agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   ferihaatahan / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/37092.htm)

ferihaatahan 26-04-2015 11:29

ferihaatahan / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir :ANKARA

Bahçenin büyüklüğü :1000 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :yarım gün, öğlene kadar güneş alan arka bahçe,ve öğleden sonra güneş alan ön bahçe

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :7b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :ev ve bahçe

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :biz satın almadan önce dikilmiş meyve ağaçlar vardı.Ben çeşitli çiçekler vee yeni ağaçlar diktim.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :7

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? :hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)yardımcılar da var ama kendim uğraşmayı seviyorum

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?bahçe için bitki yetiştirdiğim bir de seram var ( terasda)

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :-

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :2 adet leylak,2 japon eriği,mazı,gürgen,çam,2 badem, 1 ceviz, 2 kayısı ,2erik,3 armut,1 kiraz ,1 vişne,1 şeftali,1 incir,3 üzüm asması,1 wisteria,3 clematis,2 hanımeli,1 kartopu,ve küçük çalı bitkiler,mevsimlik çiçekler...

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :clematis,

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :yok

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :Evet tohumdan sebze ve çiçek yetiştiriyorum

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :damlama sulama

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :-

Toprak özellikleri :organik maddece zengin

Kompost yapıyor musunuz?evet:

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :evet,iklime uyumsuz bitkiler ektiğim oldu

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :doğal ilaçlar

Bahçeniz organik mi? :evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :tavuk gübresi,yşil gübre,kompost,hümik asit.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :-

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :damlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :evet iklimin sert olmasından dolayı..

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :çiçeklerim,soğanlı bitkiler her yıl artarak çoğalıyor

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :evet

ferihaatahan 03-05-2015 20:52

nergis ve obrezya

5 Eklenti(ler)
bu yılın ilk çiçekleri

ferihaatahan 03-05-2015 23:40

laleler

5 Eklenti(ler)
laleler ve diğerleri

ferihaatahan 03-05-2015 23:44

Ters lale

''ters lale'' olur da yan lale olmaz mı:p

samur 04-05-2015 00:01

Sayfaniz da bahceniz de hayirli olsun, nice saglikli gunler gecirmeniz dilegiyle...

TCM 04-05-2015 08:59

@ ferihaatahan, hayırlı olsun sayfanız. Aubrietaları ben de evde çimlendirip geçen hafta bahçeye diktim. Sizinkiler hakkında biraz bilgi verir misiniz? Benimkilerin alt yaprakları sizinkiler gibi sarardı, kimisi daha canlı, bunların genel özelliği mi ki?

glcn06 04-05-2015 10:53

sayfanız hayırlı olsun. maşallah çiçekleriniz çok güzel açmış. bende ankara'dayım bizim buraların havasından maalesef çok çeşitli çiçek yetiştiremiyoruz.

ferihaatahan 04-05-2015 17:02

Sayın Tcm,feçen yıl obrezyalar daha gölge bir yerdeydi,dışarıda -20c soğukta kışı geçirdiler,bahar başında ben yerlerini değiştirdim ve alt yaprakları o yüzden sarardı..Kesinlikle soğuk ve gölge yerde çok daha canlı ve bol çiçekli oluyorlar,su isteği çok az..

ferihaatahan 04-05-2015 17:05

Sayın glcn06 kesinlikle haklısınız,ama ben ankaraya uyan bitkileri buldum... Gaura çalısı,clematislerin her çeşidi,çok yıllık aslanağzı,soğanlı bitkilerin tamamı,dahlia(yumruları hiç sökmüyorum)kadife çiçeği,obrizya...

ferihaatahan 04-05-2015 17:39

laleler

5 Eklenti(ler)
laleler

ferihaatahan 04-05-2015 17:57

clematis

4 Eklenti(ler)
multıblue clematis ve lalelere devam

ferihaatahan 04-05-2015 18:03

laleler

5 Eklenti(ler)
ve diğerleri

MSaygin 04-05-2015 19:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ferihaatahan (Mesaj 1375650)
''ters lale'' olur da yan lale olmaz mı:p

Çok güldüm buna, sayfanız hayırlı olsun :)

B e t ü l 04-05-2015 20:56

Sayfanız hayırlı olsun. Güzellikleri bekliyoruz...12. Mesajda ilk güzelin adını öğrenebilir miyim?

ferihaatahan 04-05-2015 21:31

12.mesajdaki ilk çiçek'' orman gülü'' denen Rhodendron; karadenizde 1200m rakımın üstünde doğal olarak yetişen yerel ismi '' komar gülü'' olan bir çiçek,delibal bu çiçeğin nektarından elde ediliyor,endemik türleri Türkiye'de ,Karadeniz bölgesinde var,ve sarı renkli...

münevver48 05-05-2015 04:39

sevgili ferihaatahan, sayfan hayırlı olsun. çiçeklerin çok güzel maşallah. ellerine sağlık.güzelliklerin devamını bekliyorum.sevgiler.

telato 05-05-2015 08:16

Hoşgeldiniz aramıza; bahçe sayfanız hayırlı olsun.

ferihaatahan 05-05-2015 14:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi telato (Mesaj 1376005)
Hoşgeldiniz aramıza; bahçe sayfanız hayırlı olsun.

Hoşbuldum sayın tetato,ben de böyle bir sitenin varlığını öğrendiğim ve sizlerle tanıştığım için çok mutluyum..

ferihaatahan 05-05-2015 15:53

geçen yıldan kareler

5 Eklenti(ler)
ortaya karışık

ferihaatahan 05-05-2015 15:59

güller

5 Eklenti(ler)
karışık

ferihaatahan 05-05-2015 16:02

geçen yıldan

5 Eklenti(ler)
devam

akçabardak 05-05-2015 17:01

Sevgili ferihaatahan aramıza hoş geldiniz, sayfanız hayırlı olsun. Lalelerin renklerine bayıldım, diğer bitkilerinize haksızlık olmasın hepsi de çok çok güzeller, ellerinize emeklerinize sağlık, devamını bekleriz sevgiler.

ferihaatahan 05-05-2015 20:08

geçen yıldan devam

5 Eklenti(ler)
karışık kırmızılar

ferihaatahan 05-05-2015 20:16

karıışık devam

5 Eklenti(ler)
tavuklar vs

Sevgi Durul 05-05-2015 20:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ferihaatahan (Mesaj 1376122)
ortaya karışık

Ortaya karışıklardan katmerli gül hatmilerin renklerini çok sevdim.:)

Ama diğer bitkilerinize ve bahçenize de haksızlık olmasın, her şey çok güzel. Güzel paylaşımlarınızla hoşgeldiniz, sayın ferihaatahan. Devamını dileriz.

Bir de dahlia yumrularını sökmediğinizi yazmışsınız. Bizde dayanmıyorlar, dahlialarınızın cinsi farklı mıdır acaba? Mümkünse bu dayanıklı dahlialardan fotoğraf ekleyebilir misiniz? Teşekkür ederim.

ferihaatahan 05-05-2015 20:30

ne çok resim birikmiş meğer

5 Eklenti(ler)
devam

ferihaatahan 05-05-2015 22:50

yıldız

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 1376231)
Ortaya karışıklardan katmerli gül hatmilerin renklerini çok sevdim.:)

Ama diğer bitkilerinize ve bahçenize de haksızlık olmasın, her şey çok güzel. Güzel paylaşımlarınızla hoşgeldiniz, sayın ferihaatahan. Devamını dileriz.

Bir de dahlia yumrularını sökmediğinizi yazmışsınız. Bizde dayanmıyorlar, dahlialarınızın cinsi farklı mıdır acaba? Mümkünse bu dayanıklı dahlialardan fotoğraf ekleyebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Öncelikle hoşbuldum sayın Sdurul, dahlialar 4 yıldır aynı yerlerindeler, ilk ektiğim yılın ertesi yıl yumruları söküp saklamaya çalıştım ,ama beceremedim hepsi kurudu ,daha sonraki yıl ektiğim yumruları hiç sökmedim ve artarak çoğalıyorlar.

ferihaatahan 05-05-2015 22:58

yıldız

4 Eklenti(ler)
dahlia

aleydi 05-05-2015 23:50

Hayırlı olsun bahçe sayfanız . Ben şimdiden müptelası olabilirim bu bahçenin :). Aynı iklim kuşağında tecrübelerinizden yararlanmak isterim .Hepsi çok güzeller emeğinize sağlık .

günebakan 06-05-2015 07:09

Sayın Ferihaatahan sayfanız hayırlı olsun hoşgeldiniz bitkileriniz harika görünüyor soman rengi gül hatmiye bayıldım çok güzel görünüyor. Hepsini de güle güle büyütün:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024