agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   musa_ekrem / Zeytinlik - Hobi Bahçesi (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/43231.htm)

musa_ekrem 16-05-2019 10:31

musa_ekrem / Zeytinlik - Hobi Bahçesi

Bahçenin bulunduğu şehir :Aydın/Kuyucak

Bahçenin büyüklüğü :3500 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Aydın Havası.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :Zeytinlik, Hobi Bahçesi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :
Miras arazimiz. On yıllardır bizde. Zeytin ve incir sıralı dikim yapılmış. İncirler kurumuş zeytinler 30 yıllık olabilir.
Ben 5 yıl kadar önce aralarına genç zeytin fidanları diktim. 1 adet yaşlı bir incir ağacımız var.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :Ara vermiştim 2017'de yeniden ilgilenmeye başladım.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Tasarım kendime aittir.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok daha sonra ekleyebilirim.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kendim ilgileniyorum, bazen ücret karşılığı yardım alıyorum.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?
2 ayrı bölümde sebzelik var biri 200 m2 diğeri 100 m2. Demirevin önünde çardak var.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :
Bir adet yazın açıp kışın kapatabileceğim bahçe mutfağı, yüksek tip sera, yağmur suyunu biriktirebileceğim büyük bir sistem,
Güneş enerjisinden tüm bahçenin elektrik ihtiyacını karşılamak.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :
Çeşitli miktarlarda Çekişke zeytini, topanaşı zeytini, eşek zeytini, gemlik zeytini, kayısı, şeftali, erik, ayva, badem

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Yok.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Yok.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Tohumdan sebze üretimi yapıyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Şebeke suyu ve yağmur suyu.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :
Damlama sistemi ve zaman saati kullanıyorum. Tüm çeşmelerin altındaki kova ile suyu toprağa akıtmadan biriktiriyorum.

Toprak özellikleri : Bir kısım etli toprak, bir kısım taşlı toprak.

Kompost yapıyor musunuz? : Araştırma aşamasındayım.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Yok.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :
Zararlılar için kükürt kullanıyorum.

Bahçeniz organik mi? : Bence organik.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Sebzelerimde sadece deniz yosunu, humik asit, hayvan gübresi ve kükürt kullanıyorum. Zeytinlerde kimyasal gübrede kullanıyorum.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Fare, yılan, bol miktarda kertenkele, kör kertenkele ve akrep var.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :Damlama ve yağmurlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :Kuzeyi ve doğusunda dağ var.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :Bahçemin etrafını tel örgü çevirmek ve yerden yüksek kulübe yapmak.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :Hayır.

musa_ekrem 16-05-2019 11:24

Tel Örgü

3 Eklenti(ler)
2017 yılının ilk aylarında bahçemizin etrafını tel örgü çevirerek işe başladık.
İşçiler çalışırken yanlarında olmadığım için fotoğraf çekemedim.
Bahçenin çevresi ve ilk durumu hakkında bilgi vermesi için ekliyorum.

Bahçenin Batı Sınırı
Eklenti 693360

Bahçenin Batı Sınırı
Eklenti 693361

Bahçenin Doğu Sınırı
Eklenti 693362

musa_ekrem 16-05-2019 11:37

Kulübe yapımına başladık

5 Eklenti(ler)
Kulübe Yapımına Başladık.

6 x 3 oranında en az malzeme israfıyla kendim tasarladığım demir kulübe için demirciyle anlaştık. 2 parça olarak dükkanda hazırlanan kulübemizi traktör kasasında bahçeye naklederek birleştirdik.

İlk olarak tabanın yapımına başlandı. Saç ile kapatılan bölüm kulübenin mutfak ve tuvalet bölümlerini içerecek. Diğer saçla kapatmadığımız bölüm ise veranda olacak. Oraya ileri fotoğraflarda lambri döşemesi yapacağız.
Eklenti 693363

Bu fotoğrafta görmüş olduğunuz evin mutfak ve tuvalet bölümüdür. Buda dükkanda hazırlandı ve bahçeye nakledilmek üzere tamamlandı.
Eklenti 693364

Bu fotoğrafta alt bölümün bahçeden içeri girişini görüyorsunuz. Aynı şekilde kapalı olan kısmı da traktör ile naklettik.
Eklenti 693365

Alt kısmı yerleştirdik. Arkada lağım çukurumuzu daha önce gelen kepçeye açtırmıştık.
Eklenti 693366

Kapalı olan bölümüde traktör ile taşıyarak kaidenin üzerine yerleştirdik ve düşmemesi için sabitledik.
Eklenti 693367

musa_ekrem 16-05-2019 11:46

Kulübeyi sabitledik, etrafını kapatıp verandayı tamamladık.

5 Eklenti(ler)
Kulübeyi sabitledik, etrafını kapatıp verandayı tamamladık.

Demircimiz jenaratörü ve kaynak makinesi ile elektrik olmayan bahçemizde kulübemizin ek yerlerini kaynakladı ve sabitledi.
Eklenti 693368

Çatı malzemesi olarak kullanılan saç malzeme ile tuvalet ve mutfak bulunan bölümün etrafını kapatmaya başladık. Hurdacıdan aldığımız sıfır tuvalet kapısını yerine monte ettik.
Eklenti 693369

İkinci el olarak temin ettiğimiz pencereyi yerine monte ettik. Arkada bahçemizdeki tek incir ağacımızda görülmekte.
Eklenti 693370

Verandayı tamamladık. Alt bölümden bir görüntü. Kapalı olan bölümün altını saç ile kapatıp kenarlarını dyson ile sağlamlaştırdık. Verandanın altı ise ahşabın hava alması için açık bırakıldı.
Eklenti 693371

Verandanın bitmiş hali. 10 m2 veranda ve 8 m2 kapalı kulübemiz büyük oranda tamamlanmış oldu. İç tadilatı kaldı.
Eklenti 693372

musa_ekrem 16-05-2019 11:57

Kulübemiz iç tadilatına başladık

5 Eklenti(ler)
Kulübemizin dış tasarımı bitti şimdi iç tadilatına başladık

Kulübemiz ve verandamızın dışarıdan bir görünümü
Eklenti 693373

Demir saç olduğu için ısı yalıtım yapmamız gerekiyordu. Bunun için profil kalındığında cam yünü ile tüm evin için kapladık. Yukarıdan inen kablo güneş enerjisi panelimizin kablosu. İlerleyen dönemde kulübenin içine akülerle ile 12 volt tesisat döşeyerek ışık problemimizi çözeceğiz.
Eklenti 693374

Cam yünleri üzerine alçıpan levhaları kullandık. Tuvalet için su yalıtımlı yeşil alçıpan, diğer duvarlar ile normal alçıpan ile kaplandı.
Eklenti 693375

Yere ise profil aralarını köpük döşeyerek üstüne şilte serdik.
Eklenti 693376

İleride tuvalet için lazım olacak lağım çukuru için taş döşeme ustalarıyla görüştük. Çok afaki fiyatlarla karşılaşınca altenatif arayışına girdik. Buradaki hayvan işletmelerinin bu şekilde traktör lastikleri ile bu işi hallettiklerini öğrenince yakındaki bir lastikçiden traktör lastiği almak için gittik. Lastikçi ücretsiz bir şekilde istediğimiz kadar alabileceğimizi söyledi. Bizde ihtiyacımızdan 5 kadar fazla aldık. Bunları ileride mini sera yapmayı düşünüyorum. Lağım çukurunun son hali. Tesisat döşendikten sonra üstü kapatılacacak.
Eklenti 693377

musa_ekrem 16-05-2019 12:08

Kulübenin iç işlerinde sona yaklaşıyoruz.

4 Eklenti(ler)
Kulübenin iç işlerinde sona yaklaşıyoruz.

Ülkenin ekonomik durumu nedeniyle malzeme fiyatlarındaki artış bizi geri dönüşüme yönlendirdi. Atıl duruma geçen yatak bazamızı tek tek çivilerini sökerek parçaladık ve zemine tek tek vidaladık. Daha sonra üzerine muşamba döşeyerek sıvı temasından uzak durmasını sağladık.
Eklenti 693378

Tuvalet bölümünde ileride banyoda yapabileceğimizi düşünerek gider koymak istedik. Bunun için alt saçı demek zor olacağından tuvalet zeminini 10 cm kadar çimento ile doldurduk ve zemin süzgecini sabitledik.
Eklenti 693379

Tavana demircimiz plastik lambri döşedi. Üzerine yine cam yününden yalıtım yaptık.
Eklenti 693380

Mutfak için tasarladığımız bölüme mermer tezgah ve hazır mutfaklardan koymak istiyordum. Ancak fiyatlar çok arttı. Bu nedenle alternatif aradım ve annemin komodinleri imdadımıza yetişti. Komodinler çöpe gidecekken altlarına 20 cm ayakla yükseltilerek üzerine internetten sipariş ettiğim laminant tezgahla birlikte mutfak dolaplarımızı oluşturdular. Eviye için tezgahı ahşapları satın aldığım marangoz monte etti. Sunta zemin malzemesinin üzerine döşediğimiz muşamba burada gözüküyor.
Eklenti 693381

musa_ekrem 16-05-2019 12:17

İç işlerimizi tamamladık ve sıra verandamızda

5 Eklenti(ler)
Sıra verandamız için korkuluk ve kulübenin önüne çardak yapımına geldi.

Çardak ve korkuluk profillerimiz için yine demircimizden yardım istedik. Profillerin kaynatılmasından sonra ahşap korkuluklarımızın montajına geçtik.
Eklenti 693382

Mangal yaptığımızda koymak üzere korkuluk üzerine bir çıkıntı yaptık. Üstte mangalımızı koyuyoruz altta mangal kömürü, odun vb malzemelerimizi koyayacağız. Ben fotoğraf çekerken komşum ahşap korkuluklar vernikli ahşap koruyucu sürmekte.
Eklenti 693383

Batı taraftan evin cephesi
Eklenti 693384

Güney cepheden evin görüntüsü
Eklenti 693385

Evin önüne çardak yapımı için çalışmalara başlandı
Eklenti 693386

musa_ekrem 16-05-2019 12:24

Kulübemiz tamamlandı.

3 Eklenti(ler)
Kulübemizi tamamladık. Sadece su tesisatı ve elektrik tesisatı kaldı. Bunun dışında çevre düzenlemesi ve çiçek vb. dikim işlerimiz olacak. Bunları zamanla tamamladıkça sayfamı güncelleyeceğim.
Eklenti 693387

Tüm çalışmalarımızdaki en büyük destekçimiz semaverimiz
Eklenti 693388

Verandamızdan sebze bahçesi ve zeytinliğimizin bir görüntüsü
Eklenti 693389

Kulübemizin pek çok malzemesini geri dönüşümden ve en az maliyetle halletmeye çalıştık. İşçilik konusunda demircimiz dışında pek çok işi kendimiz yaptık. Bu nedenle hem uzun bir sürede tamamlandı hemde yorucu oldu. İnşaat işlerini yaparken bir yandan da tohumdan sebze fidesi üretme, sebze dikeceğimiz alanın tel ile çevrelenmesi, meyve fidanlarının dikimi, yapacağımız kümes malzemesinin hazırlanması vb işlerimizde oldu. Onları da en kısa zamanda ekleyeceğim.

İlginiz için teşekkür eder, herkese iyi çalışmalar dilerim.

Dutlubahçe 16-05-2019 23:58

Bahçeniz ve eviniz hayırlı olsun.

hosseda 17-05-2019 07:14

Güle güle oturun. Bahçede yorulmaktan korkmazsınız artık. Demirciniz iyi usta belli, pencereye tel ayarlasın sıcak havalarda gerekecek.

musa_ekrem 22-05-2019 11:42

Sebze Bahçemizden Görüntüler

5 Eklenti(ler)
18/05/2019 tarihi itibariyle Domateslerimizden Görüntüler
Domatesleri Askıya Almak için Tahtalardan Faydalandık.
Eklenti 693724
Bir tanıdığımızdan fide olarak aldığımız yıldız cinsi domateslerimiz
Eklenti 693725
Yıldız Domatesler
Eklenti 693726
Yıldız Domatesler
Eklenti 693727
Tel kenarına sardıracağım çeri domatesler, mor reyhan ve kadife çiçeklerimiz
Eklenti 693728

musa_ekrem 22-05-2019 11:52

5 Eklenti(ler)
18/05/2019 itibariyle biber, patlıcan, kabak, marul ve fındık turplarımız
Sıra boyunca ilerleyen acı, tatlı ve kapya biberlerimiz
Eklenti 693729
Biberlerimiz tomurculanmaya başladılar.
Eklenti 693730
Patlıcan sıramız, sıra sonunda pembe domateslerimiz var.
Eklenti 693731
Palıcanlarımız çiçeklerini oluşturmaya başladılar. Aralarında kızartmalık yeşil kabaklarımız var.
Eklenti 693732
Turp, marul, turp şeklinde ekimini yaptığımız marul ve turplarımız
Eklenti 693733

musa_ekrem 22-05-2019 12:02

5 Eklenti(ler)
18/05/2019 tarihi itibariyle acur, kabak, mısır ve oturak börülcelerimiz
Acurlarımız çiçekteler
Eklenti 693734
Mısır sıramız. Aralarında kızatmalık yeşik kabaklar ve çengelköy salatalıkları var.
Tüm sırayı tohumdan ektik. Bazıları çıktı, çıkmayanların yerine yenileri dikildi.
Eklenti 693735
Mısır ve kabaklar. Ayrıca diplerine fasulyede ektik. Sıcaklara yakalanmazlarsa fasulyeleri mısırlara sardırmaya çalışacağım. Üç kız kardeş kuralını bizde uygulamak istedik.
Eklenti 693736
Börülce sıramız.
Eklenti 693737
Börülcelerimiz
Eklenti 693738

musa_ekrem 22-05-2019 12:14

5 Eklenti(ler)
18/05/2019 tarihi itibariyle çilek, karpuz ve fasulyelerimiz
Çilek sıramız. San andreas cinsi. İntfa tarımdan internet üzerinden satın aldım. Talimatlarına göre diktim baya boylanıp çiçeklendiler. Bizim buralarda çilek seraları var. Altlarına bu şekilde malç naylonu çekiyorlar. Ancak top halinde sattıkları için fiyat yüksek ve bulamadım. Ancak bir seyahatte parça halinde görünce parça satın aldım. Çileklerin üzerini örtüp toprakla kapatana kadar çileklerin yaprakları yandı ve üzerindeki meyveleri kurudu. Ancak köküne bir zarar gelmediğinden hemen kendisini toparlayıp 1 çileği kızartmış. Bu hatayı yapmasaydım şuan pek çok çileği yemiş olabilirdim. Buda kendime not olsun. Önce naylonu serip sonra çilekleri gitmeliyiz.
Eklenti 693739
Tanıştıralım İlk Çileğimiz.
Eklenti 693744
Hem çalışıp hem bahçe işleriyle uğraştığımızdan bazı işlerimiz ters oluyor. Malç naylonu aldığım seyahatte köylü satıcılardan karpuz fideleri buldum. 1 naylonun içinde 3-4 fide var tanesi 1 TL. Hibrit değil. Bu nedenle bunları alıp önce bahçeye diktik. 1 hafta kadar sonra aralarını gübreleyip sonra belledik. :) Ancak fazla firemiz yok. Gelişimleri güzel.
Eklenti 693741
Yakın çekim karpuzlarımız
Eklenti 693742
Fasulyelerimiz. Mor veya lab lab fasulye. Yetişince anlayacağız.
Eklenti 693743

musa_ekrem 22-05-2019 12:24

5 Eklenti(ler)
18/05/2019 tarihi itibariyle Salatalık ve marullarımız.
Hibrit cins sırık salatalıklarımız. Sınır teli kenarına dikip ipe sardırmaya çalışıyoruz.
Eklenti 693746
Sayın İsmail Kuzucu'nda gördüğümüz kadarıyla salatalıklarda budama işlemi yaptık.
Eklenti 693747
Hibrit salatalıklar çiçekteler.
Eklenti 693748
Hibrit salatalıklar çiçekteler.
Eklenti 693749
Tohumdan direk yerine diktiğim çengel köy salatalıkları ipe alınmayı bekliyorlar.
Eklenti 693750

musa_ekrem 22-05-2019 12:29

5 Eklenti(ler)
18/05/2019 itibariyle soğan, bamya, kavun tohumu ekimi ve sebze bahçesi görünümü

Bahçenin taşlık ve tınlı toprağı olan bölümünü telle çevirip bir alan oluşturduk.
Bu alana soğan ve pazılarımızı ektik.
Eklenti 693752
Bamyalarımız çıkıyor.
Eklenti 693753
Ananas kavun tohumlarımızı viyollere cocopeat ve perlit karışımına diktik.
Eklenti 693754
Kırkağaç cinsi kavun tohumlarımızı viyollere cocopeat ve perlit karışımına diktik.
Eklenti 693755
Asıl sebze bahçemizin ve zeytinliğimizden bir görünüm.
Eklenti 693756

musa_ekrem 22-05-2019 12:34

Tatlı Patates

3 Eklenti(ler)
Tatlı patatesi fidelendirip bahçeye dikeceğiz
Bir arkadaşımızdan edindiğimiz tatlı patatesleri çimlendirmek için saklamıştık. Aklımıza geldiğinde naylon poşet içinde çimlenme çoktan başlamıştı. Hemen su içine alıp uzayan fideleri kopartıp soda şişelerinde çimlendirmeye başladık.
Eklenti 693757
Kök gelişimi
Eklenti 693758
Sayın Meyvelitepe'den öğrendiğimiz yöntemi uygulamaya başladık. Bahçeye naklettiğimizde ayrıca görüntüleri ekleyeceğiz.
Eklenti 693759

Muda 22-05-2019 12:53

Sn. Musa ekrem;
Tatlı patatesleriin tamamı suyun içinde olmasınlar. Suyun içinde oldukları zaman filiz veremiyorlar.

musa_ekrem 22-05-2019 13:26

merhaba ilginiz için teşekkür ederim.
Mor olanlar çimlenmekte çok iştahlılar. Ancak kahverengi olanlar biraz nazlı gidiyor.
Orada gördüklerinizden ilk olarak 1 litrelik konserve şişesine kahverengi olanı kürdanla dik bir şekilde yerleştirmiştim. Ancak hep su altındaki yerlerinden sürgünler başlamış. Resimdeki 3 adet yatay kahverengi olanları bu yüzden yatay olarak koydum. Kırmızılar ise su değmeyen yerlerden patladılar. Biraz deneyeyim olmazsa köpükleri delip hepsini yarıya kadar suda olacak şekilde yeniden yerleştireceğim.

g.c. 22-05-2019 16:54

Tek kelime ile Harika!

@musa_ekrem ellerinize emeğinize sağlık. Bazılarımızın(ben gibi) hayalini çok güzel bir şekilde gerçekleştirmişsiniz. Ürünlerinizi afiyetle tüketmeniz nasip olsun. Bir de değinmeden geçmeyelim çalışmalarını araştırıp, aşama kaydettiğiniz üstadlara(İsmail Kuzucu, Meyvelitepe) selam olsun.

musa_ekrem 03-07-2019 09:56

İlk Hasadımız

5 Eklenti(ler)
Merhaba,
22/05/2019'dan beri paylaşımda bulunmamışım.Geçen sürede domateslerimiz kızardı, biberlerimiz tahminimizden çok fazla tutum sağladı, salatalıklarımız büyüyüp boyumuzu aştı. Haziranın ilk haftalarında ilk hasadımızı yaptık.Bu dönemde bahçemize kaplumbağalar dadandı. Çeşitli zamanlarda yaklaşık 12 kaplumbağayı bahçeden uzak noktalara bırakıp geldik. Yakalayamadığımız zamanlarda börülcelerimizi, kabaklarımızı, salatalıklarımızı hallettiler :) 1 ayın sonunda artık gelmez oldular. Kurtulduğumuzu ümit ediyorum.

İlk hasadımız ve küçük çiftçilerimiz
İkizlerden vakit buldukça bahçeyle ilgilenebiliyoruz.
Eklenti 696178

Haziran ayının son hasadından görüntüler.
1 aydır pazara diye bahçeye gidip domates, kabak, acur, biber, patlıcan ve salatalıklarımızdan tüketiyoruz. Börülcelerimizi ve marullarımızı kaplumbağalara kaptırsakta temmuz ortalarında yeniden dikim yapacağız.
Eklenti 696179

Ocak kızartması yapmayı yeni yeni öğreniyoruz.
Patates ve kuru soğanlar marketten, domates, biber, patlıcan ve kabaklar bahçemizden.
Eklenti 696180

Mangal kömürü yerine meşe dilmeleri kullanıyoruz.
Meşe odunlarını ince ince dilimletip mangalımızı bu şekilde yapıyoruz. Meşe kokusunda daha kokulu ve lezzetli oluyor.
Eklenti 696181

Ocak kızartmamız.
Sağlıksız olduğundan bahsedilse de tadına doyum olmadı. Ya tazeliğinden, ya odun ateşinde pişmesinden **** temiz havadan :)
Eklenti 696182

musa_ekrem 03-07-2019 10:17

12 volt aydınlatma tesisatı

3 Eklenti(ler)
Merhaba,

Evimizin iç ve dış tasarımında çoğu işimizi halletik. Kozmetik unsurlar ve peyzaj düzenlemeleri kaldı ancak işçiliği kendimiz yapmaya çalıştığımızdan yavaş ilerliyoruz. Sıcak yaz akşamlarını bahçede geçirebilmek için en gerekli şey aydınlatma. Bu nedenle bu işi öne aldık ve neticelendirdik. Güzelde olduğunu düşünüyorum. Biraz bahsetmek gerekirse, 80 watt güneş panelimizi ev yapımında demircimize evin çatısına monte ettirdik. Tüm tadilat işleri bittikten sonra 22 ah elektrikli bisiklet aküsü (jel akü) edindik ve akü şarj cihazı ile bağlantılarını sağladık. Alçıpan paneller kullandığımız için kırıp dökmeden arkalarında kablolarımızı gizledik. Veranda ve mutfak bölümü için 50 cm 12 volt bar led ve tuvalet için 25 cm bar led satın alarak inverter kullanmaya gerek olmadan doğrudan ışığımızı elde ettik. Teknelerde kullanılan marin switch panel adında bir bileşen olduğunu internetteki araştırmalardan öğrendim. Kendinden sigortalı ve anahtarlı bu ürün tüm evin aydınlatma tesisatını yönetmemize yardımcı oluyor. Bahçe aydınlatması olarakta offroad araçlarının üzerinde kullanılan 16 ledli projektörlerden 4 adet satın aldım. Oldukça fazla aydınlatma sağlıyor.

Marin switch panel bağlantısı
Eklenti 696197

Marin switch panelin duvardaki görüntüsü
Eklenti 696198

1 adet 16 ledli projektör bahçe aydınlatması
Eklenti 696199

Not : Buraya daha ayrıntılı resimler gelecek.

david72 03-07-2019 11:18

Emeklerinize, aklınıza ve bütçenize sağlık. Çok değerli bilgiler tecrübeler bunlar. Paylaşımınız için ayrıca teşekkür ediyorum. BAhçenizde huzurlu bir yaşam diliyorum. Hasadınız bereketli olsun.

Resulgur 03-07-2019 14:25

Sn. musa_ekrem bahçe sayfanız hayırlı olsun. Çok güzel paylaşımlar yapmışsınız emeğinize sağlık. Kolaylıklar dilerim.

musa_ekrem 04-07-2019 13:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi david72 (Mesaj 1571537)
Emeklerinize, aklınıza ve bütçenize sağlık. Çok değerli bilgiler tecrübeler bunlar. Paylaşımınız için ayrıca teşekkür ediyorum. BAhçenizde huzurlu bir yaşam diliyorum. Hasadınız bereketli olsun.

Merhaba sayın david72, güzel temennileriniz için teşekkür ederim. Hobi olarak birşeyler yapmaya çalışıyorum. Bitkiler ve ev yapımlarıyla ilgili agaclar.net'ten pek çok bilgi öğrendim. Bu bilgileri kendi ihtiyaçlarıma göre değerlendirip uygulamaya çalışıyorum. Umarım faydalı olabiliyorumdur.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur (Mesaj 1571544)
Sn. musa_ekrem bahçe sayfanız hayırlı olsun. Çok güzel paylaşımlar yapmışsınız emeğinize sağlık. Kolaylıklar dilerim.

Sayın Resulgur,
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Sizinde bahçe konunuzun yıllardır sessiz takipçilerindenim. Özellikle sera ve meşe mantarı çalışmalarınız aklımda kalmış durumda. Bende bu sene bir sera yapmak istiyorum. Umarım başarabilirim.

musa_ekrem 22-07-2019 09:44

Pembe Domatesler

5 Eklenti(ler)
Merhaba,
Pembe domateslerle diğer domatesleri aynı zamanda dikmiştik ancak olgunlaşmaları geç oldu. Pembe domateslerimizden kareler.

Eklenti 696928
Eklenti 696929
Eklenti 696930
Eklenti 696931
Eklenti 696932

musa_ekrem 22-07-2019 09:49

Hasata devam

5 Eklenti(ler)
Kırmızı Çeri Domatesimiz
Eklenti 696933

Yalancı Domatesimiz
Eklenti 696934

İlk irileşen karpuzumuz
Eklenti 696935

Çılgın Biberlerimiz
Eklenti 696936

Geçen haftaki hasadımız
Eklenti 696937

musa_ekrem 22-07-2019 09:55

Domatesler, Hasat ve Tadilatlar

5 Eklenti(ler)
Köylülerden aldığım domates fideleri döküme başladı
Eklenti 696938

Domateslerimizin içi dolu ve baya sulu
Eklenti 696939

Bu haftaki hasadımız
Eklenti 696940

Domates kurutma masamız

Eklenti 696941

Sonunda temin edebildiğim 12 volt yeşil projektör. Evin önündeki zeytin acağının altına koydum. Akşamları güzel bir ortam yaratıyor.
Eklenti 696942

musa_ekrem 22-07-2019 09:59

Hasattan Sofraya

5 Eklenti(ler)
Mor reyhan olarak dikmiştik ancak büyüdükçe yaprakları yeşil rengini aldı.
Reyhan şerbeti yapmak için bu şekilde ayıkladık.
Daha sonra kaynar suya attık. Güzel kokulu pembe bir şerbet oldu. Güzelliğinden fotoğraf çekmeyi unutmuşum :)
Eklenti 696943

Kendi masulümüz Kabak, Patlıcan ve Domates Dolması
Eklenti 696944

Patlıcanı kabuğundan dolma, içindende bu yemeği yaptık.
Eklenti 696945

İlk közde kahve denememiz
Eklenti 696946

Semaverde çayımız.
Eklenti 696947

musa_ekrem 29-07-2019 09:20

Sera hakkındaki fikirleriniz.

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
Aşağıdaki resimde görülen alana sera yapmayı düşünüyorum. Kuzey güney yönünde bir alan. Kışlık sebze ve yazlık sebze fideleri yetiştirmek için yüksek tünel tipi deneme amaçlı bir sera olacak. Fikirlerinizi ve görüşlerinizi benim için önemli. Teşekkürler.

Eklenti 697282

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024