agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Deniz59 / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/38409.htm)

Deniz59 24-11-2015 23:36

Deniz59 / Bahçe

1 Eklenti(ler)
Bahçenin bulunduğu şehir : Tekirdağ

Bahçenin büyüklüğü : 2900 M2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Tipik Trakya ava şartları :)

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :8b

Bahçenin türü :Hobi, Meyve bahçesi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Gündöndü tarlası

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :3 aydır ilgileniyoruz

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Fidanları alacağımız kişi yardımcı olacak inşallah :)

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) : Kişisel yapılacak

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Şimdilik birşey yok ama Barınmak için bir alan ve ardiye olarak kullanılacak ufak bir yer yapılacak

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Minik oğlumun dalından meyve yemesini sağlamak ve Doğal Tohum yetiştirmek istiyorum

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Şu anda 250 adet Leylandi fidanı var daha sonra Meyve ağaçları ekilecek

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :Şimdilik yok

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Kısmet olursa doğal tohum elde etmeye niyetim var

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :Kuyu açıldı 7 metreden su çıktı

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama sulama kurulacak

Toprak özellikleri : Çiftçiler Kara Kepir toprak olarak adlandırıyor ama detaylı bilemiyorum

Kompost yapıyor musunuz? :

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :

Bahçeniz organik mi? : Organik olacak

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Şimdilik kovalarla kol kuvveti daha sonra damlama sulama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Bahçe düz alanda bulunuyor

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :Evet

Deniz59 24-11-2015 23:46

Kuyumuz açılıyor

2 Eklenti(ler)
Suyumuzu karşılamak için kuyu açmaya karar verdik, 2 Kişi yaklaşık 5 günde kuyuyu kazdılar, 7 metrede su bulduk, şu anda kuyudaki su miktarı 3 metre.
Damlama sulama yapılana kadar kova ile idare edeceğiz :)

Deniz59 24-11-2015 23:54

Teller çekiliyor

2 Eklenti(ler)
Dikilecek olan meyve ve leylandi fidanlarımızı çevrede gezen koyunlardan korumak için bahçemizi tel ile çevirdik

Deniz59 25-11-2015 00:13

Leylandi Fidanları ekiliyor

3 Eklenti(ler)
Bahçenin Doğu- Batı ve Kuzey sınırlarına 250 adet Leylandi fidanı ekildi (70 cm aralıklar ile) ileride çit duvar yapmak istiyoruz,

ibocandan 25-11-2015 10:06

İlerdeki ürünlerinizin bol ve verimli olması dileğiyle hoşgeldiniz.

Jakin 25-11-2015 12:46

Kolay gelsin. Hayırlı olsun bahçeniz ve sayfanız.

Mücevher Çalısı 25-11-2015 13:04

Bahçeniz hayırlı uğurlu olsun Sn Deniz59...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Deniz59 (Mesaj 1422561)
...
Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Minik oğlumun dalından meyve yemesini sağlamak ve Doğal Tohum yetiştirmek istiyorum
...

Umarım bu hayali kuranlar ve gerçekleştirenler hızla çoğalır...

sonkez 25-11-2015 13:18

Hoşgeldiniz...Hayırlı olsun sayfaniz ve bahceniz...Kolay gelsin.

Resulgur 25-11-2015 14:50

Sayfanız hayırlı uğurlu olsun. Çok güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık ileriki aşamaları da bekliyoruz kolay gelsin ..

Deniz59 26-11-2015 00:24

Öncelikle yorum yapan ve beğenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim, daha işin başındayız umarım hedeflediğimiz yere sizlerin destekleri ile geliriz, Olumlu veya olumsuz her türlü öneriye, fikre,eleştiriye açığız,

Saygılar

Deniz59

Deniz59 26-11-2015 00:33

Foseptik çukuru yapımı

1 Eklenti(ler)
Kurmayı planladığımız barınağın yaklaşık 20 metre uzağına foseptik çukuru açtık, çukur açılırken orada olmadığım için sadece bitmiş resimleri mevcut, kapak kapatılıp üstü toprak ile kapatılacak

Deniz59 26-11-2015 00:42

Dikmeyi planladığımız 2 Dönüm için meyve çeşitleri :

Dut // Ceviz // Badem // İncir // Nar // Şeftali // Erik // Kayısı // Vişne // Kiraz // Ayva // Armut // Elma // Ihlamur // Muşmula // Hurma // Üzüm // Fındık // Hünnap

Fidanları Aralık ayında dikmeye niyetimiz var,

emir2604 26-11-2015 11:28

Sayın59 Bahçeniz hayırlı olsun.Ben de yeniyim sitede.Sizin arsa kutu gibi.Leylandler çok güzel olacak ileride eminim.Benim arazi yokuş ve şekilsiz.Bu yüzden çok para harcadım.selamlar

cengizildas 26-11-2015 12:17

Sn. Deniz59, bahçeniz hayırlı olsun. Ailenizle birlikte mutlu yıllarınız olsun. Ben yaylada erik ağacından çok çektim. Bahçenin her tarafından sürgünler veriyor. En sonunda kestim ama yine sürgünleri önleyemedim. 7 m.de su bulmanız çok güzel.

sevgihoca 26-11-2015 20:09

Bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun.İşlerinize Allah kolaylık versin,hem maddi hem manevi.Yorgunluğu da cabası.Ama emek olmadan da yemek olmuyor.Mutluluklar.

yenikentli 26-11-2015 21:17

kolay gelsin kuyuyu kazdırmadan önce su için etüt calışması yaptırdınızmı? 7 metre kuyunun beton dahil maliyeti ne oldu?

Deniz59 26-11-2015 21:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yenikentli (Mesaj 1422858)
kolay gelsin kuyuyu kazdırmadan önce su için etüt calışması yaptırdınızmı? 7 metre kuyunun beton dahil maliyeti ne oldu?

Selamlar,

Su için etüt çalışması yapılmadı, biraz acemi şansı oldu bizimki, bahçeyi ikiye ayırdım ve göz kararı şurayı kazalım dedim su çıktı :) Herşey dahil Metresi 400 TL ye geldi, suyu tahlile gönderdik sulama için uygun ama içilemez çıktı, çevrede tarım alanları var ( genelde buğday ve ayçiçeği ekiliyor,) ve buralara atılan ilaçlar yağmur suyu ile birlikte dibe çökmüş, umarız su yenilendikçe temizlenir,

Saygılar

Deniz59

kerkenez 27-11-2015 09:46

Tebe ayırlı olsun bahçeniz ve sayfanız. :)

Tekirdağ' ın neresinde acaba?

sinbas 27-11-2015 15:55

Bahçeniz hayırlı olsun.
Çok güzel şeyler yaparken edineceğiniz tecrübelerinizden, bizim de bilgilerimizi artıracağınıza inanıyoruz.

Yalnız dikkat edin toprağı fazla eşeleyip deşelemeyin doğal gaz çıkarsa bütün projeleriniz değişir. :(

Kolay gelsin, Her şey gönlünüzce olsun.

serkan_istanbul 27-11-2015 18:09

Sayfanızda bahçenizde hayırlı olsun

Deniz59 27-11-2015 18:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez (Mesaj 1422904)
Tebe ayırlı olsun bahçeniz ve sayfanız. :)

Tekirdağ' ın neresinde acaba?

Gazioğlu benzinliğinin arkasında hemen, size yakın olması lazım, her zaman beklerim.

Deniz59 27-11-2015 18:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sinbas (Mesaj 1422941)
Bahçeniz hayırlı olsun.
Çok güzel şeyler yaparken edineceğiniz tecrübelerinizden, bizim de bilgilerimizi artıracağınıza inanıyoruz.

Yalnız dikkat edin toprağı fazla eşeleyip deşelemeyin doğal gaz çıkarsa bütün projeleriniz değişir. :(

Kolay gelsin, Her şey gönlünüzce olsun.

Çok teşekkürler Sayın Sinbas, haklısınız sondaj atsaydık garanti gaz çıkardı zira 300 metre kadar uzağımızda doğalgaz çıkartıyorlar,
Saygılar

Deniz59

Deniz59 27-11-2015 18:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul (Mesaj 1422964)
Sayfanızda bahçenizde hayırlı olsun

Teşekkürler Serkan bey, umarız hayallerimizi gerçekleştiririz

Saygılar

Deniz59

Deniz59 27-11-2015 18:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cengizildas (Mesaj 1422775)
Sn. Deniz59, bahçeniz hayırlı olsun. Ailenizle birlikte mutlu yıllarınız olsun. Ben yaylada erik ağacından çok çektim. Bahçenin her tarafından sürgünler veriyor. En sonunda kestim ama yine sürgünleri önleyemedim. 7 m.de su bulmanız çok güzel.

Sayın Cengizildas, iyi dikekleriniz için çok teşekkür ederim, meyve fidanlarının arasında 5*5 metre aralık düşünüyoruz erik sürgünlerinden nasıl sıkıntı çıktı acaba tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederiz,

Saygılar

Deniz59

cengizildas 27-11-2015 20:19

Benim bahçeme ektiğim erik aşılı değildi. Ama bahçe sahibi arkadaşlardan da öğrendiğime göre erik sürgünleri rahatsız edici oluyormuş. Ama, benim komşumda aşılı erik var, hatta yan komşum benden gelen sürgünü aşıladı, onlarda öyle bir sorun olmadı.

cengizildas 27-11-2015 20:24

Sn. Deniz59, bir de naçizane tavsiyem, önce oturacağınız evin balkonunu doğuya yapın. Çünkü batıya yaparsanız devamlı güneş altında olursunuz. İkincisi, ceviz, dut ve inciri mümkünse evin arka tarafına yapın.

kerkenez 28-11-2015 15:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Deniz59 (Mesaj 1422967)
Gazioğlu benzinliğinin arkasında hemen, size yakın olması lazım, her zaman beklerim.

Ben Ereğli' deyim. Gazioğlu benzinlik neresi bilmiyorum maalesef.

Deniz59 29-11-2015 21:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez (Mesaj 1423083)
Ben Ereğli' deyim. Gazioğlu benzinlik neresi bilmiyorum maalesef.

Selamlar, Tekirdağa gelmeden hemen yol üstünde,

Saygılar

Deniz59

Deniz59 09-10-2016 22:35

Meyve ağaçları

2 Eklenti(ler)
Selamlar,

Uzun süredir foruma ekleme yapamamıştık. İşlere kaldığımız yerden devam :) Meyve ağaçlarının hizaları belirlendi ve aşağıdaki ağaçlar bahçeye dikilmek üzere alındı (Mart 2016 )

Dut 5 adet
Ceviz 2 adet
Badem 2 adet
Nar 3 adet
Hünnap 2 adet
Hurma 2 adet
İncir 3 adet
Şeftali 2 adet
Kayısı 3 adet
Vişne 2 adet
Kiraz 4 adet
Elma 6 adet
Armut 4 adet
İğde 1 adet
Kocayemiş 1 adet
Ayva 3 adet
Kızılcık 1 adet
Kurt Üzümü ( Goji bery ) 2 adet
Fındık 2 adet
Üvez 1 adet
Erik 4 adet
Ihlamur 1 adet

Deniz59 10-10-2016 23:18

Prefabrik ev için zemin hazırlanması

3 Eklenti(ler)
Bahçeye gittiğimizde konaklayacağımız yer için kafamızda planlar oluştu ve konteyner evde karar kıldık, zemin için bahçeye beton dökmektense kaldırım taşı döşemeyi uygun gördük, ayrıca evin zemini ile yapacağımız depo arasınada taş döşedik ;) (Mayıs 2016)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024