agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2009, 22:07   #31
Ağaçsever

memet58's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2009
Galeri: 3
Tebrikler Ugurtelefon.

İzmir bir başka memleket. Her açıdan farklı , çocukluğumun şehri. Biz İstanbul'da domatları (İzmirce domates yeni şaşırtırken, sizin balkonda neredeyse yenilecek duruma gelmiş..
Sizin yerinizde olsam - teras size aitse ****** - yoğurt kovaları yerine kasa gibi düzenlemeler yaparak mini bahçeye çevirirdim.

memet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 15:22   #32
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Uğur bey, domatesleri ektiğiniz kovalar kaç litrelik kova ve saksıların altında bulunan tahta sehpayı sizmi yaptırdınız.

Bu arada bol bol verim almanız dileğiyle terasınız çok güzel.

mandalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 17:02   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalina Mesajı Göster
Uğur bey, domatesleri ektiğiniz kovalar kaç litrelik kova ve saksıların altında bulunan tahta sehpayı sizmi yaptırdınız.

Bu arada bol bol verim almanız dileğiyle terasınız çok güzel.

Domates kovaları 8lt lik boya kovaları.Daha sonraları 14lt olanlarından da buldum ama ****** geç kalmış oldum.
14Lt olanları badem salatalıklar için kullanıcam,herhalde yarın akşam salatalık fidelerini yeni yerlerine alıcak gibiyim,zira 14-15cm oldular.
Alta koyduğum sehpaları daha önce işyerinde kullandığım aksesuar rafları vardı,onları modifiye ederek sehpa haline getirdim.Ama su hasar vermesin diye üzerlerini boyamak istedim,zamanım olmadığı için kalın naylondan defter kaplarıyla ve raptiye yardımıyla kapladım.Maksat hem yer sıcaklığından bitkileri korumak,hemde altta biriken toz toprağı rahatça temizlemek.

Domateslerimden en soldaki şimdilk sekaret döneminde,yaprakları buruş buruş oldu.Kurtarabilcekmiyim bilmiyorum.Toprağını değiştirip,hafiften kök budaması yaptım.Birkaç gün daha bekliycem olmazsa sökücem.Zaten 5 tane daha boyları 20cm olan sırık domates fidem var.yedekliyiz yani

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 13:30   #34
Ağaç Dostu

Biberlerimizde yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2009, 13:32   #35
Ağaç Dostu

Sırık domateslerimden koltuk alma işlemi yaparken aklıma geldi,kopardığım koltuk sürgününü toprağa diktim.Ve tuttu,şimdilik boyu 7-8cm.

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2009, 13:33   #36
Ağaç Dostu

İlk diktiğim domates fidelerinden birini kaybetmiştim.Geriye kalanlarda şimdilik herhangibir sorun yok,domatlar büyümeye devam ediyor

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2009, 13:35   #37
Ağaç Dostu

Tohumun ekim tarihinden bu yana 20 gün geçmiş,badem salatalık fidelerimde yeni yapraklar oluşmaya devam ediyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2009, 13:38   #38
Ağaç Dostu

Gün geçtikçe büyüyen fideler ulaşılması zor olmaya başlamıştı.Bu yüzden bir düzenleme yapmam gerekti.Ayrıca patlıcan fideleri ne tür olursa olsun bolca güneş istediklerini farkettim,onları biraz daha fazla güneş alabilecekleri yere yerleştirdim.Etraflarında rahat dolaşabilmek için yaptığım yeni düzenleme çok iyi oldu.Domates fidelerinin kargılarını çektim,son günlerde havalar sıcak ama rüzgar çok olduğu için bir çok fideyi kargıyla sabitlemek zorunda kaldım.Bence böyle daha iyi oldu.

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2009, 17:58   #39
Ağaç Dostu

cigdemozkan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
bu düzenleme çok iyi olmuş ellerinize sağlık.
ailece keyifle yemeniz dileğiyle

bu arada bu kadar kovayı nerden buldunuz

cigdemozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 18:19   #40
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ugurtelefon Mesajı Göster
Sırık domateslerimden koltuk alma işlemi yaparken aklıma geldi,kopardığım koltuk sürgününü toprağa diktim.Ve tuttu,şimdilik boyu 7-8cm.
İlk defa sizden duyuyorum. Domates çelikten tutuyor mu böyle? 1-2 saat önce açsaydım keşke pc'yi. Kopardığım koltukları attım az önce.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 22:07   #41
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Ah çiçeğinize bayıldım. Bunlardan birkaçtane tanıyorum. Makine görür görmez duruş aynı. Allah bağışlasın analı babalı, uzun, güzel ömürler versin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ugurtelefon Mesajı Göster
Bu da benim küçük çiçeğim.Ablası okulda olduğu için öğle yemek molalarında her eve uğrayışımda mutlaka benimle teras bahçemizi gezip cevabını zor verebildiğim sorular sormaya devam ediyor.
Fotoğraf makinasını görünce mutlaka poz verir.

Eklenen Resimler

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 23:48   #42
Yeni Üye

nimbus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2009
teras şimdiden harika görünüyor. hemen hemen tüm tedbirler de alınmış. ellerinize sağlık.
bitkiler için doğal zararlı kovucu olarak bolca fesleğen ve kadife çiçeği de ekmeyi ihmal etmeyin. meyvelitepe'nin sebze adalarında rastladım, daha da pek çok yerde bahsedildiğini duymuştum.

nimbus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 09:50   #43
Ağaç Dostu

Sevgili Çiğdem
Boya kovalarını boya malzemesi satan nalburlardan aldım.İçeirisine hiç boya girmemiş,toz boyalar var.poşet halinde,onları nalburlar satın alırken bu kovaların içerisinde ambalaj niyetiyle geliyormuş,çok sağlam,ışık alıp içindeki toprağın aşırı ısınmasını engelliyor,çünkü beyaz.Tanesini 1TLden almıştım.Yoğurt kovalarını ise süt işleme merkezinde ustabaşı Cankuş dostum ayarladı.Esas sorun bu kadar toprağı taşımak

Sevgili Hasan Tahsin
Bende duymamıştım çelik olayını,ilk kez kendim denedim, o biçim tuttular,aslında 3 tane daha var.

Vildan hanım
Allah tüm evlatları analı babalı büyütsün.Bende 2 tane var.En güzel çiçekler onlar.Ufaklıklar tüm aşamaları merakla izleyip takip ediyorlar.Bir nev'i eğitim olmuş oluyor.

Nimbus
Feleğenin zararlıları uzak tuttuğunu bilmiyordum.Orada farkederseniz 4 kök var.Çok güzel kokusu olduğu ve geceleri sivrisinekleri uzak tuttuğu için dikmiştim.

Forumda araştırıp okumadım ama;dün eski bir dostumla güzel bir sohbette bazı bilgiler aldım.Sizinle paylaşmak istiyorum.
Bu bahsettiğim dostum benden büyük bir ağabey,50 yaşlarında.Vakti zamanında 25-30 tane ilaç pompası eskitmiş eski bir zirai mücadeleci.
Sıkı durun bomba gibi,doğal,zararsız,ama muhteşem etkili bir zirai ilaç tarifi veriyorum.

Normal domates boyunda kuru sarımsak(içinde birsürü diş olucak) bir poşet içersinde iyice dövülür.Döğülmüş sarımsak 1Lt lik kap içerisine konup,üzeri suyla doldurulacak.2-5 gün arası güneşte bırakılacak.Bir müddet sonra sarımsaklı suyun ayran gibi olduğu gözlenecek.Sprey ile hertürlü sebze meyve bitkisinin yaprakları ilaçlanacak.
Tamamen doğal ilaçlama.Sarımsaktaki ana etken bir madde varmış.Bu madde güneşte bekleyince iyice ortaya çıkıyormuş.Bitki için hem koruyucu hemde besleyici bir hal alıyormuş.
Dediğim gibi çok eski bir yöntemmiş.Benim sarımsaklar güneşte beklemeye başladı.

Eski 27-05-2009, 10:13   #44
Ağaç Dostu

hazan-z's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Sn Uğurtelefon sarmısaklı suyu Ficus Bejamindeki üzeri pamuklu haşaratta da kullanabilirmiyim? Bir fikriniz varmı?Dünya güzeli çiçeklerinizle ve bitkilerinizle sağlıkl,huzurl,mutlu günler dilğiyle.

hazan-z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 10:30   #45
Ağaç Dostu

Sayın Hazan
Bende bu tarifi yeni öğrendim.Bana anlatan dostum,bitki ayırt etmeden kullandıklarını söyledi.İsterseniz bitkinin birkaç yaprağında deneyin.
Benimde niyetim,Örn; 30kök kadar farklı farklı biber bitkilerim var.Birkaçında deneyip,aradaki farkı gözlemlemek istiyorum.Riske girmek istemem.
Bu hafta sonuna kadar sarımsaklı suyun ayran halini almasını düşünüyorum.Hemen deneyip bitkiye 1 hafta kadar süre tanıyalım,bakalım nasıl bir fark olucak.
Aslında forumda bizden daha bilgili arkadaşlar var.Onlarda fikir belirtirse daha güzel olucak.
Güzel temennileriniz için teşekkür ederim.

Eski 28-05-2009, 12:24   #46
Ağaç Dostu

Arkadaşlar sebze zararlıları bölümüne de konu açtım,ama burayada bir ekleme yapayım,belki farklı cevaplar alırım.
Patlıcanlarımda böcekler farkettim.
aşağıda yaptığım araştırmalara göre elde ettiğim sonuçlar var

Düzenleyen ugurtelefon : 28-05-2009 saat 13:22 Neden: edit
Eski 28-05-2009, 13:12   #47
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili Uğur kardeşim. Verdiğin link açılmıyor. Bir kontrol der misin rica etsem?

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 13:13   #48
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hazan-z Mesajı Göster
Sn Uğurtelefon sarmısaklı suyu Ficus Bejamindeki üzeri pamuklu haşaratta da kullanabilirmiyim? Bir fikriniz varmı?Dünya güzeli çiçeklerinizle ve bitkilerinizle sağlıkl,huzurl,mutlu günler dilğiyle.
Sayın hazan-z. Sanırım sözünü ettiğiniz haşarat pamuklu bit. Eğer üzeri pamuk kaplıysa, hemen hemen hiç bir ilaç etki etmez. Öncelikle bir fırçayla hepsini temizleyin, sonra da sarmısaklı tarifi püskürtün. İlacın birkinize zarar vereceğini sanmam.

Eski 28-05-2009, 13:21   #49
Ağaç Dostu

sebze zararlıları bölümüne konu açıp yazmıştım.Ama ne hikmetse mod arkadaşlardan biri silmiş,silmesi **** taşıması için belki haklı bir sebep vardır ama en azından editleme sebebi için bir açıklama yazılabilirdi

Eski 28-05-2009, 13:24   #50
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Belki de silmemiş, uygun başlığa taşımıştır.

Eski 28-05-2009, 13:32   #51
Ağaç Dostu

Evet komple başlık kaldırılmış.
Buraya aynı fotoğrafları eklemeye çalışırken forum sistemi uyarıyı verdi,doğru linki gösterdi.

linki yeniledim

burada Yeşil Bit (Yaprak Biti)

Eski 28-05-2009, 13:37   #52
Ağaç Dostu

Sayın Malina'nın 2006 yılında açtığı konuda (burada) ev yapımı ilaçlar başlığında verdiği tarifi bu akşam kullanmak niyetindeyim.
Dikkatimi çeken yukarı mesajlarımda bahsetmiş olduğum sarımsaklı su olayına Malina'nın değinmiş olması ve verdiği tarifin içinde sarımsak bulunmasıdır.

Tarif 5
1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin,karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.) Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz

Eski 01-06-2009, 16:53   #53
Ağaç Dostu

hazan-z's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Sn Malbman ve Sn Uğurtelefon ! Samısaklı suyu hazırlayıp güneşte bekletiyorum.Bitkimide fırça ile haşaratlardan temizledim.İnşallah tamamen asalaklardan temizlenecekler.Çok teşekkür ederim.Adana'dan sevgiler.

hazan-z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 17:03   #54
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın hazan-z; sarmısaklı su tarifi uğurtelefon'un tarifi değil de malina'nın (Mine hanımın) tarifi ise güneşte bekletmenize gerek yok. İyice çalkalayarak bitkinize püskürtebilirsiniz. Özellikle yaprak altlarına bolca püskürtün. Tabii ilk önce bir fırça yardımıyla bitleri temizlemeyi de unutmayın. Kolay gelsin. Umarım bir an önce kurtulursunuz haşarattan.

Eski 02-06-2009, 09:18   #55
Ağaç Dostu

sıvı yağ,sarmısaklı su,arap sabunu tarifi işe yaradı.Daha bit var,görüyorum,ama o kadar çok aşırı değil.
Yanlız bir ekleme yapayım;Buarada zirai ilaç bayii bir arkadaş dediki,1 ay daha sabret,sıcaklar artınca zaten o yaprak bitleri ölücek dedi.Ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Eski 02-06-2009, 09:47   #56
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bir ay daha sabret, sıcaklardan ölünceye kadar tüm bitkilerini kemirsinler demedi mi

Eski 02-06-2009, 12:13   #57
Ağaç Dostu

Bana bazinon 100ml diye bir ilaç tavsiye etti.2 kez uygulama yapmamı söyledi.
Ama ilacın yazılarını okudum,atıldıktan 21 gün sonra hasat etmek gerekiyormuş.Bu kısmı beni bozar dedim.Ben ev yapımı ilaçlara devam diyorum.
Bitler zaten azalmaya başladı.Ev içinde zirai ilaç fikri bana çok soğuk geliyor.
Çoluk çocuk eller iş açmayalım başımıza.Ne yapalım olduğu kadar.

Eski 04-06-2009, 13:01   #58
Ağaç Dostu

arkadaşlar sıcakların başlamasıyla teras bitkilerinde çok fazla gelişme var,Maşşallah

her gün yemekte kopartılacak birkaç biber bulabiliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2009, 13:03   #59
Ağaç Dostu

Patlıcanlar çiçek açıyor,
naneler leğenin içini kapladı,
sarımsaklar boylandı,
tüm domates fidelerinde domatesler var,
biberlerin hepsinde çiçek var,biberleride var.

Terasımda şenlik var,şenlik....

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2009, 13:05   #60
Ağaç Dostu

salatalıklar 1 karışı buldu,

en güzel gelişme ise arapsabunlu tarif sayesinde yaprak bitleri yok denecek kadar az.son birkaç ilaçlamayla onlarda sanırım yok olacaklar.

haziran ayının sonunda terasımın ne durumda olacağına tahmin bile edemiyorum.
Orman oldu orman

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024