agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2013, 10:48   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Arkadaşlar bu sıra yoğunluktan bakamadım foruma. Pazar günü terasımda ilk kahvaltımı yaptım. Çiçekli ağaçlı olaydı daha iyi olacaktı. Pazar günü ilk yetiştirme işine başladım tamamen amatör tohumlara bakarken yanımdaki amcadan aldığım taktiği aynen uyguladım

Çeri domate, Çilek, Biber ve maydonoz tohumu aldım. Niyeyse çiçek tohumu yok hiç hep sebze vardı.
Malzemeler
Name:  31032013939.jpg
Views: 764
Size:  29.7 KB
Name:  31032013940.jpg
Views: 752
Size:  34.3 KB

saksıları toprak ile doldurdum, sonra üzerlerine tohumları serpiştirdim. Burda fazla mı serpiştirdim az mı serpiştirdim bilmiyorum ama eğer ektiğim tohumların yarısı bile çıksa 1 saksıyı 3 saksıya seyreltmem gerekir diye tahmin ediyorum Tohumları serpiştirdikten sonra da üzerlerine sadece tohumlar kapanacak şekilde toprak serpiştirdim.
Tohumları rahatsız etmeyecek şekilde suladım. Dışına poşet geçirecektim ama unuttum işlerden eşime söyledim inşallah poşetlemiştir
Name:  31032013941.jpg
Views: 688
Size:  32.2 KB

Sabah akşam fıs fıs ile toprağı nemli tutacak şekilde sulamayı düşünüyorum. Bilmiyorum nasıl olur Sulama konusunda ne yapmam lazım?

STLMS.DZMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 10:59   #32
Ağaçsever

Serkan ve cymbelina ilginize tekrar teşekkür ediyorum.
terasın resimlerini çekmiştim sanırım sağlıklı bir şekilde yüklemek nasip olmayacak eşim bir kaç açıyı silmiş yanlışlıkla sanırım. Mevcutları yüklüyorum.
Name:  31032013928.jpg
Views: 677
Size:  40.5 KB
Name:  31032013929.jpg
Views: 672
Size:  28.8 KB
Name:  31032013935.jpg
Views: 666
Size:  36.1 KB

Bu muhterem de terasımın ilk misafiri gerçi hanım dalga geçti uç uç diye misafir kovulur mu diye
Name:  31032013937.jpg
Views: 657
Size:  28.2 KB

şelale öneriniz için sağolun 2m yükseliğinde birşey yapmayı planlıyorum Baya bildiğin manavgat

Eski 01-04-2013, 17:18   #33
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Hayırlı olsun bol ürünleriniz olsun. o uğur böceği çok işinize yarar bitkilerde yaprak bitine çözümdür kendileri. onları yiyerek beslenirler. o saksılar domatesler için ufak kalır. derin saksılar deneyiniz. ben terasda kovalarada ekim yapıyorum 20 lıtrelık kovaya iki adet sırık çeri domates dikiyorum. biber 2 **** 3 adet dikebilirsiniz. Terasımda saksı olarak ne bulursam kullanıyorum. bahçe toprağı ve hazır toprak karışımında daha iyi verim alırsınız. kolay gelsin.

STLMS.DZMN beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 17:34   #34
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Hayırlı olsun yeni eviniz Sayın STLMS.DZMN. Terasınız çok güzel, inşallah dilediğiniz gibi çiçeklerle şelaleyle mutlu zamanlar geçireceğiniz bir yer olur

STLMS.DZMN beğendi.
Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 08:12   #35
Ağaçsever

serkan-istanbul tavsiyelerin için teşekkür ediyorum. Çimlendikten sonra zaten seyreltmek gerekecek saksı ve toprak tavsiyelerini dikkate alacağım.

Asilem dileklerin için teşekkür ederim. Şelale tabi işin esprisi

Eski 02-04-2013, 08:23   #36
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Terasınız çok güzel. Bitmiş halini merak ediyorum doğrusu. Kolay gelsin.

STLMS.DZMN beğendi.
mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 08:36   #37
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik Mesajı Göster
Terasınız çok güzel. Bitmiş halini merak ediyorum doğrusu. Kolay gelsin.
Teşekkür ederim bende çok merak ediyorum Zaten sıfır tecrübe olduğu için burda sora sora yapıyorum herşeyi ya da yaptıktan sonra paylaşıp fikir alıyorum. Adım adım gelişmeleri görebilirsiniz

Eski 02-04-2013, 09:08   #38
Ağaç Dostu

Hakkı Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 8
Merhaba.. Öncelikle eviniz ve terasınız hayırlı uğurlu olsun. Petunyalar gerçekten çok güzel çiçekleniyorlar. Sayfa başındaki fotoğraflar sarkan cinsleri. Genelde yetişmiş olanları askılı saksılarda satıyorlar satın aldığınızda zaten gelişimini tamamlamış olduğu veya sera ortamında yetiştiğinden dolayı uzun ömürlü olmuyor. Ben normal petunyaları fide halde satın alıp büyütüyorum onların da oldukça güzel görüntüleri oluyor.

Size tavsiyem ; mutlaka bir plan yapın ve bu plana sadık kalın. En azından çiçekler nerede sebzeler nerede olacaksa ona göre edinin bitkilerinizi. Aksi halde çok güzel bitkileriniz oluyor ama zamanla adım atmaya yer kalmıyor. Tecrübeyle sabittir Çiçeklere fidelerden başlayın derim, tohumların çimlenmeleri ve gelişmeleri derken bu güzel bahar aylarını kaçırmayın. Kolay gelsin..

Hakkı Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 09:43   #39
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakkı Şen Mesajı Göster
Merhaba.. Öncelikle eviniz ve terasınız hayırlı uğurlu olsun. Petunyalar gerçekten çok güzel çiçekleniyorlar. Sayfa başındaki fotoğraflar sarkan cinsleri. Genelde yetişmiş olanları askılı saksılarda satıyorlar satın aldığınızda zaten gelişimini tamamlamış olduğu veya sera ortamında yetiştiğinden dolayı uzun ömürlü olmuyor. Ben normal petunyaları fide halde satın alıp büyütüyorum onların da oldukça güzel görüntüleri oluyor.

Size tavsiyem ; mutlaka bir plan yapın ve bu plana sadık kalın. En azından çiçekler nerede sebzeler nerede olacaksa ona göre edinin bitkilerinizi. Aksi halde çok güzel bitkileriniz oluyor ama zamanla adım atmaya yer kalmıyor. Tecrübeyle sabittir Çiçeklere fidelerden başlayın derim, tohumların çimlenmeleri ve gelişmeleri derken bu güzel bahar aylarını kaçırmayın. Kolay gelsin..
Hakkı bey teşekkür ederim. Bir planım var lakin yoğunluktan hiç bir yere gidemiyorum çiçeklere bakamıyorum aklımdakine uygun bitkileri arayamıyorum.
Bu tohumları ve saksılarıda yolumun üzerinde görüp aldım.
Sanırım bu sene biraz tecrübe edinmeyle geçecek
Birde bu konularda hiç bir tecrübemin olmaması da beni çok kısıtlayan bir nokta, şunu yapsam ne olur bunu yapsam olurmu.
Mesela domatesleri ektiğim saksı küçükmüş serkan bey sağolsun uyardı anladığım kadarı ile yetiştirmek için baya bi küçükmüş. Halbuki benim niyetim çimlendikten sonra seyreltip aynı saksıda yetiştirmekti Bu gibi durumlar. o yüzden burda her adımı sorup paylaşıp fikir alarak devam etmeyi düşünüyorum.
Tekrar teşekkürler

Eski 05-04-2013, 19:58   #40
Ağaçsever

Sevgili dostlar ilk filizlerim görünmüş daha kendim görmedim hanım söyledi Maydonozlar olduğunu tahmin ediyorum

Bu gün işyerime yakın bi yerde peyzajcı var önünde durup ağaç falan sordum. 1m boyunda falan ağaçlar var ladin sanırım şu saksıda falan yetişenlerden. Kafe restorant falan hepsinin önünde vardır ya onlardan 35TL dedi.
Gül fideleri vardı 7.5 TL
Patunya Sardunya falan vardı sarkan cinslerden değilmiş gelir abi onlarda dedi 0.75 TL dedi. Fırsatım olursa hafta sonu birşeyler almayı düşünüyorum sizce nasıl? Birde güller konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta var mı?

Hakkı Şen beğendi.
Eski 05-04-2013, 20:47   #41
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Terasınız çok güzel Maşallah.. Ektiğiniz çeriler bodur çeriyse ben geçen sene öyle bir saksıya 5 adet ekip yetiştirmiştim..

STLMS.DZMN beğendi.
banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 21:24   #42
Ağaçsever

Teşekkür ederim. Bodurmu başka birşeymi hiç bir bilgim yok. Tohum paketinide okumadım doğru dürüst gidince bir bakayım teşekkürler.

Eski 05-04-2013, 21:28   #43
Ağaç Dostu

Hakkı Şen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi STLMS.DZMN Mesajı Göster
Sevgili dostlar ilk filizlerim görünmüş daha kendim görmedim hanım söyledi Maydonozlar olduğunu tahmin ediyorum

Bu gün işyerime yakın bi yerde peyzajcı var önünde durup ağaç falan sordum. 1m boyunda falan ağaçlar var ladin sanırım şu saksıda falan yetişenlerden. Kafe restorant falan hepsinin önünde vardır ya onlardan 35TL dedi.
Gül fideleri vardı 7.5 TL
Patunya Sardunya falan vardı sarkan cinslerden değilmiş gelir abi onlarda dedi 0.75 TL dedi. Fırsatım olursa hafta sonu birşeyler almayı düşünüyorum sizce nasıl? Birde güller konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta var mı?
Maydonoz en geç çimlenen tohumdur. O sebeple onlar değildir.
Sarkan petunya için hep gelecek derler, bir türlü gelmez. 0,75 fiyat çok uygun.

STLMS.DZMN beğendi.
Eski 05-04-2013, 21:39   #44
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakkı Şen Mesajı Göster
Maydonoz en geç çimlenen tohumdur. O sebeple onlar değildir.
Sarkan petunya için hep gelecek derler, bir türlü gelmez. 0,75 fiyat çok uygun.
O zaman biberdir hakkı bey sağolun bende bi yerden maydonuz arsız olur hızlı büyür diye aklımda kalmış ona dayanmıştım. O zaman biberdir. Çünkü tek saksıya ikisini ekmiştim bi yarısına biber bi yarısına maydonoz.
Hala çalışıyorum eve gider gitmez bakacam gerçi meyve verene kadar ne olduğunu anlamam

Eski 05-04-2013, 21:59   #45
Ağaç Dostu

Hakkı Şen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi STLMS.DZMN Mesajı Göster
Hala çalışıyorum eve gider gitmez bakacam gerçi meyve verene kadar ne olduğunu anlamam
Bu durumda size maşallah diyeceğim. Hadi biberi dalında görmediniz, maydonozu yaprağından tanır insan

STLMS.DZMN beğendi.
Eski 06-04-2013, 08:10   #46
Ağaçsever

Doğru söylüyorsunuz maydonuzun yaprağı yazarken aklıma gelmedi Ama şuanda mevcut malzeme ne olduğunu göstermiyor

Eski 19-04-2013, 13:55   #47
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Terasınızdaki yeni gelişmeleri merak ediyoruz sayın STLMS.DZMN

Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 20:55   #48
Ağaçsever

Tersımda bi gelişme yok masa sandalye falan ayarladım havalar biraz soğuk gibi ısınmasını bekliyorum. Bu sırada foruma falanda bakamadım fırsatım olmuyor pek.

Daha önce domates, maydonoz, biber ve çilek ektiğimi söylemiştim.
Maydonoz diye ektiğimi tere çıktı
Çilekleri ektiğim saksıyı devirmiştim birde tohumdan çilek yetiştiremezsin falan demişlerdi o yüzden yeniden ekmemiştim boş boş duruyordu öyle tohumun biri üstte kalmış sanırım yanılmıyorsan bir çilek filizleniyor. Yaprakları çilek yaprağına benziyor.
Biber ve domatesler de yeni yeni çıkmaya başladı.

Terelerin son durumu.
Bunları seyreltmek gerekiyor da bir mahsur varmı bilmiyorum.
Name:  23042013947.jpg
Views: 730
Size:  45.3 KB

Birde bir kaç parça sarmaşık aldım kışında yeşil olduğu için. Adını falan bilmiyorum. Arsız bir bitki olduğu söyleniyor. Duvara kendisi tutunabiliyormuş.
Onuda direk toprağa dik sula tamam demişlerdi de ben suda bekleyip köklensin iyi olur diye düşündüm. Sizde suda köklendireyim mi yoksa direk dikeyim mi?
Name:  23042013950.jpg
Views: 539
Size:  28.3 KB

Hakkı Şen beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024