agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   musa_ekrem / Zeytinlik - Hobi Bahçesi (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/43231.htm)

musa_ekrem 05-08-2019 13:50

Sera hazırlıkları devam ediyor.

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
Yukarıdaki resimde sera yapmayı düşündüğüm alanı paylaşmıştım. Fikirlerinizi talep etmiştim ancak herhangi bir geri dönüş alamadım. Bu arada agaclar.net'in sera konularını, youtube videolarını ve yabancı site kaynaklarını incelendim. Her sera birbirinden farklı ve asıl bağlantı yerlerinin nasıl yapıldığına dair bir bilgide yok.

Örneğin bir kaynakta seranın toprağa çakılan demirleri inşaat demirinden yapılmış ve yay borular ona geçirilmiştir. Başka bir kaynakta bu borular toprağa çakılan daha geniş bir boruya geçiriliyor ve somon ile sağlamlaştırılıyor. Bazılarında vida, bazılarında kaynak, bazılarındaysa özel bağlantı parçaları kullanılıyor. Sera naylonu toprakla gerdiriliyor bunu anladım ancak ön ve arka girişleri arasındaki kapı yapımı ve o alana naylonu nasıl gerdireceğimi öğrenemedim. Bununla ilgili sera klipsleri var onlardan kullanmayı düşünüyorum.

Yapı olarak önceden planlayıp, hiçbir malzeme artırmadan ihtiyacım olan dayanıklılıkta bir şeyler yapmak isterim ve fiyat performansı baz alan biriyim. Ancak bu sefer kervanı yolda düzmek gerekecek.

Geçen cumartesi günü arkadaşın kamyoneti ile sera demirlerini almaya gittik. 7 m 1,5 mm yay 40 TL, 7,5 m 2 mm yay 55 TL, 8 m 2 mm yay 65 TL fiyatlar aldık. Ben 7,5 m ve 2 mm yaydan 8 adet satın aldım. Sitede gördüğüm kadarıyla 1-2 metre aralıklı yapılıyor sera ayakları. Satıcı çevredeki seracıların 4 metre arayla yaptıklarını, 50 cm inşaat demirlerini toprağa çakıp üzerine boruları geçirdiklerini, boruların üstüne naylon en üstede karşılıklı kuşak bağlayarak sağlamlaştırdıklarını, başkada ara atkı vs yapmadıklarını söyledi. Bende 50 cmlik inşaat demirlerinden aldım. Deneme için bahçede bir tane hazırladım. Gayet pratik bir şekilde oldu ve yay ayakta duruyor. Sanırım 3 metre arayla demirleri yere çakıp boruları üstüne geçireceğim. 15 metre civarında bir sera yaparak ilk amatör seramı bitirmiş olacağım. Gerisi zamanla tecrübe ederek gelir inşallah

Portakal Rengi 06-08-2019 10:32

Mühendis anlayışı ile katkıda bulunayım. (Sera kurmadım.)
Yayların aralarına yatay çubuklar atmalısınız. Rüzgar (sizde kar da olabilir) yükünü doğrudan naylona yüklerseniz, nayloncuya çalışırsınız. Ön-arka alınların yönünden esecek rüzgara da direnmeniz gerek.
Araştırırken, satıcıların sera kurulumlarına öncelik vermeniz gerekir. Amatörler başlangıç fotoğrafını çekiyor ama sonrasını bilmiyoruz. İçinde bitkiler ve emek var iken çökerse, çok acıtır.
Kolaylıklar diliyorum.

musa_ekrem 07-08-2019 11:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi (Mesaj 1573102)
Mühendis anlayışı ile katkıda bulunayım. (Sera kurmadım.)
Yayların aralarına yatay çubuklar atmalısınız. Rüzgar (sizde kar da olabilir) yükünü doğrudan naylona yüklerseniz, nayloncuya çalışırsınız. Ön-arka alınların yönünden esecek rüzgara da direnmeniz gerek.
Araştırırken, satıcıların sera kurulumlarına öncelik vermeniz gerekir. Amatörler başlangıç fotoğrafını çekiyor ama sonrasını bilmiyoruz. İçinde bitkiler ve emek var iken çökerse, çok acıtır.
Kolaylıklar diliyorum.

Merhaba,
Cevabınız için teşekkür ederim. Hem acemi hemde çevrede örnek alacak sera olmayınca ancak deneye deneye ve masada değil arazide birşeylerden emin olabiliyoruz. Dün 35 km yol gidip birkaç sera gezdim. Benim satın aldığım demirlerle yapılan serada herhangi bir problem yoktu. İp ile tutturulmuş ve kışı o şekilde geçirmiş. Ancak naylon çekilmiş halde görünce biraz basık geldi. Bu nedenle bir tık geniş borulardan alıp toprağa çakacağım ve yaklaşık 50 cm veya 1 m yukarıdan yayları takacağım. Bu şekilde yan atkılarsız olmayacaktır. Onlarıda inşaat demirleriyle yapabilirim. Tabi bu dediklerim hala masada ve maliyeti hesaplamadım. Belki de bu serada sırık ürün yetiştirmekten vazgeçip maliyetten kaçabilirim :-)

TA-1012 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

musa_ekrem 07-08-2019 12:02

Dün sera naylonu satan yerleride dolaştım. Satıcı 24 aylık naylonun kgsine 17 TL bedel istedi. Kg hesabınıda örneğin 8 metre eninde 12 metre boyunda naylon için 8x12/6 : 16 kg eder diyip kg fiyatı 17 ile çarptı. Fiyat internetteki mağazalara göre uygun geldi. Sera klipsleride 50şer kuruş. Bakalım sizlerden tavsiye gelmezse buradan alacak gibiyim.

musa_ekrem 08-08-2019 21:21

Bahçemizin verimi son zamanlarda baya arttı ihtiyaç fazlası ürünleri kurutuyoruz.

Patlıcan ve biberlerimizi iplere dizdik.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...43f81c1352.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...30c1f1f4a0.jpg
Aynı biber ve patlıcanlarla yaptığımız ağartma turşumuzu da yaz kış severek tüketiyoruz.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...e97f84774e.jpg

musa_ekrem 08-08-2019 21:27

Bir yandanda fide üretiyoruz.

Lab lab fasulyeler, Galapagos ve Peru vahşi domatesler
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...e3b7111696.jpg

Arzuman Yedikule Marul
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...3f65fcfe16.jpg

Arzuman kornişon ve Açık tohum oturak fasulyeler
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...119b4a4f62.jpg

Beyaz Alabaşlar (Çıkarlarsa :)
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...75f058094d.jpg

Mor Alabaşlar (Çıkarlarsa:)
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...f5db3e4ae3.jpg

Bir soru : Sizce Marullarım ne zaman tam fide haline gelirler?

musa_ekrem 24-09-2019 11:18

Sera yapım aşamaları

4 Eklenti(ler)

Merhaba, uzun zamandır yapmak istediğim seranın büyük bölümünü tamamladım. Sera yapacağım alanın toprağı taşlıktı. Bu alanı kepçe ile toprağı 30 cm sıyırıp üzerine 1 kamyon bahçe toprağı serdirdim. 1 kamyon toprak 200 TL, kepçe başka işleri yaptık saatine 150 TL ödedik.
Hazır şekilde satılan 7,5 metre uzunluğundaki 27'lik kıvrılmış demirleri tanesini 55 TL'den aldık. Ayrıca yere çakmak için 32'lik demirlerden aldık ve 75 cm uzunluğunda kestik. 32'lik demirleri tanesi 35 liradan satın aldık. Onları 0,75 cm'den kesip toprağa çaktık.
Eklenti 698898
Yay şeklindeki demirleri karşılıklı toprağa çaktığımız 32'lik demirlerin içine geçirdik ve kenarlarından vidaladık. Arkada yağmur suyu biriktirmek için açtırdığım çukur gözüküyor.
Eklenti 698899
Önce ilk ve sondaki yayları yaparak aralarına ip çektik. Daha sonra aradaki 32'lik boruları çaktık ve diğer yayları geçirdik. Böylece hizalamak kolay oldu.
Eklenti 698900
Tüm yayların geçirilmiş hali.
Eklenti 698901
Seramızın toplam uzunluğu 12 m. tavan ve yanlarına 20'lik demir boruları birbirlerine daha küçük boru parçalarıyla ekleyerek birleştirdik ve vidaladık.

musa_ekrem 24-09-2019 11:25

Sera Naylon Çekimi

4 Eklenti(ler)
Sera iskeleti bittikten sonra naylon arayışları başladı. 24 aylık örtüyü 10x12,5 m olarak 280 TL'ye aldım. Ayrıca 27'lik borular için 80 adet kadar klips aldım ve toplamda 300 TL ödedim.
Eklenti 698902
Sera örtüsünü enlemesine seranın uzun kenarına yaydık ve iç tarafa gelmesi gereken yerden açmaya başladık.
Eklenti 698903
Normalde sera örtüsünü öğleden sonra çekilmesi tavsiye edilmiş ancak 17:30 mesai sonrası ancak 18:30 civarında çekebildik.
Eklenti 698904
Eklenti 698905
Sera örtüsünü 1-2 gün sonra esneyeceğini düşünüyorum. Daha sonra germe işlemini yaparak kenarlarına toprak atıp klipslerle sağlamlaştıracağım. Şuan için artık içine dikim için toprak hazırlığı ve fideler kaldı. Ön ve arka tarafını kapatma için bir süre sonra yapacağım.

Dutlubahçe 24-09-2019 11:35

Seranızı sevdim, hayırlı olsun.

musa_ekrem 24-09-2019 11:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe (Mesaj 1575066)
Seranızı sevdim, hayırlı olsun.

Teşekkür ederim. Kendim yapmaya ugrastığım için biraz simetri hataları oldu ama genel olarak benimde içime sindi.

Dutlubahçe 24-09-2019 14:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem (Mesaj 1575067)
Teşekkür ederim. Kendim yapmaya ugrastığım için biraz simetri hataları oldu ama genel olarak benimde içime sindi.

Simetri hatasını bilemiyeceğim de etekleri açılabilir olsaydı daha mı iyi olurdu diye düşünüyorum.

musa_ekrem 24-09-2019 14:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe (Mesaj 1575074)
Simetri hatasını bilemiyeceğim de etekleri açılabilir olsaydı daha mı iyi olurdu diye düşünüyorum.

Eteklerini kış diye örttüm. Yazın ihtiyac olursa eteklerini kaldırıp üstüne baglayacagım kuşağa sıkıştıracagım. 12 m olunca ayrıca mekanizma yapmayı düşünmedim.

derin35 26-09-2019 19:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem (Mesaj 1571530)
Merhaba,
22/05/2019'dan beri paylaşımda bulunmamışım.Geçen sürede domateslerimiz kızardı, biberlerimiz tahminimizden çok fazla tutum sağladı, salatalıklarımız büyüyüp boyumuzu aştı. Haziranın ilk haftalarında ilk hasadımızı yaptık.Bu dönemde bahçemize kaplumbağalar dadandı. Çeşitli zamanlarda yaklaşık 12 kaplumbağayı bahçeden uzak noktalara bırakıp geldik. Yakalayamadığımız zamanlarda börülcelerimizi, kabaklarımızı, salatalıklarımızı hallettiler :) 1 ayın sonunda artık gelmez oldular. Kurtulduğumuzu ümit ediyorum.

İlk hasadımız ve küçük çiftçilerimiz
İkizlerden vakit buldukça bahçeyle ilgilenebiliyoruz.
Eklenti 696178

Haziran ayının son hasadından görüntüler.
1 aydır pazara diye bahçeye gidip domates, kabak, acur, biber, patlıcan ve salatalıklarımızdan tüketiyoruz. Börülcelerimizi ve marullarımızı kaplumbağalara kaptırsakta temmuz ortalarında yeniden dikim yapacağız.
Eklenti 696179

Ocak kızartması yapmayı yeni yeni öğreniyoruz.
Patates ve kuru soğanlar marketten, domates, biber, patlıcan ve kabaklar bahçemizden.
Eklenti 696180

Mangal kömürü yerine meşe dilmeleri kullanıyoruz.
Meşe odunlarını ince ince dilimletip mangalımızı bu şekilde yapıyoruz. Meşe kokusunda daha kokulu ve lezzetli oluyor.
Eklenti 696181

Ocak kızartmamız.
Sağlıksız olduğundan bahsedilse de tadına doyum olmadı. Ya tazeliğinden, ya odun ateşinde pişmesinden **** temiz havadan :)
Eklenti 696182

İkizlere kocaman maşallah diyorum. Kıyamam onlara. Nasıl masum, nasıl tatlı poz vermişler. Pek usluya benziyorlar.

Çalışmalarınızı bir solukta okudum. İşlerinizde kolaylıklar dilerim.

Kızartma enfes görünüyor. Hormonsuz ne de lezzetlidir kim bilir?
Hasadınız bol, huzurunuz daim olsun.

musa_ekrem 27-09-2019 20:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi derin35 (Mesaj 1575141)
İkizlere kocaman maşallah diyorum. Kıyamam onlara. Nasıl masum, nasıl tatlı poz vermişler. Pek usluya benziyorlar.

Çalışmalarınızı bir solukta okudum. İşlerinizde kolaylıklar dilerim.

Kızartma enfes görünüyor. Hormonsuz ne de lezzetlidir kim bilir?

Hasadınız bol, huzurunuz daim olsun.

Merhaba, güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

Bazen uslular bazen yaramazlar ama her daim çok eglenceliler. Bahçe işlerini küçükten sevdirmeye çalışıyoruz herhangi bir problem yok.

Bu işlere onlar için girdik zaten hem doğal hem sağlıklı beslensinler istiyoruz. Sera işini bitirdikten sonra kümes yapmaya geçeceğiz ve yumurta ile tavuk etinde de ne yediğimizi bileceğiz.

musa_ekrem 16-10-2019 13:47

Bahçeden son görüntüler

5 Eklenti(ler)

Eklenti 699756
Marul, taze soğan ve turpları 3'lü gruplar halinde yan yan diktik. İhtiyaç oldukça 3'lü grubun bir tanesini söküp salatamızı yapıyoruz.
Eklenti 699757
Pancarlarımız.
Eklenti 699758
Urla'dan 25 kök olarak temin ettiğimiz enginarlar. 25 kökten, 20 tanesi yapraklarını gösterdi. Diğerleri de gösterecek gibi duruyor. Bu sene yaza doğru baş vereceklerini söylediler. Bakalım.
Eklenti 699759
Susaklarımızın boyu küçük kaldı ancak kökü eskidiği için koparttık. 7 ay kadar asılı kalıp kuruduktan sonra içini oyacağız.
Eklenti 699760
Kış gelmesine rağmen bahçemiz bizi hala eli boş göndermiyor.

musa_ekrem 16-10-2019 13:55

Seramızdan Görüntüler

4 Eklenti(ler)
Önceki mesajlarda seramızın son halini paylaşmıştık. Seranın ön ve arkasına kapı ve pencereler yapacaktık. Bunun için sadece naylonun kenarlarına toprak atıp ön ve arkadaki borulara bir kaç klips ile naylonu tutturmuştuk. Ancak geçen sürede biz biraz sallanınca bir gece fırtına ve yağmurda naylon uçup borulardan bazılarını eğmiş. Bizde naylonu tekrar serip nazı önlemler aldık.

Eklenti 699762
Buzdolabı vb. kolilerini sardıkları plastik kuşaklardan alıp klipslerle naylonu tutturduk.

Eklenti 699763
Örgü kuşaklardan alıp boruları üzerinden kuşak şeklinde sıkıca gerdirdik.

Eklenti 699764
Bu kuşakları çatı vidaları ile naylonun üzerinden vidaladık. Vidalarda plastik conta olduğundan naylonu yırtmayacağını ümit ediyorum.

Eklenti 699761
Sera boyularının eğilmesinin sebebinin aralarında destek olmadığını düşündüğümden hem destek olması için hemde sırık ürünleri yetiştirebilmek için 30x30 profilden bağlantı yaptık. Sera borularının bacaklarına ayrıca köşebentler çakıp ana borulara vidaladık. Son haliyle iyi oldu ama bunun kararını fırtına verecek.

Portakal Rengi 17-10-2019 10:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem (Mesaj 1576135)
Önceki mesajlarda seramızın son halini paylaşmıştık. Seranın ön ve arkasına kapı ve pencereler yapacaktık. Bunun için sadece naylonun kenarlarına toprak atıp ön ve arkadaki borulara bir kaç klips ile naylonu tutturmuştuk. Ancak geçen sürede biz biraz sallanınca bir gece fırtına ve yağmurda naylon uçup borulardan bazılarını eğmiş. Bizde naylonu tekrar serip nazı önlemler aldık.

Eklenti 699762
Buzdolabı vb. kolilerini sardıkları plastik kuşaklardan alıp klipslerle naylonu tutturduk.

Eklenti 699763
Örgü kuşaklardan alıp boruları üzerinden kuşak şeklinde sıkıca gerdirdik.

Eklenti 699764
Bu kuşakları çatı vidaları ile naylonun üzerinden vidaladık. Vidalarda plastik conta olduğundan naylonu yırtmayacağını ümit ediyorum.

Eklenti 699761
Sera boyularının eğilmesinin sebebinin aralarında destek olmadığını düşündüğümden hem destek olması için hemde sırık ürünleri yetiştirebilmek için 30x30 profilden bağlantı yaptık. Sera borularının bacaklarına ayrıca köşebentler çakıp ana borulara vidaladık. Son haliyle iyi oldu ama bunun kararını fırtına verecek.

İki ucu açık sera için en büyük sorun, rüzgarda uçabilir olması. İki başı kapatsanız daha iyi olur.

musa_ekrem 17-10-2019 11:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi (Mesaj 1576183)
İki ucu açık sera için en büyük sorun, rüzgarda uçabilir olması. İki başı kapatsanız daha iyi olur.

merhaba,

iki tarafını da kapatıp oldukça büyük havalandırma alanları ve kapı yapacağım ama bir türlü fırsat bulamıyoruz. Bu düzenlemeleri bile çok dar bir vakitte yaptık.
bir uçtan bir uç 5 metre yükseklik 3. metre civarında. Büyük ihtimalle bu hafta sonu naylonunu alıp klipsler ile kapatacağım.

musa_ekrem 07-11-2019 10:03

Kış Bahçesi

5 Eklenti(ler)
Merhaba,
Bahçede kışında vakit geçirmek için kulübenin önündeki 10 m2 verandayı kış bahçesine çevirmeye karar verdik. Cam, pleksiglass ve şeffaf brandada fiyatı ve işlemesi en makul olan şeffaf brandayı seçtik. 137 cm en 100 cm boyunda rolu şeklinde satılan bu malzemenin 0,8 mm kalınlığında olanı 35 TL'den satın aldık. 1100 dn 150 cm en 100 cm boyundaki kırmızı brandayı ise 15 TL'den satın aldık. 450 TL malzememiz tuttu. Branda işiyle uğraşan işletmede kırmızı brandayı 100 ve 50 cm olacak şekilde kestirdik. 50 cmlik parçayı 2'ye böldürüp şeffaf brandanın uçlarına kaynaklattık. Bu malzemeyi eşim ile birlikte tek parça olacak verandanın etrafını sardırdık ve plastik contalı vidalar ile tutturduk. Bu işlemi yapmak için firmalardan fiyat aldığımızda ortalama 1000-1500 TL arasında fiyatlar istendi. Kendimiz yaparak 500 TL'ye mal ettik. Tek parça olması ileride verandayı büyüttüğümüzde orada da kullanmamızı sağlayacak.
İşte görüntüler.
Eklenti 700569
Eklenti 700570
Eklenti 700571
Eklenti 700572
Eklenti 700573

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024