agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Sezerakk / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/41511.htm)

Sezerakk 25-10-2017 20:46

Sezerakk / Bahçe

1 Eklenti(ler)
Çok kıymetli agaclar.net kullanıcıları, öncelikle herkese merhaba. İsmim Sezer, 26 yaşındayım. Çocukluğumdan beri sevdiğim bağ bahçe işlerini sonunda ben de kendi yerimizde gerçekleştirme fırsatı buldum. Küçüklükten beri rahmetli dedelerim, nenelerim bu toprak sevgisini bizlere aşıladılar. Allah razı olsun. Uzun zamandır takip ettiğim faydasını çok gördüğüm agaclar.net sayfasında artık benim de bahçemi paylaşma zamanı geldi diye düşünüyorum. Geçen sene bu zamanlarda başladığımız yazlığımızın işleri, eksikleri bitmedi. zamanımın çoğunu da orada geçirdiğimden yazacak pek vaktim olmadı. Artık rahat rahat paylaşabilirim. Bu süreçte yaşadığı deneyimlerin bize yol göstermesi,babam ve beni daha çok şevklendirmesi açısından Sn. Tolga Özmeral beyefendiye teşekkürlerimizi tekrar sunmak isteriz. Yapıp yapmama, başımızdan ne geçecek diye internette dolaşırken kendisinin sayfasını görüp bizi heyecanlandırması ile şuan bu noktadayız. Elimden geldiğince tüm süreçleri fotoğraflayarak paylaşacağım. Paylaşımda eksiklerimiz hatalarımız olduysa affola. Herkese keyifli hobiler dilerim.

Bahçenin bulunduğu şehir : Çatalca, İstanbul

Bahçenin büyüklüğü : 350 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : bol rüzgarlı, bol yağışlı

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Yazlık

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Boş arazi

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 1

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Ardiyelik

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Şuan yazlık olarak kullanduğımız evimizi ve bahçemizi yaz kış oturalacak bir yer olması.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Deveci Armudu, Kiraz, Elma, Mürdüm Eriği, Papaz Eriği, Ayva, Üzüm, Şeftali,Dağ Çileği, Osmanlı Çileği, İncir, Ceviz, Kestane, Erguvan, Leylandi

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Dağ Çileği

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :Hayır

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : şebeke suyu

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : damlama sulama ve otomatik sulama makinası

Toprak özellikleri : Bilmiyorum

Kompost yapıyor musunuz? : Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Evimizin konumu

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Organik olması için çaba sarf ediyorum. Ancak yaprak pirelerine karşı ilaçlama yaptık.

Bahçeniz organik mi? : Evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Yanmış koyun gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Gelincik ya da tarla faresi

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : damlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Açık arazi

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : İyi ki bu evi yapmışız

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Çocukken oldum.

Bahçemizin ilk hali, subasman yapmadan önce toprağı düzelttirdik.

Sezerakk 25-10-2017 22:47

Evin yapım aşamaları

4 Eklenti(ler)
Prefabrik Evin yapımı ile alakalı bazı fotoğraflar.

Güler 26-10-2017 08:42

Hayırlı olsun, hoş geldiniz.

Sezerakk 27-10-2017 12:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1521411)
Hayırlı olsun, hoş geldiniz.

Hoşbulduk, sn. Güler. Çok teşekkür ederim.

hakan035 27-10-2017 14:44

Hayırlı olsun bahçeniz, kolaylıklar dilerim,

celalim01 27-10-2017 16:52

Merhaba ,şuan önünüzde uzunca bir yol var. Size kolaylıklar dilerim. İhtiyacınız olan ve bizim elimizde olan bitkiler var ise paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Tolga Özmeral 27-10-2017 19:15

Hayırlı olsun Sayın Sezerakk.
İleride harika bir bahçe olacağı şimdiden belli. Ayrıca evinizde çok güzel görünüyor.
Lütfen sayfanızı ihmal etmeyin ki bu güzel oluşuma giden sürece bizler de şahit olabilelim.

Sevdiklerinizle birlikte bahçenizde ve evinizde nice mutlu seneler geçirmenizi dilerim.

Sezerakk 29-10-2017 17:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hakan035 (Mesaj 1521533)
Hayırlı olsun bahçeniz, kolaylıklar dilerim,

Çok teşekkür ederim Hakan Bey.

Sezerakk 29-10-2017 17:57

3 Eklenti(ler)
Ev ile alakalı bazı amatör çalışmalarım. Bel ile bellemeye çalıştım biraz. Sonra karık açıp damla sulama sistemi kurdum. Ancak baya geniş kurmuşum sanırım. Bir de evin yan tarafı çok alçakta kalmıştı, oraya toprak dolgusu yaptırdık. Evin boyaması da yapılmıştı tabii.

Sezerakk 29-10-2017 17:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 (Mesaj 1521544)
Merhaba ,şuan önünüzde uzunca bir yol var. Size kolaylıklar dilerim. İhtiyacınız olan ve bizim elimizde olan bitkiler var ise paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Sn. celalim01, çok teşekkür ederim. Bahçe için güzel çiçekler gördüğüm zamann akrabalardan, dostlardan istiyorum. Önerileriniz olursa peyzaj için çok memnun olurum. Çok teşekkür ederim :)

Sezerakk 29-10-2017 18:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral (Mesaj 1521553)
Hayırlı olsun Sayın Sezerakk.
İleride harika bir bahçe olacağı şimdiden belli. Ayrıca evinizde çok güzel görünüyor.
Lütfen sayfanızı ihmal etmeyin ki bu güzel oluşuma giden sürece bizler de şahit olabilelim.

Sevdiklerinizle birlikte bahçenizde ve evinizde nice mutlu seneler geçirmenizi dilerim.

Sn. Tolga Özmeral, çok teşekkür ederiz. Bizi sizler daha da heveslendiriyorsunuz. Bu platformda olmak büyük bir şans. İyi ki varsınız.

Resulgur 29-10-2017 21:14

Sn. Sezerakk genç bir çiftçi olarak güzel bir başlangıç yapmışsınız. Her şey yolunda gidiyor anlaşılan , bu sayfada çok güzel paylaşımlar göreceğiz gibi geliyor bana , sayfanız hayırlı olsun . Bol paylaşımlar dilerim. :)

Sezerakk 30-10-2017 09:42

Sn Resulgur, çok teşekkür ederim. Bizim gerçek evimiz bu doğa ve onun bize sunduklarını ona ihanet etmeden yaşamak en büyük amacım.

saleri 30-10-2017 15:08

Evinizde bahçenizde sayfanızda. Hayırlı Olsun . Allah kolaylık versin.

Sezerakk 02-11-2017 17:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saleri (Mesaj 1521777)
Evinizde bahçenizde sayfanızda. Hayırlı Olsun . Allah kolaylık versin.

Sn. saleri çok teşekkür ederim.

Sezerakk 02-11-2017 18:06

Diğer tadilatlar

5 Eklenti(ler)
Eve giriş yapmak için kullandığımız yol toprak olduğundan kış zamanı baya çamurlu oluyor. Sulak bir bölge ve toprak çamur şeklini alıyor bazı yerlerde. Haliyle kışın gelişimiz arabayla zorlaşıyordu. Bizde 1 kamyon taş sipariş edip evin etrafına yürüyüş yolu yaptırdık. Ayrıca verandamızı kış bahçesi şeklinde katlanır cam olarak dizayn ettik. Aslında bütün cam olarak düşünmüştüm ancak yaz-kış rüzgar o kadar şiddetli ki kesinlikle dayanmayacağını söylediler. Bahçe malzemelerini koyacağımız yerimiz yoktu. Çatıyı söktürüp altına OSB denilen malzemeden yerleştirdik. Kalan OSB leri bahçeye Ardiyelik yapmak için kullandık. İlk yapıldığında çok çirkin görünüyordu. Dış cephe boyası ile 5 kat boyadım. Üzerine Yat Verniği uyguladım. Yağmura karşı daha dayanıklı olsun diye. Umarım doğru yapmışımdır. Ama ileride buraya sürekli yerleşme durumumuz olursa, bu kulübeyi ardiye olarak değil, kümes olarak hayal ediyorum :)

Dutlubahçe 02-11-2017 19:02

Sayın Sezerakk, eviniz ve bahçeniz hayırlı olsun. Güzel hayallerinizi gerçekleştirmenizi diliyorum.

Sezerakk 02-11-2017 20:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe (Mesaj 1522012)
Sayın Sezerakk, eviniz ve bahçeniz hayırlı olsun. Güzel hayallerinizi gerçekleştirmenizi diliyorum.

Çok teşekkür ederim Sn. dutlubahçe.

GONÇ 03-11-2017 02:48

Sayın Sezerakk, eviniz ve bahçeniz hayırlı olsun.
Nice güzel paylaşımlarınızı görmemiz dileklerimle. Bahçeniz için tohum ve fidan olarak katkı sağlamak isterim.

Sezerakk 05-11-2017 06:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi GONÇ (Mesaj 1522034)
Sayın Sezerakk, eviniz ve bahçeniz hayırlı olsun.
Nice güzel paylaşımlarınızı görmemiz dileklerimle. Bahçeniz için tohum ve fidan olarak katkı sağlamak isterim.

Sn. GONÇ çok teşekkür ederim. Çok mutlu olurum.

HAKAN_O 06-11-2017 04:20

Merhaba hayırlı olsun
Yerinizde imar varmı?
ev kaç günde tamamladı ve sizin için sakıncası yoksa kaça mal oldu

Sezerakk 06-11-2017 18:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HAKAN_O (Mesaj 1522176)
Merhaba hayırlı olsun
Yerinizde imar varmı?
ev kaç günde tamamladı ve sizin için sakıncası yoksa kaça mal oldu

Sayın HAKAN_O, çok teşekkür ederim. Özel mesaj olarak tüm detayları yazdım.

Sezerakk 06-11-2017 20:56

5 Eklenti(ler)
Kapımızın önünde toprak yol vardı ve buraya kışın gelmemizi zorlaştırıyordu. Hatta geçen sene evin yapımını kontrol etmeye geldiğimde acemi sürücü olduğum için çamura saplanıp aracı 4 saat çıkaramamıştım :D Bu sene ince taş kırıklarından döküldü. Üst sokaklara doğalgaz geldiği için sürekli kazım işleri mevcut sanırım o yüzden asfalt atılmıyor. Bahçemize arkadaşımın hediye ettiği tütün çiçeğinden ektik. Çok güzel ayrı renklerde açtı. Beyaz pembe lila ve mor. Bu gülü de Leylandileri aldığımız fidancı hediye etti. Bahçemize ektiğimiz Fidelerin hepsi çok küçüktü ve bazıları meyve verdi ancak birçoğunun ilk senesi olması ve fidelerin küçük olmasından dolayı, ağacın gücünü meyveleri büyütmeye vermesini istemediğimizden dolayı hepsini kopardık ve daha güçlü kök atmasını amaçladık. Bahçemize ekmek istediğim bir kaç meyve daha var bunlardan bir tanesi Malta Eriği olacak. Umarım güzel bir fidan temin edebilirim. Çileklerimizi de yine aynı fidancıdan aldık. Tatları çok güzel ve meyveleri diri. Kök atarak büyüyen cinsten.

Güler 14-11-2017 09:18

Sevgili Sezerakk, büyük ilerlemeler olmuş, ellerinize sağlık.

Bilmiyorum nasıl karşılarsınız ama yerinizde olsam balkonun hemen önündeki dikim alanına yüksek boylu bitkiler ekmeyin ki önünüz kapanmasın. Basamakların hemen sağındaki büyük alan için sardunya türü bitkiler olabilir, sol taraftaki dar alan için sevdiğiniz bitki ise yasemin veya clematis sardırabilirsiniz.
Yürüme yoluna aralıklar gül çanakları olabilir.... diye düşündüm.
Bizlerden istediğiniz bir şey olursa lütfen çekinmeden yazınız.
Kolay gelsin.

celalim01 14-11-2017 12:17

Merhaba görmeyeli çalışmalar ilerlemiş. Hadi bakalım kolaylıklar dilerim.

Sezerakk 19-11-2017 09:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1522710)
Sevgili Sezerakk, büyük ilerlemeler olmuş, ellerinize sağlık.

Bilmiyorum nasıl karşılarsınız ama yerinizde olsam balkonun hemen önündeki dikim alanına yüksek boylu bitkiler ekmeyin ki önünüz kapanmasın. Basamakların hemen sağındaki büyük alan için sardunya türü bitkiler olabilir, sol taraftaki dar alan için sevdiğiniz bitki ise yasemin veya clematis sardırabilirsiniz.
Yürüme yoluna aralıklar gül çanakları olabilir.... diye düşündüm.
Bizlerden istediğiniz bir şey olursa lütfen çekinmeden yazınız.
Kolay gelsin.

Sn. Güler, fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Biz de sizin gibi düşündük. Büyük bitkiler ile kapanmasını istemeyiz. Ancak çiçek çeşitlerine karşı bilgim çok fazla olmadığından karar veremiyorum. Şuan havalar da soğudu. Önümüzdeki yaz için daha güzel çiçekler ile yaza başlamak hedefim. Bu sene bahçemiz de çok amatörce oldu. Organik tohumdan yetiştirmeye çalıştığım fideler çok geç meyve verdiler. Bahçemizin toprağını çapalatırken gübre atmadık. Bahçeyi yaptıktan sonra fidelerin üstüne döktük ancak çook verimli meyve alamadık. Ağustos ayının sonlarına doğru domateslerimiz olmuştu ancak onlarında hepsi çatladı. Sebebinin yağmurun bu yaz İstanbul da çok yağması olarak düşünüyorum. Önümüzdeki sene için bahçeye çapa makinası soktuğumda toprağa önce koyun gübresi yaymak istiyorum. Sizlerin deneyimleri, bana yol göstermesi açısından çok kıymetlidir. Çok teşekkür ederim

Dutlubahçe 19-11-2017 13:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sezerakk (Mesaj 1522249)
.... Bahçemize ekmek istediğim bir kaç meyve daha var bunlardan bir tanesi Malta Eriği olacak. Umarım güzel bir fidan temin edebilirim.... .

Bizim bahçemiz de o civarda ( resimlerden anladığım kadarıyla) ve soğuklardan zannediyorum, malta eriği yetiştirmeyi denedim ama başaramadım. İnşallah siz başarırsınız.

Sezerakk 19-11-2017 15:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe (Mesaj 1523063)
Bizim bahçemiz de o civarda ( resimlerden anladığım kadarıyla) ve soğuklardan zannediyorum, malta eriği yetiştirmeyi denedim ama başaramadım. İnşallah siz başarırsınız.

Sn. Dutlubahçe sizin bahçeniz ne tarafta ? Ağaç olarak ta çok beğeniyorum. Meyve olarakta çok seviyorum. Bu seneki tohum paylaşım etkinliğine sadece talep eden olarak katıldım. Yalnızca sebze fideleri talep ettim. Bakalım inşallah istediğim tohumları alabilirim. Geçen seneki bahçe biraz hüsran oldu. Bu sene inşallah daha güzel olacağına inanıyorum.

Beşiktaş 30-11-2017 12:27

Güzer bir başlangıç güzel bir çalışma. Devamını dilerim. Saygılar.

Sezerakk 30-11-2017 13:47

Teşekkürler Sn. @besiktas

Evi kontrole gittiğimde veranda bölgesinin üstündeki alçı tavan profillerinin su alduğını farkettik. Prefabrik yapının çatısı içimize pek sinmemişti. Malzemesi yetersiz, içeriye de çok ses geliyordu. Biz de yazın sonuna doğru altına OSB yerleştirtmiştik. Hem de kışın yağmurdan kardan etkilenmemesi için. Ona rağmen çatıdan su almış. Bazı vidaları tam sıkmamışlar. Bize ISONEM önerdiler. Biz de firma ile anlaşıp Isı ve su yalıtımı uygulattık çatıya. Umarım bu kışı atlatır. Bu konu hakkında deneyimleri olupta paylaşmak isteyen varsa memnun olurum. Herkese saygılar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024