agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   kırkdilim / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/42231.htm)

kırkdilim 18-05-2018 23:47

kırkdilim / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir :Kastamonu/Merkez

Bahçenin büyüklüğü :İçindeki evle beraber 450 metrekare.Bir de evimize 7 km uzaklıkta içinde ceviz ve elma yetiştirmeye çalıştığım 3,5 dönümlük meyve bahçesi var.

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :Bahçem bol yağış ve rüzgar alıyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :7-b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Bildiğim kadarıyla tarlaymış.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : Evimin bahçesiyle 2006 yılından beri.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :Yok.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?
Sebze adaları,kamelya,İçinde kümes olan küçük bir alan.
Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :Zehirsiz,ilaçsız ürünler yetiştirebilmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :Meyve ağaçları ve eşimin sevdiği kokulu güller,karanfiller...

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :Tarladaki cevizler diyeyim. Yıllardır adeta üzerlerine titredim.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Dedim ya...

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :Sebze adaları için önceden fideleri kendimiz yetiştirirdik.Şimdi alıp dikiyoruz.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :Damlama sistemi.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama sulama.

Toprak özellikleri : Sebze adalarının toprağı humuslu.Geri kalan yerler killi ve kireçli.

Kompost yapıyor musunuz? : Hayır.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :Hangisini sayayım...

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : İç kurduna karşı Delfin.

Bahçeniz organik mi? : Önceleri kimyasal gübreler kullandım. Şimdi çiftlik gübresi ve sıvı organik gübreler kullanıyorum.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :Mümkün olduğunca organik gübreler kullanıyorum.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :Hayır.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :
Damlama.
Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :Evin bahçesi soğuktan pek zarar görmüyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :Doğayı,bitkileri,börtü böceği sevmişim.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :Hayır.

kırkdilim 20-05-2018 16:36

1 Eklenti(ler)
Eklenti 674241

Bir zamanlar burada tavuklarım geziniyordu.Köye,dayımlara bıraktım.Hala hayattalar ve sağlıklılar.Gerçi yumurtalarını göremiyoruz hiç.İnsan o kadar tavuğa karşı bir yumurta getirir değil mi?Dayımın yüzüne söyleyemiyorum buraya bari yazayım.

Biberleri damlama borularının bir o yanına bir bu yanına özenle diktim,can sularını verdim.Sonra geçen yıl ikişerli diktiğimi hatırladım.Öyle daha güzel gelişmiş ve verimli olmuşlardı.Oflaya puflaya söküp çift olarak yeniden diktim.

kırkdilim 20-05-2018 16:58

1 Eklenti(ler)
Reçellik gülümüz.İlk parti açtı ve toplana toplana bu kadar kaldı.Yedi defa mı açıyor bilmiyorum ama sonbahara kadar üzerinde hep gül oluyor.Ama ilk açtığındaki tazelik ve koku diğer seferlerde pek olmuyor.Az sonra bir tanıdık gelip koparmaya başlayacak,çabuk fotoğrafını çekmeliyim.

kırkdilim 20-05-2018 17:01

Fotoğraf makinemde bir sıkıntı yok ama buraya yüklerken kötü çıkmış.Sebebi ne olabilir acaba?

Lonicera 20-05-2018 17:05

Sn kırkdilim, bahçe sayfanız hayırlı olsun, kolay gelsin.

kırkdilim 20-05-2018 18:17

Teşekkür ederim.

kırkdilim 26-05-2018 22:48

1 Eklenti(ler)
Eklenti 674850
Kalanchoe ve begonya. Merdiven kenarlarında güzel duruyorlar.

kırkdilim 26-05-2018 22:52

1 Eklenti(ler)
Eklenti 674851
Çekirdekli sarı üzüm.Dikeli yıllar oldu,meyvesini bir ya da iki defa toplayıp yiyebildik.Külleme hastalığına çok duyarlı.Kükürdü zamanında atmadın mı üzüm üzümlükten çıkıyor.Ne olur ne olmaz eşim sarmalık yaprağını topladı.

kırkdilim 26-05-2018 22:55

1 Eklenti(ler)
Eklenti 674852
Amaryllis.
Bodrum papatyalarından gözükmüyor,yanında küçük bir yavrusu var.Papatyalar çiçeklerini çabuk döktü.Tekrar goncalanmaları için çiçek saplarını diplerinden kesmeliyim.

kırkdilim 26-05-2018 22:58

1 Eklenti(ler)
Eklenti 674853
Reçellik gülden daha keskin,limonumsu bir kokusu var.Bundan niye reçel yapmıyoruz,dedim. Kayınvalide olmaz diyor,kabuğu kalınmış.

umutyolcusu 26-05-2018 23:00

Hayırlı olsun bahçe sayfaniz, tavukları neden verdiniz?Ben oraya takıldım.

kırkdilim 26-05-2018 23:25

Hastalandım.Ardından önemli bir trafik kazası geçirdim.Vermek zorunda kaldım.Tavuk yetiştirmek zor iş.Zorluğu temizliği,bakımı falan değil.Hiçbir yere ayrılamıyorsunuz.Ama çok sevdim tavuklarımı.Yerim hazır,belki yine yapabilirim.

buzadam 26-05-2018 23:44

Geçmiş olsun.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kırkdilim (Mesaj 1541463)
Hastalandım.Ardından önemli bir trafik kazası geçirdim.Vermek zorunda kaldım.Tavuk yetiştirmek zor iş.Zorluğu temizliği,bakımı falan değil.Hiçbir yere ayrılamıyorsunuz.Ama çok sevdim tavuklarımı.Yerim hazır,belki yine yapabilirim.

kırkdilim 27-05-2018 09:24

Sağ olun.

kırkdilim 17-06-2018 22:03

2 Eklenti(ler)
Adaların üzerine boydan boya tül örttüm.Geç bile kalmışım,sebzelere gölgelik yaptığı gibi şiddetli yağışa ve doluya karşı da işe yarıyor.

kırkdilim 17-06-2018 22:09

1 Eklenti(ler)
Delosperma copperi.
Uçlarda yaşayan bir bitki.Kışın dışarıda Kastamonu'nun soğuğuna,karına dayandı.Çiçeğini de güneşin en tepede olduğu zamanda açıyor.Sonra kapanıp ertesi günün sıcağını bekliyor.

kırkdilim 17-06-2018 22:13

1 Eklenti(ler)
Gül epeydir dalında.O ilk tazeliğinin geçmesine aldırmadan ben mi güzelim yoksa yanımdaki mi der gibi!

esemeral 18-06-2018 12:22

Sayfanız Hayırlı uğurlu olsun.
Bayramda dayınıza kahvaltıya gitseydiniz bari. En azından yumurtalardan yeme şansınız olurdu. Onlara pek ayıp etmiş hani.. :)
Bol çiçekli ve verimli günler dilerim.

kırkdilim 18-06-2018 20:21

Teşekkür ederim sayın esemeral. Elimden geldiğince ufak ufak paylaşımlarda bulunacağım.Ha bu arada,beni öyle kahvaltıyla falan kandıramazlar.O yumurtalar buraya gelecek.:D

kırkdilim 21-07-2018 12:08

1 Eklenti(ler)
Domatesler içeride yeşillikler kenarda.Böyle güzel.Sebze adaları betopandan. Kaç kış geçti bozulmadılar.Yalnız köşebent kazıklar ağaçtan.Çürüyenleri yenisiyle değiştirmek zor oluyor.

kırkdilim 21-07-2018 12:21

1 Eklenti(ler)
Tavuklar gideli bu alan sebze bahçesi oldu.Toprak tavuk gübresiyle yoğrulduğu için midir yoksa eşimin yaptığı karışımdan mıdır,mahsulden memnunuz.Karışım dediğim,muz ve yumurta kabuklarını rondodan geçirip çayın posasıyla birlikte bitkilerin diplerine gömüyor.Muz kabukları potasyum,yumurtalar kalsiyum deposuymuş.Çay posası da suyu tutarmış.

kırkdilim 21-07-2018 12:25

2 Eklenti(ler)
Kükürdün ya zamanını kaçırıyorum ya işe yaramıyor.Şöyle küllemeye falan dayanıklı beni uğraştırmayacak bir üzüm çeşidi var mıdır acaba!

Atilgan 21-07-2018 14:29

Siyah üzüm, Kokulu üzüm, Karadeniz üzümü, Laz üzümü, Kafkas üzümü vs isimlerle bilinen kalın kabuklu aromalı bir üzüm mevcut. Kabuğu oldukça kalın biz sadece içini yeriz.

http://www.agaclar.net/forum/1543397-post12.htm

kırkdilim 18-04-2020 22:44

1 Eklenti(ler)
Tek dal üzerinde büyütüp taçlandırdığım fernor.Hemen arkasındaki franguette.Birkaç senedir budamadığım için arapsaçına döndü.Ondan ceviz beklentim yok,bol püskül verip etrafındakileri tozlasın yeter.

kırkdilim 18-04-2020 22:52

1 Eklenti(ler)
Tek dal üzerinde büyüttüğüm chandler fidanı.Bunlardan 13 tane var.Tepelerini 2.20 civarında kestim.Kışın zarar görmemişlerse,uyanabilirlerse 1.70'ten taçlandıracağım.

kırkdilim 18-04-2020 23:07

2 Eklenti(ler)
Geçen yıl aşıladığım fernorlar.Karşılıklı iki kalem takmıştım.Sezon içinde birinin tepesini kesip gelişimini yavaşlattım.Budama zamanı da bire indirdim.

kırkdilim 18-04-2020 23:10

1 Eklenti(ler)
Birkaç gün önce yaptığım kalem aşılarından biri.Tutarsa 20-25 gün sonra sürgün verecek.

TUĞRULÜNAL 23-04-2020 15:34

merhaba
Yanlış hatırlamıyorsam,chandlar ağaçlarını daha önce soğuk vuruyor demiştiniz.
Bu yaptığınız Fernor aşılarının anacı chendlarmı acaba.

TUĞRULÜNAL 23-04-2020 15:40

Değerli hemşehrim,
Fernor ağaçları uyandımı acaba,benim köy Araçta.Bugün itibari ile gözlerde kabarma başlamış ve bademlerde busene ilk defa meyva gördük.
Malesef bu gece don geliyor,küçük ağaçların üstünü örterek korumaya almayı düşünüyoruz.

kırkdilim 23-04-2020 22:25

Merhaba TUĞRULÜNAL;
Hayır,dipten çıkan sürgünlere aşı yaptım.Geçen sene fernor aşısı yapmıştım.Bu sene chandler tercih ettim."Chandler"lar uyandı,fernorlarda henüz kıpırtı yok.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024