agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Jezebel / Bağ, bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/43144.htm)

Jezebel 13-04-2019 23:03

Jezebel / Bağ, bahçe

Hayalimdi, gerçek oldu.
10 yıllık Mortgage borcum bitince alacağıma kendime söz vermiştim, sözümü tuttum.

Aylarca araştırdım, sonunda evime yakın olmasına, içinde elektrik, su ve kanalizasyon olması gerektiğine karar verdim ve bu özellikte bir yer bulup aldım.
Mesaiden sonra ve cümartesileri gidip, stres ve ter atıyorum.
Önce paylaşıp paylaşmama konusunda tereddüt yaşadım.
Ama işte bu da benim bahçe sayfam.

Bahçenin bulunduğu şehir : İzmir

Bahçenin büyüklüğü :400m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : İzmir genelinde olduğu gibi

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Nar Bahçesi

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :5 aydır

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Kamelya, Sera, Alet edevat kulübesi.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : organik tarım

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : 3 elma, 3 hicaz narı, 3 naşi armutu, trabzon hurması, sakız,mor salkım , pembe acem borusu, 10 göji, 15 ahududu, 4 çeşit böğürtlen, Arokarya çamı, dut, 4adet zeytin, 3 oya, 7 gül, 4 Clematis, 2 adet sarmaşık Bauhinia,2 adet brugmansia, natal erik, 3 adet Boston sarmaşığı, Acer palmatum, sinameki ağacı, küçük çiçekli acem borusu, sarı yasemin, kış yasemini, 10 defne, 5 dağ çileği...Narlar dışındaki herşey yeni dikildi, meyve beklemiyorum:)

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : üzümsüler

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : İçi dışı kırmızı elma

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : elimden geldiği kadar, ufak tefek

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Artezyen

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damla sulama

Toprak özellikleri : Taşlı

Kompost yapıyor musunuz? : Henüz değil

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Fırsat bulamadım

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Hayır

Bahçeniz organik mi? : Benden önce kullanılan gübre ve ilaçlar konusunda bilgim yok, organik diyemem o yüzden.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : yanmış keçi gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : varsa da karşılaşmadık henüz

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :damlama ve hortum

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Dağın eteklerinde

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : iyi ki aldım

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Ömür boyu koruyuculuk sağlayacak şekilde

Asoo 13-04-2019 23:57

Hayırlı olsun.

Hemen doldurmuşsunuz bahçeyi. Sayfayı görünce arsadan bir bahçeye dönüşüm hayal etmiştim. :(

Dikilenler büyümeden fotoğraflayın da hem merakımız geçsin.

(İc sesin tercümesi: Hiç görmeyeceğim biri, görmeyeceğim bir bahçe edindi diye böyle sevinmek ne güzel.)

Selma_321 13-04-2019 23:58

Allah biliyor ya, cidden çok sevindim, sanki kendim almışım gibi... Hayırlı olsun sevgili jezebel... Ne güzel ne mutlu size... Ne güzel bi dolu meyve ağacı ve bitki ekmişsiniz. Artık geniş geniş istediğinizi ekebilirsiniz.. İnsanın hayalinin gerçekleşmesi çok mutluluk verici.. Tekrardan hayırlı olsun...

AkisSoftware 14-04-2019 05:43

Hayırlı olsun. Bizlerde edinmek istiyoruz lâkin fiyatlar el yakiyor. Bir kac zengindeki heva heves yuzunden bizim gibiler almakta zorlaniyor. Cok cok uzak yerlerdekiler ucuz. Ama hic mantikli degil. Arayisim suruyor umudum bitesiye kadar...

Insallah bilmedigimiz nice nice bitkilerde yetistirir bize tanitirsiniz.

Gül Batur 14-04-2019 08:09

Hayırlı olsun allah gönendirsin.

ahmeter 14-04-2019 08:35

1 Eklenti(ler)
Güle güle oturun
Her taraf çiçeklerle dolsun .ama mutlaka begonvilde olsun unutuyordum Selluka koksun

Jezebel 14-04-2019 08:43

Bu aldığım arazi aslında dev bir nar bahçesiymiş.
Verim mi alınmadı, kazançlı mı olmadı bilmiyorum.
Adam bu araziyi parsel parsel bölmüş her birine çit yapmış,
Elektrik, su ve kanalizasyon götürmüş.
Komşuların çoğu İnşaat yapmaya başladı, hatta bazıları prefabrik dubleks evler bile yapanlar var. İmar affı tam denk geldi.
Bana da sürekli sorup duruyorlar ne zaman ev yapacaksınız diye.
Derdim sadece bahçecilik olduğunu anlatmak uzun sürdüğü için “evim yakın, bir kişiye iki ev gerekmez” deyip geçiyorum. Bazen de “araştırma yapıyorum, karar veremedim “ diyorum.
Çok güvenli olduğu için tercih ettim.

TCM 14-04-2019 11:24

Sevgili Şef im, inan çok mutlu oldum.. Sağlıkla, mutlulukla gönlünce anları sevdiklerinle geçirmeni dilerim ama üzüldüğümü de belirtmeliyim, bu kadar bahçeyi doldurur da insan şimdi mi haber verir, en kısa zamanda güzelliklerin resimlerini bekliyoruz forumcak.

Jezebel 14-04-2019 11:46

Sn. TCM, aslında her şey ufak tefek olunca bahçe hayli boş görünüyor.
Bana “şunu al dik“ derseniz memnuniyetle kabul ederim
Üzüm konusu mesela hala araştırma aşamasında.
Bir çardak oluşturup ahududu ve böğürtlenleri onun gölgesinde mi baksam?
Olmuşken asmanın üzümü de yapraklarından da faydalansam...

İşte böyle düşünceler var aklımda.

Sevgi Durul 14-04-2019 12:08

Sevgili jezebel, inan ben de çok sevindim. Forumun her santimetre karesinde katkısı olan jezebel, bahçesinde nasıl harikalar yaratır düşünemiyorum. Sayın TCM'nin söylemiş olduğu gibi fotoğrafları bekliyoruz artık.;)

Hayırlı uğurlu olsun, hem bahçen, hem sayfan. :)

sakdag 14-04-2019 12:37

Hayırlı uğurlu olsun Jezebel Ablacım. Ne güzellikler göreceğiz kim bilir.
Daha dün kulaklarınızı çınlattım. Dün sabah eşimle ani bir karar verip Urla'ya gezmeye gelmiştik. Tabi gelmişken Avrupa Çiçekçilik ve Ünal Kaktüse uğramamak olmazdı. Gönül hanımla sizi andık. Sizi arayacaktım. Ancak emr-i vaki gibi olacaktı. Rahatsız etmek istemedim.

Jezebel 14-04-2019 14:29

Neredeyse her gün minik çiçekler dikiyorum ama etkinlikten gelen tohumlardan ilk diktiğim Marina Di Chioggia Pumpkin oldu.
Belki erken oldu, bilmiyorum.

Tadı konusunda o kadar çok methiyeler okudum ki önce onu çimlendirip toprağa şaşırdim.İki haftadır sorunsuzca yaşıyor.

Uzamaya başlamasını sabırsızlıkla bekliyorum.

derin35 16-04-2019 17:51

Ne güzel. İçimizden biri daha hayaline kavuştu. Umut doldu içim. Darısı başımıza.

Sayın Jezebel, bahçenizde harikalar yaratacağınızı biliyor, heyecanla fotoğraf bekliyoruz.

Her şey gönlünüzce olsun.

Güler 16-04-2019 18:58

Sevgili Jezebel, bahçe sayfanı şimdi gördüm, ne kadar sevindim, mutlu oldum anlatamam. Hayırlı, uğurlu olsun. Eminim ki bizlerle çok güzel ve ender türler paylaşacaksın.
Çalışırken seni görmeyi çok isterdim, nasıl da kendini kaybediyorsundur. Ne büyük mutluluk değil mi, yorulduğunu ancak eve girince anlıyorsundur.

Söylememe hiç gerek yok, bahçemi gördün biliyorsun ne zaman ne istersen yazman kafi.
Mesajların arasında çardak yapmak için yaprağından faydalanacağın asma demişsin, bende güzel bir asma var hani otoparkın üstündeki. Üzüm vermeyen ipek gibi ve tüysüz ve parçasız yaprakları olan bir tür. Hatırında olsun dedim.

Jezebel 16-04-2019 22:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1565986)
Sevgili Jezebel,...
Çalışırken seni görmeyi çok isterdim, nasıl da kendini kaybediyorsundur. Ne büyük mutluluk değil mi, yorulduğunu ancak eve girince anlıyorsundur.
....

Sevgili Güler, ruhumu okumuşsunuz :)
Geçen Cumartesi işim bitince resim çekip yaptıklarımı söz verdiğim üzere bir arkadaşıma gösterecektim...ne mümkün, resim çekecek yeterli ışık yoktu...saat 20.10 olmuş ve ben bunun farkına tam da o zaman vardım :)
Ertesi gün tüm kaslarım ağırıyordu :)
Asmanızdan bir çelik isterim, hem tüysüz ve yırtıksız.
Bunun için sonbaharı beklemem gerek sanırım, bu sene artık çok geç.
İlk heves ve heyecandan aklım çok karışık.
Zaman içinde ne istediğime tam karar verince size yazarım.
Güzel dilek ve düşünceler için size ve herkese teşekkürler.

Jezebel 16-04-2019 23:13

3 Eklenti(ler)
İlk halinin resmi

Eklenti 691343

Boyutları

Eklenti 691344

İlk yapı, yorulunca oturup kahve yudumlayıp hayal kurulacak yer :)

Eklenti 691345

İyi geceler.

buzadam 17-04-2019 00:08

Bahçeniz hayırlı olsun.

Muda 17-04-2019 00:33

Bahçeniz hayırlı uğurlu olsun. Umarım istediğiniz gibi olur. Saksılar ve evlerin küçük bahçeleri artık size yeterli gelmiyordu. İsteyen herkesin bakabileceği büyüklükte bahçesi olsun.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1566009)
Sevgili Güler, ruhumu okumuşsunuz :)
Asmanızdan bir çelik isterim, hem tüysüz ve yırtıksız.
Bunun için sonbaharı beklemem gerek sanırım, bu sene artık çok geç.

Belki sonbaharı beklemeniz gerekmez.

Lonicera 17-04-2019 07:47

Bahçeniz hayırlı olsun, darısı bizlerin de başına....

AkisSoftware 17-04-2019 08:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 1566021)
Bahçeniz hayırlı olsun, darısı bizlerin de başına....

Fiyatlar uçuk olmasa eminim herkes bir yer isteyecektir. Ankara'da adamlar ev parası istiyor dağdaki arazinin 250 metrekaresine...

İnşallah hepimizin ufakta olsa bir yeri olur. Özellikle sizin gibi kişilerin olmasını isterim. Forumda onlarca kişiye direkt yardımınız dokunuyor...

Kafamdakileri yapabilirsem seneye benimde katkım olacak inşallah.

Jezebel arkadaşımızda inşallah hayalindeki şekilde şekillendirir bahçesini.

nevgül 17-04-2019 09:54

Bahçeniz hayırlı olsun. Bereketli ve bol çiçekli olsun...

Elbereth 17-04-2019 10:32

Bahçeniz hayırlı olsun, kolay gelsin. Kendim bahçe almış gibi sevindim. İnşallah çok mutlu olursunuz bahçenizde. Sevgiler...

g.c. 17-04-2019 11:44

Jezebel bahçeniz hayırlı olsun. Terinizin, emeğinizin karşılığını alabileceğiniz uzun yıllar dilerim.

Melih Bakırlıoğlu 18-04-2019 08:37

Size sağlık katacağına eminim. Hayırlı olsun, neşeyle dolsun. :)

Jezebel 18-04-2019 11:00

1 Eklenti(ler)
Redlove® apple elmam

Eklenti 691406

.

Jezebel 19-04-2019 00:20

2 Eklenti(ler)
Ahududularım

Eklenti 691522

Karaka

Eklenti 691523

Bu sene herşey 1 ay geriden gidiyor

Benol Hazaroğlu 19-04-2019 17:02

Hayırlı ve uğurlu gelsin canım. Çok isteyince insan muradına kavuşuyor. Seni mutlu eden herşey güzeldir.

abk 23-04-2019 02:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1566099)
Redlove® apple elmam

[ATTACH]691406[/ATTACH

.

Hayırlı olsun, keyifle takip edeceğimiz bir bahçe olacak şimdiden belli. Elma fidanına da bayıldım. Elma yapmada bile olur. Yaprak rengi ve çiçeğinin güzelliği yeter.

Portakal Rengi 24-04-2019 09:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1566188)
Ahududularım

Eklenti 691522

Karaka

Eklenti 691523

Bu sene herşey 1 ay geriden gidiyor

Bu kış çok soğuk yaptı. Kıştan Yaz a geçeceğiz görünüyor.
Bahçenizde mutlu sağlıklı yıllar geçirmeniz dileğimle.

derin35 26-04-2019 22:14

Sayın Jezebel, her gün sayfanıza bir girip bakıyorum.

Geçmiş paylaşımlarınızda bildiğim her çiçek türünün değişik varyetelerini, kültivarlarını hep ilk sizde görmüştüm. Sık görmeye alışık olmadığımız tüm türler hep sizde vardı.

Dolayısıyla, şimdi bahçeniz bende çok heyecan uyandırdı.

Kimbilir ne değişik türler göreceğiz?

Bahçenizin tamamlanmış halinin panoramik fotoğrafını düşünemiyorum bile.

Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024