agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   obabilgesi / Bahçe (Balıkesir-Gönen) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/41910.htm)

obabilgesi 02-02-2018 09:59

obabilgesi / Bahçe (Balıkesir-Gönen)

1 Eklenti(ler)
Bahçenin bulunduğu şehir : Balıkesir / Gönen

Bahçenin büyüklüğü : 1740 metrekare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Sıcak ve ılıman bir iklim hakim. Kış aylarında, yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Köppen-Geiger iklim sınıflandırmasına göre Csa olarak adlandırılabilir.
Yıllık güneşlenme süresi: 2400-2600 (saat).
Rüzgâr hızının 10,8 ile 17,1 m/sn arasında olduğu günler yılda toplam 57 gün.
Yıllık ortalama yağış miktarı: 660 mm.
Yıl boyunca ortalama sıcaklık 17.4 dolaylarında değişim göstermektedir.
Şehirin yıllık ortalama nisbi nem değeri % 71,3' tür.
Tuzluluk alınan numunenin derinliğine bağlı olarak 0,017 ile 0,039 arasında değişmektedir.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 8b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : İçerisindeki evi yıkmak zorunda kaldığımız için şimdilik bahçe, ama ileride konut olacak.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Sahibinin vefatından sonra uzun zaman ilgilenilmemiş, yabani böğürtlenlerin istilasında ve içerisinde birkaç delice ağacın olduğu bakımsız bir bahçeydi.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : Ekim/2017 tarihinde fidan dikimleriyle uğraşım başlamış oldu.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : İnternetten edindiğim bilgilerle ölçüm ve fidan dikim tasarımını ben yaptım. Henüz tam anlamıyla ortaya çıkmış bir bahçe yok...

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Henüz yok.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)
Kendim yapıyorum.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?
Sadece ahırım mevcut :)

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : En kısa zamanda evimi yapıp, birkaç çiftlik hayvanı ile bahçemde organik sebze-meyve üretmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :

•Elma : Granny Smith (yarıbodur)
Fuji zhen aztek (yarıbodur)
•Armut: Kosui Asya (yarıbodur)
Hosui Asya (tam bodur)
Williams (tam bodur)
Akça (tam bodur)
•Erik: Angeleno (yarıbodur)
Friar: (yarıbodur)
Can: (yarıbodur)
Duente (yarıbodur)
Mürdüm (yarıbodur)
•Muşmula: (yarıbodur)
•Şeftali: Extreme 436 (yarıbodur)
Red Fresh (yarıbodur)
•Nektarin: Platerina 110 yassı (yarıbodur)
•Ayva: Eşme ayva (yarıbodur)
•Kiraz : Stella Kiraz
Sweet Heart (yarıbodur)
•Vişne: Kütahya
•Kayısı: Şekerpare
Hasanbey (yarıbodur)
•Kızılcık: Şenköy kızılcığı
•Hurma: Hachiya
•Hünnap: 2 ufak meyveli
•Malta Eriği: Deliceya aşılı
•Dut: Yerli beyaz dut
2 Ekşi karadut
•Nar: 3 Hicaz
2 Katırbaş
2 Keben
•İncir: Black Jack
Bursa dürdane
•Üzüm: 2 Kokulu laz üzüm
2 Razaki
4 Narince Yapraklık
2 Merlot (p1103 amerikan anaç aşı)
2 Cabarnet Sauvignon (p1103 amerikan anaç aşı)
•Zeytin: 5 Ayvalık Edremit
2 Gemlik Trilye
•Kuşburnu: 5 Rosa Rugosa
•Ceviz: 3 Chandler
1 Franguette
•Böğürtlen: 5 Karaka black
5 Reuben
2 Tupy
•Ahududu: 5 yediveren
•Kestane: Sarı aşılama
•Badem: 2 Tuono
•Karayemiş. 1 adet
•Limon : Mayer
•Aronia: 2 Viking

Biberiye
Zahter
Kekik İzmir kekiği kekik
Melisa
Nane
Tarhun
Mercanköşk
Defne

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Hoya koleksiyoneriyim.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Black Jack İncir fidanı (Tayland’dan geldi).

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Zaman zaman hoyalardan ürettiğim oluyor.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Nisan/2018 tarihinde damlama sistemi kurulacak.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama sulama ile yeterince tasarruf yapabileceğime inanıyorum.

Toprak özellikleri : Sanırım kumlu killi.

Kompost yapıyor musunuz? : Henüz değil.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Evet, şimdiki düşüncemde olsaydım kesinlikle bir iş makinesiyle tüm toprağı alt üst eder ve leonardit umdamin gibi toprağı zenginleştiren ürünler kullanırdım. (sadece fidan çukurlarında leonardit ve solucan gübresi kullandım). Bir de birkaç fidanı yanlış yere ekip, sonrasında nakletmek zorunda kalmıştım.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Sonbaharda bordo bulamacı yaptım.

Bahçeniz organik mi? : Şimdilik evet.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Solucan gübresi.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Bilmiyorum.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Şuan için yağmurlama şeklinde.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Bahçem Gönen’de bir orman köyünde, evet etrafı dağlık. Kış dönemi soğuk alıyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Taze tüketilecek meyveleri yarıbodur dikip ciddi yer kazandım.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Mesleğim gereği evet.

obabilgesi 02-02-2018 10:20

3 Eklenti(ler)
Önce köyümden kamerama takılan bir kaç fotoğrafı paylaşarak fikir edinmenizi istedim (dikkat resimler yüksek miktarda filtre içerir☺)

Eklenti 665392

Eklenti 665393

Eklenti 665394

obabilgesi 02-02-2018 10:28

4 Eklenti(ler)
Devamı...

Eklenti 665395

Eklenti 665396

Eklenti 665397

Eklenti 665398

nanemolla 02-02-2018 10:40

Sn cemmalki bahçe sayfanız hayırlı olsun.Paylaşımlarınızı merakla bekliyorum.Resimler tablo gibi olmuş çok güzeller.

Muda 02-02-2018 10:47

Sn. Cemmalki;

Yeriniz ve sayfanız hayırlı olsun. Umarım istediğiniz gibi olur. Bahçenizin de önceki ve sonraki hallerini, gelişme evrelerini paylaşmanız durumunda bizler de bahçenizi ziyaret etmiş oluruz.

Resim yükleme konusunda sağ alt tarafta gelişmiş moda dön seçeneğine tıklarsanız açılan pençereden üst kısımın ortasında ataç işareti ile görülen eklentiler seçeneğine tıklarsınız. Fotoğraf yükle şeklinde küçük bir pençere açılacak. En fazla beş tane fotoğrafı sitenin kendine yüklersiniz. Bu durumda yükleme sitelerinde bir süre sonra silinme problemi olmaz. Ancak belirli bir büyüklükte yükleyebilirsiniz. Sistem de biraz boyutu küçültüyor. İlk fotoğrafınız gibi büyük olanlarda yükleme hatası veriyor. Her seferinde beş fotoğraf yükleyerek bahçenizi tanıtırsınız.

Kolay gelsin.

obabilgesi 02-02-2018 11:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla (Mesaj 1529876)
Sn cemmalki bahçe sayfanız hayırlı olsun.Paylaşımlarınızı merakla bekliyorum.Resimler tablo gibi olmuş çok güzeller.

Çok teşekkür ederim sevgili nanemolla☺. Fırsat buldukça paylaşımlarım devam edecek...

obabilgesi 02-02-2018 13:08

1 Eklenti(ler)
Tadilata girseydik hem astarı yüzünü geçecekti, hem de temelinden emin olamadığımız için değmeyeceğini düşündük. Maalesef yaşanmışlıklarıyla yıkılıp gitti...

obabilgesi 02-02-2018 13:53

4 Eklenti(ler)
Arazi ölçümü yapıldı.

Eklenti 665359

Bahçe çevirmek için ustalar iş başında...

Eklenti 665360
Eklenti 665361
Eklenti 665362

obabilgesi 02-02-2018 14:17

2 Eklenti(ler)
Üç günün sonunda çit işimiz tamam, sağolsunlar güzel iş çıkardılar...

obabilgesi 02-02-2018 14:36

4 Eklenti(ler)
Fidanların bir kısmı, nakliye için hazırlandılar...

Eklenti 665366

Yaklaşık 200 kg solucan gübresi, 150 kg leonardit ve fidanlar ile bahçeye vardık. Fidanlar aşılı olduğu için kimilerinin üzerinde meyveleri vardı...

Eklenti 665368
Eklenti 665369
Eklenti 665380

İsmail Kuzucu 02-02-2018 19:28

Sayfanız hayırlı olsun, Gönenliler olarak forumda büyüme gösteriyoruz gibi. :)

obabilgesi 02-02-2018 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu (Mesaj 1529960)
Sayfanız hayırlı olsun, Gönenliler olarak forumda büyüme gösteriyoruz gibi. :)

Çok teşekkür ederim İsmail bey :) Aslen Gönen'li değilim, ama yerleştikden sonra orada güzel dostluklar edinebileceğimi düşünmek beni cesaretlendiriyor. Gönen'in insanı gerçekten çok samimi...

Dutlubahçe 03-02-2018 07:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemmalki (Mesaj 1529912)

Fidanlar aşılı olduğu için kimilerinin üzerinde meyveleri vardı...

Eklenti 665368

Bu meyveyi çıkartamadım, ismini yazabilir misiniz?

obabilgesi 03-02-2018 07:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe (Mesaj 1529992)
Bu meyveyi çıkartamadım, ismini yazabilir misiniz?

Merhaba;
Bu Rosa Rugosa kuşburnu fidanı, Hollanda menşeili. Yerli kuşburnuna kıyasla gerek verim, gerek hasat kolaylığı, gerekse meyve kalitesinde üstün niteliklere sahip bir tür.

sonkez 03-02-2018 21:48

Sayfaniz ve bahçeniz hayirli olsun...Umarim istediginizdende güzel olur...Merak ettim Gönen'in hangi köyü acaba ?

obabilgesi 04-02-2018 06:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sonkez (Mesaj 1530060)
Sayfaniz ve bahçeniz hayirli olsun...Umarim istediginizdende güzel olur...Merak ettim Gönen'in hangi köyü acaba ?

Çok teşekkür ederim. Köyümüzün ismi Atıcıoba. Gönen’e 8 km uzaklıkta, 500 rakımlı sevimli bir pomak köyü☺

sonkez 04-02-2018 12:59

Hayirli olsun..Bende Gönen Ulukir köyündenim...Memleketimize hosgeldiniz ��������

obabilgesi 04-02-2018 15:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sonkez (Mesaj 1530113)
Hayirli olsun..Bende Gönen Ulukir köyündenim...Memleketimize hosgeldiniz ��������

Öyle mi? Çok memnun oldum, çok teşekkür ederim. Gönen’in insanı gerçekten inanılmaz yakın ve samimi... Buralarla hiç alâkam olmamasına rağmen, Gönen’e geldiğim ilk gün “ben buradan bir yer alacağım” demiştim. Ve çocukluktan beri hayalini kurduğum mini çiftlik hayalimi de burada gerçekleştirmek kısmet oluyor. Eminim herşey çok güzel olacak...

sonkez 04-02-2018 17:18

InsAllah hersey gönlünüzce olur.Kolay gelsin

obabilgesi 16-05-2018 11:42

4 Eklenti(ler)
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba arkadaşlar...
Açık söylemek gerekirse, “baharda mutlaka ilaç at, yoksa otla baş edemezsin” uyarılarına hiç kulak asmamış, burada ne kadar ot olabilir ki diye kendimi avutmuştum. Ki otlar bir ay içerisinde insan boyu olunca, tabi uyaranlara çok hak verdim.
Zirai ilaçlara karşı olduğum için, şimdilik otları biçtirip yeşil gübre olarak toprağa serdirdim. Tabi aynı zamanda malç görevi görecekler. Bu arada toprağın ciddi çatlama yaptığını görünce yardımcı arkadaşla fidanlara uygun dozajlarda hümas kullanıp, sonrasında leonardit ve kompost humusu karışım yaparak komple fidan diplerine serdik ve çapaladık....

obabilgesi 16-05-2018 11:59

3 Eklenti(ler)
Fidanların boyutuna göre kimilerine hat üstü, kimilerine çember şeklinde damlama sulama sistemini kurduk. Hem suyun daha uzun süre toprakda kalmasını sağlamak, hem de yabani otlara karşı tedbir amaçlı jüt bezi ile fidanlara boydan boya malçlama yapıldı. Plastik kazıklarla jüt sabitlendi. Ortalama 3 sene yabani otlardan kurtulacağımızı düşünüyorum....

obabilgesi 18-05-2018 09:30

4 Eklenti(ler)
Kamerama takılan son birkaç kare...

esemeral 18-05-2018 12:26

Sayfanız Hayırlı Olsun

Bereketli ve bol paylaşımlı günler dilerim.

TCM 18-05-2018 13:42

Takip etmek zevk verecek gibi duruyor, kolaylıklar diliyorum.

obabilgesi 18-05-2018 14:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1540748)
Takip etmek zevk verecek gibi duruyor, kolaylıklar diliyorum.

Çok teşekkür ederim, mümkün mertebe deneyimlerimi paylaşmaya devam edeceğim, çok sevgiler...

obabilgesi 18-05-2018 15:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi esemeral (Mesaj 1540741)
Sayfanız Hayırlı Olsun

Bereketli ve bol paylaşımlı günler dilerim.

Teşekkürler sevgili Esemeral☺

obabilgesi 15-03-2019 14:06

1 Eklenti(ler)
Şubat ayında fidanların budanması, bordo bulamacı ve hümik asit uygulanması gibi işleri ifa etmeye gitmişken bir köylünün “-abi gel biraz soğan, sarmısak ekeyim sana” demesiye ortaya çıkan görüntü...
Kendi kazdı, kendi dikti... Ne güzeldir bizim insanımız☺

obabilgesi 15-03-2019 14:12

2 Eklenti(ler)
Bu sene ani bir kararla sebze bahçesi yapmaya karar verdiğim için tohum paylaşım etkinliğine katılamadım. Neyseki doğal tohumlar bulabileceğim, güvenilir birkaç kişi sayesinde ilk sebze bahçesi tecrübemi edineceğim. Teknik olarak üniversite hazırlığındaki biri gibi tüm kış boyunca, kâh sizlerin deneyimlerinizden, kâh çeşitli makalelerden fikirler edindim. Artık sıra pratikte kendimi sınamakta diye düşünüyorum.
Aslında bu sene riskli bir iş yapacağım, oluşturduğum bahçeye zaman ayarlı sulama sistemi kurarak 10 günde 1 ziyaret edebileceğim. Hani “kurda, kuşa, aşa” derler ya, ben “aş” kısmını minimumda tutup, yeni deneyimler edinmeyi planlıyorum...
Bu sene;
Brandywine, black from tula, kıvırcık yayla ve kokulu köy domatesleri,
Kapya, kırmızı mantar, jalapone biberleri,
İki çeşit balkabağı, çengelköy salatalığı, topan patlıcanı, maydanoz, dereotu, pancar, pazı, bolca kadife ve daha aklıma gelmeyen birçok tohumu toprakla buluşturdum...
Bu şekilde dört viyol ve üç kase ile bahara merhaba dedik...

Sevgi Durul 15-03-2019 14:29

Kolay gelsin, bereketli olsun. Gelişmeleri bekliyoruz. :)

obabilgesi 15-03-2019 17:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Durul (Mesaj 1562797)
Kolay gelsin, bereketli olsun. Gelişmeleri bekliyoruz. :)

Çok teşekkür ederim. İnş paylaşmaya değer bir sebze bahçesi olur da, mahçup etmez beni... Sağolun☺

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024