agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni3502Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2012, 11:03   #61
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı Göster
Bir aşkın daha doğuşunu gördüm. Kolay gelsin, hepsi daha bebek, bahara rengarenk kızlar olacaklar. Bir şey önereceğim. Sitede Manyas'ta bahçesi olan bir Güler Hanım var biliyorsunuzdur. Bitkileri de kendileri de harika, tanışmadık ama uzaktan seviyorum. Budama mevsimi de yaklaşıyor, bence onun çelikleri için ricacı olup, sıraya girin Benim yerim kalmadı yoksa yakasındaydım.
Güzel sözleriniz için çok teşekkürler sn. Canan. Evet hepsi benim bebeklerim Güler Hanımı hemen takibe alıyorum önerinizle... Bu aşk bizi ne hallere sokuyor değil mi? Utanmasam bahçelerden çelik çalıcam :P

GÜLSEN_ beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2012, 13:24   #62
Ağaç Dostu

Canan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Güzel sözleriniz için çok teşekkürler sn. Canan. Evet hepsi benim bebeklerim Güler Hanımı hemen takibe alıyorum önerinizle... Bu aşk bizi ne hallere sokuyor değil mi? Utanmasam bahçelerden çelik çalıcam :P
Bizi en iyi biz anlarız. Güler Hanım'da anlar

gokcegokce beğendi.
Canan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 12:15   #63
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Balkonum

Balkonumda küçük değişiklikler yaptım. Böyle daha şirin görünüyor...Name:  DSC_0189.jpg
Views: 1974
Size:  45.2 KB Name:  DSC_0190.jpg
Views: 1549
Size:  54.4 KB Name:  DSC_0191.jpg
Views: 1380
Size:  44.6 KB Name:  DSC_0201.jpg
Views: 1393
Size:  50.4 KB Name:  DSC_0205.jpg
Views: 1371
Size:  55.3 KB

Eski 22-08-2012, 12:32   #64
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Bitkilerim

Kaktüsüm henüz çiçeklenmedi ama büyüyor...
Name:  DSC_0194.jpg
Views: 1398
Size:  71.8 KB

Dahlia'da tomurcuk mu var bana mı öyle geliyor?
Name:  DSC_0195.jpg
Views: 1590
Size:  58.0 KB

Kurdelamın son hali...
Name:  DSC_0202.jpg
Views: 1773
Size:  47.7 KB

Kalanşo çok uzadı tepesinden kırsam mı acaba?
Name:  DSC_0203.jpg
Views: 1585
Size:  59.2 KB

Parlak Mustafa halinden epey memnun
Name:  DSC_0204.jpg
Views: 1451
Size:  45.7 KB

Eski 22-08-2012, 12:36   #65
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Orkidelerim

Orkidelerimin kökleri konusunda endişeliyim. Ancak yen yapraklar gelmeye devam ediyor bu da beni biraz mutlu ediyor.
Name:  DSC_0206.jpg
Views: 1364
Size:  39.2 KBName:  DSC_0207.jpg
Views: 1352
Size:  44.1 KB

Buradaki filiz mi acaba?
Name:  DSC_0208.jpg
Views: 1351
Size:  32.2 KB

intibah, Tika, ykolko ve 7 kişi beğendi.
Eski 22-08-2012, 12:38   #66
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Cam güzellerim

Cam güzellerim beni mutlu etmeye devam ediyorlar

Eklenen Resimler

Eski 23-08-2012, 20:59   #67
Ağaç Dostu

Canan's Avatar

Senden büyük olduğum için rahat konuşuyorum Balkonun son şekli çok daha güzel ama bence al eline fırçayı, balkonun ve demirlerin rengini beyaza çevir, kireç zararlıları da uzak tutar, rengarenk çiçeklerle kontrast olur. Yakın olsam ben sana 1 saatte hepsini boyardım

Coyan beğendi.
Eski 23-08-2012, 21:17   #68
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Senden büyük olduğum için rahat konuşuyorum Balkonun son şekli çok daha güzel ama bence al eline fırçayı, balkonun ve demirlerin rengini beyaza çevir, kireç zararlıları da uzak tutar, rengarenk çiçeklerle kontrast olur. Yakın olsam ben sana 1 saatte hepsini boyardım
Lojman olmasa ben neler yapardım bu balkona Canan Hanım ama malesef değişiklik yapamıyoruz dış cephede. Allah kısmet eder de kendi evim olunca, inşallah da bahçeli olur, bir sürü bir sürü çiçek yetiştireceğim.

Canan beğendi.
Eski 24-08-2012, 09:50   #69
Ağaç Dostu

Canan's Avatar

Bu arada benim kırmızı mor minik bir küpelim var, şu anda üzeri çiçekli ama çiçekler geçince hacimlensin diye budayacağım, senin için çelik yapayım mı?

gokcegokce beğendi.
Eski 24-08-2012, 10:57   #70
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Bu arada benim kırmızı mor minik bir küpelim var, şu anda üzeri çiçekli ama çiçekler geçince hacimlensin diye budayacağım, senin için çelik yapayım mı?
Beni ne kadar sevindirirsiniz anlatamam Canan Hanım, çok teşekkür ederim reddedemeyeceğim bir teklif sunuyorsunuz bana

Canan beğendi.
Eski 24-08-2012, 12:41   #71
Ağaç Dostu

Canan's Avatar

İstenen bir çiçeğe ulaşıldığında yaşanan sevinci biliyorum, keşke buradaki her üyenin çiçeğine kavuştuğu an yanında olup yüzünü görebilsem Şimdi balkona gidip çiçeksiz dallardan senin için bir deneme yapacağım, birkaç ay sabredersek İngiltere'de ki kuzenimden değişik türlerini isteyeceğim. Sana da ayırırım
Demiştim : Aklıma başka birşey geldi. İsim, adres, telefon verirsen Pazartesi Yurtiçi kargo ile sana bir sürpriz yapabilirim...

GÜLSEN_ ve gokcegokce beğendi.

Düzenleyen Canan : 24-08-2012 saat 13:35 Neden: eksik
Eski 24-08-2012, 23:18   #72
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
İstenen bir çiçeğe ulaşıldığında yaşanan sevinci biliyorum, keşke buradaki her üyenin çiçeğine kavuştuğu an yanında olup yüzünü görebilsem Şimdi balkona gidip çiçeksiz dallardan senin için bir deneme yapacağım, birkaç ay sabredersek İngiltere'de ki kuzenimden değişik türlerini isteyeceğim. Sana da ayırırım
Demiştim : Aklıma başka birşey geldi. İsim, adres, telefon verirsen Pazartesi Yurtiçi kargo ile sana bir sürpriz yapabilirim...
Tekrar teşekkür ederim, hemen özel mesajla bilgilerimi iletiyorum Canan Hanım. Siz benim balkonumun meleğisiniz

Canan beğendi.
Eski 25-08-2012, 10:41   #73
Ağaç Dostu

Canan's Avatar

Şimdi düşündüm de bazı bitkiler içeride mümkün değil yaşamıyor. Küpe çiçeği bunlardan biri. Apartman boşluğunu kullanmak gibi bir şans olabilir mi?
-20-30 derecede değil balkon, apartman içi bile don yapar herhalde, öyle mi?

gokcegokce beğendi.
Eski 25-08-2012, 13:12   #74
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Şimdi düşündüm de bazı bitkiler içeride mümkün değil yaşamıyor. Küpe çiçeği bunlardan biri. Apartman boşluğunu kullanmak gibi bir şans olabilir mi?
-20-30 derecede değil balkon, apartman içi bile don yapar herhalde, öyle mi?
Dediğiniz gibi -39'u gördük geceleri geçen kış. Ancak ben yine de balkondaki tüm bitkilerimi evin içerisine serpiştiriyorum kışın. Pencere kenarları soğuk oluyor soğuğu sevenleri oralara koyuyorum. Apartmanın merdiven boşluğunda da kalorifer sistemi var ve benim evden daha sıcak oluyor. 5. ve son katta oturduğum için apartmanın genelinden daha serin evim.

Buna rağmen beni şaşırtan bostanımdaki çilekler oldu. O kadar zorlu kışı atlatıp baharda yeşillendiler. Çileği narin bilirdim ben.

Canan beğendi.
Eski 29-08-2012, 11:17   #75
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Çelikten gül üretimi

Komşumun güllerinden aldığım çeliklerle gül üretimi yapmaya çalışıcam. Forumdan okuduklarımı uygulamaya çalıştım. Umarım başarılı olurum.

Eklenen Resimler

Eski 07-09-2012, 20:53   #76
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Yerinizde olsam bu zamanda çelik yapmazdım, bırakın gül dinlenmeye geçsin-yaprakları dökülsün. Eylül, ekim veya şubat ortaları daha uygun olurdu.

Yukarıdaki saksıya çok fazla çelik sokmuşsunuz. Bu çelikler köklendiğinde en az birbuçuk iki sene oynatılmamalı ki iyice köklensin. Köklendiklerini düşünün, hepsi birbirinin içine girecek ve güller sağlıklı bir ortamda olamayacaklar.

Yapacağınız çelikleri seçerken de dikkat etmelisiniz, dalları eğri büğrü olmamalı, sağlıklı olmalı. Kurşun kalem kalınlığı veya biraz daha kalın olanı daha makbul olur.

Seçilen çeliklerin 1/3 ü toprağa sokulmalı, sokulurken de çelikler doğrudan toprağa itilmemeli, yerleri başka bir sopa ile açılmalı ve çelik, rahatça zedelenmeden yerine yerleştirilerek sıkıştırılmalı ve toprak nemli tutulmalıdır.

Yani arkadaşım ben böyle yapıyorum, siz isterseniz yine de hocalarımıza danışın.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2012, 07:47   #77
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Yerinizde olsam bu zamanda çelik yapmazdım, bırakın gül dinlenmeye geçsin-yaprakları dökülsün. Eylül, ekim veya şubat ortaları daha uygun olurdu.

Yukarıdaki saksıya çok fazla çelik sokmuşsunuz. Bu çelikler köklendiğinde en az birbuçuk iki sene oynatılmamalı ki iyice köklensin. Köklendiklerini düşünün, hepsi birbirinin içine girecek ve güller sağlıklı bir ortamda olamayacaklar.

Yapacağınız çelikleri seçerken de dikkat etmelisiniz, dalları eğri büğrü olmamalı, sağlıklı olmalı. Kurşun kalem kalınlığı veya biraz daha kalın olanı daha makbul olur.

Seçilen çeliklerin 1/3 ü toprağa sokulmalı, sokulurken de çelikler doğrudan toprağa itilmemeli, yerleri başka bir sopa ile açılmalı ve çelik, rahatça zedelenmeden yerine yerleştirilerek sıkıştırılmalı ve toprak nemli tutulmalıdır.

Yani arkadaşım ben böyle yapıyorum, siz isterseniz yine de hocalarımıza danışın.
Merhaba Güler Hanım, öncelikle sayfama hoşgeldiniz Güller hakkında da haklısınız aslında. Forumdaki gül yetiştiriciliği sayfamızı baştan sona okudum. Elimde olan bu boş saksıyı değerlendirmek istemiştim sadece. Denemeye değer olduğunu düşündüm, hazır gül dalları da varken atılmasın boşuna diye hepsini saksıya yerleştirdim. Sanırım doğal seleksiyon oluşmuş bazı dalların toprakla buluştukları yerde karartılar oluşmuş. Bazılarında da gözlerinde kıpırtılar var. Forumda genelde yerlerini oynatmayın dedikleri için ben de bahara kadar oynatmamaya karar vermiştim.

Eski 08-09-2012, 16:23   #78
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bu göz patlamaları çeliklerin hemen köklendiği belirtisi değildir, aldanmayın. Yakında yaprak da çıkarırlar, onlar gövde suyunun bir oluşumudur. Bitkim tuttu diye oynatmayın, 3-4 ay yetmez, en az bir sene bekleyin.

gokcegokce ve efeege beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2012, 23:08   #79
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Bu göz patlamaları çeliklerin hemen köklendiği belirtisi değildir, aldanmayın. Yakında yaprak da çıkarırlar, onlar gövde suyunun bir oluşumudur. Bitkim tuttu diye oynatmayın, 3-4 ay yetmez, en az bir sene bekleyin.
Tavsiyenize uyacağım Güler Hanım, zaten sizin gibi diğer üyeler de forumda gül çeliklerinin geç köklendiğini yazmışlar. Bitki işi sabır işi anlıyorum, sabırsızlığımı bu hobimle törpülemeye çalışıyorum. Sevgiler...

Eklenen Resimler

TaşevliBahçe ve Adil beğendi.
Eski 08-09-2012, 23:17   #80
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Balkon sezonumu kapattım. Kars'ta gece sıcaklıkları hızla düşmeye başladı. Bitkilerimi evdeki yerlerine yerleştirdim.

Eklenen Resimler

Eski 08-09-2012, 23:22   #81
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Sıklamen

Canım eşimin hediyesi ikinci çiçeğini de açtı

Eklenen Resimler

Eski 16-09-2012, 19:04   #82
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
sayfan hayırlı olsun arkadaşım daha nice güzellikleri görmen dileği ile ellerine emeğine yüreğine sağlık Bahçelerden çelik çalma arkadaşım sen iste ben gönderirim)) ama ne güldüm okuyunca ALLAH gül emi)

gokcegokce ve Canan beğendi.
GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 22:32   #83
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GÜLSEN_ Mesajı Göster
sayfan hayırlı olsun arkadaşım daha nice güzellikleri görmen dileği ile ellerine emeğine yüreğine sağlık Bahçelerden çelik çalma arkadaşım sen iste ben gönderirim)) ama ne güldüm okuyunca ALLAH gül emi)
Sizi güldürdüysem ne mutlu bana Gülsen Hanım. Çok teşekkür ederim çelikler için, göndermiş kadar oldunuz. Sevgili Canan'ın gönderdiği bitkilerden sadece vinca ve ceylan sardunyayı yaşatabildim Diğerlerini kurtaramayınca moralim bozuldu ve kalan sağlar bizimdir deyip yola devam ediyorum... Balkonu kapattım evin içi bitki doldu. Eşim sağolsun hertaraf bitki doldu diye isyanlarda olsa da bir sıklamenle gönlümü aldı
Name:  DSC_0274.jpg
Views: 5217
Size:  71.2 KB

Düzenleyen gokcegokce : 16-09-2012 saat 22:53 Neden: fotoğraf ekleme
Eski 16-09-2012, 23:10   #84
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Son gelişmeler

Paşa kılıcım yeni sürgün veriyor sonunda!
Name:  DSC_0276.jpg
Views: 4802
Size:  56.9 KB

Eski 16-09-2012, 23:13   #85
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Hayvancıklarım

Bunlar da evimin diğer sakinleri...
Name:  DSC_0277.jpg
Views: 1217
Size:  53.3 KB
Name:  DSC_0228.jpg
Views: 1214
Size:  37.6 KB

Eski 17-09-2012, 07:03   #86
Ağaç Dostu

Canan's Avatar

Hiç moralini bozma, bir daha ki sefere daha hızlı ulaştırmanın bir yolunu buluruz, hem hava şimdi o zamanki kadar sıcak değil, şansın yüksek yani. Benim küpeden kök sökmüştüm, yine sökerim istersen.

GÜLSEN_ ve gokcegokce beğendi.
Eski 17-09-2012, 07:54   #87
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

bizim yüreğimiz gönlümüz böyle geniş işte sevgiye açık herkese yer var, balıklar, kuşlar, kediler, köpekler, çiçekler bunları hayatın en güzelleri bizde bunları seviyoruz ne mutlu bize.Evet artık havalar serinledi, çiçeklerin çoğu içeri alınmalı yerde olmayınca olucak biraz sıkıntılar. Ama hiç önemli değil gokçegokçe, bak kıyamam kocacığın gönlünü almış.Arkadaşım Canan, sökersin bilirim birini mutlu edeceksek saksısıyla bile göndeririz yeterki gönüller bir olsun değilmi arkadaşım?

Eski 17-09-2012, 09:50   #88
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Çok teşekkür ederim sevgili Canan ve Gülsen, ne kadar güzel dostlarım oldu agaclar.net sayesinde çok mutluyum sizleri tanımaktan. Şimdilik bu bitkiler bana yetsinler diyorum. Bu sene Kars'taki son senemiz, yani taşınma var. Bitkiler ne kadar çok olursa taşınırken zarar görürler diye korkuyorum. Bu arada Gülsen Hanım Gaziantep eşimin Kars'tan önceki görev yeriydi. Benim de 2 defa görme şansı bulduğum ve çok sevdiğim bir şehir oldu. Bol bol baklava ve beyran yiyin benim yerime de :P

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 17-09-2012, 17:18   #89
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

keşke Antepteyken tanışma fırsatımız olsaydı demekten kendimi alamadım gokçegokçe arkadaşım,baklavayla ve beyranla hiç aram yok) şimdi sen ne biçim Anteplisin diycen ama maalesef ne et, nede tatlıyla aram yok ) buyrun misafirim olun seve seve yedireyim size)

gokcegokce beğendi.
Eski 18-09-2012, 02:37   #90
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GÜLSEN_ Mesajı Göster
keşke Antepteyken tanışma fırsatımız olsaydı demekten kendimi alamadım gokçegokçe arkadaşım,baklavayla ve beyranla hiç aram yok) şimdi sen ne biçim Anteplisin diycen ama maalesef ne et, nede tatlıyla aram yok ) buyrun misafirim olun seve seve yedireyim size)
Çok teşekkürler davetiniz için eğer tekrar yolum düşerse seve seve o güzel balkonunuza konuk olurum. Bu arada bana sadece Gökçe diyebilirsiniz

GÜLSEN_ beğendi.

Etiketler
balkon bahçeciliği, container gardening, süs bitkisi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024