agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen bunyamax
  • 1 Gönderen Mete Tiren

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2012, 14:57   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-11-2008
bunyamax / balkon

yeni balkonumda bahara hazırlık yapıyorum. farklı bir tasarım oldu gibi... değerli görüşlerinizi önerilerinizi bekliyorum. saygılar...

[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

[IMG][/IMG]

pria beğendi.
bunyamax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 15:24   #2
Ağaç Dostu

rhepsag67's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Sayın Bunyamax,

Raflarınız, yer kazanımı açısından güzel bir tasarım olmuş. (Daha çok raf daha çok çiçek) Sanırım raf aralıkları ayarlanabilir, bu bakımdan da kullanışlı görünüyor. Alt rafların köşelerinin yuvarlatılma imkanı varsa, sanırım takılma, çarpma gibi kazalar önlenebilir. Bahar hazırlığınızda kolaylıklar dilerim.
Saygılarımla...

rhepsag67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 16:06   #3
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
güzel olmuş ,
fakat dikdörtgen saksıların altında birsey olmadıgından , ufak bir temasta asagı inmelerini önlemek adına dikdörtgen saksılar üst köşelerinden delinerek tel veya misina ile arka dikme(duvardaki taşıyıcı aparatlar ) birbirine baglanmalıdır diye dusunuyorum,
en kötüsünü düsünüp hem kendiniz hem aileniz hemde bitkiler icin önemli bir husus.

Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 19:25   #4
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
bence de saksılarınızın düşmesini önlemek lazım, yeni balkonunuzda kolaylıklar diliyorum, lütfen yeni resimleri ve gelişmeleri ekleyiniz..

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 08:56   #5
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Sayfanız hayırlı olsun. saksılarınızı sabitlemeniz önemli düşebilir ve sizde üzülürsünüz o kadar emek verip bir anda kaybetmek çok kötü. Sevgiyle kalın.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 09:53   #6
Ağaçsever

gulen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2011
çok güzel olmuş elinize sağlık rafları nasıl yaptınız yani özel bir rafmı

gulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 07:28   #7
Ağaçsever

haftasonu foruma bakamadığım için cevap yazamadım...
öncelikle yorumlarınız için çok teşekkürler
rafları giyim mağazasında gördüm ve böyle bir iş için uygun olacağını düşünerek karar verdim. raf satan mağazalardan veya bauhaus-ikea dan temin edilebilir. ben yerleştirirken yerden 1 metre yukarıda yaptım ve tavana kadar da çıkarmadım çünkü üst raflarda sulama zor olur. evde 1.5 yaşında bir kızım olduğundan da yere kadar indirmedim yoksa alt raflardaki bitkilerin büyüme şansı kalmazdı herhalde
haftasonu tüm raflara tahta kestim ancak foto çekemedim henüz bu akşam çekerim inşallah yarın gösteririrm.
raflar hakkında detaylı bilgi isteyen olursa (ki özel mi diye soranlar var);

duvara monte ettiklerime "konik dikme" deniyor. 2şer metre halinde 3 tane alıp hepsini 2ye böldüm 6 tane 1 metrelik oldu ve fiyatı 8,5x3=24.5 tl
kollarında 20 cm olanı-30 cm vs mevcut onların da tanesi 1.5 -1.75 tl 10 takım aldım 17,5 tl tuttu. rafların üstüne tahtaları da eski parkelerden keserek temin ettim ve toplamda 60-70 tl gibi bir masrafım oldu.

bu arada viyollere koydupğum raflar 30 luk kol üzerinde saksılar 20 cm lik kollar üzerinde.

kollarda vida delikleri var istenirse üstündeki tahta ile raflar sabitlenebilir. evde kızımın boyu yetişmeyeceği ve kalabalık olmadığımızdan herhalde düşüp ziyan olmaz diye düşümnüyorum ama yine de sabitlemek en güzeli.

havalar ısınırsa tekrar soğuduğunda sera gibi de kullanabileceğimi düşünüyorum...

Eski 12-03-2012, 07:42   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Sayfanız hayırlı olsun. Yer sıkıntısında yapılabilecek en iyi çözümlerden birisini yapmışsınız. Aman dikkat yerden bir nesne alırken pek fazla raflara yaklaşmayın haricinde sorun olmaz Tekrar hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum.

bunyamax beğendi.
Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 09:35   #9
Ağaçsever

son hali

balkonun raf tahtalarıyla birlikte son hali...
Name:  DSCF6841.jpg
Views: 2698
Size:  43.9 KB

Eski 13-03-2012, 11:09   #10
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bunyamax Mesajı Göster
balkonun raf tahtalarıyla birlikte son hali...
Eklenti 273631
işte şimdi daha destekli ve saglam olmus, onceki mesajımda da dedigim gibi, saksıları ince çelik tel veya misina ile duvara sabitledigin dikme demirlere tutturursan carpmalarda düsme riskini daha da azaltırsın.

Eklenen Resimler

Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 14:27   #11
Ağaçsever

sn cemheat misina ile bağlamak iyi olur gibi. teşekkürler tavsiye için...

Eski 13-03-2012, 16:54   #12
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 5
Sayın bunyamax, bende yaptığınız gibi bir raf sistemini 2 yıldır kullanmaktayım. yeni filizlenmiş veya orta büyüklükteki bitkilerimi bu rafa alıyorum.
Siz balkon duvarına, yukarı doğru yaptınız rafları. bu sistemi sadece çimlendirme için mi kullanacaksınız ? Ortamın güneşlenme süresi nedir ?

Saygılar

alacakaranlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 07:13   #13
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alacakaranlik Mesajı Göster
Sayın bunyamax, bende yaptığınız gibi bir raf sistemini 2 yıldır kullanmaktayım. yeni filizlenmiş veya orta büyüklükteki bitkilerimi bu rafa alıyorum.
Siz balkon duvarına, yukarı doğru yaptınız rafları. bu sistemi sadece çimlendirme için mi kullanacaksınız ? Ortamın güneşlenme süresi nedir ?

Saygılar

şimdilik alt raftaki viyollerde çimlendirme üstlerde sebze-çiçek vs düşünüyorum bitkiler biraz büyüyünce raf aralarını açma imkanı var tabi. şimdilik tohumların çimlenmesini bekliyorum. balkonun cephesi doğu ve güney olduğundan yazın güneşlenme açısından çok avantajlı. akşama kadar güneş görüyor diyebilirim...

Etiketler
balkon bahçeciligi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024