agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Jezebel / Bağ, bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/43144.htm)

Jezebel 21-04-2021 20:37

2 Eklenti(ler)
Bu yıl ilk diyecektim ama

Eklenti 718365

ama 5 ocakta da açmıştı.
Mis gibi de kokuyor.

fdemir 22-04-2021 14:20

Sayın Jezebel, bahçenize baktım da ne kadar güzel değişik çiçekleriniz var. Maşallah diyelim. Sayenizde ekilecekler listeme yenileri eklendi :) Keyifli ve bol bereketli günler dilerim.

Jezebel 22-04-2021 19:06

4 Eklenti(ler)
Bu gün izin almıştım.
Rezene ( Fencel ) diktim. Tatlı patatesler sandıkta yerini aldı.
Çiçek açanlar da var.

Eklenti 718384

Eklenti 718385

Eklenti 718386

Eklenti 718387

Bu gün sitemizin eski bir üyesi ve onun köpeği Beti de misafirim oldular.

Jezebel 02-06-2021 15:00

5 Eklenti(ler)
Biraz boşlamışım sayfamı
Çiçeklerim, Ahududularım, tatlı patateslerim, Orkide sarmaşığım...
Posof ve Redlove elmalarım...

Eklenti 719627

Eklenti 719628

Eklenti 719629

Eklenti 719630

Eklenti 719631

Tabi çalışınca dört dörtlük olmuyor.
Ben de bu kadar yapabiliyorum.

Jezebel 05-06-2021 06:02

1 Eklenti(ler)
Reuben adındaki böğürtlenim de olgunlaşmaya başladı.

Eklenti 719642

Ahududulardan siyah olanı henüz olgunlaşmaya başlamadı.

Jezebel 16-06-2021 21:04

3 Eklenti(ler)
Bu gün siyah ahududuların olgunlaşmaya başladığını gördüm. Tadı çok güzel.

Eklenti 719924

Eklenti 719925

Eklenti 719926

Böyle bir güzellik.

fdemir 18-06-2021 10:16

Cok lezzetli görünüyor :)

bilenyum 18-06-2021 23:40

çok hoş görünüyorlar. Toprak isteğini nasıl karşılıyorsunuz acaba?

Jezebel 19-06-2021 09:46

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1608385)
çok hoş görünüyorlar. Toprak isteğini nasıl karşılıyorsunuz acaba?

Maalesef toprak çok taşlı ve kötü ama her toprak saksı toprağından iyi.
Saksıda cılız büyüyen ve hiç meyve vermeyen siyah ahududu toprağa geçince üstü meyve dolu ve dipten süren yeni sürgünler parmağım kalınlığında.
Ne varsa toprakta var.

Eklenti 719971

Organik dışında gübre kullanılmadı.
Bu bizim üçüncü yazımız.

Tillandsia 24-06-2021 22:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1608388)
Maalesef toprak çok taşlı ve kötü ama her toprak saksı toprağından iyi.
Saksıda cılız büyüyen ve hiç meyve vermeyen siyah ahududu toprağa geçince üstü meyve dolu ve dipten süren yeni sürgünler parmağım kalınlığında.
Ne varsa toprakta var.

Organik dışında gübre kullanılmadı.
Bu bizim üçüncü yazımız.

Maşallah Sayın Jezebel ürününüz bol olsun. bizde ahududu ve böğürtlenler yeni meyveye dönüyorlar. Bir aya ancak ahududuları yiyebiliriz. Aramızda yaklaşık bir aylık mevsimsel fark var. Size afiyet olsun:p

Jezebel 26-06-2021 13:31

5 Eklenti(ler)
Dün akşam gene karanlık basana kadar çalıştım.
Sulama sırasında resim çektim.
Yemeklik rezenelerim de güzel gelişiyor.
Gül saksısının içinde bulunan ve bahçeye nakledildikten sonra ilk defa açan Zantedeschia sürpriz yaptı.
Armandii de çok minicik açmış , koklayabildim sonunda.

Eklenti 720155

Eklenti 720156

Eklenti 720157

Eklenti 720158

Reuben ne muhteşem bir böğürtlen öyle, her gidişimde 500 g oldunlaşmış böğürtlen topluyorum.

Eklenti 720159

Olgun olanlar hem tat hem sululuk olarak mükemmel. Verimi hiç söylemiyorum bile.

Jezebel 28-06-2021 21:15

4 Eklenti(ler)
Kelebek çalım coşmuş.

Eklenti 720213

Geç olgunlaşan ahududumun taneleri daha büyük ve daha diri.

Eklenti 720211

Böğürtlen ve ahududular mahsul vermeye devam ediyorlar.

Eklenti 720212

Geçen yıl, yiyemeyip dalında kurutmuştum.
Sabun çiçeğinin rengi de çok hoş, baya çoğaldı.

Eklenti 720214

.

Jezebel 02-07-2021 20:49

5 Eklenti(ler)
Bahçeden yenilikler

Eklenti 720285

Eklenti 720286

Posof elmamın boyutları baya arttı

Eklenti 720287

Turuncu patates sandığı bir ay geç dikilmesine rağmen mor sandıktakileri geçtiler.

Eklenti 720288

Eklenti 720289

Tabi yeşil aksam iyi ama yumru durumu nasıl bilgim yok.

Gül Batur 03-07-2021 20:40

Emeğine sağlık eline koluna sağlık Bahçen şahane olmuş 41 kere maşallah ürünlerin çok güzel afiyet bal şeker olsun hepsi doğal yiyorsun ne kadar güzel tekrar emeğine sağlık çalışınca oluyor demekki��������

Jezebel 04-07-2021 12:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur (Mesaj 1608848)
Emeğine sağlık eline koluna sağlık Bahçen şahane olmuş 41 kere maşallah ürünlerin çok güzel afiyet bal şeker olsun hepsi doğal yiyorsun ne kadar güzel tekrar emeğine sağlık çalışınca oluyor demekki��������

Teşekkürler sevgili Gül Batur.
Aslında 8-17 çalışınca pek her şeye yetişemiyorum.

Bu da benim eğlence anlayışım, bahçeyi çok iş olarak görmüyorum çünkü yorulduğumu fark edemiyorum bile.:)

Jezebel 23-07-2021 00:22

3 Eklenti(ler)
Bahçeye uğradım, iyi ki , sulanacak yerler kuru kalmış. Galiba su kesintisi oldu.
Öylece sulayıp döndüm, ayakkabılarım iş için uygun değildi

Eklenti 720618

Eklenti 720619

Eklenti 720620

Açanlar varmış .

Jezebel 30-07-2021 17:24

1 Eklenti(ler)
Bu sitede olmaz sanıyordum.
Hayalimde kurmuşum.
%100 vegan yazan avatarım birilerine dokunmuş.
Kaldırılmış, kim bilir ne zaman hem de.
Başka işlerim, görevlerim, mecburiyetlerim vardı, bu gün fark ettim.
E iyi madem.
Bu siteyi geliştirmek için bir miktar emek verdim, helali hoş olsun.
Veganlık bir politika değil bir yaşam biçimi, kayıtsız şartsız nefes alan tüm canlıların yaşam hakkına saygıyı içeriyor.
Hiç bir parti, siyasal kuruluş ile ilgisi yok.
2 santimetrelik bir avatarı sindiremiyorsak, o kadar toleransımız yoksa bana da kibarca çekilmek düşer. Hanımlık bende kalsın.

Eklenti 720785

Hanımlık deyince vegan beyler alınmasın.
Bu beyefendi de bizden. Vegan.
Sessizlerin sesi olmak için daha fazla vakit ayırmak gerekiyor zaten.
İki yıl önce ben de bu meydandaydım - Dam Square Amsterdam.

https://youtu.be/iFKQ_hg-p88

Kesiliyor, yeniliyor, işkence görüyor ve sesleri yok diye devam ediliyor.
Gücünüz var diye hak sanılan, yapabilirim deyip hapsedilen , zulümler edilen…
Herkesi eğitemeyiz, herkese anlatamayız , bazıları inatla olduğu gibi kalmak ister. Ama gerçeği söylemek boynumuzun borcu.
Vermediğiniz canı almanız adil değil. Allah özendi yarattı siz değil.
Kalın …

its_just_a_ride 31-07-2021 23:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1609377)
Bu sitede olmaz sanıyordum.
Hayalimde kurmuşum.
%100 vegan yazan avatarım birilerine dokunmuş.
Kaldırılmış, kim bilir ne zaman hem de.
Başka işlerim, görevlerim, mecburiyetlerim vardı, bu gün fark ettim.
E iyi madem.
Bu siteyi geliştirmek için bir miktar emek verdim, helali hoş olsun.
Veganlık bir politika değil bir yaşam biçimi, kayıtsız şartsız nefes alan tüm canlıların yaşam hakkına saygıyı içeriyor.
Hiç bir parti, siyasal kuruluş ile ilgisi yok.
2 santimetrelik bir avatarı sindiremiyorsak, o kadar toleransımız yoksa bana da kibarca çekilmek düşer. Hanımlık bende kalsın.

Eklenti 720785

Hanımlık deyince vegan beyler alınmasın.
Bu beyefendi de bizden. Vegan.
Sessizlerin sesi olmak için daha fazla vakit ayırmak gerekiyor zaten.
İki yıl önce ben de bu meydandaydım - Dam Square Amsterdam.

https://youtu.be/iFKQ_hg-p88

Herkesi eğitemeyiz, herkese anlatamayız , bazıları inatla olduğu gibi kalmak ister. Ama gerçeği söylemek boynumuzun borcu.
Kalın …

Avatarınızın kaldırıldığını düşünmüyorum. Moderatörlere ulaşalım veya tekrar yükleyin. Eğer kaldırılma söz konusuysa çok büyük ayıp.

mister73 16-08-2021 09:03

Merhaba sayın Jezebel. Ben avatarınızı görebiliyorum; ya sorun çözülmüş ya da telefon hafızasında eskiden kaldığı için görünüyor olabilir ama dediğiniz gibi forum kuralları bahane edilerek yapılan bir işlemse, bence de ayıp edilmiş sizin gibi üretken ve hassas bir forumdaşa. Ayrıca sessizce çekilmenize gerek yok, size bir açıklama yapsınlar (bu zamana kadar belki de yapılmıştır), hatta uygun görürseniz biz de bilelim neymiş gerekçe?

Gelelim veganlık konusuna, maalesef buradan daha önce de yazdığım gibi sizinle aynı fikirde değilim. Bence veganlığı diğer canlılara saygı şeklinde açıklamaya çalışmak doğru değil çünkü bitkiler de canlı ve yüce Yaradan onları da özenerek yaratmıştır bence. Bana göre veganlık bir beslenme şekli tercihidir ve saygı duyulmalıdır. İnsanları da vegan olmaları için eğitmeye gerek yok, insan olmak için eğitilmeleri yeterli olur diye düşünüyorum.

Saygılar...

Sent from my iPhone using Tapatalk

malina 17-09-2021 09:03

Avatar iptalini ya ben ya meyvelitepe yapabilir...

Ben yapmadım onun yaptığını da sanmam...
Ayrıca bunca zaman bir sakınca görmeyip neden şimdi yapalım ki?

Bir şey ters gittiğinde, hemen suçlamayıp, bir sorsak? :)

Not: Neden sorun yaşandığını bilmiyorum. Forum epey eskidi, bu sorunu yaşayan başkaları da vardır belki...

nilufers 01-11-2021 07:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 1610216)

Not: Neden sorun yaşandığını bilmiyorum. Forum epey eskidi, bu sorunu yaşayan başkaları da vardır belki...

Tum saygimla, bu yazismaya sessiz kalamadim...kendini 'vegan' olarak adlandirip kendi dogru bildigi bicimde hayat suren insanlarin, maalesef, cok alingan ve kirilgan oldugunu farkettim, yargilanmaktan sikayetci olurlar ama aynisini kendileri de yapiyor : yargiliyor , sucluyor, kurmadiklari bir evrenin duzeni konusunda ilahi yorumlara kalkisiyorlar. Bu cok uzucu. Iskence ve eziyet edilmedigi surece tum canlilarin birbirlerini tuketmeleri bu evrenin duzenidir ! ( bakteriler, mikroplar, solucanlar, hasarat, bitkiler, carnivorous, herbivorous- bu duzeni kabul etmeyen bu gezegende yasayamaz)

saygilarimla

its_just_a_ride 03-11-2021 20:12

Sn. Muda’nın mesajına istinaden konunun uzamaması adına mesajımı editliyorum.

İpekk3545 04-11-2021 10:50

Bol bol meyve ağacı dikin. Sebzelerinizi kendi tohumlarınzdan yetiştirmek dışarıdan almamak büyük özgürlük. Hayırlı olsun.

Muda 04-11-2021 12:26

Sn. nilufers;
Sn. Jezebel arkadaşımız avatarının özellikle silindiği düşüncesi ile kendi sayfasına bir mesaj yazmış. Düşündüğünü yazabilir. Derdini anlatabilir.
Tarih ve saat 30-07-2021, 19:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride (Mesaj 1609398)
Avatarınızın kaldırıldığını düşünmüyorum. Moderatörlere ulaşalım veya tekrar yükleyin. Eğer kaldırılma söz konusuysa çok büyük ayıp.

01-08-2021, 01:52 tarihinde Sn. its_just_a_ride;arkadaşımız da avatarın kaldırılmasını düşünmediğini yapılması gerekenleri yazmış. Ben de aynı şekilde arkadaşımızın avatarının kaldırılmadığını büyük ihtimalle teknik bir sorun veya başka bir sebeple görünmediğini düşünüyorum. Zaman zaman başka arkadaşlarda da gözümüzün alıştığı avatarının görünmediğini, sonradan göründüğünü gözlemledim. Tabi bu gözlemim kişinin değiştirebileceği, silebileceği gibi nedenler olduğu için tam bir tespit değildir.

16-08-2021, 11:03 tarihinde
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mister73 (Mesaj 1609633)
Merhaba sayın Jezebel. Ben avatarınızı görebiliyorum;

Şeklinde olumlu bir yaklaşımla avatarın göründüğü ile ilgili yazı yazmış.

17-09-2021 tarihinde sitenin en yetkilisi
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 1610216)

Yazmış. Burada da hiç sıkıntı yok. Avatar silebilecek iki yetkili olduğunu, kendisinin silmediğini, meyvelitepenin de yapacağını sanmadığını yazmış. Kısa öz neler olabileceğini yazmış. Buraya yazmadan önce sorulması durumunda daha doğru olacağını da belirtmiş. Keşke aynı şekilde direk arkadaşımıza yazmış veya görüşmüş olsa da arkadaşımız da paylaşımlarına devam etseydi. Muhtemelen o zamandan beri siteye girmiyor.

01-11-2021 tarihinde hiç bir şey olmadığı kimsenin uzatmadığı birbirine saygılı açıklamalarının üzerine yaptığınız açıklama bana ters geldi.

Sizin yazılarınızın üzerine its_just_a_ride arkadaşımızın yazısı da bana göre iyi değil.

Her iki yazı da yangına körükle gitmek diye düşünüyorum.
Bir arkadaşımız kendine haksızlık yapıldığını düşünerek açıklama yapıyor. İki arkadaşımız bunun o şekilde olmadığı ile ilgili yazı yazıyor. Yetkili açıklama yapıyor.

Bence benim yazım dahil son üç mesajı da silerek (nilufers;_just_a_ride, muda) Arkadaşımızın bilgilendirmelerine, bahçe ve bitkiler konusundaki mesajlarının devam etmesini istesek daha iyi olmaz mı?

Jezebel arkadaşımızın mesaj sayısı Mesajlar: 8,681

Güler 08-11-2021 20:54

Sevgili Muda, malina'nın mesajından sonra ben kendisine telefonla ulaşmak istedim ama olmadı, yarın yine denerim.

yardimcierhan 29-01-2022 22:14

Jezebel, merhaba :')
Umarım her şey yolundadır.
Zannedersem size mesaj yollanmıyor şu anda.
Siz de İzmir'de ikamet ediyorsunuz.
Zambak yetiştiriciliği sayfasında aldığınız zambak soğanlarından söz etmişsiniz.
Acaba İzmir'de aldığınız belli bir yer var mı sormak istedim.
Sevgiler.

halcur 30-01-2022 09:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1611581)
Sn. nilufers;
Sn. Jezebel arkadaşımız avatarının özellikle silindiği düşüncesi ile kendi sayfasına bir mesaj yazmış. Düşündüğünü yazabilir. Derdini anlatabilir.
Tarih ve saat 30-07-2021, 19:24

01-08-2021, 01:52 tarihinde Sn. its_just_a_ride;arkadaşımız da avatarın kaldırılmasını düşünmediğini yapılması gerekenleri yazmış. Ben de aynı şekilde arkadaşımızın avatarının kaldırılmadığını büyük ihtimalle teknik bir sorun veya başka bir sebeple görünmediğini düşünüyorum. Zaman zaman başka arkadaşlarda da gözümüzün alıştığı avatarının görünmediğini, sonradan göründüğünü gözlemledim. Tabi bu gözlemim kişinin değiştirebileceği, silebileceği gibi nedenler olduğu için tam bir tespit değildir.

16-08-2021, 11:03 tarihinde
Şeklinde olumlu bir yaklaşımla avatarın göründüğü ile ilgili yazı yazmış.

Yazmış. Burada da hiç sıkıntı yok. Avatar silebilecek iki yetkili olduğunu, kendisinin silmediğini, meyvelitepenin de yapacağını sanmadığını yazmış. Kısa öz neler olabileceğini yazmış. Buraya yazmadan önce sorulması durumunda daha doğru olacağını da belirtmiş. Keşke aynı şekilde direk arkadaşımıza yazmış veya görüşmüş olsa da arkadaşımız da paylaşımlarına devam etseydi. Muhtemelen o zamandan beri siteye girmiyor.

01-11-2021 tarihinde hiç bir şey olmadığı kimsenin uzatmadığı birbirine saygılı açıklamalarının üzerine yaptığınız açıklama bana ters geldi.

Sizin yazılarınızın üzerine its_just_a_ride arkadaşımızın yazısı da bana göre iyi değil.

Her iki yazı da yangına körükle gitmek diye düşünüyorum.
Bir arkadaşımız kendine haksızlık yapıldığını düşünerek açıklama yapıyor. İki arkadaşımız bunun o şekilde olmadığı ile ilgili yazı yazıyor. Yetkili açıklama yapıyor.

Bence benim yazım dahil son üç mesajı da silerek (nilufers;_just_a_ride, muda) Arkadaşımızın bilgilendirmelerine, bahçe ve bitkiler konusundaki mesajlarının devam etmesini istesek daha iyi olmaz mı?

Jezebel arkadaşımızın mesaj sayısı Mesajlar: 8,681

Sayın Muda,
Gayet güzel açıklamışsınız olayı ama ben de rahatsız oldum Sayın Jezebel'in mesajının şu kısmından:

Alıntı:

Vegan olmayanları eğitilemez barbarlar olarak göstermiş. İncitici, aşağılayıcı bir tavır. Bu tavra, karşı tavırla cevap vermek de haktır, diye düşünüyorum.

mister73 30-01-2022 10:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi halcur (Mesaj 1613584)
Sayın Muda,
Gayet güzel açıklamışsınız olayı ama ben de rahatsız oldum Sayın Jezebel'in mesajının şu kısmından:

Vegan olmayanları eğitilemez barbarlar olarak göstermiş. İncitici, aşağılayıcı bir tavır. Bu tavra, karşı tavırla cevap vermek de haktır, diye düşünüyorum.

Yok ben öyle anlamıyorum. Eğitilemez dedikleri bence vegan olmayanlar değil; hayvanlara zulmedenler. Bana göre usulüne uygun kesilerek tüketilen hayvanlar zulüm görmüş olmuyor.

Gerçi sayfanın sahibi bu yazdıklarımızı görmüyor muhtemelen ama biz yine de görüş alışverişine devam etmiş olalım [emoji6]

halcur 30-01-2022 19:53

Alıntı:

Kesiliyor, yeniliyor..

Bu kısımlar ifade ettiğim şekilde anlamı sağladı.

Ama haklısınız, kendi kendimize konuşuyoruz muhtemelen.

malina 01-02-2022 09:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1611581)

Keşke diyorsun da, telefon edip ulaşmaya çalıştığımı ama telefonunu açmadığını, daha sonra da geri dönmediğini söylemem gerek.
Aradığımı forumda yazmalı mıydım? :)

Sorusu olmadan cevap yazmak saçma gelir ama bu kez deneyeyim:
* Tohum paylaşım etkinliği nedeniyle adreslerini verenlerin telefon bilgilerine sahibim.
* Başka sorunlar nedeniyle geçmişte 3-4 kez telefonlaştığımız için telefonum adımla kayıtlı olmalı...
* Belki telefonunu değiştirmiştir, numaranız silinmiştir. tanımadığı telefonları açmıyordur, falan diyorsanız, siz haklısınız :)

MeyveliTepe 01-02-2022 10:08

İlginç bir şekilde "avatar" konusundan bugün haberdar oldum. Adım geçtiği için söyliyeyim, bu güne kadar kimsenin avatarını kaldırmadım, nasıl kaldırılacağını da bilmiyorum :)

Sorun tam olarak neydi, ne kadar sürdü, nereden kaynaklandı, nasıl düzeldi bir fikrim yok. Şu anda üstünde "%100 Vegan" yazılı bir avatar görüyorum ki, herhangi bir forum kuralıyla herhangi bir problemi yok. Şahsi olarak da beni rahatsız eder bir yönü yok.

Problemler türlü sebeplerle olabilir. Çözüm için iletişimin açık tutulması şarttır.

mister73 01-02-2022 20:48

Jezebel / Bağ, bahçe

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1611680)
Sevgili Muda, malina'nın mesajından sonra ben kendisine telefonla ulaşmak istedim ama olmadı, yarın yine denerim.

Güler hanım da ulaşamadığını söylemişti; muhtemelen bir şey(ler)e fena halde alınmış ve konuşmak dahi istemiyor gibi görünüyor veya telefon numarası değişti, rehberi silindi ve gerçekten ulaşılamıyor. Ama hiç olmazsa ara sıra bu başlığa göz atsaydı ortada bir sorun olmadığını veya en azından kendisine kasten yönetim tarafından yapılan bir uygulama olmadığını görmüş olurdu; neyse vardır bunda da bir hayır...

Bence yönetim kademesi avatar olayıyla hiç ilgileri olmadığı halde yine de durumu anlayabilmek ve düzeltmek için yeterince çaba sarf ettiler ama sn. MeyveliTepe’nin dediği gibi iletişim kanallarının açık olması gerekiyor yoksa bir işe yaramıyor.

TCM 02-02-2022 09:55

Şefimin bizleri yanlız bırakmayacağını, kardeşinin ricasını kırmayacağını ümit ediyorum, yoksa Hipokrat a şikayet ederim..

Portakal Rengi 02-02-2022 10:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi halcur (Mesaj 1613594)
Bu kısımlar ifade ettiğim şekilde anlamı sağladı.

Ama haklısınız, kendi kendimize konuşuyoruz muhtemelen.

Kesinlikle yanlış anlamışsınız.
Vegan değilim, uzman görüşü de değil yazacaklarım.
Et yemeyenlerin dayandıkları temel görüş hayvanlara eziyet edilemezdir.
Besin üretimi için kurulan çiftliklerin en modernlerini gözünüzün önüne getirin. Olabildiğince küçük olarak sınırlandırılmış alanda ve hiç de doğal olmayan yollar ile amaca uygun besinler kullanarak yaşatılırlar. İlk bakışta köylerdeki ahırlardan daha iyi göründüğünü söyleyebilirim. Ancak, idamını bekleyen mahkumlar olmaları gerçeğini değiştirmiyor. :(
Et sever alışkanlıklarını sürdürmek isteyenler için görmezden gelinebilen ya da doğal bulunan böyle durumlar bir gurup insanın içini acıtıyor. Konu üzerinde hiç kafa yormadan alışkanlıklarını sürdürmeyi doğal hak sananlara da sert tepkiler gösterebiliyorlar. Bu aşağılama olarak algılanmamalı.
Yaşamak her canlının doğal davranışı ve hakkı ise veganların haklı olduğu epeyce alan var.
Et düşkünlüğü olmasa domuz gribi, kuş gribi, kovid salgınlarını yaşanır mıydı dersiniz ? 3 ayda yenebilecek kadar büyütülebilen kanatlılar türetilebilir miydi ?
Bitkisel beslenen insan için gereken tarla alanı ile hayvansal beslenen insan için gereken tarla alanlarının oranını merak ettiniz mi ? Yetiştirilen büyükbaş hayvanlarının ossuruklarının (:o ) sera gazlarına katkısını merak ettiniz mi ?
Tepki verirken ölçülü olmakta yarar var. Sn sayfa sahibinin tepkisini doğru bulmuyorum ancak sertliği hakkettiğini de düşünmüyorum.

halcur 02-02-2022 11:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi (Mesaj 1613622)
Kesinlikle yanlış anlamışsınız.

Vegan değilim, uzman görüşü de değil yazacaklarım.

Et yemeyenlerin dayandıkları temel görüş hayvanlara eziyet edilemezdir.

Besin üretimi için kurulan çiftliklerin en modernlerini gözünüzün önüne getirin. Olabildiğince küçük olarak sınırlandırılmış alanda ve hiç de doğal olmayan yollar ile amaca uygun besinler kullanarak yaşatılırlar. İlk bakışta köylerdeki ahırlardan daha iyi göründüğünü söyleyebilirim. Ancak, idamını bekleyen mahkumlar olmaları gerçeğini değiştirmiyor. :(

Et sever alışkanlıklarını sürdürmek isteyenler için görmezden gelinebilen ya da doğal bulunan böyle durumlar bir gurup insanın içini acıtıyor. Konu üzerinde hiç kafa yormadan alışkanlıklarını sürdürmeyi doğal hak sananlara da sert tepkiler gösterebiliyorlar. Bu aşağılama olarak algılanmamalı.

Yaşamak her canlının doğal davranışı ve hakkı ise veganların haklı olduğu epeyce alan var.

Et düşkünlüğü olmasa domuz gribi, kuş gribi, kovid salgınlarını yaşanır mıydı dersiniz ? 3 ayda yenebilecek kadar büyütülebilen kanatlılar türetilebilir miydi ?

Bitkisel beslenen insan için gereken tarla alanı ile hayvansal beslenen insan için gereken tarla alanlarının oranını merak ettiniz mi ? Yetiştirilen büyükbaş hayvanlarının ossuruklarının (:o ) sera gazlarına katkısını merak ettiniz mi ?

Tepki verirken ölçülü olmakta yarar var. Sn sayfa sahibinin tepkisini doğru bulmuyorum ancak sertliği hakkettiğini de düşünmüyorum.

Sert tavır bizim de hakettiğimiz bir şey değil. Hayata bakışımız farklı diye kimsenin azarını kaldıracak da değiliz.
Sera gazları, hayvansal beslenmenin sağlığa etkisi...vb birçok sorun bulabilirsiniz. Ama bunlarla ilgili de o kadar çok cevap var.

Bazı yazılar okumuştum yıllar önce. Bitkiler üzerine. Yapılan deneylerde duygusal tepkiler alındığına dair bilgiler vardı.

İleride suni besinlerden başka birşey yememize izin verilmeyecek.

Benim odak noktam şu: Etyemezler bizi vahşi, barbar görüyor. Bizi hor görmenin yanısıra tepeden bakıp ahkam kesebileceklerini, neyi yiyip yiyemeyeceğimize karar verebileceklerini sanıyor.

En nihayetinde mevzu sayfa sahibi değil, bu zihniyettir.

Bu sayfayı daha fazla megul etmek istemiyorum. Tartışmayı,kendi açımdan, burada bitiriyorum. Aşırı bir ifade olmadığı sürece artık cevap vermeyeceğim. Esen kalın.

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MeyveliTepe 02-02-2022 14:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi halcur (Mesaj 1613584)
...

Forum yönetiminin böyle bir tavrı yok.

Kozanli 17-02-2022 22:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1613621)
Şefimin bizleri yanlız bırakmayacağını, kardeşinin ricasını kırmayacağını ümit ediyorum, yoksa Hipokrat a şikayet ederim..

Bende, sizi kırmayacağını düşünüyorum.
Bu konu üzerinde sayın malina ya e-posta göndermiştim bilmem okudu mu

DERYA KOÇHAN 22-11-2022 06:24

İyi günler ben aranıza yeni katıldım öncelikle hayalinizi gerçekleştirmişsiniz Rabbim banada nasip etsin bende İzmirde yim belki diğer sayfalarda yazmışınızdır ama her sayfayı okumadım doğrusu yeriniz nerde

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024