agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   ketenhelva / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/40537.htm)

Karabalık 03-12-2017 08:47

5 Eklenti(ler)
Tohum vermek istediğimiz domateslerin fotoğrafları

ketenhelva 03-12-2017 11:25

1 Eklenti(ler)
Eklenti 661995

burası bahçeye giriş yolu..devamınıda yüklemeye çalışıyorum fakat bir türlü olmuyor..

Karabalık 09-12-2017 19:33

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Karabalık (Mesaj 1502106)
Bizce gayet sagliklillar :)

Bu fotoğraf maceranın son fotoğrafı olmuş. Bundan sonra bebek büyütür gibi büyüttük fideleri. Hatırlıyorum da bir ay içinde defalarca olmayacak bu iş. Beceremedik. Büyumuyorlar. Sanırım kurudular. Of hadi artik. Diye söylene öfkelene, günde yüz kere fideleri kontrol ediyorduk.
Eşim evin akşam güneşi alan tarafındaki cama her akşam bütün fideleri taşıyarak havalandırdı. Güneş batınca hava kararmadan ve soğumadan kapalı balkona aldı ve bunu her gün yaptı.
Binlerce fide yetiştirme yazısı okuduk. Resimli anlatımları takip ettik. Artık abartmistik. Ama sonunda olanlar ....
Tarih 4 nisan

Karabalık 09-12-2017 19:42

5 Eklenti(ler)
Yani bu işin püf noktası sabırlı olmak.
Bizim gibi bahçe işini yeni yapacak okuyucu için önerim bu.
Fotoğrafları arka arkaya yüklüyorum
Tarih 16 Mayıs

Karabalık 09-12-2017 19:48

4 Eklenti(ler)
Tarih 17 Mayıs
Burada fideleri daha büyük viyolleri aliyoruz. Çünkü hemen ekemeyecegiz.
Okul tatil olmalı ki Karaburun a gidebilelim.
O küçük viyolleri de kalırlarsa büyümeleri duracak.bu yüzden taşındılar.

Karabalık 09-12-2017 19:50

1 nisan tohum ekimi
8 nisan ilk yapraklar ( kotiledon )
17 Mayıs ekime hazır.
Bu takvim iyi.

Karabalık 11-12-2017 20:02

3 Eklenti(ler)
Tarih 4 haziran
Bu görüntüler de müteahhit usulü bahçe peyzajı
Yani hafriyat toprağını getirip bahçeye yığmak, biraz düzeltmek iki çalı dikip damla sulama hortumunu koymak.
Ve binbir emekle ve parayla yapılmış güzelim bahçe toprağını mahvetmek.

Karabalık 11-12-2017 20:09

3 Eklenti(ler)
Toprak o kadar kötü ki ancak testicilerin işine yarar. İçinden bir duvar örecek kadar taş çıktı. Yani baştan başladık. Tekrar bahçeyi temizle,tekrar gübre tekrar leonardit tekrar tesviye .....
Aşağıda killi toprak örnekleri
Ve bir sayfa önce duzeltilmis halde fotoğraflanmış bahçenin yeniden berbat hali..

Karabalık 11-12-2017 21:38

3 Eklenti(ler)
Derme çatma bir karık yapıp elimizdeki domates fidelerini ektik.
Bir kalıp cocopeat ıslattik ve biraz taşını kiremitini ayikladigimiz duvar dibine diktik.
Bunun üzerinde ayrıca duruyorum. Çünkü cocopeat çok kullanışlı bir katkı maddesi.
Kalanında tam bir balcik halini alan ve hemen sıkışıp taş gibi olan killi ve verimsiz, toprağı çok iyi bir hale getirdi.
Tarih 4 haziran

Karabalık 11-12-2017 21:51

5 Eklenti(ler)
Okuduklarımız bize killi toprağın verimli olduğunu içinde bir sürü bitki için yararlı malzeme bulunduğunu ancak gevşek hale getirilmesi gerektiğini söylüyordu.
Sanırım bu gerçekten böyle.
Verimli ve zahmetli bir toprak türü.
Tarih 25 haziran
Artık ekilmeleri gerek. Yoksa ölecekler. Fotoğraflarda görülüyor toprağın hali.
Ama her şey her zaman yolunda gitmez.
Yapabildiğini sonuna kadar azimle yapmak gerek...

Karabalık 11-12-2017 22:01

5 Eklenti(ler)
Derme çatma bir sebze bahçesi düzenledik yine de.

Karabalık 11-12-2017 22:01

Çok çalıştık çook.

Karabalık 12-12-2017 14:54

5 Eklenti(ler)
Tarih 4 Eylül
Bu zamana kadar hevesimizden ve evle uğraşmaktan hiç fotoğraf çekmemişiz.
Ama görüldüğü gibi adam boyunu geçti domatesler. sırık ve Chery olan tür çok uzadı.
Sırık olarak çevrede bulunan saz dalları çok işimize yaradı
Sulama sıklığı olarak çok sıcak günlerde 3 güne bir, diğer zamanlarda haftada bir kez salma sulama yaptık
Sulama işini gece yaptık..
Sonuç güzeldi..
Her sabah taze biber domates yemeklik patlıcan aldık, hatta komsulara dagitmalik kadar oldu.
Biz Eskişehir'e döndükten sonra da komşular toplamışlar.
Güzeldi yani ��
Hayallerin bir ucundan gerçek olması insanı çok güçlü ve sakin hissettiriyor ��

Karabalık 12-12-2017 14:57

2 Eklenti(ler)
Eylülde ve hatta Kasım ayında ürün vermeye devam eden domatesler. Küçük Chery ler.

Karabalık 12-12-2017 15:01

5 Eklenti(ler)
Maniye de ve heybetli domateste böyle bir durum oldu. Bunu da sormak istiyorum. Fotoğrafta görüldüğü gibitam göbekten içeri doğru çürüdü ve çok kötü kokuluydu. Nedendir acaba?

Karabalık 23-12-2017 23:24

1 Eklenti(ler)
yüklendi galiba ...
sebze yataklarını yaptık nihayet
ve nihayet fotoğrafları yükleyebildim..
bahçenin yan tarafında sebze yatakları 80 cm eninde 3.20 cm boyunda ve 40 cm yüksekliğinde oldu.
Neyse ben fotoğrafları yükleyeyim eşim yazıları yazsın =)
işbirliği =)
süreç tarihsel bakış açısıyla cinsiyete bağlı iş bölümünden yeteneğe bağlı iş bölümüne =)

Karabalık 23-12-2017 23:33

1 Eklenti(ler)
sebze yatakları

Karabalık 23-12-2017 23:42

1 Eklenti(ler)
arka bahçe

Karabalık 23-12-2017 23:45

1 Eklenti(ler)
bir tane daha

Karabalık 23-12-2017 23:47

1 Eklenti(ler)
sonuncu

Karabalık 30-12-2017 19:03

3 Eklenti(ler)
Bu kabakların çekirdekleri tohum paylaşım etkinliğinde paylaşıliyor

Karabalık 03-07-2018 10:17

Projemiz ve sonuçları

ketenhelva1 16-08-2022 01:29

Farklı bir mahlas ile tekrar ben, 6 yılın içindeyiz, gördügünüz limon koca agaç oldu..Bu yıl oturak domat ektik, biber,patlıcan, ama çok ilgilenemedik bu yıl,eşim pazı ekti, hibrit oturak fasulye ektik,eşimin ektigi maydanozları sanırım öldürdüm,reyhanlarıda..<Neyse önümüzdeki maçlara bakacagız artık..

ketenhelva1 16-08-2022 01:33

Öneri ve boşbogazlık, arkadaşlar, sebze yataklarını bina kaplama malzemesi olan,iki ince metal levha arasına beto n koyularak yapılan kompozit denilen malzeme ile yaptık, biraz tuzlu ama küflenme,bozulma,parçalanma vb olmuyor,biz kenar kazıklarını önce 5*5 agaç kazıklardan yapmıştık,sadece onlar ufaktan parçalanmaya başladı, belki gelecek yıl fideleme mevsiminde agaçları **** en azından parçalananları aliminum kazıklarla degiştirecegim, bu arada sulama işinide otomatige yaptırıyoruz, valla hayat güzel oluyor böyle..

ketenhelva1 16-08-2022 01:36

''süreç tarihsel bakış açısıyla cinsiyete bağlı iş bölümünden yeteneğe bağlı iş bölümüne =)'', eşimin ettigi bu laf üzerinden 6 yıl geçmiş, ve ancak şimdi ben yoksa bir laf sokuşmu var uyanıklıgı içine girmekteyim..Bir aydınlanma yaşamaktayım şu an..Haklı galiba..Geç olsunda, güç olmasın..

ketenhelva1 25-09-2022 17:07

Bahçenin son halini görmeniz için resim yüklemeye çalıştım ama olmadı

Muda 28-09-2022 04:30

Fotoğraf boyutları yüksek olduğu için resimler yüklenmiyor. PIXResizer programı kullanarak binlerce fotoğrafı çok kısa bir zamanda küçültebiliyorsunuz. Daha az sayıda fotoğrafı da whatsapp üzerinden bir arkadaşınıza gönderip oradan indirdiğiniz zaman rahat bir şekilde yüklemeniz mümkün.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024