agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni92Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2013, 12:29   #1
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Talking Asilem / Balkon

Bitkiler dünyasında yeni ve acemiyim. Kendi çapımda birşeyler yapmaya çalışıyorum. İşte ilk bitkilerim :

1- Gerberam, 5. fotodaki gibiydi çiçekçiden aldığım zamanlarda, saksını değiştirdi k.validem, şuanda böyle. Artık saksı değiştirme ve bitki ekme işlemleri kendim yapmak istiyorum inşallah öğrenme ve tecrübe açısından

2-3- Maydonoz ve nanelerim, koparıp taze taze kullanmak çok hoşuma gidiyor. Balkon sebzeciliği konusunda farklı sebzelerle daha da ilerlemeyi düşünüyorum inşallah.

4- Çam. Annemden aldık geçen hafta, eğer tutarsa önümüzdeki yıllarda bonsai adayı olacak kendisi inşallah.

Eklenen Resimler

Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 12:38   #2
Ağaçsever

Asilem's Avatar

1- Minyatür gülüm. Onu da Yalovada çiçekçiden ilk aldığımda 2. fotoğraftaki gibi neşeli neşeli açtı sonra üzeri örümcek ağları gibi birşeylerle kaplandı, kurudu, bir komşum görünce ilaçlamak lazım dedi ve ilaçladık,iyi geldi tekrar canlandı, daha sonra yine aynı hastalığa yakalandı Tamamen budadım sadece gövdesi kaldı, şimdi yeniden filizlenmeye başladı (Bknz: 2. fotoğraf)

3- Lavantam

4 ve 5 sümbüllerim. 5. fotoğraftaki daha kış bitmeden büyüyüp çiçek açtı, ve hızlı açtığı gibi hızlıca da soldu. Diğer sümbüllerim yeni açıyor. Zaman farklılığı niçin oldu anlamadım..

Bu arada 4. fotoğraftaki sümbül saksımda açık yeşil yapraklı başka bir bitki büyüyor, sanırım mısır

Eklenen Resimler

Eski 15-03-2013, 13:56   #3
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Bauhaustan Vilmorin Karışık Kuru Buket çiçekleri tohumu almıştık eşimle.. Geçen Cuma ekmiştik bu Cuma filizlenmişler Onların topraktan başlarını kaldırdıklarını gördüğümden beri musmutlu dolaşıyorum ortalıkta

Balkonda üzerilerinde naylon olduğu halde duruyorlardı, malum dünden beri fırtına yağmur, bozulacaklar diye korkarak içeriye aldım onları. Burada büyüme aşamalarını paylaşırım inşallah

Forumda öğrendiğime göre, ilk yaprakları çıktıktan sonra onları şaşırtacağım. Bu işlemi ilk kez yapacağım bakalım nasıl olacak..

Eski 15-03-2013, 14:29   #4
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın Asilem, kolay gelsin, çiçeklerini de görmenizi dilerim.

Sayfanız hayırlı ve bol bitkili olsun, bu arada.

Asilem ve loveforlife beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 14:56   #5
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Teşekkür ederim Sayın SDurul nasıl çiçek açacaklarını bende merak ediyorum...

Güzel temennileriniz beni mutlu etti sağolun

Sevgi Durul beğendi.
Eski 16-03-2013, 13:57   #6
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Sayfanız hayırlı bol görselli olsun ,kolay gelsin...

Asilem beğendi.
nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 13:59   #7
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Teşekkür ederim Sayın nardane

Eski 16-03-2013, 15:33   #8
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Sayın Asilem,

Hoş geldiniz! Sayfanız hayırlı olsun.Bu sayfa bol renkli, mis kokulu olur dilerim... Bir hemşehriniz olarak yardımcı olabileceğim konular olursa memnuniyetle yardımcı olmak isterim...

Asilem beğendi.
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 15:52   #9
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Hoşbuldum sağolun Sayın loveforlife

Nazik öneriniz ve güzel mesajınız beni mutlu etti teşekkür ederim

loveforlife beğendi.
Eski 01-04-2013, 16:44   #10
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Balkonumdaki yeni gelişmelerle geri döndüm

Önce güzel haberlerden başlayalım:

1. fotoğraf: Bonsai adayı ıhlamurumuzun tuttuğu kesinleşti çok şükür Zira yeşil yeşil tomurcuklar çıkardı, birkaç gün içinde yapraklar görünecek gibi...

2. fotoğraf: Gerberam da birkaç çiçek tomurcuğu oluştu, çok mutlu oldum

3. ve 4. fotoğraf: Bauhaustan aldığımız karışık çiçek tohumları çimlenmişti, şimdi bu kadar büyüdüler Bazılarının şaşırtma zamanları gelmiş gibi, bazıları da daha yeni filizleniyor. Sırası geleni şaşırtmayı düşünüyorum yanlış bir uygulama değilse...

5. fotoğraf: Bu sene sümbüllerim çok az açıp hızlıca kuruyor nedenini anlamadım

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2013, 16:48   #11
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Diğer bonsai adayımız çam ise maalesef kurudu. Dün Uludağdaydık, Karaçamlardan birkaç kozalak aldık dönüşte, tohumdan çam yetiştirmeyi düşünüyorum. Henüz ekmedim ama...

Markete sıvı bitki besini gelmişti, bu konuda hiçbir bilgim yok ama yararlı olabileceği düşüncesiyle aldım, 10 günde bir çiçeklerime uyguluyorum.

Eklenen Resimler

h_dogan, Tika, pria ve 1 kişi beğendi.
Eski 01-04-2013, 16:57   #12
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Sayın Asilem,
Hoşgeldiniz.
Çiçeklerinizin sağlıklı gelişimlerini ve bol bol çiçeklerini görürsünüz umarım.

Minyatür gülünüze örümcek biti dadanmış olabilir.Geçen yıl benim ortancamda olmuştu.Kimyasal ilaç yapınca geçti.Artık bit olsun,olmasın ara sıra balkondaki bitkilerimi ilaçlıyorum.Özellikle yaza girmeden güzel bir ilaçlama daha yapacağım.Havalar ısınınca,rüzgar azalınca bitler faaliyete başlıyor.Önlem almak en iyisi.

Asilem ve Asya Ceylan beğendi.
Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 17:05   #13
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Merhaba Sayın Tika, hoşbuldum sağolun.

Ortancanıza geçmiş olsun, aynı şekilde benim gülümün rahatsızlığına da ilaçlamaktan başka birşey iyi gelmiyor, ve tekrar ilaçlanması iyi olacak sanırım, zira yine beyazlaşmaya başlamış gövdesi ve bazı dalları... Bitlerin sıcak ve rüzgarsız havayı sevdiğini bilmiyordum. Açıkçası kendileri hakkında pek bilgim yok, araştırsam iyi olacak...

Nazik temenniniz ve ziyaretiniz için teşekkür ederim..

Tika beğendi.
Eski 01-04-2013, 17:23   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Asilem bende yeni başladım bu işlere, anladığım kadarı ile tecrübe sahibi bir annen var. Bende öyle bir kimse de yok forumu okuyarak ve deneme yanılma ile bulacaz artık doğruyu.
Kolaylık ve mutluluk dilerim. Oldukça başarılı gördüm çiçeklerini (bu tamamen en amatör görüşü). Tebrik ederim.

Asilem beğendi.
STLMS.DZMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 17:42   #15
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Minyatür gülünüzün daha net fotoğrafını koysanız daha güzel olurdu. Küllemeye benziyor.

Asilem beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 21:37   #16
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Eşimle kozalaktan tohum arama macerasına giriştik bu akşam... Kozalakları biraz parçaladık, ama ben güzellerinden 4-5 taneyi ayırdım onları boyayarak ve daha farklı şekillerde süs objesi olarak kullanmayı düşünüyorum inşallah.

Hangi tohum işe yarar hangisi yaramaz diye (netteki araştırmalarımızdan öğrendiğimiz tekniğe göre) tohumları suya attık. Dibe batanlar ekilecek tohumları gösteriyor, suyun üzerinde kalanlar buradan öğrendiğim tabirle "sağır tohum" oluyor...

O kadar tohum arasından 4 tanecik ekilebilir tohum çıktı. Onları 2-3 gün suda bekletip şişirip ekmeyi düşünüyorum inşallah...

Anlattıklarımın aşama aşama fotoğrafları:

Eklenen Resimler

bahtiyar02, Tika, pria ve 3 kişi beğendi.
Eski 03-04-2013, 15:21   #17
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Bugün karaçam tohumlarımı toprakla buluşturdum. Sudaki ikinci günleriydi uçlarında beyaz küçük bir çıkıntı oluşmuştu. 4 taneyi karenin köşeleri şeklinde ektim, boşluklarına da 5 tane çiçek fidesi ektim. Yukarıda fotoğrafını eklediğim şaşırtma yapılacak çiçek fidelerinden seçtim o 5 taneyi...

Şaşırtma yapılırken cotyledon yapraklarından tutularak fidenin torftan çekileceğini okumuştum, öyle de yaptım ama köklerinin çoğu çektiğim yerde kaldı resmen kopma sesi geldi çekerken... Nerde yanlış yaptığımı bilmiyorum ama fidelerim tutmazsa diye korkuyorum...

Eski 03-04-2013, 17:47   #18
Ağaç Dostu

Bayçalı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
sayfanız hayırlıolsun hoş geldiniz aramıza

Bayçalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2013, 19:19   #19
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Hoşbuldum teşekkür ederim Sayın Bayçalı..

Eski 10-04-2013, 14:40   #20
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Bauhaustan alarak çimlendirdiğimiz çiçek tohumları şaşırtma aşamasına geldi, büyüyenleri yeni yerlerine almaya başladım.

Bonsai adayı ıhlamurumuz nihayet yapraklandı. Fakat dibinden yeni yeni filizler çıkarıyor, onları kesmezsem gövdesine gidecek gücü alacakları söylendi.. Kıyabilirsem keseceğim inşallah..

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2013, 14:54   #21
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Bayadır fotoğraf eklememişim iyice gelen baharla birlikte yeni gelişmeler var balkonumuzda, en kısa zamanda çekip eklemeliyim inşallah

Eski 19-04-2013, 15:10   #22
Ağaçsever

Asilem's Avatar

1- Gerberamın tomurcukları bu senenin ilk çiçekleriyle pembe pembe gülümsedi

2- Kırmızı minyatür gülüm ölü gibi olunca, k.validem tarafından yeni alınmış başka bir minyatür gülle sevindirildim Üzerinde 6-7 tane tomurcuk var, en gelişmişi bu tomurcuk.

3- Bonsai adayı ıhlamurumuzun yaprakları biraz daha büyüdü Kökünden çıkan filizleri de ben kıyamadığım için eşim kesti. Saksının boş yerlerine tohumdan ürettiğim çiçeklerden diktim..

4- Tohumdan ürettiğim kuru buket çiçeklerim, önceki fotolarına bakılırsa büyümüşler

5- Önceki mesajlarda anlattığım çam tohumlarından iki tanesi başını topraktan kaldırdı, tohumu ise hala tepesinde takılı vaziyette görüldüğü üzere

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2013, 15:32   #23
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
merhaba Asilem çam kozalaklarından çıkardığını tohumlar ilgimi çekti.Daha önce hiç görmemiştim. Kaç gün suda beklettiniz ve nasıl ektiniz nekadar suladınız.Biraz bilgi verirmisiniz. Teşekkürler..

Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 15:54   #24
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Merhaba Aysel Hanım,

Bende bilmiyordum kozalaktan çam tohumu çıkarmayı, pikniğe gittiğimiz gün öğrendim, k.validemin bitkilerle arası iyidir o söyledi

Suda 2 gün kadar beklettim, aslında daha çok bekletecektim ama uçlarından beyaz bir çıkıntı şeklinde filizlenmeye başladıklarını görünce ekmeye karar verdim. Kozalağı aldığımız yerden biraz toprakta almıştık, o toprağa 1 cm kadar , belki ondan biraz daha az bir derinlikle ektim, iki günde bir toprağın kuruduğunu gördükçe suladım.

Bu konuda daha bilgili arkadaşlar vardır mutlaka, benim ilk defa yaptığım birşeydi ve deneme usulü oldu biraz

Eski 19-04-2013, 15:59   #25
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Çam kozalağı bulduğumda içini açıp mutlaka deniycem.Çok ilginç geldi.Paylaştığınız için ayrıca çok teşekkürler..Paylaşımlarınızın devamını bekliyorum..İyi günler

Asilem beğendi.
Eski 22-04-2013, 15:28   #26
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Tekrar merhaba, cuma akşamı bu mesajı yazdıktan sonra işten çıkıp eve doğru yola koyuldum. Kafamda hep yakınlarda nerden çam ağacı bulurum diye geçiriyodum. Evin önüne geldiğimde biri apartmanın girişine bir kucak kozalak bırakmış ))) içim gitti ama birine aittir diye almadım..Cumartesi evden çıktım eve girdim kimse ellememiş.. Pazarda aynı şekilde.. Pazartesi sabah işe gitmek için çıktığımda yine ordaydılar. Bu sefer dayanamayıp 1 tane aldım ) içini açtım ve 12 tane tohum çıktı. Bunlardan sadece 2 tanesi suyun dibine çöktü. Ama çok mutlu oldum ) şimdilik görüntü bu.. filizlenip ektiğimde yine paylaşıcam.. Teşekkürler..

Eski 22-04-2013, 15:34   #27
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

işte çam tohumlarım

Eklenen Resimler

bahtiyar02 ve Asilem beğendi.
Eski 23-04-2013, 17:44   #28
Ağaçsever

Asilem's Avatar

kozalak bulmanıza sevindim. Filizlenme fotoğraflarını da bekliyoruz.

Eski 24-04-2013, 00:25   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Benim foruma giremediğim zamanda açmışsınız sayfayı güle güle paylaşın
İlk mesajda sebze konusunda başka şeyler denemeyi düşündüğünüzü söylemişsin. Tavsiye edeğim tere maydonoz diye ekmiştim tere çıktı. Hemen filizleniyor. %99 filizlenme oranı vardır diye tahmin ediyorum

STLMS.DZMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 12:41   #30
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Teşekkürler Sayın STLMS.DZMN , sizi 14. mesajdan hatırlıyorum
Terenin zamanı geçti mi acaba yoksa hala ekilebilir mi ? Öneriniz için teşekkür ederim..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024