agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   gilan / Bahçe (San Jose, Kaliforniya / ABD) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/38781.htm)

gilan 30-01-2016 07:26

gilan / Bahçe (San Jose, Kaliforniya / ABD)

Yine bir bahçe macerasına başlıyorum. Bahçem henüz çok yeni olduğu için içinde bana dair pek bir şey yok. Ama her köşesi için yüzlerce planım var. O yüzden bu bir ”bahçemi tanıtma” başlığı değil, ”gelin hepberaber bir bahçe yapalım başlığı” olacak. :)

Bir önceki Ankara’daki bahçeme çıraklık bahçem diye bakıyorum. (http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...leri/19696.htm) Onun sayesinde ağaçlar.net ile tanıştım. Henüz çok acemi olduğum için bir sürü hata yaptım ama bu sayede de bir sürü şey öğrendim.

Arada balkon günleri geçti. (http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/27109.htm)

Şimdiki de kalfalık bahçem olsun diyorum. Bahçe biraz daha büyük, ben de biraz daha tecrübeliyim ama hala bilmediğim bir sürü şey var. Yıllardır beğenip kaydettiğim bir takım bahçe uygulamalarını denemek için sabırsızlanıyorum.

İleride bir gün 3-4 dönümlük bir arazim olursa, onu da ustalık bahçem yaparız umarım. :)

Temel bilgiler:

Bahçenin bulunduğu şehir :
San Jose / Kaliforniya / ABD

Bahçenin büyüklüğü :
Arsası ev dahil 750 m2. Net olarak arka bahçe 250 m2, ön bahçe de garaj girişini düşünce 80 m2 kadar.

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :
Akdeniz iklimi. Kışlar yağışlı, yazlar kurak. Evin gölgesinde kalan kısımlar hariç güneş alıyor. Ciddi bir rüzgar durumu yok. Tuzluluğu bilmiyorum ama genel olarak toprak güzel.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :
9b (En fazla -1’e düşüyor.)

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :
Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :
Şu an zaten ”önceki” halindeyiz. :) Sade ve düzenli bir peyzajı var. Sanki bir şehir parkı gibi. ”Sonrası” nasıl olacak hepberaber göreceğiz.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :
6 aydır bahçeye sahibiz ama ancak yeni yeni bir şeyler yapmaya başlıyoruz.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? :
Bir önceki bahçemden öğrendiğim en büyük ders plan yapmak oldu. Bu nedenle bir peyzaj tasarım programı aldım, 3-4 aydır tasarım üzerinde çalışıyorum. Ufak ufak her bir bitkiyi planlamasam da genel olarak alanları, çiçeklikleri, fidanları, büyük çalıları, sebze bahçesini ve oturma yerlerini planladım. Yıllardır bahçe dergilerinden, internetten, Pinterest’ten beğendiğim bahçe uygulamalarını toparlamıştım. Bunlardan alanıma uyabilecekleri plana yerleştirmeye çalıştım. Profesyonel yardım almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :
Aşağıda ekledim.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)
İlk 6 aylık dönemde yeni doğmuş bir bebekle birlikte bahçeye zaman ayırmak zor olacağı için bir bahçevanla anlaşmıştık. Yılbaşından itibaren iptal ettik, artık kendimiz yapıyoruz.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?
Şu an hiçbirisi yok ama çardak, sebze bahçesi ve belki ufak da bir havuz istiyoruz.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :
Bir sürü var. :)
Yükseltilmiş yataklarla yapılmış geniş bir sebze bahçesi…
Pek çok meyve ağacı…
Minderlerle yayılıp oturulabilecek bir çardak…
Belki bir havuz…
İleri yıllarda bir ağaç ev…
Çeşit çeşit Acer…
Renk renk süsenler…
Böğürtlen, ahududu, çilek ve türevleriyle dolu bir berry bahçesi…
Clematisler ve sarmaşık güller…
Değişik yer örtücüler…
Tuğla yürüme yolları…
Ferforjeler…
Bir köşeye de taş fırın sığar mı ki?
Özetle geniş açıklıklar yerine girintili çıkıntılı, değişik bölümlerden oluşmuş bir bahçe...

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :
Yetişkin bir jakaranda,
40 yaşından büyük olduklarını öğrendiğimiz 2 adet portakal ağacı,
küçük bir limon ağacı,
kaldırımda bir oya ağacı,
mor salkım,
yıldız yasemin,
birkaç açelya,
solanum,
nandina,
agapanthuslar,
camellia,
birkaç gül.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :
Balkondan getirdiğim 1.5 m boyundaki kızmızı japon akçaağacım Acer palmatum ‘Fireglow’ şu anki en özel bitkim. Gerçi biraz sarsılmış durumda ama yere geçirince toplanır diye umut ediyorum. Ayrıca minik Acer palmatum ‘Emperor 1’ ve Acer palmatum ‘Sango Kaku’ fidanlarım var. Acer’lere olan hayranlığımı biliyorsunuz; başka edinmek istediğim 4-5 türü daha var.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :
-

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :
-

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :
Şebeke suyuyla sulanıyor. Çim için zaman ayarlı sprinkler, diğer bölgeler için de damla sulama kurulmuş ama peyzajı değiştirince tekrar yapmak gerekecek.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :
Kaliforniya’da ciddi bir kuraklık durumu var. Bahçe sulamaları denetleniyor. Damla sulama kullanmayı ve bol bol malç uygulamayı düşünüyorum.
Ayrıca çim alanı oldukça daraltmayı düşünüyorum. Çok güzel çiçekli-çiçeksiz, az su isteyen yer örtücüler var. Çimin tek vazgeçilmez yanı basmaya dayanması. Bu nedenle basılmayacak yerlerde çim kullanmayı su israfı olarak görüyorum. (”Çimlere basmayınız” tabelaları ne kadar ironik değil mi? :))

Toprak özellikleri :
Koyu renkli verimli bir toprak. Analiz de yaptırmayı düşünüyorum.

Kompost yapıyor musunuz? :
Henüz değil ama yapmayı planlıyoruz.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :
Eminim olacaktır. :)

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :
-

Bahçeniz organik mi? :
-

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :
En çok kompost kullanmayı düşünüyorum.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :
Sincaplar ve rakunlar bu bölgede ciddi sorunlar yaratıyor. Meyve ve sebzeleri yiyorlarmış. Biz ne kadar sorun yaşayacağız göreceğiz.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :
-

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :
Okyanusla arada olan dağlar soğuktan koruyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :
Bu soruyu birkaç sene sonra cevaplamalıyım.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :
Evet.

gilan 30-01-2016 07:29

1 Eklenti(ler)
Arka bahçenin tepeden görünüşü:

Ortada geniş bir çim alan var. Çim alanın çevresi betondan bir sınırla çevrilmiş, bu beton aynı zamanda yürüyüş yolu görevi de görmüş. Bunun dışı da bitkilere ve ağaçlara ayrılmış. Aslında güzel sade bir peyzaj. Bahçeyle özel olarak ilgilenmesem beton sınırın çevresinde kalan bölge üç beş şey dikmek için yeterli olurdu. Ama bu haliyle benim planlarımı çok sınırlıyor.

Eklenti 593906

gilan 30-01-2016 07:32

4 Eklenti(ler)
Salonun hemen çıkışında da geniş beton bir alan var. Tam masa atılacak bir yer ama beton görüntüsü hoşuma gitmiyor. Onun önünde de orta öbek dediğim bir grup bitki var. Burada çok güzel mor-pembe arası bir gül, nandinalar, kamelya, agapanthus ve sosyete sarımsağı var.

Orta öbeğe ve arkasından çim alana bakış:
(Fotoğraflarda olduğundan daha geniş çıkıyor.)

Eklenti 593907

Orta öbeğin sağından bakış. Beton yürüme yolu.

Eklenti 593908

Orta öbeğin solundan bakış.
İleride mor salkım ve pervane yasemin sarılı minik bir pergola ve altında da kırık bir taş bank var. Güzel bir uygulama olmuş ama tam güneye baktığı için altı asla gölge olmuyor.

Eklenti 593909

Çimin solunda jakaranda ve portakal ağaçları var.

Eklenti 593910

gilan 30-01-2016 07:35

4 Eklenti(ler)
Jakaranda:

Eklenti 593911

Portakallar:

Eklenti 593912

Limon:

Eklenti 593913

(Mayer mi acaba? Değil gibi sanki ama biraz daha olgunlaştıkça belki benzer...)

Eklenti 593914

gilan 30-01-2016 07:43

4 Eklenti(ler)
Limonun altındakiler sanki Aloe Vera'ya benziyor ama emin değilim.

Eklenti 593915

Yabani bir incir. Kendiliğinden çıkmış. Meyveleri olgunlaşamadan kötü oluyor. Tozlaşmadan kaynaklıymış sanırım. Ama ”tozlaşmasını sağlasanız bile bu çevrede yayılan bu incirin türü iyi değil” dediler. Şimdilik bakalım...

Eklenti 593919

Bir de koccaman palmiye var. Ama gövdesi küçücük, boyu da upuzun olduğu için varlığını unutuyoruz devamlı.

Eklenti 593920

Palmiyenin yavruları da gelmiş. :)
(Çitler çökmek üzere. Komşuyla bahçeler birleşecek yakında. :p En az 30 yıllık falanlar sanırım. Şu an yenileniyorlar.)

Eklenti 593918

gilan 30-01-2016 07:50

3 Eklenti(ler)
Bir de yetişkin kiraz ağacı vardı. Görünce çok sevinmiştim. Ama üst dalların yarısı ölüydü. Budarız yeni dallar sürer diye düşünüyordum ama bir uzman çağırdım. Ağacın hasta olduğunu, iyileşmeyeceğini, tedavisi de olmadığını söyledi. Mecburen kesmek zorunda kaldık. Toprakta bir sorun yokmuş neyse ki. Hemen yanına 3 tane kiraz dikeceğim.

Eklenti 593925

Eski ev sahibi bu saksıyı bırakacak mı diye çok merak ediyordum. Bıraktı. Rengini çok beğenmiştim. ;)

Eklenti 593923

Bir de böyle şirin bir süs havuzu var. Temizleyip, çevresini açıp meydana çıkarmak, bağlantılarını yapmak lazım.

Eklenti 593924

gilan 30-01-2016 07:54

2 Eklenti(ler)
Balkondan gelen saksıdaki nergizim açtı. ;)

Eklenti 593926

Balkondan gelen saksılar düzenlenecek... Bir kısmı yere geçecek.

Eklenti 593927

Güler 30-01-2016 07:57

Günaydın sevgili gilan, bahçe sayfanı açtığını görünce çoookkk mutlu oldum. Heyecanla bekliyordum, zaman ilerledikçe harika bir bahçe yaratacağına eminim. Bu azim hem sende var hem de yaşadığın yerin iklimi buna müsait.

Talebelik hayatımda San Francisco'ya birkaç kez gitmişliğim vardır. İnişli çıkışlı yollarını çok sevmesem de bahçelere-bitki örtüsüne bayılıyordum.

Jakaranda en sevdiğim bitkilerdendir, çiçekli hali rüya gibi gelir bana. Bir kaç kez denememe rağmen Manyas'da bir iki seneden daha uzun yaşatamayınca bu sevdadan vazgeçtim.

Biliyorsun bizler arkadaş bahçelerine karışmayı, fikirler yürütmeyi seven bir grubuz, sana da çok fikir verenler olacaktır.
Önce ben başlayayım mı.....
Bahçede sosyete sarımsağı var demişsin, aman onları oturma mekânından uzak bir yerde tut. Görüntüleri çok güzel ama kokuları çok rahatsız edici ve hızla yayılan bir tür.

Sevgili gilan pek çok güzellikleri bizlerle paylaşacağını biliyorum. Hepimiz de bunu bekliyoruz; kimbilir gilan'ımız bizleri ne güzel değişik türlerle tanıştıracaktır diyoruz.

Bahçe sayfan hayırlı olsun, sevdiklerinle, eşinle yeni bebeğine eşlik edecek kardeşleriyle beraber huzurla, mutluluklarla dolu dolu uğraşlar dilerim sana.

gilan 30-01-2016 08:00

3 Eklenti(ler)
Bahçenin geçmişini bilmeyince pek çok şey sürpriz oluyor. Bu çıkanlar ne acaba? Nergiz diye düşünüyordum ama uzadıkça benzememeye başladılar. Güngüzeli desem yazın yoktular, sonbaharla birlikte topraktan başlarını çıkardılar. Bekleyip göreceğiz...

Eklenti 593929

Bunlar da bir çeşit soğanlı ama ne acaba...

Eklenti 593930

Bunlar nergize benziyor sanki. Bakalım açacaklar mı...

Eklenti 593931

Güler 30-01-2016 08:02

Oooo ben mesajı yazarken 3 tane fotoğraf vardı, daha da gelmiş.
Portakallara da limona da bayıldım. Her sabah taze taze portakal suyu içeceksiniz oh oh maşallah.

Portakallı kereviz çok güzel oluyor, Mutfak başlığında var, denemeni tavsiye ederim. Kereviz sevmeyenler bile bayılarak yiyorlar... dermişim.

gilan 30-01-2016 08:06

5 Eklenti(ler)
Burada da sürpriz laleler geliyor. Heyecanla bekliyorum. acaba ne renkler? ;)

Eklenti 593932

Balkondan gelen çuhalarım çok güzel açtılar.

Eklenti 593933

Kırmızı muzum -1'i görünce dondu. Neyse ki ölmemiş, tekrar sürüyor. Yakında güzelleşir.

Eklenti 593934

Nandina domestica (cennet bambusu) çok tatlı bir çalıymış.

Eklenti 593937

Kamelya çiçekleri tek tük açmaya başladı.

Eklenti 593936

gilan 30-01-2016 08:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1436399)
Biliyorsun bizler arkadaş bahçelerine karışmayı, fikirler yürütmeyi seven bir grubuz, sana da çok fikir verenler olacaktır.
Önce ben başlayayım mı.....
Bahçede sosyete sarımsağı var demişsin, aman onları oturma mekânından uzak bir yerde tut. Görüntüleri çok güzel ama kokuları çok rahatsız edici ve hızla yayılan bir tür.
...
Bahçe sayfan hayırlı olsun, sevdiklerinle, eşinle yeni bebeğine eşlik edecek kardeşleriyle beraber huzurla, mutluluklarla dolu dolu uğraşlar dilerim sana.

Çok sağ ol Güler Ablacım. Bahçemin ilk ziyaretçisi olman çok hoşuma gitti. ;)

Bu başlıkları en çok da fikir almak için açmıyor muyuz zaten. Her fikir, her yorum yeni kapılar açıyor. Ne kadar çok olurlarsa o kadar iyi benim için. Aklına gelen her şeyi söyle lütfen.

Sosyete sarımsağı konusunda ne kadar haklısın. 2 tane çiçeği olsa bile kokusu yayılıyor... Tam da oturma alanının yanında. Taşımak gerekecek. Sivrisinekleri kovsun falan diye mi oraya diktiler acaba diye düşünüyorum.

Şu an eşimin amcası ve yengesi buradalar. Ufaklığa birkaç ay onlar bakıyor. Nasıl dünya tatlısı insanlar. (Bahçe işlerinde de çok yetenekliler. :D) Portakallı kerevizi geçende yengem yaptı bahçenin portakallarıyla. İlk defa denedim, bayıldım. Kerevizi zaten severim, böyle bir başka güzel olmuş.

akçabardak 30-01-2016 10:40

Sevgili gilan, bahçe sayfanız hayırlı olsun, içimizi ısıtacak, gözümüzü, gönlümüzü doyuracak bir bahçe olacağından eminim.

Aileniz ve sevdiklerinizle hep beraber sağlıkla, huzurla, sevgiyle, bahçenizde kelebekler gibi uçuşan cıvıl cıvıl çocuklarınızla mutluluk dolu bir hayat dilerim. Her şey gönlünüzce olsun.

Sevgi Durul 30-01-2016 10:49

Sevgili gilan, bahçenizi görünce çok sevindim, kim bilir hangi güzellikler bizi bekliyor diyerek mutlu oldum.:)

Bir fikir veremiyorum, bu konuda pek bilgim yok. Fakat sayfayı görünce yazmak istedim. Sanırım ikinci konuğunuz da ben oldum.

Eviniz, bahçeniz hayırlı uğurlu olsun. İçerisinde, sevdiklerinizle birlikte çok güzel yıllarınız geçsin. Sevgilerimle...

dongyul 30-01-2016 12:06

Bahçeniz hayırlı olsun çok güzel görünüyor her şey gönlünüzce olsun. Umarım istediklerinizi en kısa zamanda yaparsınız^^

Mücevher Çalısı 30-01-2016 12:27

Bahçeniz ve bu bahçedeki yeni hayatınız hayırlı olsun Sevgili gilan...

Bu forumun en verimli üyelerinden birisiniz, bahçe sayfanızı takip etmek bu sebeple çok faydalı olacak. Dağıttığınız pozitif enerji sebebiyle paylaşımlarınızın ayrı bir değeri de var. Hep böyle kalın, sevgi dolu, heyecanlı;)

gilan 30-01-2016 19:09

Çok teşekkürler Mücevher Çalısı, sözleriniz gurur verici. :)

Sizi yeni yeni tanıyorum ama pek çok başlıktaki bilgilendirici açıklamalarınızı çok takdir ediyorum. Bilgiden değerli çok az şey var. Sağ olun, var olun. :)

gilan 30-01-2016 19:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1436417)
Sevgili gilan, bahçe sayfanız hayırlı olsun, içimizi ısıtacak, gözümüzü, gönlümüzü doyuracak bir bahçe olacağından eminim.

Aileniz ve sevdiklerinizle hep beraber sağlıkla, huzurla, sevgiyle, bahçenizde kelebekler gibi uçuşan cıvıl cıvıl çocuklarınızla mutluluk dolu bir hayat dilerim. Her şey gönlünüzce olsun.

Çok teşekkürler sevgili akçabardak. :)
Ben de ilk fırsatta bahçenize ziyarete geleceğim, ne zamandır aklımda. :)

gilan 30-01-2016 19:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 1436419)
Sevgili gilan, bahçenizi görünce çok sevindim, kim bilir hangi güzellikler bizi bekliyor diyerek mutlu oldum.:)

Bir fikir veremiyorum, bu konuda pek bilgim yok. Fakat sayfayı görünce yazmak istedim. Sanırım ikinci konuğunuz da ben oldum.

Eviniz, bahçeniz hayırlı uğurlu olsun. İçerisinde, sevdiklerinizle birlikte çok güzel yıllarınız geçsin. Sevgilerimle...

Çok teşekkür ederim sevgili SDurul. :) Sizin bilginiz olmaz mı hiç! Taa ilk bahçe günlerimden itibaren hep yol gösterici oldunuz. Asmayı budarken su damlamasının normal olduğunu sizden öğrenmiştim mesela. Kimbilir daha neler neler var aklıma hemen gelmeyen. Bir tane daha buldum, bahçeye taş fırın yapma fikri de sizden geliyor. :)

Şimdilik bahçemde çok ilginç bir şey yok ama çalışmalar başladı, zamanla keyifli bir yer olacaktır diye umuyorum. ;)

SambaMustafa 30-01-2016 19:46

Sevgili gilan, bahçe sayfanız hayırlı olsun

sevgihoca 30-01-2016 19:59

Bahçeniz hayırlı olsun Sevgili Gilan.Bahçeniz bu haliyle de güzel,ama sizin eliniz deyince daha güzel olacaktır.Daha önceki bahçe sayfanızı da çok beğenmiştim.Bu bahçenizde de harika işler yapacağınıza inanıyorum.Ailenizle mutluluklar dilerim.(Gezdiğiniz güzel yerleri fotoğraflamayı da unutmayın.)

günebakan 30-01-2016 20:29

İşte efsane bitkiseverlerden biri geri döndü. Sevgili gilan balkonunu düzenlerken de sıkı bir takipçindim helede yurtdışından bitki alabilmene ne yalan söyliyeyim çok imreniyordum.

Eminim yine muhteşem bir bahçe çıkaracaksın ortaya gene sıkı bir takipçin olacağım kolay gelsin:)

Galip Kuzucu 30-01-2016 21:14

Sayfanız hayırlı olsun sayın:gilan :) Evinizin bahçesi çok harika hele ki portakal ve limon ağaçları. Nergisinizde ne güzel beyaz beyaz açmış. Başarılarınız devamını merakla bekliyorum :D

tarla kuşu 30-01-2016 23:35

Sevgili gilan, bahçen hayırlı olsun. Önceki sayfalarını takip etmiş biri olarak yeni güzellikleri sabırsızlıkla bekliyorum...
Ailenle birlikte sevgi ve sağlık dolu günler diliyorum...

YeniGine 31-01-2016 00:43

:) Sevgili gilaaan valla o kadar çok sevindim ki seni tekrar gördüğüme. Beğen tuşuna basmadan ve okumayı sevmeyen ben senin o güzel yorumlarını okuyarak sayfayı bir çırpıda bitirmişim.
Hoşgelmişsin, ne iyi etmişsin yeni bahçen ve sayfan hayrlı olsun inşallah.
Kirazdan bahsederken düşündüm 'Kimbilir nasıl güzel bir şekilde değerlendirir gilan bu kalan kısmı, süs havuzu kimbilir nasıl güzel olacak.' Sardunyanın saksısı bile kalacak mı diye düşüncene de 'Yok biz iflah olmayız, doymuyoruz.'
Çok mutlu oldum, sayende kimbilir ne güzellikler göreceğiz inşallah bakalım...
Rastgelsin inşallah!..

pınar59 31-01-2016 00:45

Sn. gilan ıssız adaya çıkmış gibi her bitkiyi yeni keşfediyorsunuz, herşey sürpriz ne kadar zevkli olur, kolay gelsin . Sevgiler.

gilan 31-01-2016 06:08

Teşekkürler sevgili pınar59. Bahçenin baharını ve yazını merakla bekliyorum. İlk defa jakarandayı ve mor salkımlı pergolayı çiçeklerle dolu görmek çok heyecanlı olacak. ;)

gilan 31-01-2016 06:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1436612)
:) Sevgili gilaaan valla o kadar çok sevindim ki seni tekrar gördüğüme. Beğen tuşuna basmadan ve okumayı sevmeyen ben senin o güzel yorumlarını okuyarak sayfayı bir çırpıda bitirmişim.
Hoşgelmişsin, ne iyi etmişsin yeni bahçen ve sayfan hayrlı olsun inşallah.
Kirazdan bahsederken düşündüm 'Kimbilir nasıl güzel bir şekilde değerlendirir gilan bu kalan kısmı, süs havuzu kimbilir nasıl güzel olacak.' Sardunyanın saksısı bile kalacak mı diye düşüncene de 'Yok biz iflah olmayız, doymuyoruz.'
Çok mutlu oldum, sayende kimbilir ne güzellikler göreceğiz inşallah bakalım...
Rastgelsin inşallah!..

Hiçbir yorumumu atlamamışsın sevgili YeniGine. :) Bu yolculukta yanımda olacağını biliyorum. Çok sağ ol. :)

gilan 31-01-2016 06:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Galip Kuzucu (Mesaj 1436569)
Sayfanız hayırlı olsun sayın:gilan :) Evinizin bahçesi çok harika hele ki portakal ve limon ağaçları. Nergisinizde ne güzel beyaz beyaz açmış. Başarılarınız devamını merakla bekliyorum :D

Çok teşekkürler. :)
Portakallar ve limon çok güzeller gerçekten. Bu iklim bana çok yeni. Ben şu ana kadar her şeyi Ankara iklimine göre değerlendiriyordum. Ilıman iklimin getirdiği yeni fırsatları yavaş yavaş keşfedeceğim. :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tarla kuşu (Mesaj 1436597)
Sevgili gilan, bahçen hayırlı olsun. Önceki sayfalarını takip etmiş biri olarak yeni güzellikleri sabırsızlıkla bekliyorum...
Ailenle birlikte sevgi ve sağlık dolu günler diliyorum...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1436551)
Bahçeniz hayırlı olsun Sevgili Gilan.Bahçeniz bu haliyle de güzel,ama sizin eliniz deyince daha güzel olacaktır.Daha önceki bahçe sayfanızı da çok beğenmiştim.Bu bahçenizde de harika işler yapacağınıza inanıyorum.Ailenizle mutluluklar dilerim.(Gezdiğiniz güzel yerleri fotoğraflamayı da unutmayın.)

Çok sağ olun sevgili tarla kuşu ve sevgihoca. :) Bu beklentiyi boşa çıkarmam umarım. :)

gilan 31-01-2016 06:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1436433)
Bahçeniz hayırlı olsun çok güzel görünüyor her şey gönlünüzce olsun. Umarım istediklerinizi en kısa zamanda yaparsınız^^

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SambaMustafa (Mesaj 1436548)
Sevgili gilan, bahçe sayfanız hayırlı olsun

Çok teşekkürler sevgili dongyul ve SambaMustafa. :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024