agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   brcparlakkaya / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/40868.htm)

brcparlakkaya 06-04-2017 21:03

brcparlakkaya / Bahçe

Herkese merhaba
Aranızda çok yeni olmama rağmen bende bahçemi ve bununla birlikte yaptığım yapacağım acemiliklerimi sizinle paylaşmak fikir alışverişinde bulunmak istedim. Aslında bahçeden çok hayatımı tamamen değiştirdim. Radikal bir kararla Gebze'yi bırakıp köklerimin geldiği yere Trabzon'a yerleştim. Şimdilik hobi olarak yaptıklarım belki birgün yeni işim olur. Kim bilir birgün birileri benim yetiştirdiğim sebzeleri çocuklarına yedirebilir.

Bahçenin bulunduğu şehir : Trabzon Sürmene

Bahçenin büyüklüğü : 8 dönüm

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : bolca yağmurlu ve rüzgarlı

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : şimdilik yazlık

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : yeni başladım

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : hayır almadım. Ama ağaçlar.net in katkılarını pekçok profesyönelin verebileceğini sanmıyorum.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : hayır yok.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? şimdilik yok. Ama ilerleyen zamanlarda çardak olabilir.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Tamamen kendi yetiştirdiğim organik ürünlerin sofralarda yer alması.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : 30 yıldır ekilmediği için bomboş. Bölgeya has çaylık var. Fakat artık yabanileştiği için sökülüp temizlenecek.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Hayır

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Yetiştirebileceğim her bitki benim için özel olacak.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : hayır

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Yakınlarda su kuyusu yok. Tamamen doğal yağmurlarla kendiliğinden sulanıyor. İlerleyen zamanda yağmur suyunu depolayarak ek kaynak oluşturmayı düşünüyorum.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Böyle bir sorun yok.

Toprak özellikleri : Toprak analizi yaptırmadığım için bilmiyorum.

Kompost yapıyor musunuz? : Evet

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Kesinlikle olmuştur olacaktır. Çok acemiyim.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Hayır

Bahçeniz organik mi? : Evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Organik

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Olduğu söyleniyor. Hatta daha zararlısı yaban domuzu var.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : doğa ana sağolsun :)

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Evet maalesef. Bu iyimidir kötümüdür bilmiyorum.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Toprağıma geri dönmüşüm.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Hamilelikten dolayı evet.

brcparlakkaya 06-04-2017 21:07

3 Eklenti(ler)
bu da henüz boş ama zamanla sebzeciklerle dolup taşacağına inandığım bahçem.
Bulunduğum yerden çatısı görünen eve kadar bizim yerimizmiş bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum.
Yanda görünen de fındıklığımız.

brcparlakkaya 06-04-2017 21:16

1 Eklenti(ler)
Bu prenseste bahçeme ismini veren Eylül İpek hanım :);)

dongyul 06-04-2017 22:06

Sayın brcparlakkaya ve Eylül aramıza hoş geldiniz, sayfanız hayırlı olsun ^^

brcparlakkaya 07-04-2017 07:51

teşekkür ederim sayın dongyul :) hoşbulduk

blick 07-04-2017 10:10

Sn brcparlakkaya ve güzel kızı Eylül hoşgeldiniz :) Dilerim tüm istekleriniz gerçekleşir

brcparlakkaya 07-04-2017 11:13

Hoşbulduk sayın blick :) amin inşallah hepimizin

Aytekin045 07-04-2017 21:25

Hoşgeldiniz sayfanız hayırlı olsun

brcparlakkaya 11-04-2017 13:52

1 Eklenti(ler)
Bunlar bahçe için ilk adımlarım a101den aldığım tohumlarım maalesef çok kötü oldu.
Bu tohumlar sanırım biber. Eylül hanım bahçede toprakla oynamayı çok sevmiş olacak ki hızını alamayıp bir sabah bütün saksıyı devirmişti. Bu saksıda biber ve adını hatırlamadığım bir çiçek çeşidi var. Ata tohumdan biberler dişli çıktı :)

brcparlakkaya 11-04-2017 14:23

1 Eklenti(ler)
Buda koca saksıda tek tutan lavanta tohumum.

brcparlakkaya 11-04-2017 14:47

2 Eklenti(ler)
Bunlarda Bime gelen çiçek soğanları. Bunları tek kullanımlık bardaklara diktim. Hava hala soğuk bahçeye ekersem donarlar diye üzülüyorum.
Hala buralarada bahar gelmedi. Yaylalarda yükseklerde kar kalkmadı.

Muda 12-04-2017 06:49

Sn. brcparlakkaya ve Eylül aramıza hoş geldiniz, bahçe sayfanız hayırlı olsun. Umarım istediğiniz gibi bir bahçeniz olur.

Zambaklar konusunda sıkıntı yok. Bizim burada bile kışı atlatıyorlar. Onları kalıcı yerlerine dikebilirseniz iyi olur. Glayölleri sonbaharda sökmek zorunda kalıyoruz. Onlarda problem oluyorlar.

brcparlakkaya 13-04-2017 00:15

sabahtan beri yazip soracak cok sey var ama vakit bulamadim.gunlerdir forumu okuyup herkesin tecrubesinden faydalanmaya calisiyorum.Galiba en basta benim mesafeden dolayi problemim cok olacak. Ama hevesimi kirmiyorum.
Simdi en oncelikli sorun elimde yerlitohum dan aldigim onlarca cesit tohumu nasil cimlendirecegim. Kimisi pamukta kimisi naylonda kimisi de viyollerde. Buraya kadar hersey guzel. Peki sadece haftasonu ulasabildigim bahceye bu kadar urunu saglikla nasil ulastirabilecegim. İste ona cozum bulamiyorum. Viyol icindeki toprakli bir filizi zarar gormeden goturmek imkansiz olacak. Kendi aracim yok. Koli vs ile tasimak fikri var. Nasil koruyabilirim. Kafamda deli sorular.
İlk zamanlar surekli bakim isterse sadece haftasonlari bu bakim yeterli gelebilir mi?
Acaba hic baslamasam mi?

Muda 13-04-2017 08:44

Her şeyden önce su geliyor. Ancak bulunduğunuz yer itibari ile suya daha az ihtiyaç duyarsınız. Yazın bile haftada bir yağmur yağsa burada da her yer yemyeşil olur. Susuz yetişen ürünler ve dikim önerileri burada. http://www.agaclar.net/forum/domates/20721.htm

Kavun, karpuz çapalama ile zaten susuz yetiştirilebiliyor. Daha küçük ve lezzetli ürünler alırsınız.

Denemeden ne olduğunu bilemezsiniz. Siz bu yıl yetiştirebildiğiniz ürünleri yetiştirmeye çalışın. Gelecek yıl tohum paylaşım etkinliğinden tohum göndermeseniz bile 25 çeşit tohum talep edebilirsiniz.

Tohum Paylaşım Etkinliği - agaclar.net

Ben toprağa ekmeyi daha çok tercih ediyorum. Pamuk, vs. çok çabuk bozulabiliyor. Toprakta çimlendirip yavaş yavaş dış ortama alıştırıp kalıcı yerlerine dikerseniz en sağlıklı olanı. Hatta ikliminiz dolayısı ile toprağı işleyip kalıcı yerlerine de dikebilirsiniz. Fazla fideleri alarak farklı yerlere dikersiniz. Bu şekilde uyum sorunu da ortadan kalkar. Benim yaptığım fideler büyük olmasına rağmen düşen tohumlardan çıkan domatesler daha küçük ve zayıf görünmelerine karşın daha verimli ve büyük oldular.

Resulgur 13-04-2017 10:45

Sn. brcparlakkaya hayırlı olsun. Sayfa açmakla çok iyi ettiniz.

Sizin hafta sonları gidebildiğiniz bahçenize ev ortamında viyolde ve bardaklarda yetiştirdiğiniz fideleri istediğiniz yere direk dikebilirsiniz. Ev ortamında fide yaptım bende kağıt havluda çimlenen tohumları toplu bir şekilde torf içerisinde kaplarda 5 10 cm büyütüp viyollere ve bardaklara şaşırtarak taşımak suretiyle gerçekleştiriyoruz. İçerisine pet bardaklara bulunan fideler plastik sebze kasasında ya da toplu bir şekilde viyollerde ev ortamında dış ortama alana kadar bekletiyoruz. Siz de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Sayfamdan gerekli bilgileri temin edebilirsiniz. İleriki zamanda sizin durumda olan kullanıcılar için detaylı bir anlatım paylaşmayı düşünüyorum.

Size tavsiyem elinizdeki tohumları öğrenmek adına çimlendirmeye başlayın yanlış yapsanız da kısa sürede bir çok tecrübe edineceksiniz.

Kolay gelsin

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024