agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni1637Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2013, 22:07   #1
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
alibaba / balkon

Merhaba arkadaşlar,
kısa sayılabilecek bir süredir bonsai adaylarımla ve sukulentlerle ilgilenmekteyim.
Her birisini ilgili başlıklarda paylaştığım bitkilerimi balkonum içinde nasıl düzenlemek istediğimi ise bu konuda paylaşmak ve fikirlerinizi almak istiyorum.

Şu aşamada 3Boyutlu olarak projelendirdiğim balkon projemde alt yapıyı hazırlayınca bitkilerimi baharla birlikte buraya alacağım.

Şu andaki projem bu şekilde.
Balkonum doğu cephe ve ön sıradaki bitkilere de güneyden güneş alacak şekilde. Arka taraflarda yarı gölge kalıyor gün içinde. Çok rüzgarı olmayan bir ikinci kat. Cam balkon uygulaması var ama baharda tamamen açmayı planlıyorum

Bu genel görünüm;Name:  101.jpg
Views: 5282
Size:  25.4 KB

Balkon iç duvarına sabitleyeceğim raflar üzerine 3erli gruplar halinde güneşe ve havaya daha fazla olan bonsai adaylarımı yerleştirmeyi planlıyorum. Ladinler, çamlar, ateş dikeni ve acer'ler olabilir.
Name:  102.jpg
Views: 3824
Size:  29.4 KB

Meyve ağacı olarak 2 tane kamkat fidanı düşünüyorum. Birbirini tozlamalrı için 2 tane yanyana konumlandırdım. Bir tanede goji berry (solda olabilir) düşünüyorum.
Name:  103.jpg
Views: 3576
Size:  28.0 KB

Ön dış duvarda ise 4 tane 70lik balkon saksısında sarkıcı sardunyalar düşünüyorum. çiçek tarafını tam araştırmadım henüz. Uygun farklı bir adayda olabilir. Tavsiyelerinizi de bekliyorum
Name:  104.jpg
Views: 4092
Size:  14.0 KB

Bu da diğer bir görünüş. Ve tabi bir de bizim ufaklığın olmazsa olmaz salıncağı
Name:  105.jpg
Views: 3239
Size:  29.9 KB

Düzenleyen alibaba : 03-05-2013 saat 20:25
alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 22:22   #2
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Şu anda ise adaylarım diğer güneydoğu cepheli balkonda yarı korumalı olarak kışı geçiriyorlar.
Bazı ağaçlar ve sukulent aranjmanlarımı görebilirsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 30-01-2013, 23:02   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn alibaba9,

Umarım gönlünüze göre bir düzenleme olur.
Bir tek konuda dikkatinizi çekmek isterim: Bonsai adayı ağaçlarınızın yeterince ışık alması elbette önemli ama daha da önemlisi yeterince havalandırma yani esinti alması. Hava akımının yetersiz olması halinde en başta pamuklu bit, kabuklu bit ve mantar enfeksiyonlarıyla başınız derde girecektir.

Ben bu dertten çok çektim. Balkonunuz fazla esinti almıyorsa yapacağınız en iyi şey saksı aralıklarını fazla tutmanız olacaktır.

Kolay gelsin

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 23:14   #4
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Bir fikir sadece ama boş kalan duvarınıza sarmaşık sardırırsanız bence daha güzel olur gibi. Balkondayken doğayla daha iç içe hissedebilirsiniz.

gilan ve alibaba beğendi.
Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 23:16   #5
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Sayın Sakaki uyarınız için teşekkür ederim.
Ben de o nedenle aslında ön duvar boyunca sıralamyı düşündüm adayları. Ama hepsini de oraya sığdırmak mümkün değil ******...
Biraz da kimyasala başvurucaz sanırım arkada kalanlar için

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn alibaba9,

Umarım gönlünüze göre bir düzenleme olur.
Bir tek konuda dikkatinizi çekmek isterim: Bonsai adayı ağaçlarınızın yeterince ışık alması elbette önemli ama daha da önemlisi yeterince havalandırma yani esinti alması. Hava akımının yetersiz olması halinde en başta pamuklu bit, kabuklu bit ve mantar enfeksiyonlarıyla başınız derde girecektir.

Ben bu dertten çok çektim. Balkonunuz fazla esinti almıyorsa yapacağınız en iyi şey saksı aralıklarını fazla tutmanız olacaktır.

Kolay gelsin

Eski 31-01-2013, 01:42   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn alibaba9

Şimdi esas sorun iç kısımda kalan ve raflara koymayı düşündüğünüz ağaçlarda.

Ben kendime aşağıda anlattığım gibi bir sistem yapmıştım, sizin de işinize yarar eğer uygularsanız:

Beyaz olarak gösterdiğiniz balkon demiriniz balkon duvarının tam üzerinden geçiyor ve dolayısı ile bu duvarın üzerine saksı koyma şansınız yok. Ancak balkon demirini kestirip mevcut konumundan 30-45 cm ileriden geçecek şekilde dışarıya doğru kaydırırsanız, bu sayede balkon duvarınızın üzerine de iç kısımda raflara koyduğunuz ağaçları yerleştirebilirsiniz. Resim üzerinde karalamaya çalıştım:

Name:  103-2.jpg
Views: 4349
Size:  27.2 KB

Kestiğiniz trabzanı daha sonra balkon duvarının dış cephesine veya mevcut ankoraj noktalarına kaynattırabilirsiniz.

Umarım anlatabilmişimdir?

Benim balkonum sizinkine göre daha büyük zaten ama bu uygulama ile ben kendime yaklaşık 10 ağaçlık daha yer açtım.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 12:29   #7
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Teşekkür ederim sayın Sakaki, fikir olarak çok iyi ama şu an bunu uygulattırabilir miyim bilemiyorum Alıştıra alıştıra diyorum ben bu konuda. Kendimizi evden kovdurmayalım
sizinle de fiziksel şartlarımız yakınmış, tecrübeleriniz benim için çok önemli .. saygılar

Sakaki ve gülenyüz beğendi.
Eski 10-02-2013, 17:12   #8
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Merhaba,
Ön balkonumda düşündüğüm düzenlemeyi şimdilik küçük yan balkonda uyguladım. hataları burda yapıp diğerine hatayı azaltmak için.
6 tane 40x80 ladin pano edindim Bauhaus'dan.suntalam raflardan daha ucuz olmasına şaşırdım açıkçası masif bir ahşabın. ön duvara sırayla sabitledim. Şu anda balkonda tamamen açık duruma geçmedim. baştan ve sobra bir ya ikişer cam açıyorum ve güzel bir esinti de oluşuyor sanırım. İç duvarda tamamen bonsai adaylarım olacak. Dış balkon askılarında ise çilek yetiştimeyi deneyeceğim. Küçük boylu olmalarından dolayı ağaçların da güneşini ve havasını etkilemez diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 16-02-2013, 20:45   #9
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
merakla bekliyorum ..

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 18:25   #10
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Balkon önünde konumlandırdığım 6 tane saksıya 37 kök yediveren çilek fidesi ektim.
Karışımda, bahçe toprağı, dere kumu, ponza ve elenmiş koyun gübresi kullandım.
Yandaki apartmanlar nedeniyle bölük bölük olmak üzre toplamda 3-4 saat güneş alıyorlar, yazın bu miktar daha da artacaktır.
Bakalım meyve alabilcek miyim bu yaz? )

Eklenen Resimler

Düzenleyen alibaba : 02-03-2013 saat 18:29 Neden: ekleme
Eski 02-03-2013, 18:32   #11
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Oda camlarımdan en fazla güneş alan güney cepheli pencereye iki saksıda topladığım acem halısı fideleri diktim bugün.
Şu an erken ama biraz da güzel havalara güvendim. umarım don yemeden baharı görürüz.

Eklenen Resimler

Eski 03-03-2013, 17:05   #12
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Bunlar da açelyalarım

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2013, 12:30   #13
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Acem halıları diktiğim günün ertesi günü anında çürümeye başladı
Yeni sürgün uçları özellikle hemen kararmış, diğer yapraklar yumuşamış, solmuşlar hemen.
Bu konuda yorumu, yönlendirmesi olan var mı acaba?
İç mekana geçireyim mi geri acilen? Çürüyen yerleri budayarak vs..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 Mesajı Göster
Oda camlarımdan en fazla güneş alan güney cepheli pencereye iki saksıda topladığım acem halısı fideleri diktim bugün.
Şu an erken ama biraz da güzel havalara güvendim. umarım don yemeden baharı görürüz.

Eski 04-03-2013, 13:54   #14
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Galeri: 1
dikim

Kuruyan yaprakları kesin fazlada sulamayın normal ortadan gelen tomurcukları görünce parmağınızla dibini karıştırın ****** kullandığınız toprak karışım da önemli biz her zaman normal kum toprak (verimi önemli değil) + yanmış hayvan gübresi tavsiyemizdir.
Başarısız olma durumunuzda haber verin elimizde fide varsa gönderelim her zaman dikilir yoksa buyrun 5 dekar çilek var toplarız)))

cilekci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 13:58   #15
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Galeri: 1
Ponza nedir çeşitli karışımlar çıkıyor karşımıza çilek kumlu toprağı sever yanmış hayvan gübresi ve kum yeterli başka birşeye ihtiyaç yoktur.

cilekci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 21:29   #16
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

3-5 mm büyüklüğünde volkanik tüf'e verilen ad üstad.
Toprağın süzekliğinin artması için kullandım. Fazla suyu tutmaması ve aşağı akıtmayı sağlaması ile kök çürümesini önlemesi bakımından bir çok toprak karışımında kullanılıyor. küçük dişli dere kumunun yaptığı fonksiyonu da denilebilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cilekci Mesajı Göster
Ponza nedir çeşitli karışımlar çıkıyor karşımıza çilek kumlu toprağı sever yanmış hayvan gübresi ve kum yeterli başka birşeye ihtiyaç yoktur.

Eski 04-03-2013, 21:43   #17
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 5
normalde cürümemesi lazım, sogukta donda etki yapmaz en fazla çok uzun dallı olanlarda uc dallar kurur. eger direk çürüme yapıyorsa direk kök kısmına bakın derim. Topragı çok fazla su tutuyor olabilir ?

iris41 beğendi.
alacakaranlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 22:13   #18
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Ne olduysa 24 saatte oldu aslında,
fideler tüplü idi ama toprakları çok sıkı değildi, yani süngerleşmiş torf gibi bir yapısı yoktu. Ben de altlarına biraz trikoderma serperek kendi toprakları ile diktim. Üstüne de kendi toprağımdan biraz ekleyip, çok az nemlendirdim.
Sulamadım yani.
Şu an durmuş gibi uçlardaki çürüme. Ama diğer tüm yapraklarda yumuşama ve güçsüzlük mevcut. Bir süre daha bekleyeyim diyorum bakalım, sera ortamından direk güneşe ve hava akımına çıktığından da olabilir mi acaba böyle birşey?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alacakaranlik Mesajı Göster
normalde cürümemesi lazım, sogukta donda etki yapmaz en fazla çok uzun dallı olanlarda uc dallar kurur. eger direk çürüme yapıyorsa direk kök kısmına bakın derim. Topragı çok fazla su tutuyor olabilir ?

Eski 04-03-2013, 22:50   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Trabzana astığınız çilek saksılarını merak ettim acaba saksıların drenaj deliklerinden su aşağıya, yere mi akıyor yoksa saksılarınız şu saksı altlığına ihtiyaç duymayan çünkü saksının içinde drenaj için ek bir yükseklik olan saksılardan mı? Umarım anlatabildim

oma1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 23:02   #20
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Saksılarda baya işlem yaptım aslında
İçine oturan ayaklı (2, 2.5 cm yüksekliğinde) bir tabanlık var, bu tabanlıkta delikler vardı 5'er li gruplar halinde 8-10 sıra idi sanırım. O deliklerin hepsini 4mm'lik matkapla genişlettim. Dış saksıların altına da 9 mm lik 7-8 tane delik açtım. Deneme amaçlı olarak toprak karışımı ile denedim, drenajı çok güzel oldu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oma1453 Mesajı Göster
Trabzana astığınız çilek saksılarını merak ettim acaba saksıların drenaj deliklerinden su aşağıya, yere mi akıyor yoksa saksılarınız şu saksı altlığına ihtiyaç duymayan çünkü saksının içinde drenaj için ek bir yükseklik olan saksılardan mı? Umarım anlatabildim

Eski 04-03-2013, 23:24   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Anladım. Siz dış saksılara da delik açmışsınız. Peki delik açmasaydınız dış tarafa,şiddetli bir yağmur ihtimalinde saksı çok su alacağı için ve su saksının içinde hapsolacağı için sıkıntı olur mu? Üstelik o tabanlığın da yüksekliğini aştığını düşünelim su seviyesinin. Çok abartmadım herhalde senaryoyu.

oma1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 23:41   #22
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Azotlu gübre kullanılan bitkilerde benim bildiğim zaten fazla sulamak lazım, tuzluluk oluşmaması için toprakta. Yani toprağı yıkama diyorlar buna temizlenmesi için. Tabi fazla suyu drene etmek şartıyla. Böyle durumlar için zaten sizin senaryo ihtimal değil kesin olur O yüzden ben her saksıda mutlaka drenaj deliği açıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oma1453 Mesajı Göster
Anladım. Siz dış saksılara da delik açmışsınız. Peki delik açmasaydınız dış tarafa,şiddetli bir yağmur ihtimalinde saksı çok su alacağı için ve su saksının içinde hapsolacağı için sıkıntı olur mu? Üstelik o tabanlığın da yüksekliğini aştığını düşünelim su seviyesinin. Çok abartmadım herhalde senaryoyu.

gülenyüz beğendi.
Eski 05-03-2013, 07:25   #23
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Sayın alibaba9 Acem halılarını baharda dikseydiniz daha iyi olurdu dona kısmi dayanıklı oldugu sölenir benim yıllardır dışarda etkilenmedi .

alacakaranlik beğendi.
iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 10:42   #24
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 5
biraz daha bekleyin. Aldıgınz firmanın kendi üreti değilse hava değişimi carpmıs olabilir, adapte sorunuyasıyorlardır. Biraz daha bekleyin

alacakaranlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 00:07   #25
Ağaçsever

engin1981's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2010
Bonsaileriniz muhteşem.şimdi araştırmaya ve başlamaya pek vaktim yok ama bir gün mutlaka bende yetiştirecem.
Acem halısı ne zaman çiçek açar acaba ve kaç gün çiçekli kalır.Ben pazarda satılan fideleri görüyorum ama her satan farklı bir isim söylüyor.emin de olamıyorum.İzmirde saksıda bu sene bende fide almayı düşünüyorum ama biraz araştırma yapmam gerek

engin1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 22:27   #26
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

teşekkürler,
acem halısı mevzusu biraz karışık. Bir çok buzçiçeği türüne acem halısı deniyor. lampharantus türleri var, mesembryanthemum türleri var. En çok da dolosperma türleri yanlışlıkla acem halısı olarak geçiyor.
Bahardan yaza kadar çiçekleniyorlar benim bildiğim. Aldığınız fidenin dal ve yaprak yapısına göre türünü kesin öğrenirsiniz yazdığım isimlerden.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi engin1981 Mesajı Göster
Bonsaileriniz muhteşem.şimdi araştırmaya ve başlamaya pek vaktim yok ama bir gün mutlaka bende yetiştirecem.
Acem halısı ne zaman çiçek açar acaba ve kaç gün çiçekli kalır.Ben pazarda satılan fideleri görüyorum ama her satan farklı bir isim söylüyor.emin de olamıyorum.İzmirde saksıda bu sene bende fide almayı düşünüyorum ama biraz araştırma yapmam gerek

Eski 16-03-2013, 22:30   #27
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Havaların ılımanlaşmasıyla acem halıları kendini toparladı, yapraklar dirileşti belki bu sene çok çiçek açmazlar ama seneye olgunlaşıp çiçek şöleni yapabilirler. İnşallah diyelim
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 Mesajı Göster

Eski 16-03-2013, 22:32   #28
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Merhaba,
Bunlar da balkondaki sukulent köşelerim,
Tüm görseller sukulentlerim başlığında.. Oradan detaylı bakabilirsiniz
alibaba / sukulentlerim
alibaba / sukulentlerim
alibaba / sukulentlerim

gilan beğendi.
Eski 23-03-2013, 19:44   #29
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

sünbüller

Benim de sünbüllerim açtı nihayet
Frezyalarımı ise temin ettim, vakit kaybetmeden dikeceğim

Eklenen Resimler

gilan, oobd, armeria ve 7 kişi beğendi.
Eski 23-03-2013, 19:54   #30
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

yapılacak çok iş var :)

Bugün diğer esas büyük balkonum için (ilk gönderideki projem) altyapı ve malzeme hazırlıklarıma başladım.
Praktiker kapanmadan önce 2 tane 5'li toprak saksı almıştım ağaçlarım için.
Büyükten küçüğe 5'li takım 25 lira idi. Kaçırmadım 10 tane toprak saksı 50 lira yani, Plastiği daha pahalı
Diğer balkon önü saksılarımı ise Alacakaranlık'ın %50 kampanyasından 3 liraya almıştım. Sanırım hepsini ben aldım stoğun. Doğasever dostu Abdussamet Bey'e de teşekkür ediyorum burdan, kaçan yavru kuşu için üzüntülerini paylaşıyorum
Toprak olarak da Gölbaşı Kafkas peyzaj'dan 25 kg.lık humus aldım, 20 TL'ye. Karışım için ise tüm karşıyaka sera piyasasında olan bahçe toprağı-ponza ve torf karışımı olan topraktan aldım 7 tl.'ye.(40 lt.) İçinde ponza bulana aşk olsun ama. O yüzden ponza ekleyeceğim karışımlara. Sonunda onu da buldum Ankara'da. kilosu 40 kuruştan 25 kg. ponza stoğumu da yaptım.
Karışımları saksılara hazırlayıp Vinca ve Kampanula fidelerini bekleyeceğim artık ve ****** baharı da çok selamlar

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024