agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni2018Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2010, 20:02   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-11-2009
gercekten sizin balkonunuzda ciceklerinizde bir harika saglıcakla büyütünüz saygılar

Ayhan Yüksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 20:28   #62
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Diğer cins sürgün veriyor, hatta yeni tomurcuklar oluştu. Clematisler torfa dikiliydi, ben de süzek, çam yapraklı, funda toprağını, koyun gübresi ile karıştırıp, saksıya doldurdum. Ben acemi,torf olunca suyu ayarlıyamıyorum, kesin sulamaktan çürüttüm zavallıcığı
Torf ve koyun gübresi süzek toprak oluşturur ****** suyu tutmaz direk dışarı gider..Eğer imkanınn varsa yarı yarıya bahçe toprağı da doldur o zaman az sular ve toprak nemini ağır kaybeder.

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 20:45   #63
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili Yılmaz maalesef çürümeymiş. Sevgili Jezebelin önerisiyle piilu'yu o saksıdan çıkardım, kökü topraklarından temizledim, çeşmenin altında da bir güzel yıkadım Yanlız saksıya dikerken benim eklediğim toprakda değilde, üretim toprağında diyeyim, epey bir yumurta vardı. Krem rengi toplu iğne başından biraz büyük, sıkınca içi su dolu yumurtacıklar Sizce onlar nedir? resmini çektim, nereye eklesem diye düşünüyorum? İlave ettiğim saksı toprağı kısmında beyaz kıl kurt gördüm.
Düşündüğüm gibi; bazı köklerin uçları çürümüş, bazı kılcal köklerde de aynı durum vardı,hepsini temiz bir makasla temizledim. Steril torf toprağına , başka bir saksıya diktim, aspirinli su da bir miktar verdim, düzelecek inşallah

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 21:26   #64
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Torfun markası nedir?

Eski 30-05-2010, 21:31   #65
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Hindistan cevizi torfu ablacığım, kalıp şeklinde satılanlardan, preslenmiş. Sevgili Jezebel kullanıyor, bana da hediye etti

Eski 30-05-2010, 21:36   #66
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Alıntı:
Sevgili Yılmaz maalesef çürümeymiş. Sevgili Jezebelin önerisiyle piilu'yu o saksıdan çıkardım, kökü topraklarından temizledim, çeşmenin altında da bir güzel yıkadım Yanlız saksıya dikerken benim eklediğim toprakda değilde, üretim toprağında diyeyim, epey bir yumurta vardı. Krem rengi toplu iğne başından biraz büyük, sıkınca içi su dolu yumurtacıklar Sizce onlar nedir? resmini çektim, nereye eklesem diye düşünüyorum? İlave ettiğim saksı toprağı kısmında beyaz kıl kurt gördüm.
Düşündüğüm gibi; bazı köklerin uçları çürümüş, bazı kılcal köklerde de aynı durum vardı,hepsini temiz bir makasla temizledim. Steril torf toprağına , başka bir saksıya diktim, aspirinli su da bir miktar verdim, düzelecek inşallah

Sevgili Füsun ne zamandır sormak istediğimi sen sormuşsun. Bilen varsa yardımcı olsun benim manolya ve kamelya saksılarımda da var içinden sıkınca su çıkan yumurta gibi birşey ,bu günde sardunya saksısında gördüm .O beyazların bir kısmı da maviye dönüştü .Hazır alınan bitkilerin toprağındaki bu yumurtaya benzeyen şeyler hakkında bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olsunlar.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 21:45   #67
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Hindistan cevizi torfu ablacığım, kalıp şeklinde satılanlardan, preslenmiş. Sevgili Jezebel kullanıyor, bana da hediye etti
Filiz saksı toprağı var ben bahçemde de onu kullanıyorum..Biraz bahçe toprağı(%45), biraz torf(%30) ve birazda koyun ya da keçi gübresi(%10) ve hindistan cevizi torfu(%15) bu karışım en ideal karışım..Bahçemdeki clematisin kök kısmını bu karışımla doldurmuştum...Köklerini yıkadıktan sonra bu söylediğim karışımı saksı toprağı yaparsan ve clematisi düzenli sulayıp (B5A sıvı gübreyi de ayda bir kez uygulayarak) hiç güneş görmeyen bir yerde 2 hafta tutarsan kendine gelir

Eski 30-05-2010, 21:46   #68
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili Hhatice ''bir bilene soralım''başlığında Mine hanıma sordum şimdi, gerçi resim çok kötü, ama tarifden belki fikir edinebilir.
Demek sizin bitkilerin toprağında da var, bilen birileri bizi aydınlatırsa çok sevineceğiz. Bir an toprağa karıştırdıkları perlit mi diye düşündüm ama, elimle ezince canlı gibi geldi

Eski 30-05-2010, 21:47   #69
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Mesajı Göster
Sevgili Füsun ne zamandır sormak istediğimi sen sormuşsun. Bilen varsa yardımcı olsun benim manolya ve kamelya saksılarımda da var içinden sıkınca su çıkan yumurta gibi birşey ,bu günde sardunya saksısında gördüm .O beyazların bir kısmı da maviye dönüştü .Hazır alınan bitkilerin toprağındaki bu yumurtaya benzeyen şeyler hakkında bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olsunlar.
İlginç ilk defa duyuyorum..Bunlar bir zararlının yumurtası olabilir mi?

Eski 30-05-2010, 21:49   #70

Hhatice's Avatar

Umarım değildir.Ben toprağı ile ektim .Kışın yaprak döken manolyayı bahçeye :/
Çıkmaz da artık .Hazır alınan topraklardaki saksının içinde oluyor .Ben önce vitamin gibi düşündüm hormon mu acaba nasıl öğreneceğiz ne olduğunu ?

Eski 30-05-2010, 21:50   #71
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Filiz saksı toprağı var ben bahçemde de onu kullanıyorum..Biraz bahçe toprağı(%45), biraz torf(%30) ve birazda koyun ya da keçi gübresi(%10) ve hindistan cevizi torfu(%15) bu karışım en ideal karışım..Bahçemdeki clematisin kök kısmını bu karışımla doldurmuştum...Köklerini yıkadıktan sonra bu söylediğim karışımı saksı toprağı yaparsan ve clematisi düzenli sulayıp (B5A sıvı gübreyi de ayda bir kez uygulayarak) hiç güneş görmeyen bir yerde 2 hafta tutarsan kendine gelir
Diktim artık ablacığım, tekrar ellersem iyice bozulacak. Toprak tarifini unutmayacağım, yakında bir şeyler için mutlaka lazım olur, teşekkür ederim

Eski 30-05-2010, 21:51   #72
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
İlginç ilk defa duyuyorum..Bunlar bir zararlının yumurtası olabilir mi?
Bence zararlı yumurtası En doğru cevabı Mine hanımdan alacağız, tabii bekleyeceğiz.

Eski 30-05-2010, 21:53   #73
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

O zaman kökleri bu yumurtaların sahipleri yedi

Eski 30-05-2010, 21:56   #74
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Valla kökler yenmişten ziyade bana çürümüş gibi geldi. Hepsini temizledim, yarından itibaren de oksijenli su uygulaması yapacağım, gerisi Allah Kerim

Eski 30-05-2010, 21:56   #75

Hhatice's Avatar

Buradaki beyaz sardunyamın toprağını değiştireyim bari ,gerçi hiç kurt görmedim daha çatlamadı yumurtalar tabi eğer yumurtaysa ben hala hormon diye kendimi kandırıyorum
Çivit mavi olmuştu bazıları yumurta mı acaba ?

Eski 30-05-2010, 22:00   #76
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Saksının altındaki hava delikleri yeterli miydi?Saksının en altına iri birkaç taş koyup deliklerin toprak ile tıkanmasını engelleyin..Böylece kökler hava alabilsin..3 günde bir sularsan yeterli olur herhalde..

Eski 30-05-2010, 22:02   #77
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Bilmiyorum ki canım ya Bendekilerde hiç mavilik yoktu. Belki de sizin düşündüğünüz gibi hormondur, boşuna telaşlanıyoruz

Eski 30-05-2010, 22:08   #78
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Kardeşçiğim saksının kendi delikleri bol miktarda vardı, buna rağmen ben eski tornavidayı kızdırıp, pek çok ilave delik açtım ve dediğin gbi toprak tıkamasın diye hep taş yerleştirdim.
Artık elimle kontrol edip öyle sulayacağım. Talaşı da kaldırdım üstünden, iyice göreyim, anlayayım diye. Yanlız sevindirici birşey var, geçen hafta Jezebelle toprağa bir dal yatırmıştık, diğer cinslerden birinden, o sanki daldırdığımız yerden yeni sürgün vermiş

Eski 30-05-2010, 22:10   #79
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Kardeşçiğim saksının kendi delikleri bol miktarda vardı, buna rağmen ben eski tornavidayı kızdırıp, pek çok ilave delik açtım ve dediğin gbi toprak tıkamasın diye hep taş yerleştirdim.
Artık elimle kontrol edip öyle sulayacağım. Talaşı da kaldırdım üstünden, iyice göreyim, anlayayım diye. Yanlız sevindirici birşey var, geçen hafta Jezebelle toprağa bir dal yatırmıştık, diğer cinslerden birinden, o sanki daldırdığımız yerden yeni sürgün vermiş
Ana gövdeden kesmeden mi yatırdınız?Sürgün vermiş mi?Hiç ellemeyin yoksa hemen kuruyor çok hassastır..

Eski 30-05-2010, 22:13   #80
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Evet ana gövdeden kesmeden yatırdıkFazla ellemedim ama bana sürgün gibi geldi, topraktan başını çıkartmış sanki

Eski 30-05-2010, 22:26   #81
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Evet ana gövdeden kesmeden yatırdıkFazla ellemedim ama bana sürgün gibi geldi, topraktan başını çıkartmış sanki
İnşallah sürgündürOzaman bizde daldıralımTutturursak çelik takası yaparız

Eski 30-05-2010, 22:31   #82
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

İstersen tam netleşsin, öyle devam edelim Tabiiki olur

Düzenleyen acemifüsun : 30-05-2010 saat 23:05
Eski 01-06-2010, 16:13   #83
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Oğlumun kız arkadaşının anneler günü hediyesi kalonche'mla sizleri tanıştırayım

Eklenen Resimler

Eski 01-06-2010, 21:20   #84
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Çiçekleri sevmenin en güzel yanı herkesin size hediye olarak çiçek getiriyor olması herhalde dimi sevgili AcemiFüsun

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2010, 22:06   #85
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Merhaba acemifüsun, balkon-bahçeniz çok güzel Ama sorunlar da olmuyor değil, toprakta gördüğünüz o beyaz şeyler maalesef yumurta olmalı. Kılcal beyaz kurtlar da bana çok tanıdık geliyor çünkü çok güzel bir kaktüsümü ve sukulentimi onlar yüzünden kaybettim, benimkiler de çürümüş görüntüsü vardı. Bilmiyorum tabii ama saksılarınıza minik karıncalar, sinekler geliyor mu ya da var mıydı? Eğer karıncalar veya sinekler varsa bu yumurtalar da oluyor. Bir de aynı olay benim bir fidancıdan aldığım gazanyaların toprağında oldu. O kadar çoktular ki. Minik karıncalar da dolmuştu. Dıştan tabii hiçbirşey görünmüyor. Toprak üstünde ise sinekler bırakıyor galiba... Ben suyla iyice toprağı yıkadım ve bitkiyi başka bir yere ektim. Saksı toprağında oluşan mantar vs. için bir ilaç almıştım fidancıdan, o işe yaramıştı daha önce. Suyla karıştırınca beyaz ve kokulu bir ilaç. Karıncaları da uzak tutuyor. Kullanmak istemiyorum ben de ama mecbur kalıyoruz yine.

Başka bir sorun da olabilir tabii. Maalesef torf, cocopeat vs. türü topraklara çabucak yerleşiyorlar. Nemli ortamlar da olayı hızlandırıyor. Sevgiler, umarım bir an önce sorunu çözersiniz. Şu sıralar aynı sorunlar benim de başımda

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2010, 22:17   #86
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili minka toprakları da ilaçlama yapacağım mecburen. Umarım ikimizin de çiçekleri sağlıklarına kavuşur Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim, sevgiler

Eski 01-06-2010, 23:24   #87
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Sevgili acemifüsun, az önce derdime çare ararken sizin fotoğrafı gördüm. Toprakta gördüğünüz o beyaz-sarı toplar yumurta değil. Genelde torf-toprakların içinde oluyor. Marketlerden aldığımız bitkilerin topraklarında çoğunlukla var. Ne olduğunu tam olarak ben de bilmiyorum ama saksı değişiminde ( aradan zaman geçmesine rağmen ) onlar hep bozulmadan duruyor. Elinizde sıkınca patlıyor ve sıvı çıkıyor. Ben tohum sanırdım hep. Sizinle balkonunuzda biraz dertleşmiş olduk. Sevgiler, bol çiçekli günler

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 13:51   #88
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Clematis Warszawska Nike çoştu Diğer iki cins piilu ve montana var.rubens de atağa geçti

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2010, 13:54   #89
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sardunya ailemize iki yeni üye daha katıldı

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2010, 13:58   #90
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Jezebelciğim bak adını bilemediğimiz çalı da tomurcukta Beşparmak otu olabilir mi?

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024