agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni7424Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2012, 15:24   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-11-2008
ganimetleriniz hayırlı olsun.bu balkonu merakla tekip edeceğim.

gilan beğendi.
nuray topcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 19:31   #32
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili gilan balkon sayfanda sergilediğin güzellikleri nefesimi tutarak izliyorum Son günlerde siteye girince ilk işim balkonunu ziyaret etmek Uzaklardan sesinin gelmesi çok güzel

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 20:23   #33
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Ve son olarak yellow eyed grass
İlk gittiğim seraya tekrar gidince blue eyed grass'dan da alacağım. Ama yanyana dikmem!

Eklenti 286180
Kesinlikle almalısın, çok şirin açıyor ve soğuklardan hiç etkilenmiyor.

gilan ve Güzin Çakar beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 20:33   #34
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Blue eyed grass Davesgarden'a göre -40'a kadar dayanıklıymış. Bu durumda Ankara'da da düşünülebilir.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 20:41   #35
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Tatlı patates sarmaşıklarını ben de çok beğendim. Yaprak biçimleri de renkleri de çok hoş. Gerçekten patates mi veriyor bunlar

Gilancım çok güzel bitkiler seçmişsin ama ben de heucheraların eksikliğini hissettim. Şöyle morlu, kırmızılı bir heuchera bir aranjman saksısına da pek yakışacaktır hani. Off of, derdim depreşti. Geçen yıl Feriha'nın verdiği yavru heucheramı kışın dışarda bırakınca dondurdum. Pek heveslenmiştim aranjman saksısına.
Tatlı patates sarmaşığı konusunda benim de kafam çok karıştı.
Tatlı patates olarak marketlerde satılan türün bitkisi şu: http://www.africamuseum.be/prelude/p...a_batatas2.jpg

Latinceleri aynı ama alt türleri farklı. Ama internette bu renkli yapraklıları büyüttüğünü ve patates verdiklerini söyleyen insanlar var. Hatta "yedim, tadı da güzel" diyorlar. İçinden çıkamazsam belki Mine Hanım'a bir sorarım.

Ufacık balkondan bir de patates hasadı yaparsam çok komik olur.

Eski 24-04-2012, 20:46   #36
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bu arada heucheralar da gelecek merak etmeyin. Bunca yıl hayalleriyle yaşadım, şimdi elimin altındayken hiç bırakır mıyım? Balkona nasıl sığacağız, onu göreceğiz.

İlginç bir şekilde bu en büyük çiçekçide çok çok az heuchera vardı. 1 saksı caramel, 10-15 saksı da mor bir tür gördüm sadece. Ama daha hala fotoğraflarını paylaşma fırsatı bulamadığım gezdiğim bir sera daha var. Onda bol bol heuchera çeşidi vardı. Oradan alınacaklar.

Eski 24-04-2012, 20:50   #37
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Sevgili gilan balkon sayfanda sergilediğin güzellikleri nefesimi tutarak izliyorum Son günlerde siteye girince ilk işim balkonunu ziyaret etmek Uzaklardan sesinin gelmesi çok güzel
Nasıl mutlu oldum anlatamam sevgili acemifüsun. Asıl uzaklarda sesimi duyanların olması ne kadar güzel.

Sabahları işe daha mutlu gelir oldum, çünkü bilgisayarımın başına oturunca ilk işim ağaçlar.net'i kolaçan etmek oluyor.
Ve de Türkiye'de akşam saatleri olduğu için bütün günün içeriği beni bekliyor. Çayımı içip sitemizi turladıktan sonra keyfim yerine gelmiş olarak başlıyorum çalışmaya. Sağ olun, var olun hepiniz.

Eski 25-04-2012, 19:58   #38
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Bir zamanlar bir film vardı, defalarca izlemiştim, müziği hâlâ kulaklarımda Love Story.
Sonra bu şarkının Türkçe versiyonu yapıldı, işte o şarkıyla başlamak istiyorum.

Nerden başlasam, bu aşk hikâyesini nasıl anlatsam...

Bu gerçek bir aşk, tüm fotoğraflara dakikalarca baktım.
Biz bizi anlarız, o seraları gezerken neler hissettiğinizi, nasıl coştuğunuzu, her gördüğünüz bitkiye içinizin nasıl aktığını çok iyi anlıyorum.

Fotoğrafları öyle güzel çekmişsiniz ki, hepsi de tablo gibi, ayrıca tek tek açıklamışsınız, ne büyük emek.
Pek çok fikir edindim, elimde aranjman olarak kullanılacak bitkilerim varmış da haberim yokmuş

Aldığınız bitkilere de hayran oldum, büyük bir merakla balkonun yeni düzenini bekliyor olacağım.
İlk sayfalarda gördüğüm aşağıdaki uygulamayı sizin balkonunuza yakıştırdım, girişte sağdaki duvara.
Hem duvarı neşelendirmiş hem de yerden kazanmış olursunuz, benim çok hoşuma gitti.

Emeğiniz için çok teşekkürler, kolay gelsin.

Name:  GİLAN.jpg
Views: 2218
Size:  62.5 KB

gilan, nevsune, abk ve 14 kişi beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 02:54   #39
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Adalet Hanım, yazınız beni çok sevindirdi.
Diyorsunuz ya biz bizi anlarız diye, gerçekten de bu her satırdan hissediliyor. Sağ olun.

Farklı bir çevrede olmak insanın ufkunu genişletiyor. Mesela yeni bir bitki görüyorum, internette bu neymiş diye bakarken bambaşka şeylerle karşılaşıyorum. Ya da yeni yeni bahçe dergileri görüyorum alıyorum, onlarda bir sürü uygulama, değişik tür... Sırf saksı bahçeciliği (container gardening) ile ilgili 4-5 tane düzenli dergi var mesela. İnternetten satış yapan sitelerin kataloglarına üye oluyorum, bir sürü yeni tür de oradan...

Bütün bunları aktarmak beni de çok mutlu ediyor. Hem ben de bilgileri bir yerde toparlamış oluyorum; hem de sonuçta ben de burada geçiciyim, ne öğrensek, yanımızda ne götürsek kar. İnanın istediğimden az bile paylaşabiliyorum ama bir yandan da iş o kadar yoğun ki. Neyse her şeyi not ediyorum, yavaş yavaş da olsa gelecekler.

O dikey aranjmanı kendi balkonuma uygulamak gerçekten hiç aklıma gelmemişti. Aslında düşününce değişik renkli eğreltiotu türleri, heucheralar, belki alacalı hedera falan hepsi de o gölge köşede rahatlıkla yaşar. Şu ankileri yerleştirince bir bakayım o tarafta ne kadar eninde bir şey kullanabilirim. Ama hiç olmadı yarım daire şeklinde duvara takılan birkaç saksıya da benzer aranjmanlar yapılabilir. Tabii bir de site yönetimine sormam lazım, balkona çivi, vida izni var mı diye. Bu memleketin de böyle dertleri var işte, izin almadan adım atamıyorsunuz.
Fikir için çok teşekkürler.

Eski 26-04-2012, 08:39   #40
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Balkondan henüz paylaşamadığım yeni gelişmeler:
Kırmızı ağacımı aldımmm.

Name:  IMG_2775.jpg
Views: 2114
Size:  46.0 KB

Çok iyi niyetle istemişim galiba.
Öyle diyorum çünkü çok şanslı bir şekilde oldu. Gittiğim seralarda devamlı bakıyordum. Bitkilerin üzerindeki ufak etiketlerde soğuğa dayanıklılığı, güneş isteği, ne kadar boya ulaştığı gibi bilgiler oluyor. Ben yarı gölgeye dayanıklı ve de kırmızı tonunu sezon boyunca koruyan bir tür arıyordum. Biliyorsunuz kırmızı acerlerin bazıları sonbahara doğru yeşile dönüyor.

Bunların sonucunda şu üçünden birini almayı düşünüyordum.
Acer palmatum 'purple ghost'
Acer palmatum 'bloodgood'
Acer palmatum 'emperor'

Pazar günü yapı marketlere saksı araştırmaya gittim. Ama tabii ki saksı almaya gitmek demek saksı alıp gelmek demek değil, sonuçta kocaman bir bahçe bölümü var beni bekleyen. İşte böyle dolaşırken ileride kırmızı yapraklar gördüm, gittim bir baktım bloodgood acer'ler, 2 metreye yakın boyları var, hem de 29 dolara. Bir sevindim, bir mutlu oldum. Çünkü bu boydaki fidanlar seralarda 75-95 dolar arası. Hatta sanırım ilk defa Türkiye'den de ucuza bir şey bulmuş oldum. Burada mevsimlik fidelerin bile 2,5 dolar olduğu düşünülürse... (Bu arada umarım fiyatlardan bahsetmem kimseyi rahatsız etmiyordur. Ben her gördüğümü Türkiye fiyatlarıyla karşılaştırdığım için sizlere de bilgi vermek amacıyla yazıyorum.)

İşte böyle aldım güzel ağacımı. Getirdik arabanın yanına. Bir ağaca bakıyoruz, bir bagaja. Yarım saatlik deneme (ve tabii ki yanılma) sonucunda karar verdik ki bu ağacın buraya girmesi mümkün değil. Zorlarsak da dalların yarısı zarar görecek. O zaman tek yol var, haydi kamyonet kiralamaya. Yapı market kendi kamyonetlerini 75 dk'ya kadar çok düşük bir ücretle veriyor. Madem kamyonetimiz oldu, o zaman diğer bir yapı markette ne zamandır beğendiğim, çok da uygun fiyatlı ama teslimatına kendisinden fazla para istedikleri balkon koltuğunu da almayalım mı? Haydi koş koş...

Eski 26-04-2012, 08:52   #41
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Kırmızı ağacımdan görüntüler:

Name:  IMG_2782.jpg
Views: 2090
Size:  44.5 KB

Name:  IMG_2783.jpg
Views: 2253
Size:  53.9 KB

Eski 26-04-2012, 09:14   #42
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Sonunda bir kaç saksı da alabildim. Acer için ben büyük derin bir saksı bakıyordum. Sonuçta balkona koyacak da olsam o bir ağaç. ,

Bir kaç gün önce eve Essence of the Tree adında bir acer serasından katalog geldi. (Bahçe dergilerinde ilanı olan seraların çoğu talep üzerine ücretsiz katalog gönderiyor, ben de sitelerine girip adresimle kaydoluyorum.) Bu katalogda saksıda acer yetiştirmek üzerine de bilgiler eklemişler. Acerler yüzeysel, sığ ve lifli bir kök yaparmış, bu yüzden derinliğinin iki katı genişlikte olan bir saksılar kullanın diyor. Kendi örneklerinde de kocaman ağaçları resmen leğen gibi saksılara dikmişler. 35 cm derinlikteki, 80 cm çapındaki bir saksı 2,5 metreye kadar bir aceri taşıyabilirmiş.

Name:  IMG_7434.jpg
Views: 2158
Size:  65.9 KB

Bunun üzerine ben de sütun gibi saksılara bakmaktan vazgeçip yayvan saksı arayışına girdim ve çok hoşuma giden bir saksı buldum:

Name:  IMG_2780.jpg
Views: 3425
Size:  23.6 KB

Fıçı görünümlü ama aslen plastik, o yüzden de çok hafif. Balkonun aceri koyacağım çıkıntısına sığabilecek maksimum genişlikte, 50 cm civarı çapı var. Fiyatı da 19 dolardı.

Eski 26-04-2012, 09:19   #43
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bunlar da diğer çiçekler için aldığım saksılar. Sentetik reçine denen bir malzemeden, plastik gibi ama daha güzel bir dokusu var.

Name:  IMG_2778.jpg
Views: 2568
Size:  26.4 KB

Bu da balkon koltuğum. İkili koltuklara burada loveseat diyorlar, yani aşk koltuğu.
Buna bir de minder uydurmak lazım...
Henüz ambalajının yarısı üzerinde duruyor.

Name:  IMG_2781.jpg
Views: 4669
Size:  43.2 KB

Eski 26-04-2012, 09:27   #44
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bir başka yerde de çok hoş kaya saksılar buldum. Bunlar da sentetik reçineden:

Name:  IMG_2753.jpg
Views: 2210
Size:  37.9 KB

Hemen bir tane kaptım.
Rengi burada tuhaf çıkmış. Üst resimde en üst rafta duran koyu grilerden.

Name:  IMG_2776.JPG
Views: 2173
Size:  57.4 KB

Sardunyayı denemek için saksısıyla oturttum öyle. İçine ne koysan yakışıyor. Ama ben muhtemelen sukulent aranjmanı yapacağım.

Name:  IMG_2777.jpg
Views: 2127
Size:  23.5 KB

Eski 26-04-2012, 09:39   #45
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Balkonun şu anki hali:
Bir köşede kompost ve toprak poşetleri yığılı, her şey orada burada dikilmeyi bekliyor ama şimdiden öyle hoşuma gidiyor ki sabah akşam önünden her geçişimde fotoğrafını çekiyorum. Bir bitki delisi olarak iyice delirdim galiba!

Name:  IMG_2773.jpg
Views: 2133
Size:  51.1 KB

Eski 26-04-2012, 10:35   #46
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Acer de saksı da çok güzel ,kamyonet hikayesinide gülümseyerek okudum )

Saksıyı görünce su bitkileri aklıma geldi ,yer kalacağını sanmıyorum ama
bu bitkilerle küçük bir arajmanda yapılabilir.Fıçı içinde çok güzel örnekleride vardı .( Siz en iyisi bize aldırmayın ,bu gidişle balkonu çökerteceğiz ) )

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 13:53   #47
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
gilan merhaba,

Bu sezon henüz Karşıyaka'ya bile gitme fırsatı bulamadığım için senin fotoğrafları zevkle izliyorum.

Çok güzel bitkiler almışsın. Koltuk da güzel olmuş. Bir de kahve sehpası gerekecek.

Acer palmatum ne güzel bir ağaçtır! Girdiği yerde birden hava nasıl da değişiyor.

Hem fiyatı hem de ağacın biçimi nedeniyle çok iyi bir alışveriş olmuş. Balkon düzene girdikten sonra bir de daha kısa boylu ama yeşil ya da yeşil-beyaz yapraklılarından mı alsan?
-Ben çok sevdiğim için bahçeyi çeşitleriyle doldurmayı düşünüyorum. Şimdilik benzer türde 4-5 tane (ufaklıklardan biri kışın zorlanmış henüz durumu belli değil) var. -

Kırmızı yapraklı sardunya 'Vancouver Centennial' türü bende de var. Çiçeği çok önemli değil ama yaprağı yüzünden çok severim. Yaprak rengi zaman zaman değişebiliyor.

Balkonda yerden kazanmak için dar uzun sehpa/ sıra gibi bir şeyi de düşünebilirsin.

Bir ara sarı yapraklı berberis türlerine de bakmanı tavsiye ederim.
Kolay gelsin,

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 16:54   #48
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Ah bu balkonda oturulmaz mı şimdi? Her haliyle muhteşem olacağı şimdiden belli. Keyfini sürün.

Bir de bahçe olsaydı; alınacakları ve olacakları düşünemiyorum.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 23:13   #49
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Ben bu mindersiz haliyle bile bayağı oturdum sevgili almira. Gelişmeler iyi gidiyor şimdilik bakalım.

Bu seneye kadar bahçe vardı, belki biliyorsundur forumda başlığı da var. Ama ilk zamanlardaki tecrübesizlik ve plansızlıkla her şey muhteşem olmadı tabii. Oradan aldığım dersle şimdi planlı ilerlemeye ve kendimi tutup planlara sadık kalmaya çalışıyorum. Ama ileride inşallah büyük bir bahçem olduğunda işte o zaman gör. İnanmazsın kabaca planını bile çizdim.

Eski 26-04-2012, 23:18   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sevgili gilan,

Balkonunuzda yarattığınız huzurlu ortama bayıldım, özellikle kaya biçimli saksı pek bir hoşuma gitti, güle güle kullanın. Sağlıkla büyütün sulukentlerinizi. )

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 23:18   #51
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Acer de saksı da çok güzel ,kamyonet hikayesinide gülümseyerek okudum )

Saksıyı görünce su bitkileri aklıma geldi ,yer kalacağını sanmıyorum ama
bu bitkilerle küçük bir arajmanda yapılabilir.Fıçı içinde çok güzel örnekleride vardı .( Siz en iyisi bize aldırmayın ,bu gidişle balkonu çökerteceğiz ) )
Ben de aslında bir şekilde su olmasını çok istiyorum. O da bir yandan aklımda, gittiğim yerlerde neler var diye gözlüyorum ama henüz uygun bir şey yok. Şunları bir dikip yerlerine yerleştireyim de ne kadar yer kalıyor, balkonda benim girebileceğim kadar bile yer kalacak mı bir bakalım.

nurcanaybay beğendi.
Eski 26-04-2012, 23:28   #52
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
gilan merhaba,
...
Çok güzel bitkiler almışsın. Koltuk da güzel olmuş. Bir de kahve sehpası gerekecek.

Acer palmatum ne güzel bir ağaçtır! Girdiği yerde birden hava nasıl da değişiyor.
Hem fiyatı hem de ağacın biçimi nedeniyle çok iyi bir alışveriş olmuş. Balkon düzene girdikten sonra bir de daha kısa boylu ama yeşil ya da yeşil-beyaz yapraklılarından mı alsan?
-Ben çok sevdiğim için bahçeyi çeşitleriyle doldurmayı düşünüyorum. Şimdilik benzer türde 4-5 tane (ufaklıklardan biri kışın zorlanmış henüz durumu belli değil) var. -
...
Bir ara sarı yapraklı berberis türlerine de bakmanı tavsiye ederim.
Kolay gelsin,
Merhabalar sevgili sabah

Kahve sehpası kesin gerekecek haklısın. Soğutup da içemeyeceğim çayı bir yere koymak lazım değil mi? Ufak bir şey bakayım.

Bir tane daha acer bence buraya mümkün değil sığmaz. Heucheralar aranjmanlar derken 30-40 cm çapında 5-6 saksı olacak gibi. Ama haklısın o kadar güzel türleri var ki. O konuda da araştırmalarım var, toparlayıp siteye eklemeyi düşünüyorum. Ben de şu an bahçem olsa yaklaşık 10 değişik türünü dikerim. Biri kırmızıyken biri yeşil olur, diğeri sarı, al sana renk cümbüşü... (Soğuğa dayanıklılığı da türe göre çok fark ediyormuş. Birinin üstünde -15'e dayanır diyor, diğerinde -35'e...)

Söylediğin Berberis'i şimdi gördüm, çok beğendim. Şu an için bakalım, ama ilerideki listeme eklendi bile.

canannuman beğendi.
Eski 26-04-2012, 23:37   #53
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Mesajda da bahsetmiştim ancak gerçekten çok bilgilendirici ve ilgi çekici bir başlık olmuş;bizi tanıklık etmediğimiz bir ortama götürüyorsunuz ve o kadar akıcı bir dille anlatıyorsunuz ki insana hikaye gibi geliyor.Balkon yazılarında son yorum gilan/balkon'sa "acaba nereye gitti" umuduyla okuyorum.Size bir kez daha teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

gilan beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 23:37   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sevgili gilan, eski eklentilerinize indikçe "Daha önce niye bakmadım ki?!" diye öyle hayıflandım ki.. Eliniz değsin isterdim bahçeme..

gilan beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 00:17   #55
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Merhabaaa,sevgili Gilancığım...Bakar mısınız ne çabuk Seeatle' a geldiiimmm...Neredeyse bir haftadır balkon sahifeniz varmış da benim haberim olmamış...Bende sizi sadece bahçeleri geziyorsunuz zannediyordum...

Gezdiğiniz seralar da harika çiçekler ve görüntülerle içim açıldı gece gece...Birinci sahifedeki o clematisssss....Aman Tanrım o neydi o öyle...saçak saçak birşey ...Bayıldım...

Korkunç dediğiniz Çuha çiçeği de çok çok değişik ve güzeldi...Balkonunuzda yer kaybını önlemek için duvarlara çiçek asmayı düşündünüz mü..?? Belki de yazılarda vardı ama ben acele ile pek mesajları okuyamadım... Daha sonra detaylı olarak yine tekrar gezeceğim....Sera resimleri için çok teşekkürler , emeğine sağlık...)

Aldığınız çiçekleri güle güle büyütünüz ve keyfine varınız inşaallah...Selam ve sevgiler..Kendinize iyi bakınız canım....)

gilan beğendi.
berrinb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 06:45   #56
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Merhaba sevgili gilan,

Acer palmatum 'bloodgood' (ben kırmızı yapraklı akçaağç olarak biliyordum) gerçekten iyi fiyata almışsın, ben 2 sene evvel Ankara'da 1 metre civarındakini 50 liraya almıştım.

Balkon güzel olacak, o güzel koltukta, çiçeklerine bakarak keyifli zaman geçireceğine inanıyorum.

Sera gezilerini de ilgiyle izliyoruz, ne güzel çiçekler ve aksesuarlar var değil mi?

Senin Türkiye dönüşünü hayal edebiliyorum, bir sürü bahçe aksesuarı, saksılar ve balkonunda baktığın ve ayrılmaya kıyamadığın bitkiler, muhtemelen bir şekilde getirilecek.

Keyifli uğraşlar dilerim, tadını çıkar

gilan beğendi.
mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 06:54   #57
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Kaya görünümlü saksiler cok hoşuma gitti

gilan beğendi.
iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 08:58   #58
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Sarı yapraklı olmadı, sarı biyeli kırmızı yaprak versek?

Berberis thunbergii 'Golden Ring'
Name:  berberis-goldenring.jpg
Views: 2481
Size:  48.3 KB

gilan, agozce, tturt ve 4 kişi beğendi.
sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 11:38   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Bitti diye üzüleyimmi sevineyimmi bilemedim. Ama içimde yepyeni bir tarz oluştu diyebilirim.
Sanki kendi balkonumu düzenliyorum gibi oldum. İnşallah renkli yapraklı sardunyalardan mavi hostadan almıştır derken bir baktım alışveriş sepetinizde varlar.
Bana ne oluyorsa oh almış dedim birden.
Aldınız bizi seeattelin seralarını gezdirdiniz o çiçeklerin kokusunu duyar gibi hissettirdiniz. Çiçek, resim, bilgi, birde bunun kokusu şuna benziyor tarifleri ile hakikaten yaşattınız bize oraları.
Keşke bu türler Türkiye'de olsa. Gerçi ne diye dua edeyim bilemiyorum. Olsa hangisini seçeceksin, seçsen hepsini nasıl alacaksın, alsan hepsini nereye ekeceksin, eksen vakit mi var hepsine nasıl yetişecek hakkıyla bakacaksın, baksan hepsi çiçek açarmı coşarmı, açsa nazar değermi, çiçek ölürse o çiçeği yedekledimmi....

Off of işiniz zor düşünün azcık bir yer diyorsunuz ya birde balkon bunun 5-10 katı olaydı iyice bunalım olur insan ne alsam ne eksem o mu, bu mu diye.

Ayrıca çiçek kapları, düzenlemeler ve balkonda ağaç fikri cidden ufkumu açtı.
Ben açıkçası ağaç neden alan küçük değilmi diye düşünürken sebepleri ve görsel olarak sonucunu anlayınca iş değişti. Hak üstüne hak verdim.
Bende ufak bir arka bahçe var şimdi kara kara düşünüyorum öylemi ağaçla vurgulayayım böylemi diye. Açıkçası şu ana kadar sürekli sarmaşıklar, ve çiçekli bitkiler düşünüyordum ancak bayağı ufkum açıldı, içimde bir birde şöyle büyük acer türü vs birşeylermi alsam oluverdim. Sanki yeni bir yaşama amacı oluştu içimde, bir kere daha farklı bir proje üretmek seçenegi yeni bir fikir süper oldu sağolun.

Bankınızda harika bırakın mindersiz oturmayı insan bu düzenleme işi bitince yatar uyur bile orada.

Şu üzerine basılan bitkiler çok güzel, ben zengardenden penbe çiçekli kekik tohumu aldımdı ama maalesef tohumlar toz gibiydi beceremedim keşke şunların fideli halini satsalar.
Kırmızı çilekler de vardı zengardende yediveren diyorlar ondan da aldımdı yeniyormuş.
İlk kez katmerli çuha vs. bitkilerde gördüm. Ben bu türleri Türkiyede görsemde alamasam uyku girmez gözüme iyiki yoklar burada hangibirini alıp hangisini bırakırım diye kendimi avuttum şu an. Patatesler harika.

Umarım ara vermeden gelişmelerden haberdar edersiniz merakla bekliyorum. Elinize emeğinize sağlık.

gilan ve Güzin Çakar beğendi.
canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 12:09   #60
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili gilan, bu ne güzel sayfa böyle. Büyülendim!!! Balkonunun harika olacağına eminim. Ama bir taraftan da senin için endişeleniyorum. O kadar bitki içinde seçim yapmak dengeni bozbilir. Harita ile sera gezmek nasıl bir his acaba? Benim için eklediklerine de çok teşekkürler. Çektiğin her kareyi bekliyoruz. Kolay gelsin sana.

limon ve gilan beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024