agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni4555Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2013, 18:22   #301
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
1) Sedum Stahlii
2) Gelin Teli
( Cubugu unlu bit temizliginde kullanmistim,kareye girmis;ama fotograf cok canli oldugundan paylasmadan edemedim.)
3) Aenium Arboreum
4) Echeveria'lar kis gorunumunde
5) Crassula rupestris

Eklenen Resimler

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 19:37   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Galeri: 5
Sevgili Tika,bunlar balkonda olan bitkiler mi? Eğer öyleyse hepside çok güzel ve sağlıklı görünüyorlar,çok beğendim.

Tika ve Güzin Çakar beğendi.
ipektuğçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 10:05   #303
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Sevgili ipektuğçe,
Balkondaki bitkilerimizle simdilik iyi anlasiyoruz.Gerci cuma aksami Ankara'ya geldim,cumartesi donecegim.Umarim donunce de hos karsilarlar beni.Hem balkondakiler,hem de evdekiler.

Eski 29-01-2013, 10:22   #304
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Ankara'dayim.

1) Sevgili ilksenozturk'ten gelen Ahtapot cicegi ve telgraflar.( Bu fotograf benim evime ait.)
2) Annemin kapali balkonundaki kalansolardan biri.Gecen kis,balkon camini biraz acik biraktiginda dallari donmustu.Ben de budamistim.Bu yil toparlamis.
3) Bu bitkinin adini bilmiyorum.
4) Mor Oxalis
5) Pothoslar

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2013, 10:34   #305
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Bu fotograflarda Istanbul'da bir arkadasimizin evinden.Bitkilere bakim da yaptiklari soylenemez;ama hepsi cok iyi durumda.

1) Dev yaprakli Difenbahya
2) Bu bitki tam bir agac olmus,adini bilmiyorum.
3)Dr. Marginata ve Baris Cicegi
4)Orkidenin uzerinde 3 tane keiki var,fotografta tam belli degil.
5) Anneanne yadigari bir bitki.Adini bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2013, 10:50   #306
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Biz o kadar uğraşalım üzerlerine düşelim ölsünler, böyle kendi haline bırakılmış bitkiler coşsunlar. Ama bu haksızlık

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 11:04   #307
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sn. Tika.

Sitenin ilgili bölümüne fotoğrafını yükleyip soracağım bir çiçek vardı ama sizin sayfayı dolaşırken, 301 no 3. fotoğrafı görünce sitede de sormama gerek kalmadı.

Aenium Arboreum'muş demek ki.

Aynı sizin bitkinin boyunda şu anda.

(Çiçeği, bacanağımın babasından almıştım. melisa çiçeğinden çelik aldığım gün, küçücük bir bitki daha kökleyip vermiş bu da çok güzel, bunu da ek demişti. Hakikatten, büyüdükçe daha bir güzelleşmeye başladı).

Ben biraz araştırayım bu bitkiyi. Belki kış aylarında içeri almam gerekiyor'dur. Dışarıda melisa ile beraber duruyorlar çünkü.

Tika beğendi.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 11:53   #308
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Sayın ayazkentli,
Benim Aenium Arboreum'um açık balkonda,üzeri naylonla örtülü katlı sera içerisinde duruyor.Sera dediğime bakmayın,marketten alınan telli raflara kışın naylon örtü giydirince sera oluyor. Gelişimi iyi durumda.İzmir,İstanbul'dan daha sıcak.Bence içeri almanıza gerek yok;ama üzerine naylon poşet geçirebilirsiniz ya da kapalı balkon varsa oraya alabilirsiniz.
Annemde de var aynı bitkiden.Kapalı balkonda duruyor.Onunkisi benimkine göre daha küçük yapraklı ve daha koyu renkli kalmış.İklim farklı etkiliyor.
Tabii siz yine de araştırın,öyle karar verin.

Sayın gokcegokce,
Size aynen katılıyorum.Üzerine düştükçe şımarıyorlar bu bitkiler sanırım.
Her gittiğimde soruyorum,"Bunlara ne yapıyorsunuz?" diye.
"Birkaç yılda bir saksı değiştiyoruz,o kadar", diyorlar.

Yerlerini çok sevmişler herhalde,hepsi birbirinden güzel.Evleri denize yakın bir konumda sayılır ve biraz rutubetli bir ortam var.Belki bunların etkisi vardır,bilmiyorum;ama benimkiler henüz böyle gelişme göstermedi.Gübre,toprak her şeyi öğrenip uygulamaya çalışıyorum oysa.
Balkonlarında bir de arap yasemini var.İlkbaharda ondan çelik alacağım.O da çok iyi durumda.Keikilerden de bir tane istemek lazım. Ağır gelecek orkideye. )

Eski 29-01-2013, 16:02   #309
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Sevgili Tika ,annenin çiçekleri de çok güzelmiş,güle güle büyütsün.
İsimlerini bilmediğin her iki bitkide dracena türü. Kalanchoenin altındaki de Dracenanın alt türünü bilmiyorum. Difenbahyanın altındaki Dracena masangeana
Burdan türlerin hepsini görebilirsin.

Düzenleyen ipektuğçe : 29-01-2013 saat 17:57 Neden: ek bilgi
ipektuğçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 18:40   #310
Ağaç Dostu

berçin's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2011
Sevgili Tika,6.sayfadan sonrasını gezmemiştim daha doğrusu o zamandan beridir yoktum.Herşey çok güzel ve sağlıklı görünüyor,kızınızın keyfine de diyecek yok.Sevgiler.

Tika beğendi.
berçin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 18:55   #311
Ağaç Dostu

Elma Kurdu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2012
Sayın Tika maşallah elinizin deydiği çiçek coşmuş -istisnalar kaideyi bozmaz- her şey muntazam. Bir sukulent aşığısınız sanırım ve o kan benim damarlarıma da sizden geçti sanırım.

Tika beğendi.
Elma Kurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 20:35   #312
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Sevgili ipektuğçe,
İsim konusunda teşekkür ederim,hazır buradayken annemdeki türlerin fotoğraflarını paylaşmaya devam edeceğim.

Sevgili berçin,
Çok teşekkür ederim.Geçen zamanda fazla bir değişiklik olmadı.Birkaç yeni bitki eklendi, o kadar.Her şey hepimiz için güzel ve istediğimiz gibi olsun.

Sevgili Elma Kurdu,
Tecrübe ederek öğreniyorum.İstemeden de olsa arada kayıp yaşanabiliyor;ama bu bizi yıldırmıyor. Sukulentler derken kaktüsler de ilgimi çekmeye başladı.Hepsi de minik minik ve çok şirinler.İlkbaharda aranjmanlar yapma planım var.Böylece saksı sayısı azalacak,görsel olarak da daha estetik olacak.

ipektuğçe ve berçin beğendi.
Eski 29-01-2013, 21:18   #313
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Sayın Tika patosun yanındaki yeşil beyaz öldürdü beni
Annanenizden size kliwiya yadigar kalmış .

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 06:54   #314
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Sayın Tika patosun yanındaki yeşil beyaz öldürdü beni
Annanenizden size kliwiya yadigar kalmış .
Sevgili iris41,
Yeşil-beyazlı patosu ben de çok beğeniyorum.Kendime çelik almıştım,benimki güzelce büyüdükten sonra çelik dağıtımına başlayabilirim.

Diğer bitkinin adı "kliwiya" demek ki.O bitki benim değil,arkadaşımın.Çiçek açtığını söylemişlerdi;ama zambak demişlerdi.Yavrularsa isterim ondan o zaman.Şimdiye kadar hiç görmediğim bir bitki.Nadide türleri toplamak lazım.
Büyük hevesle ilkbaharı bekliyorum.Aranjmanlar yapıp biraz yer açacağım,açabildiğim kadar...

iris41 ve _Esin_ beğendi.
Eski 30-01-2013, 17:00   #315
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Merhaba sevgili Tika.
Ankara'daymışsınız, hoşgelmişsiniz, sefalar getirmişsiniz, selam ve hürmetlerimi iletiniz annenize.
"Patos" olduklarını öğrendiğim alacalı güzellere bayıldım.

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 21:00   #316
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Bende gün sayıyorum kışmı benden uzak dursun arajman konusunda güzel fikirlerim var yer acılsın yenileri gelsin .
Şöyle alacalı olsa güzel olurdu

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 03:04   #317
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Hosbulduk,Sevgili Sudenur
Cumartesi donuyorum ne yazik ki. Sonra yeniden hasret başlıyor.Sevdiklerinden ayrı şehirde yaşamak zor bir durum.

Sevgili iris41,
Begendiginiz pothos buyuyunce celik dagitimina baslayacagim.

Begenenlere seve seve yollarim yeterki güzelce büyüsün.

Düzenleyen Tika : 01-02-2013 saat 06:34
Eski 01-02-2013, 03:08   #318
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Bendeki cogu sardunyanin anaclari

Sardunya sevgimin kaynaklarindan biri,annemin sardunyalari

Eklenen Resimler

Eski 01-02-2013, 11:19   #319
Ağaç Dostu

sibelim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2010
sevgili tika annene anne diyebilir miyim

Tika, farpali, adacık ve 1 kişi beğendi.
sibelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 20:38   #320
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Anasının kızı dedikleri tabir burada kullanılacak en doğru cümle gibi geldi bayardır uğramıyordum bu sayfaya baya cosmus burası

Tika ve ipektuğçe beğendi.
alacakaranlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 21:04   #321
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2011
Sevgili Tika
Agizim acik gezindim sayfanizi.
Muhtesem bir insansiniz bukadar kücük bir balkona kocaman bir dünya sigdirmisiniz bitkileriniz muhtesem takdire layiksiniz
sevgiler...

Tika beğendi.
zencefil cicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 15:40   #322
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Sayın zencefil cicegi,
Çok teşekkür ederim.Yerim küçük malesef;ama ilgimi çeken tür sayısı fazla. Şimdilik tek bekleyişim ilkbahar. Aranjmanlar yaparak yer kazanmaya çalışacağım.
Arada ufak tefek kayıplar da oluyor;ama çok büyük bir kaybım yok.Örneğin üç tane Lithops'um da gayet sağlıklı yaşıyorlar. Bu aralar sayfamı biraz ihmal ettim,yeni fotoğraflar çekmeliyim.

Sayın alacakaranlik,
Tespitiniz tam doğru olmuş. İlkbahar gelsin daha da coşacak umarım sayfam.

Sayın sibelim,
Gördüğünüz gibi bitki sevdamız aileden gelen bir şey.Babanemdeki sardunyaları ve anneannemdeki menekşeleri de bir sonraki gidişimde fotoğraflayacağım.Bu arada halamın eskiden belediyenin düzenlediği en güzel balkon mansiyon ödülünü kazandığını söylememiştim sanırım.

Eski 18-02-2013, 11:40   #323
Ağaç Dostu

Asya Ceylan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2012
sevgili ablacım (ablacım diyorum hemen hemen hergün sizin bana hediye ettiğiniz mum çiçeğiyle konuşuyorum sizle sohbet etmiş,sizi görmüş gibi oluyorum ondan bu samimiyetim) siteye eskisi kadar pek giremiyorum ama siteye girdiğimde mutlaka sizin sayfanıza bakıyorum.maşallah kırk bin kere gerçekten.çiçekleriniz kadar sizde iyisinizdir inşallah.hoş onlar iyi oldukça bizde iiyi ve mutlu oluyoruz aslında.
tika'yıda kocaman kucaklıyorum kar topunu saygılarımla ablacım.

Tika beğendi.
Asya Ceylan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 06:41   #324
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Çok teşekkür ederim Sevgili Asya Ceylan.

Öncelikle gecikmiş cevap için özür diliyorum.
Benim mum çiçeğim de bayağı gelişti,sizinki de aynı şekildedir sanırım.Geçen gün inceliyordum,dinlenmeye geçti büyümüyor diye düşünürken fark etmediğim iki farklı yerden yan sürgünler uzatmış,sevindim.Çiçek tomurcuğuna benzer bir oluşum var;ama henüz başka hareket yok. Siz sayfanızı güncellemiyorsunuz son zamanlarda,yeniden paylaşımlarınızı görebiliriz umarım.Başlığıma yazmanıza sevindim;çünkü Sevgili Asya Ceylan neler yapıyor diye merak ediyordum.

Ne zamandır yoğunum,sayfama fotoğraf ekleyemiyorum,zaten bitkilerim de kendi hallerindeler.Ev içindekileri haftada bir suluyorum,balkona nadir çıkıyorum;ama balkondakiler de iyiler.Sera içindekileri zaten sulamaya pek gerek olmuyor,içerideki nem onlara fazlasıyla yetiyor.
Şu sıralar,hatta bir aydır bitkilerimi ihmal ediyorum diyebilirim.Bu ihmalde babaannemden aldığım kalanşolar öldü. Onun kalanşoları ölmüştü,her yerlerini küf sarmış;ama benimkiler neden öldü bilemiyorum.Ankara'dan döndüğümde pek iyi değillerdi.Balkonda serada duran kalanşolar daha iyi durumdalar ev içindekilere göre,ilkbaharda birçok tür gibi onları da dışarı alıp dışarıda tutacağım.

Asya Ceylan beğendi.
Eski 24-02-2013, 09:28   #325
Ağaç Dostu

gizsu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2011
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tika Mesajı Göster
Senecio Rowleyanus

Eklenti 328460

Haworthia Cymbiformis
Eklenti 328461

Aloe Juvenna
Eklenti 328462

CRASSULA LYCOPODİODİES,bu sukulentin fotoğrafını yakın zamanda eklemiştim;ancak Ankara dönüşü daha büyümüş gibi geldi.
Eklenti 328463
merhaba Senecio Rowleyanus çok istiyorum nereden ve nekadara aldınız hatırlıyormusunuz hiçbiryerde fiyat yazmıyor teşekkürederim bu arada çiçekleriniz sizi ve evinizi çok sevmişler maşallah

Tika beğendi.
gizsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 13:19   #326
Ağaç Dostu

Asya Ceylan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tika Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim Sevgili Asya Ceylan.

Öncelikle gecikmiş cevap için özür diliyorum.
Benim mum çiçeğim de bayağı gelişti,sizinki de aynı şekildedir sanırım.Geçen gün inceliyordum,dinlenmeye geçti büyümüyor diye düşünürken fark etmediğim iki farklı yerden yan sürgünler uzatmış,sevindim.Çiçek tomurcuğuna benzer bir oluşum var;ama henüz başka hareket yok. Siz sayfanızı güncellemiyorsunuz son zamanlarda,yeniden paylaşımlarınızı görebiliriz umarım.Başlığıma yazmanıza sevindim;çünkü Sevgili Asya Ceylan neler yapıyor diye merak ediyordum.

Ne zamandır yoğunum,sayfama fotoğraf ekleyemiyorum,zaten bitkilerim de kendi hallerindeler.Ev içindekileri haftada bir suluyorum,balkona nadir çıkıyorum;ama balkondakiler de iyiler.Sera içindekileri zaten sulamaya pek gerek olmuyor,içerideki nem onlara fazlasıyla yetiyor.
Şu sıralar,hatta bir aydır bitkilerimi ihmal ediyorum diyebilirim.Bu ihmalde babaannemden aldığım kalanşolar öldü. Onun kalanşoları ölmüştü,her yerlerini küf sarmış;ama benimkiler neden öldü bilemiyorum.Ankara'dan döndüğümde pek iyi değillerdi.Balkonda serada duran kalanşolar daha iyi durumdalar ev içindekilere göre,ilkbaharda birçok tür gibi onları da dışarı alıp dışarıda tutacağım.
Diğer mum çiçeğini ablama verdim ev ortamında olsun istedim.iş yerimde birine bişey olursa diğerini garantiye alıyım diye. çok şükür ikiside çok iyi.hatta benim yanımda iş yerinde olan daha hızlı büyüyor iki katı kadar oldu hemen hemen yakın zamanda fotoğraflarını paylaşacağım.sabah güneş alıyor yerini sevdi galiba.birazda iltifattan hoşlanıyor gelen müşterilerde seviyor çünkü.
Balkonda şuanda hiç çiçeğim yok bazısını eve götürdüm bazılarınıda içeri aldım soğuk ve kuru havada baya kötü olmuşlardı.1-2 aya kadar tekrar balkona almayı düşünüyorum.Bende bir kaç aydır ihmal ediyordum aslında. Saygılar abla

Tika beğendi.
Asya Ceylan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 20:52   #327
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Sayın gizsu,
Senecio'mu Mine Flora'dan almıştım.İki minik saksı almıştım,şu an sitelerine baktım.Tanesi 1,5 liradan satılıyor.Yaz boyunca çok iyi gelişti.Kış yaklaşınca içeri aldım,neredeyse kaybediyordum.O dolgun görünümü gitti,yerine iki dal kaldı.Yeniden çoğaltmaya çalışıyorum balkondaki seranın içinde.MineFlora'dan alabilirsiniz.Linki burada.

Mine Flora iekilik & Doal Sabunlar | Ev Yapm Doal Sabunlar

Forumdan Sayın alacakaranlık da satıyor.Onunla da iletişime geçebilirsiniz.
Sevgiler

Eski 02-03-2013, 13:02   #328
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Çiçekler yavaş yavaş canlanmaya başladı sanki. Uyuyanlar uykularından uyanıyor gibi... Gerçi ben hala fotoğraf ekleyemedim.
2 hafta sonra budama ve saksı-toprak yenileme işlemlerine başlayacağım.
Balkonlarımızı yenileyelim bakalım.

Eski 02-03-2013, 14:45   #329
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili Tika evet az kaldı. Tika budama - değişim işlemlerini fotoraflamayı unutma; hep beraber izleyelim. Şimdiden rastgele...

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 14:47   #330
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
bence beklemeyinde bir yandan başlayın tam zamanı. Bitkiler daha iyi gelişir diye düşünüyorum. ben başladım bile her sene yaptığım gibi. Bu havalarda bayılma ayılmalarıda olmuyor. yinede korumaya devam ediyorum. hala don olabilir çünkü.sevgiler.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024