak uzun saksılardan koymayı düşünüyorum. Bu gün ilk saksımı alarak işe başladım tipini beğendiğiz için aldık.

Name:  25032013925.jpg
Views: 11863
Size:  23.9 KB

Bu ebatta bir saksı hiç bir desteğe ihtiyaç duymadan demirlerin dibine duvarın üstünde tam olarak sığıyor. Yine de sabitlemek lazım tabi rüzgarı çarpması var düşebilir.
Bir kaç tane alacaktım. Bir tane alıp sormak istedim. Saksının altında delik yok. saksını içinde suyun süzüldüğü zaman duracağı bir yer var ama saksı dışına çıkamıyor. Resimden daha iyi anlarsınız demek istediğimi. Bu olayın bir sakıncası var mı?

Name:  25032013926.jpg
Views: 11170
Size:  22.3 KB

evet toprak serilmesi konusu detaylıca araştırılıp yapılması gerken birşey. Plan olarak arşive kaldırdım şuanda.

Şemsiye tabi olmazsa olmaz.

Yağmur suyu önerinizi dikkate alacağım bilmiyorum nasıl biriktirilir Vardır geliştirilmiş yöntemler öğreniriz.

Evet çiçek-bitki yetiştirmeye ilk başlıyorum. O yüzden hiç birşey bilmiyorum

Soğanlı türlere artık seneye yer veririz.

Eski 26-03-2013, 10:08   #28
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Saksıda drenaj önemli su birikirse bitkiler çürüye biliyor. Delik açmanızı tavsiye ederim. Açtığını deliklerede çakıl ve ya kremit parçaları koyun su birikmemeli. Hayırlı olsun sayfanız.

Asya Ceylan beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 20:45   #29
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Hadi bakalım hayırlı olsun saksınız

Sayın Serkanistanbul zaten belirtmiş delik konusunu, mutlaka altında delikler açın. Daha başka saksılar da alacaksınızdır zamanla, almadan önce yapı marketleri, pazarları ve hatta 1 milyoncu denen dükkanları gezip fiyat araştırması yapın. Saksı niyetine kullanılabilecek şeyleri sıralamıştım zaten.

Gene saksı ve saksı harçları ile ilgili konu başlıklarını da inceleyin ekim- dikimden önce. Sadece torf veya sadece bahçe toprağı yerine farklı karışımlar kullanılmakta. Sadece torf veya sadece toprak her zaman olumlu sonuç vermiyor, bizzat tecrübe ettim malesef.

Bu ara yağmurlar var. Nasılsa terasın üstü de tamamen açık, mutlaka yağmur geliyordur terasa. Şu an daha boş olduğuna göre istediğiniz yere boş kova, vb birşey koyarsanız içinde birikir sanıyorum. Biriktirilen yağmur suyunu şişeye doldurup kullanabilrsiniz sanırım, yani maksimum en geç ne zaman kullanılır onu net bilemiyorum da, o kadar da mühim olmasa gerek. Diğer üyelerden de bunu deneyenler var, ben sadece şu an bir tanesini hatırlayabildim, Gülsen hanımın sayfasında nasıl biriktirdiğini gösteren resim vardı. Şu an bulamadım, siz incelersiniz, o uzun saksılarla bile biriktirmişti:

GÜLSEN_ / balkon

Salonunuzda salon bitkileriniz vardır belki diye düşünerek ilk kez mi diye sormuştum. Olsun, yavaş yavaş öğrenirsiniz.

Bu arada hazır söz etmişken, Sayın Serkan-istanbul'un terasını da incelemeyi ihmal etmeyin

Düzenleyen Cymbelina : 26-03-2013 saat 21:20
Eski 26-03-2013, 21:06   #30
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Uçuş serbest Bunlardan da olsun Dışarda olmazsa eve koyarsınız

CASCADE KÜÇÜK KÖŞE ŞELALE SÜS HAVUZU - YouTube

Artificial Waterfall - Yapay Şelale - YouTube

mini Waterfall - YouTube

Ben illa kendim yapayım derseniz, o da yapılabilir:

How to make a waterfall (rainforest theme) - YouTube

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024