agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Blick / Bahçe - Zeytinlik (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/40859.htm)

blick 18-09-2017 12:03

3 Eklenti(ler)
Beton mu, tuğla mı, taş mı, tel mi derken bizim için önemli bir süreç olan duvar yaptırma işlemini hayırlısıyla atlattık. Biraz zor ve düşünceli bir süreçti. En önemli kriterimiz maliyet ve işin başında olamayacağımız için yapacak ustaların doğru yapıp yapamayacağı idi. Şans eseri bir aslında çok yakınımızda olan bir firmayla tanıştık :) Sağolsunlar istediğimiz şekilde ve hiç kaprissiz bir şekilde hallettiler.
Kapı siparişlerini de verdik onlar da yerlerine takıldığında daha bir güzel görüneceğine eminiz. Çevre ve yol düzenlemesi işlerini de sıraya koyduk

Eklenti 657474
Eklenti 657475

Ev ile duvar arasında kalıplardan kaynaklı bir boşluk kaldı. Onu da taşlarla kendimiz kapatacağız.
Eklenti 657476

blick 18-09-2017 12:06

1 Eklenti(ler)
Evin ön kısmına veranda yapmak için bahçenin kenarında bulunan sazların bir kısmını kesip kurumaları için bıraktık. Sazların boyu yaklaşık olarak 3-4 metre arasında ve oldukça kalınlar. İşimizi göreceğini düşünüyoruz. Demir iskelet üzerine gölge yapması için birbirine bağlayarak yerleştireceğiz.

Eklenti 657480

blick 04-10-2017 14:46

4 Eklenti(ler)
Duvar yapımından sonra sıra kapılara gelmişti. Bir önceki gidişimizde aldığımız ölçüleri Susurluk'ta bu işleri yapan yeğenime gönderdim ve saolsun ortaya çok güzel bir iş çıkardılar. Geçtiğimiz haftasonu gidip kapıları yerlerine yerleştirdiler.

Kapının genişliği 405cm. Yüksekliği 1,5metre. Ayrıca her iki kapınında üzerine dikenli tel çekebilmek için yaklaşık 50şer cmlik çubuklar var. 1 metrelik kısım ayrı kalan kısım ayrı olarak açılabiliyor.

Eklenti 658448
Eklenti 658449

Bu kapının genişliği de 430cm. Sürgülü olarak kullanmak daha avantajlı olacağı için bu şekilde tercih ettik.

Eklenti 658450
Eklenti 658451

blick 04-10-2017 14:51

2 Eklenti(ler)
Bu yıl da zeytinlerimizle pek fazla ilgilenemedik :( Ama onlar hiç ilgi alaka beklemeden meyvelerini esirgemedi. Buna da şükür diyerek toplamak için gün saymaya başlıyoruz. Muhtemelen 2-3 hafta içinde toplayacağız.
Önümüzdeki yıl şubat-mart gibi ağaçların budanması ve gübrelenmesi işlerini ihmal etmemek için kendime sözümü veriyorum :rolleyes:

Eklenti 658452
Eklenti 658453

blick 04-10-2017 15:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blick (Mesaj 1518131)

Resimde görünen duvar boyuna hem görüntü engellemek hem de güzel bir görünüm oluşturmak adına leylandi ve limon servi dikmek istiyorum. 1 metre aralıklarla sırayla diksem ağaçlar gelişimleri ve uyumları için bir problem olur mu? Nasıl bir görüntü oluşturur. Önerebileceğiniz başka şeyler olursa fikirlere açığım ;)

Bir de arkada görünen ağacın fıstık çamı olduğunu düşünüyorum doğru mudur?

blick 25-10-2017 18:23

Geçtiğimiz hafta ben, eşim ve 5 arkadaşımız yapılacaklar/yapılabilecekler listesini hazırlayıp malzemeleri tedarik ettikten sonra haftasonu işleri yapabilmek için yola koyulduk.
Yapılacaklar listemiz tecrübesizliğimizi baz alırsak epey kabarık sayılırdı ama yapacağımızdan da emindik :D
* Zeytinler toplanacak ve toplatılacak
* Dış duvara çit teli ve jiletli teller takılacak
* Evin önüne veranda yapılacak (susurluktan gelen bu işleri yapan kuzenim yapıyor)
* Güneş panelleri takılacak ve evin elektrik tesisatını yapılacak
* Evin duvarları alçıpanla kapatılacak, strafor ile tavan yapılacak ve son olarak yerlere laminant döşenecek.

Listeyi buraya yazınca tekrar anladım ki çok iş varmış :p

blick 25-10-2017 18:33

3 Eklenti(ler)
Zeytinleri toplamak için bir ekiple anlaşmıştık. Pek çoğu küçükte olsa yaklaşık olarak 200 ağacımız vardı ve bizim toplamamız imkansızdı. Sabah gittiğimizde toplama ekibi işe başlamıştı bile. Bizde kendi yemelik zeytinlerimizi toplamaya başlayarak yoğun iş trafiği için kendimizi hazırladık :D

Eklenti 659856

Ardından kahvaltı ve iş bölümü yaptık.
Hanımlar grubu duvar tellerini yapacaktı. Bizde evin içinde çalışacaktık.

Hanımların işi yapacaklarından şüphemiz yoktu ama bu kadar hızlı ve iyi olacağını hesaplayamamıştım :) Duvar uzunluğu 50metre civarı demir direkleri hazırdı. Örgü tellerin içinden sabitlemek için geçen tel çok sert olduğu için işlerini yavaşlatmış. İşe başlama saati 11 civarı bitirdiklerinde ise 4 civarıydı. Buradan da kendilerine bir kere daha teşekkür ederim ellerine sağlık ;)

Eklenti 659857
Eklenti 659858

blick 25-10-2017 18:44

4 Eklenti(ler)
Ben ve diğer iki erkek arkadaşta evin içine girerek elektrik kabloları için kanal açtık, kabloları döşedik. İkimiz çırak bir arkadaş bize göre usta sayılır :D

içerisinin önceki hali bir depodan farksız.
Eklenti 659860

Dışarıda ise kuzenim veranda işleri ile uğraştı. Sonrasında da güneş panellerini yerleştirmek için stand yaptı yerleştirdik. :cool:

İşleri birbir halletmenin mutluluğu paha biçilemez. Ancak hala yapılacak çok iş vardı ve bitiremeyeceğimizi düşünmek bizi strese sokuyordu :(

Eklenti 659859
Eklenti 659861
Eklenti 659862

blick 25-10-2017 18:54

5 Eklenti(ler)
Ertesi gün elektrik tesisatının da bitmesiyle hanımların da desteğiyle duvarlara giriştik. Alçıpanı almamızın sebebi büyük bloklar halinde yapıştırıp hızlı bitirmekti ama hiçte öyle olmadı. Zemin duvarlarının yamukluğu bizi resmen bitirdi. Oturmadı yamuk oldu derken çok şükür bitirdik :)

Eklenti 659863

Duvarın üzerine uygun bir yere güneş enerjisinin kontrol panelide yerleştirdik.

Eklenti 659864

Elektriğin olması bana tarifsiz bir mutluluk verdi. Belkide artık burada kalmayı bile düşünebilirdim. Işık medeniyetmiş :D

Eklenti 659865

Duvarlar ve tavanlar bittikten sonra yer için laminant yapmaya kalkıştık ancak zemin çok bozuk olduğu için yapamadan bıraktık.
Gece kocaman bir ateş yakıp keyfini sürdük :D

Eklenti 659866
Eklenti 659867

blick 08-01-2018 13:51

Değerli ağaçlar.net üyeleri hayırlı günler dilerim.

Kışında gelmesiyle bahçede yapılacak işleri askıya aldığımızdan çok sık gitmiyorduk. Bu haftaki gidişimizde geçen hafta yağan yağmurlarında etkisiyle su seviyesinin çok yükseldiğini zemin seviyesine geldiğini gördüm. Muhtemelen ağaçların kökleri de bu sudan nasibini alıp suyun içindeler. Şimdiye kadar mevcut ağaçlara bir zararı olduğunu görmedim ama bundan sonra yeni ekeceğim fidanlar için zararı olabilir. Olmasa bile suyun seviyesini aşağı indirmem gerektiğini düşünüyorum.
Bunu yapmak mümkün müdür? Nasıl ve hangi yollarla yapılabilir? Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Muda 08-01-2018 14:08

Sn. blick;

Arazinizin durumunu siz daha iyi biliyorsunuz. Daha önce de sel nedeni ile kanal açmanızı önermiştim. Arazinizin durumuna göre en alt kısımdan büyükçe bir kanal açıp gelen suyun orada toplanıp tahliye olmasını sağlamanız gerekiyor. Eğimin en altına açacağınız kanal suyu toplayacak yukarı tarafların su tutmasını engelleyecektir. Tabi bu kanalda da mümkün olduğu kadar su biriktirmeden daha aşağılara var ise gitmesi gerekiyor. Eğimi ayarlayabilirseniz sıkıntı yok.

blick 08-01-2018 15:45

Sayın Muda cevabınız için teşekkür ederim. Lakin arazideki eğim oranı %1-2 yi geçmez diye düşünüyorum. yani dümdüz bir arazi.
Geçtiğimiz sene yoğun yağmurlardan dolayı gelmiş olan suyun önünde artık bir duvar ve kanal var o yüzden geçen seneki durumu bir daha yaşamayacağımızı umuyorum.
Bu seferki tablo ise tamamen yağan suyun birikmesiyle oluşmuş. Eğim olmadığından kanal fikrinizi sıra aralarına yarım metre kadar kazıp uygulasak olur mu?
Bahçenin bir sınırından minik bir dere geçiyor. Yazları kuru oluyor. Derenin temizlenme işini geçen yıl halletmiştim. Acaba daha mı derin kazdırmalıyım :(
Bu arada yazın en yağışsız zamanında bile kuyudaki su 3-4 metreden fazla aşağı inmiyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1527410)
Sn. blick;

Arazinizin durumunu siz daha iyi biliyorsunuz. Daha önce de sel nedeni ile kanal açmanızı önermiştim. Arazinizin durumuna göre en alt kısımdan büyükçe bir kanal açıp gelen suyun orada toplanıp tahliye olmasını sağlamanız gerekiyor. Eğimin en altına açacağınız kanal suyu toplayacak yukarı tarafların su tutmasını engelleyecektir. Tabi bu kanalda da mümkün olduğu kadar su biriktirmeden daha aşağılara var ise gitmesi gerekiyor. Eğimi ayarlayabilirseniz sıkıntı yok.

blick 26-03-2018 11:57

2 Eklenti(ler)
Merhabalar hayırlı haftalar.

Yağan yağmurlar ve yapılacak pek birşey olmadığından dolayı tam 1 ay aradan sonra tekrar bahçeye gittik. Aslında yağmur yağmasaydı zeytin ağaçları ayıklanacaktı ama tüm hafta yağmursuz geçmesine rağmen bizim gidişimizle birlikte başladı :( Bizde gitmişken birkaç fidan ekip daha önce ektiklerimizin durumuna baktık. Komşu çiftliği bıraktığımız malzemeler vardı onları aldık fazla birşey yapamadan geri döndük :(
İçeride rahat çalışabilmek için birkaç hafta daha beklemek lazım

Eklenti 668937

Bu ağaca yıldırım düştüğünü düşünüyor. Olduğu yerde kül olmuş :eek:

Eklenti 668935

blick 26-03-2018 12:07

4 Eklenti(ler)
Geçen yıl baharda aldığım ve birtürlü nereye ekeceğime karar veremediğim ( bu sırada birkaç tanesi ölen) Frenk üzümü ve Bektaşi Üzümlerini aralık ayının sonunda ekmiştim.

Frenk üzümleri (kırmızı ve siyah) tutmuş görünüyor gözler uyanmayı bekliyor.

Bektaşi üzümlerinden ( kırmızı ve yeşil) birtanesi tutmuş hangisi olduğunu bilmiyorum :D
Eklenti 668938

Eklenti 668939

Eklenti 668940

Bu da 3 yıldır limon çekirdeğinden büyüttüğümüz limonumuz. Aşı yapmadan turunç olarak bırakacağım. Üzümlerle beraber aralık ayında bahçeye geçirmiştik yapraklarını dökmüştü. Yeni yapraklarını çıkartmaya başlamış

Eklenti 668941

blick 26-03-2018 12:18

yeni ekilen fidanlar

3 Eklenti(ler)
3 adet pikan cevizi de geçen ay sonunda ekmiştik ama onların fotoğraflarını çekmeyi unutmuşuz.

Hicaz narı
Eklenti 668946

Trabzon hurması (hachiya)
Eklenti 668947

Vişne (kütahya)
Eklenti 668948

Melih Bakırlıoğlu 27-03-2018 08:20

Sayın blick; su tutan yerleri temmuz ağustos aylarında arkasında topuz olan tekli patlatma ile sürebildiğiniz en derin noktadan sürmenizi tavsiye ederim. Traktör çok yavaş ve hızını hiç değiştirmeden kullanılmalıdır. Başlangıç noktanız, tahliyenin yapılacağı noktadan(dere yatağı/kanal gibi) olmalıdır. Bu işlem toprak altın da su borusu gibi bir oluşum yapacaktır.

blick 27-03-2018 09:39

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Yapılacaklar listeme ekledim ;)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu (Mesaj 1535271)
Sayın blick; su tutan yerleri temmuz ağustos aylarında arkasında topuz olan tekli patlatma ile sürebildiğiniz en derin noktadan sürmenizi tavsiye ederim. Traktör çok yavaş ve hızını hiç değiştirmeden kullanılmalıdır. Başlangıç noktanız, tahliyenin yapılacağı noktadan(dere yatağı/kanal gibi) olmalıdır. Bu işlem toprak altın da su borusu gibi bir oluşum yapacaktır.

blick 29-03-2018 11:28

evdeki güzeller

3 Eklenti(ler)
Bunlarda evimizin camının önünde duran baktıkça içimizi açan bitkilerimiz :D
Viyoldeki fideleri çekmişken bunları da çekip göstermek istedim

Çok merak ettiğim bir bitki passiflora. Tohumdan yetiştirmeyi beceremeyince 4-5 ay önce küçücükken bulup almıştım. Bakalım meyvelerini görebilecekmiyiz
Eklenti 669331

Birgün bahçemiz olursa ekeriz diyerek 3 yıl önce tohumunu ektiğim palmiyem. çok şükür artık ekilecek bir yeri var artık yakın zamanda kalıcı yerine gidecek.
Eklenti 669332

Eklenti 669333

blick 29-03-2018 11:52

viyoldeki tohumlar

3 Eklenti(ler)
Güzelce gelişsin bahçeye götüreyim diyerek birazda erken ektiğimiz tohumlarımız. Domates ve biberlerden birkaç evde bakılacaklar. Bahçedeki durumlara göre diğer talep ettiğim tohumları da sırasıyla ekmeye başlayacağız.

En arkadaki 7li - sayın hcorak tan gelen gojiberry - çıkmış olanlar 04.03 tarihinde ekildi. boş kısıma bardakta çimlenenleri geçirmiştim onları yaşatamadım.

İkinci sırada sağdaki 3 lü - sayın Lonicera dan gelen orange yasemin - 04.03 tarihinde ekildi. Filizlenme olmadı :(

2şer 3er ekilen diğer tohumlar.

Atılgan - Blue Beauty domatesi
Malbman - Garnet domates
Yerel bahçem - Buena mulata biber
Yerel bahçem - Gül biber
Yerel bahçem - Siyah süs biber
Zekoş - Ak çakıldak . Bu kadar hızlı büyüyeceklerini tahmin etmemiştim. :o

Eklenti 669334

sayın TCM den gelen "Limon kokulu yayılıcı kekik - Creeping Thyme" . 11.03 tarihinde, cocopeat - solucan gübresi - cocopeat olarak 3 katman halindeki karışıma ekildiler.
Eklenti 669335

sayın Taşlıbahçe den gelen Bezirci Maydonuzu. 11.03 tarihinde, cocopeat - solucan gübresi - cocopeat olarak 3 katman halindeki karışıma ekildiler.
Eklenti 669336

blick 29-03-2018 12:00

2 Eklenti(ler)
Sayın Milla dan taşınması sırasında dağıtırken istediğim bir karışıklık sonucu gelen bitkilerimiz.:D İlk başlarda ne olduğunu anlayamamıştık artık meksika petunyası olduğunu düşünüyorum.
Teşekkürler Milla sayenizde yeni bir çiçekle daha tanışmış oldum;)

Eklenti 669338
Eklenti 669339

Milla 29-03-2018 12:34

Güle güle büyütün sayın blick. Aklımda yanlış kalmış olabilir ama nar yollamayı unuttuğum kişi siz miydiniz :)

blick 29-03-2018 13:16

Teşekkür ederim ;)
evet doğru hatırlıyorsunuz. Önemli değil canınız saolsun ;)

sizi yakalamışken sorayım. bunu ayvalıktaki bahçeye götürsem kışı dışarıda geçirebilir mi? bakımı zahmetli midir? Yoksa saksıda bakmaya devam mı edeyim

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Milla (Mesaj 1535545)
Güle güle büyütün sayın blick. Aklımda yanlış kalmış olabilir ama nar yollamayı unuttuğum kişi siz miydiniz :)

h_dogan 29-03-2018 13:56

Meksika petunyası oldukça dayanıklı bit bitki. Adana koşullarında kışın üst kısım ölse de baharda tekrar sürmeye başlıyor, bütün yaz çiçek açıyor. Toprak uzun süre donmuyorsa sıkıntı olacağını sanmıyorum. En kötüsü siz her sene bir iki fide yapıp kışın içeride saklarsınız. :)

Sevgi Durul 29-03-2018 14:20

Dave's Garden'a göre -17.7 dereceye dayanıklı bir bitki. Adana'ya göre bizim kışımız çok çok ağır ve ben korumuyorum. Her bahar yeniden yeşeriyor. Atın dışarıya, Sayın blick.:)

blick 29-03-2018 14:26

Cevaplar için teşekkür ederim.
İlk gidişimizde yanımızda götürüp uygun bir yere dikelim ozaman :)

Milla 29-03-2018 14:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blick (Mesaj 1535547)
Teşekkür ederim ;)
evet doğru hatırlıyorsunuz. Önemli değil canınız saolsun ;)

sizi yakalamışken sorayım. bunu ayvalıktaki bahçeye götürsem kışı dışarıda geçirebilir mi? bakımı zahmetli midir? Yoksa saksıda bakmaya devam mı edeyim

Sayın blick dışarıda bakmanızın hiç sorun yaratacağını zannetmiyorum. Arkadaşların da dediği gibi çok rahat yetişecek çok yıllık bir bitki olarak bahçenizi şenlendirecektir.

blick 11-04-2018 16:31

fidelerin son durumu

1 Eklenti(ler)
Tohumları ekmemin üzerinden 5 hafta geçti ve viyollerinden çıkmaları gerekiyor. İlk fırsatta çıkacaklar.
Boş olan iki gözde akçakıldak fasülye vardı çok hızlı büyüyüp çiçeklenmeye başlayınca daha fazla eziyet etmek istemedik yakın zamanda bahçeyede gidecemeyeceğimiz için saksıya ektik inşallah saksıda da en azından tohum alabilecek kadar ürün alabiliriz.

Eklenti 670602

blick 18-04-2018 10:58

boruda çilek yetiştirme

5 Eklenti(ler)
Merhabalar
Evde sebze yetiştirme yerleri kısıtlı olduğundan ve bu sene daha fazla şeyi yetiştirmek istediğimden eşimin çok sevdiği çilekleri yetiştirmek için bir çözüm arıyordum. Fransız balkon diye tabir edilen bir adımlık bir alanda ancak domates ve biberlere yer olacaktı. Bende balkonun demirine boruda asma fikri geldi. Malzemeleri alıp hazırlıklara başladım.

Malzemeler
* 2 adet 100 lük boru ( uzunlukları 1er metreden toplam 2 metre)
* 1 adet T boru
* 2 adet dış kapak

Eklenti 671161

Deliklerleri açmak için kullandığım panç ayarlanabilirdi ilk defa bunu kullandım ilk birkaç delikte acemilik yaşadım bazı delikleri düzgün olmadı
Eklenti 671162

Çileklerimiz yalovadan bir fidancıdan geldi. daha öncede aynı yerden almıştım ama bu sefer kargonun azizliğine uğradık. 10 adet yerine 8 adet gelmiş ve epey zarar görmüşlerdi
Eklenti 671163

Boruyu torf+cocopeat+solucan gübresinden bir karşım yapıp doldurduk.
Eklenti 671164

Eklenti 671165

blick 18-04-2018 11:06

boruda çilek yetiştirme - 2

4 Eklenti(ler)
Hazırlıklar tamamlandıktan sonra yerine asıldı.

Boruyu balkon demirine plastik kelepçeler ile bağladık. Sağlam duruyor bir kaza olmaz umarım :)
Eklenti 671166

Eklenti 671167

Tam ortaya yerleştirdiğim T yi boş bırakıp oradan sulama yapacağım. Eğer bu şekilde yeterli sulama sağlanırsa işimi çok kolaylaştıracak.
Eklenti 671168

Eklenti 671169

İSAK 18-04-2018 12:31

Sayın blick, plastik kelepçelerin sağlamlığına diyecek bir şey yok ama yazın sıcağında bütün plastiklerin zarar gördüğü gibi kelepçeler de zarar görecektir ve atma ihtimali olabilir onun için en azından 3 veya 4 yerinden daha dayanıklı bir malzeme(görüntüyü bozmaycak paslanmaz tel) ile tuttursanız daha iyi olur. Kolaylıklar diliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024