agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni1637Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-05-2013, 20:34   #61
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
planınız harika....gerçeğide muhteşem olmalı...

alibaba beğendi.
kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 18:50   #62
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
gelişmeler

gelişim hızlandı tüm bitkilerde

Çileklerimde meyve tutumu başladı. Heyecanlıyım
Bu dağ çileklerimden birisi, meyveleri çok ufak.
kızardılar bile şimdiden.
Name:  cilek2.jpg
Views: 1171
Size:  43.8 KB

Bu da yediverenlerden örnek..
Name:  cilek1.jpg
Views: 1178
Size:  36.2 KB

Frezya soğanlarım hızlandılar. İnşallah çiçeklerini de görürüm.
Name:  frezya.jpg
Views: 1321
Size:  53.3 KB

Çeri domatesler de kızarmaya başladı. bu kadar erken beklemiyordum açıkçası..
Bazı alt yapraklarda kuruma var. Bu konuda yorum yapabilecek arkadaş var mı acaba?
Name:  ceri.jpg
Views: 1144
Size:  28.4 KB

alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 19:02   #63
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Ön balkonda sol köşeye, masa arkasına bir acer palmatum düşünüyorum demiştim. Kafamda somutlaştırmaya başladım bu fikri. Güzel bir doğu köşesi. Öğle sıcaklarında bile serin. Buraya bir japon bahçesi yapmayı planlıyorum. Azalae japonica ve palmatum türleri. Ama büyük bir bütçe istiyor maalesef. Zamana yayacağım

Bazı palmatum ile kombinasyon renk ve bitki alternatifleri araştırdım.
Çok güzel örnekler var nette. Özellikle saksıda yetiştirmeye uygun bir aday olması ve iklimimize uygun olması güzel ama maliyetleri çok yüksek maalesef
Buyrunuz

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2013, 19:03   #64
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

devamında başka örnekler...

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2013, 19:07   #65
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Bir de şunu paylaşmak istiyorum,
Belki görmüşsünüzdür, İngiltere'de Four Seasons Garden adında bir bahçe...
BBC belgeselini felan yapmış, bahçenin internet sitesi var ve Flickr'da bir kanalı var. Mutlaka bakın derim.
4 mevsim harika renkler gerçekten.. Bunda palmatum ve açelyaların payı büyük tabi ki

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2013, 19:29   #66
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

fikir çalışması

Şöyle birşey olsa hoş olmaz mıydı?
iki tane acer, birisi fire glow, diğer sango kaku. Birinin yapraklar kırmızı, diğerinin dalları kırmızı
Altta rhododendrum indicum'lar farklı renklerde...

Eklenen Resimler

Düzenleyen alibaba : 16-05-2013 saat 19:33 Neden: imla
Eski 17-05-2013, 07:30   #67
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Gerçekten de müthiş elinize sağlık paylaştığınız için. Süs bitkileriyle ilgili pek bilgim yok yardım edemiyorum ama dizayn olarak çok güzel.

Çilek ve domatese gelince çiçeklerin gövdesi biraz dışarıda kalmış dokunsanız kırılacak gibi duruyor. Diplerine biraz toprak takviyesi yapın derim. Domatese gelince bana yaşlı yaprakmış gibi geldi siz yine de tam bir görüntü yükleyin. En alttaki yapraksa onları budayın zaten sararıp kuruyacak yaşlı olan yapraklar.

gilan ve alibaba beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 23:00   #68
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Teşekkür ederim sayın h_dogan.
Balkon bahçeciliği tecrübem pek yok, hiç domates yetişrtirmedim Elimde fazlaca humus kaldığı için sebze işine girdim aslında Ama devamı gelecek gibi duruyor. Güneşim yetmez diye düşünüyordum ama sanırım yetiyormuş
selamlar, saygılar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Gerçekten de müthiş elinize sağlık paylaştığınız için. Süs bitkileriyle ilgili pek bilgim yok yardım edemiyorum ama dizayn olarak çok güzel.

Çilek ve domatese gelince çiçeklerin gövdesi biraz dışarıda kalmış dokunsanız kırılacak gibi duruyor. Diplerine biraz toprak takviyesi yapın derim. Domatese gelince bana yaşlı yaprakmış gibi geldi siz yine de tam bir görüntü yükleyin. En alttaki yapraksa onları budayın zaten sararıp kuruyacak yaşlı olan yapraklar.

Eski 17-05-2013, 23:01   #69
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

gecenin süprizi

Bu da gecenin süprizi,
Yalova'dan acer palmatum'um geldi.
Şimdilik hepsini değil yeni bir sürgünü göstereyim

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2013, 20:04   #70
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Bunlar da bu akşam astığım fenerlerim

Eklenen Resimler

gilan, h_dogan, oobd ve 4 kişi beğendi.
Eski 19-05-2013, 12:00   #71
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

gündüz son durum

Ön balkonda, gündüz gözüyle son durum bu şekilde şu an

Eklenen Resimler

Eski 19-05-2013, 20:29   #72
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Fenerler çok güzel olmuş.

Acer'i de güle güle büyütün. Daha iyi gelişmesi için daha büyük bir saksıya almanız gerekecek. Aklınızda bulunsun Acer'ler derinden ziyade yatayda geniş saksıya ihtiyaç duyuyor, aynı leğen gibi.
http://www.essenceofthetree.com/imag...s/_MG_1701.jpg

Rhododendron için Ankara iklimi oldukça kuru olduğu için biraz riskli bir bitki. Ama ne bitkiler nerelerde yetişiyor, o yüzden imkansız diyemem.

alibaba ve Sudenur beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 20:57   #73
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Teşekkür ederim sayın Gilan,
Acer'in toprak saksısı hazır ama Saksı değişimi için uyumasını bekleyeceğim acer' in. Risk almak istemiyorum şimdilik. Birazda alt dallardan sürgünlere ihtiyaç var. Budamalar gerekecek. 2-3 seneye daha keyifli olur umarım.
Nem konusunda da bazı yöntemler var bonsaide kullanılan. Saksı altına genişçe sığ bir altlık koyuluyor ve çakıl taşı dolduruyor. İçine su ekleniyor taşları geçmeyecek kadar ve saksı üstüne konuluyor. Lokal olarak bitki için gereken nemli ortam oluşuyor. Elimdeki mollis türünü de bonsai olarak çalışmak istiyorum şu an . İlerde başka adaylar da olabilir ama. Bu sezon nihayete geldim gibi..
Belki bir de yazın sango kaku olabilir

.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Fenerler çok güzel olmuş.

Acer'i de güle güle büyütün. Daha iyi gelişmesi için daha büyük bir saksıya almanız gerekecek. Aklınızda bulunsun Acer'ler derinden ziyade yatayda geniş saksıya ihtiyaç duyuyor, aynı leğen gibi.
http://www.essenceofthetree.com/imag...s/_MG_1701.jpg

Rhododendron için Ankara iklimi oldukça kuru olduğu için biraz riskli bir bitki. Ama ne bitkiler nerelerde yetişiyor, o yüzden imkansız diyemem.

gilan beğendi.
Eski 19-05-2013, 23:44   #74
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Acer için saksı değiştirirken toprağını dağıtmazsanız, saksı değiştirme işlemini serin akşam saatlerinde yaparsanız ve de birkaç gün bitkiyi güneşten korursanız sorun yaşayacağınızı sanmam. Orjinal toprağı dağılmadıktan sonra bitki için büyük bir şok değil.

alibaba beğendi.
Eski 20-05-2013, 14:22   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 Mesajı Göster
Şöyle birşey olsa hoş olmaz mıydı?
iki tane acer, birisi fire glow, diğer sango kaku. Birinin yapraklar kırmızı, diğerinin dalları kırmızı
Altta rhododendrum indicum'lar farklı renklerde...
Sevgili meslektaşımbalkon sayfanı detaylı inceleme fırsatı buldum..Ali Günöven hocanın(umarım tanıma şansınız olmuştur) meşhur beyiti gibi ''ben yaptım oldu''denemeyecek kadar özenli bir ' tasarım balkon'..Her detay en ince ayrıntılarına kadar düşünülmüş ,planlanmış...
Alıntıladığım fotoğrafla ilgili ufacık bir fikir vermek isterim..Acer türlerinin nem ve soğuk istekleriyle rhododendronlarınki çok farklı;birlikte kullanmak konusunda şüphelerim var,rhododendron türleri nem ve kışın soğuklama isteğindeler acerler ise daha kuru havalara dayanıklılar,azalealar da zaten ormangülleri (rhododendron)familyasından..

neslihan0602 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 21:23   #76
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Teşekkür ederim sayın Neslihan0602. Ali hocaya yetiştik tabi ki ama o zaman bundan ne kadar memnun idik tartışılır ).
Acer ve rhododendron tarafında birliktelik bana çok aykırı gelmiyor. Japon bahçelerinde bir çok acer gölgesinde açelya yetişiyor. İkisi de ericacous denilen kireç sevmeyen bitkilerden ve kök yapıları yüzeye yakın olduğu için drene olan nemli toprağı seviyorlar. İkisi de kış dinlenmesine geçiyor ve hardiness zone'ları aynı. Doğru toprak ve takip ile neden imkansız olsun ki?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neslihan0602 Mesajı Göster
Sevgili meslektaşımbalkon sayfanı detaylı inceleme fırsatı buldum..Ali Günöven hocanın(umarım tanıma şansınız olmuştur) meşhur beyiti gibi ''ben yaptım oldu''denemeyecek kadar özenli bir ' tasarım balkon'..Her detay en ince ayrıntılarına kadar düşünülmüş ,planlanmış...
Alıntıladığım fotoğrafla ilgili ufacık bir fikir vermek isterim..Acer türlerinin nem ve soğuk istekleriyle rhododendronlarınki çok farklı;birlikte kullanmak konusunda şüphelerim var,rhododendron türleri nem ve kışın soğuklama isteğindeler acerler ise daha kuru havalara dayanıklılar,azalealar da zaten ormangülleri (rhododendron)familyasından..

Düzenleyen alibaba : 25-05-2013 saat 12:32
Eski 20-05-2013, 21:39   #77
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Forumda çalışmalarınızı çok beğeniyor ve zevkle takip ediyorum. Daha sık fotoğraf paylaşırsanız kendi adıma sevinirim

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 21:55   #78
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Teşekkür ederim mandalinerik. Ben de sizi zevkle takip ediyorum.
Her haftasonu tamam artık bu sezon diyorum ama hafta içi burlarda gezidkçe yeni arayışlara giriyorum Uğraş bitmiyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik Mesajı Göster
Forumda çalışmalarınızı çok beğeniyor ve zevkle takip ediyorum. Daha sık fotoğraf paylaşırsanız kendi adıma sevinirim

gilan beğendi.
Eski 24-05-2013, 22:39   #79
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

bu haftadan haberler

Haftalık kaydadeğer değişimleri kayıt altına alayım

Domateslerde hasat başladı, bu hafta 4-5 tanesini yedik tadları çok güzeldi,
vakit daha tam geçmeden domates fidelerini arttırabilirim.
Aslında zengarden'daki şu 5'li fide setini gözüme kestiriyorum ama bu firmanın fiyat politikasını hiç beğenmediğim için şimdilik direniyorum..
domates fidesi, organik domates fidesi, doğal domates fidesi, geleneksel domates fidesi | zenfide.com
Name:  domates.jpg
Views: 4284
Size:  43.9 KB

Çileklerim de bir yandan olgunlaşmaya başladı. İlginçtir ki aynı zamanda diktiğim fideler, aynı güneşi vs. aldıkları halde kimisi meyvede, kimisi daha çiçek bile açmadı..
Name:  cilek.jpg
Views: 1485
Size:  47.7 KB

Begonyalar da hareketlenmeye yeni yapraklar vereerek büyümeye başladı ama çiçekleri çok dayanmıyor. Rüzgardan da çok etkileniyor sanırım.
Name:  begonya.jpg
Views: 1800
Size:  47.7 KB

Freazya soğanlarım tomurcuk vermeye başladı bu hafta. Çok heyecanlıyım. Çiçekleri bekliyorum
Name:  frezya.jpg
Views: 1248
Size:  53.7 KB

Bunlar da alisyumlarım. Bal kokulu, çok güzeller. Her sabah, sabah güneşi ile kokularını çekiyorum içime
Aşağıda site bahçemizde acer palmutum var, dikkat ettiniz mi? Ama hiç keyfi yok. Sanırım biraz azot sorunu var
Yarın da siteden örnekler paylaşayım, harika bir fire glow acer'imiz var mesela..
Name:  alisyum.jpg
Views: 1982
Size:  53.0 KB

gilan, h_dogan, sakdag ve 5 kişi beğendi.
Eski 24-05-2013, 22:45   #80
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Şu sırlalar fırsat bulduğumda acer araştırıyorum, varyeteleri, bakımı vs.. baya bir forum var yurtdışı kaynaklı, tam bir derya imiş..
3 tane bonsai adayım var acer. Onlarla da bir yandan uç alma işlemleri devam ediyor. Bonsai bölümünde tüm ağaçlar için ayrı topikler var, ilgilenen arkadaşlar ordan da takip edebilirler gelişimleri. Şimdilik acemiyim ama Takipten amaç birlikte öğrenmek, paylaşmak
Name:  acer_bonsai.jpg
Views: 1083
Size:  56.6 KB

Bu da çok sevdiğim bir kare oldu. bahçesi olmayan bana bir teselli karesi
Name:  atrepurperue101.jpg
Views: 1015
Size:  45.4 KB

Eski 24-05-2013, 22:59   #81
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Bunlar da sakız sardunyalarda macro çiçek fotoğrafları..

Balkon önünden de foto çekmem lazım, aşırı coşmuş şekildeler.
Nazar değmesinden korkuyorum..
Soranlara ise yaptığımı anlatıyorum; yaklaşık eşit oranlarda killi bahçe toprağı, biofarm humus, ponza taşı ve yanmış koyun gübresi. birer hafta aralıklı 7-9-5 ve iz elementli hümik-fulvik asitli sulamalar.
Genel de ürküyorlar ama herşeyin kolayı ile olmuyor maalesef...

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2013, 23:52   #82
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Kışın gözdelerim olan sukulent köşem ise maalesef yaz çiçekleri ile arka planda kaldı. Yerleri daha gölge yerlere düştü ve uzayarak form bozukluğu göstermeye başladılar. kaya bahçelerim ve diğer saksılı sukulentlerim için acil bir çözüm bulmam lazım... Offfff yer sorunu

Eklenen Resimler

gilan, h_dogan, hulyam ve 8 kişi beğendi.
Eski 25-05-2013, 00:37   #83
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Offfff yer sorunu
Katılmamak elde değil.

alibaba beğendi.
Eski 25-05-2013, 01:34   #84
Ağaçsever

Gülbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Üyelerin balkonlarına bakmayı bıraksam mı acaba bu kadar emek verilmiş, harika ötesi balkonları gördükçe kendi balkonumu iyice beğenmez oluyorum. Ne kadar planlı ve güzel çalışmışsınız. İmrenmemek elde değil. Benim eşim balkon ve çiçek konusunda hiç hevesli olmadığı için ben böyle projelere ancak hayranlıkla bakabiliyorum. Buralarda yeniyim ama devamlı takip edeceğim balkonlar arasında sizin balkonunuz başlarda geliyor. Elinize, emeğinize sağlık.

gilan, oobd, alibaba ve 1 kişi beğendi.
Gülbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 13:46   #85
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Alıntı:
Katılmamak elde değil.
Yer sorunundan başka güneşimiz de azaldı. Baharda eğimli gelen güneş balkon içini tamamen görüyordu şimdi tepeden geçmeye başladı o yüzden içerlere girmiyor. Bu da sukkulentler başta olmak üzere bazı ağaçlar için kötü maalesef. Bakalım 21 Haziran'dan sonra eski duruma gelir yavaştan umarım.

Tatil için de bir sulama sistemi planlamam lazım öneriniz var mı?

gilan beğendi.
Eski 25-05-2013, 14:00   #86
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Ben de yeni sayılırım sayın Gülbahçe. Araştırarak, öğrenmeye gayret ederek kısa bir sürede toparladım ne yaptıysam. Forumda yeterince çok tecrübe ve bilgi paylaşımı var. Bir bitkiyi veye fideyi edinmeden önce benim koşullarıma uygunluğunu, bakımını vs. hep burdan öğrendim. Forumdan öğreneceklerizle daha iyilerini yaparsınız kesin. Hanımlar bir de çelik paylaşımı, köklendirme vs. gibi birçok konuda bizden daha hünerli ve sabırlılar. Sıfır maliyetle harikalar yaratıyorlar.
Eşinizin ilgisiz olmasının avantajı da olabilir engel olmuyorsa

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülbahçe Mesajı Göster
Üyelerin balkonlarına bakmayı bıraksam mı acaba bu kadar emek verilmiş, harika ötesi balkonları gördükçe kendi balkonumu iyice beğenmez oluyorum. Ne kadar planlı ve güzel çalışmışsınız. İmrenmemek elde değil. Benim eşim balkon ve çiçek konusunda hiç hevesli olmadığı için ben böyle projelere ancak hayranlıkla bakabiliyorum. Buralarda yeniyim ama devamlı takip edeceğim balkonlar arasında sizin balkonunuz başlarda geliyor. Elinize, emeğinize sağlık.

gilan ve Gülbahçe beğendi.
Eski 25-05-2013, 14:34   #87
Ağaçsever

Gülbahçe's Avatar

Tümden hakkını yemek istemem eşimin, saksılarımı koyabilmem için bana büyük bir alan sağlayan saksılık yaptı sağolsun kendi elleriyle ama aynı isteği, aynı şevki onda da görsem balkonda daha ne şahaneler yaratırdık kim bilir Ben eskiden beri çok severim çiçekleri ama daha bir senedir başladım balkonumda yetiştirmeye. İnşallah zamanla bu sitenin yardımıyla sizlerinki gibi güzel bir balkonum olur. Ben henüz fotoğraf koymaya cesaret edemiyorum. Bakıyorum tamam çok güzel oldu, bu halini koyarım diyorum. Sonra burayı bi açıyorum muhteşem balkonları görünce hevesim kalmıyor, benimki sönük kalacak diye. Bütün üyelerin balkonları/bahçeleri harika ama sizinkini ayrıca beğenmemin sebebi ben de sizin gibi her şey düzenli olsun, aynı türler bir arada olsun istiyorum. Planlama şekliniz çok hoşuma gitti o yüzden. Umarım her şey istediğiniz gibi devam eder, bol çiçekli günler..

Eski 25-05-2013, 14:39   #88
Ağaçsever

Gülbahçe's Avatar

Exclamation

Alıntı:
Sitede serumla yapılan bir sulama sistemi görmüştüm, bana gayet mantıklı ve uygulanabilir geldi. Bi araştırın isterseniz daha başka yöntemler de mevcut.

Tatile Çıkıldığında Ev Bitkilerinin Bakımı (Basit otomatik sulama sistemleri)

alibaba beğendi.
Eski 25-05-2013, 23:07   #89
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Onu ben de kara kara düşünüyorum ama henüz ikna olduğum bir yöntem bulamadım. Saksılarım oldukça büyük olduğu için önerilen tekniklerin bir kısmı devre dışı kalıyor. Balkon da aşırı güneşli olunca bir gün sulamasam boynunu bükenler var. Bir arkadaşımdan rica edeceğim etmesine ama "Her sabah gel, 3 kova su taşı, 11 tane saksıyı sula" demek de zor. Bakalım ne olacak... Olmadı evin içine daha az güneş alan bir odaya taşıyacağım hepsini. O durumda 3 günde bir falan sulansalar yeterli olur.

Siz de ilk olarak su kaybını azaltmak için en serin noktaya taşıyın. Su şişesini doldurup ters çevirip toprağa saplamak gibi yöntemler var ama en fazla bir hafta idare eder. Uygun büyüklükte kap bulunursa saksıyı su dolu kaba oturtturmak da bir yöntem. Ama en azından hafta bir birinin uğrayıp göz atmasında fayda var.

Bazen diyorum banyodan balkona damla sulama mı çeksem?
(Güldüğüme bakmayın, ciddi ciddi düşünüyorum. )

Sudenur ve loveforlife beğendi.
Eski 28-05-2013, 20:48   #90
Ağaçsever

Gülbahçe's Avatar

Alıntı:
Bir arkadaşımdan rica edeceğim etmesine ama "Her sabah gel, 3 kova su taşı, 11 tane saksıyı sula" demek de zor.

Bazen diyorum banyodan balkona damla sulama mı çeksem?
(Güldüğüme bakmayın, ciddi ciddi düşünüyorum. )

11 saksı iyi yine, benim 50 saksı filandır hepsi saymadım ama :/ komşuma rica edeceğim ben de. İnşallah kurumaz ya da çürümezler.

Bizim balkonda çeşme var şansımızdan. Eşim de diyor sulama sistemi yapalım diye ama nasıl olacak benim aklım almadı. Sulama sistemi olsa bile birinin çeşmeyi açması gerekmeyecek mi?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024