agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni192Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2012, 09:35   #1
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2012
ilkenan / Balkon

Merhaba Arkadaşlar,

Bendeki bitki ve çiçek sevdası aslında aşağıdaki yakışıklı ile başladı diyebilirim.Bu kauçuğu oturduğumuz evi satın aldığımızda ev sahibi götürmeyi unutmuş bugün alıcam yarın alıcam derken bende kaldı sonra baktım tavana değecek çoğaltmaya karar verdim. o güne kadar da çiçeklerle hiç bir ilgim alakam yoktu. kauçuktan 6 - 7 yaprak bırakıp keserek yeni bir saksıya ektim hemen. başta yumuşadı yaprakları yeni kauçuğumun. bir ay kadar sonra canlanmaya başladı ve ilk tomurcuklarını verdi. işte o anda benim için bambaşka bir boyuta geçti o kauçuk bebeğim gibi oldu. her yaprağında içim ferahladı sanki küçük kauçuğum büyümeye ve yapraklanmaya devam ediyor. Yazın balkondaydı şimdi rüzgar ve yağmurlardan dolayı içeri aldım.

Eklenen Resimler

ilkenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 09:40   #2
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Bu arada büyük kauçuğum da kestiğim yerden iki ayrı yöne doğru yaprak çıkarmaya devam ediyor. sanırım baharda yine bu dallardan birini ayırmak gerekecek

ayrıca kauçuğu çoğaltırken yanlışlıkla zarar verdiğim iki yaprağı atmaya kıyamadım ve saksının dibine sokmuştum. yaklaşık 5 ay oldu. herhalde tutmasaydı çoktan yumuşardı değil mi? demek ki hayat var ama şu an ne yapacağımı bilemiyorum yerlerinden kımıldatmaya korkuyorum açıkçası..

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2012, 09:50   #3
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

sardunya

meğer sardunyalar benim için bir neşe kaynağıymış. ufacık bir daldan bile hemen hayata tutunduklarını, bu kadar hayat dolu bu kadar neşeli olduklarını bilmezdim ta kiii annemin pembe sardunyasından minik bir dal koparıp kendi evimde ekene kadar. beni hiç üzmeden bir kaç gün içinde yeni yapraklar çıkarmaya başladı. ve şimdi gördüğünüz üzere pek canlı ve hiç çiçeksiz kalmıyor maşallah

en son resimdeki ise komşumun beyaz sardunyası. tatile giderken saksısı devrilmiş günlerce topraksız susuz kalmış çiçekleri kurumuş yaprakları sararmış. hemen eve getirip bir yoğurt kovasına ektim bana minnettarlığını sunmak ister gibi bir kaç gün içinde 3 tane filiz verdi. bir dalını da koparıp kendi sardunyamın yanında ekmiştim. artık o da beyaz çiçeklerini göstermek üzere.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2012, 09:57   #4
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Domates

domates tohumlarımı ekmek için çok geç kaldım. neredeyse haziran sonuydu. benimki zaten bir hevesti. ama tohumdan bir şeyler yetiştirmek meğerse çok büyük bir tutkuymuş. Her yaprağında her dalında heyecandan kalbim çarpıyordu.en sonunda sarı çiçekleri ve sonra uçlarında oluşan o bezelye tanesi kadar domatesleri gördüm ya muradıma erdim sonunda. zaten geç kaldığım için bolca domates yemek değildi amacım.sadece bir tane bile görsem yeter diyordum. gördüm hatta kızardıklarını bile gördüm. hatta öyle lezzetliler ki minik çerilerim benim

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2012, 10:01   #5
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Ateş Çiçeği

Benim güzel ateş çiçeğim. aramızın pek iyi olduğu sölenemez. bazen bana küsüp yüzünü asıyor rengi soluyor. bazen de kıpkırmızı alev gibi parlıyor. ama yine de hiç çiçeksiz kalmıyor. hatta şu an resimde görünen tüm filizler büyüdü ve neredeyse yapraklar görünmüyor.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2012, 10:07   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Maşallah çiçekleriniz çok güzel aramıza hoşgeldiniz özellikle kauçuğa bayıldım..

GÜLSEN_ ve ilkenan beğendi.
Ali_askn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 10:24   #7
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali_askn Mesajı Göster
Maşallah çiçekleriniz çok güzel aramıza hoşgeldiniz özellikle kauçuğa bayıldım..
teşekkürler kauçuk benim ilk gözağrım

Ali_askn beğendi.
Eski 18-09-2012, 10:28   #8
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Menekşe

bu menekşeyi baharda ilk aldığımda şımardıkça şımardı çiçeklerinden yapraklar görünmeyecek halde geldi. çok da uzun süre bozulmadan kaldı. çiçeklerini döktükten hemen sonra 5 - 6 çiçek daha verdi şimdi ise tamamen yaprak olarak büyüyor. saksısına sığmayacak yakında.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2012, 10:35   #9
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Menekşemin yapraklarından minik yavrular üretmeye karar verdikten aylar sonra belki 3 ay ilk minik yaprakları gördüğümde yaşadığım sevinci tahmin edebilirsiniz. şimdi ise pıtır pıtır çoğalmaya devam ediyorlar.

pembe saksıdaki 3 yaprak ise arkadaşımdan aldığım beyaz, pembe ve mor menekşe yaprakları. onları dikeli de neredeyse 2 ay oldu ama hala sağlamlar demek ki bunlar da tutacak inşallah

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2012, 11:03   #10
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Ocak ayında hediye olarak gelen orkidem gelir gelmez yapraklarını dökmüştü ben de çok ilgilenmemiştim açıkçası. o da bana küstü dalı kurudu gitti yaprakları sararmaya başladı. onu öyle görünce dayanamadım sararan yaprakları ve dalı kestim düzenli sulamaya nemli tutmaya başladım. hatta köklerini su içinde bıraktım. yanlış bir yöntem olabilir ama benimkine iyi geldi 2 yeni yaprak çıkardı. sonra da 2 yeni dal çiçeklerimin gösterdiğim ilgiye hemen karşılık vermesi beni hayata bağlıyor inanın. 2 yeni daldan çıkan narin beyaz yapraklara dokunmaya kıyamıyorum yanından geçerken bile yavaşlıyorum

orkide resimlerimi başka bir konuda paylaşmıştım

Phalaenopsis

mrduran ve gokcegokce beğendi.
Eski 18-09-2012, 11:08   #11
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Aslında bu yakışıklı da ilk göz ağrılarımdan biri. düğün çiçeğim olarak evime benimle beraber girdi. 2 senedir bizimle. adından tam emin olmamakla beraber yuka nın bir çeşidi olabilir mi diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2012, 11:17   #12
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

şimdilik bu kadar dün akşam internetten aldığım 5 çiçek açan kaktüs tohumu ektim. bakalım ne olacak. inşallah filizlenirler. ayrıca sümbül, safran, anemon ve düğün çiçeği soğanları aldım. onlar ekim ayında gelecek. umarım baharda bu sayfa daha şenlikli olacak

mrduran ve _Esin_ beğendi.
Eski 18-09-2012, 12:19   #13
Ağaç Dostu

Bayçalı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
sn. ilkenan sayfanız hayırlı olsun çiçeklerinizin devamını bekliyorum hepsini güle güle büyütün.........

ilkenan beğendi.
Bayçalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 12:24   #14
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Teşekkürler BAYÇALI.

Eski 18-09-2012, 13:06   #15
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
hoş geldiniz ilkenan hanım,sayfanız hayırlı olsun, ellerinize sağlık MAAŞALLAH diyelim nazar değimesin.daha işin çok başındasınız kolay gele diyorum arkadaşım))

ilkenan beğendi.
GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 13:21   #16
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

çok teşekkür ederim Gülşen hanım. sizlerden öğreneceğim çok şey var.

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 18-09-2012, 13:35   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sevgili İlkenen hoş geldiniz sayfanız hayırlı uğurlu bol çiçekli olsun.

ilkenan beğendi.
nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 13:43   #18
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

teşekkürler nilgün hanım. ekim ayında ekeceğim soğanlarla bol bol çiçeklenecek umarım.

Eski 18-09-2012, 13:49   #19
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkenan Mesajı Göster
...... umarım baharda bu sayfa daha şenlikli olacak

Merhaba Sayın İlkenan,

Beni de siz gibi düşünmeye zorladınız kareleriniz ve çabalarınız ile. Damardan bulaşmış size, tedavi ne mümkün, neticeler mükemmel.

Merhaba, hoş geldiniz, kolay gelsin, sağlıkla inşallah.

Her şey güzel başlamış, devam edecek...

Saygılarımla lütfen.

selis ve ilkenan beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 14:39   #20
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Merhaba Sayın İlkenan,

Beni de siz gibi düşünmeye zorladınız kareleriniz ve çabalarınız ile. Damardan bulaşmış size, tedavi ne mümkün, neticeler mükemmel.

Merhaba, hoş geldiniz, kolay gelsin, sağlıkla inşallah.

Her şey güzel başlamış, devam edecek...

Saygılarımla lütfen.
çok teşekkür ederim yorumlarınız için aranıza katıldığım için çok mutluyum gerçekten bu sevgiyi paylaşmak çok güzel dediğiniz gibi tedavi mümkün değil. şimdiden bahar gelsin bir an önce diyorum.

mrduran beğendi.
Eski 18-09-2012, 15:11   #21
Ağaç Dostu

Türkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2012
Galeri: 1
aramiza hosgeldin.ciceklerin cok guzel.ozellikle menekse ve yukana bayildim.paylasimlarinin devamini dilerim.sevgilerimle

ilkenan beğendi.
Türkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 15:13   #22
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

çok teşekkürler Türkan hanım. aranızda olmak çok güzel.

Türkan beğendi.
Eski 18-09-2012, 22:25   #23
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Merhaba İlkenan hoşgeldin, sayfanla sefalar getirdin. Özellikle orkidene bayıldım. Benimki çiçeklerini döktü ve sürekli yaprak çıkarıyor. Umarım seninki gibi çiçek sapı çıkarıp bol çiçeklerini görürüm.

ilkenan beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2012, 08:21   #24
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Merhaba İlkenan hoşgeldin, sayfanla sefalar getirdin. Özellikle orkidene bayıldım. Benimki çiçeklerini döktü ve sürekli yaprak çıkarıyor. Umarım seninki gibi çiçek sapı çıkarıp bol çiçeklerini görürüm.
teşekkürler umarım senin orkiden de en yakın zamanda çiçek saplarını gösterir. ben de dün akşam orkidemin yeni çıkardığı yaprağı fotoğrafladım. minik yaprak beni akşam akşam çok mutlu etti. eğer her zamanki sırasıyla devam ederse bu yapraktan sonra çiçek sapı çıkarması gerekiyor.

Eklenen Resimler

Eski 19-09-2012, 11:30   #25
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkenan Mesajı Göster
çok teşekkür ederim Gülşen hanım. sizlerden öğreneceğim çok şey var.

Tabi ablacım her zaman ne istersen yardımına hazırım istediğin bir çiçek olursada. Ama benimde senden öğreniceklerim olabilir, mesela orkideler hiç bilgim yok onların hakkında

mrduran beğendi.
Eski 19-09-2012, 11:43   #26
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GÜLSEN_ Mesajı Göster
Tabi ablacım her zaman ne istersen yardımına hazırım istediğin bir çiçek olursada. Ama benimde senden öğreniceklerim olabilir, mesela orkideler hiç bilgim yok onların hakkında
çok mutlu oldum ilginiz karşısında. burda kendimi tanıdığım insanlar arasında gibi hissediyorum nasıl oluyorsa bu sevgiyi, bilgiyi paylaşmak en güzeli zaten. inşallah benim de bir faydam dokunur. kocaman sevgiler.

Eski 20-09-2012, 08:29   #27
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

beyaz sardunya

beyaz sardunyalarım kendini göstermeye başladı dün gece görür görmez fotoğrafladım.

Eklenen Resimler

Eski 20-09-2012, 08:34   #28
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Şimdi ablacım orkideler hakkında biraz araştırma yapıyorum kendimce. Hiç yokken birden 3 tane orkidem oldu ama okuduğum kadar orkidelerin köklerinin ışık alması için şefaf kaplara ekiliyor ama sizlere bakıyorum şefaf kaplarınız bir başka saksıya oturtulmuş ve ışık almıycak durumda.Kökleri ne kadar zaman çerçevesinde temizlenip budanmalı bu konularda bilgi rica edicektim ablacım...

Eski 20-09-2012, 08:43   #29
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

Ablacım öncelikle hoşgeldin sayfama benim orkidem şeffaf plastik bir kapta onu da cam bir saksının içine oturtmuşlar. bana öyle geldi ben de bozmadım. ama yine de o camdan yeterli ışığı aldığını düşünüyorum. budama için orkidenin durumunu bi görmek lazım ama sayfanda varmıydı ordan bi bakayım. mesela ben benimkinde hiç budama yapmadım. çıkan yeni kökler nasıl oluyorsa dibe doğru uzayıp kendine bir yer bulup ordan içeri dalıyor. çok ilginç bu kökün gireceği yer kalmadı diyorum ama o da kendine bir yer buluyor. saksının en dibindeki köklerde sararma çürüme olduysa torfun içinden çıkarıp kökleri suya tutup temizledikten sonra temiz bir makasla kesip tekrar torfla beraber saksısına oturtabilirsin ablacım.

GÜLSEN_ ve mrduran beğendi.
Eski 20-09-2012, 08:48   #30
Ağaçsever

ilkenan's Avatar

ablacım şimdi orkide fotoğraflarını buldum eğer hala o fotoğraftaki gibi duruyorlarsa o çiçek saplarını alttan 4 - 5 boğum bırakarak kes böylece yeniden çiçek üretebilir. eğer saplar hala yeşilse şanslısın benimki çiçeklerini dökünce sapı da sararıp kuruyor hemen

GÜLSEN_ beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024