agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni889Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-07-2010, 16:35   #61
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sevgili satı hnm , çok teşekkür ediyorum ziyaretiniz ve iyi dilekleriniz için ,daha henüz çok başındayım ve sizlerin ziyareti önerileri bana şevk veriyor .ağaçlar net te olmasa bu konuda çok yanlız hissedeceğim ,çevremdekiler çiçeklerle bozduğumu düşünüyor ,hatta sokağımın köşesindeki dönercinin dikkatini çekmiş abla siz çiçekçimisiniz dedi habire çiçek taşıyorsunuz .Burada birbirinin dilinden anlayan insanlarla olmak çok güzel
sevgiler

serpil özdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 14:05   #62
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Bu sabah kına çiçeklerimden biraz tohum topladım. Kapsüller elimde pıtır pıtır açıldılar , ve içlerinden birinde gördüğüm şeye inanamadım .Uzaktan belli olmuyordu yakındanda bi sürü resim çekmeme rağmen netliği sağlayamamışım en düzgün olanı yüklüyorum .Kapsüllerden birinin içinden resmen içerde çimlenmiş tohum çıktı.

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2010, 14:19   #63
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Hanımeli m ve yasemin imde ilerleme var dün ikindi vakti çekilmiş resimleriyle eski resmini karşılaştırdım.

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2010, 14:21   #64
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Buda yasemin im bi sürü sürgün verdi .Ayrıca tomurcuklar açıp bitmişti ,yeniden tomurcukta,

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2010, 14:29   #65
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Bauhaus a Klematis bulma ümidiyle gidip ,kalmadığı için ahududu yla dönmüştüm ,ilk senemiz meyvesiz geçmedi .Ayrıca büyüdüde.

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2010, 14:35   #66
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Domates lerimi unutmuşum ,oysa yirminin üzerinde domates yedik .Ama galiba kırmızı örümcek le başı dertte .Yapraklar bu haldeler

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2010, 15:03   #67
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
Serpil hanım tüm çiçekleriniz çok güzel...Çileklerinize de bayıldım...Ellerinize sağlık...Çiçek çiçek mutlu olursunuz inşaallah...Sevgilerimle...

bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 21:43   #68
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Serpil hanım maşallah çok sağlıklı hepside.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 23:24   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2010
Ellerinize sağlık.

tykhe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 00:17   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
İnsanın kendi yetiştirdiği meyve ve sebzeleri yemesi ayrı bir keyif olsa gerek Serpil hanım. Ama bir yandan da insanın kendi yetiştirdiği sebze ve meyvelere kendi emeği olduğu için kıyamama durumu da var öyle değil mi?

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 10:06   #71
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Sevgili bıcırık çok teşekkür ederim . Bende size dolu dolu kaktüs rafları diliyorum .Ayrıca çileklerim bisürü kol attı isterseniz size fide gönderebilirim .
Sevgiler.

Eski 04-08-2010, 10:08   #72
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Sevim hanım teşekkür ediyorum.

Eski 04-08-2010, 10:08   #73
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

tykhe hoşgeldiniz teşekkür ediyorum.

Eski 04-08-2010, 10:16   #74
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Faruk bey haklısınız o sendromu atlatmak biraz güç oldu .Ama domatesler dalında buruşup kötü olmaya yüz tutunca .Onların yaradılışına haksızlık olacağı tesellisiyle yemeye başladım. Ama yerken görmeliydiniz normalde pazardan aldığım domatese soyarken hiç dikkat etmem .Benimkileri soyarken verdiğim ihtimamı yüzümdeki tebessümü ,her bir dilimi ahenkle yerken yüzüme yayılan mutluluğu gören olsa hafif sıyrık der herhalde . Kabuklarını bile atamıyorum sitede öğrendiğim bilgi işime yaradı yasemin domates seviyormuş .bende bilendırdan geçirip kabukları yaseminime veriyorum .Oda coştu maaşallah bi sürü sürgün ve tomurcuk verdi yeniden sevgi karışımı doğal gübre yani.
Sevgiler

Eski 05-08-2010, 08:40   #75
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Bu sabah işe erken gelmem gerekiyordu .Bunları görüpte balkondan ayrılabilmek ne mümkün

Eklenen Resimler

Eski 05-08-2010, 08:47   #76
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Sarı gül ümün dibinden (topraktan ) böyle bir sürgün verdi ,uzadı gidiyor sürgün ünde sürgünleri var bakalım ne olacak.

Eklenen Resimler

Eski 05-08-2010, 12:31   #77
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serpil özdemir Mesajı Göster
Sevgili bıcırık çok teşekkür ederim . Bende size dolu dolu kaktüs rafları diliyorum .Ayrıca çileklerim bisürü kol attı isterseniz size fide gönderebilirim .
Sevgiler.
Hİç istemez miyim...çok memnun olurum sevgili serpil özdemir... çok teşekkür ederim...adresimi hemen yazıyorum... sevgilerimle...

bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2010, 08:20   #78
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Sevgili bıcırık sitede ilk paylaşımım olacak bu .Bende çok mutlu olacağım kolları toprakla buluşturup tuttuğuna emin olunca göndereceğim mutlaka ayrıca çiçeklerimden topladığım tohumlarımdanda göndereceğim ne kadar paylaşım okadar fazla yeşil dünya .
Sevgilerimle

Eski 06-08-2010, 08:29   #79
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Üyesi olduğum başka bir sitede doğa gurubu bölümünde paylaşılmış ve beni çok etkilemiş bir projeyi aktarmak istiyorum buradan sizlere

İsterseniz önce ne olduğunu firkrin babası Op.Dr.FAHRETTİN ER'in ağzından öğrenin...

HER ÇEKİRDEK,BİR AĞAÇTIR

Yazının başlığı her ağacın bir çekirdekten meydana geldiğini anlatmaktadır.Birçoğumuz şunu biliriz
veya gözlemlemişizdir ,bahçeli bir evimiz var **** bir dönem küçük kasaba ve köyde yaşadıysak
yediğimiz çeşitli meyvelerin çekirdeklerini rastgele çevremizdeki toprak alanlara veya bahçeye
atmışızdır.Yazın veya sonbaharda yediğimiz meyvelerin toprağa attığımız çekirdeklerinin ilkbaharda
küçük fidecikler olarak toprağın altından çıkıp yeşerdiklerini görmüşüzdür.İşte "HER ÇEKİRDEK ,BİR
AĞAÇTIR PROJESİ" bu temel prensibe dayanmaktadır.Yani her meyve çekirdeği(diğer çekirdeklerde
aynı şekilde çimlenmek ister ve bu kromozomlarında bu bilgi vardır) ağaç olmak,dal budak vermek ister

PROJENİN DOĞUŞ AŞAMASI.

Bu proje nasıl ortaya çıktı dersiniz.Bu projenin fikir babası ve sahibi olan ben Op.Dr.FAHRETTİN
ER Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesinde üroloji uzmanı olarak çalışmaktayım.Hem tıp doktoru
hemde fen fakültesi biyoloji bölümü mezunu biyoloğum.Bu biyolog olmamdan dolayı sürekli
ormanlarda ve dağlarda boş zamanlarımda yürüyüşler yaparım.Bu yürüyüşler esnasında şunu
farkettim ormanlarımız çokça çam ağaçları içermesine rağmen çok az sayıda kuş,tavşan,tilki,sincap
gibi hayvanlar içermekte yani ormanlarımız hayvan yönünden oldukça fakirdir.Bunun sebeplerini
düşündüm ,temel sebebin ormanlarda hayvanların beslenebileceği ortamın olmadığını ve yiyebileceği
maddelerin çok çok sınırlı olduğunu düşündüm.Taşıma suyla değirmen dönmiyeceği için hayvanlar
için nasıl bir besin kaynağı bulabilirim diye düşündüm.Araştırmalarımın sonucunda özellikle batı
anadolu ormanlarında çokca bulunan ,"yabani armut-ahlat-deli armut" denilen ve her türlü şarta
uyabilen, çok küçük ve besleyiciliği az meyveleri, olan ağaçları farkettim .Bu yabani ağaçları aşılarsam
çok harika,sulu,bol şekerli,iri meyveleri olan armut ağaçlarına dönecekleri için ormandaki hayvanlar
için temel besin kaynağı olabilirlerdi.1997 yılında deneme aşılarına başladım ve sonuçlar olumlu
olunca her yıl ocak ve mart ayları arasında aşılamalara devam ettim ve şimdiye kadar yaklaşık 3000
ahlat ağacını aşılayarak armut veren ağaçlara çevirdim.Ayrıca farklı aylarda olgunlaşan armut türlerini
her bölgeye karışık aşılayararaktan mayıs ayından kasım ayına kadar ormanlarda armut olmasını
sağlayaraktan hayvanlar için besin devamlılığı sağladım.

Geçtiğimiz yıl çok sayıdaki doktor arkadaşımla beraber ormandaki gagalı kuşları ve özellikle
sincapları düşünerekten yaklaşık beşbin kadar badem ,ceviz ağaçlarını tohumlarından ektik.

Manisa Belediyesi ve ilgili sivil toplum kuruluşlarınca oluşturulan bir komisyon oy birliği ile ,bana
ülkemizin ilk çevrecisi olan "MANİSA TARZANI " adına verilen "MANİSA TARZANI ÇEVRE ÖDÜLÜNÜ"
verdi,aynı komisyon ünlü dağcımız NASUH MAHRUKİ'ye de "TÜRKİYE geneli " Manisa Tarzanı çevre
ödülü"nü verdi.

HER ÇEKİRDEK BİR AĞAÇTIR PROJESİNİN AMACI

Birinci amaç ormanlarımızda yeterli gıda bulamadığı için çoğalıp yaşayamayan böcekler, arılar,
kuşlar, tavşanlar, tilkiler gibi yaşam zinciri birbirine bağlı olan hayvanları ekosistem halinde yaşatmak
ve ormanlarımızın ekosistemine katkıda bulunmak.Ünlü bilim adamı Einstain eğer arıların nesli
biterse ,insanoğlu yeryüzünde ancak 4-5 yıl yaşayabilir diyor.Son zamanlarda arıların hızla kullanılan
tarım ilaçlarına bağlı olaraktan azaldığını ve öldüğünü unutmayalım.

İkinci olarak hepimizin bildiği kardeniz bölgesi ormanlarımız hariç hemen hemen tüm ormanlarımız
iğne yapraklı ,yani reçineli çam ve türlerinden oluşmaktadır,bu durum orman yangınlarında
ormanlarımızın çok hızlı yanmasına ve çam kozalaklarının adeta bir yangın bombası gibi bir yangın
halinde tutuştuktan sonra yüz metre kadar ileriye fırlayaraktan yangınların sıçrayaraktan ilerlemesine
sebep olmaktadır.İşte ormanlara atacağımız ve toprağa gömeceğimiz meyve ağaçları yayvan yapraklı
ve reçinesiz oldukları için bir yangın halinde orman altı bitkisi olsa dahi yangın anında alevlerin
ilerleme hızını yavaşlatacaktır ve kontrolu nisbeten kolaylaştıracaktır.

Üçüncü olarak "küresel ısınma" tüm insanlığı tehdit eder boyuta gelmiştir.Küresel ısınmanın temel
sebebi havadaki karbondioksit oranındaki onbinde 3 veya 4 'lük artışlara bağlıdır .Artan karbondioksit
dünyamızın etrafındaki atmosferi bir sera gibi sarıp örtmekte ve dünyamız soğuyamamakta ve ısınan
dünyada ilk olarak kutuplardaki buzullar erimekte ve buzuların altından çıkan kara parçaları daha çok
güneş ışığını soğurdukları için dünya dahada ısınmakta ve bir fasit daire tarzında ısınma giderek
artmakta ve iklimsel değişmeler oluşmakta.Bu küresel ısınmaya sebep olan karbondioksit artışı
nelere bağlıdır.Dünyadaki hızlı nufus ve sanayi artışı üretile karbondioksiti artırmıştır.Ayrıca bu
karbondioksiti oksijene çevirecek olan denizlerdeki tek hücreli bitkiler olan fitoplanktonlarda son elli
yılda deniz kirliliğine bağlı olarak hızla azalmakta,yine en önemli fotosentez alanları olan yağmur
ormanlarınında hızla azalması ,havadaki karbondioksiti hızla arttırmakta ve buna bağlı olarakta küresel
ısınma hissedilir olaraktan artmaktadır. İşte ormanlara atacağımız her çekirdek çok büyük ağaç
olmasada yeşil yapraklı bitki olacağı için karbondioksiti oksijene çevireceğinden küresel ısınmayı
azaltıcı etkisi olacaktır.

Dördüncü olarak her ülkenin en önemli zenginliklerinden biriside sahip olduğu hayvan ve bitki
çeşitleri ve bunların gen havuzlarıdır.Genleri ile oynanmış bitki ve hayvanlar verimli nesiller vermediği
için vahşi olarak doğada var olacak meyve ağaçları zamanla kendi aralarında çapraz tozlaşmalar
sonucu daha verimli ve zor şartlara dayanıklı nesiller verebileceğinden atacağımız çekirdekler gen
havuzumuzun zenginleşmesi bakımından önemlidir.

Beşinci olarak bu proje maliyeti sıfır denecek kadar az olduğu için katılım çok kolay ve yüksek
olacaktır. Katılımın yüksek olması çevre duyarlılığını arttıracağından çok önemlidir.Ve bu proje çok
sade olduğu için çok kolay algılanacaktır.

Altıncı olaraktan küçük çocukların meyve yeme alışkanlıkları , çıkardıkları çekirdekler kendilerine
ektirilerekten ve bir yıl sonra ektiği çekirdeği çimlenmiş olarak gösterildiğinde kendiliğinden artmış
olacaktır.

ÇEKİRDEKLERİN TOPLANMASI VE KURUTULMASI

Yenilen çeşitli meyve çekirdekleri ( erik,kiraz,kayısı,vişne,şeftali,yeni dünya,elma,iğde) balkonda
pencere kenarında ,beton zemin veya kağıt üzerinde iki üç gün gazete üzerinde kurutulur.Daha sonra
bez veye naylon poşetler ile depolanır.Depolamanın bez torbalarda olması daha uygundur.

ÇEKİRDEKLERİN TOPRAĞA EKİLME MEVSİMİ ve ŞEKLİ

Sonbahar da ilk yağmurlar toprağı ıslattıktan sonra nemli toprağa ekilmesi daha kolay olacağı için
ilk yağmurların akabinde toplanan çekirdekler ekilebilir .Her çekirdek kendi kalınlığı kadar veya kendi
kalınlığının iki üç katı kadar bir derinliğe gömülmesi yeterlidir.Gömülme işlemi ucuna geçirilmiş konik
sivri demir uç ile delme gücü arttırılmış sopa veya baston ile çukur açılıp içine bir veya iki çekirdek atılıp
ayak ile çukur kapatılarak en pratik ve kolay bir şekilde böyle yapılabilir.Bu şekilde ekilen çekirdeklerin
çok büyük bir kısmı ilkbaharda mutlaka çimlenecektir.

Ayrıca sarp kayalık ve derin vadilere ise çekirdekler şöyle ulaştırılabilir.Ağaç çürüğü,humuslu
topraktan oluşan TORF ile çekirdekler kaplanaraktan bu çekirdekler yamaç parşütcüleri veya helikopter
ile atılabilir.Bu şekilde çekirdekler hem yukarıdan düşünce kırılmamış olur,hemde ilk yağmur
damlaları ile dışındaki TORF ıslanınca çekirdeğin çimlenip kök salacağı uygun ortam sağlanmış
olur.Böylece paraşüt ile atılan çekirdeklerinde çimlenme ve gelişme ihtimali çok çok artmış olur.

PROJENİN SAKINCALARI VE YAN ETKİLERİ

Bazı ormancılar ve çevre bilimciler birtakım eleştiriler yapmaktalar.En önemli eleştiri ormanlardaki
bitki florasını bozacağı yönündeki eleştiridir.Şunu unutmamak lazımdır devlet yıllardan beridir zaten tek
tip iğneli çam türlerini dikerekten ormanlarımızın ekosistemini bozmuş durumdadır.Doğada hiç
mümkünmüdür bizim ektiğimiz veya diktiğimiz gibi kızılçam ,beyaz çam,karaçam serileri görmek.Asla
mümkün değildir tabii ormanlar karışıktır.Burada devletin ormanlara salt tomruk,odun,selüloz olarak
bakmasından kaynaklanan bir problem vardır.Oysa ormanlar yaşayan ekosistemlerdir.Bu yüzden
bizim atacağımız meyve çekirdekleri ormanların ekosistemini bozacak boyutta olmayacağından bir
sakıncası yoktur.

PROJENİN UYGULANMA ALANLARI

Ülkemizin özellikle iç ve batı anadolu bölgelerinde kolaylıkla uygulanabilir.Bu projenin nihai amacı
bireysel duyarlılığı arttırıp her bireyi yazın yediği meyvelerin çekirdeklerini ve gerekirsede çam
tohumlarını kendisini ekebilir hale getirmek.Her sivil toplum kuruluşunu bunu yapmaya teşvik etmek.

TOHUM EKMENİN ,FİDAN EKMEYE OLAN ÜSTÜNLÜĞÜ

Ağaçlandırmanın fidan olarak yapılması hem çok maliyetli olduğu için hemde fidanlar yetiştirilirken
daha sunii ortamlarda ve özel toprak ve gübreler ile yetştirildiği için bu fidanlar doğaya dikildiğinde
ortama uyumu zor olacağı için bir çoğu kuruyup ölecektir.Ancak tohumdan çıkacak olan fideler çıktıkları
andan itibaren doğal şartlarla büyüyeceği için daha dirençli ve daha dayanıklı olacaktır.Üstelik bir
fidanlıkta yetişen fidan en az yarım metre toprak derinliği istediği halde ,tohumdan çıkacak olan fidan
bir avuç toprakta bile çimlenip kayaların çatlaklarına köklerini salıp gelişecektir.

DÜNYADA DAHA ÖNCE UYGULANMIŞ MI ?

Ben bu "her çekirdek bir ağaçtır" projesini yaptığımda çevremdeki birçok insan bana inanmadı ancak
iki dönem Manisa Belediye başkanlığı yapan Sayın Ertuğrul Dayıoğlu bana bunun Amerika 'da
Floridada çok güzel bir örneğinin olduğunu kendisinin burayı gidip gördüğünü söyledi.1870 lerde John
adıda bir şerif sorumluluk alanı olan 60-80 km lik bir alana tüm çevreden topladığı elma çekirdeklerini
tüm görev süresince ekerek o bölgede yüzbinlerce elma ağacının oluşmasına sebep olduğunu ve o
bölgeye "elmalar şehri " anlamında Apple Town denildiğini anlattı.Ayrıca Pakistan ve Japonya'da da
buna benzer örnekler var.

Eski 06-08-2010, 08:58   #80
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Serpil Hanım bu sabah balkonunuzda dolaştım .Çiçekleriniz çok güzel,Ben de tohumdan yetiştirmeyi çok seviyorum .Topraktan başlarını çıkarmalarını seyretmek ayrı bir haz veriyor.Bir süre siteye giremedim .Az daha bu güzellikleri kaçırıyormuşum .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2010, 09:15   #81
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Çok teşekkür ederim Hatice hanım , hayranlıkla izlediğim siz usta üyelerin balkonuma uğramaları mesaj yazmaları büyük mutluluk

Eski 06-08-2010, 09:27   #82
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Ben onu hergün seni yaramaz neler yaptın bu gün diye minik fiskelerle küstürmeye bayılıyorum oda küsmüş numarası yapmaya .Küsse böyle çiçek ve tomurcuklar verirmi ,ayrıca öperken dokunduğumda küsmüyor

Eklenen Resimler

Eski 06-08-2010, 09:45   #83
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Büyük abileri ve ablalarının yanına korunup kollansın ,hayatı öğrensin diye emanet edilip,misafir olan tohumdan yetişme karanfil ler büyüyüp serpildikten sonra hiç fire vermeden kendi evlerine alıştılar

Eklenen Resimler

Eski 06-08-2010, 10:27   #84
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Serpil hanım duyarlılığınız için teşekkürler. Eklediğiniz yazı çok güzel ve anlamlı. Ben üç dört senedir meyve çekirdeklerini biriktiriyorum. Yeşillik, ormanlık alanlara giderken ya da orada çekirdekleri serpiyorum. Umarım filizlenenler oluyordur.

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2010, 10:53   #85
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Teşekkür ederim sevgili Sevim hocam.
Benim bir hayalim var bulabildiğim , toplayabildiğim bütün tohumlardan çekirdeklerden minik define sandıkları hazırlayıp içinede bu yazı da dahil notlar resimler koyup ,ulaşabildiğim heryere , denizlere saklamak umarım ihtiyaç duyulmaz ama belki bir gün bulanlar için altın değerinde hazineler olurlar .(bana bunu düşündüren etrafımda baktığım ,çocukluğumda koşuşturup piknik yaptığımız yeşil alanların önüne geçilmez bir hızla betonlaşması) Tabiiki önce asırlara dayanacak uygun saklama koşullarını bulmam lazım.

Cymbelina beğendi.
Eski 06-08-2010, 13:01   #86
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Çok güzel. Gelecekteki olası gıda sıkıntısını, açlık tehlikesini düşünen bazı ülkeler geleceğe tohum biriktiriyorlar Ağaç ve bitki türlerini koruyorlar. Biz de kendi çapımızda küçük çabalar gösterirsek büyük sonuçlar ortaya çıkar. Sevgiler

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2011, 22:21   #87
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-01-2011
Çiçeğin birini hapsetmişsini<z.

laf kalabalığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2011, 23:01   #88
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi csydn Mesajı Göster
Küstüm'ün çiçeğini görmek hiç nasip olmamıştı, ne kadar güzelmiş..!
Emeğinize sağlık...
benim evimdeki açıyor sağolsun ama çok küçük ve çiçeğin ömrü bir günlük

laf kalabalığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 19:49   #89
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

2011 balkonda yeniler ve gelişmeler . Model çalışması yapılmış sonra bir kenara atılmış ferforje bir masanın çiçekliğe dönüşü

Eklenen Resimler

Eski 07-05-2011, 19:59   #90
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Önce kalın ama su geçiren kumaştan saksıyı oluşturdum ,kenarlarına kuş gözü bastım ve iple masaya tutturdumm .Sonra toprak doldurup çuha ve acem halısı diktim gelişmeleri ve daha ayrıntılı resimleri ekleyeceğim

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024