agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen alibaba

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-08-2013, 12:05   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2013
Elensar77 / Teras

Merhaba,

Evlilik ile başlayan 2 yıllık dubleks dairemde sadece eşya bulunan terasıma artık çeki düzen ve yeşillik vermek istediğimi farketmiş bulunmaktayım. Öncelikle terasımı tanıtarak bana vermenizi isteyeceğim öneriler için fikir sahibi olmanızı sağlayacağım.

Daire kuzey-batı-doğu kısımlarını görmekte, teras ise günün her saati güneşi almaktadır. Sadece güneş doğarken sadece terasın bir bölümü güneş alabilmekte olup onun dışındaki saatlerde güneş alması ile alakalı bir problem yoktur. Yaklaşık 13-14m2 gibi bir alandan bahsediyorum.

Aslında bu işe başlamamın en büyük nedeni binamıza yakın her iki taraftada 2 adet binanın olması ve zaman zaman bu yakınlıktan rahatsız olmam. Geçtiğimiz günlerde sadece kuzeyi gören tarafa 4-5 adet 1.50cm boyunda 50cm boylarında ağaç alarak bu kısmı hem çok masraf olmadan hemde sağlık bir şekilde kapatmak ve dolayısı ile bana daha rahat bir ortam sağlamak amacı ile bir görüş aldım. Bende daha yeşillendirmeyi düşündüğüm terasım için bunu çok mantıklı buldum.

Bu yukarıda yazdığım nedenlerden bir kaç ağaç vs bakıyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

Leylandi gibi birşeyler olabileceğini düşündüm. Pek anlamadığım için sormak gereği duyuyorum. Bu alacağım ağaç, bitkiler kesinlikle çok daha fazla büyümemeli, rüzgar vs anında zarar gelmesini istemem ve bakımıda biraz zor olur.

Ayrıca terasın korkuluklarına monte edilebilecek saksı içinde çiçek te düşünüyorum.

Çok maddi külfete girmeyi düşünmüyorum bu yüzden uygun fiyatlı, uygun boyutlarda ve beni üzmeyecek ilk etapta ne önerirsiniz?

* Boyu uzamamalı.
* Yaz-Kış sorun çıkartmadan yaşamalı.
* Arka tarafı çok göstermeyecek nitelikte olmalı.

Teşekkürlerimi sunarım şimdiden.

Elensar77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 10:14   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2013
Anlaşılan cevap gelmeyecek. Teşekkür ederim.

Elensar77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 12:26   #3
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Merhaba,
ben de şimdi gördüm sorunuzu. Bu tarz sorulara daha iyi cevap alacağınız farklı topikler de var. Hatta başka terasları inceleyin bol bol derim. Başka topiklerden de yardım alın. Çünkü burdaki başlıklar daha çok paylaşım ve günlük gibi kayıt amaçlı kullanılıyor.

Benim de aklıma ilk gelen leylandi. 2m civarı saksılı leylandiler kullanabilirsiniz. Ama bu pahalı olur biraz, en az 10 saksı gerekebilir.
Ya da tel ızgaralar oluyor sarmaşıklar için. Bu tarz bir konstrüksiyonu kullanıp tüm duvarı 1-2 sene içinde sarmaşıkla tamamen kapatabilirsiniz. Amerikan sarmaşığı olabilir. Agresif büyür, ucuzdur. Üstüne ya da aralara hanımeli, yasemin vs. gibi süper çiçekli-kokulu alternatifler eklersiniz.

Tabi güneş-sıcaklık ve nem durumlarına göre de araştırmanız lazım biraz.

Asilem beğendi.
alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024